مهاجرت به ارمنستان از طریق خرید ملک در سال 2021

0

مهاجرت به ارمنستان از طریق خرید ملک یکی از راه های ساده برای اخذ اقامت این کشور است. ارمنستان کشوری مدرن و در حال رشد سریع با تاریخ و سنت غنی، طبیعت زیبا، غذاهای عالی و میزان بزهکاری بسیار کم است. ایروان، پایتخت ارمنستان، یکی از امن‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار کم است. اجازه اقامت از طریق خرید ملک در ارمنستان، به شما حق سفر بدون ویزا و اقامت بدون محدودیت در این کشور و حق انجام هرگونه فعالیت قانونی از قبیل تجارت، کار، تحصیل یا بازنشستگی را می‌دهد.

یک فرد مقیم ارمنستان از طریق خرید ملک در ارمنستان می‌تواند از اعضای خانواده خود برای اقامت حمایت کند و سایر افراد خارجی را به ارمنستان دعوت کند. افراد مقیم ارمنستان از حقوق و آزادی‌های اساسی، از جمله حق کار، مراقبت‌های بهداشتی، امنیت اجتماعی، تحصیلات، حقوق مالکیت و حریم خصوصی، آزادی بیان، مذهب و عقاید شخصی برخوردار هستند. همچنین این افراد موظف به خدمت در ارتش نیستند. در این مقاله درمورد مزایای خرید ملک در ارمنستان، قیمت املاک و اخذ تابعیت با استفاده از خرید ملک در ارمنستان مطالبی برای شما فراهم شده‌است.

درباره ارمنستان

ارمنستان در یک تقاطع فرهنگی، تاریخی و مذهبی و در مرز بین اروپا و آسیا واقع شده‌است. این کشور محصور در خشکی است و هیچ مسیر آبی قابل جابجایی ندارد. ارمنستان از شمال با گرجستان، از غرب و جنوب با ترکیه، از شرق و جنوب غربی با آذربایجان و از جنوب با ایران مرز مشترک دارد.

از زمان‌های بسیار قدیم، ارمنیان سنت‌های هنری خود را گرامی می‌داشتند؛ که نشان‌دهنده فرهنگ و چشم‌انداز بی‌نظیر این کشور است. جنبه‌های زندگی روزمره با هنری‌ترین شکل ممکن، در سوزن‌‌دوزی، تزئینات، کنده‌کاری و طراحی‌های سنتی به چشم می‌خورند. معماری یکی از جالب‌ترین اشکال هنری در ارمنستان است. به عنوان مثال، کلیساها دارای اشکال هنری در نقاشی‌های دیواری و نقوش برجسته هستند. مجسمه‌سازی در همه جا وجود دارد، تقریباً در هر شهر و روستای ارمنستان.

به دلیل موقعیت جغرافیایی ارمنستان و محصور بودن در قسمت شمالی منطقه نیمه گرمسیری، اقلیم آن خشک و قاره ای است. با این وجود، تغییرات اقلیمی منطقه‌ای قابل توجه است. به دلیل وجود ارتفاعات در مناطق مختلف این کشور، مناظر طبیعی متنوعی ایجاد شده‌است. گرچه ارمنستان کشور کوچکی است، اما بیش از 3000 گونه گیاهی مختلف دارد.

تحت حاکمیت شوروی، اقتصاد ارمنستان از کشاورزی به  صنعتی تبدیل شد. با این وجود، کشاورزی همچنان حدود دو پنجم تولید ناخالص داخلی و استخدام یک پنجم نیروی کار، را به خود اختصاص می‌دهد. صنعت این کشور، به شدت به واردات انرژی و مواد اولیه وابسته است.

عمده واردات این کشور علاوه بر زغال سنگ و فرآورده‌های نفتی، شامل فلزات آهنی ، محصولات چوبی و کاغذی، غلات،  گوشت، شیر، کره و کالاهای مصرفی می‌شود. مهمترین منبع واردات و صادرات ارمنستان روسیه است. سایر شرکای تجاری این کشور، شامل چین، گرجستان، آلمان و ایران هستند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل در سال 2021

انواع کارت‌های اقامت از طریق خرید ملک در ارمنستان

ارمنستان دارای 3 نوع اجازه اقامت است: اقامت دائم، اقامت موقت و وضعیت اقامت ویژه که برای مهاجران ارمنی خارج از کشور است. در اکثر موارد، مهاجران اجازه اقامت موقت را انتخاب می‌کنند. هدف اصلی این کارت‌ها، اعطای حق زندگی در ارمنستان به اتباع خارجی است. بسیاری از آنها برای ورود اولیه به کشور، مانند بسیاری از کشورهای خارجی دیگر، از این کارت‌ها استفاده می‌کنند. اجازه اقامت موقت می‌تواند سرانجام راهی برای رسیدن به شهروندی در ارمنستان باشد.

واجد شرایط بودن برای کارت اقامت موقت

رایج‌ترین روش اقامت در ارمنستان برای یک فرد خارجی، اجازه اقامت موقت است. کارت اقامت موقت برای شهروندان خارجی صادر می‌شود که:

 • در ارمنستان تحصیل می‌کنند
 • اجازه کار در ارمنستان را دارند
 • همسر، والدین یا فرزند یک شهروند خارجی هستند که دارای کارت اقامت موقت ارمنستان است
 • همسر، والدین، ​​فرزند یا بستگان (برادر، خواهر، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه) یک شهروند ارمنستان یا یک تبعه خارجی دارای گذرنامه ویژه ارمنستان هستند
 • فعالیت تجاری در ارمنستان انجام می‌دهند
 • دارای ملیت ارمنی هستند
 • سایر موارد بر اساس قانون

کارت اقامت موقت با مدت اعتبار یک سال و امکان تمدید تا یک سال بعد صادر می‌شود. محدودیتی برای تعداد دفعات تمدید مجوز وجود ندارد. با این حال، متقاضی باید حداقل 30 روز قبل از انقضای کارت اقامت موقت، درخواست تمدید کند. هزینه اخذ کارت اقامت موقت 105.000 AMD (حدود 217 دلار آمریکا) می‌باشد.

واجد شرایط بودن برای کارت اقامت دائم ارمنستان

 

واجد شرایط بودن برای کارت اقامت دائم ارمنستان

 

شکل بعدی اقامت در ارمنستان به عنوان اقامت دائم شناخته می‌شود. کارت اقامت دائم زمانی برای یک شهروند خارجی صادر می‌شود که:

 • متقاضی، همسر یا از اقوام (برادر، خواهر، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه) شهروندان ارمنستان یا شهروندان خارجی دارای گذرنامه ویژه ارمنستان است. همچنین دارای وسایل کافی برای اسکان یا خرید ملک در ارمنستان است و قبل از درخواست برای کارت اقامت دائم، به مدت 3 سال به طور قانونی در ارمنستان زندگی کرده‌است.
 • فعالیت تجاری در ارمنستان انجام می‌دهد
 • تبعه ارمنستان است

کارت اقامت دائم با مدت اعتبار پنج ساله صادر می‌شود و برای پنج سال دیگر قابل تمدید است. برای تمدید کارت اقامت دائم، متقاضی باید حداقل 30 روز قبل از انقضا کارت اقدام کند. هزینه لازم برای دریافت کارت اقامت دائم 140.000 AMD (حدود 294 دلار آمریکا) است.

وضعیت اقامت ویژه

شکل اقامت سوم، وضعیت اقامت ویژه است. این نوع اقامت که در سال 1994 تصویب شد، توسط نخست وزیر ارمنستان به اتباع خارجی ارمنی تبار اعطا می‌شود. با این حال، این نوع اقامت، شامل گروه‌های خاصی از افراد هم می‌شود، مانند کسانی که خدمات قابل توجهی به ایالت ارمنستان ارائه می‌دهند، یا افرادی که در رویدادهای اقتصادی یا فرهنگی در این کشور فعال هستند.

اعتبار اقامت ویژه معمولاً 10 سال طول می‌کشد. مانند سایر اجازه‌های اقامت، این نوع اقامت می‌تواند بیش از یک بار اعطا شود. نحوه صدور آن با کارت‌های اقامت موقت و دائم متفاوت است. این نوع اقامت به جای کارت به صورت گذرنامه ویژه داده می‌شود.

حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در فرانسه چگونه است؟

وضعیت اقامت ویژه به دارنده آن اجازه می‌دهد بدون نیاز به ویزا به ارمنستان رفت‌وآمد کند یا در آنجا زندگی، کار، تحصیل و تجارت کند و هرگونه فعالیت قانونی دیگر در ارمنستان را بدون اجازه کار یا سایر مدارک انجام دهد.

یکی از مزایای قابل توجه گذرنامه ویژه این است که دارنده آن می‌تواند بدون نیاز به ایجاد یک شخصیت حقوقی، مستقیماً به نام خود صاحب کشاورزی و زمین شود.

به دست آوردن گذرنامه ویژه حدود 60 روز طول می‌کشد و هزینه دریافت آن 150.000 AMD (حدود 312 دلار آمریکا) می‌شود.

مدارک مورد‌ نیاز برای درخواست کارت اقامت

 1. فرم درخواست
 2. 3 عکس رنگی (45×35 میلی متر)
 3. گذرنامه، کپی گذرنامه و ترجمه محضری ارمنی گذرنامه
 4. اسناد مربوط به شرایط درخواست کارت اقامت (یا تمدید کارت) در ارمنستان
 5. گواهی پزشکی
 6. رسید پرداخت هزینه

درخواست باید به اداره گذرنامه و ویزای پلیس جمهوری ارمنستان ارسال شود. دفتر اصلی این اداره، در ایروان واقع شده‌است.

تابعیت از طریق خرید ملک در ارمنستان

بیشتر افرادی که متقاضی کارت اقامت در ارمنستان هستند، در نهایت به دنبال دریافت تابعیت ارمنستان می‌باشند. اگر هدف اصلی، اقامت طولانی مدت در ارمنستان باشد؛ اقامت دائم مزایای بیشتری نسبت به داشتن تابعیت به شما ارائه می‌دهد. با این حال، داشتن پاسپورت ارمنستان مزایای خود را دارد مانند:

 • مجاز بودن تابعیت دوگانه
 • سند سفر با ارزش
 • تابعیت به نسل‌های آینده می‌رسد
 • مالکیت زمین
 • کمک دولت
 • مزایای مالیاتی
 • انصراف آسان

قیمت خرید ملک در ارمنستان

بازار املاک در ارمنستان بین سال‌های 2002 و 2008 با افزایش قیمت 570 درصدی رشد چشمگیری داشته‌است. در سال 2009،  اقتصاد کشور تحت تاثیر بحران مالی جهانی قرار گرفت و قیمت املاک طی چند سال بعدی به تدریج کاهش یافت. قیمت‌ها در طول سال‌های 2014-2016 ثابت باقی مانده و در سال 2017 رشد خود را آغاز کردند.در مرکز ایروان، قیمت املاک در سال 2018 حدود 18.8 درصد و در سال 2019 به میزان 15.7 درصد افزایش یافت.

در سال 2020، بیشتر به دلیل کاهش ارزش پول محلی، قیمت املاک بیش از 8 درصد کاهش یافت. عوامل اصلی موثر بر افزایش قیمت در سال‌های اخیر شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. اقتصاد در حال رشد (نرخ تولید ناخالص داخلی 7.6٪ در سال 2019)
 2. نرخ بهره وام پایین
 3. تقاضای بیشتر برای املاک اجاره‌ای، که ناشی از رشد گردشگری و افزایش جمعیت شهر به دلیل بازگشت به کشور و شهرنشینی می‌باشد
 4. سپرده‌های بانکی با ادامه کاهش نرخ سود سپرده‌ها، نسبت به سرمایه گذاری در املاک اجاره‌ای، دیگر گزینه مناسبی نیستند
 5. ساخت‌وساز محدود خانه‌های جدید در ایروان مرکزی

قیمت خرید ملک در ارمنستان

جستجوی املاک

اطلاعات مربوط به خرید ملک در ارمنستان در وب‌سایت‌هایی مانند estate.am، myrealty.am، bnakaran.com، list.am به آسانی یافت می‌شوند. این وب‌سایت‌ها می‌توانند قبل از شروع جستجو، در مورد نوع املاک موجود و قیمت آنها ایده‌ای کلی ارائه دهند. داشتن یک ایده کلی از نوع ملک مورد نظر شما (اقامتگاه اصلی، خانه تعطیلات، اجاره یا سرمایه گذاری در ملک) و موقعیت مکانی آن (شهر یا حومه شهر) به سهولت خرید ملک کمک می‌کند.

حتما بخوانید:  مهاجرت از طریق کار به ارمنستان در سال 2021

نمایندگان یا کارگزاران

در ارمنستان معمول است که نمایندگان 2٪ از فروشنده و 2٪ از خریدار دریافت می‌کنند و مبلغ کمیسیون را به 4٪ ارزش معامله می‌رسانند. از خریدار خواسته می‌شود که کمیسیون را جداگانه از قیمت ملک پرداخت کند.

ساختار مالکیت

مالکیت انفرادی

صرف نظر از وضعیت تاهل، می‌توانید ملک را به نام خود خریداری کنید. در بیشتر کشورها قوانین زناشویی مشخص می‌کند که دارایی‌های به دست آمده در طول ازدواج به طور مشترک توسط هر دو نفر نگهداری شود؛ صرف‌نظر از اینکه توسط چه کسی خریداری شده‌است. این قانون در ارمنستان تفاوتی ندارد. در مورد یک زوج متاهل، قانون مدنی به گونه‌ای عمل می‌کند که گویا مالکیت بر اساس مالکیت مشترک است (50-50). مگر اینکه مقررات خاصی بر خلاف آن در قرارداد ازدواج وجود داشته باشد. بدین ترتیب همسر شما نیز مالک تلقی خواهد شد خواه نام وی در قرارداد خرید قید شده باشد یا نه.

فرد مجردی که ملکی را در ارمنستان خریداری کرده و متعاقباً ازدواج می‌کند، می‌تواند وارد قرارداد ازدواجی شود که در آن همسر می‌تواند شرط کند که ملک در چارچوب قرارداد ازدواج خریداری شده‌است.

مالکیت مشترک

مالکیت مشترک زمانی وجود دارد که ملک توسط دو یا چند نفر خریداری شده باشد، و هر یک سهم خود را با هر شرایطی که ممکن است تصمیم گرفته شود، در اختیار داشته باشند. در مورد یک زن و شوهر، این نسبت  معمولا در سهام مساوی است. اما اگر بیش از دو خریدار وجود داشته باشد، ممکن است متناسب با مبلغی باشد که هر شخص برای خرید ملک فراهم کرده است. مانند 70٪ ، 20٪ ، 10٪.

مالکیت شرکت

خرید ملک در ارمنستان با استفاده از یک شرکت محدود محلی یا خارجی که دارای هویت قانونی متمایز از سهامداران است، امکان پذیر می‌باشد. البته این راه ممکن است معایب مالیاتی نیز داشته باشد. به ویژه در رابطه با نگه داشتن مالیات و مالیات بر سود سرمایه.

منافع اقامت از طریق سرمایه گذاری در املاک

اگر به دنبال مکانی برای زندگی، سرمایه گذاری یا راهی برای تقویت استراتژی مالیاتی خود هستید؛ به دست آوردن یک اقامتگاه دوم آسان به وسیله خرید ملک در ارمنستان سود زیادی برای شما به همراه دارد. سرمایه گذاری در املاک یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای دریافت اجازه اقامت است. در این صورت، نیازی به یافتن شغل، ثبت نام در مدرسه یا صبر تا بازنشستگی نخواهید داشت. شما می‌توانید با خرید آپارتمان و پر کردن مدارک آن، ظرف چند ماه اقامت خود را به دست آورید.

همچنین، اخذ اقامت دوم آسان اغلب می‌تواند منجر به گرفتن تابعیت شود. بسیاری از کشورها به شما اجازه می‌دهند بعد از چند سال زندگی در آنجا، تابعیت خود را به دست آورید، بنابراین گرفتن اجازه اقامت می‌تواند اولین قدم مهم در روند دریافت گذرنامه دوم باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.