مهاجرت به سوئد از طریق کار در سال 2021

0

مهاجرت به سوئد از طریق کار و مقیم شدن در کشوری که در حوزه اسکاندیناوی و شمال اروپا قرار دارد می تواند یک اتفاق مناسب باشد. سوئد نزدیک به حدود 10 میلیون جمعیت دارد که با کشورهایی چون نروژ، فنلاند و دانمارک هم مرز شناخته می شود. این کشورها از نظر شرایط فوق العاده زندگی و کیفیت زیاد رضایت از زندگی، در دنیا به نوعی در سطح بی نظیری هستند.

دلایل بسیار زیادی برای مهاجرت کاری به کشورهای اروپایی همچون سوئد وجود دارد. برخی از این دلایل تنها به شرایط عالی زندگی منحصر نمی شود.

در این بخش ما قصد داریم به بررسی و امکان های مهاجرت کاری به سوئد بپردازیم. بدون شک برای کسی که به دنبال مهاجرت به کشورهای اروپایی است، اطلاع از شرایط مهاجرت کاری به سوئد بسیار جالب خواهد بود. به همین منظور همراه ما باشید.

شرایط کلی و عمومی اشتغال برای مهاجرت به سوئد از طریق کار

زبان رسمی کشور سوئد، زبان سوئدی است اما این موضوع به این معنا نیست که شما در صورت عدم تسلط به این زبان نمی توانید در این کشور کاری برای خود دست و پا کنید. مهاجرینی که به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند به راحتی می توانند مقیم سوئد شوند. زیرا اکثر مردم این کشور به انگلیسی نیز مسلط هستند.

باید بدانید که کشور سوئد دارای سطح مطلوبی از اقتصاد است و شرکت ها و برندهای مشهور و مهمی در این کشور حضور دارند. از جمله: ولو، الکترو لوکس، اریکسون، اسکانیا، آیکیا، اچ اند ام و اوریف لیم. اگر کمی با جهان صنعت و تکنولوژی آشنا باشید، این نام ها بدون شک برای شما غریبه نخواهند بود.

سوئد در حال حاضر به عنوان یکی از قطب های تجاری اروپا محسوب می شود. به همین دلیل اطلاع از ضوابط و شرایط مخصوص آن برای هر کسی که قصد مهاجرت به سوئد از طریق کار را دارد یک امر بسیار ضروری و مهم است.

به طور کلی شرایط کاری و ویزای کاری در سوئد به شکل زیر است:

 • اشخاصی که جز شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند برای کار در سوئد بدون هیچ استثنائی نیاز به اخذ ویزای کاری دارند.
 • همچنین برای اخذ مجوز باید یک پیشنهاد رسمی یا یک قرارداد استخدام از سوی یک کارفرمای سوئدی در اختیار داشته باشند.

شرایط استخدام از سوی کارفرمایان سوئدی برای مهاجرت به سوئد از طریق کار

 1. در طی یک آگهی حداقل 10 روزه در ناحیه اتحادیه اروپا و ناحیه اقتصادی اروپا، باید اثبات شود که شخص متقاضی در این نقاط سهم یا حضوری نداشته است.
 2. ارائه شرایط کاری و اشتغال مطابق با آنچه که توافق های عمومی سوئد تایید کند. یا باید شرایط با افراد یا کارفرمایان حوزه صنعتی همخوانی داشته باشد.
 3. داشتن یک گذرنامه معتبر و کاملا قانونی از کشور مبدا.
 4. پرداخت حقوق حداقلی و ماهیانه برابر با 13 هزار کرون.

توجه داشته باشید که این شرایط کلی هستند و برخی از این موارد به نسبت سایر شغل های مورد نیاز می تواند دچار تغییراتی شود. مانند شرایط حقوق ماهیانه و مالیات.

حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا از طریق کار (کار در کانادا)

مهاجرت به سوئد از طریق کار و دریافت ویزای کار

برای آن که بتوانید به منظور کار به سوئد مهاجرت کنید به یک موسسه کاریابی و دریافت پیشنهاد کار در وهله اول نیاز دارید. دریافت پیشنهاد یا پیشنهادات کاری به منزله قطعی بودن آن کار نیست. به این معنا که می تواند یک کار یا دوره آموزشی چند ماهه باشد که در واقع بیانگر نوعی رزومه در سطح کارآموزی محسوب می شود.

به طور واضح با حضور در دوره های آزمایشی یا کارآموزی نیز می توانید با داشتن پیشنهاد کاری و با استفاده از آن، ویزای کاری مورد نظر را دریافت کنید.

برای استخدام شدن در شغل هایی مانند پرستاری، پزشکی و تمام آنچه که به طور مستقیم شما را در ارتباط با شهروندان سوئدی قرار می دهد، سوای از ویزا لازم است که در طی یک دوره یک ساله، زبان سوئدی را بیاموزید. در واقع با یادگیری زبان سوئدی و دریافت مجوزهای لازم، می توانید برای مهاجرت به سوئد از طریق کار اقدام قطعی خود را انجام دهید. در برخی از مشاغل امکان کار با زبان انگلیسی نیز وجود دارد و تسلط کامل به زبان سوئدی لازم نیست. مشاغلی نظیر رشته های مهندسی و فنی.

پس از دریافت پیشنهادات کاری و به منظور انجام مراحل اداری باید به اداره کار مراجعه کنید. با توجه به مدارک تخصصی، مجوز کار برای شما صادر خواهد شد. توجه داشته باشید در صورتی که مجوز کار برای متقاضی صادر شود، او می تواند ویزای مورد نظر خود را دریافت کند.

از آن جایی که سوئد در حوزه هایی چون کامپیوتر و IT دارای کمبود نیروی متخصص است، سخت گیری های کاری شدیدی در این زمینه وجود نخواهد داشت. برای اطلاع دقیق از چنین مشاغلی به طور حتم با یک وکیل مهاجرت مشورت کنید.

مهاجرت به سوئد از طریق کار و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

به منظور ساده شدن روند دریافت ویزا لازم است که از کلیات مدارک لازم برای ارائه، اطلاعاتی داشته باشید. به طور کلی اقدام برای ویزای کاری و ارائه مدارک در دو مرحله صورت می گیرد.

مرحله اول ارائه مدارک مبتنی بر دریافت پیشنهاد یا پیشنهادات شغلی است. این مدارک به طور کلی بسته به شرایط کارفرمایان، مدارکی مشخص نیستند اما شما باید پیش نیازهایی زیر را در اختیار داشته باشید:

 • دارا بودن مدرک حداقلی لیسانس مرتبط با تخصص
 • دارا بودن سوابق کاری مرتبط با مدرک تحصیلی
 • مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5
 • مدارک فنی

و شرایط و مدارکی که کارفرمایان تعیین می کنند.

ورود به مرحله دوم به منزله قبول شدن در مرحله دریافت پیشنهادات است. در مرحله دوم شما باید مدارکی را به منظور دریافت مجوز کار و مهاجرت به سوئد از طریق کار ارائه دهید. این مدارک به شرح زیر است:

 • پاسپورت
 • مدارک تحصیلی مرتبط
 • قرارداد کاری با یک کارفرما یا شرکت مبنی بر مدارک و رشته مربوطه
 • مدارک ازدواج و تولد در صورتی که دارای همراه برای مهاجرت باشید

باید بدانید که در رابطه با دریافت پیشنهادات شغلی در سوئد، همانند ویزای آلمان و اتریش، محدودیت شرایط سنی وجود ندارد. شما در صورت ارائه مدارک درست، امکان دریافت پیشنهادات کاری را دارید. این پیشنهادات تا سن بازنشستگی برای متقاضی فراهم است. همچنین نیازی به ارائه مدارک بیمه برای اثبات سابقه کاری وجود ندارد. این موضوع با نامه های رسمی ادارات کار قابل اثبات است.

حتما بخوانید:  مهاجرت به انگلستان از طریق سرمایه گذاری

حداقل زمان قرارداد کاری در سوئد برابر با 2 سال است که به طور معمول بر اساس تاییدات اداره کار، 6 ماه اول این مدت زمان کاری، دوره آزمایشی محسوب می شود.

لیست مشاغل پیشنهادی در سال 2021 برای مهاجرت کاری به سوئد

مشاغلی که به شکل ویژه ای در کشور سوئد نیازمندی شغلی محسوب می شوند، مشاغل مرتبط با IT و کامپیوتر است. باید بدانید که این شغل ها با امکانات متفاوتی برای ایرانیان فراهم هستند؛ به گونه ای که متقاضیان می توانند از داخل ایران با کمپانی های سوئدی در زمینه شغل مصاحبه کنند. این مصاحبه در کنار سایر آفرهای شغلی یک موقعیت مناسب برای متخصصین حوزه کامپیوتر و IT محسوب می شود. باید بدانید که حقوق پایه ای پیشنهادی برای IT حداقل برابر با 3 الی 4 هزار یورو است که به عنوان پر درآمد ترین شغل و مناسب ترین راه برای مهاجرت به سوئد از طریق کار به نظر می آید.

در کنار دو شغل پر نیاز در کشور سوئد، اداره کار این کشور هر ساله لیستی از شغل های مورد نیاز را در اختیار مشتاقان مهاجرت کاری قرار می دهد.  لازم است بدانید که در لیست زیر حساسیت و سخت گیری های پیچیده ای برای مهاجر وجود ندارد، آن چیز که مهم است، تخصص و تعهد است. به نحوی که حتی تا شش ماه اول هیچ گونه امضا یا قرارداد رسمی با متقاضی نوشته نمی شود.

این مشاغل و درآمد سالانه آن ها به شرح زیر است:

 • پزشکی و زیر شاخه های درمان و سلامت: سالانه 75 هزار یورو
 • علوم فنی و علوم تحقیقاتی: سالانه 62 هزار یورو
 • عمران: سالانه 60 هزار یورو
 • خدمات اجتماعی: سالانه 52 هزار یورو
 • آموزش و خدمات آموزشی: سالانه حدود 45 هزار یورو
 • IT و کامپیوتر: سالانه 44 هزار یورو یا بیشتر
 • نصب و راه اندازی و تعمیر سیستم تهویه هوا: سالانه 36 هزار یورو و بیشتر

میزان درآمدهای ماهیانه به نسبت مالیات در سوئد

علاوه بر مشاغلی که رتبه های بالایی در میزان حقوق و شرایط کاری به خود اختصاص داده اند، مشاغل دیگری نیز برای مهاجرت به سوئد از طریق کار وجود دارد. برخی از مشاغل دارای میزان حداقلی حقوق نیستند. به این معنا که بر اساس جایگاه هر فرد در جامعه، درآمد او می تواند متفاوت باشد. باید بدانید که سوئد از نظر دریافت مالیات در اروپا در بالاترین سطح قرار دارد و به همین دلیل هم، خدمات اجتماعی و رفاهی ویژه ای را به شهروندان خود ارائه می دهد.

برخی از مشاغلی که در جهت خدمات اجتماعی و رفاهی برای افراد فراهم است با شرح زیر است:

 • مدیر مرکز پیش دبستانی: ماهیانه 4 هزار یورو
 • معمار حوزه ترافیک شهری: ماهیانه 3 هزار و 500 یورو
 • فیزیوتراپیست: ماهیانه 3 هزار یورو
 • مشاورین مدرسه: ماهیانه 3 هزار یورو
 • توسعه دهندگان حوزه نرم افزاری: ماهیانه 3 هزار و 500 یورو
 • مسئولین کتابداری یا کتابدار: ماهیانه 2 هزار و 800 یورو
 • مهندسین مکانیک: ماهیانه 3 هزار و 600 یورو
حتما بخوانید:  مهاجرت به سوئد - بهترین روش‌ها در سال 2021

باید دقت داشته باشید که تفاوت حقوق ها در سطح کشور سوئد بسیار پایین است و این موضوع سبب وجود حداقلی اختلاف طبقاتی در این کشور شده است. همچنین از آن جایی که در این کشور همانند اکثر کشورهای اروپایی، چیزی به نام حداقل حقوق وجود ندارد، حقوق اصلی افراد توسط صنف کارگری تعیین و مشخص می شود.

 

دریافت اقامت و تابعیت کشور سوئد از طریق مهاجرت کاری

افراد زیادی هستند که با توجه به تخصص خود، رشد مالی و شرایط ویژه، بازه های زمانی مختلفی را برای مهاجرت به سوئد از طریق کار در نظر می گیرند. برخی از انتخاب های زمانی برای افراد، به شکل کوتاه مدت و چند ساله است.

در بیشتر موارد اکثر افراد ترجیح می دهند در ضمن ارتقای شغل خود، به سبب ایجاد علاقمندی هایی که سوئد برای آن ها می آفریند، در این کشور زندگی دائم داشته باشند. باید بدانید که چنین موضوعی در سیستم قانونی سوئد کاملا پیش بینی شده است. سیستم قانونی سوئد مبتنی بر این موضوع است که هر فرد یا شخص متقاضی در صورت 5 سال کار کردن در این کشور و پرداخت مالیات های لازم، می تواند اقدام به درخواست اقامت دائم کند. در پی درخواست اقامت دائم، شرایط ماندگاری و اقامت خانواده متقاضی نیز فراهم خواهد شد.

به طور کلی برای کسی که به قصد مهاجرت به سوئد از طریق کار وارد این کشور شده است، از لحاظ قانونی شرایط دریافت اقامت به شکل زیر برای او فراهم است:

 1. 5 سال کار در سوئد
 2. پرداخت مالیات
 3. تسلط به زبان سوئدی
 4. اثبات پذیرش فرهنگ و زندگی در سوئد

دارا بودن موارد بالا سبب دریافت حق شهروندی برای متقاضی می شود. همچنین باید بدانید که پس از 6 سال زندگی دائم از هر طریق هر نوع مهاجرتی، متقاضی قادر به دریافت پاسپورت سوئد نیز خواهد بود.

برای دریافت حق زندگی و مهاجرت کاری به سوئد از کجا باید شروع کرد؟

نکته حائز اهمیت این است که اطلاع از شرایط مهاجرت کاری تنها به موارد ذکر شده محدود نمی شود. به طور مثال سوئد از نظر نرخ بیکاری در سال 2019 با عدد 6 درصد مواجه بوده است. این عدد به معنای وجود شرایط و وضعیت کاری مناسب در این کشور است. اما برای مهاجرت به سوئد از طریق کار نباید فقط به نمودارهای آماری اکتفا کرد. در کنار نرخ بیکاری پایین، مالیات یکی از گزینه هایی است که در سوئد به نسبت سایر کشورهای اروپایی بسیار بالا در نظر گرفته شده است که البته این موضوع به دلیل شرایط رفاهی متفاوت برای شهروندان است.

به عنوان کسی که قصد مهاجرت به سوئد را دارید ما در موسسه رهپویان مهاجر کنار شما هستیم تا با ارائه روش های کارآمد و درست، شما را در مسیر مهاجرت و پیشرفت فردی و خانوادگی کمک کنیم. برای دستابی به شرایط و اطلاعات دقیق با ما تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.