مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج در سال 2021

0

مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج یکی از راه های مهاجرت می باشد که افراد می توانند با رعایت قوانین نسبت به اخذ آن اقدام نمایند. بر اساس قوانین عمده کشورهای دنیا، هرگاه زن و مردی با یکدیگر ازدواج نمایند، با توجه به اصل منطقی الحاق زوجین به یکدیگر، یکی از آن ها می تواند اقامت کشور آن زوج دیگر را به دست آورد تا بتواند وارد آن کشور شود و با بهره مندی از کلیه حقوق اولیه، در کنار همسرش مشغول به کار و زندگی گردد.

کشور اتریش نیز از کشورهایی است که این قانون را به طور گسترده ای به رسمیت شناخته است و چنانچه فردی با یک شهروند اتریش ازدواج نماید و مایل باشند که در کشور اتریش زندگی کنند، فرد خارجی می تواند به سبب همسر اتریش اش اقامت کشور اتریش را به دست آورد تا در کنار یکدیگر بتوانند زندگی کنند. بنابراین مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج یک پروسه حقوقی مفصل و پیچیده است که ما قصد داریم در این مقاله آن را شرح بدهیم و پاسخ اکثر سوالات شما داده شود. البته کشورهای دیگری همچون هلند، کانادا، اوکراین و … نیز این روش را دارند و شما گزینه ی مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را نیز در اختیار دارید.

مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج در سال 2021

درباره اتریش

اتریش کشوری در اروپای غربی است که وین پایتخت آن است و از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از جنوب با اسلوونی و ایتالیا و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین مرز مشترک دارد. اتریش از جنگ جهانی دوم به بعد تا اکنون یک جمهوری فدرال دارد و رئیس جمهور و صدراعظم آن توسط مردم انتخاب می شود. اتریش دارای 9 ایالت است که مهمترین ایالت آن وین است که پایتخت این کشور محسوب می شود. تابعیت اتریش اساسا بر پایه خون است و فردی که یکی از والدینش اتریشی باشد بدون در نظر گرفتن محل تولد او، اتریشی محسوب می شود و در نقطه مقابل آن اگر فردی در اتریش متولد شود نمی تواند ادعای تابعیت اتریش کند.

درباره اتریش

اخذ تابعیت و اقامت اتریش از طریق ازدواج

اخذ تابعیت و اقامت اتریش از طریق ازدواج شرایط و قوانین خاص خود را دارا بوده و افراد بایست بر تمامی این شرایط آگاهی داشته و قوانین مربوطه را رعایت نمایند. سن قانونی ازدواج دختر و پسر در این کشور 18 سال تمام بوده و افراد زیر این سنین سال بایست اجازه قیم و والدین خود را برای ازدواج اخذ کنند. می توان گفت ازدواج های مدنی در این کشور قانونی است که در برخی موارد مراسم مذهبی همراه مراسم مدنی برگزار می گردد.

طبق نظام بین الملل پذیرفته شده است که در صورت ازدواج بین زوجین از تابعیت های مختلف هر فردی می تواند تابعیت زوج خود را اخذ نماید که کشور اتریش نیز از این قاعده برخوردار می باشد؛ یعنی یک فرد از کشور ما در صورت ازدواج با یکی از افراد با تابعیت کشور اتریش پس از گذشت 6 سال که بایست 5 سال از این مدت را در کشور اتریش اقامت داشته باشد، می تواند اقدام به اخذ تابعیت اتریش خود نماید.

ایران در موضوع ازدواج قوانینش کمی با کشورهای دیگر متفاوت است. در قوانین اتریش چه زن و چه مرد خارجی در صورت ازدواج با شخص اتریشی، پس ازگذشت مدت زمان مشخصی از ازدواج و زندگی مشترک انان، میتواند اقامت دائم و درپی ان تابعیت آن کشور رابدست اورد اما در قوانین ایران، ازدواج  مرد ایرانی با زن خارجی منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت برای زن خارجی می گردد اما ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی منجر به اخذ اقامت و تابعیت برای مرد خارجی نمی شود.

بیاید کمی در مورد تمدید اقامت اتریش با ازدواج سخن بگوییم! تا زمانی که شما مدت معینی در اتریش زندگی نکنید باید هر ساله اقامت خود را تمدید کنید؛ توجه داشته باشید که اگر اقامت موقت اتریش با ازدواج و یا هر روش دیگری را اخذ نموده‌اید می‌بایست حفظ همان شرایط مربوط به آن روش برای تمدید سالیانه اقامت خود اقدام کنید.!در قوانین اقامتی کشور اتریش ذکر شده است که در صورتی که یک مرد و یا یک زن غیر اتریش با یک تبعه اتریشی جدا از نوع جنسیت ازدواج کند امکان اخذ اقامت کشور اتریش برای آن فرد خارجی بدون هیچ گونه محدودیتی وجود خواهد داشت. البته باز باید اشاره کنیم که این اقامت، اقامت از نوع دائم نمی‌باشد. برای اخذ اقامت دائم اتریش با ازدواج زوجین باید بسته به شرایط مهاجرتی خود حدود پنج یا شش سال در اتریش زندگی کنند. پس از این مدت می٬توانند برای اخذ اقامت دائم اتریش و به دنبال آن گذرنامه این کشور اقدام کنند. 

اخذ تابعیت و اقامت اتریش از طریق ازدواج

شرایط تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش

کشورهای گوناگونی در جهان، دارای قانونی مبنی بر اعطای تابعیت به واسطه ازدواج با تبعه آن کشور می باشند. با ازدواج با تبعه کشور اتریش بر اساس قانون می توان تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش را اخذ نمود. به منظور اخذ اقامت و تابعیت اتریشی در این کشور برای این منظور، متقاضی باید طبق قانون اقدام نماید. متقاضیان علاقه مند به ازدواج قانونی در اتریش باید بطور همزمان در این کشور حضور داشته باشند.

این حضور در مقابل مرجع ثبت کننده، با اعلام آرزوی ازدواج دو طرف باید صورت گیرد. ثبت کننده ازدواج در صورت لزوم در حضور شاهدین از خواهان ازدواج سوال می نماید. با اعلام تایید، ثبت کننده ازدواج طرفین را قانونی اعلام می نماید. در کشور اتریش ازدواج های مذهبی و غیر شهروندی مورد قبول مقامات رسمی نمی باشد. متقاضیان ازدواج در این کشور باید با یک دفتر ثبت نام در این کشور ثبت نام نمایند. امکان رزرو آنلاین جهت عروسی در تاریخ معین در شهرهای بزرگ وجود دارد.

شرایط تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش

مدارک لازم جهت مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

اگر به فکر مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج هستید مدارکی که رابطه شما را با آن فرد ثابت می کند بسیار مهم است. مدارکی نظیر عکس های دو نفره و یا ایمیل های خصوصی و یا بلیط های سفر دو نفره و چیزهایی از این قبیل که اثبات کند ازدواج شما با فرد اتریشی واقعی بوده و تنها وسیله مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج نباشد.فردی که علاقمند به ازدواج با وی هستید باید تبعه یا مقیم اتریش باشد و فرد مورد نظر باید پاسپورت خود و آدرس محل اقامت خود و همچنین مدارک مالی که بیانگر این است که می تواند محل اقامت و هزینه های اقامت شما را در اتریش ساپورت کند و اداره مهاجرت بر این اساس به شما اجازه اقامت در اتریش خواهد داد. (Standesamt) از جمله مراکز معتبری است که ازدواج متقاضیان در آن انجام می شود. غیر از ازدواج در شهرداری ازدواج در کلیسا نیز بسیار مرسوم است. البته اگر علاقمند به انجام ازدواج در کلیسا هستید، باید اول ازدواج را در ثبت احوال انجام دهید و بعد برای انجام ازدواج به کلیسا بروید.

مدارک لازم جهت مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

شرایط گرفتن اقامت اتریش از طریق ازدواج

 سن
سن قانونی ازدواج برای زن و مرد در کشور اتریش 18 سال می باشد. افراد زیر 16 سال نیز در صورتی می توانند ازدواج کنند که از والدین خود ( قیم) رضایت نامه کتبی ارائه دهند.

 مدرک زبان آلمانی
شخصی که با یک تبعه کشور اتریش ازدواج می کند، برای دریافت ویزای ازدواج، باید با حداقل مدرک A1 زبان آلمانی، نشان دهد که با زبان رسمی کشور اتریش، آشنایی اولیه دارد.

 تمکن مالی
همسر فرد متقاضی ویزای ازدواج، که در اتریش زندگی می کند، باید ثابت کند که توان تامین هزینه های مالی همسر خود را در اتریش دارد.

 ثبت ازدواج
ازدواجی که بتواند به صدور ویزای ازدواج منجر شود، باید ازدواجی ثبت شده باشد . هر نوع ازدواج رسمی و موفق ثبت شده، چه در ایران و چه در کشوری دیگر، مورد قبول کشور اتریش است.

شرایط گرفتن اقامت اتریش از طریق ازدواج

مدارک لازم برای ازدواج در اتریش عبارت است از :
  •  گذرنامه.
  • شناسنامه (نسخه اصلی یا تائید شده).
  • گواهینامه رانندگی یا سندی مانند آن که آدرس سکونت را نشان دهد.
  •  فرم ثبت‌نام اقامت (“Meldezettel”) که توسط مقامات اتریشی پس از ورود صادر می‌شود، مگر اینکه متقاضیان در هتل خوابگاه جوانان و غیره اقامت داشته باشند.
  • اثبات و ارائه اسناد مربوط به انحلال ازدواج‌های قبلی (در صورت وجود)، به عنوان مثال، حکم طلاق نهایی یا ابطال (طلاق مکزیکی معمولاً در اتریش به رسمیت شناخته نمی‌شود) یا گواهی (های) فوت همسر (همسران) قبلی.
  • مجوز ازدواج و رضایت نامه والدین به صورت محضری در صورت نداشتن سن قانونی ازدواج.

لازم به ذکر است که کلیه این اسناد (به غیر از گذرنامه و گواهینامه رانندگی) که به زبان آلمانی نیست باید توسط یک مترجم رسمی همراه با ترجمه‌های معتبر انجام شده باشد.

مدارک لازم برای ازدواج در اتریش عبارت است از

استطاعت مالی برای الحاق همسر در اتریش

وقتی یک شهروند اتریشی با فردی خارجی ازدواج می کند باید اثبات نماید به لحاظ مالی توانایی مالی لازم برای پرداخت هزینه های زندگی خود و همسرش را دارد. هزینه های زندگی در اتریش نیز با توجه به شهر محل اقامت و سبک زندگی هر فرد متفاوت خواهد بود.

استطاعت مالی برای الحاق همسر در اتریش

هزینه تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش

اصلی ترین هزینه در این زمینه حدود 120€ (یورو) می باشد. ضمن هزینه اساسی مذکور بذای هر سندی هزینه ای معادل 90.3€ یا 20.7€ یا 30.14€ (یورو) باید پرداخت گردد. پیش از پرداخت این هزینه ها متقاضیان مجوز موقت اخذ نموده اند. هزینه های مذکور بطور نقدی و الکترونیکی با کارت های اعتباری قابل پرداخت می باشد. با سپری کردن کلیه مراحل فوق، متقاضی واجدالشرایط می تواند اقامت اتریش را به دست آورد. البته مراحل قانونی اقدام به اخذ تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در اتریش پیچیده است.

هزینه تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش

سیستم تابعیت و اقامت در اتریش

سیستم اقامت در اتریش بر مبنای قانون خون پیش می‌رود! طبق این قانون اگر یک شخص خارجی با یک تبعه اتریشی ازدواج کند و بتواند اقامت دائم و یا تابعیت اتریش را اخذ نماید بدون توجه به محل تولد فرزند آنها ( چه در خاک اتریش و چه در کشوری دیگر )، این بچه تابعیتی اتریشی خواهد داشت البته باید خاطر نشان کرد که صرف تولد طفل در اتریش نمی‌تواند به‌عنوان سندی برای کسب تابعیت این کشور بشمار آید. لذا کسب تابعیت اتریشی به‌وسیله والدین علی‌الاصول فرزندی که از والدین اتریشی متولد می‌شود خود به‌عنوان شهروند اتریشی بشمار می‌رود. 

سیستم تابعیت و اقامت در اتریش

سیستم ثبت احوال در اتریش

سیستم ثبت احوال در اتریش بر اساس وقایع (تولد، ازدواج و وفات) است. و با توجه به موضوع ثبت های مربوطه افراد غیر اتریشی که در اتریش زندگی میکنند و هنگامی که مدارک برای ثبت در ثبت احوال ارائه میکنند می بایست به آلمانی ترجمه شوند ویک نسخه از زبان ملی خودشان باید بنا به در خواست،درخواست کننده صادر شود.و انجام امور مربوط به ثبت احوال شامل ثبت تولد، ازدواج و وفات و تغییر نام میباشدو تمامی دفاتر ثبتی کاملا به فن آوری کامپیوتری مجهز هستند.

سیستم ثبت احوال در اتریش

بررسی آثار حقوقی مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

ازدواج با شخص اتریشی و دریافت تابعیت اتریش به واسطه ازدواج، آثار حقوقی مثبتی رابرای شخص خارجی به همراه دارد. وقتی شخص تابعیت اتریش را بدست می آورداز کلیه حقوق و مزایای شهروندی اتریش از قبیل بیمه، حقوق بازنشستگی، تحصیل رایگان، حق رای و تمامی حقوق شهروندی برخوردار خواهد شد. البنته برای دریافت تابعیت اتریش شخص باید به زبان آلمانی و یا انگلیسی تسلط داشته و هیچ جرمی مرتکب نشده و با فرهنگ اتریش عجین شده باشد.

بررسی آثار حقوقی مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج و بررسی ازدواج صوری
ازدواج صوری مقوله ای بسیار خطرناک است که به هیچ وجه توصیه نمی شود. ازدواج صوری با شخصی که نمی شناسید و فقط به صرف دریافت اقامت انجام گردد بسیار غیر عاقلانه است. چون ممکن است شخص با فردمقابل هیچگونه تفاهم فکری و فرهنگی و عقیده ای نداشته باشد و فقط بخاطر دریافت اقامت مجبور باشد حداقل 3 سال با این شخص در زیر یک سقف زندگی نماید و وی را تحمل نماید تا بتواند به هدف خود برسد. از طرفی دیگر اگر دولت اتریش متوجه صوری بودن ازدواج گردد، شخص را از کشور اتریش اخراج نموده و حتی اجازه ورود به اتحادیه اروپا و محدوده شنگن را نخواهد داشت. بنابراین اکیدا توصیه می گردد که به هیچ وجه اقدام به ازدواج صوری ننمایید.
مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج و بررسی ازدواج صوری
کلام آخر
ما در این مقاله مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج در سال ۲۰۲۱ را با هم بررسی نمودیم. اتریش یکی از کشورهای اروپای غربی است که جاذبه های گردشگری بی نظیری را در خود جای داده است. اگر قصد دارید در کار، تحصیل، زندگی و تجارت خود موفق شوید، اقامت اتریش می تواند به شما کمک زیادی کند. امیدواریم که این مقاله به شما در اقدام برای گرفتن اقامت در کشور اتریش کمک کرده باشد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.