مهاجرت تحصیلی به چین

مهاجرت تحصیلی به چین در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در این نوشتار میخواهیم درباره مهاجرت تحصیلی به چین صحبت کنیم. برای مهاجرت موفق باید در زمینه های گوناگون راجب کشور مدنظر تحقیق شود از جمله وضعیت شغلی، نرخ مهاجرت، نرخ بیکاری، وضعیت اقامت، شرایط آموزشی و تحصیل، وضعیت اقتصاد و شرایط سیاسی حاکم بر کشور مورد نظر برای مهاجرت. این موارد اهمیت بسیار بالایی در بحث مهاجرت دارند و می توان گفت دلیل مهاجرت شخص با توجه به شرایط موجود در موضوعات ذکر شده مشخص می گردد و پاسخ شفاف به این سوالات می تواند تعیین کند که شخص به کشور مقصد مهاجرت داشته باشد یا خیر.

یکی از روشهای مهاجرت به چین ، از طریق تحصیل می باشد. چین یکی از بهترین کشورهای آسیایی برای تحصیل است. دانشگاه های چین در رشته های متنوعی از جمله پزشکی و دندانپزشکی دانشجو می پذیرند و کمک هزینه های متنوعی نیز به دانشجویان بین المللی اعطا می کنند. دانشگاه های این کشور سطح علمی قابل قبولی دارند و بسیاری از آن ها مورد تایید وزارت علوم ایران نیز هستند. این کشور با بیش از 300 دانشگاه و 20,000 دوره های آموزشی، می تواند گزینه مناسبی برای تحصیل با هزینه های پایین باشد. هزینه های زندگی و تحصیل در چین در مقایسه با بسیاری از کشور ها بسیار پایین می باشد و بهبود چشم انداز حرفه ای و کشف زبان و فرهنگ چینی، می تواند از فواید مهم تحصیل در چین باشد.

 

مهاجرت تحصیلی به چین

تحصیل در کشور چین می تواند موفقیت خوبی برای افرادی باشد که قصد تحصیل با هزینه های مناسب در یکی از کشورهای پیشرفته جهان را دارند. از مزیت های تحصیل در کشور چین می توان به تحصیل به زبان انگلیسی اشاره نمود. اگر به زبان انگلیسی در کشور چین تحصیل نمایید، دیگر نیازی به داشتن مدرک زبان چینی نخواهید داشت. اما اگر قصد تحصیل در کشور چین به زبان چینی را دارید، باید در آزمونی به نام Chinese proficiency test   که همان آزمون تسلط به زبان چینی است، شرکت کنید. دانشجویان بین المللی برای مهاجرت تحصیلی به چین باید در ابتدا پذیرش را از یکی از دانشگاه های این کشور اخذ نمایند و در گام بعدی برای مهاجرت تحصیلی به چین، باید ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایند.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در چین

مدت زمان تحصیل در کشور چین در مقطع کارشناس، حدود ۴ سال است. کشور چین دارای دانشگاه های ممتاز جهانی زیادی است. تحصیل در کشور چین در مقطع کارشناسی عمدتا به زبان انگلیسی ارائه می شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور چین، شما نیاز به ارائه دادن مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس یا تافل) خواهید داشت. در کنار مدرک زبان، نیاز به مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی مرتبط با رشته درخواستی خواهید داشت و معدل شما نباید کمتر از ۱۴ باشد. هزینه تحصیل در کشور چین در مقطع کارشناسی حدودا ۳۰۰۰  دلار در سال است. البته این مبلغ با توجه به رشته و دانشگاه مشخص می شود.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین

اگر متقاضی تحصیل در کشور چین در مقطع کارشناسی ارشد هستید، باید دارای مدرک کارشناسی مرتبط با رشته درخواستی باشید و معدل شما حداقل ۱۴ باشد. بهتر است که برای تحصیل از اساتید مقطع کارشناسی خود توصیه نامه داشته باشید. مدت زمان تحصیل در کشور چین در مقطع کارشناسی ارشد،  2 تا 3 سال می باشد و به دو زبان انگلیسی و چینی امکان پذیر است. هزینه تحصیل در کشور چین در مقطع کارشناسی ارشد، حدودا 3000 تا ۵۰۰۰ دلار در سال است. این مبلغ با توجه به رشته و دانشگاه مشخص خواهد شد.

حتما بخوانید:  مهاجرت به چین و اخذ اقامت آن در سال 2021

 

تحصیل در مقطع دکتری در چین

تحصیل در مقطع دکتری در کشور چین به زبان انگلیسی ارائه می گردد. دوره دکتری شامل دو دوره می باشد. در دوره اول فرد به گذراندن واحد های مربوط به رشته خود می پردازد و در دوره دوم پایان نامه خود را زیر نظر استاد راهنما به انجام می رساند. مدت زمان مقطع دکترا عموماً 3-4 سال می باشد. هزینه تحصیل در کشور چین در مقطع دکترا، حدودا 5000 تا 6۰۰۰ دلار در سال است.

 

تحصیل پزشکی در چین

شخص متقاضی تحصیل رشته های پزشکی در چین، باید حداقل نمره آیلتس ۶ آکادمیک یا تافل متناسب با آن را داشته باشد. همچنین متقاضی باید سن بالای ۱۸ سال داشته باشد. در صورتی که دانشجو از کشورهای انگلیسی زبان به کشور چین آمده باشد، نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد. شخص متقاضی باید در دروس ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی نمرات بالا و از لحاظ سلامتی جسم و روان تایید شده باشد. در مورد دانشجویانی که موفق به دریافت دیپلم تحصیلی خود شده اند، می توانند برای دوره های آماده سازی رشته های پزشکی در کشور چین اقدام نمایند. هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی به زبان چینی ۴۵۰۰۰ یوان و تحصیل به زبان انگلیسی ۴۸۰۰۰ یوان در سال خواهد بود. مدت زمان تحصیل در رشته های پزشکی 2 سال خواهد بود و دانشجویان یک سال به عنوان کارآموز و به صورت بالینی مشغول به فعالیت خواهند بود.

فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی در چین

فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی در چین

پروسه اخذ پذیرش در چین چیزی در حدود 3 ماه به طول می انجامد. این پروسه زمانی، ممکن است کمتر یا بیشتر باشد اما به طور میانگین، گذراندن این دوره برای اخذ پذیرش از دانشگاه های چین کفایت می کند. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که در هر زمان امکان اخذ پذیرش از دانشگاه های چین وجود ندارد و متقاضیان تحصیل در این کشور باید به زمان های تعیین شده برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور توجه داشته باشند. تاریخ های مرتبط با این مسئله هر ساله توسط دانشگاه های چین معرفی می شود. بر این اساس، فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های چین شامل مراحل زیر است:

 • انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی مورد نظر
 • آپلود فرم درخواست تکمیل شده به انضمام مدارک مورد نیاز
 • پرداخت هزینه درخواست پذیرش
 • تحویل درخواست
 • دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه
 • درخواست ویزای تحصیلی چین

 

مهاجرت تحصیلی به چین و اخذ ویزای تحصیلی

به محض اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های چین، متقاضیان ملزم به اخذ ویزای تحصیلی چین (ویزایX) می باشند. ویزای تحصیلی چین یا ویزای X با توجه به مدت اقامت دانشجوئی در چین، به دو دسته کلی تقسیم می شود:

 1. ویزای تحصیلی X-Visa : ویژه اقامت و تحصیل کمتر از 3 ماه
 2. ویزای تحصیلی F-Visa : ویژه اقامت و تحصیل بیشتر از 3 ماه

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی چین

برای اخذ ویزای تحصیلی چین، متقاضیان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • مدارک هویتی متقاضی
 • عکس پاسپورتی
 • فتوکپی پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • مدارک شناسایی فرد در کشور مقصد
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات آخرین دوره تحصیل
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی یا چینی
حتما بخوانید:  مهاجرت به چین برای کار در سال 2021

 

مزایای تحصیل در چین

تحصیل در چین به جز مناسب بودن برای کار در این کشور، می تواند مناسب برای کار در اروپا یا ادامه تحصیل در اروپا باشد. در صورتی که دانشجویی قصد دستیابی به این اهداف را دارد، بهتر است تحصیل در چین به زبان انگلیسی را برای خود انتخاب کند تا بتوانند در ادامه به همین زبان تحصیل کرده و شرایط بهتری داشته باشد. از مهمترین مزایای تحصیل در چین می توان موارد زیر را نام برد:

 1. امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی
 2. امکان شرکت در دوره های زبان چینی یا انگلیسی
 3. امکان تحصیل در دانشگاه برتر جهان
 4. امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 5. امکان تحصیل در رشته های پزشکی بدون آزمون ورودی
 6. امکان تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت
 7. مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل
 8. امکان کار حین تحصیلی در چین
 9. امکان کار پس از تحصیل در چین

 

معایب تحصیل در چین

در کنار مزایای خوب مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف، در رابطه با معایب تحصیل در کشور چین می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. فرهنگ کاملا متفاوت مردم شرق آسیا
 2. تنوع زبانی در چین
 3. دشواری فراگیری زبان چینی
 4. فاصله نسبتا زیاد چین به ایران
 5. دشوار بودن کار ضمن تحصیل در چین
 6. ممنوعیت کار ضمن تحصیل در برخی از استان های چین
 7. امکان پذیر نبودن تحصیل به انگلیسی در همه رشته ها در چین
 8. مورد تایید نبودن برخی از دانشگاه های چین
 9. تفاوت های نسبی در نوع وعده های غذایی در چین

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های چین

هزینه تحصیل در دانشگاه های چین

یکی از مواردی که متقاضیان تحصیل باید به آن توجه نمایند، هزینه تحصیل در چین است. اگر بخواهیم هزینه تحصیل در چین را با کشورهای دیگر مثل انگلستان و آمریکا مقایسه نمائیم، می توانیم نتیجه بگیریم که تحصیل در این کشور به مراتب ارزانتر است. بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی، هزینه سالیانه تحصیل در چین می تواند بین 11480 یوآن  تا 20880 یوآن، متغیر باشد. با این حال، شهریه سالیانه تحصیل در برنامه های پزشکی، مهندسی و مدیریت بازرگانی در دانشگاه های چین از 159300یوآن تا 331885 یوآن، در نوسان است. در مجموع برآورد می شود که هزینه ماهیانه زندگی در چین حدود 9684 یوآن معادل 1367$ (دلار) باشد که در مقایسه با مقاصد تحصیلی معروفی مثل آمریکا و انگلستان بسیار ناچیز است.

 

خوابگاه دانشجویی در چین

یکی از چالش های موجود پیش روی افرادی که قصد تحصیل در کشور چین را دارند، شرایط اقامت آن ها در کشور چین است. دانشگاه های چین معمولا به دانشجویان خارجی اقامتگاه های موقتی را پیشنهاد می کنند. در حال حاضر خوابگاه های دانشجویی معقول ترین راه اقامت در چین هستند، چون هزینه های اندکی را نیز به همراه خواهند داشت. بیشتر خوابگاه های دانشجویی در چین مختص دانشجویان بین المللی است و چینی ها نمی توانند وارد آن اقامتگاه ها شوند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به چین و اخذ اقامت آن در سال 2021

 

کار پس از تحصیل در چین

یکی از عوامل تاثیر گذار برای مهاجرت تحصیلی به چین، موضوع کار بعد از تحصیل است. متاسفانه دولت چین برای دانشجویان اجازه کار در حین تحصیل صادر نمی کند و این یک نکته منفی برای مهاجرت تحصیلی به چین به حساب می آید. پس از اتمام دوران تحصیل، دانشجویان برای اینکه بتوانند ویزای تحصیل خود را به ویزای کار تبدیل نمایند، باید حداقل 2 سال سابقه کار داشته باشند و از آنجایی که دولت چین برای دانشجویان اجازه کار حین تحصیل را هم نمی دهد، عملا امکان کار پس از تحصیل فراهم نمی باشد. یکی از اهداف ویزاهای تحصیلی، استفاده از اقامت کاری که بعد از تحصیل به دانشجویان تعلق می گیرد است که از این حیث کشور چین گزینه مناسبی نیست.

