مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک و خانه در سال 2021

0

مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک و خانه افزایش چشمگیری داشته و به این وسیله تقاضای به مهاجرت به روسیه با افزایش سفرهای توریستی ایرانیان به روسیه افزایش داشته است. صرف خرید ملک (زمین، آپارتمان، مغازه و…) در روسیه منجر به اقامت نمی‌شود، روسیه قوانین و شرایط خود را دارد که برای خارجی ها سخت گیرانه تر است. در این مقاله تمامی نکات و مسائل مهم مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک و خانه را بررسی می کنیم.

وضعیت بازار مسکن در روسیه

از سال ۲۰۱۳ تا به امروز بازار مسکن در روسیه تغییرات زیادی داشته است و به نوعی خرید و فروش ملک سبب می شود که یک اقتصاد قابل قبول ایجاد شود. قانون خرید ملک در این کشور بستگی به شرایط کلی دارد.املاک در روسیه به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

دسته بندی املاک در روسیه

املاک تجاری:

در بسیاری از کشورها، امور مربوط به خرید املاک تجاری بسیار سخت و پیچیده می باشد، در حالی که در روسیه چنین نبوده و به راحتی می توان ملک تجاری مورد نظر خود را به قیمت مناسب خریداری نمود. خب چه بهتر است که بتوانید یک ملک تجاری با قیمتی مناسب خریداری کنید و محصولات خود را بصورت مستقیم عرضه کنید.

شما می توانید کلینیک پزشکی خود را داشته باشید یا رستوران مورد علاقه خود را در هر نقطه ای از روسیه افتتاح کنید، خبر خوب این است که روس ها بسیار شیفته غذا های ایرانی هستند. اگر تاجر هستید یا تولیدی دارید، می توانید در بزرگترین مراکز تجاری مکانی را رهن یا اجاره کنید و محصولات خودتان را بصورت مستقیم ارائه کنید.

به عنوان نمونه، فودسیتی مسکو بزرگترین مرکز تجاری اروپا می باشد که شما می توانید غرفه ای با قیمت مناسب در آن تهیه کرده و از مزایای فراوان بازار آزاد استفاده کنید.

زمین های کشاورزی:

از سال 2015 دولت روسیه تصمیم گرفته است تا به هر شهروند روس ده هکتار زمین کشاورزی به صورت رایگان هدیه بدهد و تنها شرط آن این است که هر شهروند باید 4 سال روی این ملک سرمایه گذاری یا کار کند و همین موضوع باعث متعادل شدن قیمت زمین های کشاورزی در روسیه شد.

حدودیت هایی هم برای خرید زمین کشاورزی توسط افراد خارجی وجود دارد. اگر صرفا برای مهاجرت به روسیه، قصد خرید ملک را دارید، حتما قبل از خرید با یک فرد متخصص مشورت کنید. در غیر این صورت ممکن است سرمایه خود را به صورت کامل از دست بدهید.

اتباع خارجی امکان خرید ملک در برخی مناطق خصوصا مناطق کشاورزی و مرزی را ندارند. البته این موضوع برای اتباع روس هم به همین شکل است و فقط اجاره بلند مدت داده می شود.

آپارتمان ها در روسیه

اغلب مهاجرین و خانواده ترجیح می دهند تا برای خرید ملک در روسیه بر روی آپارتمان ها سرمایه گذاری نمایند زیرا از لحاظ امنیتی دارای موقعیت بهتری می باشد. در نظر داشته باشید که بیشترین میزان خرید و فروش ملک ها در این کشور به آپارتمان ها تخصیص داده می شود. آپارتمان به سه صورت به فروش می رسند. آپارتمان سوییت ها، آپارتمان های یک یا چند خواب و آپارتمان هایی که به صورت مشترک خواهند بود.

حتما بخوانید:  مهاجرت به روسیه و شرایط اخذ اقامت روسیه در سال 2021

آپارتمان سوییت:

خرید ملک در روسیه اگر که به صورت آپارتمان سوییت باشد، می بایست یک اتاق که آشپزخانه نیز در گوشه آن قرار دارد را به همراه سرویس بهداشتی و بالکن در نظر بگیرید. متراژ سوییت ها می تواند متفاوت باشد، برای این مورد از 12 متر تا 60 متر مربع می توان مساحت در نظر گرفت.

آپارتمان یک یا چند خوابه:

اگر که قصد مهاجرت به روسیه را به همراه خانواده دارید، قطعا باید برای اقامت خود به دنبال منزلی با اتاق خواب های مجزا باشید؛ اما در نظر داشته باشید که بر خلاف ایران، در روسیه پذیرایی به عنوان یک اتاق در نظر گرفته می شود و چنانچه آپارتمانی به عنوان دو خواب معرفی می شود، به معنای یک پذیرایی و یک اتاق مجزا است. از این حیث خرید ملک در روسیه متفاوت با ایران است. این نوع آپارتمان ها بیشترین علاقه مندان را دارد و طبیعتا برای خانواده ها مناسب تر می باشد.

آپارتمان های اشتراکی:

در آپارتمان های اشتراکی سرویس بهداشتی، بالکن، آشپزخانه و راهرو به صورت مشابه محاسبه می شود و هر فرد دارای بخشی از خانه خواهد بود. خرید این نوع ملک برای افرادی که سرمایه آنچنان ندارند، گزینه خوبی خواهد بود. البته باید در نظر داشت که اگر قصد اقامت در روسیه از طریق سرمایه گذاری در روسیه را دارید، تهیه این نوع آپارتمان ها با توجه به نوع فرهنگ ایرانیان گزینه خوبی نخواهد بود.

انواع آپارتمان های لاکچری:

مجموعه های نخبه (با بالاترین استاندارد)، ساختمانهای به سبک غربی (evroremont)، بالاتر از حد معمول ​​هستند.

شرایط اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری در املاک و خرید ملک:

طبق قانون روسیه، افراد خارجی معمولا مجاز به خرید یا اجاره ی ملک در روسیه هستند، اما در برخی موارد، استثنائاتی وجود دارد. همچنین، به منظور اجازه برای خرید ملک، شهروند خارجی باید مجوز اقامت معتبر روسی داشته باشد. قانون خاک روسیه قید می کند که افراد خارجی یا اشخاص حقوقی خارجی نمی توانند املاک شخصی ساخته شده در مناطق مرزی داشته باشند. افراد خارجی نیز در مورد خرید زمین های کشاورزی در روسیه محدودیت دارند.

آپارتمان ها در روسیه

پروسه مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک و خانه

برای واجد شرایط بودن ویزای سرمایه گذار روسی و سرانجام شهروندی، متقاضی باید بتواند شرایط زیر را داشته باشد. سرمایه گذاری 15 میلیون روبل (تقریبا 256000 دلار) را به یک پروژه املاک و مستغلات روسیه اختصاص دهند.بعد از سه هفته مدارک شما مورد ارزیابی قرار می گیرد و می توانید ملک را بخرید.

اقامت دائم پس از 3 سال زندگی به شهروندان خارجی تعلق می گیرد.

شهروندی روسیه بعد از 3 تا 5 سال اقامت قانونی،در صورت تسلط به زبان خارجی به افراد تعلق می گیرد.

سه سال پس از خرید ملک در روسیه میتوان برای اخذ تابعیت این کشور اقدام کرد.

وام خرید ملک در روسیه

 

افراد خارجی که بر اساس بررسی های قیمت خانه برای زندگی در روسیه،‌ قصد خرید ملک دارند می توانند از بانک های روسیه وام بگیرند و از شرایط دریافت این وام اثبات ثبات مالی شخص است. مثل دارا بودن درآمد و اشتغال محلی در روسیه. علاوه بر قیمت خرید ملک، خریدار هزینه های دیگری مانند هزینه هایی از قبیل عامل املاک و مستغلات به همراه هزینه ثبت نام عنوان یک هزار (۱۰۰۰) ریال در مورد یک فرد و یا پانزده هزار (۱۵۰۰۰) RUB در مورد یک نهاد قانونی را نیز باید پرداخت کند. در صورت نیاز به کشب اطلاعات بیشتر مقاله هزینه های زندگی در روسیه را از دست ندهید.

حتما بخوانید:  انواع ویزای روسیه و شرایط اخذ ویزای روسیه در سال 2021

قوانین و نکات خرید ملک در روسیه

 

توصیه می کنیم برای مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک و خانه حتما به قوانین خرید ملک در این کشور تسلط داشته باشید و با اطلاعات کافی اقدام به خرید کنید.

 • این کشور دارای نظام قضایی و حقوقی با ثباتی نیست و همین امر باعث می شود شرایط سرمایه گذاری برای مهاجران ناپایدار و تحت کنترل باشد.
 • اقتصاد این کشور و پیشرفت آن کاملا بستگی به قیمت مواد خام و تحت تاثیر کالاهای وارداتی است.
 • طبق گزارش بانک جهانی از لحاظ راحتی شرایط برای سرمایه گذاری، کشور روسیه در رتبه ۲۵ قرار گرفته است که نشان دهنده شرایط سخت سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی می باشد.
 • روسیه هم چنین از جمله کشورهایی است که در تحریم آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا می باشد که این قضیه بسیاری از مسائل را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • هم چنین شرایط آب و هوایی در روسیه بسیار متفاوت است ولی در مجموع از نظر هوایی بسیار سردسیر و سر می باشد که شرایط زندگی را برای ایرانیان مشکل می کند.
 • توجه بسیار مهم: خرید ملک در روسیه فقط به صورت آپارتمان مجاز است و افراد غیر روس نمی توانند زمین هایی مانند زمین کشاورزی خریداری کنند.

نقاط مناسب خرید ملک در روسیه

در حال حاضر مناطق ویژه ای برای سرمایه گذاری در روسیه وجود دارد که این مناطق موثرترین ابزارهای جذب سرمایه می باشند. این مناطق شامل ۲۸ مناطق ویژه می باشند که عبارتند از:

۱- شش منطقه تولید و صنعتی وجود دارد که این مناطق شامل: جمهوری تاتارستان، سامارا، پسکوف، کالوگا، لیپتسک، اسوردلوفسک.

۲- پنج منطقه فناوری وجود دارد که این مناطق شامل: مسکو، سن پیترزبورگ، تومسک، دوبنا، جمهوری تاتار.

۳- مناطق تفریحی و گردشگری که شامل: بوریاتیا، جمهوری آلتایی، پریمورسکی، جمهوری اینگوش، داغستان، آلانیا، بالکاریا و….

۴- سه منطقه بندری که این مناطق شامل: خاباروفسک، اولیانوفسک، مورمانسک

 

قیمت خرید یک آپارتمان در روسیه

اما امروزه یک واحد آپارتمان که اخیرا ساخته شده است و در منطقه قدیمی مسکو (حومه های قدیمی تر شهر) قرار دارد می تواند به ارزش 2.1 میلیون دلار (32،900 دلار آمریکا) نیز باشد.

تمامی این موارد شامل پیشنهادات ویژه مانند Zhemchuzhina Zelenograda («مروارید مسکو») در حومه که مبلغ آن به اندازه کافی و برای خرید یک استودیو مقرون به صرفه می باشد و متراژ آن معادل با 22 متر مربع (236 متر مربع) می باشد و در حال حاضر در حال ساخت است خواهد بود. علاوه بر این؛ حومه Severny با حداقل بودجه 2.7 میلیون (42،300 دلار آمریکا) و یا یک واحد آپارتمان 25 متر مربعی (269 فوت مربع) در یک ساختمان که در «مرحله پایه» می باشد نیز امکان پذیر می باشد. با پیشرفت رخ داده درساخت و ساز و رسیدن به مرحله تکمیل، قیمت ها افزایش خواهد یافت.

حتما بخوانید:  مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت در سال 2021

اما شما تضمین نمی کنید که توسعه قصد ندارد به توقف و سازنده نمی افتد شکست، بنابراین خرید در مراحل اولیه همیشه خطر است. با این حال، اشیاء فوق ذکر شده در نزدیکی مترو (مترو) قرار دارند. ممکن است «قدیمی مسکو» باشد، اما هنوز مرکز شهر نیست.

چه زمانی باید در روسیه ملک خرید؟

چه زمانی باید در روسیه ملک خرید؟

مواقعی که درآمد مردم کاهش می یابد، پیشنهادات ویژه جهت فروش املاک زیاد شده و تخفیف هایی نیز در قالب یارانه و وام به خریداران تعلق می گیرد.

قوانین اجاره ملک در روسیه:

اگر قصد اقامت در ملک خود را  ندارید،می توانید،برای امرار معاش،ملک خود را اجاره دهید.اما برای این کار باید بر قوانین اجاره ملک روسیه تسلط داشته باشید:

قانون اجاره ملک در روسیه بستگی به شرایط طرفین قرارداد دارد. موارد کرایه ساختمان ثابت مشمول خدمات آب، گاز، تلفن و گرمایش می شود. چنانچه قیمت ملک افزایش داشته باشد، اجاره نیز بصورت طبیعی افزایش خواهد داشت.

اجاره نامه به صورت کتبی میباشد و طرفین قرارداد آن را امضا میکنند. قرارداد به زبان روسی می باشد. دوره اجاره نامه می تواند در قرارداد مشخص نباشد.

در قرارداد اجاره ساختمان طی یک دوره ثابت، موجر می تواند با اطلاع در هر زمان،1 تا 3 ماه به قرارداد پایان دهد. صاحبخانه می تواند قرارداد را به موقع خاتمه دهد مگر آنکه مستاجر قرارداد را نقض کند (اگر مستاجر نتواند 6 ماه هزینه اجاره را پرداخت کند). به طور معمول، اجاره به صورت ماهیانه یا به صورت سه ماهه پرداخت می شود.

در نظر داشته که در کشور روسیه به طور کلی علاقه ای به اجاره دادن مسکن به غیر روس ها وجود ندارد و صاحب خانه در آگهی خود قید می کند که به مردم آسیایی و شرقی خانه نخواهد داد، بنابراین شاید در اجاره خانه دچار کمی مشکل شوید اما این موضوع در خصوص خرید خانه فرق می کند.

 

در بازار مسکن اجاره می تواند به دلار و پول نقد رایج باشد. با اجازه از صاحب خانه، مستاجر حق دارد که حقوق خود را به آپارتمان منتقل کند و یا در غیر اینصورت آن را انتقال دهد. مستاجر می تواند تغییراتی در اموال خود انجام دهد. قرارداد اجاره برای 1 سال یا بیشتر باید در اداره ثبت نام ثبت شود. این یک روش طولانی است که نیاز به همکاری دو طرف دارد.

مفاد قرارداد اجاره خانه در روسیه:

 • شناسایی یکپارچه از اموال از طریق آدرس، اندازه و بیشتر به عنوان مقررات ارائه شده
 • قیمت
 • شرایط پرداخت
 • روش انتقال (می تواند بر اساس حقایق و شرایط معامله خاص متفاوت باشد)
 • حقوق و تعهدات طرفین
 • فهرست افرادی که حق دارند در این ملک زندگی کنند

سخن آخر:

اگر سوالی در زمینه مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک و خانه برای شما باقی مانده است،که در متن مقاله به آن پاسخ داده نشده است،با ما تماس بگیرید.

کارشناسان ما در هر ساعت از شبانه روز،پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهند بود.صمیمانه منتظر تماس های با ارزش شما هستیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.