مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج

0

مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج موضوع نوشتار امروز است. چند وقتی است که با یک فرد مناسب فرانسوی برای ازدواج آشنا شده‌اید و برنامه دارید به فرانسه نقل مکان کنید. در روابط عاطفی که بین دو فرد با ملیت‌های متفاوت برقرار می‌شود، مهاجرت و ازدواج معمولاً تنها راه‌های ممکن برای ادامه برنامه ریزی به همراه هم در بلند مدت است. ممکن است همین حالا هم با همسر فرانسوی خود ازدواج کرده باشید اما هرگز به فرانسه مهاجرت نکرده باشید و یا قصد داشته باشید ازدواج کرده، تا بتوانید برای ملحق شدن به نیمه دیگر فرانسویتان به فرانسه نقل مکان کنید. ممکن است برایتان سوال باشد که گزینه‌های روی میز کدام‌اند و چگونه می‌توانید برای ویزای ازدواج فرانسه (French spouse visa) اقدام کنید. مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، هلند، روسیه، مجارستان و برخی دیگر از کشورها نیز ممکن است.

مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج

در اینجا گزینه‌های اصلی برای درخواست یک ویزای ازدواج فرانسه را، فارغ از اینکه همین حالا ازدواج کرده‌اید یا برنامه دارید با معشوقه فرانسویتان ازدواج کنید با هم بررسی می‌کنیم.

توجه: تمام ویزاها و حقوق شهروندی برای افراد از ملیت‌هایی غیر از اروپا، در زمره قوانین CESEDA (Code de l’Entrée et du Séjour des Étrangers et du Droit d’Asile) قرا می‌گیرد.

حالت اول: شما همین حالا نیز با یک فرد فرانسوی ازدواج کرده‌اید

درخواست ویزای اقامت بلند مدت ازدواج فرانسه

اگر شما یک شهروند غیر اروپایی بوده و قبلاً با نیمه فرانسوی خود ازدواج کرده باشید و برنامه دارید بیش از 90 روز در فرانسه مانده و یا در فرانسه اقامت کنید، باید درخواست ویزای اقامت طولانی مدت بدهید (Visa Long Séjour که معمولاً با نام VLS شناخته می‌شود). این درخواست باید در کنسولگری کشوری که همین حالا شهروند آن محسوب می‌شوید صورت پذیرد. ممکن است این کشور سرزمین مادریتان یا کشوری که هم اکنون نیز حق شهروندی معتبر آن را در اختیار دارید باشد.

VLS اولین ویزایی است که برای اقامت در فرانسه باید آن را درخواست کنید.

ویزای اقامت طولانی مدت یا VLS چیست؟

به ویزای اقامت طولانی مدت (VLS) ویزای نوع D نیز گفته می‌شود. از آنجایی که شما با یک شهروند فرانسوی ازدواج کرده‌اید، باید ویزای ازدواج طولانی مدت درخواست کنید، که به آن Visa de Long Sejour (VLS) valant Titre de Séjour (TS) “Vie Privée et Familiale”  ، یا “pour époux de Français” نیز گفته می‌شود.

حتما بخوانید:  مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

ویزای نوع D به شما این اجازه را می‌دهد که وارد فرانسه شده و در انجا به مدت بیش از 3 ماه و نهایتاً 1 سال اقامت داشته باشید.

عبارت TS در VLS-TS مخفف Titre de Sejour (حق شهروندی) است، این یعنی تا زمانی که ویزای شما معتبر است، شما برای ماندن در فرانسه نیاز به حق شهروندی ندارید. ویزای ازدواج فرانسه شما هم به عنوان یک ویزای اقامت بلند مدت، و هم به عنوان حق شهروندی عمل می‌کند. ویزای VLS-TS Vie Privée et Familiale شما را قادر می‌سازد که بدون هیچ گونه محدودیتی در کشور فرانسه به کار و فعالیت اقتصادی بپردازید.

چگونه می‌توان درخواست یک ویزای ازدواج فرانسه داد؟

ابتدا باید در وبسایت France-Visas یک حساب کاربری آنلاین ایجاد کرده و فرم درخواست ویزا را پر کنید. سپس اسناد و مدارک مورد نیاز را که از ملیتی بع ملیت دیگر متفاوت می‌باشد بررسی کنید. بنابراین ضروری است که مدارک خاص مورد نیاز برای ملیت خودتان را از طریق کنسولگری فرانسه، بسته به کشور محل اقامتتان تعیین کنید.

برخی مدارک متداول مورد نیاز برای ویزای ازدواج فرانسه، شامل کپی کامل از گواهی ازدواج فرانسوی، یا انجام شده توسط اداره فرانسه (بسته به مکانی که در آن ازدواج کردید)، و یا ترجمه رسمی و اعتبار سنجی شده. همچنین همسرتان نیز باید مدارکی ارائه دهد که ملیت فرانسوی او را تایید کند؛ برای مثال گواهی تولد.

همچنین شما می‌بایستی برای دریافت ویزا به کنسولگری فرانسه در کشور محل اقامت خود نیز مراجعه کنید. لازم است که شما شخصاً به آنجا رفته و تمام مدارک و فرم درخواست پر شده و امضا شده را ارائه دهید. چنانچه این اولین درخواست ویزای شما برای سفر به فرانسه باشد، اطلاعات بایومتریک شما جمع آوری می‌گردد.

درخواست ویزای اقامت بلند مدت ازدواج فرانسه

معافیت‌های خاص اعضای خانواده یا همسر

برای دریافت حق اقامت دائم در فرانسه در حالت عادی شما به 5 سال زمان نیاز خواهید داشت، اما چنانچه بخواهید به یکی از اعضای خانواده‌تان در فرانسه که خودش حق شهروندی دائم دارد ملحق شوید، این دوره به 3 سال کاهش خواهد یافت. همین معافیت در شرایطی که شما یکی از والدین کودکی باشید که ملیت فرانسوی داشته و خودتان نیز حق اقامت موقت فرانسه داشته باشید نیز برقرار است. هر کسی که واجد شرایط دریافت شهروندی فرانسه از زمان تولد باشد نیز مشمول دریافت حق شهروندی دائم است.

حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در فرانسه در سال 2021

چنانچه شما به مدت بیش از 3 سال با فردی که تابعیت فرانسه داشته باشد ازدواج کرده باشید، می‌توانید بلافاصله درخواست اقامت دائم بدهید؛ حتی اگر در طول دوران ازدواج در فرانسه زندگی نکرده باشید. اگر از زمان ازدواج شما کمتر از 3 سال گذشته باشد نیز، می‌توانید پس از 3 سال داشتن carte de sejour (مجوز شهروندی) درخواست دهید.

مطلب پیشنهادی : هزینه های زندگی در فرانسه در سال 2021

مزایای دریافت ویزای خانواده فرانسه

 1. ورود بدون نیاز به ویزا به تمام کشورهای ناحیه شنگن؛
 2. تسهیل و تسریع فرآیند دریافت ویزای ایالات متحده، کانادا، استرالیا یا نیوزیلند؛
 3. سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سیستم مراقبت پزشکی فرانسه را به عنوان یکی از بهترین‌ها در جهان می‌شناسد؛
 4. فرانسه به خاطر فرهنگ، هنر، مد، غذا و نوشیدنی‌هایش شهرت جهانی دارد، بنابراین چنانچه در فرانسه زندگی کنید از بهترین انواع لیست بالا بهره‌مند خواهید شد؛
 5. فرانسه یک کشور 4 فصل است و برای آن دسته از افرادی که علاقه‌مند به هوای گرم هستند، جنوب این کشور در طول سال بیش از 300 روز آفتابی دارد؛
 6. سواحل زیبای جنوب فرانسه و مناطق خیره کننده‌ مناسب برای اسکی؛
 7. مهمانی‌های مجلل، موسیقی خوب فرانسوی، کلاب‌های دارای شهرت جهانی، تئاتر، مسابقات اتومبیلرانی، Tour de France، فرهنگ خاص قهوه؛
 8. موقعیت جغرافیایی فرانسه به شما این اجازه را می‌دهد که با هزینه‌ای معقول به تمام اروپا سفر کنید؛
 9. سبک زندگی در فرانسه: اولویت و ارجحیت زندگی به کار، در فرانسه از نظر قانونی شما تنها موظف هستید 35 ساعت در هفته کار کنید، با این حال به اندازه 40 ساعت کار در هفته حقوق دریافت می‌کنید؛
 10. فرانسه دارای زیرساخت‌های درجه اول جهانی است. ریل‌های مدرن، یک سرویس حمل و نقل عمومی عالی، اینترنت پرسرعت؛
 11. فرانسه دارای یک سیستم آموزشی ارزان قیمت است، شما تقریباً می‌توانید به صورت رایگان تحصیل کرده و وکیل، پزشک و شیمی‌دان شوید. حتی افراد خارجی نیز می‌توانند از این سیستم آموزشی فوق‌العاده بهره‌مند شوند.
حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در فرانسه چگونه است؟

ملازمات قانونی ازدواج در فرانسه

ملازمات قانونی ازدواج در فرانسه

برای ازدواج در یکی از رمانتیک‌ ترین کشورهای دنیا موارد قانونی و حقوقی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. در این قسمت به سوالاتی می‌پردازیم که ممکن است پیش از ازدواج بخواهید از خود بپرسید.

موارد کلی که برای ازدواج در فرانسه به آنها نیاز دارید کدام هستند؟

پیش از فکر در مورد ازدواج در فرانسه، تعدادی از الزامات وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید.

در فرانسه سن قانونی برای ازدواج 18 سال بوده و افراد کم سال تنها با رضایت والدین اجازه ازدواج خواهند داشت. برای اینکه ازدواج صلاحیت قانونی داشته باشد هر دو زوج باید در مراسم حضور داشته باشند.

ازدواج در فرانسه باید در تالار شهرداری (mairie) برگزار شده و مراسم باید توسط شهردار یا یکی از نمایندگان او اجرا شود. یک مراسم ازدواج مذهبی که توسط اعضای یک جامعه دینی به اجرا در می‌آید، بدون این مراسم اعتبار ندارد. چنانچه افرادی که به زودی قصد ازدواج دارند، بخواهند یک مراسم ازدواج مذهبی برگزار کنند، باید این مراسم را پس از مراسم شهرداری که در مورد آن صحبت کردیم انجام داده، و مدارک تایید ازدواج، باید پیش از برگزاری مراسم ازدواج به کشیش، روحانی، پیشوا یا هر مقام مذهبی دیگر ارائه گردد.

مجازات‌ و عواقب ازدواج‌های صوری با هدف کسب اقامت در فرانسه

در حال حاضر، نگرانی‌های فزاینده‌ای درباره سوء استفاده از قوانین دریافت حق اقامت و شهروندی از طریق ازدواج در تمام قاره اروپا، مخصوصاً در بین سیاست گذاران وجود دارد.

چنانچه ثابت شود یک ازدواج صوری بوده، جریمه‌های احتمالی می‌تواند شامل زندان، جریمه نقدی یا هر دو باشد. این مجازات‌ها برای شخص ساکن در فرانسه می‌توانند تا 5 سال زندان، یا تا 15 هزار یورو جریمه نقدی هم برسند. برای شخص خارجی متقاضی اقامت نیز، علاوه بر موارد بالا، این جریمه‌ها می‌توانند شامل نپذیرفتن درخواست اقامت، و یا در صورتی که شخص از قبل چنین مجوزی داشته باشد ابطال آن باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.