مهاجرت و اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

تمایل به دریافت اقامت سوئد از طریق تحصیل یکی از گزینه هایی است که اغلب افراد برای مهاجرت به کشور سوئد در نظر می گیرند. این موضوع برای افراد تبعه غیر اروپایی بسیار رایج است.در واقع تعداد زیادی از مردم غیر اروپایی تمایل دارند که در کشورهای اروپایی اقدام به تحصیل کنند.

یکی از این کشورهایی که تمایل زیادی برای تحصیل در سایرین ایجاد کرده است، سوئد است که در مقایسه با سایر کشورها از نظام آموزشی مناسبی برخوردار است.مردم سوئد به زبان سوئدی سخن می گویند و البته که زبان انگلیسی نیز در این کشور به منظور تحصیل بسیار رایج است.در این بخش ما قصد داریم به بررسی شرایط تحصیل و نحوه دریافت اقامت تحصیلی در سوئد بپردازیم.اگر شما نیز از مشتاقان تحصیل در اروپا هستید، این مقاله برایتان بسیار مفید خواهد بود.

اقامت سوئد از طریق تحصیل و بررسی دوره اولیه تحصیل در سوئد

همانند تمامی کشورهای اروپایی تحصیل در کشور سوئد برای همه کودکان از سن 7 الی 16 سالگی، اجباری محسوب می شود.

این مدت زمان اجباری در مدارس دولتی کشور، کاملا رایگان است. همچنین اتباع غیر سوئدی نیز می توانند برای تحصیل از مدارس بین المللی و مدارس خصوصی بهره بجویند.

دوره اول تحصیل در سوئد به سه بخش قابل تقسیم است:

 1. دوره دبستان
 2. دوره متوسطه اول
 3. دوره متوسطه دوم

در سوئد دوره ابتدایی با مقطع دبیرستان پایان می یابد. اما گذراندن این دوره اجباری نیست.

در واقع اکثر افراد به منظور دستیابی به یک تخصص دانشگاهی و شغل بهتر، اقدام به تحصیل در این مقطع می کنند.

مدارس دولتی در سوئد

مدارس دولتی سوئد فقط برای شهروندان و افرادی که دارای اقامت دائم این کشور هستند،

قادر به ارائه خدمات تحصیلی است. در واقع اداره اصلی این مدارس توسط شهرداری منطقه ای صورت می گیرد و تامین بودجه های مدارس از سوی مالیات محلی تامین می شود. به همین دلیل لازم نیست که هیچ دانش آموزی برای ثبت نام، پولی اضافه به مدارس پرداخت کند.

کودکان در سن 7 سالگی به شکل اتوماتیک موظف به ثبت نام و تحصیل در مقطع عمومی هستند که تا سن 16 سالگی کاملا اجباری می باشد. در واقع یکی از وظایف شهرداری منطقه ای در قبال شهروندان این است که به طور جدی پیگیر تحصیل افراد زیر 20 سال باشد.

مدارس خصوصی و غیر دولتی در سوئد

برای اقامت سوئد از طریق تحصیل شاید بتوان مدارس خصوصی را برای تحصیل اتباع غیر سوئدی مناسب دانست. این مدارس توسط کمک های محلی و شهرداری تامین می شوند. اما باید بدانید که مدارس خصوصی مجاز به دریافت مالیات نیز هستند. در واقع اداره اصلی این مدارس بر عهده بنیادها و انجمن های مستقل است.

به طور اصولی هیچ کدام از مدارس خصوصی در سوئد موظف به پیروی از سیستم درسی – ملی سوئد نیستند. اما با این حال به منظور سهولت و همخوانی، اکثر این مدارس از سیستم ملی تبعیت می کنند. به دلیل رقابت های تحصیلی و رتبه ای که بین مدارس خصوصی وجود دارد، والدین کاملا می توانند با نهایت بررسی، اقدام به ثبت نام فرزند خود کنند. شهریه مدارس خصوصی در سوئد در حالت میانگین به صورت سالانه بین 8 الی 40 هزار یورو است.

حتما بخوانید:  هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان در سال 2021

مدارس بین المللی در سوئد

این مدارس از نمونه روش های کاربردی برای اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل هستند. در واقع اگر قصد اقامت طولانی در کشور سوئد وجود نداشته باشد، متقاضیان می توانند به منظور بروز نگه داشتن و تطابق فرزند خود با سیستم آموزشی کشور مبدا، فرزند خود را در یکی از مدارس بین المللی سوئد ثبت نام کنند.

به طور کلی سوئد مدارس بین المللی بسیاری در دنیا برای جذب دانش آموزان غیر سوئدی در اختیار دارد. بیشترین تنوع این مدارس را می توان در شهر استکهلم یافت. البته که شهرهایی چون گوتنبرگ و مالمو نیز گزینه های خوبی برای تحصیل بین المللی به حساب می آیند. هزینه تحصیل در مدارس بین المللی به صورت میانگین برای یک سال برابر با 8 هزار یورو است.

اقامت سوئد از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

سیستم آموزش عالی در سوئد به طور ملی به سه سطح لیسانس، ارشد و دکترا قابل تقسیم است. باید بدانید که در این کشور آموزش عالی از استاندارهای ویژه ای برخوردار است و در رتبه بالای بین المللی قرار دارد. سوئد از آن دسته کشورهایی است که به منظور ایجاد شرایط تحقیق و توسعه های علمی در زمینه های گوناگون چون فناوری نانو و فناوری محیط زیست، امکانات خوبی را برای دانشجویان فراهم می کند.

اگر به عنوان یک دانشجوی خارجی قصد تحصیل و اقامت سوئد از طریق تحصیل را دارید، لازم است که در پی یک درخواست در وب سایت پذیرش دانشگاه های این کشور اقدام کنید. با تکمیل فرم درخواست و ارائه شواهدی مبنی بر مهارت، صلاحیت و تسلط بر زبان انگلیسی، می توانید آماده تحصیل در دانشگاه های سوئد شوید. به طور کلی پذیرش دانشجو در سوئد مستلزم ارائه گواهینامه تکمیل دوره دبیرستان است. باید بدانید که ممکن است بسته به منطقه ای که قصد تحصیل در آن را دارید، لازم باشد علاوه بر انگلیسی بر زبان سوئدی نیز مسلط شوید.

شاید جالب باشد بدانید که مقصد محبوب اکثر دانشجویان بین المللی، کشور سوئد است. زیرا این کشور می تواند تحصیل در مقاطع مختلف را از طریق بورسیه به صورت رایگان برای متقاضیان فراهم کند.  سیاست های منعطف دولت سوئد همچنین امکان کار در حین تحصیل را برای متقاضیان فراهم خواهد کرد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد، فارق از واجدین دریافت بورسیه، بسته به دانشگاه و رشته انتخابی، شهریه مراکز مبالغی بین 7500 الی 25 هزار و 500 یورو در سال تخمین زده شده است. در رابطه با دوره های MBA هزینه تحصیل می تواند تا مقدار 31 هزار یورو نیز افزایش یابد.

اقامت سوئد از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای کسانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را به عنوان یک دانشجوی خارجی در سوئد دارند، قبل از هر چیزی لازم است که دارای مدرک معتبر بین المللی در مقطع قبلی باشند. در مقطع کارشناسی ارشد متقاضی می تواند حداکثر برای چهار رشته متفاوت اقدام به ارائه درخواست پذیرش ثبت نام کند.

باید بدانید که تسلط بر زبان انگلیسی در قبال مدارکی چون تافل و آیلتس برای دریافت اقامت سوئد از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ضروری است.هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، فارغ از دانشجویان بورسیه شده، به صورت سالانه و میانگین برابر با 13 هزار یورو است.باید بدانید که در این مقطع از تحصیل نیز برای دانشجو هیچ گونه محدودیت کاری در حین تحصیل وجود ندارد.این امکان حتی به صورت شغل تمام وقت نیز امکان پذیر است. باید این را در نظر داشته باشید که به عنوان یک دانشجو، نباید تمام زمان صرف کار شود.

حتما بخوانید:  برای مهاجرت به آلمان چقدر پول لازم است؟

در واقع انتظار بر این است که حداقل 40 ساعت در هفته به منظور شرکت در کلاس، سمینار، مطالعات و تکالیف تحقیقاتی در نظر گرفته شود. برای اطلاع دقیق از شرایط کار در حین تحصیل، باید مشورت های لازم را با یک وکیل مجرب مهاجرتی انجام دهید.

اقامت سوئد از طریق تحصیل در مقطع دکترا

مقطع دکترا در سوئد و اکثر کشورها به طور عمده مبتنی بر تحقیق است. به معنای واضح یک دانشجو در این مقطع موظف است که بیشتر وقت خود را صرف تحقیق و بررسی کند. این مقطع به طور کلی 4 سال زمان صرف می کند.

مبنی بر برنامه های رشته مورد نظر در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری، روش تدریس برای دانشجویان غیر سوئدی می تواند متفاوت در نظر گرفته شود.

یک دانشجو در سوئد در طول تحصیل دکترا، نیاز به 2 سوپروایزر دارد که یکی به منظور نظارت بر حوزه های علوم انسانی و دیگری در پروژه های علمی، سرپرستی دانشجو را به عهده خواهند گرفت.

به منظور اقامت سوئد از طریق تحصیل در مقطع دکترا لازم است که دانشجو با زبان سوئدی نیز آشنایی داشته باشد.

زیرا ممکن است برای فعالیت در سمینارها و فرآیندهای مطالعاتی به این زبان نیازمند شود.

جالب است بدانید که دانشجویان مقطع دکترا در سوئد، از استاد راهنما یا سوپروایزر خود، حقوق ماهیانه دریافت می کنند. به همین دلیل نیازی به پرداخت شهریه و یا کار در طی مقطع تحصیلی نیست.

دریافت بورسیه به منظور اقامت تحصیلی در سوئد

برای کسانی که قصد دریافت اقامت سوئد از طریق تحصیل و بورسیه را دارند؛ گزینه های جالبی در سطح بین المللی فراهم شده است. در واقع بورسیه تحصیلی از سوی موسسات دولتی و دانشگاه ها برای متقاضیان تحصیل در سوئد ارائه می شود.

انواع بورسیه تحصیلی در سوئد به شرح زیر است:

 1. بورسیه تحصیلی توسط موسسات سوئدی

این بورسیه تنها ویژه دانشجویان بین المللی و متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است.

 1. بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه های سوئدی

این بورسیه به عنوان بورسیه مستقل نیز شناخته می شود. در واقع هر کدام از دانشگاه ها و موسسات به طور مستقل می توانند در سیستم آموزش از نظر میزان، معیار پذیرش و مدت زمان تحصیل، اقدام به تصمیم گیری  و پذیرش دانشجو کنند.

 1. بورسیه تحصیلی از طریق VISBY

این بورسیه حاصل مشارکت بین کشورهای شرقی اتحادیه اروپا و روسیه است. برای دانشجویانی ک متقاضی تحصیل و تمرکز بر موضوعات نوآوری، پایداری و مسئولیت اجتماعی هستند، این نوع بورسیه ارائه داده می شود.

 1. بورسیه تحصیلی اختصاصی

این بورسیه تنها برای دانشجویان بین المللی خاص در نظر گرفته می شود.بر اساس برنامه ریزی های ایجاد شرایط تحصیلی، بودجه مورد نیاز این بورسیه از سوی بنیادهای مساقب، دانشگاه ها و انواع مختلف سازمان ها تامین می شود.

حتما بخوانید:  مهاجرت مهندسین معدن به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

متقاضی دریافت اقامت سوئد از طریق تحصیل باید در نظر داشته باشد که واجد کدام یک از شرایط مذکور است تا بر اساس اقدام از طریق آن بتواند تحصیلات عالیه را سپری کند. برای اطلاع از شرایط دقیق، مشاوره با یک وکیل مهاجرتی را فراموش نکنید.

معرفی دانشگاه های برتر سوئد به منظور بررسی تحصیلی برای دریافت اقامت

سوئد کشوری است که به عنوان مهد نوبل شناخته می شود. از همین رو سیستم دانشگاهی آن دارای رتبه بندی بالایی در سطح جهان است.

دانشگاه های سوئد بیشترین تاکید را بر تحقیقات، مطالعات رسمی و مستقل دارند. این موضوع، اقامت سوئد از طریق تحصیل را برای دانشجویان علاقمند به حوزه های تحقیقاتی می تواند بسیار مناسب جلوه دهد.

در پی توافقاتی در سال 2007 از سوی سایر کشور های اروپایی با کشور سوئد، این کشور مطابق با استانداردهای جهانی، رویه آموزشی واحدی را پیش گرفته است.

بنا بر این رویه، شخصی که در سوئد مشغول به تحصیل است می تواند به آسانی تحصیل خود را در سایر موسسات آموزشی اروپا ادامه دهد. چنین امری برعکس نیز امکان پذیر خواهد بود.

در اینجا ما به منظور ارائه یک نگاه وسیع برای بررسی سیستم آموزشی، چند نمونه از مطرح ترین دانشگاه های سوئد را نام خواهیم برد:

 • Karolinska Institute در شهر Stockholm با رتبه بندی 41 در سال 2020
 • Lund University در شهر Lund با رتبه بندی 96 در سال 2020
 • Uppsala University در شهر Uppsala با رتبه بندی 102 در سال 2020
 • Stockholm University در شهر Stockholm با رتبه بندی 175 در سال 2020
 • University of Gothenburg در شهر Gothenburg با رتبه بندی 186 در سال 2020
 • KTH Royal Institute of Technology در شهر Stockholm با رتبه بندی 201 در سال 2020

برای دریافت اقامت و مهاجرت از طریق تحصیل در دانشگاه های سوئد چه باید کرد؟

باید بدانید که به منظور اقامت سوئد از طریق تحصیل در ابتدا همانطور که اشاره شد باید به سایت مراکز مورد نظر مراجعه کنید. در صورت داشتن شرایط بورسیه نیز باید با دانشگاه مورد نظر در داخل کشور خود یا کشور مقصد، هماهنگی هایی صورت بپذیرد.

در رابطه با دانشجویانی که عضو منطقه اتحادیه اروپا هستند، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نیست. اما برای دانشجویان غیر اروپایی شرایط کمی متفاوت و بسته به زمان بندی مشخصی است که هر دانشگاه یا موسسه اعلام می کند.

یکی از موضوعات مهم در رابطه با تحصیل در سوئد و دریافت اقامت آن مرتبط با موضوع کار در حین تحصیل و شرایط و هزینه های زندگی در این کشور است. بسته به موقعیت انتخابی، شرایط و هزینه ها می تواند متفاوت باشد. پیشنهاد ما این است که برای انجام امور مهاجرتی خود به کارشناسان ما در موسسه رهپویان مهاجر اعتماد کنید. ما با در اختیار داشتن مشاورین، وکلای مجرب و بروز ترین اطلاعات مهاجرتی در کنار شما خواهیم بود.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 8 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 8 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *