مهاجرت مهندسین معماری به کانادا

مهاجرت مهندسین معماری به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در این مقاله از مجموعه مقالات مهاجرت به کانادا، شما را با جزییات مهاجرت مهندسین معماری به کانادا آشنا سازیم. مهندسی معماری دانش طراحی بنا با به کار بردن اصول مهندسی و ریاضی می‌باشد. در واقع با این تعریف مهندسی معماری دو وجه دارد؛ یکی وجه هنری آن است که به زیبایی بنا توجه دارد و دیگری وجه مهندسی آن است که به محاسبات ریاضی گونه ساخت بنا می پردازد. کسانی که در رشته مهندسی معماری از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل می شوند و سپس با همین عنوان مشغول به کار می شوند در واقع باید به هر دو وجه این رشته مسلط باشند اما در بسیاری از کشورها از جمله کانادا همین دو وجهی بودن منجر به ایجاد دو رشته متفاوت شده است؛ رشته معماری و رشته مهندسی معماری.

تفاوت رشته  معماری با رشته مهندسی معماری در کانادا

در ابتدا باید گفت که این دو رشته شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند طوری که دانشجویان هر دو رشته واحدهای مشابهی را در دانشگاه می گذرانند. اما تفاوت اصلی در این است که یک معمار به جنبه زیبایی شناختی طراحی یک بنا توجه دارد و مواردی از قبیل کارکرد بنا و تناسب آن با محیط را در نظر می گیرد اما یک مهندس معمار با تسلط بر اصول مهندسی و محاسبات ریاضی، به طراحی بنا می پردازد و مواردی از قبیل سیستم تهویه، نورپردازی، و سیستم های گرمایشی و سرمایشی را مد نظر قرار می دهد.

از رشته مهندسی معماری در دانشگاه‌های کانادا معمولا با عنوان مهندسی ساخت و ساز یاد می شود. که این دوره در واقع مشابه دوره مهندسی عمران است با این تفاوت که تمرکز آن بیشتر بر روی حوزه معماری است.

یک مهندس معمار در کانادا باید به نرم افزارهای طراحی مخصوص به این رشته و کار با کامپیوتری مسلط باشد و همچنین تا حدودی در حوزه مهندسی برق و مکانیک هم مطالعه داشته باشد.

فرصت های شغلی برای مهاجرت مهندسین معماری به کانادا
فرصت های شغلی برای مهاجرت مهندسین معماری به کانادا

 

فرصت های شغلی برای مهاجرت مهندسین معماری به کانادا

همان طور که در پاراگراف قبل توضیح داده شد در کانادا رشته های معماری و مهندسی معماری از یکدیگر متمایز هستند. اما این دو همیشه به صورت تیمی با یکدیگر فعالیت می کنند. اول از همه باید بدانید که تمام مهندسین معماری برای ورود به بازار کار در کانادا باید عضو نظام مهندسی یا CACB شوند.

یک معمار در کانادا می تواند در حیطه های خاصی مانند طراحی فضاهای مسکونی، تغییرات ساختمانی یا طراحی ساختمان های خاص همانند مدارس متخصص شود و یا مثلا در صنایعی مانند صنایع بهداشت به فعالیتش ادامه دهد. یک مهندس معمار هم به همین شکل می تواند در در حوزه های خاصی همانند طراحی سیستم های انرژی تخصص پیدا کند و یا بر سیستم های الکتریکی، نورپردازی یا سیستم های صوتی متمرکز شود. وظایف خاص مهندس معماری در کانادا عبارتند از:

وظایف:

 • مشاوره با سایر مهندسان و معماران
 • ارزیابی طرح ها و پیش نویس های اولیه مربوط به مشکلات بالقوه ساخت و ساز
 • تضمین مطابقت طرح ها با ضوابط
 • مشخص نمودن یکپارچگی ساختمان
 • توصیه برای تغییرات و اصلاحات خاص در جهت افزایش کارایی
 • ایجاد برخی تغییرات در سیستم های نورپردازی و گرمایشی در جهت افزایش امنیت
 • ارزیابی کارایی و اثربخشی هزینه
 • ترسیم طرح های ساختمانی
 • بازسازی ساختمان های قدیمی
 • طراحی با کامپیوتر
 • ساختن مدل های طراحی در مقیاس های کوچک
 • نگهداری پروژه در حد بودجه و با در نظر گرفتن ضوابط ساختمانی
 • تهیه یا نظارت بر نقشه ها، مشخصات یا دیگر اسناد ساختمانی در جهت استفاده در قراردادها و توسط کارفرمایان
 • نظارت بر مکان های ساخت بنا در جهت تضمین سازگاری با مشخصات و محیط

به علاوه مهندسین معماری که در زمینه ساخت و سازهای سبز دارای تجربه هستند، در کانادا فرصت های شغلی فوق العاده ای خواهند داشت. امروزه در کانادا انواع ساخت و ساز سبز دارای اهمیت بخصوصی است.

پیشنهاد شغلی برای مهاجرت مهندسین معماری به کانادا
پیشنهاد شغلی برای مهاجرت مهندسین معماری به کانادا

 

حتما بخوانید:  شرایط اخذ و گرفتن پاسپورت ترکیه - خرید پاسپورت ترکیه

پیشنهاد شغلی برای مهاجرت مهندسین معماری به کانادا

اگر به عنوان یک مهندس معمار از یک سازمان یا موسسه معتبر در کانادا یک پیشنهاد شغلی دریافت کرده اید باید گفت بسیار خوش شانس هستید. اما اگر خودتان به دنبال دریافت این پیشنهاد شغلی هستید بهترین راه این است که در سایت های مربوط به موسسات کاریابی کانادایی جست و جو کنید. در هنگام جست و جو به این نکته نیز توجه داشته باشید که می توانید در هر یک از استان های کانادا به طور جداگانه به دنبال فرصت های شغلی برای مهاجرت مهندسین معماری به کانادا بگردید.

در همین راستا دولت کانادا یک سری شرایط اولیه را برای متقاضیان اعلام کرده و شما در ابتدا باید بتوانید این موارد را اثبات کنید:

 • داشتن تجربه کاری مرتبط
 • داشتن سطح زبان مورد نیاز
 • داشتن تحصیلات مرتبط با شغل مورد نظر
 • اثبات تمکن مالی
 • اثبات قصد زندگی در منطقه مربوطه

مجوز کار

فایده پیشنهاد شغلی این است که می توانید به وسیله آن از سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا یا ESDC مجوز کار و سپس ویزای موقت کار دریافت کنید که به این منظور مراحل زیر باید طی شوند:

 • 1: کارفرما در صورت نیاز برای اخذ مجوز کار یا  Labour Market Impact Assessment  یا به طور مخفف LMIA درخواست می دهد.
 • 2: کارفرما پیشنهاد کار موقت را ارائه می دهد.
 • 3: نیروهای خارجی برای دریافت مجوز کار درخواست می دهند.
 • 4: مجوز کار صادر می گردد.

اقدام از طریق نیروی کار ماهر برای مهاجرت مهندسین معماری به کانادا

اگرچه دریافت ویزای شغلی گزینه بسیار مناسبی برای اخد اقامت است اما ممکن است همیشه نتوانید مجوز کار دریافت کنید. در این صورت اداره مهاجرت کانادا راه دیگری پیش پای شما می گذارد و آن استفاده از سیستم اکسپرس اینتری است. این سیستم مهاجرتی مربوط به دسته اسکیل ورکر کانادا یاFSWP  می‌باشد. مهندسین معماری هم می توانند به عنوان نیروی کار متخصص از طریق این برنامه برای مهاجرت بله کانادا اقدام کنند.

این برنامه در واقع یک برنامه مهاجرتی امتیاز محور است که با در نظر گرفتن فاکتورهای زیر به متقاضیان امتیاز می دهد:

 • سن
 • تحصیلات
 • سابقه کار
 • برخورداری از پیشنهاد کار معتبر
 • مهارت در یکی از دو زبان انگلیسی و فرانسوی
 • انطباق پذیری

حداکثر امتیازی که می توان از فاکتورهای مذکور به دست آورد100 امتیاز است که البته در سال 2019 داشتن حداقل امتیاز 67 برای کسب حدنصاب کافی بوده است. هر متقاضی ای که حد نصاب لازم را به سدت بیاورد، به طور خودکار وارد بانک متقاضیان اکسپرس انتری می شود. سیستم رتبه بندی جامع یا CRS ، پس از ورود نام متقاضیان به بانک متقاضیان اکسپرس انتری درخواست های آنها ارزشیابی می کند و داوطلبان دارای بالاترین امتیاز (بالای 600 امتیاز) را برای دریافت اقامت دائم معرفی می نماید.

مهاجرت مهندسین معماری به کانادا با ویزای استارت آپ

راه‌اندازی یک بیزینس که بر پایه ایده‌های نوآورانه در حوزه‌های مختلف استوار است، بنیان شکل‌گیری یک استارت‌آپ است. در همین راستا ویزای استارت آپ کانادا هم مخصوص افرادی طراحی شده است که صاحب ایده‌ای خلاقانه هستند؛ ایده‌ای که بر اساس آن می‌توان یک یک بیزینس کوچک یا یک شرکت دانش‌بنیان تاسیس کرد و به درآمد رسید. مهندسین معماری هم اگر در زمینه‌های متنوع مربوط به معماری و ساخت و ساز، دارای یک ایده جدید و غیرتکرای باشند که درآمدزا هم خواهد بود، می‌توانند از طریق ویزای استارت‌آپ برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

برای استفاده از این روش مهاجرتی، متقاضی باید بتواند نوآورانه بودن و درآمدزا بودن یک ایده‌ی استارت‌آپی را اثبات کند. به این منظور اصلی‌ترین اتفاقی که باید بیافتد این است که که سازمان‌هایی که مسئولیت رسیدگی به درخواست‌ها را بر عهده دارند، متقاعد شوند که طرح پیشنهادی خلاقانه است، در سطح ملی و بین‌المللی قابل رقابت است و قابلیت سودآوری نیز دارد.

این به تنهایی کافی نیست و متقاضی باید حتما حمایت یکی از سازمان‌های حمایت کننده از استارت‌آپ‌ها را در کانادا دریافت کند. نامه‌ی حمایتی که در نتیجه موافقت برای حمایت مالی به متقاضی ارائه می‌شود، یکی از ضروری‌ترین مدارک برای درخواست ویزای استارت‌آپ است. ارزش این نامه در این است که نشان می‌دهد یک سازمان حمایت کننده کانادایی تصمیم دارد روی ایده‌ی شما سرمایه‌گذاری کند و هزینه‌های مورد نیاز جهت تاسیس استارت‌آپ‌تان را بپردازد.

سازمان‌های کانادایی حمایت‌کننده استارت‌آپ‌ها

سازمان‌های حمایت‌کننده گوناگونی در کانادا آماده سرمایه‌گذاری روی ایده‌های استارت‌آپی در موارد مختلف مرتبط با مهندسی معماری هستند. این سازمان‌ها برای حمایت از استارت‌آپ‌ها میزان متفاوتی از بودجه‌ها را اختصاص می‌دهند و بر همین مبنا در سه گروه طبقه‌بندی می‌شوند: صندوق‌های سرمایه‌گذاری (تا سقف 200.000 دلار)، گروه‌های سرمایه‌گذاری (تا سقف 75.000 دلار)، و گروه‌ها یا انکوباتورهای تجاری (تا سقف 130.000 دلار).

اگر بتوانید از یکی از سازمان‌ها در هریک از سه گروه عنوان شده نامه‌ای دریافت کنید که حمایت از ایده‌ی استارت‌آپی شما تا سقف تعیین شده را تضمین کند، می‌توانید ویزای استارپ در حوزه‌ی مهندسی معماری درخواست بدهید. سازمان‌ها، صندوق‌ها و گروه‌های تجاری مختلف و متنوعی در هر یک از این سه دسته قرار می‌گیرند که هنگام درخواست ویزای استارت‌آپ توسط اداره مهاجرت کانادا به یکی از این سازمان‌ها، صندوق‌ها یا گروه‌های تجاری معرفی می‌شوید.

یکی از محاسن استفاده از این روش که آن را برای تمام مشاغل از جمله مهندسین معماری جذاب نموده، این است که متقاضیان از اقامت دائم کانادا را همان ابتدا دریافت می‌کنند. این اقامت دائم به هیچ عنوان ارتباطی با موفقیت تجارت آنها ندارد. به عبارتی شما کافی است اولا مسئولین مربوطه را متقاعد کنید که ایده‌ای که ارائه داده‌اید جدید و خلاقانه است، ثانیا حمایت و پشتیبانی یک سازمان حمایت کننده را برای پرداخت هزینه‌های تاسیس یک بیزینس جلب کنید، و در نهایت بعد از این دو مرحله اقامت دائم کانادا را به دست آورید. از اینجا به بعد هرطور که کار کنید و بیزینس شما هر آینده‌ای که داشته‌باشد، تاثیری روی وضعیت اقامت دائم شما نخواهد گذاشت.

مدارک اصلی و لازم برای درخواست ویزای استارت‌آپ جهت مهاجرت مهندسین معماری به کانادا

در فهرست زیر می‌توانید، شرایط و مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای استارت آپ جهت مهاجرت مهندسین معماری به کانادا را مطالعه کنید:

 • نامه‌ی حمایتی از یکی از سازمان‌های حمایت کننده استارت‌آپ‌ها در کانادا
 • مدرک تحصیلی دانشگاهی در رشته مهندسی معماری یا رشته‌های مرتبط با آن
 • مدرک معتبر برای نشان دادن میزان تسلط به زبان (با می‌نیمم نمره‌ی معادل  (CLB 5
 • سرمایه‌ی اولیه برای زندگی متقاضی و خانواده‌اش در کانادا به مدت یک سال
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • انجام دادن آزمایش‌های پزشکی کانادا و ارائه نتیجه‌ی آنها
 • متعهد بودن نسبت به راه اندازی یک بیزینس جدید در خود کانادا پس از گرفتن اقامت دائم

توجه کنید که احراز شرط اول مستلزم طی مراحل پیچیده و دشواری است که برای آن لازم است برخی شروط و تعهدات را بپذیرید. همچنین در کنار موارد لازم عنوان شده، باید مدارک و شرایط اولیه‌ای که در درخواست هر ویزایی مورد نیاز هستند (مانند گذرنامه، گواهی ازدواج، تست بیومتریک،…) را نیز فراهم نمایید.

بهترین شهرها برای مهاجرت مهندسین معمار به کانادا
بهترین شهرها برای مهاجرت مهندسین معمار به کانادا

 

حتما بخوانید:  بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به کانادا

بهترین شهرها برای مهاجرت مهندسین معمار به کانادا

به طور کلی فرصت های شغلی فراوانی برای مهندسین معماری در کانادا وجود دارد. اما در استان ها و شهرهای زیر نیاز بیشتری به مهندسین معمار وجود دارد.

ساسکاچوان: درسال‌های اخیر در ساسکاچوان صنعت ساخت و ساز رونق بسیاری داشته است. در حدی که در بخش ساخت و سازهای غیرمسکونی کمبود جدی در نیروی کار احساس می شود و بنابراین این استان ، گزینه مناسبی برای مهاجرت مهندسین معماری به کانادا است.

مانیتوبا: در مانیتوبا تقاضای رو به رشدی برای بازسازی خانه ها، ساخت آپارتمان های جدید، تبدیل ساختمان های قدیمی به اقامتگاه های چند منظوره، نهادهای تجاری و فراهم آوردن امکانات زندگی برای سالمندان، به وجود آمده است. و همین تقاضای رو به رشد نیاز شدیدی را به مهندسین معماری ایجاد نموده است. به علاوه در این استان طراحی فضای سبز نیز بسیار مورد توجه است. مهندسین معماری که در این زمینه تجربه داشته باشند نیز می توانند موقعیت کاری خوبی برای خود در این استان بیابند.

وینیپگ: در وینیپگ برنامه های بسیاری برای ساخت و ساز در بخش های مختلف صنعتی، تجاری، اداری و مسکونی ریخته شده است. و مهندسین معماری برای مهاجرت به کانادا می توانند روی فرصت های شغلی در این شهر حساب کنند.

انتاریو: میانگین سنی افراد در آنتاریو بالا است. بنابراین تعداد سالمندان و بازنشستگان در این استان نسبتا زیاد است. و به همین نسبت هم نیاز بیشتری به ساختن مراکز خدمات درمانی، خانه سالمندان و بازنشستگان احساس می شود. و این نیاز بالا به ساخت و ساز موقعیت خوبی برای مهندسین معماری در آنتاریو فراهم می کند.

حقوق دریافتی مهندسین معماری در کانادا

مهندسین معماری حقوق نسبتا بالایی در کانادا دریافت می کنند. یک مهندس تازه‌کار در این کشور حقوقی معادل با ۶۰ هزار دلار در سال دریافت می کند. که البته هرچه تجربه بیشتری کسب کند می تواند حقوق دریافتی خود را افزایش دهد. طوری که مهندسان عالی رتبه ممکن است تا 85 هزار در سال حقوق دریافت کنند. بنابراین مهاجرت مهندسین معماری به کانادا می تواند برای آنها بسیار موفقیت آمیز باشد.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *