مهاجرت به مالزی برای کار در سال 2021

0

مهاجرت به مالزی برای کار یکی از گزینه های پیش رو برای مهاجرت می باشد. مالزی، کشوری با زیبایی فوق‌العاده، محلی‌های صمیمانه و خیره کننده‌ترین معماری‌ها است. افراد بسیار زیادی از مردم هر ساله از هر کجای جهان چمدان‌همیشگی خود را می‌بندند و با در دست داشتن ویزای کار مالزی مهاجرت می‌کنند. اما اگر شما هم‌ برای ‌رفتن به مالزی و زندگی در آنجا دو دل هستید، چند دلیل وجود دارد که می‌تواند شما را در تصمیم‌گیری یاری‌نماید.

 • در مالزی اقتصادی پایدار و شکوفا وجود دارد

 • موقعیت‌های اشتغال فراوانی در آنجا وجود دارد

 • مالایی ها مهربان‌ترین و مردم مدارترین افرادی هستند که با آنها ملاقات خواهید کرد!

 • فرهنگی غنی دارند که هرگز تصورش را هم نمی‌کردید

 • هزینه‌ی زندگی بسیار کمتر از انگلستان است

 • مناظر خیره‌کننده‌ای دارد.

کشور مالزی از آن دست کشورهایی است که چشم‌انداز اقتصادی بسیار درخشانی دارد. به حدی که دل هر فردی را برای مهاجرت و زندگی در این کشور می‌رباید.

راه‌های زیادی هست که می‌توانید از طریق آن‌ها برای اقامت در مالزی اقدام کنید. اما ما در اینجا به بررسی اقامت از طریق ویزای کار در کشور مالزی در سال ۲۰۲۱ خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دریافت ویزای کار در مالزی آسان است؟

بهترین، آسانترین و مطمئن‌ترین راه، استخدام شدن در شرکتی است که در مالزی مستقر است و این امکان را دارد که  درخواست مجوز کار برای شما را تنظیم نماید. اگر اجازه کار شما تأیید شود، باید آن را از سفارت یا کنسولگری مالزی در کشور خود دریافت نمایید.

اتباع خارجی که مایل به استخدام در مالزی هستند باید ویزای کار مالزی را دریافت کنند. اصطلاح ویزای کار شامل کل مراحل اخذ مجوز برای کار در مالزی است. این به معنای  گرفتن مجوز کار در کشور مالزی است.

به عنوان یک تبعه خارجی، قبل از اینکه در مالزی کار کنید. ابتدا باید یک شرکت مالزیایی پیدا کنید که مایل به استخدام شما باشد. پس از آن، کارفرمای شما باید از طرف شما برای اجازه کار در مالزی درخواست کند.

کارفرمایانی که مایل به استخدام کارگران خارجی هستند، باید از بخش کارگران خارجی، اداره مهاجرت مالزی، درخواست ویزا با مرجع (VDR) کنند. برنامه VDR را می توان به صورت دستی یا از طریق آنلاین از طریق برنامه های eServices ارسال کرد.

شرکتها در مالزی فقط زمانی مجاز به استخدام  اتباع خارجی هستند که بتوانند اثبات کنند ساکنان بومی مالزی قادر به انجام آن کار نیستند یا به هر دلیلی تمایلی به انجام آن کار ندارند. اما در موارد مشاغل استراتژیکی مانند مدیریت، امور مالی و موارد از این دست استثنائاتی وجود دارد.

فقط در صورتی می‌توانید در مالزی‌ مشغول به کار شوید که دستگاه‌های متولی صدور مجوز کار برای کارمندان خارجی این درخواست را تأیید کنند.

 البته توجه کنید که بر اساس حرفه و مدت زمان‌کار، پروانه‌های کسب مختلفی وجود دارد.

مطلب پیشنهادی : مهاجرت تحصیلی به مالزی

انواع مجوزهای کار مالزی کدامند؟

انواع ویزای کار مالزی که دولت مالزی برای اتباع خارجی صادر می کند عبارتند از:

مجوز اشتغال

مجوز اشتغال مالزی برای آن دسته از  اتباع خارجی صادر می‌شود که در یک شرکت مالزیایی مشغول به کار هستند. البته نکته‌ی این ویزا این است که این افراد باید در سمت‌های ارشدی مانند موقعیت فنی یا مدیریتی فعالیت نمایند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به مالزی و شرایط اخذ اقامت دائم در سال 2021

قبل از دریافت مجوز از طرف دولت مالزی،  کارفرمای شما در مالزی مجبور است تا برای استخدام شما، توسط کمیته‌ای  خارج از کشور یا  آژانس نظارتی مربوطه تأیید شود.

این نوع اجازه کار در مالزی بسته به مورد خاص یا مدت زمان کار می تواند از یک سال تا ۵ سال صادر شده و قابل تمدید است.

مجوز اشتغال موقت

مجوز اشتغال موقت مالزی، تنها برای مدت زمان اشتغال تا دو سال صادر می شود.  این مجوز تتها برای دو گروه زیز قابلیت صدور دارد:

مجوز اشتغال موقت کارگر خارجی ، که در آن تبعه خارجی فقط مجاز به کار در دسته های زیر است: ساخت، ساخت و ساز، کاشت، کشاورزی و خدمات. علاوه بر این، فقط اتباع کشورهای تأیید شده می توانند این نوع ویزا  را دریافت کنند.

مجوز اشتغال موقت خارجی یاور داخلی (FDH) که فقط برای کارگران زن از کشورهای مورد تأیید صادر می شود. کارگر خارجی در این مورد در خانه‌ی  کارفرمای خود کار خواهد کرد، مشروط بر اینکه کارفرما فرزندان خردسال یا والدین مسنی داشته باشد که نیاز به مراقبت دارند. در واقع تنها بانوان تابع کشورهای مجاز برای نگهداری از فرزند یا والدین مسن کارفرمای خود می‌توانند این مجوزها را دریافت نمایند

ویزای کار حرفه‌ای

ویزای کار حرفه ای مالزی برای اتباع خارجی که تمایل دارند به طور موقت در مالزی کار کنند (حداکثر برای 12 ماه) صادر می‌شود. اما شرط صدور این ویزا، استخدام در شرکتی خارجی است.

شرایط دریافت ویزای کار مالزی

شرایط دریافت ویزای کار مالزی،  براساس نوع اجازه کار فرد واجد شرایط دریافت متفاوت است.

برای این‌که‌ بتوانید در مالزی مشغول به کار شوید، باید صلاحیت لازم برای به دست آوردن   پست خود را  داشته باشید. این صلاحیت شامل  داشتن دیپلم، یاگواهینامه های مربوطه و همچنین تجربه کاری در زمینه‌ی شغل مربوط است. حقوق ماهانه باید حداقل 3000 RM در ماه و در دسته های خاص 10،000 RM در ماه باشد.

برای دریافت ویزای اشتغال موقت، شرایط خاصی در زمینه سن و ملیت فرد وجود دارد. به عنوان مثال، برد نتقاضی دریافت ویزای کار باید بین 18 تا 45 سال سن داشته باشد و از کشورهای تایید شده خاصی باشید. علاوه بر این، برای ویزای کار برای رشته‌هایی مانند مددکاری، متقاضی باید  زن و بین 21 تا 45 سال سن داشته باشد. TEP به مدارک خاصی که مهارت بالایی در نظر گرفته شود نیاز ندارد.

برای دریافت ویزای کار حرفه‌ای و تخصصی، فقط می‌توانید برای مدت زمان مشخصی در مالزی کار کنید و باید در یک سازمان غیر مالزیایی استخدام شوید. بنابراین، گروه‌های واجد شرایط کار تحت این نوع اجازه کار هستند که از این مشاغل باشند: هنرمندان خارجی، کارگران فیلم، کارگران مذهبی، کارمندان دولت، دانشجویان تحت آموزش، سخنرانان  یا داوطلبان در این دسته‌ها قرار می‌گیرند. اگر این‌مشاغل را دارید بیش از آنکه نیازمند سازمانی برای پشتیبانی و معرفی باشید، بیشتر به یک حامی مالی نیاز دارید.

شرایط دریافت ویزای کار مالزی

چگونه می‌توان ویزای کار مالزی را دریافت کرد؟

این کارفرمای شماست که باید از طرف شما برای اجازه کار در مالزی درخواست ارسال نماید. آنها باید درخواست خود را به اداره مهاجرت مالزی ارسال کنند. پس از تایید اداره مهاجرت ، شما می توانید به مالزی سفر کنید یا اگر ساکن مالزی هستید می‌تواتید برای دریافت ویزای خود اقدام نمایید و مراحل‌زیر را طی کنید:

حتما بخوانید:  مهاجرت از طریق کار به ارمنستان در سال 2021

۱. درخواست تأیید مهاجرت یا سهمیه

کارفرمای شما باید قبل از اینکه درخواست ویزای کار شما را ارسال نماید، از کمیته خارج از کشور (EC) یا یک آژانس مرجع مربوطه درخواست پست خارج از کشور را تنظیم نماید. دولت مالزی آژانس های زیر را به عنوان مسئول تأیید پست های مهاجران منصوب کرده است:

 • سازمان توسعه صنعتی مالزی (MIDA) برای بخشهای تولید و خدمات.

 • شرکت توسعه چندرسانه ای (MDeC) برای بخش فناوری.

 • بانک مرکزی مالزی (BNM) برای بخش های مالی ، بیمه ای و بانکی.

 • شرکت بیوتکنولوژی مالزی (BiotechCorp – BC) برای بخش بیوتکنولوژی.

 • کمیسیون اوراق بهادار (SC) برای بخش اوراق بهادار و بازارهای آتی.

 • کمیته خارج از کشور (EC) برای بخشهایی غیر از بخشهای ذکر شده در بالا

اگر کارفرمای شما تمایل دارد تا شما به طور موقت در این شرکت مشغول به کار شوید، باید درخواست خود را برای صدور ویزای کار موقت تنظیم‌ نماید. در این صورت مجبور به درخواست تأیید سهمیه می‌شود. مرکز تأیید محلی وزارت امور خارجه مسئول صدور مصوبات سهمیه است.

اگر یکی از این آژانس ها پست یا سهمیه خارج از کشور را تأیید کند، کارفرمای شما باید درخواست ویزای کار مالزی را در اداره مهاجرت مالزی ارائه دهد.

2. تأیید ویزای کار مالزی

اداره مهاجرت مالزی قبل از ورود به مالزی باید درخواست  ویزای کار شما را تأیید کند. اگر درخواست شما تأیید شود، نامه تأیید ویزا دریافت می‌کنید که به شما اجازه می‌دهد به مالزی سفر کنید.

در این مرحله بسته به ملیتی که دارید روند کاری شما تغییر می‌نماید. اگر از اتباع کشوری هستید که دولت مالزی تعیین نموده است، باید ویزای ورودی مالزی (ویزای مرجع) را از نزدیکترین دفتر نمایندگی مالزی (سفارت / کنسولگری) دریافت کنید.

3. درخواست ویزای کار مالزی (ویزا مرجع)

اتباع کشورهای مورد تایید دولت مالزی برای ویزا باید برای دریافت ویزای مالزی با مراجعه به سفارت یا کنسولگری مالزی اقدام کنند تا اجازه ورود به این کشور را داشته باشند. ویزای مرجع مالزی، به این معنی است که متقاضی باید قبل از اقدام به سفارت / کنسولگری ، ویزا را توسط اداره مهاجرت مالزی تأیید کند

از طرف دیگر ویزایی که ویزای مرجع نباشد ویزای توریستی است و بدون نیاز به تأیید اداره مهاجرت توسط خود سفارت / کنسولگری صادر می شود.

اگر تابعیت کشورهای مورد نظر دولت مالزی را ندارید ، می‌توانید با نامه تأیید ویزا به مالزی سفر کنید.

در زیر ببینید آیا برای ورود به مالزی با هدف اشتغال نیاز به ویزای کار  دارید یا خیر

4. گرفتن ویزای کار مالزی

پس از ورود به مالزی، باید گذرنامه خود را ارائه دهید و هزینه گذرنامه را در اداره مهاجرت مالزی پرداخت کنید. آنها درخواست شما را بررسی کرده و با برچسب روی گذرنامه ویزای کار شما را صادر می کنند.

گرفتن ویزای کار مالزی

چه کسانی به ویزای کار مالزی (ویزای مالزی با مرجع) نیاز دارند؟

فقط اتباع کشورهایی که در زیر به آنها اشاره شده از درخواست ویزا با مرجع معاف هستند

حتما بخوانید:  مهاجرت تحصیلی به مالزی و شرایط تحصیل در سال 2021

آنتیگوا و باربودا،استرالیا، باهاما، باربادوس بلیز، بوتسوانا، برونئی، کانادا، قبرس، دومنیکا، فیجی، گامبیا، گرنادا، جمهوری گینه، گویان گویان، ایرلند، جامائیکا، کنیا، کیریباتی، لسوتو، لیختن اشتاین، مالاوی، مالدیو، موریس، نامیبیا، نائورو ، هلند، نیوزیلند، پاپوآ گینه نو، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین ها، ساموآ ،سن مارینو، سیشل،سنگاپور ، جزایر سلیمان ، آفریقای جنوبی، سوازیلند، سوئیس، تانزانیا ،تونگا، ترینیداد و توباگو ، تووالو ،پادشاهی متحده، وانواتو، ساموای غربی، زائر ، زامبیا، زیمبا.

اگر تابعیت کشوری را ندارید که در بالا ذکر شد، باید برای ویزای کار مالزیی با مراجعه به نزدیکترین دفتر نمایندگی به خود ،اقدام کنید.

آیا می توانید اعضای خانواده خود را با ویزای کار مالزی بیاورید؟

فقط دارندگان ویزای کار مجاز به آوردن خانواده خود با خود به مالزی هستند. اگر دارنده EP هستید، می‌توانید اعضای خانواده‌ی خود را که به شرح زیر هستند  از طریق گذرگاه وابسته مالزی وارد کنید

 • همسر شما

 • فرزندان وابسته شما زیر 21 سال

علاوه بر این ، از طریق کارت بازدید طولانی مدت اجتماعی ، دارندگان EP می توانند اعضای خانواده زیر را به مالزی بیاورند:

 • کودکان وابسته بالای 21 سال (فرزند خوانده یا بیولوژیکی)

 • همسر

اعضای خانواده زیر می توانند از طریق برگه بازدید اجتماعی از دارنده EP بازدید کنند:

 • والدین

 • همسر قانون مشترک

 • کودکان بالای 21 سال

 • فرزندان ناتنی

اگر همسرتان تمایل به اشتغال در مالزی دارد، نمی‌توانند بدون دریافت مجوز مشغول به کار شوند. آن‌ها نیز به طور جداکانه باید برای ویزای کار درخواست دهند.

مدارک مورد نیاز ویزای کار مالزی

 • پاسپورت معتبر.

 • فرم درخواستی که به درستی پر شده است.

 • کپی گواهینامه های آموزش.

 • توصیفات استخدام گذشته

 • 2 عکس رنگی اخیر

 • شرح دقیق نوع کارهایی که متقاضی در مالزی باید انجام دهد.

 • نامه استخدام شرکت

کلام آخر:

مالزی از آن دست کشورهایی است که در حال رشد و پیشرفت است و چشم‌اندازهایی که در زمینه اقتصاد و اشتغال دارد بسیار امیدوارکننده است. افراد زیادی از سراسر دنیا خواهان مهاجرت به این کشور هستند تا بتوانند دنیای جدیدی را برای خود بسازند.

یکی از انواع ویزاهایی که به افراد مجوز می‌دهد در مالزی زندگی کنند، ویزای کار است.

فرصت‌های شغلی زیادی در مالزی وجود دارد که می‌تواند افراد زیادی را در خود جای دهد. از طرف دیگر، آینده‌ی روشن اقتصادی و زندگی با هزینه‌ای کمتر از سایر‌کشورها، می‌تواند هر متقاضی را قاتع کند که مالزی یکی از کشورهای مناسب مهاجرت است.

دریافت ویزای کار شرایط و ضواب خاصی دارد و در انواع ۵ ساله یا موقت ۱۲ ماهه برای افراد متقاضی صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا، شرکتی که قرار است در آن مشغول به کار شوید، باید درخواست اشتغال را ارسال نماید و منتظر بمانید تا اداره‌ی متبوع شرایط شما را تایید نمایدو به تبع آن ویزای کار شما را صادر نماید.

با این ویزا می‌توانید اعضای درجه یک خانواده‌ی خود را نیز با خود ببرید. اما اگر آن‌ها نیز تمایل به اشتغال در این کشور دارند، ان‌ها نیز باید به طور جداگانه درخواست خود را ارسال نمایند و منتظر دریافت مجوز باشند. اگر متقاضی رفتن به مالزی هستید حتما از مسیر صحیح اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.