 

5 دانشگاه برتر چین

رنک و اعتبار دانشگاه های چین بالا می باشد و از اساتید عالی بهره مند هستند. همچنین مدرک دانشگاه‌های چین در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی دارای اعتبار بوده و شما با ارا‌ئه‌ی آن‌ها می‌توانید در یک شغل پردرآمد استخدام شوید.

 1. دانشگاه Tsinghua

دانشگاه Tsinghua در منطقه Haidian در شمال غربی پکن واقع ‌شده و در سال 1911 تأسیس شده است. Tsinghua  یک دانشگاه تحقیقاتی جامع است. رشته‌های هنری، اقتصادی، آموزشی، مهندسی، تاریخ، مدیریت، پزشکی، حقوق، ادبیات، فلسفه و علوم را پوشش می‌دهد. بسیاری از افراد موفق در سیاست، دانشگاه و صنعت از دانشگاه تسینگوا فارغ‌التحصیل شده‌اند، ازجمله دو برنده جایزه نوبل، فیزیکدانان تسونگ-دائو لی و چن نینگ یانگ.

 1. دانشگاه پکن

دانشگاه پکن یکی از اعضای لیگ C9 است که مشابه گروه Ivy League در ایالات متحده است و به‌طورکلی یکی از بالاترین رتبه‌ها در چین است. این اولین دانشگاه ملی مدرن در چین بود و از زمان تأسیس در سال 1898، به عنوان یک موسسه آموزشی برجسته شهرت یافته است.

 1. دانشگاه فودان

دانشگاه فودان شامل چهار پردیس در مرکز شهر شانگهای است: هندان، فن گلین، ژانگ جیانگ و جیانگوان. این دانشگاه با تدریس تعدادی از دوره‌های خود به زبان انگلیسی، از رویکرد هنرهای لیبرال بین‌المللی سازی استفاده می‌کند. دانشجویان همچنین تشویق می‌شوند که در مبادلات بین‌المللی شرکت کنند.

 1. دانشگاه علم و صنعت چین

دانشگاه علم و صنعت چین (USTC) یک دانشگاه ملی تحقیقاتی در هفی، استان آنهویی است. این شرکت برای تقویت آموزش علوم و فناوری در چین تأسیس شد. این موسسه همچنین دارای یک کتابخانه بزرگ، یک شبکه رایانه‌ای درجه یک و یک بیمارستان است که دانشجویان، کارمندان و خانواده‌های آن‌ها را درمان می‌کند و همچنین امکانات آموزشی برای دانشجویان پزشکی را فراهم می‌کند.

 1. دانشگاه ژجیانگ

دانشگاه ژجیانگ که در سال 1897 تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های چین است. تحقیقات در این دانشگاه 12 رشته دانشگاهی را شامل می‌شود: کشاورزی، هنر، اقتصاد، آموزش، مهندسی، تاریخ، حقوق، ادبیات، مدیریت، پزشکی، علوم طبیعی و فلسفه. تعدادی از مراکز تحقیقاتی در دانشگاه واقع‌شده است، ازجمله شش مرکز تحقیقات مهندسی ملی، سه مرکز تحقیقاتی ملی علوم انسانی و اجتماعی و 13 آکادمی مطالعات مستقل. این دانشگاه با بیش از 140 دانشگاه در 30 کشور جهان مشارکت استراتژیک دارد، ازجمله کالج امپریال لندن، دانشگاه پرینستون و دانشگاه ایلینویز.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
Maryam

Maryam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *