مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل در سال 2021

0

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا یکی از جذاب ترین انواع روش مهاجرت به اسپانیا به حساب می آید. در واقع نزدیکی فرهنگی با ایران، سبب شده است این جذابیت ها دو چندان به نظر برسد.

اسپانیا کشوری است که دارای خون گرم ترین مردمان در قاره اروپا محسوب می شود. از همین رو مهاجرت به این کشور می تواند بسیار لذت بخش باشد. مجاورت اسپانیا با کشورهایی چون فرانسه و پرتغال، سوای از فرهنگ غنی این کشور در اروپای غربی، سبب شده تا اسپانیا از نظر تحصیلی در برترین رتبه ها قرار داشته باشد.

در این بخش ما قصد داریم به  بررسی و شناخت عوامل و هزینه های مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل بپردازیم. اگر جزء آن دسته از افراد هستید که تحصیل در حین وجود جذابیت های یک کشور می تواند برای شما جالب باشد، با ما برای شناخت مهاجرت به اسپانیا همراه باشید.

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا به منظور ثبت نام در مدارس اسپانیایی

در اسپانیا، تحصیل دوره های ابتدایی قبل از 6 سالگی با نام مهدکودک یا دوره های آمادگی آغاز می شود که بسته به شرایط، دارای دو دسته جزئی است. دوره اول آموزش ابتدایی در اسپانیا تا 3 سالگی و دوره دوم آموزش از 3 تا 6 سالگی برنامه ریزی شده  است.

در حقیقت در سیستم آموزش رسمی اسپانیا، برای سن 6 الی 16 سالگی نیز دو دسته بندی دیگر در نظر گرفته شده است. مقطع دبستان که از سن 6 الی 12 سالگی قابل تحصیل است و مقطع دوم با نام دبیرستان که برای 12 تا 16 سالگی برنامه ریزی شده است.

نظام آموزشی در اسپانیا به گونه ای است که دوره دبستان را نیز به 3 بخش تقسیم می کند:

 1. سن 6 الی 8 سال
 2. 8 الی 10 سال
 3. 10 الی 12 سال

به این بخش بندی ها در نظام های آموزشی، چرخه نیز گفته می شود که مدرک حاصله از پایان دوره تحصیل ابتدایی در اسپانیا معادل سیکل به حساب می آید. به طور معمول تعداد دانش آموزان حاضر در کلاس های مقاطع اولیه در اسپانیا برابر با 25 دانش آموز است.

در واقع هدف کشور اسپانیا از آموزش این است که مردمان خود را در سطوح اساسی مانند فرهنگ، بیان و حضور جمعی در یک نقطه مشترک قرار دهد.

در رابطه با مقطع دبیرستان در اسپانیا دو بخش برای سنین 12 الی 14 و 14 الی 16 وجود دارد. سطوح بعدی آموزش در اسپانیا چه برای افراد بومی و چه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا به دو بخش لیسانس و دوره ورود به بازار کار تقسیم می شود. برای مهاجرت تحصیلی اسپانیا به طور عمومی، شرایط تحصیل بدون قیم نیز امکان پذیر است که از سه سالگی می توان اقدامات آن را فراهم کرد.

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و بهره مندی از تحصیل رایگان

با یک برنامه ریزی مدون و منحصر به فرد، به سادگی و با دستیابی به لذت های گوناگون، می توان در اسپانیا تحصیل کرد. از مهم ترین برنامه ریزی های اساسی به منظور مهاجرت تحصیلی به اسپانیا مرتبط با هزینه های تحصیل است.

برای بهره مندی از تحصیل رایگان در دانشگاه های اسپانیا، تسلط به زبان اسپانیایی می تواند ایده عالی تلقی شود. به طور واضح کسی که زبان اسپانیا را بداند می تواند به رایگان در این کشور تحصیل کند. برای تحصیل رایگان در اسپانیا کافی است با پرداخت هزینه ای مناسب و کم، متقاضی در یکی از کالج های آموزش زبان ثبت نام کند. پس از اتمام دوره و تسلط به زبان اسپانیایی، تحصیل در این کشور میسر خواهد شد.

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به اسپانیا در سال 2021

امروزه موسسات داخلی و خارجی بسیاری هستند که می توانند مسیر دستیابی به تحصیل در اسپانیا از طریق آموزش زبان را برای متقاضیان فراهم کنند. پیشنهاد ما این است که برای این موضوع با یک وکیل مجرب و زبده مشورتی کامل داشته باشید.

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا بر اساس شرایط سنی

جالب است بدانید که در هیچ کجای دنیا برای تحصیل هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد. فرقی نمی کند شما بومی یک کشور باشید یا آن که تمایل داشته باشید در کشور خاصی اقدام به تحصیل کنید. شرایط سنی، دلایلی دیگری دارد که ارتباطی به منع تحصیل ندارد.

برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و توانایی ورود به این کشور، شرایط سنی مرتبط با ویزای این کشور است. در واقع دریافت ویزا برای افراد متقاضی، بسته به شرایطی است که یکی از آن ها می تواند سن متقاضی باشد. در حقیقت کشور اسپانیا چه برای تحصیل و چه موارد دیگر، پذیرنده مهاجران خاص، مناسب و ممتاز است که قصد دارند مطلقا روی تحصیل تمرکز کنند.

بنابراین اگر به دنبال تحصیل در اسپانیا و پذیرش از طریق تحصیل دانشجویی هستید، باید بدانید برای دریافت ویزا ممکن است با سخت گیری های متفاوتی مواجه شوید. این سخت گیری ها برای سنجش ثبات ایده تحصیلی شما، برای مهاجرت به اسپانیا در نظر گرفته می شود.

از نظر کشور اسپانیا فاصله سنی کم، به معنای ممتاز و هدفمند بودن متقاضی تحصیل در این کشور است. به این صورت که اگر افراد برای حضور در کالج، دو یا سال زمان احتیاج داشته باشند، برای ورود به لیسانس 5 سال زمان در نظر گرفته شده است. با این حساب، شخص متقاضی برای ورود به دانشگاه باید در 21 سالگی اقدام کند تا بتواند برای مقطع کارشناسی، موفقیت خوبی رقم بزند.

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا بر اساس شرایط سنی

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا با استفاده از زبان انگلیسی

برای آن که متقاضی تحصیل در اسپانیا، بتواند به سادگی شرایط تحصیل را بگذراند، علاوه بر تحصیل رایگان به زبان اسپانیایی، امکان تحصیل با زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

در واقع یکی از تفاوت های تحصیل به زبان اسپانیایی یا انگلیسی در اسپانیا، رایگان بودن تحصیل به زبان اسپانیایی است. اما از آن جایی که یادگیری این زبان برای برخی می تواند چالش برانگیز باشد، امکان استفاده از زبان انگلیسی برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا نیز وجود دارد.

نکته حائز اهمیت این است که زبان اسپانیایی در واقع دومین زبان پر گوینده در جهان محسوب می شود. با این حساب آموختن این زبان، موضوعی است که به عنوان متقاضی تحصیل در این کشور، باید جدی قلمداد شود. با این حال ما در اینجا چند نمونه از موسسات و مراکز معتبر آموزش زبان در اسپانیا را معرفی کرده ایم:

 • دانشگاه تجارت بین الملل ESEI
 • مدرسه تجارت اتحادیه اروپا
 • دانشگاه بازرگانی EAE
 • UIBS
 • دانشگاه بازرگانی ESADE
 • دانشگاه بین المللی شیلر
 • دانشگاه سنت لوئیس
 • کالج تجاری مالاگا
 • دانشگاه بازرگانی C3S
 • La Salle
 • دانشگاه Suffolk
حتما بخوانید:  اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک - خرید ملک اسپانیا

مقاطع تحصیلات دانشگاه برای تحصیل در اسپانیا

تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی در اسپانیا بر اساس یک رشته خاص و ایجاد تمرکز در فرآیند کاری برای دانشجویان امکان پذیر است. در زبان اسپانیایی این مقطع را Grado می نامند. برای گذراندن دوره کارشناسی از طریق مهاجرت تحصیلی به اسپانیا  دانشجو موظف است 240 واحد درسی را در طی 4 سال پاس کند. بر اساس قوانین آموزشی اسپانیا، امکان اخذ بیش از 90 واحد در طول یک سال تحصیلی وجود نخواهد داشت.

رشته هایی همچون هنر، حقوق تجارت، علوم طبیعی، مهندسی و حقوق اجتماعی از مواردی است که برای تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا وجود دارد.

برای اخذ دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا، دو سال زمان، برنامه ریزی شده است که بر اساس رشته های انتخابی، تعداد واحدها می تواند کاملا متفاوت باشد. برای حضور در دوره کارشناسی ارشد از طریق مهاجرت تحصیلی به اسپانیا به شرط داشتن مدرک معتبر در مقطع قبلی، تحصیل در رشته های زیر امکان پذیر است:

 • اقتصاد
 • باستان شناسی
 • تاریخ هنر
 • روزنامه نگاری
 • تبلیغات
 • آموزش زبان
 • حسابداری
 • علم شیمی
 • علوم هوافضا
 • میکروبیولوژی
 • مدیریت کسب و کار
 • و غیره.

مقطع دکترا در اسپانیا از مواردی است که شرایط خاص خود را دارد. این مقطع به دو دسته شامل کلاس های 60 واحدی و دسته دوم به عنوان دوره تحقیقاتی تقسیم می شود. مهاجرت تحصیلی به اسپانیا به منظور تحصیل در مقطع دکترا به مدت 3 سال به طول می انجامد. برای متقاضیان دوره پاره وقت، زمان تحصیل برابر با 5 سال خواهد بود. باید بدانید که با توجه به شرایط عالی در مقطع دکترا، امکان انتشار مقالات بین المللی و یافتن استاد راهنما به صورت رایگان در اسپانیا بدون محدودیت فراهم است.

برترین دانشگاه های اسپانیا به منظور مهاجرت از طریق تحصیل

برای کسی که قصد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را دارد، اطلاع از مسیر و دانشگاهی که عزیمت آن ها را تضمین کند، بسیار مهم است. به همین منظور بهتر است برای اطلاع دقیق از مسیر خود، با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید.

اما در رابطه با انتخاب دانشگاه مناسب، همواره انتخاب های بسیاری مانند اکثر کشورها برای متقاضیان تحصیل وجود دارد. در این جا ما تعدادی از مطرح ترین دانشگاه های موجود در اسپانیا را در اختیار شما قرار خواهیم داد. این دانشگاه ها بر اساس رتبه بندی در سال 2020 و آمار گیری در سال 2021 طبقه بندی شده اند:

 • دانشگاه Autónoma در مادرید اسپانیا با رتبه 159 در سطوح بین المللی
 • دانشگاه بارسلونا با رتبه بندی 166
 • دانشگاه Autónoma در بارسلونا با رتبه بندی 193
 • دانشگاه کومپلوتنسه در مادرید با رتبه بندی 206
 • دانشگاه ناواررا با رتبه بندی 242
 • دانشگاه کارلوس 3 در مادرید با رتبه بندی 253
 • دانشگاه پلی‌تکنیک در بارسلونا با رتبه بندی 275
 • دانشگاه پومئو فابرا با رتبه بندی 298
 • دانشگاه پلی‌تکنیک در والنسیا با رتبه بندی 310
 • دانشگاه زاراگوزا با رتبه بندی 412
 • دانشگاه پلی‌تکنیک در مادرید با رتبه بندی 470
 • دانشگاه آلکالا با رتبه بندی 481
 • دانشگاه گاراندا با رتبه بندی 495
حتما بخوانید:  مهاجرت پرستاران به اسپانیا در سال 2021

برترین دانشگاه های اسپانیا به منظور مهاجرت از طریق تحصیل

هزینه های تحصیل و اقامت در اسپانیا

باید در نظر داشته باشید که همانند اکثر کشورهای دنیا، مهاجرت تحصیلی به اسپانیا نیز هزینه هایی دارد. جریان هزینه های مهاجرت تحصیلی در اسپانیا به عوامل متعددی مرتبط است که این عوامل بسته به دوره یا مقطع تحصیل شما می تواند متفاوت باشد.

به طور کلی نمی توان مبلغی ثابت برای زندگی و تحصیل در اسپانیا برای افراد در نظر گرفت. زیرا شرایط مالی اسپانیا در بیشتر مواقع توسط جامعه خودمختار این کشور تعیین می شود. البته در رابطه با شهریه های دانشجویی، از سوی دولت مرکزی کشور اسپانیا، مبالغی تعیین شده است. این مبالغ بسته به ایالت ها یا استان های اسپانیا، می تواند متغییر باشد.

برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی به طور معمول مبلغی بین 1 هزار الی 3 هزار یورو برای هر سال در نظر گرفته شده است. این مبلغ برای دانشگاه های خصوصی بین 5 هزار و 500 یورو الی 18 هزار یورو در هر سال می تواند باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از طریق مهاجرت تحصیلی به اسپانیا در دانشگاه های دولتی همانند دوره کارشناسی بین 1 هزار الی 3 هزار در نظر گرفته شده است. این مبلغ برای تحصیل یک ساله در دانشگاه های خصوصی بین 10 هزار الی 20 هزار یورو متغیر است.

نکته جالب این است که برای متقاضیان دکترا، با توجه به مدارک مقطع پیشین و اعتبار آن، تحصیل در دوره دکترا رایگان است.

ویزای تحصیلی برای مهاجرت به اسپانیا

برای ورود به اسپانیا به منظور مهاجرت تحصیلی به این کشور، اگر از کشورهای اروپایی وارد اسپانیا شوید نیازی به ویزا نخواهد بود. در صورتی که مهاجرت تحصیلی به اسپانیا از طریق کشورهای غیر اروپایی باشد، از مدت زمان 3 ماه تا مدت زمان های بیشتر، نیاز به دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا است.

در اسپانیا برای دوره های تحصیلی 90 روزه نیازی به ویزا نیست. همچنین برای دوره های 3 تا 6 ماهه برای تحصیل، نیازی به مجوز اقامت نیست. تنها باید در نظر داشته باشید که برای دوره تحصیلات بیش از 6 ماه، علاوه بر ویزا باید برای دریافت اجازه اقامت نیز اقدام کرد.

برای مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل چه باید کرد؟

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را شاید باید یکی از ایده آل ترین و جذاب ترین روش های مهاجرت به اروپا یا روش عزیمت به اسپانیا، تلقی کرد.

زبان اسپانیایی، رتبه دوم پر گوینده ترین زبان دنیا دارد. اگر به دنبال تحصیل رایگان در اسپانیا باشید، آموختن این زبان راه را برای شما به سادگی فراهم خواهد کرد. موارد رسیدن به این آموزش از طریق موسسات کشور اسپانیا برای متقاضیان با قیمتی مناسب فراهم است.

پیشنهاد ما این است که اگر به معنای واقعی تصمیم به تحصیل در اسپانیا را دارید، اقدام خود را عملی کنید. زیرا این کشور، به شکل جدی، پذیرنده دانشجویان و محصلین ممتاز و عالی رتبه است.

برای اطلاع از شرایط دقیق مهاجرت به اسپانیا، ما در موسسه رهپویان مهاجر در کنار شما هستیم تا مسیر مهاجرت شما را هموار کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.