روش های مهاجرت به هلند از طریق کار در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اگر قصد مهاجرت به هلند از طریق کار را دارید، به شما پشنهاد می کنیم ادامه این مطلب را با ما دنبال کنید. هلند کشوری است که برای توسعه اقتصادی و فرهنگی اش، از مهاجران سراسر دنیا استقبال می کند. شرایط کار در این کشور، به کشوری که در حال حاضر در آن زندگی می کنید بستگی دارد. افرادی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) هستند (به جز کرواسی)، به لطف معاهدات و توافق نامه های امضا شده بین کشورهای عضو، برای اقامت در هلند نیازی به دریافت ویزا کاری ندارند.

علاوه براین، شهروندان ژاپن برای کار در هلند نیازی به ویزا کاری ندارند. آنها فقط برای اقامت طولانی مدت ملزم به دریافت اجازه اقامت هستند.

در هر صورت اگر در کشوری خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنید باید بدانید که روش اخذ ویزا کاری کاملا واضح است و فقط باید مطمئن شوید که قبل از شروع درخواستتان، تمام شرایط را رعایت کرده اید.

شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا و غیر EEA که مایل به کار در هلند هستند

معمولا شهروندان خارج از اتحادیه اروپا و کشورهای غیر EEA که تمایل به کار در این کشور را دارند، باید مجوز کار در هلند را دریافت کنند. ویزا کاری هلند، پس از تأیید کارفرمای هلندی مبنی بر انتخاب فرد خارجی برای موقعیت شغلی در شرکت مربوطه اخذ می شود. قبل از اینکه کارفرمایان بتوانند به یک شهروند خارجی شغلی بدهند، باید ثابت کنند که قبلا تلاش کرده اند این موقعیت شغلی را به شهروندان محلی و EEA یا اتحادیه اروپا ارائه دهند. این تلاش باید از طریق درج آگهی در روزنامه های ملی، نشریات صنعت، وب سایت ها و … انجام شود. به طور کلی، کارفرمایان در هلند باید سعی کنند کارمندان فعلی شان را برای پر کردن موقعیت های شغلی دیگر آموزش دهند و در صورت موفق نشدن، سعی در استخدام افراد دیگر کنند.

پس از ثبت درخواست ویزا کاری، معمولا این درخواست ظرف پنج هفته پردازش می شود. قبول شدن ویزا کاری می تواند در سایر مسائل مهم مانند ویزای فرد و یا درخواست اجازه اقامت نیز مفید باشد. در نتیجه، معمولا وکیلان مهاجرت در هلند توصیه می کنند قبل ازینکه مطمئن نشده اید ویزا کاری تان را دریافت می کنید، تمام برنامه های سفرتان را به تأخیر بیندازید.

برخی از اتباع خارجی، مانند کارگران بسیار ماهر، دارندگان کارت آبی، افراد خود اشتغال، دانشجویان تازه فارغ التحصیل شده در یک سال orientation ، یا کسانی که برای پیوستن به یکی از اقوام خود که اجازه کار دارد به هلند می آیند، می توانند بدون نیاز به گرفتن ویزا کاری جداگانه، اجازه اقامت بگیرند.

ویزاها در چگونه طبقه بندی می‌شوند؟

طبق قوانین مهاجرت در هلند، هر کسی که می خواهد به هلند بیاید و در آنجا کار کند، علاوه بر اجازه اقامت در هلند، به یک اجازه کار TWV جداگانه (te werkstellings vergunning) به نام خودش نیاز دارد. انواع اجازه اقامت و کار هلند به شرح زیر است:

id = ”Employees”  کار به عنوان کارمند در هلند: ویزا تک نفره

برای اقامتی کمتر از 90 روز، کارفرمای شما می تواند ویزا کار کوتاه مدت جداگانه ای را برای شما درخواست کند که می توانید همراه با ویزای شینگن یا گذرنامه خود از آن استفاده کنید.

اگر به اقامت بیش از 90 روز احتیاج داشتید، کارفرمای شما می تواند درخواست یک مجوز (gecombineerde vergunning voor verblijf en arbeid یا (GVVA)  که ترکیبی از اجازه اقامت و کار در هلند است را به نام شما، در یک درخواست از طریق IND ارائه دهد.

به طور کلی، برای درخواست ویزا کاری، باید در آزمون بازار کار، حقوق رقابتی را بدست آورید و علاوه بر آن، کارفرمای شما باید اطلاعات مربوط به شرکت، قرارداد کار و موارد مختلف کاری را به مقامات مهاجرت هلند ارائه دهد. برای برخی از برنامه های ویزا کار مثل تغییر کار درون شرکتی، کارآموزی و پناهندگان، آزمون بازار کار لازم نیست.

به طور کلی، مجوزهای تک نفره حداکثر برای یک سال صادر می شوند. با این حال، برخی موارد استثنا هم وجود دارد. به طور مثال ویزا کاری تغییر کار درون شرکتی، حداکثر برای سه سال صادر می شود.

اگر شغل خود را تغییر دهید، کارفرمای جدید نیز باید به نام شما درخواست ویزا کاری ارائه دهد.

با این حال، روش ویزا تک نفره برای تمام درخواست های ویزا کاری قابل استفاده نیست. اگر جزو گروه های زیر باشید، کارفرمای شما باید برایتان درخواست ویزا کاری جداگانه ای را ارائه دهد:

 • کارگران فصلی؛
 • دانش آموزان؛
 • پناهندگان؛
 • ارائه دهنده خدمات (در برخی موارد)؛
 • دریانوردان؛
 • افرادی که در داخل شرکت تغییر شغل می دهند.
حتما بخوانید:  اجاره خانه، آچارتمان و کاندو در ونکوور

کار کردن به عنوان مهاجری که در شغلش بسیار ماهر است

کشور هلند مشتاق جذب افراد بسیار ماهر ( که معمولا نیروی کاری خبره نیز نامیده می شوند) است و سعی فراوانی در جذب این افراد دارد. این نیروی کاری، افراد خارجی هستند که می توانند در اقتصاد دانش بنیان هلند سهیم باشند. اگر صلاحیت داشته باشید، کارفرمای شما نیازی به درخواست مجوز کار جداگانه برای شما نخواهد داشت و اجازه اقامت شما شامل ویزا کاری در هلند خواهد بود.

برای دریافت اجازه اقامت به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر، باید حداقل چهار ماه با کارفرمایی که توسط مقامات مهاجرتی هلند شناخته شده است، قرارداد کار یا مأموریت (یا توافق نامه کتبی) داشته باشید و درآمد نسبتا بالایی نیز داشته باشید. اگر بیش از 30 سال سن دارید، این مبلغ به طور متوسط ماهیانه 4،240 یورو است. اگر کمتر از 30 سال دارید، این مبلغ حدودا 3108 یورو در ماه است. فارغ التحصیلان واجد شرایط برای بدست آوردن مجوز سالانه فقط به 2228 یورو در ماه نیاز دارند. این مبالغ، مربوط به حداقل حقوق مورد نیاز در سال 2016 است و حقوقی که در تعطیلات کسب می کنید را شامل نمی شود.

این ویزا برای مدت زمان قرارداد کار یا ماموریت شما، حداکثر تا پنج سال معتبر است و قابل تمدید است.

کارگران مستقل و غیر وابسته (فریلنسر)

اگر می خواهید برای راه اندازی یک شغل یا کار به عنوان فریلنسر به هلند بیایید، باید به عنوان یک فرد خود اشتغال یا کارآفرین درخواست اجازه اقامت (با مجوز کار) را بدهید.

این اجازه به مدت دو سال معتبر است اما قابل تمدید است. اگر در حین خود اشتغالی در هلند، تصمیم

گرفتید برای شخص یا نهادی کار کنید، کارفرمای آینده شما باید ویزا کاری را به نام شما ارائه دهد.

شما باید از مقامات هلندی اجازه کار به عنوان “خود اشتغالی” را بگیرید و در اکثر موارد باید بتوانید اثبات کنید که کار شما برای کشور هلند منفعت دارد. فریلنسرها باید نشان دهند که وظایفشان را می دانند و آن ها را طبق برنامه شان انجام می دهند. به طور مثال، متخصصان پزشکی باید در یک لیست رسمی به نام BIG Register باشند و یا اگر می خواهید یک شرکت تاسیس کنید، برنامه تجاری و مالی شما توسط آژانس تصدی هلند ارزیابی می شود. برای پیشرفت هر چه بیشتر مهاجران، ترتیبات ویژه ای برای شهروندان آمریکایی و کارآفرینان تازه کار در نظر گرفته شده است.

ویزا کاری برای فارغ التحصیلان و دانشجویان

اگر به عنوان دانش آموزان یا دانشجو به هلند رفته اید و قصد دارید برای بدست آوردن درآمد بیشتر کاری انجام دهید، بهتر است بدانید که می توانید در هنگام تحصیل کار کنید، اما محدودیت هایی برای اتباع غیر اتحادیه اروپا و اتباع کرواسی وجود دارد و به این صورت است که فقط در طول سال می توانند 10 ساعت در هفته کار کنند یا فقط در ماه های ژوئن، جولای و آگوست به صورت تمام وقت در کار فصلی کار کنند. در هر دو مورد، کارفرمایان باید به نام شما درخواست ویزا کاری دهند.

اگر از دانشگاه هلند با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اید، می توانید تا مدت سه سال پس از فارغ التحصیلی درخواست مجوز اقامت یک ساله orientation (آشناسازی) را بدهید؛ که این مجوز به شما امکان می دهد تا یک سال دیگر در هلند زندگی کنید و به دنبال کار باشید. در این مدت می توانید بدون داشتن ویزا کاری و بدون محدودیت کار کنید.

در صورت داشتن یکی از موارد زیر، می توانید مجوز orientation  یک ساله را بدست آورید:
 • یک دوره دکترا را حداقل برای 12 ماه در هلند گذرانده باشید.
 • مدرک کارشناسی ارشد یا PhD را از یک موسسه خارجی که توسط برنامه اعتباربخشی خاص رتبه بندی شده است، پس از گذشت حداقل 12 ماه، گرفته باشید.
 • مجوز اقامت در هلند را به عنوان یک محقق علمی داشته یا به عنوان یک محقق علمی بسیار ماهر کار کرده باشید.
 • برنامه سیاست کمک به توسعه هلند، دوره کارشناسی ارشد اراسموس موندوس و یا برنامه ای تحت قانون سیاست فرهنگ خاص را به پایان رسانده باشید.
حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در کبک چگونه است؟

در پایان این سال آشناسازی، اگر می خواهید در هلند بمانید و کار کنید، ممکن است به روادی کاری احتیاج داشته یا نداشته باشید. همه اینها بستگی به نوع کاری دارد که انجام می دهید. اگر به عنوان یک کارگر یا محقق علمی بسیار ماهر کار می کنید، دیگر نیازی به دریافت ویزا کاری جداگانه ندارید بلکه فقط اجازه اقامت با ویزا کاری را دریافت می کنید. اگر شغل معمولی دارید، کارفرمای شما باید ویزا کاری را به نام شما دریافت کند.

ویزا ها برای محققان علمی

اگر در یک برنامه تحقیقاتی و در یک موسسه تحقیقاتی معتبر پذیرفته شده اید و شرایط لازم برای دسترسی به دوره دکتری دانشگاه را دارید، این موسسه می تواند از طرف شما برای تحقیقات علمی درخواست اجازه اقامت دهد. در این صورت، شما به ویزا کاری جداگانه احتیاجی ندارید. در عوض، اجازه اقامت شما با ویزا کاری صادر می شود.

مجوزهای تحقیق برای مدت زمان تحقیق حداکثر تا پنج سال صادر می شود و قابل تمدید هستند.

شما برای انجام تحقیقات خود به ویزا کاری احتیاج ندارید، اما اگر کار دیگری به غیر از تحقیقات انجام می دهید، کارفرمای شما باید ویزا کاری را به نام شما دریافت کند.

کار به عنوان خدمت رسان

اگر می خواهید برای کار به عنوان خدمت رسان (خدمت رسانی در حیطه شغل مراقبت از فرزندان یا سالمندان قرار می گیرد) به هلند بیایید، اجازه اقامت شما (همراه با ویزا کار) باید توسط آژانس خدمت رسانی شناخته شده توسط مقامات مهاجرت هلند تنظیم شود. شما اجازه دارید برای خانواده میزبان حداکثر تا 30 ساعت در هفته کار کنید و کارهای روزانه ای که قبلا توافق کرده اید را انجام دهید و نمی توانید کار دیگری انجام دهید. اجازه اقامت خدمت رسانی به مدت یک سال معتبر است و قابل تمدید نیست. اگر قصد دارید بیشتر از یک سال در هلند بمانید و کار کنید، باید نوع دیگری از اجازه اقامت را درخواست کنید یا کشور را ترک کنید.

طرح های کاری تعطیلات

کانادایی ها، استرالیایی ها و نیوزیلندی ها می توانند برای یک سال در طرح های کاری تعطیلات مشغول به کار شوند، حال آنکه که برخی از ملیت های دیگر می توانند برای مدت یک سال در هلند تحت برنامه های تبادل خصوصی زندگی کنند.

کار فصلی و کارگران کوتاه مدت

کارگران فصلی کسانی هستند که برای کار در استخدام های فصلی (حداکثر تا 24 هفته در سال) به هلند می آیند. کارفرمای شما نیاز به گرفتن ویزا کاری به نام شما و همچنین اجازه اقامت در صورت اقامت طولانی مدتتان دارد.

برخی از افراد به مجوز GVAA نیازی ندارند. این افراد عبارتند از:
 • اتباع خارجی که کمتر از سه ماه سال در این کشور کار خواهند کرد
 • کسانی که فقط به کار فصلی می پردازند
 • دانشجویان
 • پناهجویان
 • کارمندانی که در شرکت های بین المللی کار می کنند و به هلند اعزام می شوند

افراد این گروه ها ملزم به درخواست مجوز اقامت متفاوت در هلند با خدمات مهاجرت و تابعیت ((IND هستند.

کارت آبی اروپا چیست؟

دولت هلند، خدمتی به نام کارت آبی معرفی کرده است که پاسخی به درخواستهای روزافزون برای ویزا کاری از طرف مهاجران با مهارتی که از کشورهای جهان سوم می آیند، باشد. این کارت، بسته ای است که شامل اجازه اقامت همراه با ویزا کاری با شرایط خاص است:

 • متقاضی دریافت کارت آبی باید ثابت کند که یک پیشنهاد کاری را به دست آورده یا اینکه حداقل برای یک سال قرارداد بسته باشد.
 • دستمزد پیشنهادی به متقاضی باید حداقل 5160 یورو باشد (این رقم ممکن است هر سال تغییر کند).

کارت آبی اتحادیه اروپا نه تنها امکان کار در هلند را فراهم می کند، بلکه به مهاجران اجازه می دهد تا پس از گذشت یک سال و نیم کشور در هلند، در هر یک از کشورهای اروپایی سفر کنند و شغل و حرفه شان را توسعه دهند.

شرایط عمومی متقاضیان ویزا کاری چیست؟

متقاضیان باید بدانند که کارفرمایان هلندی، فقط در صورتی مجاز به استخدام فردی از خارج از EEA هستند که شرایط زیر محیا باشد:

 • زمانی که کاندیدای مناسبی از یک کشور EEA وجود نداشته باشد.
 • موقعیت شغلی حداقل برای پنج هفته خالی مانده باشد (برای شغل هایی که باید حداکثر ظرف مدت 3 ماه پر شوند، این دوره کمی بیشتر است).
 • کارفرما برای یافتن کارمندی از هلند یا کشورهای EEA تمام اقدامات منطقی را انجام داده و به نتیجه نرسیده است.
حتما بخوانید:  مهاجرت نانوا به کانادا - شرایط و روش های سال 2021

این مسئولیت کارفرما است که درخواست مجوز GVAA برای اتباع خارجی را به اداره مهاجرت و تابعیت ارائه دهد.

هنگام ارائه درخواست ویزا کاری، متقاضی باید مطمئن باشد که صلاحیت نوع مجوزی که می خواهد بگیرد را دارد. به عنوان مثال، مهاجران با مهارت بالا باید مدرکی برای اثبات تخصصشان را ارائه دهند، و محققان نیز باید با مجموعه ای از الزامات و مدارک عمومی را ارائه دهند (برای اخذ مجوز تحقیق، کارفرمایی که باید یک حامی مالی شناخته شود، همان کاربری است که درخواست خود را با IND ارسال می کند).

به غیر از مجوز افراد بسیار ماهر، انواع مختلفی از مجوزها وجود دارد که متقاضی برای اخذ آنها، نیاز به رعایت قوانین خاصی دارد. این موارد برای مشاوران معنوی، کارمندان صنعت تشریفات و پذیرایی آسیایی، برخی از کارمندان هنری و فرهنگی، خبرنگاران رسانه های اجتماعی، کارمندان برخی سازمان های غیر انتفاعی، کار به عنوان کارآموز و… است. با مشورت با یک وکیل ماهر، می توانید اطمینان حاصل کنید که تمام الزامات مربوط به دسته های مربوطه را رعایت کرده اید و به دلیل عدم رعایت الزامات خاص، درخواست شما رد نمی شود.

مدارک مورد نیاز درخواست ویزا کاری در هلند

شرایطی که برای هر متقاضی اعمال می شود به شرح زیر است:

 • گذرنامه یا سند مسافرتی معتبر داشته باشد.
 • امضای گواهی قبلی
 • انجام آزمایش سل بعد از ورود به کشور (فقط در برخی موارد)
 • ثابت کند که درآمد کافی و مکانی برای زندگی در هلند دارد.

اجازه اقامت را می توان با ارائه فرم خاصی با IND تمدید کرد (سه ماه قبل از انقضای اجازه اقامت، اما نه قبل از این زمان). اداره مهاجرت و تابعیت، ارزیابی کافی را انجام داده و در مورد تمدید اجازه تصمیم می گیرد.

کار در هلند می تواند یک پیشرفت شغلی مهم برای بسیاری از افراد باشد. علاوه براین، کشور هلند فرصت های مختلفی را برای علاقمندان به شروع کار های خودگردان و یا افرادی که به عنوان افراد مستقل کار می کنند فراهم می کند. همیشه به متقاضیان توصیه می شود که فارغ از کاری که انتخاب می کنند، تمامی اطلاعات در مورد آن کسب و کار را مطالعه کنند و برای نوع مناسب کارشان، ویزا کاری را درخواست دهند.

طبق آماری که کشور هلند در سال 2019 منتشر کرده، ارقام زیر مربوط به بازار کار در این کشور است:

 • تعداد افراد شاغل در حال رشد با حقوق ماهانه 8000 نفر بود.
 • نیروی کار از 9.2 میلیون نفر تشکیل شده بود (13 میلیون نفر در سنین 15 تا 74 سال، که 3.8 میلیون نفر آن ها در نیروی کار شامل نمی شوند).
 • از کل کارگران، 4.6 میلیون نفر به صورت تمام وقت کار می کنند، و بقیه 4.4 میلیون نفر به صورت نیمه وقت در هلند کار می کنند.

اعضای خانواده

اگر شریک زندگی یا اقوامی دارید که اجازه زندگی و کار در هلند را دارند، می توانید به منظور پیوستن به آن ها، اجازه اقامت بگیرید و پس از اقامت، همان حق و حقوقی که اعضای خانواده تان دارند به شما هم تعلق می گیرد. اگر آنها ویزا کاری داشته باشند، ممکن است برای کار کردن در هلند، نیازی به ویزا کاری نداشته باشید.

چه زمانی می توانید کار در هلند را شروع کنید؟

اگر به ویزا کاری جداگانه ای احتیاج ندارید، می توانید به محض ورود به هلند و دریافت اجازه اقامت خود (که با با مجوز کاری همراه است) کارتان را شروع کنید.

در صورت نیاز به ویزا کاری جداگانه، قبل از شروع فعالیت های کاریتان، باید منتظر تأیید ویزا کاری باشید.

اگر بیشتر از پنج سال در هلند بوده اید…

پس از اقامت بیش از پنج سال متوالی در هلند با اجازه اقامت، امکان اخذ وضعیت اقامت دائم وجود دارد. این اقامت به شما این حق را می دهد که بدون نیاز به ویزا کاری، برای هر کارفرمای هلندی یا به عنوان یک فریلنسر کار کنید. در سند اقامت شما ذکر خواهد شد که شما آزادانه در بازار کار هلند و بدون ویزا کاری، کار می کنید.

امیدواریم پس از مطالعه این صفحه، به خوبی با روش های مهاجرت به هلند از طریق کار و شرایط اخذ ویزا کاری آشنا شده باشید…

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 7 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 7 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *