مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج1

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج در سال 2021 + نکات مهم موردنیاز

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

مقدمه مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

کشور ایتالیا از اقتصاد قدرتمند و شرایط رفاهی و اجتماعی خوبی برخوردار است و همین موضوع باعث شده تا به یکی از مقاصد مهاجرتی مهم برای افراد، تبدیل شود.

اداره مهاجرت این کشور انواع اقامت و ویزاهای متفاوتی را جهت مهاجرت به ایتالیا در  سال 2021 برای ورود اتباع خارجی درنظر گرفته است.

شهروندان اروپایی ساده‌تر از سایر افراد ساکن خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند در این کشور ساکن شوند.

افرادی که از خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند و قصد دارند به کشور ایتالیا مهاجرت کنند، باید ویزایی مناسب با شرایط خود دریافت کنند.

ما در ادامه این مقاله به بررسی شرایط زندگی در کشور ایتالیا و همچنین مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج می‌پردازیم.

معرفی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا در جنوب قاره اروپا واقع شده و دارای مرز مشترک با کشورهای اتریش، فرانسه، واتیکان، سان مارینو، اسلوونی و سوئیس است.

این کشور اروپایی به عنوان یکی از اصلی‌ترین قدرت‌های اقتصادی در دنیا شناخته می‌شود و با دستاوردی که در سود ناخالص تولید داخلی دارد، توانسته جایگاه هشتم را بین تمام کشورهای دنیا کسب کند.

نوع حکومت کشور ایتالیا جمهوری است و زبان ایتالیایی به عنوان زبان رسمی مردم این کشور شناخته می‌شود.

کشور ایتالیا از فرهنگ و تاریخچه‌ای غنی بهره‌مند شده است و قدمت پایتخت آن یعنی شهر رم به 3000 سال پیش باز می‌گردد.

این کشور رتبه پنجم را از لحاظ گردشگری دارد و سالانه حدود ۴۶ میلیون گردشگر خارجی به ایتالیا سفر می‌کنند تا از مکان‌های تاریخی آن بازدید کنند، در سواحل آن به تفریح بپردازند، از غذاهای خوش طعم ایتالیایی بچشند و با مردمان خونگرم و دوست‌داشتنی آن آشنا شوند و به گپ و گفت بنشینند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج
مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

موقعیت جغرافیایی کشور ایتالیا

کشور زیبای ایتالیا که نقشه‌ای شبیه به چکمه دارد، در جنوب اروپا قرار گرفته و مساحت آن حدوداً یک پنجم کشور ایران است.

شاید جالب باشد بدانید که واتیکان و سان مارینو دو کشور بسیار کوچک هستند که در داخل خاک کشور ایتالیا قرار دارند.

شما می‌توانید در هرکدام از این کشورها قدم بزنید که این کار زمان کمی می‌گیرد و شاید به اندازه تنها ۱۰ دقیقه طول بکشد.

علاوه بر این موضوع، قسمتی از خاک کشور ایتالیا به نام کامپیونه دیتالیا، در کشور سوئیس قرار دارد.

کشور ایتالیا و کشورهای همسایه غرب و شمال آن به وسیله رشته‌کوه های آلپ از یکدیگر جدا شده‌اند.

در جایی که این کوه‌ها و تپه‌‌های دامنه کوه ها به یکدیگر می‌رسند، دریاچه‌های مابوده، لوگانو و کومو قرار گرفته‌اند.

پایتخت کشور ایتالیا شهر رم است و حدود 60 میلیون نفر جمعیت در این کشور زندگی می‌کنند و همین این موضوع باعث شده تا این کشور پنجمین کشور پر جمعیت اروپا محسوب شود و هر ساله نیز به تعداد مهاجرین آن افزوده می‌شود.

آب و هوای کشور ایتالیا | مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

برخلاف دیگر کشورهای اروپایی، کشور ایتالیا از آب و هوایی گرم برخوردار است و هیچگاه کشوری با آب و هوای سرد شناخته نشده است.

حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی 2021

البته کوه‌های آلپ در شمال ایتالیا باعث شده‌اند تا آب و هوای شمال این کشور خنک باشد اما هر چقدر به سمت جنوب کشور می‌رویم، هوا گرم و گرم‌تر می‌شود.

اگر قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج را دارید شاید برایتان جالب باشد بدانید که مردم اغلب ترجیح می‌دهند اوقات فراغت  و تفریح خود را در مناطق جنوبی کشور که از آب و هوایی گرم برخوردار است، سپری کنند.

به همین دلیل بیشتر تفریحات مردم ایتالیا معطوف به شهرهای جنوبی این کشور است.

موقعیت اقتصادی کشور ایتالیا | مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

اگر قصد مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق ازدواج را دارید لازم است بدانید که این کشور طی سال‌های اخیر به کشوری تراز اول در صنعت تبدیل شده که از مهم‌ترین صنایع آن می‌توان به خودروسازی، مواد غذایی، محصولات شیمیایی، تولید لباس و منسوجات، هواپیما سازی، کشتی‌سازی و صنایع فلزکاری اشاره کرد.

همچنین کشور ایتالیا در زمینه پتروشیمی، نفت و تولید تسلیحات نیز موفق عمل کرده است.

این کشور در گذشته پایین‌ترین رشد اقتصادی را بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشت؛ اما رشد اقتصادی آن در سال‌های اخیر دارای پیشرفت چشمگیری بوده و دیگر مانند گذشته پایین نیست.

در حال حاضر ایتالیا جایگاه چهارم را از لحاظ اقتصادی در اروپا دارد و از لحاظ تولید ناخالص ملی، جایگاه هشتم را در جهان از آن خود کرده است.

ضمن کسب اطلاعات برای مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق ازدواج، این نکته را فراموش نکنید که شهرهای شمالی این کشور به دلیل وجود شرکت‌های خصوصی و معتبر بسیار زیاد از وضعیت رفاهی و اقتصادی بسیار بهتری نسبت به سایر نقاط این کشور برخوردار هستند.

فرهنگ و تاریخ کشور ایتالیا

همانطور که گفتیم، آب و هوای کشور ایتالیا با سایر کشورهای اروپایی متفاوت است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید فرهنگ مردم این کشور چگونه است؟

بله، آداب و رسوم و فرهنگ مردم ایتالیا نیز با باقی کشورهای اروپایی متفاوت است.

مردمان ایتالیا بسیار خونگرم و مهربان هستند و با آغوش باز از اقوام، دوستان خود یا گردشگران استقبال می‌کنند.

کشور ایتالیا پیشینه تاریخی بسیار غنی دارد و روزگاری نه چندان دور امپراطوری‌های بسیار قدرتمندی بر این کشور فرمانروایی داشته‌اند.

این کشور زیست بوم مشاهیری همچون میکلانژ، رافائل، فراگامو، دانته، گالیله، داوینچی و بسیاری بزرگان معاصر دیگر همچون انزو فراری، جورجیو آرمانی، گوچی و آندریا بوچلی است.

کشور ایتالیا دارای مردمانی خوش ذوق، مبتکر و صنعت‌گر است و همین موضوع باعث شده تا این کشور در زمینه هنر و گرایش‌های هنری به یکی از خوش‌ آوازه‌ترین کشورهای جهان تبدیل شود و به نوعی مهد هنر محسوب ‌شود.

تاریخ و تمدن غنی و کهن کشور ایتالیا باعث شده شهروندانی با فرهنگ در این کشور زندگی کنند که اغلب برخورد بسیار خوبی در مواجه با دیگر افراد دارند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به هلند از طریق تحصیل در سال 2021

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

در حال حاضر روش‌های متفاوتی برای مهاجرت به کشور ایتالیا و اخذ ویزای این کشور وجود دارد.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار، مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل، مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت از طریق تولد، مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی، مهاجرت به ایتالیا برای هنرمندان و افراد فوق موفق از جمله روش‌های مهاجرت به این کشور هستند.

روش دیگری که برخی افراد تمایل دارند برای اخذ ویزای این کشور از طریق آن اقدام کنند، مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج که در ادامه به بررسی شرایط این نوع مهاجرت بیشتر می‌پردازیم.

شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

دولت ایتالیا شرایطی را در نظر گرفته تا طبق آن افرادی که با یک شهروند ایتالیایی ازدواج می‌کنند بتوانند امکان اخذ اقامت این کشور را داشته باشند.

این روش مهاجرت نیاز به پیروی از شرایط خاصی دارد و تنها در آن صورت ویزا برای فرد متقاضی صادر می‌شود.

طبق قوانینی که اداره مهاجرت کشور ایتالیا در نظر گرفته، متقاضی زمانی می‌تواند برای مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج و اخذ ویزا اقدام کند و درخواست بفرستد که حداقل چهل و هشت ماه از زمان ازدواج آن‌ها گذشته باشد.

همچنین متقاضی باید مدارکی به صورت استشهاد ارائه کند که ثابت می‌کند آن‌ها درخواست طلاق نداده‌اند.

توجه داشته باشید که برای مهاجرت از طریق ازدواج، ارائه مدارکی نظیر شناسنامه، سند ازدواج و استشهاد نامه ضروری است.

همچنین به این نکته توجه کنید که اگر قصد دارید تابعیت کشور ایتالیا را از طریق ازدواج اخذ کنید، می‌بایست حتماً به صورت اینترنتی درخواست خود را ثبت کنید.

اخذ تابعیت کشور ایتالیا از طریق ازدواج

اگر قصد دارید برای اخذ تابعیت کشور ایتالیا اقدام کنید و پاسپورت ایتالیایی دریافت کنید، باید از شرایط و قوانینی که از سمت اداره مهاجرت ایتالیا برای متقاضیان درنظر گرفته شده به خوبی آگاه شوید.  در ادامه این قوانین را که به شما در زمینه مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج کمک می‌کنند، توضیح می‌دهیم.

اگر شما ساکن کشور ایتالیا هستید باید حداقل دو سال از زندگی مشترک شما سپری شده باشد یا اگر ساکن کشور دیگری هستید می‌بایست حداقل سه سال از زندگی مشترک شما گذشته باشد.

اما توجه داشته باشید دولت ایتالیا قانونی وضع کرده که طبق آن در صورتی که دارای فرزند شوید، این زمان کاهش می‌یابد. بنابراین در صورت فرزند دار شدن زوج، رقم مورد نیاز برای زوجی که در خاک ایتالیا ساکن هستند به یک سال و رقم مورد نیاز برای زوج ساکن خارج از کشور ایتالیا به یک سال و نیم کاهش خواهد یافت.

حتماٌ در نظر داشته باشید که باید در هنگام ارائه درخواست تابعیت کشور ایتالیا، حداقل 48 ماه از مدت ثبت ازدواج زوج متقاضی گذشته باشد.

همچنین شما باید مدارکی دال بر عدم ارائه دادخواست طلاق داشته باشید که می‌توانید از استشهاد نامه به عنوان این مدرک استفاده کنید.

حتما بخوانید:  مهاجرت به دانمارک از طریق استارتاپ در سال 2021

اگر شما متقاضی مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج هستید و به همراه همسر خود در خارج از کشور ایتالیا زندگی می‌کنید، باید در کشور محل سکونت خود به یک کنسولگری ذی صلاح کشور ایتالیا بروید و نام خود را به عنوان شهروند ایتالیایی ساکن خارج از کشور به ثبت برسانید.

لازم به ذکر است که دولت ایتالیا درخواست‌های اخذ تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج را به صورت آنلاین از متقاضیان دریافت می‌کند.

مدارکی که باید به کنسولگری ایتالیا در کشور خود ارائه دهید تا بتوانید به عنوان متقاضی در جریان درخواست مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج قرار بگیرید به شرح زیر است:

باید شناسنامه کامل و معتبری به همراه داشته باشید که دارای نام پدر و مادر، تاریخ تولد و محل تولد شما باشد.

همچنین باید گواهی عدم سوء پیشینه کیفری خود را از مقامات محلی دریافت کنید و این گواهی به تأیید پلیس ایتالیا برسد که شما تا ۶ ماه قبل از درخواست مرتکب هیج جرمی نشده‌اید. متقاضی بایدحتماً فتوکپی کامل از تمام صفحات پاسپورت خود را به همراه داشته باشد.

در نظر داشته باشید که شما باید برای تکمیل فرم مربوطه و بررسی آن مبلغ ۲۰۰ یورو پرداخت کنید که این وجه علی رغم تأیید یا رد شدن پرونده متقاضی، غیرقابل بازگشت است.

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج1
مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج1

جمع بندی مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

کشور ایتالیا یک مقصد عالی برای مهاجرت است و می‌تواند رفاه و موقعیت اجتماعی خوبی برای شهروندانش مهیا کند.

اگر قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج را دارید و این کشور را برای زندگی انتخاب کرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم حتماً زبان ایتالیایی را بیاموزید.

ایتالیایی‌ها علاقه چندانی به زبان انگلیسی ندارند و همین موضوع باعث شده تا در این کشور به افراد زیادی برخورد کنید که اصلاً زبان انگلیسی متوجه نمی‌شوند و این این اتفاقی رایج حتی در در شهرهای بزرگ ایتالیا از جمله فلورانس، رم و ونیز است.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که علی رغم رشد اقتصادی این کشور، سطح دستمزدها در ایتالیا نسبت به اتریش، سوئیس، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی به مراتب پایین‌تر است.

شاید این نکته هم برایتان جالب باشد که بدانید شهرهای رم یا فلورانس بهترین شهرهای ایتالیا برای زندگی نیستند و طبق تحقیقات و نظرسنجی‌های صورت گرفته، شهر بولزانو در شمال ایتالیا، بهترین سطح کیفیت زندگی را دارد و از لحاظ بالا بودن سطح آموزشی و خدمات بهداشتی، وجود فرصت‌های شغلی و نرخ جرم و جنایت پایین، در رتبه نخست قرار دارد.

شهرهای ترنتو، بلونو، مانتوا، پارما از دیگر شهرهای کوچک شمالی هستند که از لحاظ کیفیت زندگی در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

امیدواریم مقاله امروز ما برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشید اطلاعات خوبی کسب کنید. اگر تجربیات یا پیشنهاداتی در این زمینه دارید حتماً با ما در میان بگذارید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 10 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 10 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *