مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل

مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در این مقاله، مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اما ابتدا، آشنایی مختصری با کشور ارمنستان پیدا خواهیم کرد. با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور ارمنستان و نزدیکی آن به ایران، روز به روز بر تعداد افرادی که تمایل به مهاجرت به ارمنستان پیدا می‌کنند، اضافه می‌شود. مهاجرت به ارمنستان از طریق روش‌های بسیار متفاوتی صورت می‌گیرد مانند مهاجرت از طریق کار به ارمنستان. یکی دیگر از روش‌های مهاجرتی از طریق تحصیل است.

آشنایی با کشور ارمنستان

کشور ارمنستان یکی از کشورهای همسایه ایران است. این کشور در قفقاز جنوبی قرار گرفته است و با کشورهای گرجستان، ترکیه، آذربایجان و ایران همسایه است. یکی از بلندترین قله‌های کوهستانی در منطقه آرارات ارمنستان واقع شده است.

آب و هوای این کشور قاره‌ای است. بدان معنا که در تابستان بسیار گرم و در زمستان آب و هوای بسیار سردی دارد. اگرچه، فصل‌های پاییز و بهار دارای آب و هوای بسیار خوشایند و مطبوعی است.

پایتخت کشور ارمنستان، شهر قدیمی ایروان و زبان رسمی آن، ارمنی است. کشور ارمنستان با جمعیت نزدیک به 3 میلیون نفر یک کشور جمهوری با رئیس جمهور و نماینده دموکراسی است. مذهب اصلی مردم کشور ارمنستان، مسیحیت است. از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این کشور، برنامه بهداشتی اجباری است که شامل تمام ساکنان این کشور می‌شود.

مقاطع تحصیلی در کشور ارمنستان

مقاطع تحصیلی کشور ارمنستان را می‌توان به چهار دسته تقسیم نمود: مقاطع قبل از دانشگاه، مقطع کارشناسی، مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکترا. مهاجرت برای تحصیل به ارمنستان در هر یک از مقاطع زیر امکان‌پذیر است.

مقاطع قبل از دانشگاه

همانطور که گفته شد، مهاجرت به ارمنستان برای تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه نیز امکان‌پذیر است. آموزش در اکثر مدارس این کشور به زبان ارمنی ارائه می‌شود اما علاقمندان می‌توانند به منظور تحصیل به زبان انگلیسی نیز اقدام نمایند.

سیستم آموزش کشور ارمنستان شبیه به سیستم آموزش کشورهای پیشرفته‌ای از قبیل انگلستان، کانادا و آمریکا است. بیشتر دانش آموزان ارمنی به منظور تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی تلاش می‌کنند. هزینه تحصیل در این رشته‌ها نسبت به سایر کشورهای آسیایی بسیار پایین‌تر است. با این وجود، مدارک تحصیلی این دو رشته همچنان در ایران قابل قبول نمی‌باشد.

مقطع تحصیلی کارشناسی

مقطع کارشناسی در کشور ارمنستان با نام Bakalau شناخته می‌شود و مانند اکثر کشورها چهار سال به طول می‌انجامد. علاقمندان به مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی می‌بایست مدرک تحصیل 12 ساله قبل از ورود به دانشگاه را داشته باشند. در صورت عدم داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی، متقاضیان می‌توانند در دوره‌های قبل از دانشگاه شرکت کنند.

ارزیابی دانشگاهی در کشور ارمنستان به صورت امتحانات و آزمون‌های شفاهی و کتبی است. دانشگاه‌های کشور ارمنستان به سه زبان ارمنی، انگلیسی و روسی برگزار می‌شوند. متقاضیان می‌توانند با انتخاب زبان انگلیسی در دانشگاه‌های مشخصی تحصیل کنند. به منظور تحصیل به زبان انگلیسی به حداقل نمره‌ی آیلتس 6 نیاز است.

از جمله مهم‌ترین رشته‌های دانشگاه‌های ارمنستان در مقطع کارشناسی می‌توان به حقوق، امور بانکی و مالی، اقتصاد، مدیریت، دوره‌های آموزشی، کامپیوتر، روانشناسی، روزنامه‌نگاری، روابط بین الملل اشاره کرد.

دانشگاه‌های مهم کشور ارمنستان

 

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد

در سیستم آموزشی کشور ارمنستان به مقطع کارشناسی ارشد، Magister گفته می‌شود که حدود دو سال نیز به طول می‌انجامد. به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان حتماً باید یک مقاله علمی به نام خود منتشر کرده باشند و آن را به دانشگاه مربوطه تحویل دهند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

متقاضیان مهاجرت به ارمنستان می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته نیز تحصیل کنند. این مقطع حدود 5 سال به طول می‌انجامد و با نام Diploma شناخته می‌شود. کارشناسی ارشد پیوسته در کشور ارمنستان برای برخی از رشته‌های مهندسی از قبیل الکترونیک، کامپیوتر، مخابرات، قدرت، مکانیک، نقشه‌کشی، نقشه‌برداری و عمران برگزار می‌شود.

برای تحصیل در این مقطع نیز باید متقاضیان مدرک آیلتس حداقل 6 را به دانشگاه مربوطه ارائه دهند. مقطع کارشناسی ارشد پیوسته در دانشگاه‌های ارمنستان نیز به صورت زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.

لازم به ذکر است که علاقمندان به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدارکی از قبیل شناسنامه، گواهی سلامت، 6 قطعه عکس و همچنین سوابق آموزشی خود را علاوه بر مدرک آیلتس 6 به دانشگاه مربوطه ارائه دهند.

از جمله معروف‌ترین رشته‌های دوره کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ارمنستان می‌توان به حقوق، اقتصاد، مدیریت، امور مالی و بانکی، دوره‌های آموزشی و علوم کامپیوتر اشاره کرد.

 

مقطع تحصیلی دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در کشور ارمنستان برای دانشجویانی میسر است که مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه‌های این کشور سپری کرده‌اند. البته، متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا که چنین شرایطی ندارند، می‌توانند با جلب نظر استاد راهنمای یکی از دانشگاه‌های ارمنستان اقدام نمایند.

دوره دکترا در کشور ارمنستان بین 4 تا 6 سال طول می‌کشد. متقاضیان مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل در مقطع دکترا باید دارای شرایط و مدارک زیر باشند:

 • معدل بالای 17
 • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس حداقل 6)
 • چاپ مقاله علمی در مجلات معتبر بین‌المللی
 • سوابق تحصیلی مناسب و درخشان

داشتن موارد بالا، شانس شما برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های ارمنستان را افزایش می‌دهد. معروف‌ترین رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا دانشگاه‌های ارمنستان عبارتند از هنر، مدیریت، جامعه‌شناسی، تجارت، اقتصاد و امور مالی و بانکی.

دانشگاه‌های مهم کشور ارمنستان

دانشگاه‌های ارمنستان دارای انجمن‌ها و گروه‌های دانشجویی بسیار زیاد و قوی است که موجب افزایش فعالیت دانشجویان در زمینه علمی می‌شود. این موضوع خود منجر به بالا رفتن سطح علمی و تحقیقاتی ارمنستان شده است.

دانشگاه‌های ارمنستان برای برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارهای متنوع نیز شناخته می‌شوند. این موارد موجب جذب دانشجویان بیشتر از سراسر جهان، به خصوص کشورهای همسایه ارمنستان شده است.

کشور ارمنستان در حال حاضر دارای 29 دانشگاه دولتی و 48 دانشگاه خصوصی است. از این بین، 4 دانشگاه به صورت بین المللی فعالیت می‌کنند.

در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور ارمنستان می‌پردازیم.

دانشگاه دولتی ایروان

دانشگاه دولتی ایروان که در سال 1920 تاسیس شده است، قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور به شمار می‌رود. با این وجود، همچنان به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ارمنستان شناخته می‌شود. دانشگاه دولتی ایروان دارای رشته‌های بسیار متنوعی است.

از جمله دپارتمان‌های آن می‌توان به تاریخ، شیمی، اقتصاد، زبان ارمنی، فیزیک، ریاضیات و مکانیک، زیست‌شناسی، جغرافیا و زمین‌شناسی، حقوق، زبان‌شناسی روسی، شرق‌شناسی، روزنامه‌نگاری، فلسفه و روانشناسی، جامعه‌شناسی، فیزیک هسته‌ای، زبان‌شناسی رومی آلمانی، الهیات، ریاضیات کاربردی و روابط بین الملل اشاره کرد.

دانشگاه دولتی پزشکی ایروان

دانشگاه دولتی پزشکی ایروان در سال 1930 تاسیس شده و دارای مجوز سازمان جهانی بهداشت است. به همین دلیل، مدارک آن در سراسر جهان اعتبار دارند.

دپارتمان‌های این دانشگاه شامل رشته‌های پزشکی عمومی، پزشکی دهان، طب نظامی، بهداشت عمومی، داروسازی و تحصیلات تکمیلی است.

حتما بخوانید:  آشنایی با کشور ارمنستان

دانشگاه دولتی مهندسی ارمنستان

این دانشگاه که با نام پلی تکنیک نیز شناخته می‌شود، در سال 1933 در ایروان تاسیس شد. در حال حاضر، ده‌ها هزار دانشجو در رشته‌های مختلف این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

از جمله مهم‌ترین دپارتمان‌عای دانشگاه مهندسی ارمنستان می‌توان به مهندسی شیمی، برق، ماشین‌سازی، محیط زیست، معدن، متالوژی و ذوب فلزات، کامپیوتر، مخابرات و رادیو، ریاضیات کاربردی، مکانیک و ماشین‌آلات، تحصیلات مکاتبه‌ای و حمل و نقل اشاره کرد.

هزینه‌های تحصیل در کشور ارمنستان

 

دانشگاه دولتی زبان‌شناسی ارمنستان

 

دانشگاه دولتی زبان‌شناسی ارمنستان که با نام بوریسوف (شاعر روسی) شناخته می‌شود، در سال 1935 در ایروان آغاز به فعالیت کرد. دپارتمان‌های این دانشگاه شامل زبان روسی، زبان‌های خارجی (آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، یونانی و فارسی)، زبان‌شناسی و علوم ارتباطات میان فرهنگی و زبان و ادبیات خارجی اشاره کرد.

دانشگاه دولتی اقتصاد ارمنستان

دانشگاه دولتی اقتصاد ارمنستان در سال 1970 تاسیس شد و شامل دپارتمان‌های زیر است:

 • مدیریت
 • روابط اقتصاد بین الملل
 • قوانین اقتصاد
 • دارایی
 • بازاریابی و علوم فروش
 • سازمان بازرگانی
 • حسابداری و حسابرسی
 • علوم کامپیوتر و آمار

دانشگاه دولتی روسی-ارمنی در ارمنستان

 

دانشگاه دولتی روسی-ارمنی در سال 1997 با مشارکت هر دو کشور در ایروان تاسیس شد. این دانشگاه دارای دپارتمان‌های متنوعی از جمله ریاضیات کاربردی، اقتصاد، جهانگردی و گردشگری، زبان‌های خراجی، حقوق، پزشکی و زیست‌شناسی، علوم سیاسی و اجتماعی، زبان‌شناسی، مهندسی و فناوری و تبلیغات می‌باشد.

دانشگاه فرانسوی ارمنستان

دانشگاه فرانسوی ارمنستان در سال 2000 با همکاری مشترک بین ارمنستان و فرانسه آغاز به کار کرد. این دانشگاه به تمامی فارق‌التحصیلان خود یک دیپلم دوگانه (دیپلم دولتی فرانسوی ارمنی) اعطا می‌کند. دپارتمان‌های این دانشگاه عبارتند از: حقوق، مدیریت، بازاریابی، دارایی، علوم کامپیوتر و ریاضیات کاربردی.

دانشگاه آمریکایی ارمنستان

 

دانشگاه آمریکایی ارمنستان در سال 1991 با مشارکت خیرین ارمنستان، دانشگاه کالیفرنیا و دولت ارمنستان تاسیس شد. این دانشگاه در واقع شعبه‌ای از دانشگاه کالیفرنیا محسوب می‌شود و شامل 5 دوره کارشناسی، 9 دوره کارشناسی ارشد و 4 گواهینامه تحصیلات تکمیلی است.

دانشگاه آموزشی اروپایی ارمنستان

دانشگاه آموزشی اروپایی ارمنستان بر اساس استانداردهای اروپایی در سال 2001 تاسیس شد. این دانشگاه شامل دپارتمان‌های زیر می‌باشد.

 • اقتصاد و مدیریت
 • حقوق
 • زبان‌شناسی
 • گردشگری و جهانگردی
 • روابط بین الملل
 • تکنولوژی اطلاعات
 • مدیریت بهداشت عمومی

هزینه‌های تحصیل در کشور ارمنستان

یکی از مزایای مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل، پایین بودن هزینه‌های تحصیل است. این هزینه‌ها بسته به رشته‌های تحصیلی متغیر هستند اما هزینه برخی از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی در دانگشاه‌های ارمنستان به شرح زیر می‌باشند:

 • رشته‌های مهندسی: 1500 دلار در سال
 • رشته‌های پزشکی: 4000 دلار در سال
 • رشته دندان‌پزشکی: 4500 تا 5000 دلار در سال
 • رشته داروسازی: 3000 تا 3500 دلار در سال

البته لازم به ذکر است که هزینه‌های تحصیل در کشور ارمنستان نسبت به سال‌های پیش حدود 30 درصد افزایش داشته است. و این موضوع موجب به وجود آمدن مشکلات مالی در میان دانشجویان خارجی شده است.

علاوه بر هزینه‌های دانشگاهی، هزینه‌های زندگی نیز باید در مهاجرت به ارمنستان در نظر گرفته شود. خوشبختانه، هزینه‌های زندگی نیز در این کشور بسیار پایین است. به طور میانگین، برای زندگی در ارمنستان باید 400 یورو در ماه هزینه کرد که البته شامل هزینه مسکن نیز می‌شود.

حتما بخوانید:  مهاجرت از طریق کار به ارمنستان در سال 2021

لازم به ذکر است که دانشجویان می‌توانند در خوابگاه‌های دانشجویی نزدیک دانشگاه زندگی کنند. این خوابگاه‌ها با ارائه خدمات و امکانات کامل،، حدود 150 تا 200 دلار در ماه برای دانشجو هزینه خواهند داشت.

امکان اجاره منزل در نزدیکی دانشگاه نیز برای واجدین شرایط وجود دارد. به طور میانگین، هزینه اجاره بین 600 تا 700 دلار برآورد می‌شود.

حق کار دانشجویان خارجی در کشور ارمنستان

شاید این سوال برای متقاضیان مهاجرت به ارمنستان از طریق کار ایجاد شود که آیا دانشجویان خارجی در حین تحصیل می‌توانند کار کنند؟ بله. حق کار برای دانشجویان در حال تحصیل در ارمنستان به صورت پاره وقت وجود دارد.

ساعات کاری برای دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی آن‌ها مشخص می‌شود. به عنوان مثال، دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند 10 ساعت، مقطع کارشناسی ارشد، 20 ساعت و مقطع دکترا 30 ساعت اجازه کار در این کشور دارند.

دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور ارمنستان می‌توانند از طریق سایت‌های کاریابی و پلفرم‌های ویژه به دنبال کار پاره وقت بگردند و شغل مناسبی را پیدا کنند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیل کشور ارمنستان

در صورتی که قصد مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل را دارید، حتماً باید مدارک و اسناد زیر را تهیه نمایید.

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی کشور ارمنستان
 • گذرنامه به همراه سه کپی از آن
 • انگیزه‌نامه یا SOP: انگیزه‌نامه شامل هدف و مدت اقامت در کشور ارمنستان است
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر در ارمنستان
 • رزومه یا CV
 • رسید پرداخت هزینه تحصیل در کشور ارمنستان
 • مدارک تحصیلی مقاطع پایین‌تر
 • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل)
 • اثبات محل اقامت
 • مدارک پزشکی بیمه معتبر
 • اثبات تمکن مالی

روند مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل به این صورت است که ابتدا متقاضی باید از یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی این کشور پذیرش بگیرد. سپس، با ارائه نامه پذیرش خود باید از نزدیک‌ترین سفارت ارمنستان درخواست ویزای تحصیلی بگیرند. در نهایت، فرم درخواست را به همراه مدارک بالا ارسال کنند.

تمکن مالی جهت اخذ مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل

تمکن مالی جهت اخذ مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل

همانطور که در بالا بدان اشاره شد، تمکن مالی یکی از مهم‌ترین بخش‌های اخذ ویزای تحصیلی محسوب می‌شود. منظور از اثبات تمکن مالی، سند بانکی است که نشان می‌دهد فرد متقاضی قادر به تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در کشور ارمنستان است. این سند بانکی، سطح مالی متقاضی بر اساس ریال یا دلار (یورو) نشان می‌دهد.

شرایط بیمه دانشجویی مهاجرت به ارمنستان

یکی از سوالات متداول متقاضیان مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل، در مورد بیمه دانشجویی است. دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی خود می‌توانند از بیمه دانشجویی استفاده کنند. این بیمه شامل کلیه خدمات درمانی مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور ارمنستان است.

کلام آخر

در سال‌های اخیر، کشور ارمنستان یکی از مقاصد اصلی متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل بوده است. این کشور به دلیل هزینه‌های بسیار پایین تحصیل و زندگی در مقایسه با سایر کشورها مورد توجه قرار گرفته است.

آب و هوای مناسب، زیبایی‌های تاریخی و فرهنگی، نزدیکی به ایران، امکان کار در حین تحصیل، حضور اساتید مجرب و دانشگاه‌های معتبر داخلی و بین المللی و برگزاری دوره‌های رایگان آموزش زبان ارمنی، این کشور را به یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرتی تبدیل کرده است.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *