مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در ادامه میخواهیم درباره مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری صحبت کنیم. یکی از راه های مهاجرت و اخذ اقامت یک کشور، سرمایه گذاری در آن کشور می باشد. کشورهای مهاجرپذیر با توجه به شرایط اقتصادی و منابع خود، فرصتهای مختلفی در زمینه سرمایه گذاری در اختیار اتباع خارجی قرار می دهند. این سرمایه گذاری ها می تواند از طریق خرید ملک، خرید اوراق قرضه و سهام های مختلف، ثبت شرکت، راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی صورت بگیرد. یکی از روشهای مهاجرت به لهستان، سرمایه گذاری در این کشور است. این روش مهاجرتی با اینکه هزینه بالایی دارد اما یکی از روشهای بسیار آسان و سریع برای اخذ اقامت لهستان می باشد. کشور لهستان عضو اتحادیه اروپا و همچنین عضو منطقه شنگن است و از نظر اقتصادی و سیاسی و اجتماعی زیرساختهای بسیار خوب و پیشرفته ای دارد و فرصتهای سرمایه گذاری مناسبی در این کشور وجود دارد. دولت لهستان این اجازه را به افراد خارجی می دهد که فعالیت های کسب و کار خود را در این کشور، تحت قانون حقوقی شهروندان لهستانی، انجام دهند . این قانون به سرمایه گذاران خارجی اجازه داده است که کسب و کار خود را در لهستان راه اندازی کنند و بتوانند اجازه اقامت و اجازه کار را دریافت کنند. البته را های دیگری مانند اقامت لهستان از طریق ازدواج نیز وجود دارد.

 

اقتصاد کشور لهستان

کشور لهستان که ششمین عضو مهم کشورهای اتحادیه اروپا می باشد، در سالیان اخیر به عنوان یکی از صنعتی ترین کشورهای اروپایی شناخته شده است. لهستان در ۱۰ سال گذشته از لحاظ اقتصادی در حال پیشرفت بوده است و در طی این مدت وضعیت اقتصادی این کشور به ارزش منفی نرسیده است. مهمترین صادرات لهستان را، ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواربار و حیوانات زنده و فراورده‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. همچنین کشور لهستان با پیشرفت در حوزه توریسم و گردشگری به عنوان ششمین کشور پربازدید از لحاظ توریسم محسوب می شود.

 

مزایای سرمایه گذاری در لهستان

در جواب این سوال که چرا مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری مناسب سرمایه گذاران است؟ باید گفت که مزایای سرمایه گذاری در لهستان بسیار خوب می باشند. لهستان در تورم و بحران اقتصادی در شرایط بسیار مناسبی در قاره ی اروپا قرار دارد. دولت لهستان سود دهی بسیار خوبی به سرمایه گذاران خارجی اعطا می کند و ضمن سود دهی خوب، مالیات کمی از صاحبان سرمایه دریافت می کند. محدودیت سنی نیز در زمینه ی سرمایه گذاری وجود ندارد. یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری در لهستان و چرا مهاجرت به لهستان که اصلی ترین دلیل آن است، اعطای اقامت در لهستان برای شخص سرمایه گذار و خانواده اش است. اقامت در لهستان موجب رفت و آمد در کل اتحادیه ی اروپا و زندگی در آن کشور ها است و با داشتن پاسپورت کشور لهستان می توانید به 145 کشور دنیا سفر کنید.

حتما بخوانید:  مهاجرت به لهستان از طریق کار در سال 2021

مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

 

مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

 

مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت این کشور اروپایی پیشرفته و زیبا از طریق سرمایه گذاری، به چند صورت امکان پذیر است که عبارتند از:

 1. ثبت شرکت در لهستان:

ثبت شرکت هزینه کمتری به نسبت دیگر روش های سرمایه گذاری در لهستان دارد. در روش ثبت شرکت، هر شخص خارجی می تواند طبق قانون، شرکتی را در کشور لهستان به تنهایی بعنوان مدیر عامل و یا به همراه سهامداران، به ثبت برساند. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در لهستان، به عنوان سرمایه اولیه شرکت، ۱۵۰۰۰ یورو می باشد. پروسه ی ثبت شرکت در لهستان حدود ۵ ماه به طول می انجامد. پس از ثبت شرکت و فعالیت که باید مداوم باشد و توسط اداره ی کار و سیستم دولتی لهستان مورد بررسی قرار میگیرد، شخص می تواند درخواست اقامت برای خودش و اعضای خانواده اش را تقاضا کند، که در ابتدا اقامت 1 ساله و بعد از 4 سال با مشخص شدن ادامه دار بودن فعالیت های آن شرکت، اقامت دائم به شخص و اعضای خانواده داده می شود و امکان گرفتن پاسپورت نیز مهیا می شود.

از دیگر مزایای سرمایه گذاری در لهستان از طریق ثبت شرکت، این است که نیازی به حضور مداوم در لهستان نیست و شخص صاحب شرکت و اعضای خانواده اش در لهستان و کشور های اتحادیه ی اروپا امکان کار و تحصیل را دارند. در مقاله ای مجزا به بررسی مهاجرت به لهستان از طریق کار پرداخته ایم.

 

مراحل ثبت و راه اندازی شرکت در لهستان

روند ثبت و راه اندازی شرکت در لهستان شش مرحله دارد که به شرح زیر می باشد:

الف) ثبت فعالیت ها

اولین قدم هنگام راه اندازی شرکت، امضای اساسنامه است که باید در لهستان و با حضور در یک دفتر اسناد رسمی انجام شود. همچنین، امضای یک بیانیه در رابطه با میزان مشارکت در سهام لازم است. شرکت های تجاری در دادگاه ثبت ملی (KRS) ثبت می شوند. درخواست ثبت باید با استفاده از فرم موجود در دفاتر دادگاه ها و در صفحه مربوطه از وزارت دادگستری انجام شود. درخواست ثبت در دادگاه ثبت ملی بعد از ۱۴ روز پس از تاریخ ارائه توسط دادگاه بررسی می شود.

دیگر مدارک مورد نیاز برای درخواست ثبت شرکت عبارتند از:

 • اساسنامه شرکت.
 • فهرست اعضا (نام، آدرس، و غیره) و میزان سهام (سهم).
 • بیانیه اعضای هیئت مدیره مبنی بر اینکه همه اعضا سهم خود را در سرمایه اصلی شرکت ارائه کرده اند.
 • امضا تایید رسمی افراد دارای صلاحیت به نمایندگی از شرکت.
 ب) شماره ثبت در ثبت نام افراد در اقتصاد ملی

ظرف مدت ۱۴ روز پس از تاریخ صدور گواهی ثبت از دادگاه ثبت ملی، نماینده شرکت باید حضوری به اداره آمار ذی صلاح در رابطه با تجارت خود مراجعه کند و برای شماره ثبت در ثبت نام افراد در اقتصاد ملی، درخواست دهد.

حتما بخوانید:  مهاجرت تحصیلی به لهستان و مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

 

پ) شماره شناسایی مالیات و شماره VAT

برای دریافت شماره شناسایی مالیات (NIP)، ارائه درخواست تکمیل شده به شکل مناسب، همراه با درخواست ثبت در شهرداری لازم است. واگذاری شماره NIP رایگان است. تا زمان صدور شماره NIP ، اشخاص حقوقی از شماره REGON استفاده می کنند. شماره NIP توسط رئیس مربوطه در دفتر درآمد داخلی، برای محلی که در آن فعالیت اقتصادی صورت می گیرد، به هر مالیات دهنده اختصاص داده می شود.

برای اخذ شماره VAT  باید 17 هزار زلوتی هزینه به نمایندگی از دفتر و یا سالن شهرداری باید پرداخت شود. کارفرما (به عنوان مالیات دهنده)، قبل از صدور اولین  فاکتور، باید درخواست ثبت VAT_R را به دفتر درآمد داخلی ارسال کند. پس از ارائه درخواست، کارفرما به اصطلاح NIP-UE دریافت خواهد کرد.

ج) افتتاح حساب بانکی

برای باز کردن حساب، ارائه درخواست برای باز کردن حساب و ارائه کارت شناسایی، گواهی ثبت، گواهی اختصاص شماره NIP و شماره REGON لازم است.

 د) امنیت اجتماعی

هر کارآفرین موظف به پرداخت هزینه برای کمک به امنیت اجتماعی و یا بیمه درمانی است و باید اظهارنامه خود را به موسسه ملی تامین اجتماعی ارائه کند.

 ه) بازرسی از کار و بازرسی بهداشتی

کارفرما باید، ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ شروع فعالیت، به بازرسی کار و بازرسی بهداشتی مسئول محلی اطلاعات محل، نوع و دامنه فعالیت و همچنین تعداد کارمندان را ارسال کند.

 1. خرید ملک در لهستان:

مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری راه های مختلفی دارد که خرید ملک نیز یکی از آن ها می باشد. دولت لهستان به کسانی که خرید ملک در لهستان را انجام دهند، به خود شخص و همسر و فرزندان او اقامت موقت می دهند. خرید ملک درلهستان یکی از مطمعن ترین راه های سرمایه گذاری و اخذ اقامت در اروپا است. همه ی افرادی که به لهستان وارد شدند می توانند ملک های آپارتمانی را خریداری کنند و ملک به نام خریدار ثبت قطعی می شود. اما ملک هایی که حیاط دارند یا ویلایی هستند اینگونه نیستند و نیاز به مجوز برای خرید دارند، که اخذ این مجوز 3 الی 6 ماه زمان خواهد برد. قیمت خانه ها در وشهر ورشو که پایتخت لهستان است، گران تر از سایر شهر های دیگر لهستان می باشد. برای خرید ملک در لهستان، باید اقامت موقت یا دائم داشته باشید یا با یک لهستانی ازدواج کرده باشید و یا ویزای کشور لهستان را داشته باشید و یا ریشه ی لهستانی داشته باشید.

مدارک لازم برای خرید ملک در لهستان

 • تمبر مالیاتی
 • فرم درخواست
 • اصل جزئیات ملک خریداری شده
 • کاغذ تائیدیه پرداخت پول
 1. خرید اوراق قرضه دولتی در لهستان

سرمایه گذاری در اوراق قرضه بهترین سرمایه گذاری در لهستان از نوع دارایی با درآمد ثابت می باشد. دولت لهستان از سرمایه گذاران دعوت کرده است تا در اکثر برنامه های ملی و دولتی و همچنین برنامه های خصوصی سازی شرکت کنند.

 • بخش های اقتصاد ملی:

مهندسی مکانیک، صنعت آهن و فولاد، محصولات شیمایی، غذا، صنعت ماکیان، خودرو، تکنولوژی اطلاعات، مراکز پردازش تجارت، محیط زیست و امنیت سایبری.

 • بخش های خصوصی:

بانکداری، واردات و صادارت، عمران و معماری و …

حتما بخوانید:  مهاجرت به لهستان و شرایط اخذ اقامت لهستان در سال 2021

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای سرمایه گذاری لهستان

 1. ثبت فرم درخواست ویزای کامل شده و امضا شده در وب سایت رسمی.
 2. پرداخت هزینه ویزا.
 3. داشتن گذرنامه معتبر.
 4. یک قطعه عکس
 5. اثبات تمکن مالی
 6. بیمه سلامت

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای سرمایه گذاری لهستان

آژانس اطلاعات و سرمایه گذاری خارجی لهستان

آژانس اطلاعات و سرمایه گذاری خارجی لهستانی (PAIiIZ) یک موسسه دولتی است، و از سال ۱۹۹۲ به سرمایه گذاران خدمات ارائه می دهد. ماموریت آن ایجاد تصویر مثبتی از لهستان در جهان و افزایش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی با تشویق شرکت های بین المللی برای سرمایه گذاری در لهستان است.    PAIiIZ  شریکی مفید برای کارآفرینان خارجی در ورود به بازار لهستان است. این آژانس سرمایه گذاران را در تمام مراحل اداری و حقوقی ضروری که در یک پروژه نقش دارند، راهنمایی می کند. همچنین دسترسی سریع به اطلاعات پیچیده مربوط به مسائل حقوقی و تجاری مرتبط با سرمایه گذاری را فراهم می کند. علاوه بر این، در پیدا کردن شرکا و تامین کنندگان مناسب، همراه با یافتن مکان های جدید، کمک کننده است و خدمات مشاوره حرفه ای رایگان برای سرمایه گذاران ارائه می دهد، از جمله در موارد زیر:

 • انتخاب محل سرمایه گذاری در لهستان
 • بازدیدکننده سفارشی سرمایه گذار از لهستان
 • اطلاعات مربوط به محیط حقوقی و اقتصادی
 • اطلاعات مربوط به انگیزه های سرمایه گذاری موجود
 • تسهیل تماس با مقامات مرکزی و محلی
 • شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران
 • مراقبت از سرمایه گذاران موجود (حمایت از سرمایه گذاری در لهستان)

 

پرداخت مالیات در لهستان

نظام مالیاتی لهستان متشکل از ۱۲ عنوان مالیاتی است که به عنوان بودجه عمومی و یا واریز به خزانه ، شهرداری ها و استان ها و شهرها تعریف شده است که هر کدام سهم مشخصی از این میزان مالیات برخوردار هستند. مالیات بر درآمد لهستان ، مالیات بردرآمد هم برای شخص حقوقی و هم حقیقی اجباری است و بسته به درآمد محاسبه می شود که میزان مالیات از ۱۸ % آغاز می شود و حتی در برخی از مشاغل به ۳۲ % هم می رسد، ولی میانگین پرداخت مالیات بر درآمد در لهستان ۱۹ % درصد است

مالیات بر سود و درآمد حاصل از فروش اوراق بهادار در لهستان ۱۹ % می باشد. کمک اجباری به بیمه های اجتماعی که شامل حقوق بازنشستگی، از کار افتادگی  بیماری و بودجه زنان وزایمان و بیمه بهداشت و درمان در صورت بیماری ، تصادف و … است، که هم کارفرما و هم کارمند باید این نوع هزینه را پرداخت کنند. همچنین مالیات بر ارزش افزوده ۲۳ % است که ممکن است در برخی از موارد کاهش ۶ درصدی هم رو به رو شود.

 

 

 

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
Maryam

Maryam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *