مهاجرت به مالزی و شرایط اخذ اقامت دائم

مهاجرت به مالزی و شرایط اخذ اقامت دائم در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در این نوشتار میخواهیم درباره مهاجرت به مالزی و شرایط اخذ اقامت دائم صحبت کنیم. کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده و پایتخت آن کوالالاموپور می‌باشد. این کشور از 13 ایالت و 3 سرزمین فدرال تشکیل شده است. کشور مالزی یک پایتخت اداری نیز دارد که نام آن پوتراجایا است. مساحت این کشور بالغ بر 330 هزار و 803 کیلومتر می‌باشد. کشور مالزی کشوری زیبا با سواحلی متعدد است. همچنین دارای جنگل‌های انبوه و سرسبز، جاذبه‌های گردشگری فراوان، آسمان‌خراش‌های بلند و رستوران‌های بسیار معروف می‌باشد. شبه جزیره مالزی به واسطه دریای چین به دو بخش هم‌اندازه تقسیم شده است. این شبه جزیره از شمال مرز خشکی و دریایی با کشور تایلند دارد. همچنین با کشورهای فیلیپین، سنگاپور، اندونزی و ویتنام نیز مرز دریایی دارد. سالانه بسیاری از افراد از جمله ایرانیان برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم این کشور اقدام می‌کنند. در این مقاله در رابطه با شرایط اخذ اقامت دائم این کشور صحبت خواهیم کرد.

آداب و رسوم و فرهنگ کشور مالزی

مهاجرت به مالزی از روش‌های گوناگونی امکان‌پذیر است. برای مهاجرت به کشور مالزی از طریق کار، تحصیل و سرمایه‌گذاری ویزاهای مخصوصی در نظر گرفته شده است. قبل از مهاجرت به این کشور بایستی نسبت به مذهب‌ها و فرهنگ‌های مختلف آن جا آگاهی کامل داشته باشیم. همچنین دانستن وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این کشور در تصمیم‌گیری برای مهاجرت می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. طبق سرشماری سال 2016 جمعیت مردمان کشور مالزی در حدود 31 میلیون نفر بوده است. 61.3 درصد جمعیت آن‌ها را مسلمان، 19.8 درصد بودایی، 9.2 درصد مسیحی، 6.3 درصد هندوها و 1.3 درصد آن ها را کنفسیوس‌گرایان، تائوئیسم و پیروان مذهب چینی تشکیل داده‌اند.

هر کس که به کشور مالزی سفر کند، متوجه خواهد شد که این کشور ترکیبی از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم‌های گوناگون می‌باشد. اگرچه فرهنگ اصیل این کشور مالایی است؛ اما ترکیب دو فرهنگ چین و هند در این کشور به وفور دیده می‌شود. این کشور زیبا و توریسیتی با مراسمات و جشن‌های مختلف خود مقصد بسیاری از علاقه‌مندان به بازدید از کشورهای جنوب شرقی آسیا می‌باشد.

زبان رسمی کشور مالزی

زبان رسمی و ملی این کشور مالایی یا باهاسا مالایو می‌باشد. زبان دوم این کشور انگلیسی می‌باشد و تجارت‌ها در این کشور با زبان انگلیسی انجام می‌شود. طبق قانونی در سال 1967 میلادی الفبای لاتین جایگزین الفبای جاوی قرار گرفت؛ اما با این حال استفاده از الفبای سنتی جاوی منعی ندارد. در این کشور به دلیل نزدیکی به کشورهای چین و هند دو زبان مردمان این دو کشور نیز در مالزی رایج است. تدریس در دانشگاه‌های بین‌المللی مالزی با زبان انگلیسی صورت می‌گیرد.

واحد پول کشور مالزی

واحد پول کشور مالزی رینگیت می‌باشد که با کد اختصاری MYR برای آن تعیین شده است. اسکناس‌های رینگیت در قطعات 1، 2، 5، 10، 50 و 100 رینگیتی موجودبوده  است. سکه‌های ان نیز سن سنت نامیده می‌شوند. سکه‌ها نیز به صورت 1، 5، 10، 20، 50 سنتی می‌باشند. هر 100 سنت معادل 1رینگیت می‌باشد. تا قبل از سال 1975 واحد پولی مالزی دلار بود است اما بعد از آن به رینگیت تغییر یافت. به همین علت اکنون بسیاری هنوز به جای رینگیت واژه دلار را به کار می‌برند که منظورشان همان رینگیت است.

آب و هوای کشور مالزی

کشور مالزی سرزمینی با آب و هوای بارانی و مرطوب می‌باشد. در طی سال به خصوص در دو فصل از اوایل نوامبر تا اواخر مارس بیشترین میزان بارندگی در این کشور رخ می‌دهد. این کشور تحت تاثیر بادهای موسمی از شمال شرقی قرار دارد. رشته کوهی عظیم از مرکز کشور گذر می‌کند که در مسیر بادهای موسمی قرار دارد. کوالالامپور و شهرهای دیگر که در غرب کشور هستند در معرض باران و رعد و برق و طوفان قرار دارند. آب و هوای کشور مالزی می‌تواند چالشی برای مهاجرانی باشد که به هوای بارانی و مرطوب عادت ندارند.

حکومت مالزی با الهام از سیستم پارلمانی انگلستان پایه‌گذاری و اداره می‌شود. در بدنه این حکومت از سیستم‌های فدرال استفاده شده است. پادشاه در راس حکومت قرار دارد و سایر نظام‌ها دارای اختیارات و وظایف تشریفاتی هستند. پادشاه از میان خانواده‌های سلطنتی 9 ایالت مالزی به صورت دوره‌ای و به مدت 5 سال انتخاب می‌شود. قدرت اصلی در حکومت بر عهده نخست وزیر است که به عنوان رییس قوه مجریه شناخته می‌شود.

ویزای کاری مالزی

ویزای کار به معنای آن است که فرد متخصص با غیرمتخصصی (کارگر) بوسیله آن در حال کار در شرکتی یا موسسه‌ای می باشد. برای دریافت این ویزا کارفرما باید درخواست جویای آن را کرده باشد و فرد نیز یک دوره اموزشی را طی کند. کارفرما بایستی مالیات اشتغال را نیز پرداخت نماید. شخص جویای کار شخصا نمی‌تواند خود درخواست ویزا بکند و کارفرما بایستی این کار را انجام بدهد.

مقررات اخذ ویزا و اقامت کاری در کشور مالزی

مقررات اخذ ویزا و اقامت کاری در کشور مالزی

در کشور مالزی وزارت منابع انسانی اصلی‌ترین بخش دولت در زمینه امور کاری می‌باشد. این وزارت‌خانه وظیفه مهم و اساسی در تنظیم روابط کاری و همچنین نظارت بر اجرای درست قوانین مربوط به کار را دارد. از جمله این موارد می‌توان به مدیریت کار، کودکان و کار، ساعات کار، بیکاری، امنیت و سلامت شغلی اشاره کرد. این وزارت خانه در انجام وظایف خود از دیگر بخش‌های دولتی نیز کمک می‌گیرد.

سازمانی به نام انجمن کارفرمایان مالزی (MEF) یک بخش خصوصی در مالزی می‌باشد که در سال 1959 تاسیس گردیده است. از وظایف اصلی و اولیه این انجمن ترفیع و حفاظت از حقوق کارفرمایان و همچنین تشویق آن‌ها به بهبود و توسعه کاری می‌باشد.
در کشور مالزی قانون مربوط به حقوق و دستمزد اعلام دارد که ساعات کاری نباید بیشتر از 8 ساعت در روز و 48 ساعت در هفته باشد. هر هفته باید شامل یک روز کامل استراحت باشد. همچنین هیچ کارگری نیز نمی‌تواند درخواست کار بیشتر از 12 ساعت مگر در شرایط خاص و موقتی بکند. بیشترین مدت زمان اضافه کاری قابل قبول و مجاز برای کارگران در مالزی 106 ساعت در ماه است. البته این مقدار در صورتی که مدیرکل بخش کارگری موافقت کند.

به طور کل سیاست کاری کشور مالزی مبنی بر دادن فرصت‌های شغلی به مردمان محلی خود است. به همین خاطر دولت تلاش می‌کند تا سهم نیروی خارجی در مشاغل داخلی را کمتر از قبل و آن را کنترل کند. در کشور مالزی حدود 2 میلیون نفر مهاجر خارجی از جمله کشورهای اندونزیایی، نپالی و… مشغول کارگری هستند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج

انواع ویزاهای کاری کشور مالزی

از انواع ویزاهای کاری کشور مالزی می‌توان ویزای اشتغال حرفه‌ای را نام برد. شرکت‌های خارجی یا شرکت‌های مالزیایی می‌توانند برای افراد غیر مالزیایی مشاغل حرفه‌ای درخواست ویزای کار کنند. این ویزا به مدت 2 سال اعتبار خواهد داشت.
ویزا برای پست‌های کلیدی از جمله مدیریت عالی شرکت‌ها، مسئولیت تعیین سیاسیت‌ها و اهداف شرکت و مسئولیت مراقبت از منافع شرکت و سرمایه‌گذاری را نام برد. برای مشاغل با مسئولیت اجرایی؛ مدیریت میانی پست‌های تخصصی، تجارب علمی و حرفه‌ای مورد نیاز، تخصص‌های عملی در مورد مشاغل مورد نظر، مسئولان اجرای سیاست‌های شرکت و ناظر بر کارکنان رده پائین است. برای سمت‌های غیراجرایی نیز می‌توان تخصص‌های بالا و مهارت‌های فنی مربوط به مشاغل خاصی مثل مبلمان و لباس، قاب سازی و… را نام برد.

کشور مالزی از نظر مخارج زندگی بسیار کم هزینه و مناسب‌تر از کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌باشد. این کشور از نظر زیرساختی بسیار مناسب است. اما یک از بزرگ‌ترین مشکلات کار در کشور مالزی بحث اخذ اقامت در این کشور می‌باشد. افراد برای کار در کشور مالزی نمی‌توانند اقامت دائم یا تابعیت آن جا را دریافت کنند. به همین خاطر بسیاری از کسانی که برای کار به مالزی می‌روند قصد رفتن به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا را دارند.

ویزای کارگری برای مهاجرت به مالزی

این ویزا صرفا به کارگران خارجی که از کشورهای اندونزی، هند، نپال، بنگلادش و… هستند داده می‌شود. به طور عمده شامل سه بخش تولیدات صادرات محور، تولیدات غیر صادرات محور و بخش کشاورزی و صنایع وابسته می‌شود.

اگر برای شما فرصت قرارداد کاری با دستمزد بالغ بر 8000 رینگت پیش بیاید مجوز کار شما فورا صادر خواهد شد. برای کارگران ماهری که قصد اخذ ویزای کار 10 ساله را دارند می‌توانند به جای استخدام در یک شرکت به استخدام یک شخص حقیقی دربیایند. معمولا مدت زمان اعتبار اینگونه مجوزها به مدت 1 الی 2 سال است. به ندرت می‌توانند 3 الی 5 ساله هم باشند. پس از اتمام دوره قرارداد کارفرما می‌تواند قرارداد کاری با شما را تمدید کند. شما با اجازه‌ی کاری که در اختیار دارید امکان افتتاح حساب بانکی در مالزی را خواهید داشت. حتی امکان گرفتن وام مسکن نیز برای شما امکان‌پذیر است.

نرخ بیکاری در کشور مالزی

نرخ بیکاری در کشور مالزی در طی سال های اخیر ثبات خوب و نسبتا پایداری را تجربه کرده است. نرخ بیکاری در این کشور از نوامبر سال 2018 تا 2019 معادل 3.3 درصد بوده است. از نرخ متوسط بیکاری در کشور مالزی از سال 1998 تا 2018 نیز 3.28 درصد بوده است. این آمار نشان از نرخ پایین بیکاری در این کشور را دارد. این کشور در صنایع مختلف بسیار پیشرفته و به روز است. معمولا سالیانه افراد زیادی برای مشاغل مختلف از قبیله کارگری تا پست‌های مدیریتی شرکت‌ها و موسسات به مالزی مهاجرت می‌کنند.

حداقل نیازها برای کار و مهاجرت به مالزی

شرکت‌ها در کشور مالزی زمانی اجازه استخدام افراد با تابعیت خارجی را دارند که هیچ شخص مالزیایی تمابل به این کار را ندارد یا واجد شرایط آن کار نیست. به این دلیل که مالزیایی‌ها معمولا افراد تحصیل کرده‌ای هستند پس لازم است برای کار در آن کشور حداقل یک مدرک لیسانس به همراه داشته باشید. برای اخذ ویزای کاری شما بایستی یک سری شرایط و معیارها را داشته باشید. برای کار در مالزی کارفرمایی که قصد پیشنهاد کار به شما را دارد باید مجوز را دولت محلی دریافت نماید. حداقل سن شما باید 27 سال و حداقل حقوق تعیین شده برای هر ماه 5000 رینگت باشد. شرکت هایی که قصد انعقاد قرارداد با شما را داشته باشند باید از سرمایه کافی برخوردار باشند.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در کشور مالزی

برای مهاجرت به مالزی برای کار اخذ ویزای کاری در مالزی باید یک سری پروسه قانونی طی شود و سپس بعد از اخذ ویزا مجوز کار در آن کشور صادرشود. برای این منظور یک سری مدارک و فرآیندها مورد نیاز است:

قبل از درخواست بایستی واجد شرایط بودن بررسی شود.

بایستی قبل از درخواست ویزا شخص یک نامه رسمی پیشنهاد کار از یک شرکت پشتیبانی‌کننده دریافت کند. متقاضیان باید گذرنامه‌ای داشته باشند که 18 ماه اعتبار داشته باشد.

مجوز بازدید حرفه ای (PVP):

این مجوز برای خارجیانی ارائه می‌شود که به طور موقت، معمولا به مدت 12 ماه خدمات خود را به یک شرکت خارجی در مالزی ارائه می‌دهند.

(Residence Pass-Talent (RP-T:

این مجوز برای اتباع خارجی بسیار ماهر و با تجربه صادر می‌شود. این مجوز می تواند برای آن‌ها امکان کار و زندگی را فراهم بیاورد. همچنین این مجوز به مدت 10 سال اعتبار دارد.

معیارهای لازم برای خارجیانی که قصد اخذ ویزای کاری را دارند

 • حداقل به مدت 3 سال در مالزی کار کرده باشد.
 • هنگام درخواست، مجوز معتبر اشتغال را دریافت خواهد کرد.
 • حقوق ماهیانه حداقل 15000 رینگت دریافت کند.
 • دارای کد پرونده مالیاتی در مالزی باشد و حداقل دو سال مالیات بر درامد پرداخت نموده باشد.
 • داشتن مدرک دکترا، فوق لیسانس، لیسانس یا حداقل دیپلم در هر رشته ای از دانشگاه شناخته شده و معتبر.
 • دارای حداقل 5 سال تجربه کاری باشد.

درخواست اشتغال خارجی از طریف سیستم انلاین خدمات اتباع خارجی

در این وضعیت شرکت‌ها با ایجاد یک حساب کاربری در اینترنت مراحل انجام درخواست ویزا را تکمیل کنند.

پس از تصویب درخواست استخدام، گذرنامه امضا و پروسه تکمیل می‌شود.
هنگامی که تایید درخواست از طریق اینترنت بررسی و تایید شد، پاسپورت خود را امضا کرده و مجوز کار را در هر یک از مراکز MYXpats در مالزی فراهم کنید.

 • مدارکی که برای اخذ ویزای کار مورد نیاز است عبارتند از:
 • مجوز واصله از کارگران خارجی باید توسط کارفرمایان به دست آید.
 • سن شخص در زمان درخواست نباید کمتر از 18 سال و بیش از 45 سال باشد.
 • گواهی سلامت پزشکی تاییدشده.
 • گواهی اثبات هویت
 • اسناد مرتبط با تحصیل و سابقه کار
 • دعوتنامه شغلی

قانون استخدام در کشور مالزی

قانون استخدامی در کشور مالزی در سال 1955 تصویب شد. مبنای استخدام در این کشور زیر نظر این قانون می‌باشد.

حتما بخوانید:  آشنایی با کشور ارمنستان

تعطیلات رسمی و عمومی در کشور مالزی 11 روز است. همچنین در روز کارگر و روز ملی مالزی حقوق روزانه افراد پرداخت می‌شود. میزان مرخصی‌های همراه با حقوق سالیانه بدین صورت می باشد:

۸ روز در مدت ۲ سال و کمتر
۱۲ روز برای مدت ۲ تا ۵ سال
و بیشتر از ۵ سال ۱۶ روز می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه

در کشور مالزی مانند بسیاری از کشورها افراد که مشغول به کار در این کشور هستند می‌توانند به همراه خانواده و فرزندان زیر 18 سال خود در این کشور اقامت داشته باشند. لذا این کشور به همراهان فرد مشغول به کار اجازه می‌دهد تا پس از ورود به کشور نسبت به دریافت مجوز کار اقدام نمایند. شما با استفاده از ویزای دانشجویی می‌توانید یکی از اعضای خانواده خود را به عنوان همراه به این کشور ببرید. برای اخذ ویزای همراه باید اسناد زیر آماده شود:

 • نامه کتبی و مجوز از شرکت
 • فرم DP11A شامل عکس
 • اثبات رابطه خویشاوندی با همراه
 • فتوکپی کامل پاسپورت افراد همراه
 • فتوکپی کامل پاسپورت شخص اصلی

مهاجرت از طریق تحصیل به کشور مالزی

یکی از روش ها مهاجرت از طریق تحصیل به مالزی است. کشور مالزی برای تحصیل در موسسات آموزش عالی و کالج‌ها ویزای تحصیلی صادر می‌کند. این ویزای تحصیلی به مدت 1 سال اعتبار دارد که می‌توان آن را تا پایان دوران تحصیلی تمدید کرد. البته مشکلی که برای تحصیل دانشجویان خارجی وجود دارد این است که به ان‌ها تا زمان کسب ویزای کاری اجازه کار نخواهند داد. آن‌ها تنها می‌توانند پس از دربافت ویزای کاری به صورت پاره وقت کار کنند. دانشجویانی که قصد تحصیل در مالزی را دارند باید جدای از دانشگاه و میزان شهریه مبلغی معادل 200 دلار بابت ویزای دانشجویی به دانشگاه پرداخت نمایند. البته این مبلغ در اسل بعد به 50 دلار خواهد رسید.

مهاجرت از طریق تحصیل به کشور مالزی

دانشگاه و موسسات کشور مالزی در انواع رشته‌های تحصیلی در سطح جهانی بسیار معتبر می‌باشند و تدریس به زبان انگلیسی در آن‌ها صورت می‌گیرد. هر شخصی که قصد تحصیل در مالزی را دارد باید ویزای دانش‌آموزی نیز دریافت کند. افراد می‌توانند با تحصیل دوره‌های کوتاه و بلندمدت در این دانشگاه‌ها در کشورهای اروپایی ادامه تحصیل دهند. معمولا هزینه تحصیل در مالزی کم است و برای افرادی با بودجه کم مقصد خوبی به شمار می‌آید. لازم به ذکر است که هر فردی در حین دوره تحصیل خود می تواند 10 الی 30 ساعت در هفته کار کند.

از معتبرترین دانشگاه‌های کشور مالزی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • دانشگاه موناش «Monash University Malaysia»
 • دانشگاه کرتین «Curtin University Malaysia»
 • ناتینگهام «University of Nottingham Malaysia»
 • ساوهمپتون «University of Southampton – Malaysia Campus»
 • ریدینگ «University of Reading Malaysia»

دوره‌های تحصیلی در کشور مالزی

تحصیل دوره لیسانس در کشور مالزی به مدت زمان 4 سال طول می‌کشد. اگر فرد بخواهد مراتب بالاتر تحصیل در دانشگاه‌های مالزی را ادامه دهد؛ 2 الی 4 سال دوره درنظر گرفته شده است. پس تحصیل در مقطع دکترا در مالزی حدود 4 سال زمان خواهد برد. برای پذیرش توسط دانشگاه‌های مالزی و تحصیل در آن ها نمره ILES فرد باید حداقل 6 باشد. به طور کل با مدارک دانشگاه‌های مالزی می‌توانید در بسیاری از کشورها شروع به کار نمایید.

دسته‌بندی درخواست‌های ویزای تحصیل در مالزی

 • مهاجران در مدارس دولتی
 • مهاجران در مدارس خصوصی
 • مهاجران در موسسات آموزشی عالی عمومی
 • مهاجران در موسسات آموزشی عالی خصوصی
 • مهاجران متقاضی تحصیل در مالزی در مراکز زبان
 • مهاجران متقاضی گذراندن دوره‌های فنی در مالزی تحت نظر دپارتمان توسعه مهارت
  دارندگان گذرنامه وابسته در مالزی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به مالزی از طریق تحصیل

 • نامه حمایت ( از طریق وزارت آموزش و دپارتمان توسعه مهارت مالزی)
 • نامه پذیرش از طرف موسسه ، مرکز زبان ، موسسات آموزشی عالی و …
 • 2 سری از فرم IMM.14
 • 2 سری کپی از پاسپورت و مدارک سفر
 • 2 سری عکس رنگی 3.5 * 3.5
 • فرم باند شخصی ( مهرشده)
 • برای دانشجویان که قصد انتقال دارند باید نامه‌های مربوط شامل نامه خروج از دانشگاه قبلی، نامه پذیرش و … را همراه داشته باشند.

مهاجرت به مالزی از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

برای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در مالزی افراد می‌توانند اجازه اقامت 2 الی 3 ساله را در آن جا داشته باشند. این مدت زمان قابل تمدید تا 2 الی 3 بار هم می‌باشد. برای ثبت کشور و اخذ اقامت در مالزی مبلغی حداقل یکصدهزار دلار سرمایه نیاز است. از راه‌های اخذ اقامت در کشور مالزی کسب نمایندگی یک شرکت ثبت شده در کشور مبدا است. برای ثبت شرکت مالزیایی حداقل به 2 یا 3 سهام‌دار در آن نیاز می‌باشد. میزان مالکیت سهام‌داران چه مالزیایی و چه خارجی در آن شرکت باید مشخص باشد. این شرکت‌ها باید نام مالایی‌هایی داشته باشند و پسوند ارتکس نیز به آن‌ها اضافه شده باشد. مالکیت سهام شرکت چه به صورت جزئی و چه به صورت کلی به راحتی قابل انتقال است.

از جمله مهم‌ترین کارهایی که صاحبان شرکت برای راه‌اندازی شرکت خود باید انجام دهند؛ مشخص کردن ماهیت کسب و کار است.  آن‌ها باید پروفایل اسناد و مدارکی که برای اطمینان از تمامی مصوبات هزینه خواهد شد را برای ثبت به کمیسیون بفرستند. بعد از تایید شدن نوع سرمایه‌گذاری شرکت آن‌ها به ثبت می‌رسد و فعالیت خود را می‌توانند آغاز کنند. دولت مالزی در 6 ماه اول کمک‌هایی برای شروع کسب و کار مانند بیمه، سیستم‌های حسابرسی را به شرکت ها می‌کند.

مشاغل خاص برای سرمایه‌گذاری

همه اتباع خارجی می‌توانند در کشور مالزی شرکت خود را به ثبت برسانند. تمام کسب و کارها در مالزی اجازه کار دارند و می‌توانند شرکت خود را ثبت کنند. این به آن معناست که شخصی که این کار را می‌کند به طور کامل صاحب آن شرکت می‌باشد. البته بعضی از مشاغل صنایع نیز با احتساب شرایط خاص حق سرمایه‌گذاری را دارند. از مواردی که می‌توان با ان ها اشاره کرد:

 • آموزش
 • پروژه‌های نفت و گاز
 • بانکداری و امور مالی
 • زمینه‌های گردشگری و کشاورزی

شرکت‌هایی که حق ثبت در مالزی را دارند

 1. شرکت‌هایی که مالک تمام خارجی دارند و حداقل سرمایه برای تاسیس آن‌ها حداقل 500000 رینگت است. همچنین برای راه‌اندازی شرکت‌های صادرات و واردات، رستوران و راه‌اندازی کسب و کار نیاز به 1 میلیون رینگت دارند.
 2. سرمایه‌گذاری اشتراکی با کسی که تابعیت مالزی را دارد صورت بگیرد که باید با حداقل سهم او  50% صورت باشد. همچنین حداقل مقدار سرمایه برای تبعه خارجی باید 350000 رینگت باشد.
حتما بخوانید:  مهاجرت تحصیلی به مالزی و شرایط تحصیل در سال 2021

هر شرکت جدیدی که در کشور مالزی تاسیس می‌شود؛ 6 الی 9 ماه اول مورد بررسی قرار می‌گیرد. این کار برای آن انجام می‌شود تا صوری نبودن این شرکت‌ها مشخص شود. برای این منظور بایستی دفتر و محل کاری مشخص شده و برای بررسی به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه شود.

مراحل ثبت شرکت در مالزی

باید در ابتدا فعالیت‌ها و خواسته‌های شرکت مورد بحث قرار بگیرد.

نام افراد و کسانی که قرار است مسئولیت در این شرکت قبول کنند مشخص شود.

حداقل پیشنهاد سه نام باید برای شرکت باید برای انتخاب به اداره ثبت معرفی شود.

پس از آن که نام شرکت مشخص گردید و انتخاب شد، نام سهامداران و مدیران به همراه اسناد شرکت باید برای الحاق و تصویب در کمیسیون شرکت‌های مالزی ارسال شود.

پس از تائید آنها شرکت به ثبت خواهد رسید و پروانه‌ی آن برای بهره‌وری صادر خواهد شد.

مهاجرت به مالزی و اقامت از طریق طرح خانه دوم

طرح خانه دوم مالزی یکی از محبوب‌ترین ویزاهای سرمایه‌گذاری در دنیا است. از سال 2002 تا الان  35000 مورد در این رابطه وجود داشته است. از کشورهای چین، بنگلادش و انگلستان در این سرمایه‌گذاری نقش داشته‌اند که کشور چین اکثریت این افراد را تشکیل داده اند. طرح MM2H برای تمای متقضیان سراسر دنیا امکان‌پذیر است. این افراد متقاضی لازم است 125 هزار دلار دارایی و همچنین درآمدی حداقل 2500 دلاری نیز داشته باشند.  این طرح البته برای اخذ ویزای سکونت اختیار می‌شود و شهروندی به حساب نمی‌آید.

مهاجرت از طریق ازدواج به کشور مالزی

قانون ازدواج با افراد خارجی در هر کشوری با سایر کشورها متفاوت است. ازدواج در کشور مالزی شرایط خاصی دارد که در ادامه آن را خواهیم گفت.

 • لازم است خارجیانی که قصد درخواست ازدواج را دارند باید به مدت حداقل 7 روز در مالزی اقامت داشته باشند.
 • فرم ازدواج JPN.KCO2 که با سایر فرم‌ها باید در Bahasa پرینت شود و تا رسیدن به اداره ثبت کامل شده باشند. کامل کرد این فرم باید به زبان انگلیسی صورت بگیرد.
 • پاسپورت و کپی صفحه اول شناسنامه باید همراه باشد.
 • یک قطعه عکس رنگی برای هر نفر.
 • مدرکی مبتنی برای آزادی شخص برای ازدواج.
 • نامه باید به تایید اداره امور کنسولی وزارت امور خارجه برسد.

همچنین در قانون مالزی افراد تبعه خارجی که با شهروند مالزیایی ازدواج کرده اند توسط دولت مالزی با استفاده از یک گذرنامه اجتماعی بلندمدت به مالزی مهجارت کرده و در آن جا اقامت داشته باشند. این ویزا به عنوان ویزای همسر به آن‌ها تعلق می‌گیرد. گذرنامه ملاقات اجتماعی برای همسران خارجی امکان صدور چندین باره ورود آن‌ها انجام شود. آن‌ها در کشور مالزی با همین ویزا می‌توانند مشغول به کار شوند و نیازی به ویزای کاری ندارند.

ویزای همسری در بار اول به صورت 1 ساله برای او صادر می‌شود. اما برای بار دوم 4 سال و بارهای بعد بیشتر تمدید خواهد شد. همچنین پاسپورت همسر نیز باید اعتبار لازم را داشته باشد.

مهاجرت از طریق ازدواج به کشور مالزی

مهاجرت به مالزی از طریق تولد

تابعیت تولد کشور مالزی بر پایه سیستم خون است. طبق قوانین این کشور پدر یا مادر باید مالزیایی باشند و در این کشور تابعیت دوگانه معنایی ندارد. این موضوع یعنی که اگر شما تابعیت کشور مالزی را دارید نمی توانید برای تابعیت کشور دیگری نیز اقدام کنید.

پدر و مادر اگر مالزیایی باشند فرزند انان نیز تابعیت آن کشور را دارد.

اگر در صورتی که پدر مالزیایی و مادر خارجی باشد و فرزند آنان در وضعیت ازدواج غیررسمی ان‌ها به دنیا امده باشد؛ تابعیت آن کشور را دریافت نمی‌کند.

اگر در صورتی که پدر و مادر خارجی باشند و پس از تولد فرزند در خاک این کشور تا 18 سالگی بماند می‌توانند برای تابعیت آن کشور اقدام کند.

افتتاح حساب بانکی در کشور مالزی

افتتاح حساب بانکی در کشور مالزی بسیار آسان است. افراد خارجی نیز مانند ساکنان خود مالزی می‌توانند مطابق با الزامات حساب بانکی خود را افتتاح کنند. برای افتتاح حساب بانکی در مالزی نیازمند ارائه اقامت در این کشور هستید. اما با این حال در این رابطه سخت‌گیری کمی می‌شود و برخی بانک‌های مالزی بدون داشتن اقامت هم نیز بازگشایی حساب را انجام می‌دهند. اگر شما نامه‌ای از طرف کارفرمایتان در مالزی برای بانک ببرید به راحتی می‌توانید حساب خود را افتتاح کنید.

مالیات در کشور مالزی

مالیات در کشور مالزی به گونه‌ای است که افراد می‌توانند مالیات خود را در خود مالزی یا خارج از آن پرداخت کنند. دولت مالزی با بسیاری از کشورها تفاهم نامه ممانعت از پرداخت مالیات دوگانه دارد. اگر درآمد کافی در کشور مالزی داشتید باید بدانید که بالاترین درصد مالیات در این کشور 26 درصد است.

پرداخت مالیات در کشور مالزی شامل حال درامد افراد حقیقی و حقوقی، که چه در داخل و چه خارج از این کشور کسب کرده باشند می‌شود. مالیات برای شرکت‌ها به دو گونه شرکت‌های مقیم و شرکت‌های غیرمقیم تقسیم می‌شود. شرکت‌های مقیم برای اولین درآمد خود به مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰ رینگت موظف به پرداخت ۱۹% مالیات می‌باشند و در خصوص درآمد‌های بعدی موظف به پرداخت ۲۴% مالیات می‌باشند.

افرادی که مشغول در کارهای نفتی هستند مشمول مالیاتی 38 درصدی می‌باشند.

افراد مقیم با درآمد حدافل 5000 رینگت و نه بیشتر از 1.000.000 موظف به پرداخت مالیاتی بین 1 الی 26 درصد هستند. اما افراد با درامد بالای 1.000.000 رینگت موظف به پرداخت 28 درصد مالیات می‌باشند. برای افراد غیرمقیمی هم که در مالزی مشغول به کار هستند همین درصد مالیات نیز گرفته می‌شود.

هزینه‌های زندگی در کشور مالزی

هزینه‌های زندگی در کشور مالزی نسبت به ایران 10 درصد بیشتر است. اما اجاره خانه در این کشور چیزی در حدود 35 درصد پایین تر از ایران می‌باشد. پول این کشور که رینگت می‌باشد معادل 0.24 دلار امریکا است. به طور میانگین هزینه اقامت یک اتاق دو خوابه در مالزی حدود 4500 رینگت در ماه است. همچنین هزینه وعده‌های غذایی در رستوران‌های مختلف حداکثر 65 رینگت که برای رستوران های خارجی حدود 87 رینگت می‌باشد. البته هزینه زندگی در این کشور بسته به سبک زندگی و سلایق فرد متفاوت خواهد بود.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *