مهاجرت به اوکراین از طریق خرید ملک در سال 2021

مهاجرت به اوکراین از طریق خرید ملک در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور اوکراین واقع در شرق اروپا و به پایتختی کیف، بیستمین اقتصاد بزرگ دنیاست. این کشور با فراهم آوردن امکان خرید ملک با هزینه کم به یکی از محبوب ترین کشورها برای سرمایه گذاری در حوزه املاک تبدیل شده است. کشور اوکراین با داشتن مزایایی از جمله زندگی ارزان، امنیت و آزادی یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت به شمار می رود. شما با خرید املاک و مستغلات در اوکراین می‌توانید اقامت دائم اوکراین را بدست آورید. اقتصاد اوکراین با رشد متوسط سالانه بیش از ۵ درصد طی دهه گذشته، رشد چشمگیری داشته است. در سال ۲۰۱۲ اوکراین به عنوان هفتمین کشور جذاب برای سرمایه‌گذاری در حوزه املاک شناخته شده است.با وجود چنین مزیتی و همچنین امکان دریافت اقامت دائم از طریق خرید ملک در اوکراین، باید گفت بدیهی است که اوکراین یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی از طریق خرید ملک است.با ما همراه باشید تا با نحوه‌ی سرمایه گذاری و دریافت اقامت اوکراین از طریق خرید ملک آشنا شوید.

 

مهاجرت به اوکراین از طریق خرید ملک در سال 2021

اقامت در اوکراین از طریق خرید ملک

طبق قانون ” مهاجرت” اوکراین، در صورت سرمایه گذاری حداقل 100000 دلار آمریکا با ارز قابل تبدیل خارجی، شما می‌توانید اجازه اقامت اوکراین را دریافت کنید. سرمایه گذاری باید از طریق مقرراتی انجام و ثبت شود که توسط کابینه وزیران اوکراین تعیین شده است.

بنابراین اگر قصد خرید مسکن در اوکراین را دارید و می‌خواهید از این طریق اقامت اوکراین را به دست بیاورید؛ باید ملک را با هزینه شرکت خریداری کند.

در چنین مواردی توجه داشته باشید که شرکتی که ملک را خریداری کرده است رسماً مالک آن محسوب می‌شود. با این حال بعدها می‌توانید با تغییر مالکیت مسکن، آن را به نام خود بزنید.

مسکن اکتسابی با هزینه شرکت می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و یا آن را به شخص دیگر اجاره دهید.

 

اقامت در اوکراین از طریق خرید ملک

خرید ملک در کشور اوکراین

با توجه به قوانین تنظیم شده از سوی دولت کشور اوکراین محدودیتی برای مهاجران در زمینه خرید ملک وجود ندارد و تنها خرید زمین کشاورزی برای این افراد ممنوع است. با توجه به پایین بودن هزینه های زندگی در کشور اوکراین، شما می توانید با مبلغ اندکی صاحب ملک در این کشور شوید. دقت داشته باشید که برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک در این کشور، طبق قانون شما باید حداقل €100000 (یورو) هزینه کنید. در صورت داشتن اقامت دائم این کشور شما می توانید حدودا 80% قیمت خانه را وام بگیرید.

 

خرید ملک در کشور اوکراین

 

بررسی شرایط خرید ملک در اوکراین

روش خرید ملک برای شهروندان خارجی مثل شهروندان اوکراینی است با این تفاوت که شهروندان خارجی باید برخی از مدارک و اسناد خود را قانونی کنند. در ادامه مراحل خرید ملک در این کشور را به ترتیب توضیح می دهیم:

مرحله اول: انتخاب ملک؛ شرایط و مراحل آماده شدن برای خرید ملک بستگی به نوع ملک انتخاب شده از سوی فرد دارد؛ آپارتمان، خانه و ملک تجاری. دقت داشته باشید که شخص قبل از اقدام به عقد قرارداد می بایست از خانه مورد نظر خود بازدید کند و مواردی مثل سیستم لوله کشی، برق و امنیت محل را چک کند.

مرحله دوم: آماده سازی مدارک؛ برای خرید ملک در کشور اوکراین افراد ملزم به ارائه مدارک زیر می باشند:

  • شماره شناسایی مالیات دهنده: تمامی شهروندان اوکراین دارای یک شماره شناسایی در اداره مالیات می باشند. شهروندان خارجی با مراجعه به این اداره می توانند نسبت به دریافت شماره شناسایی اقدام کنند. برای این درخواست فرد به ترجمه پاسپورت خود و پر کردن فرم های درخواست نیاز دارد.
  • ترجمه معتبر پاسپورت به زبان اوکراینی: این کار زمان زیادی از شخص نخواهد گرفت. برای راحت تر شدن مراحل قانونی بهتر است فرد ترجمه تمام مدارک را به زبان اوکراینی به همراه داشته باشد.
  • گذرنامه اصلی با سابقه ورود به اوکراین یا ویزای معتبر: اقامت یک شهروند خارجی در اوکراین باید قانونی باشد؛ قانونی بودن اقامت توسط اسناد مربوط به مهاجرت باید تأیید شود.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به اوکراین و شرایط اخذ اقامت دائم اوکراین در سال 2021

بررسی شرایط خرید ملک در اوکراین

 

 

مراحل دریافت کارت اقامت دائم اوکراین از طریق خرید ملک

در زیر یک مراحل گام به گام برای اخذ اقامت در اوکراین بر اساس سرمایه گذاری خارجی جمع آوری شده است:

بهتر است شرکت را در اوکراین باز کرده و ثبت کنید و سعی کنید ترجیحاً شرکت به صورت LLC باشد. توصیه می‌شود که شخص خود را به عنوان بنیانگذار شرکت معرفی کنید. اگر قصد خرید مسکن با هزینه شرکت را دارید؛ ضروری است که خرید املاک و مستغلات را از جمله فعالیت‌های شرکت ذکر کنید.

تشکیل سرمایه را شروع کرده و سپس پول را از حساب شخصی بنیانگذار شرکت به حساب شرکت منتقل کنید. مبلغ سرمایه گذاری نباید کمتر از 100000 دلار آمریکا با ارز خارجی قابل تبدیل باشد.

طبق مقررات، سرمایه گذاری خارجی باید در وزارت اقتصاد اوکراین ثبت شود. روش ثبت نام می‌تواند تا 2 هفته طول بکشد و سرمایه گذاری توسط اداره مالیات بررسی خواهد شد.

به عنوان مدیر شرکت، اجازه اقامت موقت در اوکراین تا یک سال به شما اعطا می‌شود. اخذ اقامت موقت ضروری است، زیرا فرآیند دریافت اقامت دائم از شش ماه تا یک سال طول می‌کشد و شما در این زمان و با اقامت موقت می‌توانید به راحتی در این کشور حضور داشته باشید.

پس از انجام این مراحل، در مدت شش ماه تا یک سال اجازه اقامت دائم در اوکراین را دریافت خواهید کرد.

 

مراحل دریافت کارت اقامت دائم اوکراین از طریق خرید ملک

 

شرایط معامله خرید ملک در اوکراین

در حقیقیت مرحله سوم آماده شدن برای معامله ملک در اوکراین است. فروشندگان اوکراینی نیز قوانین خاص خود را دارند. در بیشتر موارد، فروشنده اوکراینی پرداخت نقدی به ارز خارجی را از خریدار درخواست می کند. این مورد ممکن است برای یک خریدار خارجی عجیب به نظر برسد. با این حال جای نگرانی وجود ندارد. شهروندان اوکراینی فقط سعی در جلوگیری از هزینه های اضافی مربوط به هزینه های مبادله ارز از این طریق دارند. به همین دلیل توصیه می کنیم فرد از قبل حساب کاربری خود را در یک بانک در اوکراین راه اندازی کند. انتقال پول به خارج از کشور و پس از آن برداشت این پول از حساب در اوکراین نیز یک روش معمول برای شهروندان خارجی است.

فروشنده ملک معمولا ۵% قیمت خانه را ازخریدار به عنوان پیش پرداخت درخواست می کند. آژانس املاک نیز معمولا ۱% الی ۶% از هزینه فروش خانه را دریافت می کند. ۱% از هزینه فروش ملک نیز به صدور اسناد و قراردادها تعلق خواهد گرفت که این مبلغ ممکن است با توجه به نوع دفتر اسناد رسمی متفاوت باشد. هم چنین بسیار مهم است و باید هنگام توافق حق مالکیت به خریدار تعلق گیرد. در صورت توافق طرفین در خرید اقساطی، فروشنده می تواند تصریح کند که حق تملک پس از پرداخت منتقل می شود. گاهی ممکن است فروشنده بخواهد پس از فروش مدتی در ملک بماند؛ اگر خریدار هیچ اعتراضی علیه آن نداشته باشد. بنابراین ممکن است کلیدها کمی دیرتر از تاریخ فروش واقعی به خریدار تحویل داده شود. برای جلوگیری از سوءتفاهم، همه این شرایط باید در یک توافقنامه تفصیل داده شوند.

 

شرایط معامله خرید ملک در اوکراین

 

مراحل قانونی خرید ملک در اوکراین

خرید ملک در اوکراین به تنهایی منجر به اقامت سرمایه گذار نمی شود، اما علاقمندان به اخذ اقامت اوکراین می توانند شرکتی در اوکراین ثبت نمایند و این به معنای تزریق بودجه به سرمایه ثابت یک شرکت است پس از آن که شرکت در اوکراین ثبت شد، می تواند هر نوع فعالیت تجاری انجام دهد و هیچ نوع محدودیتی در فعالیت های سرمایه گذاری، تجارت، صادرات و واردات وجود ندارد و سهام شرکت می تواند برای خرید ملک استفاده شود. حداقل مبلغ مورد نیاز  برای این کار ۱۰۰ هزار دلار می باشد. اخذ اقامت اوکراین از طریق این سرمایه گذاری شامل یک سری مراحل می شود.

در ابتدا شما باید گواهی سوء پیشینه از کشور خود دریافت نمایید، سپس گواهی پزشکی که ثابت کند هیچ گونه اعتیادی نداشته اید و به بیماری های عفونی یا مقاربتی مبتلا نیستید ارائه دهید. در مرحله بعدی باید حساب بانکی در کشور اوکراین به نام خود  افتتاح نموده و مبلغ ۱۰۰ هزار دلار را به حساب خود در اوکراین انتقال دهید. مرحله بعدی ثبت شرکت است، این شرکت باید یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) باشد. در ادامه باید گواهی از بانک خود در اوکراین بگیرید که سرمایه گذاری و انتقال پول شما را به اوکراین تایید نماید. پس از این می توانید برای اقامت خود و خانواده درخواست دهید. این اقامت از ابتدا به صورت اقامت دائم به سرمایه گذار اعطا می شود.

  • مرحله اول

این درخواست باید به اداره مهاجرت کشور اوکراین در محل اقامت شخص تسلیم شود. زمان دریافت اجازه اقامت ممکن است تا یک سال به طول بیانجامد که معمولا اداره مهاجرت ۶ ماهه پاسخ می دهد.

  •  مرحله دوم

 بعد از دریافت اجازه اقامت، چنانچه شخص خارج از اوکراین است، باید از سفارت اوکراین در کشور خود درخواست ویزای نوع D (توریستی ) نماید.

  • مرحله سوم

از آنجا که صدور کارت اقامت دائم در کشور اوکراین  پروسه ای زمان بر است، بهتر است شخص در ابتدا تقاضای اقامت یک ساله نماید. بدین منظور، شما می توانید در شرکتی که ثبت کرده اید به عنوان مدیر عامل اجازه کار دریافت نمایید

در این روش می توانید بلافاصله درخواست اقامت دائم نمایید، اما به دلیل زمان بر بودن پروسه صدور کارت اقامت دائم درخواست اقامت موقت نمایید. در تمام مراحل کار حضور وکیل متخصص و حرفه ای در زمینه خرید ملک و ثبت شرکت و آشنا به امور اقامتی اوکراین ضروری است.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به اوکراین از طریق ازدواج در سال 2021

مراحل قانونی خرید ملک در اوکراین

 

شرایط مالی خرید ملک در اوکراین

همان طور که گفته شد می توان با مبلغ کمی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی صاحب ملک شد. با توجه به روابط بین المللی اوکراین، ارزش ملک در این کشور در سال های آینده بالاتر خواهد رفت و مکان ایده آلی برای سرمایه گذاری در حوزه املاک به شمار می رود. در این کشور نیز مانند کشورهای دیگر هزینه فروش و اجاره ملک در شهرهای مختلف متفاوت است و در مرکز شهر نیز این مبالغ در مقایسه با حومه شهر بالاتر است. شهرهای اودسا و کیف گران ترین شهرهای این کشور بشمار می روند.

برای خرید ملک در این کشور افراد مجبور به پرداخت کل هزینه ملک به صورت یکجا نیستند و معمولا می توانند 30% این هزینه را به صورت پیش پرداخت و بقیه آن را به صورت اقساطی پرداخت کنند. به طور میانگین متقاضیان برای خرید یک خانه در کشور اوکراین به مبلغی حدود $35000 (دلار آمریکا) نیاز دارند.

 

پارامتر میزان هزینه
قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 2695.21₴ (گریونا اوکراین)
قیمت هر متر مربع آپارتمان در حومه شهر 1461.10₴ (گریونا اوکراین)

شرایط مالی خرید ملک در اوکراین

 

نکات مهم در سرمایه گذاری در اوکراین 

نکته اول: ثبت نام برای اقامت دائم در اوکراین از شش ماه تا یک سال طول می‌کشد. بنابراین بلافاصله پس از افتتاح شرکت و ارائه مدارک جهت اخذ اقامت دائم، توصیه می‌شود در ابتدا برای اقامت موقت اقدام کنید.

بهتر است این کار را از طریق مجوز کار به عنوان مدیر شرکت انجام دهید. این کار، حق اقامت موقت در اوکراین را تا یک سال به شما می‌دهد. با گذراندن یک سال، نتیجه درخواست اقامت دائم شما نیز مشخص خواهد شد.

نکته دوم: اگر قصد خرید مسکن با درآمد شرکت را دارید؛ چنین خریدی باید در اسرع وقت انجام شود. زیرا بودجه مشارکت شده بلافاصله پس از سرمایه گذاری به hryvnia اوکراین تبدیل می‌شود و ممکن است ارزش پول شما افت کند.

نکته سوم: اگر هدف سرمایه گذاری صرفاً برای به دست آوردن کارت دائم (نه انجام تجارت) است؛ پس از دریافت کارت اقامت دائم می‌توانید شرکت را واگذار کنید. پس از واگذاری شرکت، کلیه دارایی‌ها به صاحب آن بازگردانده می‌شود. در نتیجه، وضعیت مالکیت املاک و مستغلات خریداری شده با هزینه شرکت می‌تواند به فرد منتقل شود. توجه داشته باشید که واگذاری شرکت حدود 2-3 ماه طول می کشد. همچنین، تنها پس از اخذ کارت اقامت دائم شرکت باید منحل شود. در غیر این صورت ممکن است کارت اقامت دائم رد شود.

سایت های معتبر برای خرید خانه در اوکراین

اگر برای خرید خانه به دنبال منبع و تحقیق بیشتری در اوکراین هستید قطعا سر زدن به سایت های معرفی شده زیر میتواند به شما کمک شایانی کند.

در سایت های معرفی شده شما میتوانید به دنبال خانه های فروشی در این کشور بگردید و از قیمت و شرایط دقیق تر این موضوع آگاه شوید:

سایت Realting

سایت Arkadia

قیمت خانه و هزینه اقامت اوکراین

مثل هرجای دیگری در دنیا قیمت خانه ها و سایر موارد بستگی به محل انتخابی مورد نظر شما دارد و مطمعنا اوکراین هم از این قاعده پیروی میکند.

اشاره شد که پایتخت این کشور اروپایی کی اف نام دارد و قطعا میتوان حدس زد که جزو گران ترین استان ها بین ۲۴ استان این کشور قرار دارد.

طبق آمار موجود احتمالا میتوان با حداقل مبلغ ۵۰ هزار دلار خانه های مناسبی را در کی اف پیدا کرد.

اما شما با انتقال صد هزار دلار به حساب LLC، قطعا دستتان برای انتخاب خانه های مختلف بازتر خواهد بود و گزینه های متفاوت و بهتری را برای خرید خانه پیش رو خواهید داشت.

به طور میانگین قیمت خانه در مراکز شهر ها، به اصطلاح مبلغی در حدود متری ۲۷۰۰ گریونا اوکراین (ارزش هر ۵ گریونای اوکراین تقریبا ۲ دلار است) و در اطراف شهرها میتوان با حدود متری ۱۵۰۰ گریونا هم خانه پیدا کرد.

با این اوصاف احتمالا اوکراین در دسته ارزان ترین کشور ها برای خرید ملک قرار خواهد گرفت و میتواند گزینه خوبی برای مهاجرت و زندگی باشد.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به اوکراین از طریق کار در سال 2021

قیمت خانه و هزینه اقامت اوکراین

 

سؤالات متداول دریافت اقامت دائم بر اساس سرمایه گذاری در اوکراین 

 آیا خرید املاک و مستغلات در اوکراین به من این امکان را می‌دهد که بر اساس سرمایه گذاری کارت اقامت دائم دریافت کنم؟

خیر. انتقال وجوه به مبلغ 100000 دلار آمریکا به حساب شرکت در قالب سرمایه مجاز، توسط یک خارجی که بنیانگذار شرکت است، می‌تواند منجر به دریافت اقامت دائم اوکراین شود. همچنین، این گونه وجوه باید فقط به صورت ارزهای ذکر شده باشند. در نهایت شما می توانید با درآمد شرکت، در اوکراین ملک بخرید.

 آیا وجوه حاصل از سرمایه گذاری، مسدود می‌شود یا محدودیت در گردش دارند؟

وجوه مشارکت شده توسط بنیانگذار شرکت به عنوان سرمایه، می‌تواند توسط شرکت بدون هیچ محدودیتی برای امور مختلف از جمله خرید ملک استفاده شود.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *