مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشورهای اسکاندیناوی شامل چهار کشور سوئد، نروژ، دانمارک و فنلاند هستند. هر چهار کشور در شمال قاره اروپا قرار گرفته‌اند.با توجه به شرایط و کیفیت بالای زندگی در کشورهای اسکاندیناوی، این کشورها سالانه مقصد گردشگران بسیار زیادی قرار می‌گیرند. سطح آموزشی بالا، رفاه اجتماعی، درآمد مناسب و خدمات درمانی فوق‌العاده همگی موجب جذب حجم بالایی از مهاجران به کشورهای اسکاندیناوی شده‌اند. در این مطلب، روش‌های مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی را به صورت مورد به مورد برای هر کشور بررسی خواهیم کرد. در این مقاله، روش‌های مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آشنایی بیشتر با کشورهای اسکاندیناوی

هر چهار کشور عضو شبه جزیره اسکاندیناوی عضو پیمان شنگن و اتحادیه اروپا هستند. این کشورها سکولار هستند و در نتیجه، دین و مذهب جایگاه خاصی در جامعه ندارد. آب و هوای سرد، مناطق پوشیده از برف و یخبندان از ویژگی‌های اصلی کشورهای اسکاندیناوی است. با این وجود، دیدن شفق‌های قطبی، تجربه منحصر به فردی است که سالانه میلیون‌ها جهانگرد را به این کشورها جلب می‌‌کند.

به دلیل سرما و یخبندان، روند شهرنشینی در این کشورها نسبت به سایر کشورهای اروپایی آهسته‌تر صورت گرفت. با این وجود، طی چند قرن گذشته، کشورهای اسکاندیناوی تبدیل به بهترین کشورهای نه تنها اروپا بلکه جهان شده‌اند. برنامه‌های اقتصادی این کشورها با موفقیت بسیار زیادی همراه بوده‌اند. به طوری که این کشورها از نظر سطح رفاه، جایگاه نخست را در فهرست جهانی به خود اختصاص داده‌اند. 

هر چهار کشور عضو پیمان شنگن و اتحادیه اروپا هستند. از شاخصه‌های برجسته کشورهای شمال اروپا می‌توان به رشد صنعتی و اقتصادی بازار داخلی و همچنین پیشرفت در بازار بین‌المللی اشاره کرد. در این کشورها، نظام‌های آموزشی و درمانی کاملاً رایگان و در سطح کیفیت بالایی ارائه می‌شوند. 

هزینه‌های زندگی در کشورهای اسکاندیناوی

هزینه‌های زندگی در هر کشور و منطقه با توجه به نوع زندگی و تعداد اعضای خانواده متفاوت است. اما باید گفت که این هزینه در کشورهای اسکاندیناوی نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر است. به عنوان مثال، هزینه زندگی و تمکن مالی برای یک فرد مهاجر در کشور فنلاند حدود 7 تا 9 هزار یورو در نظر گرفته می‌شود. این مبلغ را می‌توان با کشور سوئیس مقایسه کرد که در آن هزینه زندگی و تمکن مالی 14 هزار یورو است. 

لازم به ذکر است که افرادی که با فرد غیرشهروند کشورهای اسکاندیناوی ازدواج می‌کنند، باید ثابت کنند که قادر به تامین هزینه‌های زندگی و تمکن مالی برای دو نفر هستند. 

مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی: سوئد

کشور سوئد همیشه به دلیل سطح بالای نظام آموزشی، کیفیت زندگی و رفاه شهروندانش شناخته می‌شود. با این وجود، روش‌های مهاجرت به سوئد نسبت به سایر کشورها محدودتر است. اکثر مهاجران کشور سوئد از طریق ادامه تحصیل یا کار وارد کشور می‌شوند. دانشگاه‌های سوئد در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. 

همچنین، بازار کار برای فارغ‌التحصیلان به دلیل اقتصاد پررونق بسیار گسترده است. در نتیجه، دانشجویان با دغدغه فکری برای یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی خود روبرو نمی‌شوند. از سوی دیگر، درآمد و حقوق نیز در این کشور بسیار بالا است. حقوق نیروی کار خارجی در کشور سوئد از 2500 یورو در ماه شروع می‌شود. این در حالی که حقوق پایه در کشور سوئد تقریباً 15000 کرون است. میزان مالیات در این کشور نیز بر اساس امکانات دولتی تعیین می‌شود. 

روش‌های مهاجرت به سوئد

مهاجرت از طریق تحصیل

برای دانشجویانی که قصد مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل را دارند، باید گفت که اکثر دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی هستند. البته، برخی از دانشگاه‌ها به سطح پایه از زبان سوئدی نیاز دارند. در نتیجه، اگر از تسلط خوبی بر زبان انگلیسی دارید، با هیچ گونه مشکلی در زمینه تحصیل در کشور سوئد روبرو نخواهید شد. 

مهاجرت از طریق کار

روش مرسوم دیگر مهاجرت به این کشور از طریق کار و جاب آفر است. لازم به ذکر است که کشور سوئد از نظر مشاغل فنی مهندسی با کمبود نیرو مواجه است. در نتیجه، فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی مهندسی که مایل به مهاجرت به سوئد هستند، می‌توانند به راحتی از یک کارفرما در این کشور پیشنهاد کاری دریافت نمایند. دریافت پیشنهاد کاری به معنای اخذ ویزای کار و در نتیجه اقامت موقت در این کشور است. 

علاوه بر رشته‌های فنی و مهندسی، نیروی کار متخصص در زمینه بهداشت و درمان نیز شانس خوبی برای یافتن کارفرما در کشور سوئد دارند. قوانین جدید مهاجرتی این کشور به پزشکان نیز این امکان را می‌دهد تا با گذراندن دوره‌های کارآموزی و زبان‌آموزی در این کشور مشغول به کار شوند. 

مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی: نروژ

کشور نروژ به دلیل رونق صنعتی در میان کشورهای اروپایی شناخته شده است. صنعت نفت در این کشور حرف اول را می‌زند. به طوری که بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی جذب این صنعت شده و سود فراوانی را نصیب کشور نروژ شده است. کشور نروژ نیز به دلیل صنعتی بودن همیشه مقصد مهاجران تحصیلی و کاری بسیار زیادی بوده است. نظام پیشرفته آموزشی و بازار کار پررونق دلیل اصلی این حجم از مهاجران نخبه به این کشور است. 

 

حتما بخوانید:  شرایط و مدارک لازم اخذ ویزای جست و جوی کار آلمان در سال 2021

مهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق تحصیل یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کشور نروژ است. انتخاب نروژ برای ادامه تحصیل بیشتر به دلیل ارزان بودن دانشگاه‌ها و دیگر مقاطع تحصیلی است. از سوی دیگر، بازار کار در این کشور بسیار پررونق است و فارغ‌التحصیلان با مشکل پیدا کردن شغل روبرو نمی‌شوند. در نتیجه، دانشجویان به راحتی می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند. 

 

مهاجرت از طریق کار

افرادی که قصد مهاجرت از طریق کار به کشور نروژ را دارند، حتماً باید پیشنهاد شغلی بگیرند. این پیشنهاد شغلی باید از سوی کارفرمای شاغل در نروژ ارائه شود. همچنین، پیش از ارائه نیز باید آگهی آن در اتحادیه اروپا درج شده باشد. در صورتی که هیچ متقاضی از کشورهای اتحادیه اروپا برای شغل موردنظر پیدا نشد، با افراد دیگر تماس می‌گیرند. 

البته، مهاجرت کاری در کشور نروژ به یک روش دیگر نز امکان‌پذیر است. برخی از افراد از طریق کارآموزی وارد کشور می‌شوند و برای یک مدت زمان کوتاه اقامت موقت می‌کیرند. در این مدت زمان باید به دنبال شغل مناسب بگردند. اگر موفق به یافتن شغل نشدند، کشور را ترک می‌کنند.

به طور کلی، روش اصلی مهاجرت به کشور نروژ از طریق اخذ ویزای کار است. ویزای کار برای افراد تحصیل کرده و دارای مدارک تحصیلی مرتبط با شغل موردنظر سریع‌تر صادر می‌شود. حقوق پایه برای فرد دارای مدرک کارشناسی ارشد در نروژ حدود 428000 کرون و برای فرد دارای مدرک کارشناسی حدود 397100 است. 

مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی: فنلاند

کشور فنلاند به دلیل نظام آموزشی برتر و همچنین مردمان شاد در سراسر جهان شناخته می‌شود. از دیگر ویژگی‌های این کشور می‌توان به سطح رفاه بالا و درآمد فوق‌العاده خوب شهروندان اشاره کرد. به همین دلیل است که این کشور سالانه مهاجران تحصیلی بسیار زیادی را جلب می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت که مهاجرت از طریق تحصیل بهترین روش برای مهاجرت به کشور فنلاند است. 

روش‌های مهاجرت به فنلاند

مهاجرت از طریق تحصیل

تحصیلی برای دانشجویان مهاجری که به زبان فنلاندی تسلط دارند، کاملاً رایگان است. حتی دانشگاه‌های انگلیسی زبان این کشور نیز نسبت به دانشگاه‌های سراسر اروپا ارزان‌تر هستند. کشور فنلاند این امکان را برای دانشجویان خارجی خود فراهم می‌کند تا زبان فنلاندی را در سال اول تحصیل به خوبی یاد بگیرند. به این طریق، دانشجویان می‌توانند تحصیل خود را در دانشگاه‌های رایگان این کشور ادامه دهند. لازم به ذکر است که آموختن زبان فنلاندی در سال اول دانشگاه کاملاً رایگان است. 

بازار کار در این کشور بسیار خوب است. به طوری که 96 درصد از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار و درآمدزایی می‌شوند. دانشگاه نیز به دانشجویان خود کمک می‌کند تا شغل متناسب با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند. عموماً شهریه سال نخست در مقطع لیسانس در کشور فنلاند حدود 10 هزار یورو است که با یادگیری زبان فنلاندی می‌توان سال‌های دوم و سوم مقطع لیسانس را به صورت کاملاً رایگان سپری کرد. 

مهاجرت از طریق کار

مهاجرت از طریق کار به کشور فنلاند نیز از طریق پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای فنلاندی است. این پیشنهاد شغلی باید ابتدا برای 3 ماه در خود کشور آگهی شود. در صورتی که هیچ گونه متقاضی برای شغل موردنظر پیدا نشد، آگهی کاری برای سه ماه دیگر در کشورهای اتحادیه اروپا ارائه می‌شود. اگر باز هم داوطلب واجد شرایطی پیدا نشد، نوبت با متقاضیان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می‌رسد. 

مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی: دانمارک

کشورهای دانمارک در میان سایر کشورهای اسکاندیناوی از نظر نظام آموزشی و درمانی، جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. روش‌های رایج مهاجرتی به این کشور عبارتند از تحصیل و کار. البته، بسیاری از افراد از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت نیز به کشور دانمارک مهاجرت می‌کنند اما تعداد این گروه از مهاجران در مقایسه با دانشجویان و نیروی کار متخصص بسیار کمتر است. 

روش‌های مهاجرت به دانمارک

مهاجرت از طریق تحصیل

کشور دانمارک یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان فنی مهندسی و مدیریت محسوب می‌شود. شهریه دانشگاه‌های انگلیسی زبان این کشور نسبت به سایر کشورهای اسکاندیناوی پایین‌تر است. به علاوه، دوره‌های آموزش زبان دانمارکی نیز برای دانشجویان خارجی برگزار می‌شود. 

مهاجرت از طریق کار

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کشور دانمارک از طریق جذب نیروی کار متخصص است. کشور دانمارک، بازار کار پررونقی دارد و جذب نیروی متخصص از سایر کشورها نیز بخشی سیاست‌های اصلی این کشور است. 

به منظور اخذ ویزای کار دانمارک به پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای شاغل در دانمارک نیاز است. پیشنهادی شغلی در کشور دانمارک بیشتر در حوزه فنی مهندسی و بهداشت و درمان است. به همین دلیل است که کشور دانمارک مقصد اصلی مهاجرتی بسیاری از پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران و همچنین ماماها قرار گرفته است. 

به طور معمول، مهاجرت کاری برای این قشر از مشاغل دشوارتر است و نیاز به معادل‌سازی مدرک دارد. اکثر کشورها برای دوره‌های زبان‌آموزی و معادل‌سازی مدرک، ویزای کار نمی‌دهند. اما کشور دانمارک از جمله کشورهایی است که توجه خاصی به این مشاغل دارد و امکانات ویژه‌ای را برای آن‌ها فراهم می‌سازد. 

این گروه از مشاغل می‌توانند برای دوره زبان‌آموزی خود ویزای 2 ساله دریافت کنند. سپس، دوره کارآموزی 9 ماهه برای معادل‌سازی مدرک برگزار می‌شود. پزشکان و پرستاران در این دوره کارآموزی با قوانین نظام پزشکی و پرستاری این کشور به خوبی آشنایی پیدا می‌کنند. 

مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی از طریق سرمایه‌گذاری

افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی از طریق سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت را دارند، ابتدا باید پشتوانه مالی مناسبی داشته باشند. برنامه‌های سرمایه‌گذاری در هر کشوری متفاوت است. اما به طور کلی، متقاضی باید یک بیزنس پلن کارآمد به دولت ارائه دهد. این بیزنس پلن باید دولت آن کشور را متقاعد کند که موجب رشد اقتصادی و سود شهروندان آن کشور خواهد بود. علاوه بر این، متقاضی باید حدود 100 هزار یورو در حساب بانکی خود داشته باشد. 

برای افرادی که از این طریق به کشورهای اسکاندیناوی مهاجرت می‌کنند، اقامت موقت داده می‌شود. در صورت که بیزنس پلن و سرمایه‌گذاری آن‌ها در کشور مربوطه به سوددهی رسید، متقاضیان می‌توانند جهت اخذ اقامت دائم خود اقدام نمایند.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

مدارک موردنیاز برای مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی

همانطور که در این مقاله بدان اشاره شد، مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. با این وجود، مهاجرت از طریق تحصیل و کار دو روش متداول محسوب می‌شوند. در تمامی روش‌های قانونی مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی به مدارک هویتی کامل نیاز است. منظور از مدارک هویتی، پاسپورت و شناسنامه معتبر به همراه ترجمه آن‌ها است. اگر قصد مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی از طریق تحصیل را دارید، مدارک تحصیلی از جمله نامه پذیرش دانشگاه نیاز است. همچنین، سوابق و مدارک تحصیلی مقاطع پیشین نیز باید ضمیمه پرونده شوند.

به منظور مهاجرت از طریق کار به مدارکی از قبیل سوء پیشینه و سابقه کار نیاز می‌باشد. علاوه بر این، اخذ ویزای کار از طریق پیشنهاد شغلی و دعوتنامه صورت می‌گیرد. در نتیجه، این دو مورد نیز باید در مدارک ارائه شده لحاظر گردند. 

سخن نهایی

کشورهای اسکاندیناوی یکی از بهترین مناطق جهان برای ادامه زندگی محسوب می‌شوند. سطح رفاه، کیفیت بهداشت و درمان، نظام آموزشی، بازار کار پررونق و درآمد بالا از جمله ویژگی‌های برجسته این کشورها به شمار می‌روند. به همین دلیل است که هر ساله سیل عظیمی از مهاجران برای ورود به هر چهار کشور اسکاندیناوی درخواست می‌دهند. 

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی وجود دارند از جمله تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت، ازدواج و غیره. در این میان، اخذ ویزای تحصیلی و ویزای کار بهترین روش‌ها برای مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی به شمار می‌روند.  

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *