مهاجرت به آلمان از طریق کار در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

آلمان نه تنها برای آلمانی ها ، بلکه برای اتباع کشورهای جهان سوم نیز یک کشور،پر از فرصت و امکانات است. سرزمین اختراعات و نوآوری ها چهارمین اقتصاد بزرگ در جهان و محل زندگی شرکت های شناخته شده در جهان است. به همین ترتیب ، این فرصت را برای بسیاری از غیر آلمانی ها پیدا می کند تا کار پیدا کنند و در کشور مستقر شوند.

ویزای اشتغال آلمان فرصتی برای خارجی های واجد شرایط است که در آلمان مستقر شده و در زمینه های خود کار می کنند. به دارنده خود این امکان را می دهد تا حداکثر دو سال با امکان تمدید ویزا و بعداً درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا یا انواع دیگر اقامت ، وارد آلمان شود و کار کند.

اگر قصد مهاجرت کاری به آلمان دارید،تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.در این مقاله تمامی نکات و جنبه های مهم مهاجرت به آلمان از طریق کار در سال 2021 را بررسی می کنیم.

توصیه میکنیم مطلب انواع ویزای آلمان و شرایط اخذ ویزای آلمان را نیز مطالعه کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق کار
مهاجرت به آلمان از طریق کار

چه کسانی می توانند،برای دریافت ویزای کاری آلمان درخواست دهند؟

انواع ویزاهای کاری طولانی مدت آلمان

با توجه به موارد زیر می توانید برای ویزای طولانی مدت آلمان اقدام کنید:

اشتغال : اگر قبلاً در آلمان پیشنهاد کاری داشته اید.

خود اشتغالی: اگر می خواهید در آلمان شغلی تاسیس کنید یا به عنوان فریلنسر کار کنید.

جویای کار : اگر می خواهید در حالی که در آلمان هستید به دنبال کار بگردید.

کار به عنوان Au Pair : برای بزرگسالان جوانی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرهنگ و زبان آلمانی هستند.

ویزای تعطیلات کاری : برای جوانان چندین کشور ، که توافق نامه ویزای تعطیلات کاری را با آلمان امضا کرده اند.

چه کسانی می توانند،برای دریافت ویزای کاری آلمان درخواست دهند؟

دسته بندی های واجد شرایط درخواست ویزای اشتغال آلمان:

در صورت داشتن شرایط کار در آلمان ، کلیه اتباع خارجی می توانند برای ویزای اشتغال آلمان درخواست دهند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی | کارآفرینی در کانادا
مهاجرت به آلمان از طریق کار
مهاجرت به آلمان از طریق کار

طبق “قانون اقامت” که با موضوع اقامت خارجیان در آلمان تنظیم شده است ، دسته های واجد شرایط درخواست ویزای اشتغال آلمان به شرح زیر است:

 • محققانی با دانش فنی خاص
 • مربیان برجسته یا استادان با درجه علمی بالا
 • مدیران
 • متخصصین

علاوه بر این ، افراد واجد شرایط ویزای کار آلمان،اتباع کشورهای جهان سوم با مدرک دانشگاهی یا مدرک حرفه ای غیر دانشگاهی هستند که شرایط ذکر شده در زیر را دارند:

 • در حرفه ای که می خواهید در آلمان تمرین کنید کمبود نیروی ماهر وجود دارد.
 • شما یک پیشنهاد شغلی مشخص دارید.
 • تحصیلات شما باید با مدرک آلمانی معادل شناخته شود.
مهاجرت به آلمان از طریق کار
مهاجرت به آلمان از طریق کار

روش های جستجوی موقعیت شغلی در کشور آلمان

Job Offer

یکی از روش های کار در آلمان داشتن یک پیشنهاد شغلی از کارفرما یا Job offer در این کشور می باشد. در این روش کارفرما در ابتدا شغل مورد نظر را در آلمان به مدت ۳ ماه آگهی می کند و در صورت پیدا نشدن نیروی کار، ۳ ماه در اتحادیه اروپا آگهی می شود.

پس از آن که آگهی متناسب با شرایط خود پیدا کردید، زمان آن است، که در خواست خود را برای کارفرما ارسال نمایید.(برای بررسی فرصت های شغلی می توانید از سایت  Make it in Germany استفاده کنید.

در آلمان، اغلب به این معنی است که رزومه خود را که شامل سوابق تحصیلی و کاری و همچنین توانایی های شما می باشد، به همراه گواهی های آموزشی و کاری و حتی برخی از نمونه کارهایتان را برای کافرما ارسال نمایید.

JOB SEEKER

در صورتیکه موفق نشوید از ایران کاریابی را انجام دهید، دولت آلمان این امکان را فراهم کرده است که بتوانید با اخذ یک ویزای شش ماهه برای جستجوی کار به آلمان سفر کنید، از این رو به این ویزا، ویزای شش ماهه کار آلمان نیز گفته می شود.

ویزای جستجوی کار فقط به متقاضی ویزا تعلق می­گیرد و به همراه یا خانواده تعلق نمی­گیرد. بعد از پیدا کردن کار و اخذ ویزای کار کشور آلمان، می­ توانید برای اخذ اقامت خانواده خود نیز اقدام نمایید. کل پروسه اخذ ویزای جستجوی کار ممکن است بین 14 الی 20 ماه به طول انجامد.

حتما بخوانید:  هر ساله چند نفر به کانادا مهاجرت می‌کنند؟ آمار مهاجرین کانادا

دوره های آوسبیلدونگ

بر اساس قانون 2020 کشور آلمان ، درصورتی که در لیست رشته هایی که توسط دولت این کشور ارائه می شود ، تخصص کاری داشته باشید یا بتوانید نشان دهید که 2 سال در آن زمینه بصورت تخصصی آموزش دیده اید می توانید برای ویزای کاری آلمان درخواست دهید.

دولت آلمان جهت هرچه راحت تر شدن شرایط کاری مهاجرت برای نیروهای کار متخصص شرایطی را فراهم نموده است؛ به این صورت که شما برای دوره های آوسبیلدونگ پذیرش می گیرید و به کشور آلمان ورود می کنید. دوره های آوسبیلدونگ و یا دوره های فنی و حرفه ای در آلمان، دوره های کارآموزی می باشند که طول این دوره ها 2 الی 3 سال است. در این مدت زمان کارآموزان علاوه بر دروس نظری، آموزش هایی به صورت عملی نیز خواهند داشت.

در این روش نیازی به مدرک لیسانس ندارید ولی می بایست حتما 3 سال سابقه کاری و همچنین مدرک زبان آلمانی در حد B1 ارائه دهید.

مهاجرت به آلمان از طریق کار
مهاجرت به آلمان از طریق کار

مشاغل پر طرفدار آلمان

پیش از شیوع کرونا، پیشبینی شده بود که به دلیل هرم جمعیتی پیر آلمان، کمبودهایی اساسی در حوزه مشاغل تخصصی در طول سالیان آینده به وجود خواهد آمد. یکی از مشاغلی که به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر کمبود زیادی داشته باشد، مشاغل حوزه بهداشت و سلامت است. افرادی که دارای مدرک معتبر در این حوزه هستند می‌توانند پس از گذراندن دوره‌ای کوتاه در آلمان، مجوز کار مربوطه را دریافت کنند. همچنین مشاغل حوزه مهندسی نیز در این کشور طرفداران زیادی دارد، به نحوی که تمامی افراد دارای مدرک دانشگاهی در شاخه‌های زیر با فرصت‌های متعدد شغلی در آلمان روبه‌رو هستند:

 • توسعه دهنده و برنامه نویس نرم افزار.
 • مهندس الکترونیک ، برق.
 • کارمند بهداشت و پرستار.
 • مشاور فناوری اطلاعات ، تحلیلگر فناوری اطلاعات.
 • اقتصاد دان ، مدیر بازرگانی.
 • مدیر حسابداری ، مشاور مشتری.
 • دستیار تولید

نماینده فروش ، دستیار فروش.علاوه بر آن دارندگان مدارک دانشگاهی در رشته‌های ریاضی، تکنولوژی اطلاعات، علوم طبیعی و تکنولوژی نیز می‌توانند فرصت‌های قابل توجهی برای استخدام در آلمان داشته باشند. پرستاران، مهندسان مکانیک و صاحبان خرده‌فروشی به نظر می‌رسد که بتوانند در آینده‌ای نزدیک بدون نیاز به گواهی‌های مربوطه مشغول به کار شوند. در واقع به دلیل بحران کرونا، نیاز به افراد پرستاران متخصص در آلمان افزایش شدیدی یافته و به همین دلیل فرصتی استثنایی را برای مهاجرت کاری به آلمان فراهم ساخته است.

حتما بخوانید:  آزمایش مدیکال کانادا (Medical Exam) چیست؟

زمان پردازش ویزای کار آلمان

زمان رسیدگی به ویزای کار طولانی مدت آلمان ممکن است از یک روز تا سه ماه از روز درخواست طول بکشد. زمان رسیدگی به تعداد درخواستهایی که سفارت در آن زمان دریافت می کند و همچنین شرایط شما بستگی دارد.

افرادی که دارای ایده کاری مناسب و کارآمد هستند یا در رابطه با مشاغل مورد نیاز آلمان خواستار راه اندازی تجارتی هستند، می توانند در آلمان به عنوان خود اشتغالی یا کار آزار فعالیت می کنند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای این کار نیاز به دریافت اقامت آلمان و کسب مجوز های لازم دارند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، طبق آخرین بررسی های انجام شده، 4/16 درصد از نیرو های کاری فعال در آلمان، در بخش مشاغل آزاد و خود اشتغالی فعالیت می کنند که تعداد قابل توجهی هستند.

خود اشتغالی در آلمان مزایای منحصر به فردی دارد و شما می توانید از طریق ثبت شرکت در آلمان تجارت خود را راه اندازی کنید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 6 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 6 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *