مهاجرت پزشکان به ژاپن در سال 2021

مهاجرت پزشکان به ژاپن در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

ژاپن سومین اقتصاد بزرگ در جهان بشمار می رود و دلیل این برجستگی اقتصادی در حقیقت آموزش و پروش عالی ژاپن و به دنبال آن پیشرفت صنعتی بی نظیر این کشور می باشد.تحصیل پزشکی در این کشور حدود 6 سال طول خواهد کشید.

از این دوره 6 ساله، حدود 4 سال مربوط به آموزش بالینی خواهد بود و در 2 سال پایانی متقاضیان با عملکردهای تئوری این رشته آشنا خواهند شد.

2 سال پایانی در بازار کار و اشتغال زایی متقاضی تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. در این کشور حدود 79 دانشکده پزشکی موجود می باشد.

اکثر دوره های پزشکی در این کشور به زبان رسمی این کشور می باشد.

در تعداد معدودی حدود 11 موسسه در این کشور به زبان انگلیسی اجازه آموزش دوره های پزشکی را خواهند داشت.

بسیاری از افراد در سراسر دنیا علاقه مند و مشتاق به تحصیل پزشکی هستند در این مقاله توسط موسسه رهپویان مهاجر به توضیح شرایط تحصیل پزشکی در ژاپن و همچنین مزایای تحصیل در این کشور و معرفی تعدادی از دانشگاه های مورد تایید ژاپن می پردازیم.

شرایط تحصیل پزشکی در ژاپن

ژاپن به دلیل دارا بودن دانشگاه های معتبر و جهانی انتخاب بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در رشته ی پزشکی است.

دانشجویان در ابتدا باید برای پذیرش در دانشگاه های این کشور ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی خود را به دانشگاه های این کشور ارائه دهند و حداقل معدل برای پذیرش در دانشگاه های ژاپن 16 است.

در ژاپن نیز مانند بسیاری از کشور های دیگر متقاضیان برای تحصیل در رشته ی پزشکی پس از تایید مدارک دبیرستانی، باید در آزمون ورودی این کشور شرکت کنند.

نام آزمون ورودی این کشور EJU است و هزینه ی شرکت این آزمون هر ساله متفاوت است اما به صورت میانگین بین 7 تا 13 هزار ین ژاپن میباشد و موارد امتحانی آن ریاضیات، مهارت های عمومی در زمینه های علمی و اطلاعات عمومی درباره ژاپن و جهان است.

این آزمون فقط یک بار در سال برگزار می شود و متقاضی برای شرکت در این آزمون باید به ژاپن سفر کند.

در مورد زبان تدریس در این کشور نیز باید اشاره کرد عموما زبان تحصیل در رشته ی پزشکی به زبان ژاپنی است و اگر دانشجویان تمایل داشته باشند می توانند دوره های 6 ماهه ی زبان ژاپنی را در دانشگاه های این کشور بگذرانند که برای دانشجویان هزینه بر خواهد بود همچنین امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه های بین المللی این کشور وجود دارد.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی ژاپن

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل برای بیش از سه ماه در ژاپن را دارند باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. برای این کار، شما اول باید یک گواهی پذیرش را از موسسه ژاپنی که شما توسط آن پذیرفته شده اید را به دست آورید. هنگامی که این گواهی صادر شده، نیاز است جهت اخذ ویزا از طریق سفارت یا کنسولگری ژاپن در کشور خود اقدام کنید. و همچنین نیاز است گواهی اصلی پذیرش (فتوکپی اضافی)، گذرنامه معتبر، یک فرم تکمیل شده درخواست و یک عکس در پاسپورتی مناسب و جدید را داشته باشید.

اگر شما می خواهید در حال تحصیل در ژاپن به کار بپردازید، شما نیاز است اجازه کار را به دست آورید، اجازه شرکت در فعالیت های دیگر نیز برای شما مجاز است، برای این امر شما باید از طریق یک اداره مهاجرت اقدام کنید. به عنوان یک قاعده کلی، این اجازه به شما حق 28 ساعت کار در هفته در طول مدت زمان زمان تحصیل و هشت ساعت در روز در طول دوره رسمی تعطیلات را می دهد.

 

شرایط تحصیل پزشکی در ژاپن

 

 مدارک لازم برای پذیرش و تحصیل پزشکی در ژاپن

تحصیل پزشکی در ژاپن و تحصیل در هر دانشگاه قبل از پذیرش حداقل به یک دوره امتحان نیاز دارد. البته برای پذیرش در دانشگاه های معتبر همانند دانشگاه توکیو غالبا چند دوره امتحان برگزار می گردد و این آزمون های چند مرحله ای باعث می شود ورود به رشته های پزشکی کاملا رقابتی باشد و بهترین دانش آموزان بتوانند وارد دانشگاه شوند، اما دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ژاپن را دارند باید شرایط زیر را رعایت نمایند:
 • لازمه تحصیل در رشته های پزشکی در ژاپن برای دانشجویان بین المللی قبولی در امتحان پذیرش دانشگاه می باشد. این آزمون شامل تست های آکادمیک و آزمون زبان می باشد
 • البته متقاضیان اگر جز دانشجویانی باشند که زبان انگلیسی زبان رسمی و بومی آنان نمی باشد باید حتما مدرک زبان انگلیسی را ارائه دهند
 • دانشجویان بین المللی برای ورود به اکثر دانشگاه ها علاوه بر پر کردن فرم ثبت نام، باید یک انگیزه نامه State Of Purpose را پر نمایند. اضافه کردن این نکته الزامی است که دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام می نماییند باید یک توصیه نامه از اساتید دانشگاه Recommendation Letter ارائه کنند
 • ارائه آخرین مدارک تحصیلی + دیپلم 12 ساله الزامی می باشد

در آخر باید خاطر نشان کرد که دانشگاه های ژاپن جهت ارائه پذیرش تحصیلی ممکن است مدارک متفاوتی را از دانشجویان در خواست نماید. بنابراین بهترین منبع جهت بررسی ارائه مدارک و شرایط ورود به دانشگاه و اخذ پذیرش همان سایت رسمی دانشگاه مورد نظر می باشد.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به ژاپن و شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن در سال 2021

Recommendation Letter

مزیت های تحصیل پزشکی در ژاپن
 • امنیت کشور ژاپن
 • وجود دانشگاه های معتبر در ژاپن
 • امکان دست یابی به اقامت دائم و اخذ شهروندی ژاپن
 • وجود بورسیه های متنوع جهت تحصیل رایگان در ژاپن
 • برخورداری از مجوز کار پاره وقت دانشجویی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ژاپن
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کشور ژاپن

در این قسمت لیست جدید دانشگاه های پزشکی در کشور ژاپن مورد تایید وزارت بهداشت ارائه شده است؛

گروه الف (ممتاز)

 1. Hokkaido University
 2. Keio University
 3. Kyoto University
 4. kyushu University
 5. Nagoya University
 6. Osaka University
 7. The University of Tokyo
 8. Tohoku University
 9. Tokyo Institute of Technology
 10. University of Tsukuba

 

Kyoto University

 

گروه ب (خوب)

 1. Chiba University
 2. Hiroshima University
 3. Kanazawa University
 4. Kobe University
 5. Kumamoto University
 6. Nagasaki University
 7. Niigata University
 8. Okayama University
 9. Osaka City University
 10. Shinshu University
 11. Tokyo Metropolitan University
 12. Tokyo University of Agriculture and Technology
 13. Waseda University
 14. Yokohama City University

 

Kanazawa University

 

گروه ج (متوسط)

 1. Aoyama Gakuin University
 2. Doshisha University
 3. Gifu University
 4. Gunma University (Gunma Daigaku)
 5. Ibaraki University (Ibaraki Daigaku)
 6. Kagoshima University
 7. Kyushu Institute of Technology (Kyushu Kogyo Daigaku)
 8. Muroran Institute of Technology (Muroran Kogyo Daigaku)
 9. Nihon University (Nihon Daigaku)
 10. Obihiro University of Agriculture and Veterinary Medicine (Obihiro Chikusan – Daigaku)
 11. Okayama University of Science (صرفاً در مقطع کارشناسی)
 12. Ritsumeikan University
 13. Saitama University
 14. Sophia University (Jochi Daigaku)
 15. Temple University (Japan Campus)
 16. The Graduate University for Advanced Studies (Sogo Kenkyu Daigakuin Daigaku)
 17. The University of Electro – Communications (Denki Tsushin Daigaku)
 18. Tokai University (Tokai Daigaku)
 19. Tokyo University of Science (Tokyo Rika Daigaku)
 20. Utsunomiya University (Utsunomiya Daigaku)
 21. Yamaguchi University (Yamaguchi Daigaku)
 22. Yokohama National University (Yokohama Kokuritsu Daigaku)

 

Kagoshima University

 

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو بخشی از سیستم ملی دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی کشور ژاپن است. دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مدارک پزشکی، دندانپزشکی و زمینه های مرتبط را ارائه می دهد.

این دانشگاه در ابتدا در بیمارستان ایراکو (Eiraku) در سال 1899 افتتاح شد. دانشگاه تحت عنوان مدرسه ملی دندانپزشکی توکیو به عنوان اولین مدرسه ملی پزشکی و دندانپزشکی کشور ژاپن در تاریخ 12 اکتبر، سال 1928تاسیس شد. دانشگاه در سال 1944 به عنوان دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو توسعه یافت. این دانشکده در سال 1946 تحت عنوان پزشکی و دانشکده دندانپزشکی توکیو تغییر نام داد. در سال 1951، یک موسسه تحقیقاتی اختصاص داده شده به داروسازی تاسیس شد، که بعدها به موسسه فعلی بیومتریال و مهندسی زیستی گسترش یافت. در سال 2000، دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم پزشکی و دندانپزشکی به جای مدرسه سابق کارشناسی ارشد توسعه یافت. مطابق با قانون دانشگاه ملی، تبدیل به دانشگاه ملی در سال 2004 شد.

در اینجا سه دانشگاه ژاپنی که به طور کامل برنامه درسی را در طول تحصیل به زبان انگلیسی ارائه  می دهند آورده شده است:

دانشگاه توکیو ژاپن

دانشگاه توکیو همچنین به عنوان معبد Tōdai شناخته شده است، دانشگاه توکیو بالاترین رتبه را در بین دانشگاه های گروه پزشکی کشور ژاپن دارد (در حال حاضر  رتبه این دانشگاه 31 در جهان) است، و دارای مجموعهای از برنامه های موجود به زبان انگلیسی می باشد. پزشکی و دندان پزشکی، معماری و برنامه ریزی شهری، اقتصاد بین الملل، و در مقطع کارشناسی ارشد برنامه سیاست بین المللی عمومی (MPP / IP) جزو دروس این دانشگاه می باشد.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل در سال 2021

دانشگاه توکیو ژاپن

 

دانشگاه سوفیا ژاپن

دانشگاه سوفیا  همچنین در توکیو واقع شده است، اما این دانشگاه خصوصی است. این دانشگاه برای اولین بار در کشور ژاپن به ارائه برنامه انحصاری به زبان انگلیسی پرداخت. فرصت تحصیل در کشور ژاپن به زبان انگلیسی در دانشگاه سوفیا شامل برنامه های دکترا در مطالعات پزشکی و دندانپزشکی، زیست محیطی جهانی، علوم سبز و مهندسی، روابط بین الملل و کارشناسی ارشد در زبان شناسی و آموزش زبان انگلیسی (به متکلمان زبان های دیگر) می باشد.

 

دانشگاه سوفیا ژاپن

 

دانشگاه هوکایدو ژاپن

جهت اقامت در توکیو و به منظور مطالعه در کشور ژاپن به زبان انگلیسی نیاز نیست. اما در دانشگاه هوکایدو در لیست قابل توجه ای که برنامه های علمی برای دانشجویان بین المللی است، تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. پزشکی و دندان پزشکی، مهندسی مکانیک و فضا، علوم زیستی، جامعه شناسی و اقتصاد سیاسی در میان بسیاری از فرصت مطالعاتی این دانشگاه است.

 

دانشگاه هوکایدو ژاپن

 

پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی ژاپن

دانشجویان علاقه مند به تحصیل پزشکی در ژاپن می توانند زبان ژاپنی را برای تحصیل انتخاب کنند ، ارائه نمرات دیپلم متوسطه و بررسی میانگین نمرات ( حداقل معدل 16 ) و شرکت در آزمون ورودی تحت عنوان آزمون EJU به زبان ژاپنی از الزامات هر دانشگاهی برای تحصیل رشته های پزشکی در ژاپن است.

این آزمون تقریبا مشابه آزمون YOS برای ورود به دانشگاه و تحصیل در ترکیه است اما مقداری دشوارتر از YOS می باشد ، مواد درسی این آزمون شامل ریاضیات ، اطلاعات عمومی ژاپن و جهان و مهارت های عمومی علمی است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی ارائه می شود ، افرادی که علاقه دارند به صورت پیوشته به تحصیل بپردازند باید در دوره پزشکی 7 ساله مشغول به تحصیل شوند و مدرک پزشکی عمومی را به دست آورند.

 

هزینه تحصیل پزشکی در ژاپن

برای به دست آوردن درجه پزشکی بالینی به عنوان یک دانشجوی کارشناسی، شما 6 سال تحصیل خواهید کرد. این 6 سال شامل 4 سال آموزش پیش بالینی و 2 سال آموزش بالینی می باشد. دانشکده پزشکی در این کشور به خصوص نسبت به سایر کشورها بسیار گران است. هزینه تحصیل پزشکی در ژاپن به نوع دانشگاه ملی، دولتی، خصوصی بستگی دارد. هزینه های ثبت نام نیز وجود دارد. به طور کلی، هزینه ثبت نام 9000$ (دلار) و سپس شهریه سالانه بین 23000$ و 69000$ (دلار) در سال باشد (تا زمانی که تمام هزینه های اضافی در آن لحاظ شود). همچنین باید هزینه های زندگی را که در شهرهای بزرگ این کشور بسیار زیاد است در نظر بگیرید.

در ژاپن، تحصیلات پزشکی به طور کامل 6 سال از علوم پایه فیزیکی، پزشکی پایه و آموزش بالینی بعدی در بیمارستان دانشگاه مراقبت می کند. پذیرش منوط به داشتن سوابق علمی خوب، نمرات تافل یا آیلتس، امتحانات کتبی و مصاحبه ها است. متقاضیان بین المللی اغلب مجاز به شرکت در آزمون اصلی و مصاحبه از طریق اسکایپ هستند.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به ژاپن از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

اقامت ژاپن پس از تحصیل علوم پزشکی

یکی از مزیت های تحصیل پزشکی در ژاپن این است که محصلان می توانند پس از اتمام تحصیل برای اقامت ژاپن اقدام نمایند ، افرادی که قصد دارند پس از اتمام تحصیلات در ژاپن کار کنند و به اقامت این کشور فکر می کنند باید بدانند اصول کار کردن در ژاپن با کشوری مانند ایران بسیار متفاوت است و اینکه امکان اخذ تابعیت از این کشور صرفاً با کار کردن وجود ندارد.

کارکنان خارجی در کشور ژاپن باید با اصول کار ژاپنی ها سازگار شوند ، ژاپنی ها به شدت کار می کنند و به هیچ طریقی سعی نمی کنند ساعات کاری را به هدر دهند و این موضوع هم باعث تسریع روند پیشرفت کشور شده است.

 

کار پاره وقت دانشجویان پزشکی در ژاپن

فرصت های کار برای دانشجویان هنگام تحصیل پزشکی در ژاپن فراوان است اما تمامی دانشجویان اجازه کار دانشجویی را ندارند ، این بدین معنا است که اقامت تحصیلی به تنهایی برای کار دانشجویی کافی نیست و دانشجویانی که مایل به کار همزمان با تحصیل هستند ، باید برای مجوز جداگانه ای تحت عنوان shikakugai katsudo kyoka درخواست بدهند.

پس از کسب این مجوز دانشجویان اجازه 28 ساعت کارپاره وقت در هفته را خواهند داشت ، دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن می توانند به عنوان دستیاران پژوهشی به اساتید کمک کنند و حقوق نسبتا خوبی دریافت کنند.

 

کار پاره وقت دانشجویان پزشکی در ژاپن

 

درآمد پزشکان در ژاپن

طبق نظرسنجی انجام شده، پزشکان شاغل در بیمارستان های متعلق به شرکت های پزشکی در این کشور بالاترین میزان متوسط حدود 16.4¥ میلیون (ین) را در سال مالی 2018 به دست آوردند که از این میزان حدود 15.74¥ میلیون (ین) از حقوق منظم سالانه بود. پزشکان شاغل در بیمارستان های متعلق به افراد خصوصی بالاترین متوسط حقوق منظم سالانه را تقریبا 15.76¥ میلیون (ین) دریافت کردند.

در سال 2021، فردی که به عنوان یک پزشک کار می کنده متوسط حقوق ماهیانه 1210000¥ (ین) می باشد. به طور کلی، محدوده حقوق یک پزشک در این کشور بین 444000¥ تا 2040000¥ (ین) به صورت ماهیانه در سال 2021 تخمین زده شده است.

سوالات پر تکرار در زمینه مهاجرت پزشکی ژاپن

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن به چه زبانی می باشد؟

تحصیل علوم پزشکی در کشور ژاپن به زبان ژاپنی است و دارای آزمون ورودی برای هر دانشگاه می باشد.

نام آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی ژاپن چیست؟

آزمون ورودی تحت عنوان آزمون EJU به زبان ژاپنی از الزامات هر دانشگاهی برای تحصیل رشته های پزشکی در ژاپن است که شبیه آزمون YOS ترکیه می باشد.

آیا امکان آموزش زبان ژاپنی در خود کشور ژاپن هم هست؟

بله، این امکان وجود دارد ، اما معمولاً صدور ویزا برای دوره های زبان با سختی انجام می شود.

دانشگاه های کشور ژاپن مورد تائید ایران هستند؟

بله، خیلی از دانشگاه های این کشور مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند.

آیا امکان اقامت پس از تحصیل در ژاپن وجود دارد؟

بله، در صورت یافتن کار این امکان وجود دارد.

جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن به مدرک زبان نیاز است؟

خیر، داشتن مدرک زبان الزامی نیست.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *