مهاجرت به پرتغال از طریق کار در سال 2021

0

در این نوشتار میخواهیم درباره مهاجرت به پرتغال از طریق کار صحبت کنیم. کشور پرتغال، یک کشور مستقل در اروپای غربی است و در حومه‌ غربی شبه جزیره‌ ایبری قرار دارد. کشور پرتغال تنها با کشور اسپانیا، مرز مشترک داشته و با کشور مراکش مرز دریایی دارد. این کشور 10.3 میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت و بزرگترین شهر آن، لیسبون با حدود 550،000 نفر جمعیت است. زبان رسمی پرتغالی است .ویزای کار پرتغال یکی از بهترین گزینه ها برای اخذ اقامت پرتغال می باشد. چرا که پرتغال یک کشور توسعه یافته و با درآمد بالا است. بر اساس گزارش OECD، تولید ناخالص داخلی پرتغال 32554 دلار بوده است.

واحد پول ملی پرتغال یورو است که جایگزین Escudo پرتغالی شد و این کشور یکی از کشورهای عضو اصلی منطقه یورو است. . یافتن کار در پرتغال یکی از راه های مهاجرتی قانونی می باشد. واجدین شرایط برای استخدام می باید در ابتدا پیشنهاد کاری معتبر دریافت نمایند. پس از بررسی های لازم و بررسی پیشنهاد کاری متقاضی توسط سفارت این کشور، ویزای کاری و اجازه ورود به این کشور برای متقاضیان بین المللی و جویای کار در این کشور صادر خواهد شد.مشارکت زنان پرتغالی در بازار کار در مقایسه با میانگین EEA (64.5 درصد) است.

مطلب پیشنهادی : شرایط اخذ ویزای طلایی پرتغال

شرایط اخذ ویزای کار کشور پرتغال

ساکنان اتحادیه اروپا برای مهاجرت به پرتغال به ویزا احتیاج نخواهند داشت، اما ساکنان سایر کشورها باید برای اخذ ویزا اقدام کنند. چندین نوع ویزای پرتغالی وجود دارد که به هدف اقامت افراد بستگی دارد، مانند ویزاهای کار و مجوزها، ویزاهای خود اشتغالی یا ویزاهای اتحاد خانواده. به عنوان مثال، شخصی که می خواهد ویزای کارگر ماهر داشته باشد، می تواند از کارت آبی استفاده کند. اتباع غیر اتحادیه اروپا پس از ورود به کشور باید مجوز اقامت را درخواست کنند و می توانند پس از پنج سال برای اقامت دائم اقدام کنند. به طور کلی، دریافت ویزا برای پرتغال کار چندان دشواری نیست این کشور به دلایلی به عنوان دروازه ورود به اروپا شناخته می شود.بیشتر اتباع غیر اتحادیه اروپا قبل از اشتغال در پرتغال نیاز به مجوز کار پرتغال دارند.

در بیشتر موارد، مجوز کار پرتغال فقط در صورت ارائه شغل مطمئن یا در صورت ازدواج فرد با شهروند پرتغالی، اعطا می شود. در صورت تأیید، آن ها می توانند روند اخذ ویزای کاری پرتغال یا اجازه اقامت را ادامه دهند. در بیشتر موارد ویزا حدود 80 یورو هزینه خواهد داشت. همچنین باید هزینه های اجازه اقامت که تقریباً به همان میزان است را اضافه کرد. در این جا انواع مختلف ویزاهای کاری وجود دارد که می توان از طریق آن ها برای مهاجرت به پرتغال درخواست کرد :

 • ویزای اقامت کارمندان (از جمله فعالیت های ورزشی)
 • ویزای اقامت برای کار مستقل
 • ویزای اقامت کارآفرینان
 • ویزای اقامت برای کارگران، معلمان یا مجریان هنری بسیار ماهر

انواع ویزای کاری پرتغال

این که شخصی به ویزای کاری پرتغال نیاز دارد یا نه بستگی به ملیت و مدت کار او دارد. ویزاهای کاری زیر برای اتباع غیر اتحادیه اروپا در دسترس می باشد.

ویزای کار کوتاه مدت در پرتغال :

این ویزای کاری پرتغال برای قرار دادهای موقت و کوتاه مدت که کمتر از شش ماه هستند مورد نیاز است. این ویزا توسط مقامات ارزیابی کار (IEFP) برای کارمندان و کارگران خود اشتغال صادر می شود. ویزای اقامت موقت در صورتی که شخص مشغول تحقیق علمی، تدریس دانشگاهی یا فعالیت های حرفه ای یا برخی از آموزش ها و خدمات ارائه شده توسط اعضای کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی است می تواند تا یک سال تمدید شود.

ویزای کار بلند مدت در پرتغال :

این نوع ویزای کار پرتغالی برای اتباع غیر اتحادیه اروپا که قصد کار طولانی تر از شش ماه در پرتغال را دارند لازم است. از آن جا که پرتغال در منطقه شینگن قرار دارد، ویزای کار به شکل ویزای بلند مدت شینگن (نوع D ) است و دارنده امکان سفر به 26 کشور منطقه شینگن را خواهد داشت. با توجه به توافق های دو جانبه، شهروندان ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا،نیوزیلند، ژاپن و اسرائیل می توانند طی 90 روز پس از ورود، درخواست ویزای کار خود را از داخل پرتغال داشته باشند. سایر اتباع غیر اتحادیه اروپا باید قبل از سفر به پرتغال درخواست ویزای کار بلند مدت را داشته باشند .

مطلب پیشنهادی : شرایط اخذ ویزای استارت اپ پرتغال

حتما بخوانید:  شرایط اخذ ویزای طلایی پرتغال در سال 2021

مهاجرت به پرتغال از طریق کار

شرایط کار در پرتغال 2021

پرتغال کشوری از عضو اتحادیه اروپا است و تمام قوانین حاکم در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در بر می گیرد. این کشور به دلیل جذابیت های منحصر به فرد و همچنین وضعیت اقتصادی مناسب متقاضیان زیادی را جهت مهاجرت به این کشور جذب می نماید. راه های متفاوتی برای ورود به این کشور برای متقاضیان وجود دارد راه های از جمله: سرمایه گذاری و خرید ملک، تحصیل، کار و غیره می باشد.

امروزه متقاضیان به دلیل کم هزینه بودن مسیر دریافت کار در یک کشور اروپایی تمایل دارند تا در صورت امکان مسیر مهاجرت خود را از طریق کار در یک کشور اروپایی انتخاب نمایند. روش های متعددی برای دستیابی به یک شغل متناسب با حرفه و پیشه شما وجود دارد. هر کشور قوانین به خصوصی را برای دریافت شغل وضع نموده اند.

اگر شما نیازمند مهاجرت و کار در این کشور می باشید باید مجوز کار را دریافت نمائید. در مرحله اول باید شرایط خود را برای واجد شرایط بودن بررسی نمائید. شرایط شما بسته به ملیت شما و ماهیت کار شما در پرتغال متفاوت است. اگر شما اقامت یک کشور اروپایی را به دست آورده باشید، برای کار در پرتغال نیازمند ویزا نمی باشید. ولی اگر خارج از اتحادیه اروپا باشید برای کار در این کشور نیازمند اخذ ویزا می باشید.

شرایط اجازه اقامت برای مهاجرین در پرتغال

کارمندان

این مجوز اقامت استاندارد برای بیشتر کارمندان شاغل در پرتغال است. مجوز برای یک سال اعتبار دارد و می تواند تا پنج سال تمدید شود، پس از آن دارنده می تواند برای اقامت دائم پرتغال درخواست کند.

مجوز برای مهاجران و محققان ماهر

این یک مجوز اقامت برای محققان علمی، معلمان دانشگاهی و کارگران بسیار ماهر است. این مجوز برای یک سال اعتبار دارد و می تواند تا پنج سال تمدید شود، پس از آن دارنده می تواند برای اقامت دائم درخواست کند.

کارت آبی اتحادیه اروپا

طرح کارت آبی ویزای کاری و اقامت پرتغال را برای کارگران دارای مهارت بالا از کشورهای غیر اتحادیه اروپا فراهم می کند. منقاضیان می توانند در صورت داشتن شرایطی مانند صلاحیت بالاتر (مثلاً مدرک دانشگاهی)، یک کارگر با حقوق دریافت شده با قرارداد کار یا پیشنهاد کار در یک کشور اتحادیه اروپا برای حداقل یک سال و یا داشتن حقوق سالانه ناخالص حداقل یک و نیم برابر میانگین ملی کشور برای کارت آبی اتحادیه اروپا تقاضا کنند.

کارت آبی اتحادیه اروپا بین یک تا چهار سال اعتبار دارد و به اتباع غیر اتحادیه اروپا امکان می دهد، که در 24 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا (به استثنای دانمارک، ایرلند و انگلیس) کار کنند.

کارگران خود اشتغال در پرتغال

ساکنان غیر اتحادیه اروپا که مایل به راه اندازی مشاغل کوچک یا کار آزاد در پرتغال هستند. باید برای اخد این نوع مجوز درخواست دهند. در حالی که اجازه اقامت به آن ها اعطا می شود، متقاضیان موظفند که مدارک اضافی مربوط به فعالیت های تجاری و ثبت مشاغل خود در اداره امور مالیاتی را ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار پرتغال

اتباع غیر اتحادیه اروپا تنها در صورت داشتن پیشنهاد رسمی اشتغال از کارفرمای پرتغالی می توانند مجوز کار را درخواست کنند. از آن جا که اولویت اول شرکت ها استخدام شهروندان پرتغالی یا اتباع اتحادیه اروپا است، اخذ مجوز کار می تواند دشوار باشد. همراه با فرم درخواست ویزای کار پرتغال ، موارد زیر را نیز باید ارائه داد :

 • عکس پاسپورت
 • گذرنامه و کپی ویزاهای قبلی
 • جزئیات رزرو پرواز
 • عدم سابقه کیفری
 • بیمه پزشکی که هزینه های حداکثر 30،000 یورویی را پوشش می دهد
 • ثبات اسکان
 • قرار داد کاری بین متقاضی و کارفرمای خود

درخواست ها می توانند از دو هفته تا حدوداً دو تا سه ماه طول بکشند.در حالی که بسیاری از پرتغالی ها قادر به مکالمه به زبان انگلیسی هستند، مهم است که مهاجران قبل از شروع کار در این کشور توانایی صحبت کردن به زبان پرتغالی را داشته باشند. زیرا ممکن است به متمایز شدن آن ها در بین سایر کارگران خارجی کمک کند، دانستن این زبان به هنگام پر کردن فرم های درخواست به متقاضیان کمک خواهد کرد. گذشته از دانستن زبان پرتغالی ، کارگران چند زبانه اغلب در نقاط مهم گردشگری، بخش املاک و مراکز تماس مورد نیاز هستند.

یافتن کار در پرتغال 2021

توصیه می شود هر کسی که قصد دارد زندگی جدیدی را در پرتغال داشته باشد بهتر این که برای اشتغال خود از قبل برنامه ریزی کرده باشد. یا به صورت خوداشتغالی در این کشور به کار مشغول شود. اما برخی از رشته ها بازار کار بهتری در پرتغال دارند. به عنوان مثال افراد دارای مهارت علمی خاص از طریق تبلیغات روزنامه های مهاجرین مشاغل مختلفی را می توانند بدست آورند.

انواع روش های کاریابی در این کشور عبارتست از:

 • بررسی سایت های کاریابی آنلاین
 • مراجعه به بخش آگهی های درج شده در روزنامه ها
 • اخذ پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای این کشور

تعدادی مشاغل منحصر به فرد و پر تقاضا در این کشور عبارت است از:

 • تکنسین برق
 • گاز فیلتر
 • لوله کش
 • آرایشگر
 • طراح
 • حرفه پزشکی
 • مهندسی
 • خدماتی
 • کامپیوتر
 • مالی
 • داروسازی
 • دندانپزشکی

شرایط کاری :

علاوه بر حداقل دستمزد، کارمندان حق داشتن مرخصی سالانه 22 روزه، 9 روز تعطیلات عمومی و پاداش سالانه کریسمس را نیز دارند. مادران نیز دارای 120 روز متوالی مرخصی زایمان هستند. قرار دادهای اشتغال در این کشور مشابه بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا است که متداول ترین روش های اشتغال، قرار دادهای دائمی و پاره وقت است. شغل تمام وقت در پرتغال شامل 40 ساعت کار در هفته یا هشت ساعت در روز است، اما اضافه کاری در موارد خاص تا حداکثر 12 ساعت در روز (60 ساعت هفته کار) مجاز می باشد.

مجوز کارت آبی جهت کار در پرتغال

کارت آبی مجوزی برای اجاره کار معمولی در سال 2021 جایگزین مناسبی خواهد بود. این روش معتبرترین و سریع ترین بازار کار این کشور را تضمین خواهد نمود. این کارت تنها برای متخصصان بین المللی که در مهارت خاصی تبحر داشته باشند، بسیار مناسب خواهد بود. در این خصوص متقاضی می باید از شروط صلاحیت بسیاری برخوردار باشد. اولین و مهمترین شرط برای اخذ این مجوز اخذ پیشنهاد کاری و یا قرارداد معتبر از کارفرمای این کشور می باشد.

طرح کارت آبی یک ویزای کاری می باشد که این کارت به کارمندان بسیار کارآمد و ماهر از کشورهای غیر اتحادیه تعلق می گیرد و از جمله الزامات آن برای واجد شرایط بودن این است که شما باید مبلغ حقوقی که دریافت می نمایید. بسیار بالاتر از حد مجاز باشد و این رقم حداقل باید 1.5 برابر میانگین حقوقی که تعریف شده است باشد و این رقم باید در قرارداد شما به مدت 1 سال ذکر شده باشد. کارت های آبی اتحادیه اروپا بین 1 تا 4 سال اعتبار دارد و اجازه می دهند که در کشورهای غیر اتحادیه اروپا دیگر یعنی در 24 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا (به غیر از دانمارک، ایرلند و انگلستان) کار نمایید.

مجوز کارآفرینی در پرتغال 2021

مجوز کارآفرینی در پرتغال 2021

مجوز کارآفرینی در این کشور برای کسانی صادر می شود که تمایل دارند حرفه و کسب و کار خود را راه اندازی نمایند. شما می توانید با یک کارفرمای شخص ثالث کسب و کار خود را ادامه دهید و یا می توانید با یک حداقل سرمایه جهت اخذ مجوز اقدام نمایید. مجوز کارآموزی و کار داوطلبانه، کسانی که در این کشور تحصیلات خود را ادامه داده اند و یا در یک کشور عضو اتحادیه اروپا مجوز اقامت تحصیلی دارند می توانند برای مجوز کار داوطلبانه در مدت زمان کوتاهی درخواست نمایند و انجام این کار در صورت راضی بودن کارفرما از شخص می تواند منجر به دریافت اقامت کاری شخص شود و مسیر آسانی را در جهت اخذ ویزای کار در این کشور فراهم نماید. البته مقاله مهاجرت کاری به پرتغال را نیز مطالعه فرمائید.

سوالات پرتکرار در مورد ویزای کاری کشور پرتغال

1- میزان اشتغال در کشور پرتغال به چه صورت است؟

بر اساس بررسی نیروی کار اروپا (داده های مربوط به سه ماهه سوم، 2009)، میزان فعالیت (73.4 درصد) و اشتغال (65.8 درصد) در پرتغال بالاتر از میانگین EEA (به ترتیب 71.3 و 64.8 درصد) است.

2- شرایط گرفتن کارت آبی پرتغال چیست؟

متقاضیان در صورت داشتن شرایطی مانند صلاحیت بالاتر (مثلاً مدرک دانشگاهی)، یک کارگر با حقوق دریافت شده با قرارداد کار یا پیشنهاد کار در یک کشور اتحادیه اروپا برای حداقل یک سال و یا داشتن حقوق سالانه ناخالص حداقل یک و نیم برابر میانگین ملی کشور می توانند برای کارت آبی تقاضا کنند.

3- انواع ویزاهای کاری پرتغال کدامند؟

ویزاهای کاری پرتغال شامل ویزای کاری کوتاه مدت، ویزای کاری بلند مدت، کارگران خود اشتغال و … می شود.

4- شرط صادر شدن مجوز کار برای افراد خارجی چیست؟

اتباع غیر اتحادیه اروپا تنها در صورت داشتن پیشنهاد رسمی اشتغال از کارفرمای پرتغالی می توانند مجوز کار را درخواست کنند.

5- ویزای کوتاه مدت کاری کشور پرتغال شامل چه مواردی است؟

این ویزا توسط مقامات ارزیابی کار (IEFP) برای کارمندان و کارگران خود اشتغال صادر می شود.

6- ویزای کارگران خود اشتغال برای کشور پرتغال چگونه است؟

ساکنان غیر اتحادیه اروپا که مایل به راه اندازی مشاغل کوچک یا کار آزاد در پرتغال هستند باید برای اخد این نوع مجوز درخواست دهند.

7- مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور پرتغال چیست؟

از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور پرتغال شامل عکس پاسپورت، عدم سابقه کیفری، بیمه پزشکی ، قرار داد کاری و سایر موارد می شود.

8- آیا دانش زبان پرتغالی برای پیدا کردن شغل در کشور پرتغال الزامی است؟

بله . مهم است که مهاجران قبل از شروع کار در این کشور توانایی صحبت کردن به زبان پرتغالی را داشته باشند. زیرا ممکن است به متمایز شدن آن ها در بین سایر کارگران خارجی کمک کند،

9- بازار کار در کشور پرتغال به چه صورت است؟

یافتن شغل در پرتغال به دلیل بحران اقتصادی این کشور در سال های اخیر دشوارتر شده است، اما نشانه هایی از پیشرفت اقتصادی و شغلی در کشور پرتغال وجود دارد و با داشتن صلاحیت ها و تحقیقات مناسب می توان شغل مناسبی را پیدا کرد .

10- مشاغل مورد نیاز در کشور پرتغال کدامند؟

از جمله مشاغل مورد نیاز در کشور پرتغال میتوان به بخش گردشگری، بخش بهداشت و درمان، و بخش فناوری اطلاعات و … اشاره کرد.

11- میانگین درآمد در کشور پرتغال چقدر است؟

متوسط درآمد افراد در ماه پس از کسر مالیات و دیگر هزینه ها مانند تأمین اجتماعی، بیمه و اعتبار، حدود 833.44 یورو می باشد.

12- ساعات کاری در کشور پرتغال به چه صورت است؟

شغل تمام وقت در پرتغال شامل 40 ساعت کار در هفته یا هشت ساعت در روز است، اما اضافه کاری در موارد خاص تا حداکثر 12 ساعت در روز (60 ساعت هفته کار) مجاز می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.