مهاجرت به روسیه از طریق کار در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

مسکو به عنوان یکی از مراکز تجاری پیشرو در جهان شناخته می‌شود، به همین دلیل مهاجرت به روسیه از طریق کار انتخابی محبوب در میان افراد متخصص و فارغ التحصیلان سراسر جهان تبدیل شده است که علاقه‌مند به کسب تجربه‌های مختلف در شهری پیشرفته و با اصالت مانند مسکو هستند.

مهاجرت به روسیه از طریق کار

با وجود رقابت بین متخصصان خارجی و فارغ التحصیلان داخلی، بازار کار در روسیه تا حدی رقابتی است.

بسیاری از فارغ التحصیلان روسی چند زبانه و با تحصیلات عالی هستند؛ بنابراین به راحتی از جانب شرکت‌ها پذیرفته می‌شوند.

اگر قصد مهاجرت به روسیه از طریق کار در سال 2021 را دارید؛ در این مقاله این مسئله را از جهات گوناگون مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط کار در روسیه:

برای مهاجرت به روسیه از طریق کار در سال 2021 باید شرایط کار در این کشور را در نظر داشته باشیم.

اکثر جوان‌های ایرانی‌ مقیم روسیه، غیر از افرادی که برای خود بیزینس کوچکی راه انداخته اند، در زمینه ترجمه همزمان و راهنمایی تور فعالیت دارند؛ به عبارت دیگر، فرصت استفاده از تخصص خودشان را ندارند و فقط از زبان روسی استفاده می‌کنند.

احتمال این که حتی اگر زبان روسی می‌دانید، در رشته کاری خود مشغول کار بشوید، خیلی پایین است.

از همه مهم‌تر این که مشاغل تخصصی (علمی) درآمد خیلی کمی دارند.

در این میان، دندانپزشکی به عنوان مثال، شرایط متفاوتی دارد و اگر در این زمینه تحصیلکرده و متخصص باشید، می‌توانید درآمد خوبی داشته باشید.

رقابت برای یافتن کار در روسیه، بسیار زیاد است، حجم قابل توجهی از نیروی کار در روسیه، شهروندان کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق، مثل تاجیکستان هستند که از کودکی زبان روسی یادگرفته اند و سطح انتظاراتشان از زندگی به مراتب کمتر از ایرانی‌هاست؛

بنابراین برای اکثر کارفرماها، حتی ایرانی‌های مقیم روسیه، کارمند تاجیک (که تا حدودی فارسی هم بلد هستند) به کارمند ایرانی ارجحیت دارد.

کارشناسان همچنین می‌توانند در دفاتر شرکت‌های بین‌المللی مشغول به کار شوند. این‌ها معمولا مقامات ارشد هستند و اغلب به آگاهی کافی درباره شرایط روسیه و مهارت‌های زبان روسی نیاز دارند.

در حال حاضر، بسیاری از مهاجران در سازمان‌های غیر دولتی خارجی و بین‌المللی مشغول به کار هستند، اما قانون جدیدی که در می ۲۰۱۵ به امضای رسید به دولت این اجازه را می‌داد تا گروه‌های «نامطلوب» را تعطیل کنند.

این قانون آینده ۶۰ سازمان را در معرض خطر قرار می‌دهد. فرصت‌های دیگر کاری برای مهاجرانی که در روسیه کار می‌کنند شامل آموزش زبان انگلیسی و کار کردن به عنوان پرستار بچه است.

برای یک خارجی غیرقانونی است کاری انجام دهد که می‌تواند توسط یک شهروند روسی انجام شود؛ بنابراین کارهای مهاجرتی بسیار تخصصی و در سطح مدیریت ارشد هستند.

صنایع عمده کشور شامل نفت، گاز، فلزات (به ویژه فولاد) و چوب است.

سایر صنایع بزرگ شامل دفاع، تولید، الکترونیک، فن‌آوری تلفن همراه، بانکی و بخش خدمات است. کمبودهای شغلی در ساخت و ساز، حمل و نقل، فناوری اطلاعات، مهندسی و آموزش وجود دارد.

وضعیت کار و نرخ بیکاری در روسیه

اشخاصی مهاجرت به روسیه از طریق کار در سال 2021 را در نظر دارند، باید به نرخ بیکاری کشور روسیه توجه ویژه نمایند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

نرخ بیکاری از جمله شاخص هایی است که می‌تواند برای استخدام مهندس، استخدام کارگر در روسیه مهم باشد و ممکن است مقصد شخص بر اساس نرخ بیکاری کشور ها نیز تغییر کند.

هر چقدر کشوری در ایجاد شغل موفق تر عمل کند، بی شک نرخ بیکاری آن کشور نیز پایین خواهد آمد. خوشبختانه کشور روسیه از جمله کشورهایی است که نرخ بیکاری پایینی دارند و با توجه به مساحت زیاد آن می‌تواند یکی از مقصدهای جذاب برای مهاجرت از طریق کار در جهان باشد.

مطلب پیشنهادی : مهاجرت پزشکان به روسیه 

شرایط عمومی کار در کشور روسیه

ساعت کاری در سال در کشور روسیه ۱۹۷۴ ساعت اعلام شده است که نسبت به کشور هایی مثل مکزیک و کره جنوبی کمتر بوده اما نسبت به کشورهایی مانند لهستان، لیتوانی و پرتغال این زمان بیشتر اعلام شده است. به طور کلی در لیست بررسی تایم کاری در ۳۷ جهان کشور برتر جهان روسیه رتبه ششم را داشته و مبرهن است که این کشور به سخت کوشی مشهور است.

اهمیت یادگیری زبان روسی برای پیدا کردن شغل

اگر شما هم دنبال مهاجرت و پیدا کردن کار در روسیه هستید، شاید این نکات بتواند در تصمیم‌ گیری به شما کمک کند. پیدا کردن کار در روسیه، بدون دانستن زبان روسی، عملا غیر ممکن است.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی در روسیه، برای گرفتن شغل

یکی از موارد که باید برای مهاجرت به روسیه از طریق کار در سال 2021 در نظر داشته باشید، نحوه گرفتن مدرک معادل در کشور روسیه است. مدرک تحصیلی شما در روسیه، در یکی از چهار دسته زیر قرار می گیرد:

۱- ‌مدرک Bachelor: با حداقل ۴ سال تحصیل در دانشگاه های معتبر وبه شرط دارا بودن دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی کارشناسی ارزشیابی می شود.

۲- مدرکMaster: با حداقل ۱ الی ۲ سال تحصیل به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی معتبر «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می شود.

۳- مدارک Specialist Diploma: با حداقل ۵ الی ۶ سال تحصیل پیوسته به شرط دارا بودن دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی، پس از بررسی علمی که شامل آزمون کتبی و یا مصاحبه علمی است، در صورت موفقیت «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می شود.

۴- مدرک Kandidat Nauk)Ph.D): با حداقل ۳ سال تحصیل در دانشگاه های معتبر به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد معتبر و ارائه دو مقاله علمی از رساله دکتری در نشریات علمی- پژوهشی معتبر «دکتری» ارزشیابی می شود.

میزان حقوق برای کار در روسیه

متقاضیان ویزای کار روسیه باید بدانند که در کشور روسیه بسته به نوع حرفه و شغل خود و همچنین شرکتی که در آن استخدام می گردند، می توانند دارای میزان درآمد متفاوتی باشند. حداقل میزان حقوق و دستمزد که توسط دولت فدرال روسیه مشخص می شود نسبت به حداقل دستمزد دیگر کشورهای اروپایی کمتر است.

اما میزان حقوق در شهرهایی همانند سن پترزبورگ و مسکو نسبت به شهرهای دیگر در سطح بالاتری قرار دارند. بر طبق آخرین آمار ماه فوریه سال 2020، میزان درآمد ماهیانه در کشور روسیه، البته پس از کسر مالیات، حدود 32 هزار روبل یعنی معادل 504 دلار آمریکا است، اما میزان حقوق در شهر مسکو حدود 67 هزار روبل یعنی معادل 1065 دلار آمریکا است.

حتما بخوانید:  ویزای ازدواج آتی در استرالیا چیست؟ (ساب کلاس 130)

به صورت نمونه، تعدادی از مشاغل را به همراه میانگین حقوق سالانه به دلار برای شما، در ادامه مقاله ذکر می کنیم:

 • مدیریت مالی: ۷۳٫۰۰۰ به دلار
 • مدیریت اجرایی: ۶۳٫۰۰۰ به دلار
 • مدیریت دولتی: ۵۲٫۰۰۰ به دلار
 • کنترل مالی و استراتژی: ۴۷٫۰۰۰ به دلار
 • تحقیق و توسعه، داروسازی، بیوتکنولوژی: ۴۰٫۰ به دلار

انواع قراردادهای کاری روسیه

قرارداد کار در روسیه حتما باید به دو زبان روسی و انگلیسی تنظیم شود و حاوی امضای کارفرما و متقاضی شغل باشد؛ تا به‌عنوان یک مدرک قانونی و معتبر محسوب شود. در کشور روسیه سه نوع قرارداد کاری اصلی وجود دارد:

قرارداد کاری بدون زمان:

در این نوع قرارداد، شرایط کاری مشخص می‌شود؛ اما مدت زمان معینی برای به کار گیری نیرو داخل قرارداد قید نخواهد شد.

قرارداد کاری با قید زمان:

اعتبار قرارداد حداکثر تا پنج سال است و فقط در صورتی انجام می شود؛ که یک کارمند موقت به‌صورت دائم استخدام شود.

قرارداد استخدام کار فصلی:

در این نوع قرارداد نوع و شرایط کار ثبت خواهد شد و دو ماه اعتبار دارد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت از طریق کار در روسیه

اگر برای کار در روسیه به این کشور مهاجرت می کنید یا به مدت طولانی زندگی می کنید، می توانید برای اقامت دائم روسیه یا تابعیت کامل این کشور درخواست دهید.

هر دو حقوق خاص شهروندان روسی را در اختیارشما قرار می دهند، اگرچه اختلافاتی بین آنها وجود دارد.

بسته به اینکه از کجا سفر می کنید، شرایط مختلفی برای دریافت اقامت وجود دارد، در شرایطی که از کشورهای روسی زبان مهاجرت می کنید می توانید راحت تر در روسیه مستقر شوید.

همچنین برای پناهندگان و کسانی که ویزای حرفه ای کاملاً ماهر می گیرند، مزایایی نیز وجود دارد.

برای به دست آوردن اقامت دائم یا تابعیت روسیه، شما نیاز به اقامت قانونی در روسیه با اجازه اقامت موقت معتبر روسی (به غیر از اتباع از بلاروس، پناهندگان از ترکمنستان و افرادی که ویزای مهاجرتی کاملاً ماهر دارند) را دارید.

اقامت دائم پس از ورود به روسیه به طور معمول به افرادی که دارای ویزای اقامت طولانی مدت مانند ویزای کار روسی هستند تعلق می گیرد.

به طور کلی می توانید پس از یک سال اقامت قانونی در روسیه، برای اقامت دائم روسیه اقدام کنید.

شما باید این کار را شش ماه قبل از انقضاء اجازه اقامت موقت خود انجام دهید. اجازه اقامت دائم روسیه به مدت پنج سال معتبر است، می توانید به تعداد نامحدودی تمدید کنید اما نمی توان آن را بیش از تاریخ انقضا گذرنامه شما صادر کرد.

تمدید اجازه اقامت دائم روسیه حداقل باید دو ماه قبل از انقضا انجام شود.

در صورت عدم رعایت شرایط اجازه اقامت دائم روسیه و ابطال آن، از شما خواسته می شود طی 15 روز روسیه را ترک کنید.

همچنین پس از گذشت 5 سال می توان برای تابعیت نیز درخواست داد.

بر اساس قانون جدید اتباع خارجی یا افراد بدون تابعیت اگر یک سال در روسیه کار کرده باشند و در صورتی که پس از اول ماه جولای سال ۲۰۰۲ در این کشور تحصیلات عالی کسب کرده باشند مشمول تسهیل دریافت تابعیت روسیه می‌شوند.

حتما بخوانید:  اسکیل ورکر کبک | مهاجرت به استان کبک از طریق تخصص | Quebec Skilled Worker

برای دریافت ویزای کاری روسیه محدودیت سنی وجود دارد؟

معمول این است که افراد زیر 45 سال شانس بیشتری برای دریافت ویزا و پیدا کردن کار مناسب را دارند.

معافیت از اخذ ویزای کار در روسیه در سال 2021

در نظر داشته باشید بسیاری از متقاضیان اروپایی و افراد ساکن این کشور از داشتن ویزای کار معاف خواهند بود. مطابق با قوانین برخی از افراد معاف از اخذ ویزای کاری این کشور هستند که این افراد عبارتند از:

 • افرادی که قبلا مجوز اقامت در این کشور را دریافت کرده اند.
 • افرادی که به صورت موقت در شرکت خارجی کار می کنند.
 • کارکنان کنسول خارجی در این کشور
 • کارمندان خصوصی داخلی
 • روزنامه نگارارن معتبر در این کشور
 • تکنسین های تعمیر و نگهداری
 • دانشجویانی که با ویزای تحصیلی روسیه اقدام به مهاجرت کرده اند.
 • اتباع خارجی که در روسیه مجوز اقامت دائم را دارند.
 • افرادی که به صورت موقت و زمان تعیین شده برای یک شرکت خارجی کار می کنند، می توانند ویزای کسب و کار را دریافت نمایند. از طریق این ویزا می توان به مدت یک سال در روسیه اقامت داشته و کار کرد.
 • کارمندان سفارت و کنسولگری های خارجی در روسیه و کارمندان خصوصی داخلی آن ها
 • کارکنان کشورهای خارجی که حرفه آن ها نصب، سرویس و تعمیر تجهیزات نصب شده می باشد.
 • روزنامه نگاران مجاز در روسیه
 • دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی بوده می توانند در زمان تعطیلات و یا در محل تحصیل خود کار کنند.
 • افرادی که برای تدریس از آن ها دعوت شده است.
 • افرادی که دارای تخصص حرفه ای هستند، می توانند درخواست مجوز کار حرفه ای دهند و مطابق با حرفه و تخصصی که دارند کار کنند.

هزینه اخذ ویزای کاری در روسیه:

هزینه اخذ ویزای کار روسیه ویزای کاری یکساله مولتی سالی 2000 دلار به اضافه ماهی 200 دلار هزینه این نوع ویزای کاری می‌باشد.

هزینه پرداختی ماهیانه در اصل ۳۲۰ دلار است که ۱۲۰ دلار آن به حساب شخصی خود شما واریز می‌گردد و ۲۰۰ دلار باقی مانده بابت مالیات و حق بیمه و… کسر می‌شود.

به ازای هر عضو خانواده، سالیانه مبلغ ۵۰۰ دلار اضافه می‌شود، اما به مبلغ پرداخت ماهیانه رقمی اضافه نمی‌شود.

به عنوان مثال، یک خانواده سه نفره (زن و شوهر و فرزند) سالی ۳ هزار دلار + ماهی ۲۰۰ دلار پرداخت می‌کنند.

ویزای کاری سه ساله مولتیسالی 2000 دلار به اضافه ماهی 500 دلار هزینه این نوع ویزای کاری می‌باشد.

هزینه پرداختی ماهیانه در اصل ۲۸۰۰ دلار است که ۲۳۰۰ دلار آن به حساب شخصی خود شما واریز می‌گردد و ۵۰۰ دلار باقی مانده بابت مالیات و حق بیمه و… کسر می‌شود.

به ازای هر عضو خانواده، هر سه سال مبلغ ۵۰۰ دلار اضافه می‌شود، اما به مبلغ پرداخت ماهیانه رقمی اضافه نمی‌شود.

به عنوان مثال، یک خانواده سه نفره (زن و شوهر و فرزند) هر سه سال ۳ هزار دلار + ماهی ۵۰۰ دلار پرداخت می‌کنند.

سخن آخر:

اگر سوالی برای شما باقی مانده است،که در متن مقاله به آن پاسخ داده نشده است، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید،همکاران ما در هر ساعت از شبانه روز، پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 6 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 6 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *