ارمنستان

آشنایی با کشور ارمنستان

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

ارمنستان کجاست ؟

ارمنستان کشوری محصور در خشکی در قفقاز جنوبی ، بین دریای سیاه و دریای خزر است که از شمال و شرق با گرجستان و جمهوری آذربایجان و از جنوب و غرب با ایران و ترکیه همسایه است.بیشتر مناطق این کشور پوشیده از کوه و دشت است و رودخانه ها و نهرها از آنها عبور می کنند. تعداد جنگل های ارمنستان بسیار کم است ، اما بیشتر آنها انبوه هستند.

آب و هوای این سرزمین قاره ای است، یعنی  تابستان های گرم و زمستان های سرد. بلندترین نقطه در ارمنستان کوه آراگاتس است که تا 4095 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

کشور ارمنستان چقدر جمعیت دارد؟

کوچکترین کشورمشترک المنافع( CIS ) با مساحت 29800 کیلومتر مربع و 3،018،854 میلیون نفر جمعیت ، یکی از مهمترین مراکز صنعتی اتحاد جماهیر شوروی سابق بود.

در آخرین سرشماری که در سال ۲۰۱۹ انجام گرفته جمعیت این کشور به 2,958,000 رسیده که این نشان می‌دهد رشد جمعیت در این کشورمنفی شده است.

ارمنستان اولین کشوری بود که در اوایل قرن چهارم میلادی مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت و کلیسای آن کاملا مستقل و متفاوت از کلیساهای دیگر جهان است. “کلیسای حواری ارمنی”

آب و هوای ارمنستان

با توجه به موقعیت ارمنستان در قسمت شمالی منطقه معتدل و به دلیل ویژگی های خاص آب و هوایی ارمنستان و میزان کم بارش باران ، این کشور دارای آب و هوای خشک و قاره ای است.

تغییرات آب و هوایی در ارمنستان بسیار زیاد و قابل توجه است. زمستان‌ها  خیلی سرد نیست. میانگین دمای زمستان درحدود منفی 5 درجه سانتیگراد است و در مناطق کوهستانی میانگین دما به منفی 12 درجه سانتیگراد کاهش می یابد.

به استثنای مناطقی که بسیار مرتفع هستند ، در مناطق دیگر تابستان بسیار آفتابی ، گرم و طولانی است. میانگین دمای تابستان در بیشتر مناطق ارمنستان 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) است. گاهی اوقات دما در تابستان تا 42 درجه سانتیگراد (108 درجه فارنهایت) افزایش می یابد.

میزان بارندگی در ارمنستان قابل توجه نیست. بارش در ارتفاعات 4600 تا 6،600 فوت،در سال به طور متوسط ​​حدود 800 میلی متر (حدود 32 اینچ) و در مناطق پست  این میزان بین 6 تا 18 اینچ  در سال کاهش می یابد.

شهرهای بزرگ ارمنستان

 

ایروان

پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری ارمنستان است. در امتداد رودخانه هرازدان واقع شده است. ایروان مرکز اداری ، فرهنگی و صنعتی این کشور است.

ایروان یکی از زیباترین شهرهای قفقاز است. تاریخ ایروان به قرن هشتم قبل از میلاد و ظهور قلعه اربونی درسال 782 قبل از میلاد در دورترین قسمت غربی دشت آرارات توسط پادشاه آرگستوس اول برمی گردد.

شهر ایروان در سال 2012 توسط یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب انتخاب شد. ایروان عضوی از شهرهای اروپا است.

 

گیومری

دومین شهر پرجمعیت جمهوری ارمنستان پس از ایروان و مرکز استان شیراک در شمال غربی کشور است. این شهر در حدود 126 کیلومتری شمال ایروان در مرکز استان شیراک واقع شده است. طبق سرشماری سال 2012 ، جمعیت این شهر 145929 نفر بوده است. و جمعیت آن در سرشماری سال 2001 کاهش یافته است .

وانادزور

این سومین شهر پرجمعیت ارمنستان و مرکز استان لری در قسمت شمالی این کشور است. این شهر در حدود 128 کیلومتری (ایروان) پایتخت ارمنستان واقع شده است. بر اساس سرشماری سال 2011 ، جمعیت آن 86199 نفر است.وانادزور در قسمت شمالی ارمنستان واقع شده است.

این شهر یکی از زیباترین شهرهای این کشور زیبا است. خانه های تابستانی و ویلایی آنجا معروف هستند.

شهرهای دیگر این کشور به ترتیب جمعیت به شرح ذیل است :

اچمیادزین – هرازدان-  آبوویان- آرتاشات- کاپان- آرماویر  -گاوار  -اسپیتاک -چارنتساوان – سوان-  سیسیان-  ایجوان-  آرارات – دیلیجان

زبان ارمنی سخت است ؟

زبان ارمنی، زبان رسمی مردم ارمنستان است. در این کشور از زبان روسی بسیار استفاده می‌شود. ولی در سال‌های اخیر استفاده از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و فارسی نیز در میان مردم رواج پیدا کرده است.اگر قصد یادگیری زبان  ارمنی را دارید یا تازه یادگیری آن را شروع کرده اید ، به شما حق می دهیم کمی گیج شوید.

ارمنی با حدود هفت میلیون سخنور در سراسر جهان یکی از منحصر به فردترین زبانهایی است که می توانید در طول زندگی صحبت کنید. البته منحصر به فرد بودن این زبان باعث شده است که گاهی از آن به عنوان یکی از سخت ترین زبان های جهان یاد شود. اما دشواری زبان ارمنی توسط همه زبان آموزان تأیید نمی شود.

الفبای ارمنی که حدود 1600 سال قدمت دارد و دارای 38 حرف است (دو حرف آخر O و F بعداً اضافه شده و قبل از آن O به شکل Av نوشته شده است) ،  مسروب ماشتوتس در اوایل قرن پنجم ابداع کرد و از نظر مصوِّت‌ها شباهت زیادی به زبان یونانی دارد.

خط ارمنی از چپ به راست نوشته شده است. پس از اختراع الفبای ارمنی ، ترجمه از متون یونانی و آشوری آغاز شد واز اولین ترجمه ها،  ترجمه‌ی کتاب مقدس بود. یکی از ترجمه های کتاب مقدس که با کمک سی مترجم و زبان شناس در آن زمان انجام شد ، به دلیل کامل بودن و رسایی بسیار ارزش زیادی داشت و ملکه ترجمه ها نامیده می شد.

همزمان با ترجمه کتاب مقدس ، ترجمه های زیادی از یونانی و سریانی به ارمنی انجام شد ، متن اصلی برخی از آنها امروز موجود نیست واز بین رفته در حالی که ترجمه ارمنی هنوز موجود است.

در سال 1920 ، با پیروی از شعار “همه چیز باید نو شود” ، زبان شناسان ارمنی به فکر تغییر هجی زبان و تنظیم هجی یا تلفظ برای تسهیل هجی کردن ارمنی افتادند.

 

روابط ایران و ارمنستان :

از زمان استقلال ارمنستان ، ایران و ارمنستان همیشه یکدیگر را به عنوان شریک و دوست دیده اند. در سال 1992 ، ایران با رویکرد متعادل در درگیری قره باغ ، در جدیدی به روابط دو کشور گشود ، به ویژه هنگامی که آذربایجان و ترکیه مرزهای خود را به روی ارمنستان بستند. مرزهای ایران به عنوان راهی برای ارمنستان قلمداد می شد. انتقال گرجستان به عنوان ناامنی و ثبات داخلی تلقی می شود

ارمنستان و ایران از زمان جنگ قره باغ به دنبال تقویت همکاری های اقتصادی به روابط دوستانه خود ادامه داده اند.

یک پروژه معروف خط لوله انتقال گاز ایران و ارمنستان در ماه مارس 2007 آغاز شد.

مطابق توافق نامه دوجانبه مبادله ، ارمنستان گاز ایران را وارد و صادر می کند. در سال 2018 ، ارمنستان 567 میلیون متر مکعب گاز ایران وارد کرد و 1.839 میلیارد کیلووات ساعت برق به ایران صادر کرد ، اما در پی اعمال تحریم های بین المللی و آمریکا علیه ایران ، همکاری های دو جانبه محدود بود.

در سال 2012 ، ارمنستان 219 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده در حالی که صادرات به ایران 108.5 میلیون دلار بوده است. در سال 2016 ، واردات از ایران 164 میلیون دلار بود و ارمنستان کالاهایی با ارزش فقط 75 میلیون دلار به ایران صادر کرد.

با این حال ، توافق هسته ای امضا شده در سال 2015 روابط اقتصادی دو جانبه را تقویت کرد. واردات از ایران در سال 2018 به 269 میلیون دلار رسید و صادرات آن 94 میلیون دلار بود.

با این حال ، لازم به ذکر است که ایالات متحده به دلیل محاصره ارمنستان توسط آذربایجان و ترکیه ، ارمنستان را مجبور به تعلیق روابط اقتصادی خود با ایران را نکرد. حتی خروج آمریکا از توافق هسته ای در سال 2015 نیز این تعادل را تغییر نداد.

تحصیل در ارمنستان :

این کشور به عنوان یکی از کشورهای نزدیک مرزهای شمالی ایران طی سه دهه گذشته مورد استقبال دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است.

حتما بخوانید:  مهاجرت به مالزی و شرایط اخذ اقامت دائم در سال 2021

اگرچه زبان ارمنی و سطح ضعیف رونق این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی قابل مشاهده است و یکی از عوامل منفی در جذب دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در خارج از کشور است ، اما این دو عامل نتوانستند  از جذب شمار قابل توجهی از ایرانیان مشتاق در این کشور با دانشگاه‌های قدیمی بکاهد.

هزینه کم تحصیلات در مقایسه با کشورهای اسکاندیناوی موضوعی است که دانشجویان را به تحصیل در این کشور ، به ویژه در زمینه مهندسی و پزشکی ترغیب می کند.

تعداد دانشجویان ایرانی تحصیل کرده در این کشور در سال 2008 نزدیک به 1800 نفر بود که به نظر می رسد در سال های اخیر به دلیل افزایش نرخ ارز به یک سوم کاهش یافته است.

 

لیست دانشگاه‌های ارمنستان :

1-دانشگاه اروپایی ها:

این دانشگاه از ارتباط خوب با سفارت ایران و از کیفیت بالای آموزشی بر خوردار است.و شامل رشته های زیر به زبان انگلیسی می باشد:اقتصاد،MBA،IT درمقطع لیسانس ودر مقطع فوق لیسانس :اقتصاد جهانی،اکولوژی(بهداشت عمومی،محیط زیست)IS-MBA-IT و روابط بین الملل.

برای کسانی که قصد وارد شدن به این دانشگاه را دارند دوره های زبان انگلیسی یک ساله برگزار می شود.(1500دلار در سال)شهریه سالانه(با توجه به مقطع) 1500 تا 2000دلار می باشد واز خوابگاهی مناسب با هزینه ماهیانه 120 دلار برخوردار است.

(تا مقطع فوق لیسانس مورد قبول ایران است)

2-دانشگاه دولتی ایروان:

شامل دانشکده های ریاضیات،انفورماتیک،ریاضیات،فیزیک،شیمی،بیولوژیک،محیط زیست -زمین شناسی،شرق شناسی،حقوق،جقرافیا،اقتصاد،مدیریت و دهها رشته دیگر.

(این دانشگاه تا مقطع دکترا مورد قبوت ایران می باشد)

3- دانشگاه معماری و شهرسازی دولتی:

شامل رشته های معماری و عمران.دانشگاه معماری و عمران ارمنستان از سطح بالایی در جهان برخوردار می باشد.

(تا مقطع فوق لیسانس مورد قبول است)

4-دانشگاه پزشکی دولتی ایروان:

شامل رشته های پزشکی ،دندان پزشکی،داروسازی وتخصصهای پزشکی در42تخصص به زبان انگلیسی(چشم،پوست،رادیولوژی،جراحی،زنان،گوش و…)

( این دانشگاه مورد قبوت وزارت بهداشت ایران نیست)

5- دانشگاه کشاورزی دولتی ارمنستان:

شامل رشته های :زراعت،اصلاح اراضی،علوم دامی،بسته بندی مواد غذایی،اقتصاد کشاورزی،حسابداری کشاورزی ودهها رشته دیگر.

(تا مقطع دکترا مورد قبول ایران است)

6-دانشگاه پلی تکنیک:

شامل رشته های الکترونیک،مخابرات،کامپیوتر-IS-مهندسی پزشکی(به زبان انگلیسی)

(مورد قبول وزارت علوم ایران نیست)

7- کنسرواتور موسیقی:

شامل رشته های موسیقی به زبان ارمنی.گفته شده است که موسیقی در ارمنستان رتبه دوم در جهان را دارد.این دانشگاه به زبان ارمنی می باشد که برای شما دوره یادگیری زبان ارمنی خواهند گذاشت.

(از سال 2017 تا مقطع فوق لیسانس مورد تایید ایران می باشد)

8-دانشگاه زبانهای خارجی:

زبان و ادبیات روسی و انگلیسی.

(تا مقطع فوق لیسانس مورد قبول ایران است)

9-آکادمی علوم هنر:

شامل رشته های گرافیک ، طراحی،سفالگری ،نقاشی،شیشه گری،طراحی لباس و…(به زبان ارمنی)

(تا مقطع دکترا مورد قبول ایران است)

10-دانشگاه پزشکی هایبوساک:

شامل رشته های پزشکی و دندان پزشکی و…این دانشگاه از هزینه بسیار مناسبی برخوردار می باشد.سالی 3800 دلار.

(مورد تایید ایران نمی باشد)

11-دانشگاه اسلونی:

شامل رشته های حقوق.ریاضی.اقتصاد.رسانه.سینماوتبلیغات.نفت و گاز.فیزیک هسته ای و بسیاری از رشته های علوم پایه و علوم انسانی

این دانشگاه به زبان روسی می باشد و یک سال دوره زیرو کورس برای اموزش زبان روسی برای دانشجویان برگزار می شود.

 

تحصیل در دانشگاه‌های ارمنستان

ارمنستان بهترین مکان برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد،دکترا ودکترای تخصصی که بدون کنکور و پیش دانشگاهی وبدون نیاز به مدرک زبان است.

مزایا تحصیل در ارمنستان نسبت به تحصیل در آذربایجان،تحصیل در اوکراین و تحصیل در روسیه:

۱- به زبان انگلیسی

۲-تحصیل در رشته های پزشکی بدون شرط معدل و مرتبط بودن مدرک دیپلم

۳- هزینه پایین زندگی و تحصیل

۴-امنیت بسیار بالای ارمنستان

۵- نزدیکی فرهنگ بین دو کشور

۶- قابل انتقال به ایران(رشته های غیر پزشکی)

۷- داشتن مرز زمینی و هوایی با ایران و حرکت روزانه 4 تا 6 اتوبوس بین دو کشور

۸- تایید مدارک دانشگاه های انجا در کشورهای اروپایی

۹- اجازه کار بعد از اتمام تحصیل(که در کمتر کشوری این مورد وجود دارد)

 

انواع ویزاهای ارمنستان

 

برای گرفتن ویزا نیازی به درخواست ویزای ارمنستان در سفارت ارمنستان در تهران نیست.

یعنی  یک مسافر ایرانی می‌تواند با پرداخت 3000 درام (کمتر از 10 دلار) ویزای ارمنستان را دریافت می کند و مدارک لازم را برای دریافت ویزای توریستی ارمنستان در فرودگاه بین المللی ایروان – فرودگاه بین المللی زوارتنوتس یا مرز زمینی ایران و ارمنستان – مرز نوردوز ارائه می دهد.

اگر به قصد گردشگری، کارآفرینی، تجارت، تحصیل ، دیدار بستگان یا دوستان، درمان یا به هر دلیل دیگری می خواهید از ارمنستان بازدید کنید، باید ویزای دیداری Visitor visa درخواست کنید.

اگر قصد دارید از خاک ارمنستان برای مسافرت به کشور دیگری استفاده کنید، میتوانید ویزای ترانزیت Transit visa درخواست کنید.

رایج ترین نوع ویزای دیداری، ویزای 21 روزه یکبار ورود است که قیمت آن همانطور که در قبل گفتیم  3،000 درام ارمنستان یا معادل 7 دلار امریکا است. البته اگر از بخش کنسولی سفارت ارمنستان در تهران تقاضای ویزا کنید، تنها یورو پذیرفته می شود و 6 یورو باید پرداخت کنید. ویزای 21 روزه با کمترین تشریفات و به سادگی برای همه صادر می شود.

ارمنستان ویزای چهار ماهه یکبار ورود و چهار ماهه چند بار ورود و نیز ویزای دوماهه چند بار ورود نیز صادر می کند. توجه داشته باشید که موافقت با صدور این نوع ویزاها ممکن است به سادگی ویزای 21 روزه یکبار ورود نباشد، بخصوص برای کسانی که چندمین بار است چنین ویزاهایی را درخواست می کنند.

راه‌های سفر به ارمنستان :

هواپیما:

سفر هوایی به ارمنستان گران‌تر از دیگر راه‌های سفر به این کشور است. زمان پرواز تهران تا ایروان بدون توقف حدود 1 ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد و در یک چشم به هم زدن به خاک ارمنستان خواهید رسید.

اتوبوس:

سفر با اتوبوس خسته کننده است اما وقتی طبیعت زیبای جاده را بر روی صندلی‌های ارزان و راحت اتوبوس می‌بینید، این خستگی 24 ساعته برایتان جذاب و شیرین می‌شود. بلیط اتوبوس از تهران تا ایروان از 250,000 هزار تومان تا 300,000 هزار تومان است.

قطار:

با قطار از تهران به جلفا بروید و سپس با ماشین باید به مرز نوردوز برسید. در نظر داشته باشید کل مسیر با قطار نیست، فقط تا جلفا می‌توانید با قطار بروید.

پس از انجام کاغذبازی های ویزا و پاسپورت به خاک ارمنستان قدم خواهید گذاشت. از آن‌جا با سواری‌هایی که بعضی از آن‌ها مرسدس بنز هستند می‌توانید به ایروان پایتخت این کشور بروید. این راه چند مرحله‌ای‌ست ولی اگر با دوستان‌تان سفر می‌کنید جذابیت‌های خودش را دارد. قیمت بلیط قطار با کوپه 6 نفره حدود 38 هزار تومان است.

البته به دلیل سفر چند مرحله‌ای با قطار و ماشین هزینه شما بالاتر خواهد رفت.

با ماشین شخصی

بسیاری از مردم دوست دارند با ماشین سفر کنند و از جاده ها و مسیرها لذت ببرند. برای رفتن با ماشین شخصی به خارج از کشور ، باید کارت ماشین خود را دریافت کنید. برای این کار ابتدا به اداره گمرک غرب تهران بروید و در آنجا حتماً تمام مدارک مربوط به خودرو مانند کارت خودرو ، بیمه نامه ، گرین کارت ، کارت ملی ، کارت شناسایی و ماشین را بردارید و نشان دهید شما می توانید  برگه کاپوتاژدریافت کنید.و با آن برگه از مرز رد شوید.

سپس می توانید سفر خود را با اتومبیل شخصی آغاز کنید. با این کار مقداری پول صرفه جویی می کنید و ممکن است ساعت ها منتظر بمانید. مسافرت با ماشین بسیار خطرناک و دردناک است. بنابراین ، پیشنهاد می کنم یک سفر با اتوبوس را با تور ارمنستان و تور ایروان امتحان کنید.

جدا از مشکلات اتومبیل ، بحث قیمت بنزین نیز وجود دارد. در این شرایط ، قیمت بنزین هزینه زیادی برای شما خواهد داشت تا با ماشین در 1200 کیلومتری به شهر ایروان برسید.

حتما بخوانید:  مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج

اگر می خواهید این سفر را از تهران آغاز کنید ، ابتدا باید به شهر رشت بروید که به مسافت 600 کیلومتر نیاز دارد. سپس از آنجا به جلفا بروید ؛ فاصله آن تا رشت 130 کیلومتر است. از جلفا تا مرز نوردوز برای رسیدن به مرز باید 90 کیلومتر را طی کنید.

نکات مهم برای عبور از مرز

هنگام عبور از مرز ، تمام تجهیزات مسافر بررسی می شود. چمدان خود را آنگونه ببندید تا بتوانید آن را برای بازرسی باز کنند  و دوباره چمدان خود را ببندید.

شما باید برای خروج هزینه ای بابت عوارض بپردازید. این کار را می توانید در پیشخوان بانک ملی داخل گمرک انجام دهید.

برای انجام سریعتر کار ، موارد ضروری مانند کارت شناسایی ، کارت ملی ، ویزا ، گذرنامه و کارت عبور از مرز را در دست داشته باشید.

حمل بیش از 9 هزار دلار ممنوع است.

به همراه داشتن دارو ، مسکن و مواد مخدر … بدون نسخه پزشک ممنوع است.

 

مهاجرت به ارمنستان از ایران

متقاضیان با دارا بودن شرایط مهاجرت به ارمنستان و اخذ اقامت کاری، تحصیلی و یا سرمایه گذاری می توانند از مزیت های فراوان اقامت و زندگی در این کشور برخوردار شوند.
برخی از مزیت های مهاجرت به ارمنستان برای متقاضیان ایرانی عبارت است از:

  • پایین و مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی
  • عدم محدودیت سنی برای تحصیل در دانشگاه ها و یا اخذ ویزای کار
  • مورد تائید بودن برخی از دانشگاه ها از نظر وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران
  • بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی دانشگاه ها
  • وجود دانشگاه های معتبر آمریکایی و فرانسوی
  • سهولت اخذ ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی
  • امکان کار و اشتغال دانشجویی پاره وقت
  • وجود تشابهات فرهنگی و آداب و رسوم با ایرانی ها
  • سهولت در رفت و آمد به ایران

 

خرید ملک و گرفتن اقامت دائم

مهاجرت به ارمنستان از طریق خرید ملک یکی از بهترین راه های مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری است. با خرید خانه و ملک در ارمنستان ، متقاضی می تواند اجازه اقامت در آن کشور را نه تنها برای خود بلکه برای همسر و فرزندان خود نیز بدست آورد.

هنگام خرید خانه یا ملک در ارمنستان ، متقاضی ابتدا کارت اقامت موقت یک ساله دریافت می کند که قابل تمدید است. پس از 3 سال دریافت کارت اقامت موقت ، متقاضی می تواند درخواست اقامت دائم در ارمنستان را ارائه دهد.

 

سرمایه گذاری در ارمنستان

متقاضیان مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری می توانند با ثبت شرکت به این کشور مهاجرت کنند. دولت ارمنستان با تسهیل مراحل ثبت شرکت گام مهمی در جهت سرمایه گذاری خارجی و جذب سرمایه گذار برداشته است.

متقاضیان می توانند به دو روش در ارمنستان ثبت نام و شرکت تاسیس کنند. در روش اول ، کلیه اعضا و مدیر عامل شرکت باید در ارمنستان حضور داشته باشند. در روش دوم ، لازم نیست که همه اعضا در ارمنستان حضور داشته باشند و ثبت شرکت نیمه وقت از طریق وکیل انجام می شود.

 

ارزش پول (درام)

واحد پول ارمنستان درام است؛ ریشه کلمه “درام” در پس دری است و از کلمه “درم” گرفته شده است که در گویش ها و زبان های خاورمیانه رایج شد و در کشورهای عربی “درهم” شد.

در حال حاضر کوچکترین واحد پول ارمنستان 10 سکه است. ارز ارمنستان به صورت سکه های 20 درام ، 30 درام ، 100 درام و 500 درام و همچنین اسکناس های 1000 درام ، 5000 درام ، 10،000 درام و 20،000 درام قابل مبادله و استفاده است. نماد بین المللی واحد پول ارمنستان یا درام ارمنستان AMD است.

نرخ ارز و ارزش پول همواره دستخوش تغییرات و نوسان های بسیار می شود. اما در حال حاضر و هنگام نگارش این متن هر صد درام ارمنستان معادل حدود 2 دلار است.

 

جاذبه های توریستی

 

میدان جمهوری :

میدان جمهوری ایروان برای همه ارامنه مکانی فوق العاده مهم است و برای گردشگران مقصد جالب و سرگرم کننده ای است. این میدان توسط ساختمانهای مهم احاطه شده و در طول سال جشن ها و رویدادهای مختلفی را برگزار می کند. همچنین فواره های موسیقی در میدان جمهوری از دیگر جاذبه های گردشگری ایروان در این مجموعه است که مردم محلی و گردشگران را به این مکان جذب می کند. با کجارو همراه باشید و در میدان جمهوری ایروان گشت بزنید.

موزه تاریخ ارمنستان

موزه تاریخ ارمنستان ، با بخشهایی در زمینه باستان شناسی ، پنوماتیک ، مردم نگاری ، تاریخ معاصر و مرمت ، از بازدید کنندگان ، علاقه مندان تاریخ و گردشگران تور ارمنستان پذیرایی می کند.

این موزه آثاری از مبدأ تمدن ایروان را که متعلق به 5000 سال پیش تا به امروز است مانند عکس ها ، نقشه ها و … جمع آوری می کند که بازدیدکنندگان می توانند از آنها دیدن کنند. این موزه همچنین آثار مربوط به معماری ، باستان شناسی ، مردم نگاری و تاریخ ارمنستان را حفظ و بازسازی می کند.

 

خانه موزه مارتیروس ساریان

اگر شناختن هنرمندان ارمنی و آثار آنها یکی از اولویت های شما در سفر به ارمنستان است ، موزه ساریان را نیز در این زمینه قرار دهید. موزه مارتیروس ساریان به احترام زندگی ، آثار و یادبود یکی از محبوب ترین هنرمندان ارمنی ، ماردیروس ساریان برپا شد.

این موزه در خانه سابق این هنرمند واقع شده و مجموعه دائمی وی شامل 300 قطعه از آثار وی است. همچنین در طبقه همکف این ساختمان سه طبقه، می‌توانید استودیو ،گالری ساریان را با تعدادی از وسایل شخصی وی ، نامه ها ، عکس های خانوادگی و جوایز او  را مشاهده کنید.

 

موزه یرواند کوچار

موزه یرواند کوچار در سال 1984 افتتاح شد. در مقیاس کوچک ، این موزه به آثار و زندگی یرواند کوچار ، هنرمند مدرنیست ارمنی اختصاص یافته است.

یکی از برجسته ترین کارهای او زن تنها است که کوچار آن را در 13 سالگی نقاشی کرد. هنگام بازدید از موزه یرواند کوچار ، بهتر است از راهنمای موزه یا تور ارمنستان برای درک بهتر داستان زندگی این هنرمند مشهور و همچنین ظرافت و زیبایی آثار وی استفاده کنید.

 

کلیسای جامع زوارتنوتس

بازدید از کلیساهای قدیمی یکی از مهمترین قسمتهای تور ارمنستان است. کلیسای جامع زوارتنوتس که قدمت آن به قرن هفتم میلادی برمی گردد ، یکی از این نمونه هاست و در 15 کیلومتری ایروان قرار دارد. در ابتدا معبدی برای پرستش اورارتویی بود ، پس از تصویب مسیحیت توسط مردم ارمنستان ، یک کلیسای باشکوه جایگزین آن شد. معنای واقعی کلمه نام کلیسا قدرت نگهبان یا فرشتگان آسمانی است.

 

دژ اربونی ایروان

قلعه اربونی یکی از مهمترین بناهای تاریخی ایروان است که در تور ارمنستان باید از آن دیدن کنید. قدمت این قلعه به دوران سلطنت آرگیشتی اول (789 قبل از میلاد) برمی گردد. این قلعه یا قلعه که در دوران شکوفایی خود یک مرکز مهم سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی بود ، اکنون در ارتفاع 1017 متری نزدیک ایروان واقع شده است.

طبق تحقیقات و شواهد ، این قلعه زمانی مرکز سیزدهمین ساتراپ هخامنشی بوده است و دولت های وقت کاخ آپادانا و معبد اهورامزدا را در این سایت ساخته اند. آثار بسیاری از این مکان یافت شده است که گواه تاریخ غنی ایروان و این منطقه است.

 

بازار ورنیساج ارمنستان

گشت و گذار و خرید در بازارهای محلی ایروان یکی از بهترین فرصت ها برای آشنایی با فرهنگ مردم بومی هنگام تور ارمنستان است.بازار محلی ورنیساژ یک بازار محلی است که معمولاً آخر هفته‌ها در حوالی میدان جمهوری ، کنار ایستگاه مترو در میدان ایروان برگزار می شود.

حتما بخوانید:  مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

این بازار انواع جواهرات ، نقره ، نقاشی ، کاردستی ، انواع عتیقه ، کتاب و سایر موارد را به فروش می رساند. به همین دلیل ورنیساج در بین گردشگران و جهانگردان بسیار محبوب است.

 

گورستان یرابلور

قبرستان یرابلور در حومه ایروان به ویژه به یاد قهرمانان جنگ ارمنستان با آذربایجان و تلاش های شجاعانه آنها ساخته شده است. در میان افراد دفن شده افرادی مانند گارو کهجیان و وازگن سرکیسیان نیز وجود دارند که از چهره های مهم میهن پرست ارمنستان محسوب می شوند.

روز یکشنبه ، بازدید کنندگان و گردشگران تور ارمنستان می توانند مراسم سنتی ارتدکس ارمنستان را در کلیسای قبرستان مشاهده کنند.

 

مجسمه مادر ارمنستان (مام ارمنستان)

بیشتر مجسمه ها در شهرهای مختلف دارای اهمیت فرهنگی زیادی هستند ، به ویژه اگر بخشی از تاریخ این ملت را به همراه داشته باشد. مجسمه مادر ارمنستان (حکتانکی ایگی) یکی از مهمترین مکانهای دیدنی ایروان است و تاریخچه آن به قرن بیستم برمی گردد. برای جزئیات بیشتر در مورد این مجسمه زیبا در این مقاله با کجارو همراه باشید.

دریاچه سوان

دریاچه سوان بزرگترین دریاچه قفقاز و ارمنستان است و یکی از بزرگترین دریاچه های کوهستانی آب شیرین در جهان است. این دریاچه که در ارتفاع 1900 متری واقع شده است برابر با پنج هزار کیلومتر مربع است که یک ششم منطقه ارمنستان است.

دریاچه سوان آب 28 رودخانه را تأمین می کند و دارای ارزش اقتصادی ، فرهنگی و شکوفایی زیادی است. صومعه های قرون وسطایی در تنها جزیره دریاچه واقع شده اند و سواحل دریاچه سوان تنها ساحل ارمنستان است. فعالیت های اوقات فراغت در دسترس بازدید کنندگان و گردشگران تور ارمنستان در منطقه شامل:

شنا ، موج سواری ، جت اسکی ، آفتاب گرفتن و قایقرانی است.

 

یادمان نسل‌ کشی ارمنی‌ ها

بنای یادبود نسل کشی ارامنه به یاد قربانیان نسل کشی ارامنه ساخته شد. در مرکز این یادمان آتشی جاویدان قرار دارد که از زمان باز شدن آن در حال سوختن است. بازدید کنندگان معمولاً برای ادای احترام به قربانیان ، تاج گل را در اطراف شعله قرار می دهند.

این بنای یادبود نمادی از مقاومت و پایداری مردم ارمنستان است و شور عاطفی این مکان هر گردشگری را که با هر پیشینه‌ی فرهنگی در اطراف ارمنستان سفر می کند احاطه کرده است. برای آگاهی از جزئیات این نسل کشی ، بازدید از موزه توصیه می شود.

 

صومعه گغارد

یکی از جذاب ترین صومعه هایی که در طول تور ارمنستان نباید از دست بدهید ، صومعه گوگارد است. این بنا صومعه ای قرون وسطایی است که بخشی از آن از دل کوه‌ها و  صخره‌ها  تراشیده شده است.

کلیسای اولیه مربوط به سال 1215 است و مجموعه صومعه در قرن چهارم میلادی ساخته شده است. صومعه با معماری جالب و دیدنی خود و در میان دره های زیبا با صخره ها احاطه شده در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

کاسکاد ایروان (هزار پله ایروان)

مجموعه Cascade یک پلکان باشکوه است که در ارمنستان واقع شده و مرکز ایروان را به پارک هفتناک و خیابان بنای یادبود متصل می کند. در داخل این مجموعه متناسب با ارتفاع ساختمان یک سیستم پله برقی نصب شده و گزینه مناسبی برای آن دسته از گردشگرانی است که علاقه ای به بالا رفتن از پله ها ندارند یا آن‌را بسیار آزار دهنده یا فاقد توانایی لازم برای راه رفتن می دانند.

در حال حاضر ، در داخل این ساختمان بسیار بزرگ که نزد ایرانیان به بنایی هزار پله ای معروف است ، موزه هنر کفسجیان قرار دارد.

 

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

کلیسای جامع St. Gregory the Illuminator ، همچنین به عنوان کلیسای جامع سنت گریگور لوزاوریچ  شناخته می شود ، بزرگترین کلیسای جامع ارمنی در جهان است. نمای خارجی و داخلی این کلیسای عظیم مورد توجه ویژه بازدیدکنندگان و گردشگران تور ارمنستان است.

ساخت کلیسا در سال 1997 آغاز شد و در سال 2001 به پایان رسید. کلیسای جامع سنت گریگور لوزاوریچ برای هزار و هفتصدمین سالگرد اعلام مسیحیت به‌عنوان دین رسمی ارمنستان و در راستای ادای احترام به سنت گریگور روشنگر که دین مسیحیت را به ارمنستان معرفی کرد، ساخته شده است.

معمار این بنا استپان کیورکچیان نام دارد و این کلیسا را با سبک معماری ارمنی طراحی کرده است.

 

بازار گوم (بازار گام)

بازار گوم که به بازار گام نیز معروف است ، یکی از مشهورترین مراکز فروش میوه های خشک و شیرینی جات در ارمنستان است. این بازار قدیمی که در مجاورت مرکز شهر و ایستگاه مترو واقع شده است.

فرصتی عالی برای گردشگران تور ارمنستان است تا با فضای واقعی مردم محلی آشنا شوند و سوغاتی های خوشمزه تهیه کنند. علاوه بر میوه های خشک و سبزیجات و مواد معطر ، در بازار گوم می توانید محصولاتی مانند گوشت تازه و ماهی را خریداری کنید.

 

موزه هنر مدرن ایروان

اگر به هنر ، به ویژه آثار معاصر علاقه مند هستید ، در تور ارمنستان حتما از موزه هنرهای مدرن ایروان دیدن کنید. این موزه در سال 1972 افتتاح شد و اولین موزه تخصصی هنر معاصر و مدرن در اتحاد جماهیر شوروی است. مجموعه این موزه شامل آثار هنری از هنرمندان و مجسمه سازان مدرنیست و سورئالیست ارمنی است و علیرغم اندازه کوچک ، برخی از آثار فوق العاده مسحورکننده هستند.

 

صومعه تاتو

صومعه تاتو با قدمت قرن 9 میلادی در 250 کیلومتری جنوب شرقی ایروان و در حوالی روستای تاتو واقع شده است. در قرون 14 و 15 میزبان یکی از مهمترین دانشگاههای قرون وسطایی در ارمنستان بود که به توسعه علوم ، فلسفه ، دین و تولید کتابهای مینیاتور کمک کرد.

زیبایی این صومعه در تابستان دو چندان می شود. با این حال ، دسترسی به آن در زمستان بسیار خطرناک است. مناظر این فصل نیز بسیار زیبا هستند. صومعه تاتو در سال 1995 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ارمنستان شناخته می شود.

 

صومعه ساناهین

صومعه ساناهین به قرن دهم میلادی برمی گردد و در روستایی به همین نام در ارمنستان واقع شده است. قوس بزرگ پوشیده این ساختمان بسیار شگفت انگیز است. صومعه پر از صلیب بود که امروزه بیش از 80 مورد از آن دیده می شود.جزئیات و حکاکی های روی برخی از سنگهای ضربدری شده تصویری از یک بذر در حال رشد را نشان می دهد که دو شاخه در هر دو طرف دارد و این نمادی از زندگی است.

صومعه ساناهین یکی از میراث جهانی یونسکو است و یکی از مهمترین مکانهایی است که گردشگران تور ارمنستان از آن بازدید می کنند.

 

گالری ملی ارمنستان

گالری ملی ارمنستان در سال 1921 تاسیس شد ، در میدان جمهوری واقع شده و محل موزه هنر ملی ارمنستان است. این مجموعه فرصتی ایده آل را برای گردشگران تور ارمنستان فراهم می کند تا با هنر ارمنستان آشنا شوند. در این گالری می توانید آثار ارزشمندی از هنرمندان روسی و ارمنی را به همراه مجموعه ای از آثار هنرمندان اروپایی مشاهده کنید. برخی از هنرمندانی که آثار آنها را در مجموعه گالری می توان یافت.

می توان به هاکوپ هوناتانیان ، ایوان آیوازوفسکی ، وارتان ماهوکیان ، ماردیروس ساریان ، آکوب کوجویان ، ادگار شاهین و میناس آوتیسیزیان اشاره کرد.

آن‌چه مطالعه فرمودید، توسط کارشناس مهاجرتی موسسه رهپویان مهاجر تدوین شده است. برای آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعات مهاجرتی می‌توانید ما را در اینستاگرام هم دنبال کنید.

 

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 20

کارشناس مهاجرتی 20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *