مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق کار در سال 2021

0

یکی از روش های مورد علاقه برای مهاجرت به اتریش، مهاجرت کاری است. کار در اتریش پرتقاضا ترین روش در کنار روش خودحمایتی برای مهاجرت به این کشور محسوب می شود. اتریش شهری زیبا با رفاه اجتماعی بالا و محبوب در میان مهاجرین می باشد. با توجه به اینکه چندین سال پیاپی به عنوان کشور برتر دنیا شناخته شده است، افراد زیادی خواهان داشتن کار و اقامت کاری در اتریش می باشند. جالب است بدانید اتریش دارای یکی از با ثبات ترین اقتصادهای اروپاست، نرخ تورم و درصد بیکاری آن بسیار پایین بوده و مردم آن به خوبی از پس هزینه های زندگی در این کشور بر می آیند. چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش، اخذ اقامت اتریش از طریق کار، مهاجرت به اتریش با ویزای کاری و وضعیت اقامت کاری در اتریش در این مقاله به صورت علمی و تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد .

مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق کار در سال 2021

چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش

چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش نیازمند داشتن شناخت از انواع این ویزاهای کاری می باشد. کشور هایی مانند اتریش بدلیل اقتصاد قوی که دارند، متقاضیان بسیار زیادی برای ویزای کار نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارد که اکثر این متقاضیان با هدف اخذ اقامت دائم اتریش جهت ویزای کار اقدام می کنند .اقتصاد اروپا از زمان تشکیل اتحادیه اروپا به صورت یکپارچه در آمد و بسیاری از قوانین مربوط به اقامت کاری و ویزای کار این کشورها شبیبه هم هستند. این کشور ها، همچنین اعطای اقامت وتابعیت هم در این کشورها تقریبا به صورت مشابه است. افرادی که تحصیل در اروپا داشته اند ویا مدارک تحصیلی خود را از اروپا اخذ کرده اند، شانس بیشتری جهت استخدام و کاریابی در اروپا خواهند داشت. افرادی که ویزای کار اتریش را اخذ می کنند و در مشاغل با درآمد بالا استخدام می شوند، پس از حدودا 4 کار در اتریش و پرداخت مالیات به دولت اتریش، امکان اخذ اقامت دائم اتریش را پیذا می کنند.
اتریش، به عنوان یکی از ثروتمندترین و امن ترین کشورهای اتحادیه اروپا، مکان محبوبی برای مهاجرت به منظور کار و زندگی است. در هر جای اتریش که باشید، ترکیب پویایی از مراکز کلان شهری را در کنار منابع طبیعی شگفت-انگیز و ییلاقی می یابید.

اگر در صدد مهاجرت به اتریش برای کار یا راه اندازی کسب و کار خودتان هستید، باید مجوز دریافت کنید. در بیشتر موارد، مهاجرت به اتریش بر اساس یک سیستم امتیازی ویزا تنظیم می شود که با عنوان کارت قرمز-سفید-قرمز شناخته می شود. راه های مختلف برای کسب یک کارت قرمز-سفید-قرمز ممکن است در ابتدای امر پیچیده به نظر برسد، ولی در واقع در صورت درک مبانی آن نسبتا ساده و سرراست خواهد بود.

به طور کلی چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش به این صورت است که یا باید از کارفرمایی در اتریش پیشنهاد کاری داشته باشید (Job Offer) و یا اینکه با کسب امتیازات لازم بتوانید ویزای 6 ماهه جست و جوی کار اتریش را اخذ نموده و در کشور اتریش به دنبال کار بگردید. شرایط هر یک از این دو ویزا را در ادامه بررسی خواهیم نمود.

چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش

  • شرایط اخذ ویزای کار اتریش از طریق پیشنهاد شغلی (Job Offer)

چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش از طریق داشتن پیشنهاد کاری به این صورت است که فرد با اخذ پیشنهاد کاری از کارفرمایی در اتریش می تواند برای اخذ ویزای کار اتریش درخواست دهد. البته این پروسه به این سادگی ها نیست و کارفرما می بایست شغل مورد نظر خود را ابتدا به مدت 3 ماه در کشور اتریش و اتحادیه اروپا آگهی کند و در صورت عدم موفقیت در جذب نیرو برای جذب نیروی کار بین المللی آگهی دهد تا در این صورت این آگهی به دست متقاصی ایرانی رسیده بتواند پس از ارتباط با کارفرما و جلب نظر وی، پیشنهاد کاری جهت کار در اتریش دریافت کند. . البته با توجه به امتیازبندی بودن سیستم کاری اتریش فرد باید امتیازاتی را مطابق جدول زیر کسب کند تا بتواند برای ویزای کار اتریش درخواست دهد. در صورت داشتن همه موارد بیان شده و اخذ امتیاز کافی فرد می تواند کارت قرمز سفید قرمز اتریش را دریافت نموده و و اقامت دو ساله اتریش را اخذ کند که البته در ادامه می تواند آن را تمدید نماید.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج در سال 2021
امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز: 30 شرایط مورد نیاز
20 تحصیلات حرفه ایی / آموزش حرفه ایی در مهارت خاص
25 واجد شرایط عمومی برای پذیرش دانشگاه در اتریش
30 طی یک دوره تحصیلات تکمیلی به مدت 3 سال در اتریش
حداکثر امتیاز: 20 تجربه کاری در زمینه شغل پیشنهادی
2 تجربه کاری سالانه در کشوری غیر از اتریش
4 تجربه کاری سالانه در کشور اتریش
حداکثر امتیاز: 15 مهارت زبان آلمانی
5 تا سطح A1
10 تا سطح A2
15 تا سطح B1
حداکثر امتیاز: 10 مهارت زبان انگلیسی
5 تا سطح A1
10 تا سطح B1
حداکثر امتیاز: 15 سن
15 تا 30 سالگی
10 تا 40 سالگی
90 مجموع حداکثر امتیاز
55 حداقل امتیاز مورد نیاز

شرایط اخذ ویزای کار اتریش از طریق پیشنهاد شغلی (Job Offer)

  • شرایط ویزای جستجوی کار اتریش (جاب سیکر یا Job Seeker) 

چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش از طریق ویزای جست و جوی کار یا (Job Seeker) به این صورت است که فرد در صورت داشتن شرایطی که در ادامه بیان می شود می تواند به مدت 6 ماه در کشور اتریش به جست و جوی کار بپردازد تا در صورت موفقیت بتواند برای ویزای کار اتریش اقدام نماید. این ویزا نیز از طریق امتیاز بندی به افراد واجد صلاحیت اعطا می شود. برگزیدگان این سیستم به عنوان نیروی کار ماهر شناخته می شوند و می توانند در صورت یافتن شغل در اتریش کارت اقامت قرمز سفید قرمز را با اعتبار 2 ساله دریافت نمایند که البته قابل تمدید است. در جدول زیر سیستم امتیاز بندی این ویزا را مشاهده می نمایید:

 

امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز: 40 شرایط و مهارت ویژه
20 فارغ التحصیل از دانشگاه در مقطع کارشناسی
30 داشتن مدرک کارشناسی در رشته های: ریاضیات، رایانه، علوم پایه، تکنولوژی
40 داشتن مدرک دکترا در رشته های فوق
          در رشته های مدیریتی ارشد و با دارا بودن بورس اوراق بهادار و یا شرکتی که مورد تأیید اداره بازرگانی اتریش باشد حقوق زیر را دریافت کرده باشد:
20 از 50000 یورو تا 60000 یورو
25 از 60000 یورو تا 70000 یورو
30 بیشتر از 70000 یورو
20 فعالیت های پژوهشی و ثبت اختراع
20 جوایز علمی شناخته شده
حداکثر امتیاز: 20 تجربه کاری
2 تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
10 تجربه 6 ماه کار در اتریش
حداکثر امتیاز: 10 مهارت زبان
5 مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح A1
10 مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح A2
حداکثر امتیاز: 20 سن
20 تا 35 سالگی
15 تا 40 سالگی
10 تا 45 سالگی
حداکثر امتیاز: 10 تحصیل در اتریش
5 فوق دیپلم در اتریش
10 کارشناسی یا کارشناسی ارشد در اتریش
100 حداکثر امتیاز مجاز
70 حداقل امتیاز مورد نیاز
حتما بخوانید:  مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی در سال 2021

شرایط ویزای جستجوی کار اتریش (جاب سیکر یا Job Seeker) 

چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش و بررسی ویزای همراه

بدون شک در مبحث چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش، موضوع ویزای همراه دارای اهمیت خاصی است، چرا که بسیاری از متقاضیان کار و زندگی در اتریش متاهل و دارای خانواده بوده برایشان به همراه بردن اعضای خانواده دارای اهمیت بسیار بالایی است. طبق تعاریف بین المللی، همراه شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی می باشد و در نتیجه والدین وبرادر و خواهران را نمی توان به عنوان همراه به اتریش برد. به طبع، درخواست ویزای همراه اتریش پس از موفقیت در کاریابی در اتریش و داشتن کارت قرمز سفید قرمز اتریش امکان پذیر است و با داشتن ویزای جست و جوی کار اتریش نمی توان برای اخذ ویزای همراه اتریش اقدام نمود. از جمله مدارک مورد نیاز ویزای همراه اتریش می توان به سند ازدواج، اثبات تمکن مالی از سوی متقاضی و همچنین مدارک هویتی همراهان اشاره نمود.
چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش و بررسی ویزای همراه

چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش و نحوه کاریابی در اتریش

اخذ ویزای کاری اتریش بدون دانستن نحوه کاریابی در اتریش امر دشواری به نطر می رسد. تا به این جای این مقاله دریافتیم که اشتغال در اتریش بر یک مبنای دائم یا دوره محدود استوار است. اشتغال برای یک دوره معین برای جایگاه های موقت (stand-in) یا پروژه های غیرتکرار شونده مجاز هستند. یک دوره آزمایشی کار برای حداکثر ۶ ماه در بیشتر بخش های مذاکره جمعی مجاز است. شرایط اشتغال و دیگر شرایط میان کارفرما ها و کارکنان در اتریش تا حد زیادی از طریق توافقات جمعی میان اتحادیه های تجارت و سازمان های کارفرما تنظیم می شوند. بخش زیادی از افرادی که در اتریش کار می کنند از اعضای اتحادیه تجارت هستند.

قراردادهای کاری لفظی معتبر هستند، البته در راستای دستورالعمل های EU، کارفرمایان باید ظرف یک ماه و به صورت کتبی، نیروی کار را در جریان شرایط اشتغالشان قرار دهند. با این حال، قویاً توصیه می شود پیش از مهاجرت یک قرارداد کاری کتبی در اختیار داشته باشید.
میانگین ساعات کاری در اتریش هشت ساعت در روز و حداکثر ۴۸ ساعت در هفته است. کارکنان می توانند از پنج هفته تعطیلات در سال تقویمی بهره مند شوند. در صورتی که افراد غیرمقیم از یک منبع اتریشی درآمد کسب کنند باید مالیات بپردازند. جهت کاریابی در اتریش داشتن رزومه مناسب به همراه دانش زبان انگلیسی و یا آلمانی مناسب و همچنین آگاهی از وضعیت شغلی حال حاضر اتریش می تواند فرد را به میزان زیادی برای کاریابی در اتریش یاری نماید. فرد برای کار در اتریش پس از یافتن پیشنهاد شغلی می بایست در جلسه مصاحبه اینترنتی که غالباً از طریق اسکایپ انجام می شود شرکت نموده و کارفرما را متقاعد نماید که از دانش و سطح زبان کافی برای کاردر کشور اتریش برخوردار می باشد تا بتواند از وی پیشنهاد کاری اخذ نماید.

چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش و نحوه کاریابی در اتریش

نحوه کاریابی در اتریش
کاریابی در اتریش برای علاقه مندان به کار در این کشور، موضوع بسیار مهمی می باشد. باید توجه داشته باشید که داشتن مهارت و سابقه کار در رشته تحصیلی و تسلط کافی به کار، شانس شما را برای دریافت کار افزایش می دهد. لازم به ذکر است ک علاوه بر مهارت در رشته، تسلط بر زبان آلمانی علاوه بر زبان انگلیسی تاثیر بسزایی در افزایش شانس فرد برای کاریابی دارد. تسلط بر زبان آلمانی هرچند که یک امر ضروری و ملزم برای اخذ ویزای کاری اتریش نیست اما داشتن این مهارت به خصوص جهت کار در رشته هایی که فرد سر و کار زیادی با افراد دارد بسیار ضروری است. یکی از راه های کاریابی در اتریش استفاده از موسسات کاریابی است. از طریق این موسسات فرد این امکان را پیدا می کند تا رزومه خود را در اختیار موسسات و شرکت های بیشتری قرار دهد از این رو شانس فرد جهت کاریابی بسیار افزایش می یابد. موسسات کاریابی رزومه فرد را در اختیار شرکت ها و سازمان های مختلف قرار می دهند و برای فرد تایم مصاحبه مشخص می کنند. لازم به ذکر است نوع لباس فرد و نحوه برخورد او در جلسه مصاحبه، در کاریابی او بسیار مهم می باشد.
نحوه کاریابی در اتریش
چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش و وضعیت اقامت و تابعیت در اتریش
در بخش های قبلی چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش را بررسی نمودیم و دریافتیم که این امر به از دو راه ممکن است. در واقع، طبق قوانین اتریش شرط اصلی برای دریافت کارت قرمز سفید قرمز اتریش یا همان کارت اقامت اتریش داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای معتبردر اتریش است. البته این پیشنهاد شغلی لازم است مطابق با رشته تحصیلی شما بوده و دارای حقوق مکفی باشد. در صورت رعایت موارد ذکر شده و نتیجه مثبت ارزیابی اداره خدمات استخدام عمومی اتریش (AMS) و با رعایت قوانین سکونت در اتریش فرد موفق به دریافت کارت قرمز سفید قرمز می شود. کارت قرمز سفید قرمز برای بازه زمانی 24 ماهه صادر می شود و سکونت ثابت را برای متقاضی امکان پذیر می کند. در نهایت با ارزیابی AMS و در صورتی که فرد مطابق با الزامات تعیین شده استخدام شده باشد و در 24 ماه گذشته حداقل 21 ماه را اشتغال به کار داشته باشد می تواند کارت قرمز سفید قرمز پلاس را دریافت کند.

مزیت کارت قرمز سفید قرمز پلاس برای فرد آن است که می تواند اقامت دائم در اتریش و دسترسی نامحدود به بازار کار این کشور را داشته باشد. البته اعتبار کارت قرمز سفید قرمز پلاس 3 ساله بوده و با اتمام این 3 سال به دلیل پر شدن 5 سال لازم توسط فرد امکان اخذ اقامت دائم برای وی میسر می شود. در نهایت، وقتی فرد یک سال دیگر را در اتریش زندگی نماید می تواند جهت اخذ پاسپورت و تابعیت اتریش اقدام نماید.

چگونگی اخذ ویزای کاری اتریش و وضعیت اقامت و تابعیت در اتریش

کلام آخر

در این مقاله به بررسی مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق کار در سال 2021 پرداختیم شما عزیزان در صورت دریافت ویزای کاری اتریش می توانید یک آینده خوب از لحاظ مالی برای خود ترسیم کنید. شما می توانید پس از دریافت ویزای کاری برای خانواده خود ویزای همراهان اتریش دریافت کنید و پس از چند سال ( حدود 5 سال اقامت در اتریش ) می توانید درخواست پاسپورت اتریشی دهید.امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.