مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به لهستان و مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در این نوشتار میخواهیم درباره مهاجرت تحصیلی به لهستان و مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل صحبت کنیم. به دلیل اینکه کشور لهستان عضو اتحادیه اروپا و همچنین عضو شنگن می باشد، اخذ اقامت لهستان یکی از ارزانترین روشهای اخذ اقامت و مهاجرت به اروپا شده است. از آنجایی که هزینه های زندگی در لهستان پایین تر از سایر کشورهای اروپایی می باشد و زیرساختهای اقتصادی و اجتماعی و آموزشی این کشور بسیار خوب می باشد، مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت این کشور متقاضیان زیادی از جمله ایرانیان، دارد. کشور لهستان مانند کشورهای دیگر هر ساله تعداد زیاد مهاجر می‌پذیرد و اهداف پذیرش متفاوت است. چندین روش برای اخذ اقامت لهستان وجود دارد مانند اقامت لهستان از طریق ازدواج. یکی دیگر از آنها مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل می باشد که این روش جزو کم هزینه ترین روشهای مهاجرت به لهستان محسوب می گردد. همچنین وقتی در کشور لهستان مشغول به تحصیل هستید، می‌توانید شرایطی برای خود ایجاد نمایید که پس از تحصیل، ویزای کار این کشور را دریافت نمایید.

 

مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

یکی از آسان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌های مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل است. شما در این کشور می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل نمایید و نیاز به شرکت در آزمون سختی ندارید. همچنین هزینه تحصیل در لهستان پایین است و و معمولاً کمتر از 4500 یورو در سال اعلام شده است. برای مهاجرت به کشور لهستان باید مدرک زبان آیلتس بالای 6 داشته باشید. افرادی که قصد دارند با هزینه کمتری در این کشور تحصیل کنند، می‌توانند به سراغ زبان لهستانی بروند. بسیاری از دانشگاه‌ها تحصیل به زبان لهستانی را رایگان اعلام کرده‌اند. شهریه تحصیل رشته های خاص مثل پزشکی و دندانپزشکی در کشور لهستان، به نسبت کیفیت دانشگاه‌ها و امکانات آن‌ها، عالی است؛ به‌طوری که در سال تقریبا حدود ۱۲تا ۱۴ هزار یورو هزینه‌های دانشگاه است. دانشگاه‌ها معمولا برای دانشجویان بین‌المللی خوابگاه را فراهم کرده‌اند، اما ظرفیت این خوابگاه‌ها متاسفانه محدود است.

 

اجازه اقامت برای مهاجرت به لهستان

یکی دیگر از شرایطی که شما نیاز دارید تا بتوانید در لهستان تحصیل کنید، قانونی بودن اقامت و راه مهاجرت به لهستان خود در قلمرو این کشور است. اگر شما یک شهروند اتحادیه اروپا هستید و می خواهید در لهستان بیش از سه ماه اقامت داشته باشید، باید اقامت خود را در کشور ثبت کنید. اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، قبل از ورود به لهستان، باید یک ویزا را در یک کنسولگری لهستان در کشور خود بدست آورید.

 

مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی لهستان

اگر می خواهید در لهستان تحصیل کنید، باید شرایط خاصی را بپذیرید. گام اول و اساسی برای هر دانشجوی بالقوه که می خواهد در لهستان تحصیل کند، این است که شما باید حداقل از دبیرستان فارغ التحصیل شوید، که شما را قادر می سازد تا در یک سطح علمی بالا تحصیلات خود را ادامه دهید. ثانیا، در طول دوره تحصیل، باید اجازه اقامت قانونی در لهستان بدست آورید. برای اخذ اقامت لهستان و پذیرش تحصیلی باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 1. فرم درخواست
 2. پاسپورت معتبر
 3. نامه رسمی پذیرش از دانشگاه یا موسسه معتبر
 4. رزومه کوتاه
 5. مدارک مربوط به زبان
 6. داشتن بودجه لازم برای زندگی در لهستان
 7. بیمه سلامت
 8. یک قطعه عکس
 9. گواهینامه ها و دیپلم های مدارس شما
حتما بخوانید:  اقامت لهستان از طریق ازدواج در سال 2021

 

لیست 10 دانشگاه برتر لهستان

 • Uniwersytet Warszawski
 • Uniwersytet Jagiellonski Krakow
 • Politechnika Warszawska
 • Akademia Górniczo-Hutnicza
 • Uniwersytet im
 • Uniwersytet Wroclawski Wroclaw
 • Uniwersytet Mikolaja Kopernika، Toruniu Torun
 • Politechnika Wroclawska Wroclaw
 • Uniwersytet Marii Sklodowskiej Lublinie Lublin
 • Uniwersytet Slaski Katowicach

لیست 10 دانشگاه برتر لهستان

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی، 3 تا 4 سال زمان می برد و به دو زبان لهستانی و انگلیسی انجام می شود. دانشجویان جهت ورود به مقطع کارشناسی باید دیپلم 12 ساله یعنی مدرک دیپلم به همراه مدرک پیش دانشگاهی که صادر شده از یک موسسه یا نهاد معتبر و مورد قبول دانشگاه های لهستان است، را داشته باشند. مدرک کارشناسی صادر شده از دانشگاه های کشور لهستان مورد قبول تمام کشورهای اروپایی و همچنین اکثر کشورهای دنیاست. تحصیل در مقطع لیسانس در بیشتر شاخه ها و رشته ها امکان پذیر بوده و تنوع زیادی در این مورد وجود دارد.

 

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ارشد عموما 1 تا 2 سال طول می کشد و در اکثر رشته ها و شاخه ها و علوم مختلف میسر می باشد. تدریس دروس به زبان لهستانی و انگلیسی امکان ‌پذیر می باشد که البته تدریس به زبان انگلیسی در این مقطع نسبت به مقطع کارشناسی بسیار بیشتر مشاهده می شود. برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد نیاز به یک مدرک کارشناسی معتبر صادر شده از یک نهاد و موسسه علمی معتبر و مورد قبول دانشگاه های لهستان می باشد. مدرک کارشناسی ارشد صادر شده از دانشگاه های کشور لهستان بسیار معتبر بوده به طوری که مورد قبول سایر کشورهای اروپایی و همچنین اکثر کشورهای جهان می باشد.

تحصیل در لهستان در مقطع دکترا

تحصیل در لهستان در مقطع دکترا عموما 3 تا 5 سال طول  می کشد و با اعطای یک پایان نامه که لازم است از آن در مقابل هیئت داوران و عموم دفاع شود، پایان می یابد. مدرک دکترای صادر شده از دانشگاه های کشور لهستان مورد تایید کشورهای اروپایی و اکثر کشورهای دنیا بوده و از این جهت بسیار معتبر می باشد. برای ورود به این مقطع تحصیلی نیاز به یک مدرک کارشناسی ارشد که از یک دانشگاه معتبر و مورد تایید دانشگاه های لهستان صادر شده باشد، است. تایید استاد راهنما و نظر وی از مهمترین شروط پذیرش در مقطع دکترا می باشد. آموزش در مقطع دکترا در لهستان به زبان لهستانی و انگلیسی می باشد که البته اکثر دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. همچنین برای ورود به این مقطع حداقل مدرک زبان مورد نیاز آیلتس 6.5 می باشد. همچنین مقالات بین المللی و شرکت در کنفرانس ها و همایش های بین المللی باعث بالا بردن شانس قبولی در این مقطع می شوند.

 

مزایای مهاجرت تحصیلی به لهستان

از مزایای مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت این کشور از طریق تحصیل، میتوان موارد زیر را نام برد:

 • سطح علمی بالای دانشگاه های لهستان.
 • نظام آموزشی در لهستان خدماتی عالی و با کیفیتی را برای دانشجویان ارائه میکند.
 • هزینه های پایین تحصیل و زندگی در لهستان (هزینه های تحصیلی به یورو است و هر دانشجو برای خورد و خوراک و هزینه ی خوابگاه و حمل و نقل اش ماهانه 200 الی 300 یورو نیاز دارد).
 • زندگی در قلب اروپا و امکان سفر راحت و آسان به دیگر کشورهای اروپایی.
 • تحصیل به زبان انگلیسی.
 • عدم وجود آزمون های سخت.
 • ورود به بازار کار سریع و راحت پس از اتمام تحصیل.
حتما بخوانید:  مهاجرت به لهستان از طریق کار در سال 2021

 

سال تحصیلی دانشگاهی در لهستان

سال تحصیلی در کشور لهستان به دو ترم پاییز ( اکتبر تا اواسط فوریه ) و ترم بهار ( اواسط فوریه تا ژوئن ) تقسیم می شود. در پایان هر ترم آموزشی، امتحان پایان ترم از دانشجویان گرفته خواهد شد. تدریس در طول ترم به صورت سخنرانی ها، کلاس ها، سمینارها، کلاس های آزمایشگاهی و کارگاهی و همچنین بحث های گروهی است.

 

مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل و هزینه دانشگاه های لهستان

آموزش عالی در لهستان برای شهروندان لهستانی رایگان است. دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت شهریه هستند، که معمولا میان ۲۳۰۰-۴۵۰۰ یورو در هر سال در دانشگاه های دولتی لهستان، باید پرداخت شود. هزینه در دانشگاه های خصوصی لهستان کمی بیشتر خواهد شد. بسته به دوره و دانشگاه ، هزینه ها می تواند به ۶۸۰۰ یورو در سال برسد. دانشگاه های لهستان به تازگی از گرفتن هزینه تحصیل به طور کامل تا قبل از ورود به دانشگاه جلوگیری می کنند، به این  منظور که اطمینان حاصل شود که دریافت هزینه ها به صورت یک جا مانعی برای حضور دانشجویان بین المللی در کشور لهستان محسوب نشود.

 

مهاجرت تحصیلی به لهستان و هزینه های زندگی دانشجویی

هزینه های زندگی دانشجویی در لهستان نسبتا پایین می باشد. هرچند مقدار هزینه های شما بسته به شیوه زندگی خود شما و شهری که در آن زندگی می کنید متفاوت است. شما احتمالا نیاز به حداقل ۳۲۰-۶۷۰ یورو در هر ماه برای پوشش هزینه های زندگی به همراه اقامت خواهید داشت. هزینه خوابگاه های دانشجویی ۱۲۰تا۱۸۰ یورو در هر ماه می باشد، در حالی که اجاره آپارتمان می تواند در حدود ۲۷۰ تا ۵۰۰ یورو در هر ماه هزینه داشته باشد.

لیست 10 دانشگاه برتر لهستان

مهاجرت تحصیلی به لهستان و کار ضمن تحصیل

پیدا نمودن کار ضمن تحصیل در لهستان برای دانشجویان بسیار آسان است. مجوز انجام کار بستگی به کشوری دارد که دانشجو از آن کشور به لهستان آمده است، به طوری که دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند نیازی به کسب مجوز انجام کار ندارند و به محض ورود به دانشگاه حق دارند به کار نیز مشغول شوند. سایر دانشجویان پس از مهاجرت که به طور تمام وقت در دانشگاه های لهستان تحصیل می نمایند، اجازه دارند در ماه های جولای، آگوست و سپتامبر بدون کسب اجازه به کار مشغول شوند، اما برای سایر ماه ها می بایست طبق قوانین کلی اتحادیه اروپا که کارفرما می بایست سه ماه جهت استخدام نیروی کار در کشور لهستان و سه ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی نماید، عمل شود و چنانچه هیچ یک از شهروندان اتحادیه اروپا تمایل به انجام آن کار نداشته باشد و دانشجو شرایط انجام آن کار را داشته باشد، می تواند به کارفرما مراجعه نموده و سپس به کار مشغول شود. دانشجویانِ بین المللی به محض ثبت نام در موسسات آموزش عالی کشور لهستان حق انجام کار به مدت ۲۰ ساعت در هفته را دارا  می باشند و این کشور به افرادی که جهت تحصیل در کالج های زبان نیز ثبت نام نموده اند حق کار به صورت پاره وقت را اعطا نموده است.

حتما بخوانید:  مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

 

مهاجرت تحصیلی به لهستان و کار پس از تحصیل

ادامه تحصیل در کشور لهستان پس از فارغ التحصیلی در یک مقطع، بسیار شایع بوده و حدود ۸۰ درصد از دانشجویان، پس از پایان  دوره ی کارشناسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز به تحصیل خود ادامه می دهند، همچنین بسیاری از دانشجویان پس از فارغ التحصیلی اقدام به انجام کار در این کشور می نمایند. معمولاً پس از فارغ التحصیلی مدت زمانِ مشخصی را به فارغ االتحصیلان اجازه می دهند در این کشور بمانند و به دنبال شغل باشند. در این مدت اقامت دانشجویان به صورت قانونی تمدید می گردد و به محض یافتن شغل، مدت اقامت در این کشور به نسبت قرارداد کار تمدید می گردد. شما می توانید برای بیشتر از ۲ تا ۳ سال پساز تحصیل، درلهستان ساکن باشید، درصورتی که تا بتوانید ثابت کنید که بدون دریافت هر گونه مزایا و حمایت دولت از عهده مخارج زندگی خود بر می آیید. البته برای ورود و اقامت در این کشور می توانید از مهاجرت به لهستان از طریق کار نیز استفاده نمایید.

 

تحصیل پزشکی در لهستان

تحصیل پزشکی در لهستان فرصتی است بسیار عالی برای آموزش دیدن در یکی از بهترین دانشگاههای پزشکی دنیا. مدت زمان دوره های پزشکی عمومی 6 ساله، دندانپزشکی 5 ساله، داروسازی 5 ساله و پرستاری 3 ساله می باشد. همچنین برنامه های دوره Founadation به زبان انگلیسی، از جمله پر طرفدارترین دوره ها است که دانشجویان را از همه کشورهای دیگر جذب می کند. تحصیل پزشکی در لهستان طبق استاندارد های خاصی مطابق با استانداردهای آموزشی اتحادیه اروپا صورت می گیرد که مراجع پزشکی فراوانی از جمله ایالت متحده نیز این نظام را تایید کرده اند. در همین راستا از ویژگی های اتمام تحصیل در این کشور در رشته های پزشکی، امکان حضور و کار در بیمارستان هایی می باشد که با بسیاری از کشور های معتبر دنیا قرارداد دارند.

 

دانشگاه های پزشکی لهستان

از برترین دانشگاه های پزشکی لهستان می توان موارد زیر را نام برد:

 • آکادمی پزشکی بلایستوک: دوره 6 ساله
 • آکادمی پزشکی گدانسک: دوره 6 ساله
 • دانشگاه پزشکی لودز: دوره پزشکی 6 ساله، دوره 5 ساله دندانپزشکی و دوره 3 ساله پرستاری
 • دانشگاه پزشکی لوبلین: دوره های 4 ساله و 6 ساله
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی پزنان: دوره سالانه 4 ساله، دوره 6 ساله M.D، دوره 5 ساله D.D.S. ، دوره 6 ساله Pharm.D. ، و دوره 3 ساله تحصیلات تکمیلی فیزیوتراپی
 • دانشگاه پزشکی ورشو: دوره های پزشکی 4 ساله و 6 ساله، دوره 5 ساله دندانپزشکی و دوره 5 ساله کارشناسی ارشد داروسازی

 

 

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
Maryam

Maryam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *