مهاجرت به یونان از طریق خرید ملک

مهاجرت به یونان از طریق خرید ملک در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک یکی از مقرون به صرفه ترین برنامه های اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری است که دسترسی به اروپا را فراهم می کند. اگر شما هم علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی هستید، خرید ملک در یونان یکی از بهترین گزینه‌هاست. خرید ملک در یک کشور خارجی برای اکثر ما یک رویاست و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا با استفاده از روش های مختلف مالک خانه ای در خارج از کشور شویم. کشورهای اروپایی و بخصوص کشور یونان از مقاصد بسیار عالی برای خرید ملک هستند. در چند سال گذشته هزاران فرد خارجی در کشور یونان خانه خریده اند.

مهاجرت به یونان از طریق خرید ملک

آیامی دانید مهمترین مزیت خرید ملک در یونان چیست؟ دریافت اجازه اقامت دائم اروپا طبق برنامه گلدن ویزای یونان، بدون شک، سرمایه گذاری در املاک یونان بهترین تصمیمی است که تاکنون گرفته اید. با این وجود، در پروسه انتخاب و خرید ملک، دشواری هایی در روندهای قانونی و سیستم قانونی کشور یونان برای شما بعنوان یک فرد خارجی وجود دارد. مهمترین نکته قبل از شروع، تحقیق کامل در این زمینه است.

یونان یکی از زیباترین کشور های اروپایی با دارا بودن 1400 جزیره و 15000 شهر ساحلی است.

همه ساله بسیاری از توریست ها را به دلیل همین زیبایی های طبیعی به این کشور و جزایر مشهور خود مانند سانتورینی و کرت، جذب می کند. این جزایر یکی از موعود گاه های بسیار رمانتیک برای زوج ها و محلی مناسب برای سفر ماه عسل نیز هست. اگر خواهان هوایی عاری از هر گونه آلودگی هستید، حتما از یونان که یکی از کشور های پاک دنیا است، دیدن کنید، حتی شهر آتن که پایتخت این کشور است، هوای بسیار تمیزی دارد. جالب است بدانید که ذائقه یونانی ها به ایران نزدیک است و خوشبختانه از این حیث، در این کشور دچار مشکل نخواهید شد، یونانی ها دارای تنوع غذایی بسیار بالایی هستند.

اخذ گلدن ویزای یونان با خرید ملک

به طور کلی کسانی که استطاعت مالی بیش از 250 هزار یورو دارند، می توانند برای خرید ملک در این کشور اقدام کنند، البته متقاضیانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند بایستی حتماً گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشند تا بتوانند اجازه خرید ملک در کشور یونان را بگیرند. در واقع افرادی که هیچ گونه سابقه کیفری در کشور خودشان ندارند می ‌توانند از طریق خرید ملک در کشور یونان اقدام کرده و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

ارزش ملک خریداری شده در یونان چقدر باید باشد؟

کشور یونان از جمله معدود کشورهایی است که با کمترین میزان سرمایه گذاری می توان در اسرع وقت اقامت آن را برای فرد سرمایه گذار و خانواده ‌اش دریافت کرد. برای خرید ملک در یونان، متقاضی می‌ تواند یک یا چندین ملک با مجموع ارزش 250.000 یورو خریداری کرده و از مزایای اقامت یونان بهره ‌مند شود که این مبلغ در مقایسه با دیگر کشورهای حوزه شینگن بسیار کم می باشد.برای مثال برای خرید ملک در اسپانیا بایستی مبلغ 500 هزار یورو به این کار اختصاص داده شود. 

مطلب پیشنهادی : مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک

اقامت در اروپا با خرید ملک در یونان

یونان در تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۱۳ قانون اخذ اقامت با سرمایه‌گذاری در یونان یا گلدن ویزای یونان را تصویب نمود. هدف اصلی این قانون جذب سرمایه‌های خارجی است. بر اساس قانون اخذ اقامت، شهروندان کشورهای غیراروپایی می‌توانند با حداقل ۲۵۰هزار یورو سرمایه، اقامت یونان را اخذ نمایند.

رایج‌ترین روش برای سرمایه‌گذاری ۲۵۰هزار دلاری، خرید ملک در یونان با حداقل ارزش ۲۵۰هزار یورو است. البته روش‌های دیگری هم مانند خرید سهام شرکت‌های یونانی یا خرید اوراق قرضه دولتی وجود دارند.

پس از خرید ملک در یونان کارت اقامت موقت یک‌ساله اروپا به خریدار داده می‌شود. پس از گذشت ۵ سال و به‌شرط آنکه ملک موردنظر فروخته نشده باشد، و متقاضی هم مرتکب خلاف‌های کیفری نشده باشد، می‌تواند اقامت دائم بگیرید.

اخذ اقامت دائم با خرید ملک در یونان پیچیدگی‌های زیادی ندارد. پنج سال بعد از اخذ اقامت دائم هم می‌توانید درخواست پاسپورت یونانی بدهید. البته متقاضی می‌تواند همراه خانواده‌اش و از همان ابتدای اخذ اقامت یونان، در همه کشورهای حوزه شنگن کار، زندگی و تحصیل کند. در واقع با اخذ اقامت یونان مقیم کل حوزه شنگن خواهید بود.

در این روش به دلیل آنکه فرد متقاضی و خانواده‌اش، به‌جای ویزا، اقامت این کشور را دریافت می‌کنند و مقیم اروپا محسوب می‌شوند، از همان ابتدا امکان زندگی، تحصیل، افتتاح حساب، ثبت شرکت و خرید خانه را در کل کشورهای حوزه شنگن دارند.

نکته قابل‌توجه اینک متقاضی و خانواده‌اش مجبور به ماندن در یونان نیستند. یعنی این اقامت شرط حضور ندارد. خیلی‌ها اقدام به خرید ملک در یونان کرده و بعد هم ملک خود را اجاره داده‌اند. خودشان هم در ایران یا کشورهای حوزه شنگن زندگی می‌کنند.

شرط حضور برای دریافت اقامت دائم با خرید ملک در یونان بسیار اندک است. کافی است هر ۶ ماه فقط یک هفته در یونان باشید. البته در بیشتر روش‌های اخذ اقامت موقت اروپا، متقاضی ملزم است هر سال حداقل ۶ ماه در محدوده شنگن زندگی کند، اما در روش اخذ اقامت از طریق خرید خانه در یونان چنین محدودیتی وجود ندارد.

در مورد اعضای خانواده که می‌توانند با شما همراه شوند هم اگر با خرید ملک در یونان و سرمایه گذاری در یونان اقامت بگیرید، می‌توانید همسر، فرزندان زیر ۲۱ سال، فرزندان بالای ۲۱ سال مجرد، البته به‌شرط پذیرش دانشگاهی از یونان، پدرومادر و پدرومادر همسرتان را البته در صورت اثبات اینکه خرج زندگی ایشان را شما پرداخت می‌کنید، با خود ببرید.

اقامت در اروپا با خرید ملک در یونان

مراحل خرید ملک در یونان

هر فرد خارجی می ­تواند در یونان صاحب خانه شود. این کشور هیچ محدودیتی بر روی خرید ملک اعمال نمی ­کند. برعکس، اتباع کشورهای غیر اتحادیۀ اروپا می توانند حتی از گلدن ویزا بهره­ مند شوند به شرطی­ که حداقل میزان سرمایه گذاری در املاک و مستغلات از سوی آنها 250،000 یورو باشد. این اجازۀ اقامت پنج­ ساله قابل تمدید است و به خانوادۀ سرمایه ­گذار نیز (والدین و فرزندان) تعمیم ­پذیر است. پس از 7 سال اقامت، فرد می­ تواند برای اخذ گذرنامۀ یونانی و تابعیت این کشور اقدام کند.

اکیداً توصیه می ­شود که هنگام خرید ملک در یونان با یک وکیل متخصص کارتان را پیش ببرید. در یونان از ثبت اراضی خبری نیست (به جز در چند شهر از جمله آتن)، بنابراین لازم است قبل از امضای هرگونه قرارداد یا قولنامۀ فروش، از خدمات تخصصی یک مشاور حقوقی یا وکیل خِبره بهره ­مند شوید. بدین ترتیب وکیل یا مشاور حقوقی شما می ­تواند عناوین سند، پروانۀ ساخت، مساحت، قابلیت ساخت زمین و دیگر جزئیات فنی و حقوقی آن را بررسی کند. به همین ترتیب، توصیه می­ شود از یک حسابدار ، دفتر اسناد رسمی (اغلب توسط فروشنده انتخاب می­ شود) و حتی نقشه­ بردار کمک بگیرید تا مطمئن شود که همۀ اصول ساختمانی اجراشده در ملک­تان منطبق بر آئین­ نامه­ های ساختمانی و قوانین مربوطه می ­باشد.

شما برای خرید ملک در یونان باید شمارۀ ثبت مالیات غیرمقیم (AFM) و کدهای دسترسی به سیستم «TAXIS» را اخذ کنید. این سیستم انجام تعهدات گزارشگری خود (از جمله پرداخت مالیات مسکن) را ممکن می ­سازد. همچنین توصیه می­ شود یک حساب بانکی در یونان افتتاح کنید، که امور نقل و انتقالات مالی و امور مالیاتی مربوط به مالکیت ملک­تان را تسهیل کند.

هنگام امضای قولنامۀ فروش، رسم بر این است که «پیش ­پرداخت» بدهید و مهلتی را برای امضای قرارداد فروش تعیین کنید. با این حال، باید توجه داشته باشید که مبلغ پرداختی از منظر قانونی متضمن فروش قطعی نیست. برای نهایی کردن فروش، مالک باید تعدادی اسناد مشخص (گواهی مالیات، گواهی عملکرد انرژی و غیره) ارائه دهد. انتقال مالکیت در انتها در دفتر اسناد رسمی صورت می­ گیرد. حضور مترجم در جلسۀ امضای سند برای افرادی که به زبان یونانی صحبت نمی کنند اجباری است. هنگامی که نقل و انتقال وجه قرارداد با کمک وکیل انجام شد، مالک جدید باید اظهارنامۀ مالکیت را ظرف یک ماه پس از تاریخ خرید (اظهارنامۀ E9) ثبت کند. اینوسپات به تمامی روند خرید ملک در یونان آگاه بوده و در مسیر خرید ملک در یونان پشتیبان شماست.

مزایای اخذ اقامت یونان

مزایای اقامت یونان از طریق خرید ملک به شرخ ذیل می باشد:

 • امکان تردد در تمام کشورهای شینگن
 • دریافت اقامت دائم یونان
 • دریافت اقامت خانوادگی (همسر و فرزندان زیر 18 سال)
 • دریافت اقامت برای والدین (والدین متقاضی و حتی والدین همسر)
 • امکان زندگی در 34 کشور اروپایی
 • امکان اجاره دادن ملک (و لذا نجات از خواب سرمایه)
 • عدم نیاز زندگی طولانی مدت در یونان
 • سرمایه مورد نیاز کمتر جهت خرید ملک نسبت به سایر کشورهای اروپایی

مزایای خرید ملک در یونان

در این بخش به مزایای خرید خانه در یونان می‌پردازیم. این مزایا، از شرایط زندگی در یونان تا هزینه‌های خرید ملک در یونان را دربرمی‌گیرند.

 • آب‌وهوای یونان در تابستان و زمستان معتدل است؛
 • هوای یونان پاکیزه است و آلودگی بسیار اندکی دارد؛
 • ارزش پول یونان نسبتا بالاست؛
 • شرایط سرمایه‌گذاری در این کشور راحت و آسان است؛
 • قیمت ملک در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی مناسب است؛
 • در بهترین مناطق یونان امکان خرید و اجاره ملک وجود دارد؛
 • معامله املاک در یونان را می‌توانید به‌صورت حضوری و غیرحضوری با وکیل انجام بدهید؛
 • غذاهای خوشمزه و مقوی یونانی با ذائقه ایرانی سازگار است؛
 • هزینه زندگی حدود ۲۵درصد پایین‌تر از سایر کشورهای اروپایی است؛
 • جریان زندگی در یونان آرام و بی‌تنش است؛
 • مردم یونان رفتار دوستانه و مهمان‌نوازانه‌ای با خارجی‌ها دارند؛
 • زیبایی مدیترانه‌ای این کشور دل هر گردشگری را می‌برد؛
 • و بالاخره اینکه کیفیت زندگی در یونان بالاست.

مزایای خرید ملک در یونان

معایب خرید ملک در یونان

حالا به معایب خرید ملک در یونان می‌پردازیم که پیش از هر اقدامی باید به‌خوبی از آن‌ها مطلع شوید.

 • هزینه‌های جانبی برای خرید ملک در یونان نسبتا بالاست؛
 • هزینه‌های نوسازی و بازنشستگی در یونان بالا هستند؛
 • ریسک خرید ملک در یونان بدون مشاور حقوقی، بالاتر از برخی کشورهای دیگر است؛
 • ازدحام زیاد گردشگران در مناطق گردشگری به‌ویژه در فصول گرم سال دردسرساز است؛
 • ترافیک در مراکز شهری یونان نسبتا بالاست؛
 • کمبود آب مناسب آشامیدن در برخی شهرها مشکل‌ساز است؛
 • و بالاخره هزینه سفر به یونان هم برای ایرانی‌ها تقریبا بالاست.

قبل از خرید ملک در یونان باید مزایا و معایب آن را مطالعه کرده و در این مورد به‌خوبی تحقیق کنید. برای این کار از منابع موثق و وب‌سایت‌های معتبر استفاده کنید.

حالا که با تعدادی از مزایا و معایب خرید خانه در یونان آشنا شدیم، به‌سراغ یکی از بهترین مزایای خرید ملک در یونان یعنی اخذ اقامت اروپا یا همان قانون اخذ اقامت با خرید ملک در یونان می‌رویم.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به یونان از طریق تحصیل در سال 2021

مالیات ملک در یونان

نکته مهم دیگری که برای خرید ملک در یونان باید به آن توجه داشته باشید قوانین مربوط به مالیات در این کشور است. بر اساس قوانین یونان، تصاحب املاک و مستغلات در این کشور شامل مالیات سالانه می‌شود. این مالیات بر اساس ارزش هر ملک یا مجموع ارزش کل دارایی شخص مورد محاسبه قرار خواهد گرفت. این مالیات شامل حال تمامی افراد حقیقی و حقوقی خواهد شد و ساکن بودن یا نبودن شخص در یونان اهمیتی در این قضیه ندارد. این مالیات برای افرادی که قصد گرفتن اقامت از طریق خرید ملک را دارند به طور معمول ۱۰ درصد است.

نکته بعدی در مورد مالیات ملک مربوط به مالیات بر درآمد می‌شود. در صورتی که ملکی را در یونان خریداری کرده و قصد اجاره دادن آن را داشته باشید مشمول قانون مالیات بر درآمد خواهید شد. این مالیات در رابطه با تمامی اشکال اجاره از جمله اجاره کوتاه‌مدت و بلندمدت صدق می‌کند. این مالیات بسته به مبلغ اجاره دارای تفاوت بوده و بین ۸ الی ۱۲ درصد متغیر است. بنابراین در صورتی که قصد اجاره ملک خود را دارید هزینه مربوط به مالیات بر درآمد را نیز مد نظر قرار دهید.

 

محدودیت‌های خرید ملک در یونان

خرید املاک و مستغلات در کشور یونان مانند هر کشور دیگری دارای برخی محدودیت‌ها است که خریداران ملک باید به آن‌ها توجه نمایند.

۱- تملک در مناطق جنگلی: بر اساس قانون اساسی کشور یونان تغییر کاربری اراضی جنگلی امکان‌پذیر نیست.

۲- تملک در مناطق نزدیک به مرز: برای تملک اراضی در مناطق نزدیک مرز پیش‌نیازهای خاصی وجود دارد. سرمایه‌گذاران خارجی تنها می‌توانند با داشتن مجوزهای ویژه اقدام به تملک اراضی و املاک در این مناطق نمایند. ضمن این که در این مناطق محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای نیز وجود دارد.

۳- تملک در خارج از منطقه‌بندی شهری: تملک اراضی که در خارج از منطقه‌بندی شهری قرار دارند با توجه به ظرفیت توسعه شهر شامل محدودیت‌هایی می‌شود. ضمن این که در اکثر موارد امکان تقسیم این اراضی به قطعات کوچک‌تر وجود ندارد.

۴- تملک در خط ساحلی: توسعه املاک و مستغلاتی که در نزدیکی ساحل قرار دارند ممکن است با توجه به شرایط خاص تعیین شده توسط دولت یونان ممنوع یا مجاز باشد.

۵- تملک در مناطق تاریخی: توسعه املاک و مستغلات در مناطق تاریخی که دارای آثار باارزش و باستانی هستند ممکن است بر اساس قوانین کشور یونان مجاز یا ممنوع باشد.

۶- تملک در مناطق طبیعی برجسته یا مناطق حفاظت شده: تملک و توسعه املاک و مستغلات در اکثر مناطق طبیعی و مناطق حفاظت شده زیست‌محیطی بر اساس قوانین کشور یونان ممنوع است.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به یونان و شرایط اخذ اقامت دائم یونان در سال 2021

می‌توانیم شخصا برای خرید ملک در یونان اقدام کنیم؟

به جرات می‌توان گفت که برای خرید ملک در یونان زمانی بهتر از این فرصت وجود ندارد. کاهش قیمت ملک در یک دوره زمانی باعث شده که قیمت املاک و مستغلات در یونان شرایط بسیار مناسبی پیدا کند. ضمن این که مالیات انتقال مالکیت نیز کاهش پیدا کرده و هزینه‌های مربوط به خرید ملک نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی در سطح پایین‌تری است. اما با این وجود بهتر است که برای خرید ملک در یونان عجولانه عمل نکنید و اطلاعات کاملی را از شرایط خرید ملک و قوانین و مقررات آن به دست آورید. با توجه به پیچیدگی‌هایی که در این زمینه وجود دارد توصیه می‌کنیم تا از خدمات خرید ملک موسسات معتبر فعال در این زمینه استفاده کنید تا بهترین خرید ممکن را داشته باشید.

 

نتیجه گیری درباره اقامت در اروپا با خرید ملک در یونان

با توجه به نیاز مالی دولت یونان برای توسعه اقتصادی، اخذ گلدن ویزای یونان از طریق خرید ملک در یونان کاملا رایج است. طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاران بسیاری از کشورهای مختلف منطقه، به‌ویژه روسیه، ایران و ترکیه از این طریق موفق به اخذ اقامت شده‌اند. شما هم می‌توانید با خرید خانه در یونان به‌راحتی اقامت این کشور را گرفته و در همه کشورهای حوزه شنگن به‌راحتی زندگی و رفت‌وآمد کنید.

مهاجرت به یونان از طریق خرید ملک نسبت به سایر کشورهای حوزه شنگن معمولا با مشکل کمتری مواجه می‌شود. این روند به رونق بازار املاک یونان هم انجامیده و دولت این کشور به چشم فرصت ویژه‌ای برای رشد اقتصادی به آن نگاه می‌کند. به همین خاطر تسهیلات خوبی هم برای سرمایه‌گذاران در حوزه املاک و مستغلات یونان در نظر گرفته است.

پس اگر شما هم علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی هستید و می‌خواهید از این طریق اقامت در اروپا را تجربه کنید، خرید ملک در یونان گزینه فوق‌العاده‌ای است.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *