آشنایی با کشور عمان

آشنایی با کشور عمان

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

عمان کجاست

کشور عمان در دوره های مختلف تاریخی با نام های مختلفی شناخته شده است. یکی از مشهورترین نام ها، مگان است. به نظر می رسد این نام با صنعت کشتی سازی مرتبط باشد که البته ریشه در زبان سومری دارد. همچنین مدتی عمان مزون یا ماسون نامیده می شد که البته به دلیل فراوانی چشمه های آب شیرین در این منطقه است.

نام فعلی (عمان) ازمحل‌های نسبتاً قدیمی یمن گرفته شده است که قبایل عرب از آنجا مهاجرت کرده اند.

عمان کشوری در جنوب غربی آسیا ، شرق شبه جزیره عربستان و شرق عربستان است.عمان از غرب با عربستان سعودی، از شمال غربی با امارات متحده عربی، از جنوب غربی با یمن، از شمال با دریای عمان و ایران و از شرق و جنوب شرقی با اقیانوس هند همسایه است.

این کشور از یک سرزمین بزرگ بهم پیوسته با دو قسمت جداگانه تشکیل شده است: قسمت کوچکی در جنوب تنگه هرمز مسندم نام دارد . قطعه  دیگر  به نام “مدحاء” است که توسط امارات متحده عربی احاطه شده است. چندین جزیره کوچک در دهانه تنگه هرمز و چندین جزیره در دریای عرب نیز بخشی از این کشور هستند.

عمان کجاست

عمان چقدر جمعیت دارد

طبق آمار جدید منتشر شده در عمان ، جمعیت این کشور که به بخشهای عمان و خارج تقسیم شده است ، تا ابتدای ژوئن سال 2018 به شرح زیر است:

  1. عمانی: 2،573،708 نفر یا به عبارتی 55.1٪.
  2. خارجی ها: 2،097،594 نفر یا 44.9٪.

سه دسته اصلی جمعیت بومی عمان شامل عرب ها ، بلوچ ها و آفریقایی ها است که به زبان های عربی ، بلوچی و سواحیلی صحبت می کنند. انگلیسی به طور گسترده ای در سراسر کشور صحبت می شود.

مصر ، پاکستان ، هند و بنگلادش بیشترین درصد خارجی ها را در عمان دارند.

بزرگترین شهرهای پرجمعیت عمان مسقط با حدود 800000 نفر جمعیت ، سیب با حدود 200،000 نفر جمعیت و صلاله با 165،000 نفر جمعیت هستند.

عمان چقدر جمعیت دارد

آب و هوای عمان

این کشور به دلیل منطقه جغرافیایی آن. این کشور خشک و بیابانی است. عمان در تمام فصول سال آفتابی و گرم است. دمای هوا در عمان در زمستان به 17 تا 25 درجه سانتیگراد می رسد.

همچنین در تابستان حدود 30 تا 40 درجه سانتیگراد است. لازم به ذکر است که هوای مناطق مرتفع این کشور اغلب سرد می شود و مناطق کوهستانی عمان به ویژه در شب بسیار هوای سرد دارند.

مورد دیگری که باید به آن اشاره شود آب و هوای پایتخت این کشور است. مسقط به عنوان پایتخت این کشور دارای آب و هوای گرم و مرطوب است و این به دلیل ساحلی بودن این شهر است، اما در شب  معمولا رطوبت هوا کاهش می یابد.

آب و هوای عمان

زندگی در عمان

مردم عمان مهربان هستند و اغلب سعی می کنند لبخند بزنند. در این کشور زندگی رنگ و بوی جدیدی دارد و افراد سعی می کنند زندگی خود را بر اساس شغل و فعالیت خاصی ادامه دهند. برآوردها نشان می دهد که زندگی در فرهنگ این کشور به روال عادی تبدیل شده است.

مردم در این کشور به یادگیری زبان توجه دارند و همچنین به ورزش توجه ویژه ای دارندبرخلاف بسیاری از کشورهای عربی ، زنان در عمان در جامعه فعال ترند و  مانند همتایان مرد خود شغل‌هایی در سمت‌های دولتی و تجاری دارند و همچنین مجاز به رانندگی هستند.

اگر به خانه ای دعوت شدید ، هرگز با کفش وارد آن نشوید. در این کشور مراقب باشید قبل از عکس گرفتن از افراد یا وسایل آنها اجازه بگیرید. اگرچه مردم عمان بسیار مودب هستند و مهمانان خود را به خاطر اشتباهاتشان سرزنش نمی کنند ، اما بهتر است بازدید کنندگان از قوانین و رسوم خود پیروی کنند.

آنها علاقه زیادی به خوشنویسی دارند و به همین دلیل غالباً خوش‌خط هستند. تالیف آیات قرآن به اشکال مختلف، بخشی از فرهنگ و هنر مردم عمان است. زنان علاقه زیادی به نقاشی با قلم سیاه دارند و مردان نیز معتقدند که هنر در این کشور از ارزش خاصی برخوردار است.

مردان به هنر نوازندگی اهمیت می‌دهند و موسیقی سنتی عمان شهرت جهانی دارد. جواهرات طلا و نقره، خنجرهای معروف عمانی، پارچه های دستبافت ، فرش و سبد از صنایع دستی این کشور است.

زندگی در عمان

جنبه‌های فرهنگی

خرافات در آنجا بسیار رایج است. مردم معتقدند که نباید در روزهای مذهبی جشنی برگزار شود و برنامه های خود را در چنین تاریخ هایی لغو می‌کنند. آنها عدد 13 را نحس و ناخوشایند می‌دانند و همچنین معتقدند زندگی در این کشور باید براساس جریانات مذهبی باشد، بنابراین دین در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

تنها تعطیلات رسمی در 18 نوامبر و 19 نوامبر است. 18 نوامبر یک روز ملی و یک روز بسیار مهم برای مردم این کشور است و معمولا در این روز مردم سعی می کنند در جشن های مختلف شرکت کنند و شاد باشند. 19 نوامبر هم‌چنین روز تولد قابوس است که در تقویم عمانی نیز تعطیل رسمی است.

زنان از حجاب کامل استفاده می کنند، لباس های بلند می پوشند و سر خود را و دست ها و پاها را می پوشانند و لباس های نازک به تن نمی‌کنند. پوشش در عمان بر اساس اسلام و رویکردهای مذهبی است. مردم عمان لباس ملی خود را می پوشند.

زنان پیراهن های بلند با تزئینات مختلف و یا گاهی لباس های سنتی  قبیله ‌شان را می پوشند و مردان نیز روپوش های بلند و سفید با عمامه ای که دور سر می پیچد ، با یک کلاه کوچک نوک تیز پوشیده اند.

قسمتی از زندگی مردم در هر کشوری به خوش گذرانی اختصاص دارد و کشور عمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این کشور و بخصوص شهر مسقط کافه، بار، رستوران و کلاب های زیادی وجود دارد.

جنبه‌های فرهنگی

شهرهای بزرگ عمان

با توجه به این‌که کشور عمان دارای چهل و سه شهر است در جدول ذیل ۱۰ شهر اول از لحاظ آمار جمعیت به ترتیب نام برده شده است

 

رتبه شهر جمعیت سال 1993 جمعیت سال 2003 استان
1 سیب ۱۵۴٫۹۶۴ ۲۲۳٫۴۴۹ مسقط
2 صلاله ۱۳۱٫۸۰۲ ۱۵۶٫۵۳۰ ظفار
3 مطرح ۱۷۳٫۹۰۸ ۱۵۳٫۵۲۶ مسقط
4 بوشر ۱۰۷٫۴۸۳ ۱۵۰٫۴۲۰ مسقط
5 صحار (عمان) ۹۰٫۸۱۴ ۱۰۴٫۳۱۲ باطنه
6 السویق ۸۵٫۰۲۵ ۱۰۱٫۱۲۲ باطنه
7 عبری (عمان) ۹۳٫۴۷۵ ۹۷٫۴۲۹ الظاهره
8 صحم ۷۴٫۹۰۴ ۸۵٫۰۱۰ باطنه
9 برکاء ۶۴٫۵۲۶ ۷۵٫۵۰۱ باطنه
10 رستاق (عمان) ۶۱٫۹۸۴ ۷۴٫۲۲۴ باطنه

شهرهای بزرگ عمان

کشور سلطان نشین عمان، بندرهای زیادی دارد که برخی از آنها  را به ترتیب اهمیت در ذیل ذکر شده اند:

 بندر قابوس

در واقع این مهمترین بندر عمان است که در زمان سلطان قابوس تأسیس شد و به تعبیری کاملترین و مهمترین بندر این سرزمین از نظر کارایی است.

 بندر مطرح

این بندر از آنجا که مکانی برای کشتی های اقیانوس پیما است از اهمیت استراتژیک برخوردار است.

بندر مینا الفحل

بندر مذبور شاهراهیست که از آن نفت خام سلطان نشین عمان پس از گردآوری از سایر بخش های کشور به خارج ارسال می گردد.

بندر خصب

واقع در بخش مسندم بوده واز ویژگی های بارز این بندر استقرار نیروی دریای عمان است.

بندر ریسوت

از این بندر برای بارگیری تانکرها استفاده می شود

 بندر صور

تقریباً در قسمت جنوبی پایتخت واقع شده است

 بندر برکه

یکی از مشخصه های برجسته این بندر محل اقامت ایرانی بلوچ است.

 بندر صلاله

این بندر یکی از بندرهای استراتژیک عمان محسوب می شود زیرا محل ترانزیت است.

 بندر صلاله

زبان مردم

زبان رسمی این کشور عربی است و زبان عربی مدرن در مدارس آموزش داده می شود. علاوه بر این، تعدادی از گویش های عربی در این کشور صحبت می شود، برخی از آنها شبیه به سایر کشورهای خلیج فارس است، اما بسیاری از گویش ها به زبان مناطق همسایه قابل درک نیستند. به عنوان مثال ، جیبلی به لهجه های قدیمی تر از عربی جنوبی صحبت می کند.

گویش‌های رایج عربی در عمان با بسیاری از گویشهای دیگر مشتق شده از عربی شمالی (مانند عربی استاندارد مدرن) بسیار متفاوت است، انگلیسی، فارسی و اردو نیز در عمان صحبت می شود و تعدادی از عمانیایی سواحلی صحبت می‌کنند که در زنگبارو شرق آفریقا، متولد شده اند و پس از 1970 به عمان مهاجرت کردند.

حتما بخوانید:  5 روش طلایی ❤️ مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان 2021
همچنین زبان‌های مختلف از جنوب آسیا نیز در عمان صحبت می شود.

در ادامه می توان به این موضوع اشاره کرد که علت وجود این گویش ها و لهجه ها و همچنین چند زبانه بودن مردم عمان وجود قومیت های مختلفی است که در این کشور سکنی دارند، یعنی بیش از نیمی از جمعیت عمان عرب هستند و چندین گروه بزرگ عرب در دشت ساحلی ظفر زندگی می کنند.

ساکنان کوه دوفر به جیبلا یا “مردمان کوه‌ها” معروف هستند، آنها از نظر نژادی با عرب های ساحلی متفاوت هستند و اعتقاد بر این است که از اقوام مردم درارتفاعات یمن هستند. با این حال تعداد زیادی از قبایل بلوچ که طی چند قرن گذشته از ایران و پاکستان به عمان مهاجرت کرده اند، در نزدیکی سواحل ال بینا زندگی می کنند.

کلانشهر مسقط – معراس مدت‌ها است که محل زندگی تعداد قابل توجهی از اقوام ایرانی و بازرگانان جنوب آسیا است و برخی از آنها نیز در امتداد البینه  زندگی می کنند. جمعیت قابل توجه دیگر عمان را لیتیایی ها تشکیل داده اند که اصالتاً اهل سند (پاکستان امروزی) هستند اما قرن ها در عمان زندگی می کنند.

تحصیل در عمان

سیستم آموزشی عمان جدید و نوپا است و تلاش‌های دولت برای ارتقا سیستم آموزشی از طریق فعالیتهایی مانند گرفتن نمایندگی دانشگاههای معتبر از  کشورهای اروپایی، ایالات متحده و استرالیا، دانش آموزان و جوانان را با روشی پیشرفته و تقریباً هم سطح جهانی در این کشور مشغول به تحصیل شوند.

در عمان کودکان از 6 سالگی وارد مدارس می شوند و تحصیلات خود را در سه سطح ابتدایی، متوسطه و دبیرستان به پایان می رسانند. مدارس در عمان برای شهروندان و افراد محلی این کشور رایگان است و آموزش در این دوره به زبان عربی است که علاوه بر زبان عربی به دانشجویان انگلیسی نیز آموزش داده می شود. دانشجویان بین المللی می توانند در مدارس بین المللی عمان تحصیل کنند.

البته آموزش در این مدارس به زبان انگلیسی خواهد بود. این آموزش برای شهروندان عمان رایگان است ، اما هزینه آن برای دانشجویان بین المللی سالانه است. مدارس بین المللی مانند الباطنه، KGIS ، TAISM ، ABA و MIS از سطح تحصیلات بسیار بالایی برخوردار بوده و رفاه و شرایط آموزشی بالایی را برای دانش آموزان تا 18 سال فراهم می کنند.

مقاطع تحصیلی در مدارس به 6 سال ابتدایی ، 6 سال متوسطه و دبیرستان تقسیم می شود و پس از آن دانش آموزان دیپلم خود را دریافت می کنند و برای پذیرش در دانشگاه ها آماده می شوند.

تحصیل در عمان

دانشگاه‌های معروف

 

دانشگاه سلطان قابوس عمان

این دانشگاه در الخود در استان مسقط واقع شده و تنها دانشگاه دولتی در پادشاهی عمان است. کار در این دانشگاه از سال 1982 آغاز شد و اولین دانشجویان در سال 1986 ثبت نام کردند. بیشتر دانشجویان براساس عملکرد آنها در امتحانات اخیر دبیرستان انتخاب می شوند.

ثبت نام دانشجو از 500 نفر در سال 1986 به بیش از 10،000 نفر در سال 2005 افزایش یافته است. بیش از نیمی از دانشجویان در خوابگاه دانشگاه زندگی می کنند. در حال حاضر ، این دانشگاه حدود 7624 دانشجو دارد که تعداد دانشجویان مرد و زن آن در دانشگاه برابر است.

این دانشگاه با پنج دانشکده در پزشکی، مهندسی، کشاورزی، آموزش و علوم شروع به کار کرد. علاوه بر این، دانشکده هنر در سال 1987، به دنبال کالج تجارت و اقتصاد، که در سال 1993 گسترش یافت، تأسیس شد.بر اساس رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان در سال 2019 توسط موسسه Qs ، این دانشگاه در رتبه 450 جهان قرار دارد.

شهریه سالانه درحدود 3700 تا 5500 یورو (برای دانشجویان بین المللی)

دانشگاه سلطان قابوس عمان

کالج خاورمیانه (MEC)

کالج خاورمیانه در عمان در مسقط، پایتخت عمان واقع شده است و یکی از  موسسات آموزشی برجسته در این کشور است. این کالج بیش از 5100 دانشجو دارد و با دانشگاه کاوانتری در انگلستان همکاری می کند.

کالج خاورمیانه در عمان برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته های مهندسی، بازرگانی و فناوری ارائه می دهد. با توجه به این‌که این دانشکده قدمت زیادی ندارد و در سال 2002 توسط دکتر عبدالله سیف تاسیس شد، در زمینه علمی به سرعت در حال پیشرفت است و اکنون از جایگاه خوبی در جهان برخوردار است.

همانطور که می‌دانید برخی دانشگاه های اروپایی شهریه ای که از تابعین همان کشور و سایر کشورهای اتحادیه اروپا اخذ می کنند به میزان قابل توجهی کمتر از شهریه ای است که از دانشجویان بین المللی دریافت می کنند، ولی در خصوص این دانشگاه این هزنیه برابر است این بدان معناست که دانشجویان عمانی و دانشجویان بین المللی به یک میزان شهریه می‌پردازند.
(شهریه سالانه در حدود 3700 تا 7400 یورو )

کالج خاورمیانه (MEC)

کالج عالی فن آوری (HCT)

این کالج در سال 1984 تاسیس شد و یک  موسسه آموزش عالی دولتی است که توسط وزارت آموزش عالی تایید شده است. این دانشکده فنی بزرگ بین 10 تا 15 هزار دانشجو دارد. دوره های آموزشی ارائه شده در این کالج شامل دوره های مختلف کارشناسی است. همچنین امکان ثبت نام دانشجویان خارجی نیز وجود دارد.

کالج عالی فن آوری (HCT)

دانشگاه نزوی(U of N)

این دانشگاه در سال 2004 تاسیس شد و یک موسسه آموزش عالی غیردولتی است. این دانشگاه توسط وزارت آموزش عالی عمان شناخته شده است. این دانشگاه نسبتاً کوچک است و بین 5000 تا 6000 دانشجو دارد.

دوره های آموزشی ارائه شده در سطوح فوق دیپلم ، لیسانس و فوق لیسانس و شامل رشته های مختلف است. پذیرش در این دانشگاه بین 80 تا 90 درصد است و ثبت نام دانشجویان خارجی امکان پذیر است.

دانشگاه نزوی(U of N)

دانشگاه صحار

این دانشگاه در سال 2001 تأسیس شد و یک دانشگاه غیر انتفاعی است. این دانشگاه نسبتاً بزرگ است و حدود 6000 تا 7000 دانشجو دارد و از طرف وزارت تحصیلات عالی عمان مورد تایید است.این دانشگاه تحصیلات عالی را در زمینه های مختلف تحصیلی ارائه می دهد. همچنین امکان ثبت نام دانشجویان خارجی نیز وجود دارد.

دانشگاه صحار

دانشگاه فن آوری آلمان در عمان

این کالج در سال 1996 تأسیس شد و یک دانشگاه غیر انتفاعی است. وزارت تحصیلات عالی عمان این دانشکده را به رسمیت می شناسد.

کالج کالدونیان بسیار کوچک است و بین 2000 تا 3000 دانشجو دارد. در مقاطع  دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مختلف ارائه می شود. این کالج 25 ساله دارای یک سیاست انتخابی بر اساس کنکور دانشجویان و تجربه علمی است.

پذیرش در این دانشگاه بین 60 تا 70 درصد است و امکان پذیرش دانشجوی خارجی واجد شرایط نیز وجود دارد.

دانشگاه فن آوری آلمان در عمان

مزایای زندگی و کار در کشور عمان

 

افرادی که در این کشور زندگی می کنند از کیفیت زندگی بسیار بالایی برخوردار هستند. امنیت و ایمنی یکی از نیازهای اساسی هر شخصی است که عمان با کیفیت بالا در اختیار مردم قرار می دهد. همچنین خدمات بهداشتی در عمان از کیفیت مطلوبی برخوردار است و معمولاً در دسترس عموم است.

قدرت خرید مردم این کشور نیز خوب است که نشان از شرایط اقتصادی و اجتماعی ایده‌آل این کشور دارد.لذت بردن از آب و هوای خوب با آلودگی کم از دیگر مزایای زندگی در عمان است.
از آنجا که عمان بازار کار پر رونق و خوبی دارد، کار در  این بازار می تواند برای  ایرانیان خیلی خوب و راحت باشد.

به طور کلی، مزایای کار در این کشور عربی عبارتند از:

  • درآمد بالا حتی در مقایسه با کشورهایی که درآمد آنها به دلار است.
  • کار درعمان نیاز به تسلط کامل به زبان انگلیسی و مهارت های پیشرفته زبان ندارد.
  • فرهنگ عمان و ایران شباهت های زیادی دارد، بنابراین زندگی برای ایرانیان در این کشور بسیار ساده است.
  • بیکاری در این کشور کم است و این امر باعث شده است که همه افراد شغل مورد علاقه خود را پیدا کنند.

مزایای زندگی و کار در کشور عمان

انواع ویزاها

 

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که علاقه زیادی به سفر دارند و برای تفریح ​​و گردشگری به کشورهای معروف جهان سفرهای زیادی می کنند، اما هنوز تجربه سفر به عمان را نداشته‌اند، باید زودتر برای ویزای عمان اقدام کنید بهتر است، خود را به کشورهای مشهور و برجسته دنیا محدود نکنید و سایر کشورهای زیبا را نادیده بگیرید.

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان و پیراپزشکان به عمان (آپدیت 2021)

به طور کلی، برای سفر به هر کشوری، باید هدف خود را از ورود و اخذ ویزا مشخص کنید و همچنین، هنگام ورود به آن کشور، اطمینان حاصل کنید که فعالیت هایی که در آنجا انجام می‌دهید مطابق با اطلاعاتی است که قبلاً در فرم درخواست در آنجا معرفی شده، در غیر این صورت احتمال زیادی وجود دارد که در زمینه اقامت و فعالیت شما در آن کشور مشکل ایجاد کند.

در واقع، کشور عمان از این قاعده مستثنی نیست و شما باید قبل از ورود به این کشور نوع ویزا خود را برای درخواست خود و زمان درخواست خود، با بررسی اسناد و شرایط خود توسط مسئولان، تصمیم می‌گیرند که آیا با درخواست شما موافقت کنند یا نه.

انواع ویزاها

انواع ویزاهای عمان شامل ویزای کار، ویزای دانشجویی، ویزای پزشکی، ویزای ازدواج و ویزای توریستی است که با توجه به نیاز خود می توانید یکی از این ویزاها را درخواست کنید.

ویزای سینگل

ویزای عمان به عنوان ویزای تکی، ویزایی است که در صورت دریافت فقط یکبار اجازه ورود به عمان را دارید و در صورت ترک کشور عمان ویزای شما به این کشور لغو می شود.

ویزای مولتی پل

ویزای چند منظوره، ویزایی است که در صورت دریافت، می توانید در مدت زمان مشخص شده در آن، بدون محدودیت، هر چند بار به عمان سفر کنید.

ویزای تک ورودی

این نوع ویزا مدت کوتاهی را شامل می شود و برای گردشگران، بازرگانان و کسانی که مجبور نیستند بیش از 30 روز در عمان بمانند، مناسب است.

اخذ این نوع ویزا از طریق کلیه‌ی بنادر عمان با ارائه مدارک هویتی به همراه یک سند مشخص می‌توان اخذ ویزا به عمان به مدت 30 روز را دریافت کرد.همچنین می توانید این ویزا را از داخل و از سفارت کشور عمان هم بگیرید و سپس خارج شوید.

باید به خاطر داشته باشید که اگر مدت اعتبار مشخص شده در ویزای یک بار ورود به اتمام رسیده باشد و شما همچنان در عمان باشید، باید همان مبلغی را که برای ورود و اخذ ویزا به عمان پرداخت کرده اید، به همان مقدار، روزانه بپردازید.

ویزای چند بار ورودی

با استفاده از این نوع ویزا برای کشور عمان، زمان و اعتبار (یک سال) بیشتری نسبت به ویزای تک ورودی دارید و می‌توانید در این مدت هر چند بار که می خواهید به عمان سفر کنید. این نوع ویزا برای عمان مانند ویزای تک ورودی از بندرهای کشور عمان قابل درخواست و با پرداخت هزینه‌ی آن، ویزا را دریافت کنید.

این ویزا  برای افرادی مناسب است که به طور مکرر به عمان سفر می کنند و آن را برای اهداف مختلفی مانند تجارت، دیدارهای خانوادگی یا موارد دیگر تهیه می کنند و از شرایط ارائه شده توسط این ویزا استفاده می کنند.

نکته مهم در مورد این ویزاها این است که در صورت دریافت این ویزا، باید در هر بار سفر حداقل 3 هفته در عمان بمانید. در این قوانین آمده است که این ویزا قابل تمدید نیست و در صورت انقضا ویزا، شما باید برای هر روز اقامت خود در عمان، مانند ویزای یک بار ورود، جریمه پرداخت کنید.

ویزای اکسپرس

این ویزا برای خارجی هایی مناسب است که گرفتن ویزای تک بار و چند بار برای آنها امکان پذیر نیست و آنها باید در صورت موافقت با دریافت و سفر به ویزای عمان اکسپرس، به سفارت عمان در کشور خود مراجعه کنند و با  ارائه درخواست برای ویزای اکسپرس عمان، در صورت موافقت، آن را دریافت و سفر خود را آغاز کنند.

این ویزا برای افرادی که جهت تفریح ​​و بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی به عمان سفر می کنند مناسب است. بعلاوه، این ویزا قابل تمدید نیست و در صورت انقضا ویزا، مسافر موظف است در صورت حضور مسافر در عمان، مانند ویزای تک ورودی و چند بار ورود ، جریمه پرداخت کند.

ویزای اکسپرس

دریافت ویزای کار

کشور عمان در خلیج فارس واقع شده است و بنابراین، مانند سایر کشورهای منطقه‌ی خلیج فارس، از نفت این منطقه برای رشد اقتصادی و شکوفایی کشور خود استفاده می کند.

باید بدانید که بیش از یک چهارم جمعیت عمان را خارجی ها و مهاجران تشکیل می دهند و اگرچه سیاست های عمان برای اجرای قوانین سختگیرانه مهاجرت پیش می رود،  اما کشور عمان هنوز به نیروی کار ماهر و حرفه ای که شامل مهاجرین هم می‌شود نیاز دارد و  شرایط بسیار خوبی را برای آنها در عمان فراهم می کند.

برای استخدام در عمان ابتدا باید درخواست کار را به یک شرکت عمانی ارسال کرده و کلیه مشخصات و مدارک مربوط به شغل خود را وارد کنید. سپس، در صورت موافقت شرکت عمانی، آنها برای شما دعوت نامه کاری ارسال می کنند و می‌توانید با استفاده از آن روند دریافت ویزای کار خود را تسریع کنید.

شرکتی که شما را استخدام می کند، معمولا تمام هزینه‌های اخذ ویزا به عمان یا سایر هزینه ها مانند محل اقامت، تحصیل  و … را به عهده می‌گیرد و شما را از هر نظر تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

دریافت ویزای کار

دریافت ویزای تحصیلی

کشور عمان به لطف فرصت‌ها و امکانات عالی آموزشی همیشه مورد توجه بسیاری از افراد در زمینه های مختلف تحصیلی بوده است که می خواهند در این کشور ادامه تحصیل دهند. کیفیت آموزش در عمان بسیار بالا است و آنها بیشتر به ریاضیات، علوم و علوم کامپیوتر توجه می کنند.

طبق تحقیقات دولت عمان، این کشور بیش از هر زمان دیگری به نیروی کار فنی و تخصصی نیاز دارد، به همین دلیل مراکز آموزش فنی و حرفه ای از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند. متقاضیان ویزای دانشجویی در عمان می توانند به راحتی آن  را اخذ  و در یکی از مراکز معتبر و دانشگاه های آن در زمینه های مختلف با بهترین امکانات موجود تحصیل کنند و پس از فارغ التحصیلی از یکی از مراکز کار و شرکت ها برای کار در عمان یا سایر کشورهای عربی کار کنند. مسئله دروس تدریس شده در مراکز آموزشی عمان این است که بسیاری از آنها دوره های بین المللی و انگلیسی زبان هستند و داشتن دانش کامل انگلیسی، پیش شرط تحصیل در دانشگاه های عمان است.

دریافت ویزای تحصیلی

دریافت ویزای ازدواج

در کشورهایی مانند عمان، ازدواج ها معمولاً از راه‌های قومی و قبیله ای انجام می شود، اما با ظهور دوره جدید و روابط کشورهای مختلف، این آداب و رسوم برای همان افرادی که ویزا ‌می‌گیرند بسیار کمتر از گذشته است.

برای گرفتن ویزای عمانی از طریق ازدواج می توانند به راحتی این کار را انجام دهند.برای اخذ ویزای عمانی از طریق ازدواج، قوانین و رویه‌هایی وجود دارد، از جمله سن فردی که شهروند عمان است، باید بیش از 20 سال داشته باشد.

متقاضی ویزای ازدواج ابتدا باید با پدر خانواده موافقت کند.

2 نفر به عنوان شاهد به ازدواج نیاز دارند.

اگر مردی می خواهد جدا شود، باید هر چه زودتر عمان را ترک کند.

اما باید بدانید که تمدید این ویزا محدودیتی ندارد.

آدرس سفارت کشور عمان در ایران
تهران- بلوار آفریقا (جردن)- کوچه تندیس- پلاک ۱۲

دریافت ویزای ازدواج

مسافرت به کشور عمان از ایران

امروز سفر هوایی از ایران تنها راه سفر به این کشور است. کشتی های بندرعباس به مسقط قرار است در آینده ای نزدیک مورد بررسی قرار گیرند، اما در حال حاضر خبری از آن نیست.

شرکت‌های هواپیمایی یا خطوط هوایی معروف بسیاری وجود دارند که پروازهای مستقیم یا چند منظوره به مقصد مسقط انجام می دهند، مانند پروازهای هواپیمایی بریتیش‌ایرویز و عمان‌ایر پرواز مستقیم دارند، در حالی که هواپیمایی قطر، ترکیش‌ایرلاین، ایرویز و اتحاد هم پروازهای غیر مستقیم نیز دارند.

اگر می خواهید به جز مسقط به شهرهای دیگر عمان بروید، باید به این نکته توجه داشته باشید که در برنامه‌ی پرواز شما حداقل 1 یا 2 توقف وجود خواهد داشت. در حال حاضر بهترین مسیر پرواز به عمان پرواز تهران – مسقط با هواپیمای عمان‌ایر است.

حتما بخوانید:  شرایط ثبت شرکت در عمان 2021

مسافرت به کشور عمان از ایران

خرید ملک  وسرمایه گذاری

یکی از راه های سرمایه گذاری در کشور عمان خرید ملک در آن کشور می‌تواند باشد. با خرید ملک اقامت مادام العمر خود و اعضای درجه یک خانواده خود را می‌توانید بدست می‌آورید.
سکونت‌گاه‌های مدرن و مجلل برای مهاجران خارجی مانند موج، مسقط‌هیلز، هاوانا‌سلاله و جبل‌السیفا در مکانهای ویژه عمان ساخته شده است.

ارزش هر ملک بسته به منطقه و محل سکونت  و امکانات آن متفاوت است.حداقل مساحت ملکی که می توان در هر یک از این شهرها خریداری کرد 85 متر و حداقل ارزش ملک 65000 ریال عمان است و حداقل قیمت هر مترمربع املاک مسکونی در این مجتمع ها حدود هشتصد ریال عمانی است.

همچنین مهاجرانی که حداقل دو سال اقامت داشته اند می توانند در استان مسقط در برج های بلند آپارتمان خریداری کنند. این تصمیم برای ایجاد یک فضای تجاری رقابتی در بخش املاک و مستغلات و تزریق پول به این بخش اتخاذ شده است.

سلیم‌حسن‌البلوشی، معاون توسعه املاک و مستغلات عمان گفت: “فقط مهاجرانی که بیش از دو سال در عمان بوده اند می توانند در مسقط ملک خریداری کنند.

خرید ملک  وسرمایه گذاری

ارزش پول (ریال)

عمان تا سال 1970 ارز نداشت. در آن زمان از ارزی به نام روپیه هند برای تجارت استفاده می شد. با روی کار آمدن افراد جدید در راس کشور، نه تنها بانک مرکزی جدید بلکه پول ملی نیز به نام ریال انتخاب شد و اصلاحات قابل قبولی در آن کشور صورت گرفت.

با این حال، ریال وابستگی زیادی به دلار آمریکا دارد. عمان کشوری وابسته به نفت است که با برنامه ریزی در تلاش است تا از این وابستگی خلاص شود. البته ریال به عنوان واحد پول این کشور نوسان زیادی نداشته است.
در حال حاضر ارزش پول ریال نسبت به دلار در حدود 2.60  است یعنی هر ریال عمان 2.60 دلار آمریکا ارزش دارد.

ارزش پول (ریال)

جاذبه‌های توریستی

عمان از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی متنوعی برخوردار است. بهترین مکان ها برای گشت و گذار در عمان، شهر تاریخی یزوا، قلعه نخل، قلعه جبران، قلعه بهل، جبل اخدر، غار مجلس الجن، ربع الخالی، سواحل صور و وادی ضم اشاره کرد.

در طول سفر به عمان می‌توانید انواع فعالیت های آبی مانند بادبادک بازی، کروز، جت اسکی، موج سواری، غواصی، شنا، کایاک، موز، اسکی روی آب و قایقرانی را تجربه کنید. در مسقط همچنین می توانید در مسابقات ماهیگیری شرکت کرده و دلفین ها را تماشا کنید.

همچنین می توانید از انواع پارک های آبی لذت ببرید. شامل پارک آبی هاوانا، پارک ابی مسقط عما، تم پارک آبی صلاله، پارک آبی وادینا و پارک آبی السوادی است.

سفر به سواحل زیبا این کشور یکی از بهترین تفریحات عمان است. از ویژه‌گی های سواحل عمان آرامش و دنج بودن است که برای گشت و گذار در آبهای صاف و امواج آرام بی نظیر است. از مشهورترین سواحل عمان می توان به ساحل خلیف، ساحل قوروم، ساحل مسندام، ساحل راس الجنز، ساحل الغرب، ساحل حفا، ساحل تایوی، ساحل قنطاب، ساحل راس الحد و ساحل المقصیل اشاره کرد.

می توانید صدف های رنگارنگ را در ساحل در ساحل السوادی ببینید و از غواصی لذت ببرید. یک شب اقامت در جزیره فراموش نشدنی است.

ساحل راس آل جنس به ساحل لاک پشت معروف است. این لاک پشت ها برای تخمگذاری خود از خلیج فارس به این ساحل می آیند.

جاذبه‌های توریستی

جاذبه‌های طبیعی

کویر وحیبا

این کویر در قسمت شمال غربی واقع شده است که در بین مردم محلی به شن‌زار شکیا نیز معروف است. صحرای خلوت و ماسه های طلایی شما را به یکی از بکرترین مکان‌های دیدنی در این کشور می رساند.

در این صحرای بایر، افراد بدوی قرن‌ها است که شتر پرورش می دهند. هنگام سافاری در وهیبه  مطمئناً یک گله شتر خواهید دید. یکی از جذابیت های این سفر شبانه، اردوگاه های بدوی و تجربه زندگی با مردم در کویر است.

کویر وحیبا

گرند کنیون عربی

آیا در مورد گراند کانیون عمان چیزی شنیده اید؟ وادی قل در قسمت شمالی در استان الدحلیا واقع شده است. این دره زمین را مانند یک سوراخ بزرگ شکاف داده است و به عمق یک کیلومتری می رسد.

کوه های صخره ای جبل شمس زیبایی و ابهت دره را افزایش داده است. بالاترین ارتفاع عمان در این منطقه حدود 3000 متر است. برای کسانی که به دره نوردی و طبیعت گردی علاقه مند هستند، این دره غول آسا مملو از ماجراها و کشفیات است.

می توانید شب را در اقامتگاه های بومی Wadi Ghool سپری کنید. از دیگر دره های گردشگری جذاب این منطقه، می توان به وادی شب ، وادی نهر و وادی بنی حبیب اشاره کرد.

گرند کنیون عربی

آبشارهای عمان

این کشور دارای آبشارهای پنهان و زیبایی است که در هوای گرم این کشور رویایی هستند. آبشار الحیل در وادی العربین، 140 کیلومتری شرق مسقط واقع شده است. رفتن به این آبشار تنها با راهنما امکان پذیر است.

دمای هوا دره در تابستان خنک و برای پیاده روی و شنا بی نظیر است. بیشتر آبشارهای عمان در قسمت جنوبی و منطقه صلاله واقع شده است. از جمله آبشارهای معروف سالاله می‌توان به وادی دربط، عین عقوب، عین خور  اشاره کرد که همگی در یک محیط سبز و معتدل واقع شده اند. وادی بربط بلندترین آبشار در عمان است.

آبشارهای عمان

روستای الحمرا

روستای الحمرا در بالای کوه حجار یکی از قدیمی ترین شهرک‌های عمان است. هنگام بازدید از این دهکده، خانه های چند طبقه گلی خواهید دید که از خشت به سبک بناهای یمنی و آفریقایی ساخته شده اند.

پیاده روی در این دهکده باشکوه و مرتفع که بیشتر خانه های آن خالی از سکنه است ، آرامش عجیبی را به همراه دارد. اگر هنگام طلوع آفتاب در الحمرا باشید ،می‌توان بهترین عکس ها را از این روستا با نخلستان هایش گرفت.

روستای الحمرا

روستای کومزار

این روستا در شمالی ترین نقطه شبه جزیره این کشور واقع شده است. کومزار یا کومزا از یک طرف با کوه صخره ای مرتفع و از طرف دیگر با دریا احاطه شده است. قدم زدن در روستا با خانه های سنگی قدیمی و فضای بومی تجربه جدیدی را برای شما رقم خواهد زد.

دسترسی به کومزا از طریق تاکسی های دریایی است که از بندر خصاب خارج می شوند. مردم کومزا به گویش خاصی صحبت می کنند که ترکیبی از عربی، انگلیسی، فارسی، هندی و آفریقایی است. این زبان محلی نشان می دهد که بندر کوچک کومزار یک محل عبور بسیاری از کشتی های دریایی بوده است.

روستای کومزار

روستای لیما

لیما یکی از زیباترین روستاهای بندر عمان است که در قسمت شرقی کشور واقع شده است. بهترین راه برای رسیدن به لیما از طریق دریا است. در این سفر زیبایی روستای کنار دریا را مشاهده خواهید کرد. منظره ای با کوه های صخره ای در پس زمینه.

در این روستا نوعی تبر ساخته شده است به نام الجزر که دارای سابقه ای طولانی و قدمت تاریخی است.

روستای لیما

هزینه های سفر به عمان

حال به قسمت سخت ماجرا رسیدیم، تعیین هزینه های سفر پیشنهادی روزانه به عمان.

متأسفانه عمان از آن کشورهایی نیست که به توانید ارزان یا با بودجه کم سفر کنید. دلیل آن کاملاً واضح است. رهبران این کشور اخیراً برنامه هایی برای گسترش گردشگری در کشورشان ارائه داده اند و هنوز نتوانسته‌اند آن‌طور که باید و شاید به فکر همه‌ی توریست‌ها با هر درآمدی باشند.

هزینه‌ی اصلی سفر شما اقامت خواهد بود. برای ارزان ترین هتل ها می توان هر شب از 12 تا 15 ریال رزرو کرد (20 تا 25 یورو). برای هتل های عالی 3 ستاره یا 4 ستاره و سپس هتل های 5 ستاره شما باید هر شب بین 120 تا 200 یورو پس انداز کنید.

خوشبختانه غذا و گشت و گذار بسیار ارزان تر از محل اقامت است. به طور کلی ، هزینه های روزانه در عمان از جمله اسکان در هتل ارزان، گشت و گذار و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای هر نفر در عمان 65 یورو یا 40 ریال هزینه دارد.

هزینه های سفر به عمان

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 20

کارشناس مهاجرتی 20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *