مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت در سال 2021

0

مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت در سال 2021 برای موسس و خانواده ها میسر است. روسیه به شما این امکان را می دهد که برای خانواده خود درخواست اقامت دهید. همچنین ویزای کار این کشور به طور نامحدود قابل تمدید است بدین معنا که می توان سال ها، بدون نیاز به خروج، در روسیه اقامت داشت و فقط هر سال مجوز کار را تمدید نمود.

اخذ اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت:

برای اخذ اقامت روسیه ، ثبت شرکت به تنهایی کافی نیست و شما باید شرایط نگهداری آن را نیز فراهم کنید. از نظر قانونی هم این موضوع اهمیت زیادی دارد چون به سیستم مالیاتی متصل است. متقاضی به همراه خانواده اش می تواند به روسیه برود و درخواست اقامت دهد اما حتما باید تجارتی ارائه کند که منجر به رشد خود و اقتصاد روسیه شود. در صورتی که فعالیت اقتصادی شرکت تا حدود زیادی طبق بیزینس پلن ارائه شده پیش برود، برای 3 سال آینده چشم اندازی قابل قبول داشته باشد و از لحاظ مالی نتیجه ای قابل قبول داشته باشد و تمامی پرداخت های قانونی از جمله بیمه، مالیات و غیره به موقع پرداخت شده باشند، اقامت موقت به اقامت دائم روسیه تبدیل خواهد شد. پس از 3 سال امکان اخذ اقامت دائم روسیه وجود دارد. متقاضی همچنین می تواند پس از گذشت 5 سال سکونت در روسیه درخواست تابعیت این کشور را بدهد. داشتن برخی شرایط و معیارها مانند داشتن منبع درآمد قانونی و توانایی برقراری ارتباط با استفاده از زبان روسی جهت اخذ تابعیت روسیه الزامی است.

شرایط ثبت شرکت در روسیه:

در کشور روسیه برای هر گونه فعّالیت اقتصادی یک کد منحصر به فرد در نظر گرفته می‌شود، لذا برای مجموعه فعّالیت‌هایی که در حوزه بازرگانی اقتصادی انجام می‌شود، یک کد یونیک درج می‌شود که در زمان ثبت شرکت باید مشخص نمایید که فعّالیت شما مربوط به کدام حوزه است. به طور مثال: اگر فعّال در حوزه صادرات به روسیه هستید، نوع محصول‌تان مشخص کنید.

این مورد برای ثبت شرکت در روسیه جهت اخذ ویزای روسیه الزامی است. در این صورت‌جلسه، مدیر عامل و سهام‌داران مشخص می‌شوند. در صورتی هم که شرکت تنها یک عضو داشته باشد، مانند شرکت‌های فردی یا مسئولیت محدود، مشخص شدن شخص به عنوان تنها سهام‌دار الزامی است.

تصمیم اصلی مدیریت در جلسات کلی توسط مدیران و یا هیئت مدیران و با حضور 50 سهامدار به بالا صورت می گیرد، بنابراین فعالیت هیئت مدیران در جلسات کلی که مربوط به سهامداران می باشد، تحت کنترل و نظارت، هیئت نظارت قرار دارد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در روسیه:

سرمایه گذاران داخلی و خارجی که می خواهند شرکت هایی را در روسیه افتتاح کنند، موظف اند پس از ادغام یک شرکت جدید، اسناد ذیل را به سازمان تجارت محلی ارائه دهند:

 • شناسنامه یا گذرنامه آنها (با ویزا روسی یا بدون آن) به صورت اصلی و کپی.
 • تفاهم نامه شرکت و اساسنامه شرکت جدید.
 • تصمیمی که از طریق آن مدیر شرکت منصوب می شود و اطلاعات شخصی وی.
 • اطلاعات مربوط به آدرس قانونی شرکت روسی (قرارداد اجاره نامه یا عنوان دارایی).
 • بیانیه بانکی که نشانگر واریز سرمایه سهم در یک حساب بانکی روسیه است.
 • وکالت نامه، در صورتیکه شرکت برای تکمیل مراحل ثبت نام نماینده اعلام نماید.
حتما بخوانید:  لیست مشاغل مورد نیاز روسیه در سال 2021

چطور این کار را انجام دهید؟

خوشبختانه، روند راه اندازی یک تجارت در روسیه به طور فعال توسط دولت ساده شده است. امروزه ثبت شرکت تنها 3 روز به طول می انجامد و برای یک خارجی در مقایسه با یک شهروند روسیه تفاوت چندانی ندارد.

پروسه ثبت شرکت در روسیه:

 • در صورت اخذ جواز کار یکساله، ثبت شرکت ۴ ماه و در صورت اخذ جواز کار سه ساله، ثبت شرکت ۲ ماه زمان می برد.
 • اخذ کد مالیاتی شخص و کد بیمه شخصی برای مدیر عامل ایرانی
 • پرداخت هزینه های مالیاتی(حدود 4 هزار روبل)
 • تسلیم مدارک به ادارۀ مالیات توسط مدیرعامل شرکت
 • یک هفته بعد شرکت ثبت شده و مدارک ثبتی آماده است.
 • ثبت نام شرکت در اداره‌های: بیمه درمان، بیمه تامین اجتماعی، بیمه بازنشستگی و ادارۀ آم
 • افتتاح حساب بانکی و واریز سرمایه اولیه شرکت در حساب
 • تهیه مدارک و اقدم برای اخذ جواز کار توسط مدیرعامل روس برای مدیرعامل خارجی
 • تسلیم مدارک به ادارۀ مهاجرت روسیه
 • حدود دو ماه بعد مدیرعامل ایرانی باید به روسیه سفر کند و آزمون زبان روسی و آزمایش پزشکی بدهد.
 • حدود یک ماه بعد جواز کار آماده است. مدیرعامل از کنسولی ویزا گرفته و وارد روسیه می‌شود و کارت کار می‌گیرد. تکمیل فرم تغییر مدیرعامل و تایید امضای مدیرعامل ایرانی پای مدارک در دفتر اسناد رسمی

هزینه های ثبت شرکت در روسیه:

سهم سرمایه گذاران برای افتتاح یک شرکت با مسئولیت محدود در روسیه 10000 روبل (تقریبا معادل 400 دلار آمریکا) می باشد که نیمی از آن را باید در زمان تاسیس شرکت و نیم دیگر را در طول یک سال پرداخت کرد.

شرکت سهامی مشترک روسیه می تواند باز یا بسته باشد. در مورد ثبت یک شرکت در روسیه فکر می کنید، اما مطمئن نیستید

انواع شرکت ها در روسیه:

برای مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت در سال 2021 ،انواع شرکت ها برای ثبت وجود دارد،که می توانید،بسته به نوع طرح اقتصادی خودتان انتخاب کنید. انواع شرکت ها در روسیه به شرح زیر می باشد:

شرکت سهامی عام:

برای شرکت سهامی عام شما نیاز به یک نفرسهامدار و ۵ نفر عضوخارجی با یک عضو سهامدار، برای ثبت شرکت در روسیه نیاز دارید. و امکان ۱۰۰% مالکیت برای ثبت شرکت در روسیه برای شما فراهم است. سرمایه اولیه برای ثبت شرکت سهامی عام در روسیه مبلغ ۱۰٫۰۰۰ روبل روسیه خواهد بود. تعداد اعضا و سرمایه گذاران نامحدود بوده و بین یک تا هر چند نفر که بخواهید می توانید به عنوان سرمایه گذار معرفی نمایید. روند اداری این نوع ثبت شرکت در روسیه حدود شش ماه زمان خواهد برد. در این نوع ثبت شرکت نیز شما نیازی به معرفی سهامدار تبعه روس نخواهید داشت.

اخذ جواز کسب:

ثبت جواز کسب برای ثبت جواز کسب و کار در کشور روسیه شما به سرمایه اولیه نیازمند نیستید. حداکثر زمانی که برای برای ثبت این جواز لازم است دو هفته می باشد و تنها یک شخص حقیقی صاحب آن بوده و می تواند در آن فعالیت داشته باشد. لازم به ذکر است اشخاصی که اقامت دائم روسیه را نداشته باشند امکان استفاده از مزایای آن را نخواهند داشت و باید حتما کارت اقامت دائم روسیه (VNZH) را اخذ کرده باشد.

حتما بخوانید:  شرایط مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج در سال 2021

سازمان های خارجی همچنین می توانند شرکت های معامله گر را در روسیه ایجاد کنند، در حالی که شرکت های خارجی می توانند دفتر شعبه یا نمایندگی را دائر کنند.

شرکت با مسئولیت محدود:

ثبت شرکت با مسئولیت محدود از مشهورترین اشکال تجارت در روسیه ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد که توسط 50 سهامدار و حداقل 10000 روبل (واحد پول روسیه) سرمایه ثبت شرکت صورت می پذیرد. در صورت امکان نیمی از این سرمایه میبایست جهت فرایند ثبت شرکت و نیمی دیگر در خصوص سه ماه همکاری نیز پرداخت گردد.

توافق سهامداران در صورت قصد ترک یکی از آنان ضروری نمی باشد. ملاقات کلی افراد شرکت با مسئولیت محدود، طبق اخذ تصمیمات نهایی صورت می گیرد. ناگفته نماند که تصمیمات روزانه توسط مدیر و در موارد خاص توسط هیئت مدیره و هیئت رئیسه اجرایی اتخاذ می شود.

شرکت های سهامی خاص در روسیه:

براساس قانون تبلیغات در روسیه، این شرکت ها به دو شکل فعالیت می کنند، مورد اول افتتاح شرکت سهامی در روسیه می باشد (در این شرکت ها سهام قابل انتقال و اشتراک در عموم می باشند و حداقل سرمایه در خواستی 10000 روبل می باشد). مورد دوم مربوط به افتتاح شرکت با مسئولیت محدود می باشد (سهام قابل انتقال ما بین سهامداران شرکت می باشد و به حداقل 10000 روبل سرمایه نیاز دارد).

نمایندگی یا Branching

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت خارجی،برای مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت در سال 2021 نیاز به حداقل یک نفر سهام دار و حداکثر 5 نفر خارجی می توانند بعنوان سهامدار این نوع شرکت باشند و نیازی به سرمایه ندارد. این نوع شرکت ظرف حداکثر دو ماه تاسیس شده و نیازمند مدارک شرکت مادر از جمله صورتجلسه هیات مدیره و وکالتنامه می باشد.

حداقل سرمایه برای ثبت این نوع شرکت  در روسیه مشخص نشده است. برای ثبت نمایندگی در روسیه ، نیازی به شریک روسی نداید و صد درصد سهام خارجی است. کل پروسه ثبت شرکت در روسیه بین دو  ۲ هفته تا ۲ ماه زمان خواهد برد.

ثبت شرکت تضامنی در روسیه:

یکی دیگر از روش های ثبت شرکت در روسیه شرکت تضامنی است. در این شرکت ها امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت محدود ایجاد می شود. برای این که بیزنس پلن یا برنامه تجاری این نوع شرکت ها نوشته شود، باید به موارد زیر توجه کرد:

 • خلاصه کارهای اجرایی اولیه و اهداف کسب و کار
 • انتظاراتی که از محصول یا خدمت ارائه شده می رود
 • مشخص کردن تیم مدیریت
 • نوع سهام شرکت (شرایط خرید سهام شرکت در روسیه هم باید تعیین شود.)

برآوردهای مالی و هزینه هایی که برای این نوع شرکت ها باید بپردازید:

 • هزینه ثبت شرکت
 • هزینه نگهداری سالانه شرکت
 • تمکن یاساپورت مالی برای ثبت شرکت

نکات انتخاب مدیر عامل موقت روس:

اگر مدیر عامل ایرانی نیاز به اجازه کار یکساله و اقامت یکساله کاری از شرکت خود داشته باشد لذا نیاز نیست مدیر عامل موقت روس استخدام نماید تا از طریق وی اجازه کار صادر شود بلکه فقط یک شخص روس از طرف ما بعنوان کارمتد موقت شرکت حق انجام در مراحل مربوط به صدور اجازه کار را دارد

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به روسیه در سال 2021

ولی اگر شخص ایرانی که قصد دارد مدیرعامل شود بخواهد اجازه کار سه ساله با اقامت سه ساله برای خود دریافت کند نیاز به استخدام مدیر عامل روس میباشد و اجازه کار را ما به صورت کاملا قانونی برای مدیر عامل ایرانی انجام میدهیم فقط لازم به ذکر است با داشتن جواز کار سه ساله حقوق ماهیانه مدیر عامل باید ١۶٧٠٠٠ روبل قید شود و هر ماه از حساب شرکت به حساب شخصی ایشان واریز شود و بابت آن ١٣% باید مالیات پرداخت شود (داشتن این نوع جواز کار به شما کمک میکند به راحتی اقامت دائمی روسیه را دریافت کنید) این نوع ویزاها و جواز کار در روسیه قابل تمدید هستند و ضمنا برای خانواده خود هم بدون پرداخت مالیات میتوانید اقدام نمایید.

تغییر مدیر عامل

بعد از آماده شدن جواز کار، دعوتنامه ای از طرف شرکت خود شما برای شما صادر و به ایران ارسال می‌شود تا در کنسولی روسیه در ایران، ویزای کار بگیرید و با آن وارد روسیه شوید. وقتی وارد روسیه شدید، با حضور در محضر (بدون نیاز به توافق یا حضور مدیر عامل موقت روس) خود را مدیر عامل شرکت خود می‌کنید. بعد از اعمال تغییرات در روزنامه رسمی، به بانک مراجعه کرده و امضای مدیرعامل روس را حذف و امضای خود را به بانک معرفی می‌کنید.

مزایای ثبت شرکت در روسیه:

 • شما به راحتی میتوانید از طریق ثبت شرکت در روسیه به بازار های اروپایی دسترسی پیدا کنید.
 • از طریق ثبت شرکت در روسیه میتوانید بعد از گذشت پنج سال اقامت دائم این کشور را هم برای خود و هم برای خانواده خود اخذ نمایید.
 • به راحتی میتوانید صادرات و واردات انجام دهید.
 • هیچ گونه تبعیضی بین سرمایه گذارن داخلی و سرمایه گذاران خارجی وجود نخواهد داشت و همه برابر خواهند بود.
 • از مشکلاتی مانند تحریم راحت خواهید شد و بدون نگرانی از این موضوع میتوانید به فعالیت تجاری خود بپردازید.
 • بعد از اخد اقامت از طریق ثبت شرکت در روسیه شما میتوانید به تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شوید.
 • از خدمات درمانی و رفاهی برخوردار خواهید شد.
 • میتوانید در بانک های روسیه افتتاح حساب انجام دهید.
 • نیازی به شریک و مدیر روسی نیست و مالکیت صد در صد امکان پذیر میباشد.
 • در کشوری فعالیت تجاری خود را رونق خواهید داد که از نظر اقتصادی یکی از قدرت های دنیا محسوب میگردد.

مزایای مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت:

 • مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت مزایای فراوانی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت به همراه همسر و فرزندان انجام می گیرد.
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی با مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت
 • برای مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت نیازی به استخدام کارمند روسی نیست.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.