آشنایی با کشور ترکیه

0

ترکیه کجاست

واژه کهن ترکی به نام ترک از دو ریشه گرفته است. که از نظر « ترکیش » واژه انگلیسی دستور زبانی، هم به عنوان صفت، هم به عنوان ضمیر، استفاده می‌شود. ترکیه در زبان ترکی تؤرکیه گفته می‌شود. پس از چند دهه القای احساسات ناسیونالیستی، بیشتر شهروندان ترکیه صرف نظر از وابستگی قومی و نژادی، خود را به عنوان ترک می‌شناسند.

برخی از گروه‌های قومیتی غیرترک هم چون کردها در جنوب شرقی، عرب‌ها در جنوب و گرجی ها در شمال شرقی و شمال غربی، هویت دوگانه‌ای را از خود بروز می‌دهند.

ترکیه در شرق با ایران، نخجوان، ارمنستان و گرجستان، جنوب شرقی با عراق و سوریه ؛ از شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. از شمال با دریای سیاه، از غرب با دریاهای مرمره و اژه و از جنوب غربی با مدیترانه همسایه است.

ترکیه کجاست

مساحت کشور ترکیه

از نظر مساحت، کشور ترکیه 783356 کیلومتر مربع است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً بارانی است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از شرق و غرب امتداد دارد.

ترکیه که در یکی از حساس‌ترین مناطق جهان واقع شده است. از موقعیت جغرافیایی استراتژیک و بسیار خوبی برخوردار است. نقطه تلاقی شمال غربی آسیا و اروپا محسوب می شود. بسیاری از کشورها به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می کنند.

این کشور ۴۵۴.۴ مایل خط ساحلی دارد. ناحیه درونی این کشور از کوهها، تپه‌ها، دره‌ها و یک فلات مرکزی بلند تشکیل شده است. دشت‌های کرانه های باختری به طورکلی از نظر جمعیتی انبوه‌تر و صنعتی تر از نواحی شرقی و مرکزی ترکیه است.

این کشور از آب و هوا و دشت مطلوبی برخوردار است . دارای مکان های جالب و دیدنی است. به همین دلیل، سالانه تعداد زیادی گردشگر به این کشور سفر می کنند.

مساحت کشور ترکیه

ترکیه چقدر جمعیت دارد؟

 

ترکیه حدود 84 میلیون نفر جمعیت دارد. (پیش بینی سال 2020) که از این تعداد حدود 75 تا 85 درصد سنی و 15 تا 25 درصد علوی هستند. دولت ترکیه سکولار است. اما بسیاری به اسلام پایبند هستند. عید قربان و عید فطر تعطیلات رسمی در این کشور است.

ترکیب قومی در ترکیه حدود 70٪ -75٪ جمعیت ترکیه ترک ، 18٪ کرد و 7٪ -12٪ سایر اقوام را تشکیل می‌دهند.

علویان، پیروان شاخه ای از اسلام  و بیشتر پیروان این دین در ترکیه و تعداد کمی در سوریه هستند. برخی معتقدند که علویان شاخه ای از دوازده امامی شیعه‌اند. گروه‌های قومی علوی ترک های آناتولی، مردم آذربایجان، تاتارها، کردها و ترکمن‌ها هستند.

ترکیه چقدر جمعیت دارد؟

آب و هوای ترکیه

ترکیه با آب و هوای مدیترانه‌ای و آب و هوای نیمه گرمسیری است. به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و منحصر به فرد خود و واقع در بین 4 دریا و کوههای مرتفع و دشتهای وسیع، در مناطق مختلف کشور دارای آب و هوای بسیار متفاوتی است.

نواحی جنوبی و غربی کشور در مجاورت سواحل اژه و مدیترانه معمولاً گرم است. قسمت اروپایی کشور و در شهرهایی مانند استانبول و اطراف دریا، هوا معمولاً متعادل‌تراست. میانگین دمای زمستان در این شهرها بین 9 تا 29 درجه سانتیگراد است. گرمترین نقطه کشور در قسمتهای جنوبی و قسمتهایی در امتداد ساحل دریای سیاه ، دارای آب و هوای مرطوب و تقریبا گرم است.

در قسمت های شرقی و جنوب شرقی آناتولی نیز زمستان‌های سخت و سردی وجود دارد که از تقریباً نوامبر تا آوریل برف می بارد.

اما به طور کلی باید بدانید که بیشتر شهرهای توریستی ترکیه دارای آب و هوای معتدل هستند. زیبایی‌های منحصر به فردی در تمام فصول سال دارند. انتخاب یکی از این فصول برای سفر به این کشور دقیقاً به نحوه لذت بردن از سرگرمی و تفریحات شما بستگی دارد.

آب و هوای ترکیه

فصل زمستان

در زمستان، هوای ترکیه مانند سایر نقاط جهان معمولاً سرد و گاهی برفی است. بعضی از مناطق ترکیه علی رغم سرمای ملایم و قابل تحمل هنوز در زمستان سرسبزی خود را حفظ می‌کنند و مناطقی از این کشور وجود دارد که در تمام فصول سال سبز و زیبا هستند. مانند: Uludag Munzur-Vadisi، Karatepe-Apslantash، Dilek و…

متوسط ​​دما در زمستان معمولاً حدود 15 تا 17 درجه بعد از ظهر و 5 تا 10 درجه بالای صفر در شب است. بسیاری از شهرها روزهای آفتابی و سردی دارند و مناطق جنوبی کشور معمولاً گرمترین هوا را دارند. اما در کل، پایین آمدن قیمت ها و حراج های زمستانی و جشن های کریسمس باعث می شود که این شهر در زمستان از وجود گردشگران خالی نباشد.

همچنین به خاطر داشته باشید که معمولاً زمستان برای بلیط هواپیما و هتل ارزان تر است و این مزیت خوبی برای کسانی است که می خواهند پس انداز کنند.

فصل زمستان

فصل بهار

بهار یکی از زیباترین فصول این کشور است. معمولاً با آغاز ماه آوریل هوا به تدریج گرم می شود. در بعد از ظهر به 20 تا 23 درجه و در شب به حدود 13 درجه می رسد. دمای آب به تدریج در حال افزایش است. این یکی از بهترین شرایط آب و هوایی برای همه کسانی است که می خواهند به دور از گرما و سرما به ترکیه بروند و از طبیعت زیبا و زیبا هر شهر لذت ببرند.

فصل بهار

فصل تابستان

تابستان ترکیه انتخاب بسیاری از جهانگردان است که می خواهند از تفریحات ساحلی و آبی این کشور لذت ببرند. در این فصل دما معمولاً از 27 به 30 درجه سانتی گراد افزایش می یابد و این یکی از شلوغ ترین فصول در ترکیه است. معمولاً در تابستان این شهر سبز و آفتابی و پر از گلهای رنگارنگ و زیبا می شود و درخشش نور خورشید در سواحل ترکیه آن را به یکی از زیباترین صحنه های این کشور تبدیل می کند.

فصل تابستان

پاییز

پاییز فصلی که در بیشتر شهرها پر از برگهای زرد و نارنجی است.این تنوع رنگ درختان نمای زیبایی به شهرها می بخشد. در این فصل هوا می تواند بسیار متغیر باشد و یک روز آفتابی و یک روز بارانی و سرد.  معمولاً دما در حدود 12 درجه و گاهی اوقات حدود 28 درجه است. اما از آنجا که در پاییز دمای آب حدود 25 تا 28 درجه سانتیگراد و هنوز گرم و دلپذیر است. این بهترین زمان استراحت در کنار دریا و غوطه ور شدن در آبهای زلال این کشور است.

پاییز

زندگی در ترکیه

ترکیه امروزی در سال 1923 به عنوان بازمانده امپراطوری چند زبانه و چند نژادی عثمانی که میان سده‌های چهاردهم و سال‌های آغازین سده بیستم میلادی وجود داشت و بر بخش‌های بسیاری از خاورمیانه، هم‌چنین بخش‌هایی از اروپای جنوب شرقی و شمال آفریقا در سده شانزدهم میلادی فرمان‌می‌راند، پدید آمد.

درسده نوزدهم هنگامی که منطقه بالکان و مناطق سوی دیگر دریای خزر از این امپراتوری جدا شدند، بسیاری از شهروندان غیر ترک عثمانی برای زندگی دوباره در این کشور به آناتولی و دیگر مناطق ترکیه سرازیر شدند.

با شکست ترکیه در جنگ اول جهانی، قلب امپراتوری کهن عثمانی که همانا استانبول بود. نیز منطقه آسیای صغیر، تحت رهبری مصطفی کمال آتاتورک، جمهوری ترکیه را تشکیل داد.

زندگی در ترکیه

ترکیه تحت حاکمیت آتاتورک

آتاتورک برای آن که ترکیه را به یک دولت و ملت پیشرفته و غیردینی، با سبک زندگی غربی تبدیل کند، با به زیر آوردن اسلام از جایگاه دین دولتی و نسخه برداری از قوانین حقوقی غربی، یک سامانه آموزشی غیردینی اجباری را بنیاد نهاد.

در آن همه شهروندان مسلمان رها از وابستگی دینی، چنان آموزش می‌دیدند که بپذیرند دارای تبارترک هستند. این باعث می‌شد که خود را شهروند یک ملت از دولت ترک به شمار آورند.

همسایگی ترکیه با کشورهای اروپایی تأثیر بسزایی در فرهنگ مردم این کشور دارد. ترک‌ها بسیار خانواده دوست، صمیمی و مهمان نواز هستند. آنها خوشحال هستند که میهمانان را به خانه های خود دعوت می کنند. این مهمانی ها اغلب یک شبه برگزار می‌شوند.

اگر مهمانان خانه را زود ترک کنند، این نوعی بی احترامی به صاحب خانه و راضی نبودن مهمان از صاحب‌خانه محسوب می‌شود.

مرد، سرپرست خانواده حساب می‌شود و زن بعد از ازدواج طبق قانون فامیلش به فامیل شوهر تغییر پیدا می‌کند.

مردم این کشور معمولاً هنگام ملاقات با دیگران خیلی محکم دست می دهند. اما هنگام خداحافظی معمولا ضروریتی به دست دادن نیست. دوستان و اقوام معمولاً با یک یا دو بوسه بر روی صورت سلام می کنند و هنگام برخورد با افراد مسن دست راست او را می بوسند و سپس پیشانی خود را بر روی دست او می گذارند تا احترام خود را نشان دهند.

ترکیه تحت حاکمیت آتاتورک

تغذیه و رسوم غذایی

روش آشپزی و خوراک در ترکیه بسیاری از خورش های سبزی و گوشت متفاوتی را مانند بورک 2، کباب و دلمه شامل می شود. ترک ها نوعی نان فطیر را کمابیش با همه غذاها می خورند. بسیاری از ترک‌ها در زمستان برای وعده صبحانه نان و آش داغ صرف می کنند.

ترکها در فصل‌های گرمتر به طور معمول برای صبحانه نان و مربا، تخم مرغ آب پز سفت یا نیم پز می‌خورند. نوعی پنیر سفید درست شده از شیر گوسفند، زیتون نمکین و شیر گرم یا چای داغ با شیر نیز جزو صبحانه است.

یک ناهار معمولی شامل خورش سبزیجات و گوشت، در کنار یک بشقاب برنج یا پلوی بلغوری (چیزی مانند سبزی پلو، لوبیا پلو، عدس پلو…) با سالاد، همراه میوه یا دسر صرف می‌شود. ممکن است به جای خورش، دلمه یا بورک خورده شود.

دسرهای شیرین مانند باقلوا در مناسبت های خاص خورده می شود. شام را به طور معمول سبک‌تر‌می‌خورند که شامل مانده ناهار یا کباب با سالاد می شود. معمولا همراه ناهار یا شام از سر عادت آب نوشیده می‌شود.

تغذیه و رسوم غذایی

رستوران‌ها

همه شهرها دارای رستوران‌ها و دکه‌های فروش تنقلات متعددی هستند. بسیاری از آنها در ارائه غذاهائی مانند کباب ها، سوپ ها، گوشت پیچ که با نان مخصوصی به نام پیده  (نوعی نان تخت) صرف می شود. شیرینی جات و ماهی تخصص دارند.

برخی دیگر از رستوران ها غذاهای گوناگونی را شامل خورش‌ها، پلوها، سبزیجات و دسرها ارائه می دهند. رستوران‌های ارزان معمولا پاتوق کارگرانی هستند که به طور معمول یک وعده صبحانه را بیرون صرف می‌کنند و شام را در منزل می‌خورند.

رستوران های رده بالاتر به طور کلی محل جداگانه‌ای را برای خانواده ها و بانوان در نظر می گیرند. رستوران های زنجیره ای فست‌فود آمریکایی در شهرهای بزرگ بسیار طرف دار پیدا کرده‌اند.

بزرگ ترین منع غذایی در ترکیه خوک است. همانطور که می‌دانیم خوردن آن برای مسلمانان حرام شده است. اگرچه درکتاب قرآن نوشیدنی‌های الکلی را نیز ممنوع ساخته است اما بخش عمده ای از جمعیت مسلمان غذاهای دیگری را نیز حرام می‌پندارند. گرچه این خوراکی‌ها در دین اسلام حرام نشده است.

برای نمونه یؤرؤک‌ها که پیشتر قبیله‌ای بیابان گرد و گوسفند چران بودند از همه غذاهای دریایی به جز ماهی پرهیز می‌نمایند. اعضای فرقه علوی، خرگوش را به خاطر داشتن قاعدگی نمیخورند. ترک‌های ساکن در استان شمال غربی بالکسیر از خوردن حلزون پرهیز می‌کنند.

رستوران‌ها

شهرهای بزرگ ترکیه

اولین کنگره جغرافیایی که در سال 1941 در آنکارا برگزار شد. در پایان مطالعه طولانی خود، ترکیه را به هفت منطقه جغرافیایی (ترکی: bölge) تقسیم کرد.

در جلسات کنگره درباره ویژگی‌های مختلف جغرافیایی ترکیه بحث و تبادل نظر شد. هر یک از این مناطق شامل چندین استان (به ترکی: il) است. ترکیه 81 استان دارد. مراکز همه  استان‌ها به غیر از سه استان هم نام استان هستند .

سه استان ذکر شده عبارتند از: ختای (مرکز: انتاکیه)، قوجاایلی (مرکز: ایزمیت)، سقاریه (مرکز: آداپازاری). هر یک از استان های ترکیه به چندین قسمت تقسیم شده است.

شهرهای بزرگ ترکیه

زبان مردم ترکیه

ترک ها از آسیای میانه ریشه گرفته‌اند و زبان آنها به خانواده آلتاییک زبان‌ها تعلق دارد. کهن‌ترین نشانه نگارش زبان ترکی به سده هشتم میلادی بر می‌گردد. کتیبه‌هائی رمزی بر ستون‌های سنگی یادبود بر کرانه‌های رود اورخون نزدیک اولان باتور امروزی در مغولستان مشاهده می‌گردد.

زبان ترکی پس از ورود ترک ها به خاورمیانه در سده نهم میلادی و گرویدن به دین اسلام تأثیر به سزایی را از زبانهای فارسی و عربی پذیرا شد. پس از تأسیس جمهوری ترکیه بسیاری از واژه‌های فارسی و عربی با واژه هایی برگرفته شده از زبان ترکی باستان جایگزین شد.

همه شهروندان مسلمان ترکیه در راستای بخشی از برنامه های ترکی سازی آتاتورک باید به زبان ترکی سخن گفته و بنویسند. تا سال 1991 انتشارات، برنامه‌های رادیویی و رسانه‌های سراسری به زبان های غیر ترکی از نظر قانونی ممنوع بود.

امروزه بخش اعظم نسل جوان، تنها به زبان ترکی سخن می گویند، با این حال بسیاری از ترکیه ای‌هایی که در ناحیه جنوبی بزرگ می شوند، علاوه بر ترکی به زبان کردی هم سخن می‌گویند.

زبان مردم ترکیه

یادگیری زبان ترکی استانبولی

 

یادگیری زبان ترکی استانبولی شما را به دنیای بیش از هفتاد میلیون نفر بومی زبان این گویش در اروپای شرقی و آسیای غربی می کشاند. با این حال، اگرچه مزیت اصلی یادگیری ترکی استانبولی استفاده از این زبان در خود ترکیه است، اما تعداد قابل توجهی از افراد ساکن در کشورهایی مانند مصر، آلمان و دیگر کشورهای اطراف ترکیه نیز می‌توانند به ترکی استانبولی صحبت کنند.

حتما بخوانید:  خرید ملک، خانه، آپارتمان و ویلا در استانبول

ترکی استانبولی پرکاربردترین زبان در بین زبانهای ترکی است. به طور کلی، خانواده ترک زبان شامل ترکی آذربایجانی، ازبکی و قزاقستانی است. در حقیقت،به گفته برخی دانشجویان آنچه زبانهای ترکی، به ویژه ترکی استانبولی را پیچیده می کند، این است که این زبان‌ها تقریباً هیچ ارتباطی با انگلیسی ندارند.

از طرف دیگر، اگر بعد از یادگیری زبان انگلیسی یادگیری زبان‌هایی مانند فرانسه یا آلمانی را شروع کنید. زیرا این زبان‌ها ریشه انگلیسی دارند، یادگیری آنها کار دشوار نیست.

البته از آنجا که استانبول ترکی الفبای مشترکی با انگلیسی دارد، حداقل به اندازه الفبای پایه، یادگیری کسانی که حتی کمی انگلیسی صحبت می‌کنند آسان تر می شود. با این حال، این شباهت در الفبا به هیچ وجه ارتباط ساختاری بین این زبان و انگلیسی را نشان نمی دهد.

یادگیری زبان ترکی استانبولی

تحصیل در ترکیه

 

مزایای فراوان تحصیل در ترکیه باعث شده است که در سالهای اخیر بسیاری از متقاضیان به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه علاقه‌مند شوند. هزینه تحصیلات مناسب، دانشگاه‌های معتبر پزشکی ترکیه، هم‌جواری با ایران و اروپا، رونق و امکانات آموزشی از جمله این مزایا است. در همین حال، تحصیلات در ترکیه سهم عمده ای از مهاجرت در این کشور را تشکیل می‌دهد.

قبولی در دانشگاه از دیپلم دبیرستان به بعد، مانند ایران، منوط به شرکت و پذیرش در کنکور سراسری ترکیه و در مقاطع بالاتر به قوانین و مقررات هر دانشگاه بستگی دارد.

با توجه به سطح بالای هوش و دانش دانش آموزان ایرانی در مقایسه با داوطلبان سایر کشورهای منطقه و همچنین شهرت علمی بسیار بالای دانشگاه های ترکیه، هزینه پایین آموزش و زندگی در این کشور، برگزاری امتحاتات هم به زبان انگلیسی و هم ترکی استانبول و همچنین تردد آسان به کشور ترکیه از ایران و بسیاری از عوامل دیگ، فرصت استثنایی برای داوطلبین ایرانی مهیا شده است تا با شانس قبولی بسیار بالا امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور ترکیه و چه بسا دانشگاههای آمریکا نصیب‌شان گردد.

یک دانشجوی بین المللی در ترکیه حدود 400 تا 500 دلار در ماه برای اقامت، غذا، لباس، سرگرمی، حمل و نقل و تلفن هزینه می کند. هزینه خرید کتاب و هزینه های اداری در هر ترم حدود 100 تا 150 دلار است. البته به خاطر داشته باشید که هزینه زندگی به محل زندگی ، سبک زندگی و سطح تحصیلات شما بستگی دارد.

تحصیل در ترکیه

دانشگاه های ترکیه

 

دانشگاه آنکارا


دانشگاه آنکارا در سال 1946 تاسیس شد، اولین موسسه آموزش عالی در جمهوری مدرن ترکیه است. این یک دانشگاه دولتی است که بیش از 60،000 دانشجو دارد. این دانشگاه رشته ها و زمینه‌های مختلفی از علم و هنر را برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می دهد.

دانشجویان می توانند در رشته و شاخه مورد علاقه خود در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنند. این دانشگاه همچنین امکان آموزش از راه دور را برای دانشجویانی که قادر به حضور فیزیکی در کلاس ها نیستند فراهم می کند.

از سال 2004 عضو برنامه اراسموس بوده (ٰErasmus ) و تبادلات زیادی با دانشگاه های شرکت کننده دارد و همچنین عضو برنامه های IAU ، EUA و UNICA است. این دانشگاه بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان واجد شرایط ارائه می دهد.

دانشگاه آنکارا به 500 دانشجو که با موفقیت وارد دانشگاه شده اند بورسیه می کند.

برخی از دانشکده‌های دانشگاه نیز بورسیه های مختلف دانشجویان خود را ارائه می دهند. به عنوان مثال، دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی و حقوق با تأیید کمیسیون پشتیبانی دانشکده به برخی از دانشجویان واجد شرایط بورسیه می دهند.

بعلاوه، بعضی از دانشکده‌ها ممکن است به دانشجویان برجسته مورد تأیید کمیسیون برای حمایت از استعدادها بورس و جوایز ارائه دهند. شهریه در برخی از رشته‌های این دانشگاه به شرح ذیل است:

پزشکی ترکی: 3300 یورو ، پزشکی انگلیسی : 4950 یورو، دندانپزشکی 3000 یورو داروسازی 2800 یورو ، داروسازی انگلیسی 4200 یورو ، پرستاری و مامایی 1000 یورو ، حقوق 1500 یورو

دانشگاه آنکارا

دانشگاه اژه ازمیر

دانشگاه اژه یکی از بهترین دانشگاههای ترکیه است. مقصد بسیاری از دانشجویان ترک و خارجی است. دانشگاه اژه در سال 1955 با تنها دو دانشکده پزشکی و کشاورزی تأسیس و شروع به کار کرد. این چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه در برنائوی ازمیر است.

در حال حاضر با 3185 استاد شامل 17 دانشکده ، 6 مدرسه، 9 موسسه، 36 مرکز تحقیقاتی است. مانند سایر دانشگاه‌های برتر ترکیه برای پیشرفت علمی و آموزشی تلاش و با بهترین دانشگاه های جهان رقابت می کند. در این دانشگاه رشته های مختلفی مانند پزشکی، مهندسی عمران، روانشناسی، زبان‌های خارجی، فلسفه، مدیریت، معماری، تاریخ، محیط، ریاضیات و فیزیک را ارائه می‌دهد. که از بهترین اساتید و مربیان برای تدریس استفاده شده است.

دانشگاه اژه، یکی از بهترین دانشگاه های تحقیقاتی ترکیه درکلیه مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد.

به دلیل تجهیزات و امکانات کافی در پردیس دانشگاه، دانشجویان دیگر نیازی به رفتن در مرکز شهر نخواهند داشت. کلیه امکانات رفاهی، خدماتی  و … برای دانشجویان این دانشگاه فراهم شده است.

مساحت این دانشگاه 370 هکتار است . شامل امکاناتی مانند سالن های ورزشی و عمومی، خوابگاه‌ها، زمین‌های ورزشی مانند والیبال، فوتبال و تنیس، سینما و تئاتر، سالن های مطالعه و سایر موارد است.

ظرفیت خوابگاه‌های این دانشگاه بیش از 8000 دانشجو است. دی این خوابگاه‌‌ها امکانات کامل و مناسب از قبیل سرویس خواب کامل، اتاق غذاخوری، توالت و سرویس بهداشتی و … را دارا است. این دانشگاه به هر سه شهر آنکارا، استانبول و ازمیر نزدیک است. بنابراین برفت و آمد به آن بسیار آسان است.

حمل و نقل دانش آموزان به این سه شهر معمولاً توسط اتوبوس های بین شهری و مترو موجود انجام می شود.

کتابخانه‌ی این دانشگاه دارای 250 هزار جلد کتاب، محیطی کاملا آموزشی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. همچنین با ایجاد مراسم و جشن های مختلف در آخر هفته ها و تعطیلات رسمی در ایجاد انگیزه و تقویت روحیه شاد دانشجویان خود کوشا است.

دانشگاه اژه ازمیر

دانشگاه آتاتورک

با روی کار آمدن جمهوری ترکیه، اهمیت ساخت دانشگاه در آناتولی شرقی در مجمع عمومی ترکیه در تاریخ 1 نوامبر 1937 مطرح شد. هدف از این طرح برای اجرای بهتر برنامه های فرهنگی جمهوری توسط آتاتورک، بنیانگذار جمهوری بود.

ولی به دلیل حضور کشور ترکیه در حوادث جنگ جهانی دوم ساخت دانشگاه به تعویق افتاد. بیست سال بعد، در سال 1957 ، ساخت دانشگاه آتاتورک آغاز و در سال 1970 پایان یافت.

دانشگاه آتاتورک در ابتدا با دانشکده های کشاورزی، ادبیات و علوم آغاز شد.

در آغاز تاسیس، این دانشگاه 135 دانشجو داشت. با گذشت زمان، دانشگاه آتاتورک در حال گسترش است و دارای ۲۲ دانشکده، ۱۸ کالج، ۸ موسسه و ۳۰ مرکز تحقیقاتی ست و ۲۸۰ هزار دانشجو، ۲۶۱۰ هییت علمی و بیش از ۱۷۰ هزار فارغ‌التحصیل دارد.

دانشگاه آتاتورک یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه‌های ترکیه است. این دانشگاه در شهر ارزروم در شرق ترکیه واقع شده است.

پزشکی ترکی 3546 لیر. پزشکی انگلیسی 5322 لیر.داروسازی 2964 لیر. دندانپزشکی ترکی 2964 لیر. پرستاری ترکی 1704 لیر. پرستاری انگلیسی 2556 لیر. مهندسی به ترکی 2322 لیر. مهندسی به انگلیسی 3480 لیر.

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه حاجت تپه در ترکیه

دانشگاه Hacettepe یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که در آنکارا واقع شده است. بسیاری از داوطلبان ایرانی سالانه برای پذیرش در این دانشگاه اقدام می‌کنند. این دانشگاه از کیفیت آموزشی بالایی در بین دانشگاه‌های ترکیه برخوردار است و یکی از بهترین دانشگاه های آن به شمار می آید.

هزینه در رشته‌های پزشکی 46632  لیر، دندان‌پزشکی 16821 لیر و  داروسازی 16821 لیر است.  همچنین رشته‌های دیگری مانند ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد و علوم انسانی، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، علوم بهداشت و توانبخشی را ارائه می‌دهد.

دانشگاه حاجت تپه در ترکیه

دانشگاه استانبول

یکی از مشهورترین دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه استانبول است.که از بدو تاسیس تاکنون در زمینه های مختلف علمی پیشگام بوده است.

سال تاسیس  این دانشگاه در 1453 در زمان امپراطوری عثمانی توسط توسط سلطان محمد دوم انجام گرفت . از آنجا که دانشگاه استانبول یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه است، دانشجویان زیادی از سراسر جهان علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه هستند.

تجربه تحصیل در این دانشگاه می‌تواند فرصتی  مناسب و بی‌نظیر برای یادگیری فرهنگ های مختلف باشد.

دانشگاه ترکی استانبول علاوه بر فعالیت‌های مختلف دانشجویی، دانشجویان را برای ورود به دنیای کار و تجارت از طریق فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و هنری آماده می کند و تجربیات زیادی را برای آنها فراهم می کند.

هزینه رشته پزشکی 17000 لیر و رشته دندانپزشکی 7000 لیر است.

دانشگاه استانبول

دانشگاه قاضی

در سال 1926، مصطفی کمال آتاتورک اولین موسسه آموزشی را در آنکارا تأسیس کرد. پنجاه و شش سال بعد، در سال 1982، با آکادمی مهندسی و کشاورزی بولو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی ایالتی آنکارا ادغام شد.

بعد از آن به اولین و معتبرترین دانشگاه ترکیه تبدیل شد. دانشگاه قاضی در سال 2017 موفق به کسب رتبه جهانی 801 تا 1000 شد.

هزینه تحصیل در این دانشگاه در برخی رشته ها بدین شرح است :
پزشکی ترکی 23316 لیر.پزشکی انگلیسی 31088 لیر. دندانپزشکی ترکی 8410 لیر.

دانشگاه ازمیر کاتیپ چلبی

کاتب چلبی یکی از دانشمندان عثمانی است. این دانشمند به دلیل تفکر مثبت و آزاد در علوم جهانی شناخته شده است. او در زمینه‌های مختلفی از جمله تاریخ، جغرافیا و کتاب‌شناسی فعالیت کرده است.

دانشگاه کاتب چلبی اولین فعالیت آموزشی خود را در زمینه علوم بهداشتی به منظور افزایش رفاه، تأمین و توسعه علم و دانش برای جامعه در سال های 2011 تا 2012 آغاز کرد.

با گذشت زمان، دانشگاه کاتب چلبی دانشکده‌های اسلامی، اجتماعی و انسانی ایجاد کرد و به دانشگاهی بزرگتر تبدیل شد. در مدت زمان بسیار کوتاهی موفق به رتبه بندی در میان 157 دانشگاه برتر جهان شد.

در حال حاضر، این دانشگاه دارای 13 دانشکده، 3 انستیتو ، 1 مدرسه و 2 آموزشگاه حرفه ای است.

دانشگاه کاتب چلبی امکانات رفاهی، زمین های ورزشی و سالن ها، رستوران ها، تئاترها، کلاس های درس، اینترنت رایگان، کافه و موارد دیگر را به دانشجویان خود ارائه می دهد.

دانشگاه کاتب چلبی بیش از 800 استاد و کارمند دارد. بیش از 13000 دانشجو ، دانشجوی دکترا و دانشجویان فوق دکترا نیز در حال تحصیل هستند.

دانشگاه ازمیر کاتیب چلبی در سال تحصیلی 2022-2021 پذیرش دانشجویان خارجی را براساس نتایج آزمونهای USSU از دانشگاه‌های مختلف، نتایج آزمونهای SAT و میانگین موفقیت در دبیرستان پذیرفته است.

دانشجویانی که در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و … در این دانشگاه تحصیل می کنند، مدرک آنها پس از فارغ التحصیلی توسط وزارت بهداشت ایران تأیید می‌شود. زیرا دانشگاه ازمیر کاتب چلبی در سال تحصیلی 2022-2021 مورد تایید واقع شده است.

رشته های پزشکی با گرایشات مختلف و همچنین رشته های مهندسی و علوم پایه در این دانشگاه ارائه می‌شود
هزنیه تحصیل در رشته های پزشکی 23640 لیر. دندانپزشکی 23218 لیر. داروسازی 14820 لیر و پیراپزشکی 3408 لیر است.

دانشگاه ازمیر کاتیپ چلبی

دانشگاه سلیمان دمیرل

دانشگاه سلیمان دمیرل یک دانشگاه دولتی است. این دانشگاه در شهر اسپارتا تاسیس شده است. دانشگاه سلیمان دمیرل تنها دانشگاه دولتی در شهر است که مهندسین، پزشکان، هنرمندان، ورزشکاران، وکلا، دندانپزشکان و بسیاری دیگر را برای خدمت به جامعه اطراف خود آموزش داده است.

دانشگاه سلیمان دمیرل بورس های تحصیلی زیادی را به دانشجویان خود ارائه می دهد. دانشجویانی که بورس تحصیلی دریافت می کنند، وعده های غذایی و اسکان رایگان دریافت می‌کنند.

این دانشگاه همچنین دارای سیستم نیمه وقت است. دانشجویان واجد شرایط می توانند چهار ساعت در هفته در دانشگاه کار کنند. در سال 2021-2020 این دانشگاه فقط در رشته دندانپزشکی توسط وزارت بهداشت ایران تأیید شد .شهریه این دانشگاه در حدود 880 لیر است.

دانشگاه سلیمان دمیرل

دانشگاه کوچ

دانشگاه Koç یک دانشگاه غیر انتفاعی که در سال 1993 در شهر تاسیس شد.  و از آن زمان تاکنون یکی از برجسته‌ترین موسسات آموزشی در ترکیه است. این دانشگاه سهم قابل توجهی در افزایش دانش در کشور دارد و به ایجاد و حل مشکلات داخلی کمک می کند.

این دانشگاه 12000 فارغ التحصیل از ترکیه و سایر کشورها دارد. هشتاد و یک درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه کوچ، کمتر از یک سال پس از فارغ التحصیلی،در مشاغل تمام وقت مشغول به کار هستند. این ویژگی بسیاری از دانشجویان را از سراسر جهان متقاعد به تحصیل در کوچ کرد.

هزینه سالانه تحصیل در این دانشگاه در رشته پزشکی حدود 20000 دلار است.

شهریه های ذکر شده مربوط به گرانترین دانشگاه‌ها در سال تحصیلی 2020-2021 است. هزینه های تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی و معماری گرانترین رشته ها هستند. هزینه شهریه در رشته های غیر پزشکی در اکثر دانشگاه ها کمتر از 5000 لیر در سال است.

دانشگاه کوچ

ایرانیان ترکیه

بیشترین تعداد مهاجران ایرانی جزو طبقه متوسط ​​و طبقه بالای جامعه‌ ایران هستند. دارایی آنها تقریباً 400 میلیون تا یک میلیارد تومان است. که  معمولا در ایران دارای ملک و شغلی و دارایی هستند.

حتما بخوانید:  خرید ملک در استانبول و خرید خانه در استانبول

آنها به دلایل شخصی مانند آینده فرزندانشان، آزادی‌های اجتماعی و زندگی مدرن‌تر و اقتصادی‌تر از زندگی در ایران، در ترکیه با گرفتن ویزای کوتاه مدت یا دائمی (خرید ملک) و با ثبت شرکت و شروع یک تجارت عادی و ارزان شروع می کنند.

نگرانی اصلی این گونه خانواده ها در مورد کار است. زیرا آنها توانایی مالی برای ریسک در پروژه های متوسط ​​یا حتی کوچک را ندارند. که البته این امر به دلیل ناآگاهی از قوانین، زبان ترکی، شرایط بازار و عدم اطمینان است.

در حال حاضر این گروه اقدام به راه اندازی مشاغل کوچک در ترکیه کرده اند. شغل های خدماتی مانند رستوران، کافه، مکانیک، عکاسی ، دفاترخدمات برای ایرانیان و … از محبوب ترین این مشاغل هستند.

بعد از تجارت مهمترین دغدغه این دسته از مهاجران، دوری از خانواده، دوستان و آشنایان در ایران است.افراد یا مهاجران را مجبور به انجام سفرهای دوره ای به ایران می‌کند.

اما در کل شرایط زندگی را  به دلیل ثبات نسبی تجارت، آزادی های تجاری و اخذ وام با نرخ سود مناسب از بانک های ترکیه و فرصت پس انداز سرمایه آنها به ارز خارجی (لیر، دلار و یورو) در بانک های ترکیه، راحت‌تر کرده است.

ایرانیان ترکیه

انواع ویزاهای ترکیه

 

این کشور بنا به شرایطی که فرد می‌خواهد به این کشور سفر کند ویزاهایش  را تقسیم بندی کرده است که در ذیل به آن‌ها می‌پردازیم :

ویزای توریستی

این نوع ویزا برای بازدید و گشت و گذار در شهرهای مختلف ترکیه صادر می شود و اعتبار این ویزا از 90 روز تا 180 روز تعیین می شود.
طبق توافق صورت گرفته بین ترکیه و ایران در زمان حکومت رضاخان و آتاتورک، شهروندان هر دو کشور برای ورود به خاک یکدیگر نیازی به ویزا ندارند و اقامت سه ماهه برای هر شهروند ایرانی امکان پذیر است.

هر فرد 90 روز بدون ویزای ترکیه می‌تواند در این کشور اقامت داشته باشد. البته لازم است بدانید برای ورود به خاک ترکیه گذرنامه شخص باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد و مهر ترمینال هوایی یا مرز زمینی در آن ثبت شده باشد.

این نوع ویزا برای مسافران ایرانی رایگان است. البته هر شهروند ایرانی با این نوع ویزا در ترکیه مجاز به انجام فعالیت های دیگری از جمله تحصیل ، تجارت و کار در ترکیه در طول اقامت خود نیست و فقط می تواند به شهرهای مختلف ترکیه سفر کند.

اگر مدت اقامت منقضی شد، برای تمدید ویزا باید به سفارت ایران در ترکیه برود. در غیر این صورت اقامت هر فرد خارجی پس از مدت مشخص شده در ویزا بدون اجازه دولت ترکیه غیر قانونی است و مجرم شناخته می‌شود. اگر شخصی از ویزای توریستی برای انجام فعالیت های دیگر مانند اقامت دائم، فعالیت های پزشکی، تجاری یا تحقیقاتی استفاده کند، توسط دولت ترکیه بازداشت خواهد شد.

ویزای توریستی

ویزای کاری

شهروندان متقاضی این ویزای نمونه ترکیه ابتدا باید نوع فعالیت تجاری خود را در سفارت ترکیه اعلام کنند. تا این مرکز بتواند مدارک سفر را به وزارت کار ترکیه ارسال کند و فرد خارجی ظرف 90 روز پذیرفته شود.

باید در صورت تأیید وزارت امور اجتماعی و کار ترکیه، صادر شود. البته لازم به ذکر است که ویزای کار در ترکیه شامل اجازه کار برای کارمندان خوداشتغال و وابسته و در موارد استثنایی به طور نامحدود و دائمی خواهد بود.

ویزای ترکیه برای مشاغل مختلف به مدت یک سال اعتبار دارد. اما محل کار باید کاملاً مشخص شود. پس از پایان یافتن اعتبار و درخواست مجدد آن و موافقت دولت ترکیه  ویزای کار را برای سه سال دیگر تمدید خواهد شد. اگر کار بدست آمده هیچ مشکل و محدودیتی برای اقامت در ترکیه وجود نداشته باشد، ویزای کار می تواند برای شش سال دیگر تمدید شود.

این در حالی که است که حتی اگر این مهاجر بدون مشکل در ترکیه کار می کند،  مجاز به گرفتن ویزای کار دائمی در ترکیه است. اما در صورت تغییر شغل یا جابجایی، لازم است فرد خارجی محل و نوع کار خود را به سفارت مربوطه در ترکیه اطلاع دهد. در غیر این صورت، کار وی غیرقانونی خواهد بود.

ویزای کاری

ویزای پژوهشی

افرادی که قصد دارند برای تحقیق به ترکیه سفر کنند و کاری با معادن این کشور ندارند، فقط باید اطلاعات شخصی و اطلاعات عملی خود را به سفارت یا کنسولگری در ترکیه ارسال کنند.

فقط با در دست داشتن نامه ای از سوی موسسه یا پژوهش‌کده ای که قرار است در آن مشغول شوند به عنوان جایگزین دعوت نامه یا نامه اتشغال از آن استفاده کنند.

البته افراد برای دریافت چنین نامه‌هایی این فرصت را دارند که پروپوزال پروژه و اطلاعات خود را به دفتر وزارت ارشاد و فرهنگ ترکیه ارسال کنند.

ویزای پژوهشی

ویزای پزشکی و درمانی

ویزاهای درمانی یا پزشکی از جمله ویزاهای ترکیه هستند که برای مدت کوتاهی صادر می شوند. امروزه این نوع ویزا متقاضیان زیادی دارد و اغلب در سفارتخانه‌ها،  گردشگری سلامت نامیده می شود.

البته این نوع ویزا برای مهاجران صادر می شود. متقاضی باید با ارائه مدارک پزشکی خود در سفارت ترکیه ثابت کند که ادامه روند درمانی در ایران امکان پذیر نیست و ارسال وی به خارج از کشور ضروری است. بیمار باید مطابق نامه پزشک و متخصص مورد تأیید کمیسیون پزشکی، بیمه مهاجرت را دریافت کنند و سپس در صورت تصمیم پزشکان ایرانی ویزای پزشکی را دریافت کنند.

برای درخواست ویزای پزشکی، متقاضی باید یک دعوت‌نامه از یک پزشک معتبر یا بیمارستان خصوصی را به همراه مدارک لازم به سفارت ترکیه ارائه دهد. همچنین یکی از شرایط اخذ این نمونه ویزا این است که فرد توانایی مالی خود را برای درمان در ترکیه ثابت کند و تعهداتی را در قبال کادر پزشکی ترکیه به عهده نگیرد.

بعلاوه ، اگر فرد، بیماری مسری‌ای داشته  باشد و سلامت جامعه را به خطر بیندازد ، به هیچ عنوان سفارت ویزای پزشکی برای متقاضی صادر نمی کند.

ویزای پزشکی و درمانی

ویزای تحصیلی

افرادی که قصد تحصیل در یک م موسسه آموزش عالی در ترکیه را دارند باید قبل از ورود، هزینه دانشگاه یا مدرسه را پرداخت کنند. ویزای دانشجویی بگیرند و سپس تحصیلات خود را در ترکیه ادامه دهند.

این قبیل مهاجران پس از اخذ مدرک و تخصص دانشگاهی و پس از پرداخت مالیات،حق دارند برای مدت معینی در یک دفتر ترکیه کار کنند. اگرچه شهروندان از هر کشوری برای اقامت در ترکیه به ویزای ترکیه احتیاج دارند اما گاهی ویزای اقامت موقت یا دائم با استفاده از ویزای دانشجویی و سپس اخذ ویزای کاربرای چندین سال برای یک مهاجر صادر می شود.

استفاده از ویزای دانشجویی می تواند ساده ترین نوع ویزای ترکیه برای اقامت دائم در ترکیه یا حداقل برای اقامت بیش از یک سال باشد. اخذ ویزای ترکیه از طریق ادامه تحصیل و همچنین مهارت در زبان ترکی می تواند بسیار موثر باشد.

ویزای تحصیلی

ویزای نمایشگاهی

ویزای نمایشگاهی نمونه دیگری از ویزای ترکیه است. در آن شخص یا گروهی ویزای ترکیه را فقط برای بازدید از نمایشگاه ها یا برگزاری نمایشگاهی در این کشور دریافت می کند. با استفاده از این نوع ویزا، یا فرد متقاضی، مراحل کار را به پایان می رساند و از وزارت ارشاد و فرهنگ ترکیه مجوز برگزاری نمایشگاه را می گیرد. یا شخصی که در ترکیه اقامت دارد، تمام اقدامات لازم را برای کار در ترکیه انجام می دهد. فقط  با ارسال دعوت نامه برای کارفرما، انجام خواهد یافت.

   دریافت ویزای نمایشگاهی از طریق دعوت‌نامه بسیار آسان است.

آدرس و شماره سفارت ترکیه در ایران

استان تهران خیابان فردوسی_ پلاک 337 و صندوق پستی 8758_11365
تلفن_1100 3595 021
نمابر_28  331179

آدرس و شماره کنسولگری ترکیه در مشهد
مشهد -بلوار سجاد_ خیابان گلایل _ پلاک 45
تلفن -45150_ 051376
نمابر_ 37620031

ویزای نمایشگاهی

مسافرت به ترکیه از ایران

 

اگر قصد  سفر به ترکیه را در برنامه های خود قرار داده اید، بهتر است بدانید سفر به این کشور با وسایل نقلیه زمینی مانند اتوبوس و قطار به راحتی امکان پذیر است. سفر زمینی به ترکیه با خرید بلیط از پایانه‌های مسافربری برای بسیاری از شهرهای ایران امکان پذیر است. برای سفر به این کشور می توانید از خطوط هوایی پیشرفته نیز استفاده کنید.

زیرا سیستم هواپیمایی ترکیه بسیار پیشرفته است و پروازها از بسیاری از شهرهای ایران به این کشور انجام می شود.

مسافرت به ترکیه از ایران

سفر زمینی به ترکیه

مرز بازرگان یکی از بهترین مکان ها برای ورود زمینی به ترکیه است. مرز بازرگان به عنوان مرز مشترک ایران و ترکیه در 290 کیلومتری شهر تبریز واقع شده و از شهرهای صوفیان، مرند و ماکو می گذرد.

جاده تبریز به بازرگان یکی از راه های خوب و فرصت های سفر زمینی به ترکیه است. زیرا این جاده بزرگراهی از تبریز به مرند است و راهی مناسب برای رانندگی است.

در انتهای جاده اصلی بازرگان یک منطقه مرزی با شهرهایی مانند آستارا و جلفا وجود دارد. در این مرحله می‌توانید تشریفات را برای خروجی انجام دهید. برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا نیست و هر کسی که پاسپورت معتبری داشته باشد می تواند 3 ماه در ترکیه بماند.

به محض ورود به خاک ترکیه، اولین شهر ترکیه در مقابل شما شهری به نام  دوغوبایزد است. دوغوبایزید در 45 کیلومتری مرز بازرگان واقع شده و یک شهر بسیار کوچک است.

البته ما اقامت در این شهر کوچک را به شما توصیه نمی‌کنیم و هیچ چیز جذاب و قابل توجهی در انتظار شما نیست. در شهر دوغو بایزید، تنها یک ایست بازرسی نظامی در این شهر وجود دارد که در انتظار شما خواهد بود و هیچ چیز دیگری در راه شما نیست.

از این شهر تا حومه استانبول به عنوان اولین شهر مهم ترکیه حدود 1500 کیلومتر مسافت را باید طی کنید.

قیمت هر لیتر بنزین در ترکیه معادل 5 لیر است. یعنی حدود 10 تا 12 هزار تومان. همچنین خدمات اجتماعی، اسکان و خدمات بهداشتی بین مسیرها از وضعیت بهداشتی خوبی برخوردار هستند و هنگام مسافرت در جاده های خارجی تجربه خوبی به همراه خواهند داشت.

سفر زمینی به ترکیه

سفر هوایی به ترکیه

ایران ایر  ایرلاین

پروازهای تهران به استانبول Iran Air  سه  بار در هفته در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و جمعه انجام می شود. پروازها از ساعت 8:25 تا 11:30 از فرودگاه بین المللی IKA امام خمینی (ره) به فرودگاه IST استانبول. و همچنین برگشت از استامبول به تهران در روزهای سه‌شنبه و چهار شنبه و جمعه از  ساعت 12:40 تا 15:25 انجام می‌شود.

ترکیش ایرلاین

پرواز های این ایرلایل چند بار در هفته از تهران به مقصد استامبول انجام می‌گیرد. در صورتی که برگشت آن فقط یک روز درهفته انجام می ‌شود.

ماهان ایر

پروازهای رفت و برگشت ماهان ایر هرروز هفته از ساعت 6 بامداد تا 16 عصر از تهران فرودگاه امام به مقصد استامبول و همچنین استامبول به مقصد تهران انجام می‌گیرد.

قشم ایرلاین

پرواز های رفت از تهران  به مقصد استامبول توسط این ایرلاین در روزهای دوشنبه دوبار در ساعت 13:30 انجام می شود.

ایران ایرتور

پروازهای ایران ایرتور در طول هفته زمان مشخص و ثابتی ندارند و روزها و ساعت پرواز این ایرلایل معمولا تغییر می‌کند.

هواپیمایی پگاسوس

خطوط هوایی پگاسوس ترکیه یکی از ایرلاین های ارزان قیمت است. به همین دلیل در تمام مسیرهای خود به ویژه از ایران طرفداران زیادی دارد.

در حال حاضر شرکت هواپیمایی پگاسوس پروازهای مستقیم را فقط از تهران به استانبول انجام می دهد. همچنین پگاسوس با توقف در استانبول یکی از بهترین گزینه ها برای پرواز به اروپا برای ایرانیان عزیز است.

سفر هوایی به ترکیه

مهاجرت به ترکیه از ایران

در سال های اخیر مهارت به کشور ترکیه  به دلیل شرایط اقتصادی و سیاسی، نسبت به گذشته خیلی زیادتر شده است. چون ترکیه هم مرز ایران است و کشوری تقریبا اروپایی محسوب می‌شود و فرهنگ و آداب و رسوم آنها به ایرانی ها خیلی شبیه است، مقصد خوبی برای مهاجرت از ایران شده است.
برای مهاجرت به این کشور می‌توان از چندین روش استفاده کرده که در اینجا به توضیح برخی از این روش ها می ‌پردازیم.

مهاجرت از طریق ثبت شرکت

اگر ایده تجاری خوبی دارید یا راهی برای سرمایه گذاری دارید که از طریق آن می توانید یک شرکت تجاری را در ترکیه ثبت کنید. این  روش می تواند راهی عالی برای مهاجرت باشد.

شما می‌توانید یک شرکت تابعه، نماینده شرکت های فعال در ترکیه یا سراسر جهان ، یک شرکت منطقه آزاد یا یک شرکت با مسئولیت محدود برای ثبت نام و شروع فعالیت در ترکیه انتخاب کنید. البته ابتدا باید برنامه کاری خود را به اداره مهاجرت ترکیه ارائه دهید و یک حساب بانکی در یکی از معتبرترین بانک های ترکیه افتتاح کنید.

حتما بخوانید:  شرایط اخذ و گرفتن پاسپورت ترکیه - خرید پاسپورت ترکیه

پس از آن، دریافت کد مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده از دیگر اقدامات اساسی برای ثبت شرکت در ترکیه خواهد بود.

مهاجرت از طریق ثبت شرکت

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

اگر سرمایه قابل توجهی دارید و می توانید در یک بانک در ترکیه سرمایه گذاری کنید، مهاجرت به این کشور کار سختی برای شما نخواهد بود. به ویژه با سرمایه گذاری در بانک های ترکیه، تسهیلات نیز دریافت خواهید کرد.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق ازدواج

شاید چند سال پیش، این یکی از آسانترین راه‌ها برای اقامت در ترکیه و مهاجرت به آن بود. اما اکنون شرایط به گونه ای تغییر کرده است. اخذ اقامت در این کشور از طریق ازدواج یکی از پیچیده ترین روش‌ها است.

اداره مهاجرت ترکیه نسبت به این موضوع حساس شده و در حال تحقیق دقیق درباره افرادی است که از طریق آن درخواست می دهند. بنابراین، شما باید ثابت کنید که ازدواج شما واقعی است و حداقل 3 سال با شخص مقابل زندگی کرده اید.

البته این تحقیقات و سخت گیری‌ها، برای فرزندان حاصل از این ازدواج وجود نخواهد داشت. آنها فقط پس از تولد در ترکیه تابعیت و گذرنامه را دریافت خواهند کرد.

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق آموزش در ترکیه یکی از بهترین و در عین حال آسان ترین راه ها برای اخذ محل اقامت در این کشور است. در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری را نیز به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید که طبق آمار سال گذشته ، حدود 117000 دانشجوی خارجی در ترکیه تحصیل می کنند که بخش قابل توجهی از آنها ایرانی هستند.

شهریه دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی است. افراد می‌توانند با دسترسی به این دوره ها برای تحصیل در ترکیه اقدام کنند. به دلیل سهولت دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، اعزام دانشجو به ترکیه بسیار متداول شده است.

لازم به ذکر است که همان طور که در قبل گفتیم، پس از اتمام دوره آموزش و اعتبار ویزای دانشجویی خود، باید این ویزا را به ویزای کار یا سرمایه گذاری تبدیل کنند.

مهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق خرید ملک

با خرید ملک می‌توانید به راحتی تابعیت ترکیه را کسب کرده و به این کشور زیبا و همسایه مهاجرت کرد. روند خرید ملک در ترکیه و گذر از مسیر مهاجرت بسیار آسان تر از روش‌های دیگر است.این روش مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت.

خرید ملک در ترکیه

با توجه به شرایط و اصل مخالفت، یعنی شهروندان کشورهایی که ترک‌ها می‌توانند در آن ملک خریداری کنند، شهروندان آن کشورها نیز می توانند اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند.

خوشبختانه ایران نیز یکی از کشورهایی است که شهروندان آن حق خرید ملک در ترکیه را دارند. تنها محدودیت آن خرید زمین‌های نظامی و مناطقی است که توسط دولت برای ساخت تجهیزات نظامی و دولتی هدایت می شود.

شهروندان ایرانی همچنین می‌توانند حداکثر ظرف مدت 2 سال زمین خالی خریداری کرده و ساخت و ساز در آن را آغاز کنند.

خرید ملک توسط اتباع خارجی قطعاً محدودیت هایی دارد. از جمله شرایط و محدودیت های خرید ملک توسط ایرانیان و سایر اتباع خارجی موارد زیر است:

خرید زمین و املاک در مناطق نظامی و امنیتی ممنوع و غیرقانونی است.

محدودیت خرید زمین و املاک در هر منطقه از ترکیه برای خارجی ها تا 10٪ از کل مساحت است.

هر شهروند غیر ترک می‌تواند فقط تا 30 هکتار از زمین ترکیه را خریداری کند.

اگر ملکی که خریداری کرده اید اقامتگاه تابستانی شما باشد، شما می‌توانید با ویزای توریستی محدود، در ترکیه اقامت کنید. به عنوان یک مالک ملک می توانید آزادانه به این کشور سفر کنید. البته به خاطر داشته باشید که مدت اقامت گردشگر در ترکیه سه ماه است.

وضعیت اقامت با خرید ملک

با خرید ملکی در ترکیه حداقل 650،000 لیر می‌توانید برای خود و خانواده خود اجازه اقامت 3 ساله در ترکیه بگیرید و اگر 5 تا 8 سال به طور مداوم در ملک خود در آن کشور زندگی می‌کنید می توانید برای اقامت دائم خود درخواست دهید. البته برای درخواست اقامت دائم، شرایطی مانند بیمه درمانی و عدم وجود مشکلات در طول مدت اقامت موقت لازم است.

قیمت یک خانه در ترکیه تقریباً از 350 میلیون تومان شروع می شود و در املاک لوکس به قیمت یک میلیارد تومان و بیشتر می رسد.

بیشتر مشتریان معتقدند که قیمت آپارتمان در ترکیه بالاتر از قیمت خانه ویلایی  و قیمت ویلا از هر دو بالاتر است. اما باید بدانید که قیمت آپارتمان، خانه و ویلا کاملاً به عوامل مختلف بستگی دارد و این تفاوت قیمت فقط به دلیل خانه مسکونی فقط یا  آپارتمان یا به عنوان ویلا، تفاوت قیمت ندارد.

عواملی شبیه متراژ خانه  مکان و وضعیت جغرافیایی آن، چند سال ساخت بودن ملک و تجهیزات رفاهی آن مانند پارکینگ و اتاق ها و غیره بستگی دارد.

خرید ملک در ترکیه

ارزش پول ترکیه

لیر ترکیه واحد پول کشور اوراسیا در غرب آسیا است و اگر این ارز را در این کشور به یک واحد پول کوچک تبدیل کنید. هر لیر برابر 100 قروش است. انتشار این ارز در سال 1843 با عنوان لیره ترکی عثمانی آغاز شد. گفتنی است قبل از توزیع اسکناس در ترکیه لیره عثمانی، لیره زرد نیز نامیده می شد.

ارزش هر لیر ترکیه برابر است با 0.12 دلار چیزی حدود 3000 تومان.

ارزش پول ترکیه

جاذبه های توریستی ترکیه

 

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه که در اصل کلیسایی برای امپراطور روم شرقی ژوستینین در قرن ششم ساخته شده، یک شاهکار از مهندس‌های رومی است.  این مسجد امروزه یکی از بزرگترین آثار معماری جهان محسوب می شود. در ساختمان ایاصوفیه، از یک تدبیر هوشمندانه  برای هماهنگی قوس ها و ستون ها استفاده شده است.

چهار ستون عظیم از سنگ خارای مصر که  شبیه پایه فیل است، تحمل وزن چهار طاق بالایی می‌کند و آن را نگه داشته است. گنبد اصلی بر روی آنها سوار شده. از نمای بیرونی تعداد ۴۰ پنجره نمایان است که نور داخل گنبد را تامین می کنند.

عمق گنبد 18 متر و ارتفاع از بالای آن تا کف مسجد حدود 56 متر و قطر آن 33 متر است.

این ساختمان در مجموع 107 ستون و 9 درب دارد. بزرگترین درب آن در وسط قرار گرفته است. که با یک قاب برنز و یک قاب مرمر برای ورود امپراطور طراحی شده.

مصالح بکار رفته در این بنای تاریخی کلا از آجر ساخته شده که با مرمر پوشانده شده‌اند.

مسجد ایاصوفیه

دهکده آبی اولودنیز

دهکده تفریحی اولود نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری ترکیه که در استانی زیبا و یکی از جذابترین دیدنی های ترکیه، یعنی استان موغله‌ قرار گرفته است. از لحاظ جغرافیایی موغله در سمت جنوب غربی ترکیه قرار گرفته و شهری به همین نام هم در آن وجود دارد.

از لحاظ مساحت دهکده‌ی اولودنیز می‌توان گفت که مساحت چندانی ندارد. ولی به خاطر موقعیت ساحلی و هتل‌ها و مکان‌های تفریحی زیاد آن، معروف شده است. البته این دهکده به دلیل هم‌جواری با دریای زیبای اژه و رنگ آبی و شفاف آب در منطقه اولودنیز باعث شده تاثیر زیادی در محبوبیت و معروف شدن آن بگذارد.

دهکده آبی اولودنیز

مسجد آبی استانبول

در استانبول مساجد زیادی وجود دارد. مساجد به قدری زیاد است که استانبول را شهر مساجد می نامند. یکی از مشهورترین و زیباترین مساجد استانبول، مسجد سلطان‌احمد است که به مسجد آبی معروف است.

اوج معماری عثمانی را در مسجد سلطان‌احمد در استانبول مشاهده خواهید کرد. گنبدهای طبقه طبقه بصورت آبشاری، تقارن زیبا و طاق های پی در پی، مناره‌ها و کاشی های آبی داخل مسجد از هر لحاظ خاص و منحصر به فرد است.

طراحی و  ساخت این مسجد با الهام از سازه‌هایی مانند ایاصوفیه انجام شد. بنابراین به درستی می‌توان گفت مسجد سلطان احمد به عنوان چشمگیرترین و زیباترین مسجد تاریخی ترکیه نام برده شود. طراحی مسجد سلطان احمد توسط هنرمندی به نام  محمد آقا صدفکار انجام شده است.

وی که دانشجوی معمار سنان بود، ایده های هنری استاد خود را با استعداد خود ترکیب کرد و در صدد ساخت این مسجد بزرگ، زیبا و باشکوه برآمد.

مسجد آبی استانبول

شهر افسوس

این شهر باستانی در سه کیلومتری جنوب شهر سلجوقی در استان ازمیر ترکیه واقع شده است.

خرابه و ویرانیه‌های‌افسوس یکی از بزرگترین مجموعه های بازمانده از تمدن یونان در مدیترانه شرقی است. جاذبه های گردشگری این شهر سالانه گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند.

افسوس که یکی از هفت کلیسای آسیا را در کتاب مکاشفه در عهد جدید میزبانی می‌کند، جایی که ممکن است در انجیل یوحنا نوشته شده باشد.

بسیاری نیز معتقدند که “هفت خفتگان”  افسوس  (در قرآن: اصحاب کهف) که توسط مسیحیان و مسلمانان مقدس شمرده می شدند. در این شهر زندگی می‌کردند و سال‌ها در غاری در نزدیکی آن می‌خوابیدند.

کشف بسیاری از اسناد مربوط به مسیحیت و ادیان باستان، “افسوس” را به یکی از مهمترین یادگارهای تاریخی تبدیل کرد. تخمین زده می شود که شهر افسوس در زمان روم بین 33600 تا 56000 نفر جمعیت داشته است. این شهر پس از ساردیس و اسکندریه در تروآس سومین شهر بزرگ در منطقه آناتولی است.

شهر افسوس

شهر وان

این شهر در قسمت شرقی دریاچه وان واقع شده است. صخره‌ی تاریخی وان که قلعه ای باستانی در آن قرار دارد. کتیبه‌هایی به خط میخی نیز وجود دارد که مربوط به سلسله اورارتو است.
نزدیکترین شهر ترکیه به ایران وان است. این شهر در سال‌های اخیر گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.

وان بزرگترین شهر در شرق ترکیه است. جمعیت این شهر به 370 هزار نفر می رسد. آنچه که شهر وان را احاطه کرده دریاچه زیبای وان از شمال و غرب، کوه وارک از شرق و کوه آرتوس از جنوب است.

از زمان راه اندازی قطار تهران وان در 1 ژوئیه 1998، رفت و آمد به مقدار قابل توجهی افزایش یافته و هزینه های سفر به ترکیه به طور قابل توجهی کاهش یافته است. مراکز خرید و نشانه های تاریخی متعدد این شهر را به گزینه‌ای ایده آل و اقتصادی برای ایرانیان تبدیل کرده است.

یکی از دلایل سفرهای ایرانیان و سایر کشورها، خرید در شهر وان است. شهر وان دارای چندین مرکز خرید و پاساژ است و کالاهای خوبی را می‌توان در آنجا یافت. همچنین کنسرت‌های بسیاری از خوانندگان ایرانی در این شهر برگزار می‌شود.

می‌توان گفت مهمترین جاذبه گردشگری وان دریاچه آن است. دریاچه وان با مساحت حدود 3،755 کیلومتر مربع بزرگترین دریاچه ترکیه است که دارای چندین جزیره و مرکز تفریحی است.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید یکی از جذابیت‌های وان، گربه‌هایی که در آنجا زندگی می‌کنند، است. نژاد گربه‌ی وان که اکثراً سفید، پشمالو و با رنگ چشم های مختلف  (یکی آبی و یکی کهربا) قطعاً یکی از نژادهای نادر در طبیعت است.

شهر وان

قلعه بودروم

بدروم شهری در جنوب غربی ترکیه واقع شده است.  قلعه آن توسط صلیبی ها در قرن 15 بنا شده است، این قلعه شبیه به  قلعه سنت پیتر، و یکی از یادگارهای رشادت‌های جهانی در قرون وسطی است.

این قلعه اکنون به عنوان موزه ای برای گردشگران به نمایش درآمده است. با توجه به قدمت و تاریخی بودن این قلعه باستان شناسان تمرکز خود را بر باستان‌شناسی زیر آب و صنایع دستی  بدروم به ارزش میلیون‌ها دلار قرار داده‌اند.

قلعه بودروم

سواحل آلانیا

این ساحل زیبا در زمره‌ی یکی از زیباترین سواحل آبی شفاف در جهان است که باید از آن دیدن کنید. آب این ساحل به قدری شفاف و خالص است که هنگام گشت و گذار می توانید سنگ ریزه ها و اشیای زیبایی را در زیر آب‌های آبی این دریا که نزدیک به سطح آب هستند، مشاهده کنید.

در این منطقه پرچم آبی وجود دارد.  البته باید بدانید که این سواحل از ابتدا چندان آرام نبوده‌اند. در قرن هفدهم، یک فرمانده رومی ساحل را از حمله دزدان دریایی نجات داد و آن را به مکانی امن تبدیل کرد. درحال حاضر می‌توانید انواع تفریحات خود را در ساحل و امکانات تفریحی آن مانند پاراگلایدر، پیاده روی‌، ورزش‌های ساحلی‌، موج سواری و موارد دیگر داشته باشید.

سواحل آلانیا

سواحل آنتالیا

سواحل آنتالیا به ویژه برای ایرانیان یکی از محبوب ترین مقصدهای تعطیلات در ترکیه است. این ساحل علاوه بر جاذبه های گردشگری مانند رستوران ها، مغازه‌ها و مراکز خرید عالی، دارای مناظر زیبا و خیره کننده‌ای است که همه را به خود جذب می کند.

آنتالیا شهری ساحلی با روزهای آفتابی و درخشان و شب‌هایی آرام همانند وزش نسیمی از روی دریای مدیترانه.همین باعث شده که این شهر، یک شهر رویایی برای اقامت و گردشگری شود.

شهری با تفریحات هیجان انگیز، هیجان بازی های آبی و رستوران ها و کافه های سنگی آن را به یکی از شهرهای توریستی و معروف در جهان تبدیل کرده است.

از اقصی نقاط جهان و همچنین ایران برای رفتن به این شهر زیبا و استراحت و کمی آفتاب گرفتن از ماه‌های قبل هتل های خود را رزرو می‌کنند.

سواحل آنتالیا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.