مهاجرت به مونترال کانادا

مهاجرت به مونترال کبک (شرایط و روش‌های 2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

مهاجرت به کانادا از جمله مسائلی است که بسیاری از افراد در مورد آن نیاز به راهنمایی دارند. کانادا کشوری بزرگ و سرشار از موقعیت است که می توان به راحتی در آن به موفقیت رسید. شهر مونترال در استان کبک واقع شده است. مهاجرات به مونترال به دلایل زیادی طرفداران خود را دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا مورد مهم درباره ی راه های مهاجرت به مونترال کانادا و چگونگی انجام آن ها را با شما در میان بگذاریم. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله مهاجرت به کبک را نیز مطالعه کنید.

آشنایی جهت مهاجرت به مونترال کانادا

برای این که بتوانید انتخاب درستی داشته باشید ابتدا لازم است که اطلاعاتی مختصر در خصوص شهر مونترال جهت مهاجرت داشته باشید.

مهاجرت به مونترال کانادا

بررسی کلی مونترال

شهر مونترال دومین شهر بزرگ و سومین شهر مهم کانادا است. این شهر که در استان کبک قرار گرفته است، دارای زبان رسمی فرانسوی است. به طوری که بیش از 70 درصد مردم آن با زبان فرانسوی صحبت می کنند. هرچند با توجه به این موضوع که زبان رسمی کانادا دو زبان فرانسوی و انگلیسی است، طبیعی است که افراد انگلیسی زبان نیز در این شهر زندگی کنند.

شهر مونترال با توجه به حضور افراد سرشناس در زمینه نویسندگی، روزنامه نگاری و سایر هنرمند ها، به پایتخت فرهنگی کشور کانادا تبدیل شده است.

از نظر جغرافیایی مونترال در شرق کانادا و در جنوب غربی استان کبک واقع شده است. مونترال همچنین در شمال شرقی تورنتو قرار گرفته و 539 کیلومتر با آن فاصله دارد. شهر اتاوا نیز در 190 کیلومتری این شهر قرار دارد.

معماری شهری

استان کبک و به خصوص شهر مونترال شباهت زیادی به فرانسه و پاریس دارد. بافت سنتی شهر و ساختمان های آن بیش از این که شبیه به معماری نوین آمریکای شمالی باشد، شبیه به اروپا و بافت سنتی آن دارد. از نظر شباهت نیز بیشترین شباهت را با شهر پاریس دارد.

حمل و نقل عمومی

مهمترین مساله برای مهاجران وضعیت حمل و نقل عمومی است. اگر در فکر مهاجرت به مونترال کانادا هستید، نگران سیستم حمل و نقل عمومی نباشید. این شهر به خط مترو های طولانی خود معروف است. استفاده از مترو نیز بسیار ساده و تقریبا ارزان قیمت است. اما بهتر است جهت پیدا کردن ایستگاه های مقصد، تا حدودی با زبان فرانسوی آشنا باشید.

سیستم مترو در شهر مونترال بر خلاف ایران که در اختیار سیستم دولتی است، در اختیار بخش خصوصی بوده و توسط شرکت Société de transport de Montréal یا شرکت حمل و نقل مونترال اداره می شود. متروی 71 کیلومتری واقع در شهر مونترال یکی از شلوغ ترین خطوط مترو در کشور کانادا است.

وضعیت آب و هوایی

یکی از موارد مهمی که بیشتر مهاجران به آن دقت می کنند، وضعیت آب و هوایی مقصد است. اگر به فکر مهاجرت به مونترال هستید، از نظر آب و هوایی شهر مونترال دارای آب و هوایی معتدل و تا حدی خنک در فصل بهار و پاییز دارد. اما وضعیت آب و هوایی ثابت نبوده و ممکن است هر روز هوا متغییر باشد.

تابستان های شهر مونترال معتدل بوده دمای هوا در کمینه تا 20 درجه و در بیشینه به 30 درجه می رسد. اما زمستان های این شهر طولانی و همراه با یخبندان های طولانی است.

حتما بخوانید:  مشاغل مورد نیاز استان ساسکاچوان

وضعیت اقتصادی در مونترال

از نظر اقتصادی، استان کبک و به خصوص شهر مونترال به نسبت تورنتو و کلگری قدرتمند نیست. اگرچه در این شهر توجه ویژه ای به صنایع و فناوری شده است اما بازدهی زیادی در آن به چشم نمی خورد. پیشرفت اقتصادی اگرچه در مونترال به چشم می خورد اما به سرعت نبوده است.

به همین دلیل بیشتر تازه واردان مهاجر با حقوق های کمتر در این شهر زندگی می کنند ولی با بهتر شدن وضعیت اقتصادیشان به شهر های دیگری مانند اتاوا و تورنتو مهاجرت می کنند.

مهاجرت به مونترال کانادا

هزینه های زندگی در مونترال

کشور کانادا و به خصوص استان کبک بسیار مهاجر پذیر هستند. یکی از دلایل آن هزینه های زندگی در مونترال است. کشور کانادا به نسبت کشور هایی مانند انگلیس و استرالیا برای زندگی ارزان قیمت تر بوده و از این مهاجران زیادی به آن روی می آورند.

در مقایسه با شهر های بزرگ کانادا از جمله آنتاریو، تورنتو، ونکور و… شهر مونترال شهر ارزان قیمتی تری است. تقریبا هزینه های زندگی در این شهر 40 درصد از شهر های دیگر ارزان قیمت تر است.

هرچند که مردم این شهر با توجه به تخصصی که دارند نسبت به شهر های دیگر دستمزد کمتری دریافت می کنند، اما هزینه ها به همان نسبت نیز کمتر است.

تمامی هزینه ها از جمله خوراک و پوشاک و مسکن در سال 2020 متغییر بوده و بسیار تحت تاثیر وضعیت جهانی به سبب کرونا ویروس است. در نتیجه قبل از تصمیم باید کامل بررسی شود. اما به طور کلی استان کبک و شهر مونترال به نسبت بقیه شهر ها و استان ها وضعیت متغییر تری داشته است. باعث این مورد نیز مرکزیت کویید 19 این منطقه می باشد.

مهاجرت به مونترال کانادا

وضعیت تحصیل در مونترال

استان کبک که شهر مونترال در آن قرار دارد، یک استان کاملا فرانسوی است. به طوری که شهر مونترال بعد از پاریس بیشترین فرانسوی زبان ها را در خود جای داده است. از این رو اگر به فکر مهاجرت به مونترال هستید باید حتما بر روی زبان فرانسوی و یادگیری آن تمرکز کنید.

از نظر کیفیت تحصیل، شهر مونترال دارای استاندار های جهانی بالایی است. به طوری که 6 دانشگاه برتر دنیا در آن قرار دارند. همچنین طبق استاندار های جهانی مدارک کالج ها و دانشگاه های این شهر بسیار مفید بوده و کیفیت آن سبب شده است تا افراد زیادی جهت ادامه تحصیل به این نقطه از کشور کانادا روی بیاورند.

مهاجرت به مونترال و تحصیل در آن دارای مزایای زیادی می باشد. از جمله:

  • استاندار های بالای جهانی در زمینه تحصیل
  • دارای 6 دانشگاه برتر و مطرح در سطح جهانی
  • هزینه های پایین زندگی در استان کبک و شهر مونترال
  • قابلیت تحصیل به دو زبان فرانسوی و انگلیسی(کالج ها و دانشگاه های فرانسوی و انگلیسی زبان در شهر وجود دارند. اما فرانسوی زبان ها تقریبا 3 برابر انگلیسی زبان ها هستند).
  • شانس بالا جهت پیدا کردن شغل و اقامت در استان کبک

وضعیت ویزا برای مهاجرت به مونترال کانادا

برای این که به مونترال زندگی مهاجرت کنید، ابتدا باید ویزای استان کبک را دریافت کنید. استان کبک در سراسر کانادا تنها استانی است که دارای سیستم صدور ویزای مخصوص به خود است.

حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا از طریق آشپزی؛ بهترین فرصت برای مهاجرت آشپزها در سال 2021

اگر بتوانید ویزای این استان را دریافت کنید، می توانید برای مهارجرت به دیگر شهرها از جمله مهاجرت به اونتاریو، مهارجت به تورنتو و… نیز اقدام کنید.

استان کبک جهت صدور ویزای مهاجرتی، نسبت به قوانین صدور ویزای فدرالی، قوانین ساده تری دارد. همین سبب شده تا افراد سریع تر و آسان تر بتوانند در این استان ویزای خود را دریافت کنند.

مهاجرت به مونترال کانادا

نحوه مهاجرت به مونترال کانادا

مونترال در استان کبک قرار دارد. همان طور که گفتیم استان کبک تنها استانی است که می توانید به طور ویژه برای اقامت در آن اقدام کنید. اگر می خواهید از طریق مهاجرت به کبک وارد شهر مونترال شوید، می توانید از روش های زیر استفاده کنید. در مورد هر کدام از این روش ها بیشتر بحث خواهیم کرد.

  1. کار در کبک (برنامه تجربه کبک PEQ)
  2. تحصیل در کبک (برنامه تجربه کبک PEQ)
  3. مهاجرت از طریق کسب و کار
  4. از طریق تخصص (برنامه نیروهای متخصص کبک QSW)

کار در کبک (برنامه تجربه کبک PEQ)

برای این که بتوانید به شهر مونترال مهاجرت کنید لازم است حتما در استان کبک تجربه کاری داشته باشید. افرادی که در کبک کار کرده اند یا در آن درس خوانده اند، می توانند از این طریق برای مهاجرت اقدام کنند.

برنامه تجربه کبک PEQ دارای دو مسیر است. مسیر اول مخصوص دانشجویان از کشور های مختلف و مسیر دوم مخصوص افرادی است که در استان کبک تجربه کاری دارند.

اگر می خواهید از این طریق برای زندگی در مونترال اقدام کنید ابتدا باید برای دریافت گواهینامه CSQ اقدام کنید. با این گواهینامه می توانید به کبک بروید. با داشتن این گواهینامه همچنین می توانید از سازمان مهاجرت، پندهندگی و شهروندی کانادا یعنی IRCC درخواست ویزای دائم کنید. دولت فدرال پرونده شما را بررسی کرده و در صورت موافقت ویزای دائم زندگی در کانادا برای شما صادر می شود که با استفاده از آن می توانید در شهر مونترال زندگی کنید.

اگر می خواهید از طریق تخصص نیروی ماهر اقدام کنید و در استان کبک و به خصوص شهر مونترال تجربه کار کردن دارید، پس باید از طریق مسیر نیروی کار متخصص Quebec جهت دریافت CSQ اقدام کنید.

شما باید یک مدرک مورد تایید از موسسه های مورد تایید وزارت آموز و پرورش کبک داشته باشد. این مدرک باید نشان دهد که شما طی 36 ماه گذشه حداقل 1800 ساعت در کبک تحصیل کرده اید. در نظر داشته باشید که باید 1 الی 2 سال نیز باید تجربه کار در کبک را داشته و سطح مطلوبی از دانش زبان فرانسوی را نیز داشته باشید. اگر در زمان درخواست دارای کار باشید به راحتی می توانید اقامت دائم خود را دریافت کنید.

تحصیل در کبک (برنامه تجربه کبک PEQ)

برنامه تجربه PEQ برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در استان کبک را دارند نیز وجود دارد. اگر قصد ادامه تحصیلات بعد از متوسطه خود در کبک را دارید باید زبان فرانسوی شما در سطح پیشرفته باشد.

اگر یک برنامه تحصیلی داشته باشید می توانید جهت دریافت این گواهی اقدام کنید. طی این گواهی می توانید جهت ادامه تحصیل و مهاجرت به مونترال اقدام کنید.

حتما بخوانید:  مهاجرت به انگلستان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به مونترال کانادا از طریق کسب و کار

استان کبک برای مهاجران خود دو کلاس تجاری تعریف کرده است، کلاس تجاری کارآفرینان و کلاس تجاری سرمایه گذاران. این روش برای مهاجرت بسیار پر هزینه است. بعضا نیاز به ارزش خالص بالای دارایی ها داشته و اغلب کمتر کسانی سراغ این روش جهت مهاجرت به استان کبک اقدام می کنند.

از این جهت این کلاس های تجاری بسیار پر هزینه هستند که اگر می خواهید به عنوان کارآفرین وارد کانادا شوید باید حداقل 200 هزار دلار کانادا سرمایه گذاری کنید.

همچنین اگر می خواهید بر روی یک کار کار سرمایه گذاری کنید باید دارای شما بیش از 3 میلیون دلار باشد تا بتوانید حدود 1.5 میلیون دلار آن را در کبک سرمایه گذاری کنید.

از این طریق می توانید جهت دریافت اقامت دائم کانادا و به خصوص مهاجرت به مونترال اقدام کنید.

از طریق تخصص (برنامه نیروهای متخصص کبک QSW)

زندگی در استان کبک و به خصوص مهاجرت به مونترال می تواند از طریق دیگری که به آن برنامه نیروهای متخصص کبک QSW می گویند نیز انجام شود.

این سیستم از سال 2018 دچار تغییرات زیادی شده است. به طوری که اکنون مانند سیستم اکسپرس اینتری کانادا ، یک سیستم رقابتی و به صورت امتیاز بندی پیدا کرده است.

این سیستم جدید متقاضیان را بر اساس مهارت زبان فرانسه و جاب آفر هایشان در استان کبک مورد ارزیابی قرار می دهد. افرادی که تنها بر روی زبان انگلیسی تسلط دارند شرایط دشوارتری خواهند داشت.

مهاجرت به مونترال کانادا

مزایای زندگی و مهاجرت به مونترال کانادا

به جرات می توان گفت مهاجرت به مونترال کانادا از جمله بهترین مقاصد مهاجرتی برای ایرانیان است. این شهر که دومین شهر فرانسوی زبان بزرگ در دنیا است ویژگی های خاصی دارد که برای افرادی که دنبال زندگی در یک محیط آرام با هزینه های کم هستند، بسیار مناسب است. زندگی در مونترال ارزان قیمت است و مونترال شهر ارزان قیمتی برای زندگی محسوب می شود. وب سایت های معتبر زیادی هستند که اجاره بهای منازل یک خوابه و دو خوابه شهر مونترال را با دیگر شهر ها مقایسه می کنند. نتیجه نهایی نشان داده است که اجاره بها بیش از 14 الی 20 درصد کمتر است.

علاوه بر این موارد هزینه های تحصیلی و حمل و نقل شهری در مونترال کانادا نسبت به دیگر شهر ها ارزان تر بوده و برای تازه وارد ها و افراد دانشجو بسیار ایده آل است.

این شهر اگرچه بافت سنتی دارد اما مکان های تفریحی و دیدنی آن می تواند ساعت شما را سرگرم کرده و شما را از دغدغه های روزانه دور کند. این شهر فرهنگی از فرهنگ ها و ملل مختلف میزبان دارد و می توانید با انسان های مختلف با فرهنگ های متفاوت نیز رو به رو شوید. در نهایت اگر بتوانید به طور کلی زبان فرانسوی خود را به سطح متوسط به بالا و یا پیشرفته برسانید، می توانید به خوبی از پس مهاجرت و زندگی در مونترال و استان کبک برآیید.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *