سرمایه گذاری در کبک در سال 2021 چگونه است؟ (شرایط و مزایا)

0

سرمایه گذاری در کبک یک فرصت استثنایی است. کبک یکی از استان‌های ده‌گانه کانادا است. مرکز آن شهر کبک و  بزرگ‌ترین شهر آن نیز مونترال می‌باشد. این استان فرصت‌های سرمایه گذاری فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما می‌گذارد. اقتصاد پویای کبک که در زمینه‌های متعددی فعال است، و روز به روز گسترش می‌یابد، با آغوش باز پذیرای سرمایه گذاران و خوداشتغالان و کارآفرینان است. سرمایه گذاری در استان کبک به روش‌های مختلفی از جمله سرمایه گذاری، کارآفرینی و خوداشتغالی ممکن است. تمام این روش‌ها منجر به اخذ اقامت دائم کانادا می‌شود.

کبک با مساحت ۱٬۵۴۲٬۰۰۰ کیلومتر مربع بزرگ‌ترین استان کانادا است. از نظر جمعیت نیز با ۷٬۶۶۹٬۱۰۰ نفر که در آن سکونت دارند، در رده دوم کشور قرار می‌گیرد. یکی از نکات مثبت در این استان تراکم جمعیت بسیار پایین، در آن است؛ به طوری که در هر کیلومتر مربع حدودا 5 نفر زندگی می‌کنند. البته تراکم جمعیت استان کبک، در سواحل رودخانه سن لوران، نسبتا بالا است چرا که 80 درصد جمعیت استان در این منطقه سکونت دارند.

کبک تنها استان کانادا است که در آن جمعیت فرانسوی زبان بر دیگر گروه‌ها غلبه دارند. و همچنین بر خلاف کل کانادا که در آن دو زبان انگلیسی و فرانسوی به عنوان زبان‌های رسمی کشور شناخته می‌شوند، در کبک تنها زبان فرانسوی زبان رسمی است.

یکی از جذابیت‌های کبک، وجود چهار فصل به صورت کامل در آن است. بهار آن آب و هوایی لطیف دارد؛ تابستانش گرم و اغلب مرطوب؛ پاییزی سرد و پوشیده از برگ‌های رنگارنگ پاییزی؛ و زمستانی بسیار سرد و پربرف. البته می‌توان گفت زمستان طولانی‌ترین فصل این استان است. به طوری که دوره برف و سرما در جنوب (در مونترال) چهار ماه و در شمال (در رادیسون) شش ماه طول می‌کشد. اگرچه با توجه به جغرافیای پهناور این استان، در شهرهای ساحلی (شبه جزیره‌ای)، هوای معتدل و دمای بسیار لذتبخش اقیانوس حاکم است.

منابع اقتصادی برای سرمایه گذاری در استان کبک
منابع اقتصادی برای سرمایه گذاری در استان کبک

منابع اقتصادی برای سرمایه گذاری در استان کبک

کبک همانطور که از نظر جغرافیایی متنوع است، منابع تامین مالی گوناگونی هم دارد. از حوزه صنعت چوب و کاغذ، کشاورزی و دامداری، ماهیگیری، و بهره برداری ازمعادن گرفته تا تولید برق از آب یا بخار، صنعت گردشگری و دیگر فن آوری‌های پیشرفته، همه و همه در اقتصاد این استان پهناور نقش دارند. این استان استانی صنعتی است. کبک اقتصادِ بازی مبتنی بر بازار دارد. مانند دیگر استان‌های صنعتی کانادا، بخش عمده اقتصاد در این استان بر پایه خدمات است.

اقتصاد دانش‌بنیان

اقتصاد کبک تغییرات شگرفی را در دهه‌های گذشته تجربه نموده‌است. که بیشتر این شکوفایی اقتصادی، در اقتصاد دانش‌بنیان ریشه دارد. این استان صاحب یکی از بالاترین نرخ‌های افزایش تولید ناخالص داخلی در کانادا است. همچنین درصدی از تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه‌های تحقیق و توسعه می‌کند. در مقایسه با دیگر استان‌های کانادا، کبک برای این بخش هزینه بیشتری صرف می‌کند. حدودا 1.1 میلیون نفر از ساکنین کبک، در بخش علوم و تکنولوژی کار می‌کنند.

صنایع پیشرو

کبک همچنین یکی از استان‌هایی است که در کانادا نقش مهمی را در حوزه‌های متنوعی از صنایع پیشرو بازی می‌کنند. از جمله این صنایع در کبک می‌توان به صنایع هوا و فضا، تکنولوژی اطلاعات و نرم‌افزار و مولتی مدیا اشاره کرد. تقریبا 60 درصد تولیدات صنعت هوا و فضا در کانادا، مربوط به استان کبک است. در واقع می‌توان گفت یکی از پیشروترین مناطق در زمینه های‌تک، در کل آمریکای شمالی، کبک است. این بخش گسترده در کبک، 7300 شغل ایجاد کرده و برای 145000 نفر اشتغال ایجاد نموده‌است. نخست وزیر این استان به طور رسمی اعلام کرد که دو بیلیون دلار بودجه در سال‌های 2013 تا 2017 هزینه شده‌است برای ایجاد 115000 شغل جدید در بخش‌های دانش بنیان و نوآوری.

فن‌آوری اطلاعات

حدودا 180000 نفر از اهالی کبک در زمینه فن‌آوری اطلاعات کار می‌کنند. تقریبا 52 درصد از شرکت‌های کانادایی در این بخش‌ها در استان کبک قرار دارند و به طور عمده در شهرهای مونترال و کبک. به طوری که به طور تقریبی 115 شرکت مخابراتی در این استان قرار دارند، مانند موتورولا و اریکسون. حدودا 60000 در حال حاضر در توسعه نرم‌افزار کامپیوتر در این استان کار می‌کنند. تقریبا 12900 نفر در بیش از 110 شرکت مانند آی‌بی‌ام، سی‌ام‌سی و ماتروکس کار می‌کنند. بخش مولتی مدیا هم در غلبه این استان کانادا قرار دارد. بیشتر شرکت‌ها، مانند یوبی‌سافت از دهه‌ی 90 در کبک بنیانگذاری شده‌اند و همچنان به کار و کسب درآمد در این استان می‌پردازند.

بخش معدن و منابع طبیعی

می‌توان گفت استان کبک از منابع زیرزمینی غنی‌ای برخوردار است. به خصوص معادن فلزی فراوانی در این استان وجود دارد. فلزاتی از جمله طلا، نقره، آهن، مس، روی، سرب و نیکل از معادن این استان استخراج می‌شوند. امروزه آهن استخراج شده از معان این منطقه، 8 درصد تولید آهن کانادا را شامل می‌شود. صنعت معدن 6.3 درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود. و تقریبا 50000 نفر در 158 شرکت در حوزه معادن کار می‌کنند.

منابع طبیعی سرشار و غنی در کبک، جایگاه خاصی در دنیای بازار به آن بخشیده‌است. کبک به خاطر منابع طبیعی‌اش که قلمرو گسترده‌ای را در بر می‌گیرد، بسیار قابل توجه است. این استان تقریبا 30 معدن دارد، 158 شرکت استخراج، و 15 صنعت اولیه فن‌آوری.

با این همه باید گفت که تنها 40 درصد از منابع موجود در کبک شناسایی شده‌اند. به علاوه یکی از منابع مهم موجود در کبک، معدن الماس است که با توجه به ارزش بالای سنگ الماس، درآمد فراوانی را برای این استان به ارمغان آورده و می‌آورد.

صنایع چوب و کاغذ

صنایع چوب و کاغذ از مهم‌ترین نقش‌آفرینان در اقتصاد استان کبک است. کبک این صنعت پررونق را مرهون جنگل‌های انبوهش است. یکی از موارد مصرف کاغذ تولیدی این استان، خمیر کاغذ برای تولید کاغذهای روزنامه است. به طوری که یک‌سوم خمیرکاغذ کانادا از این منطقه تامین می‌شود. همچنین خمیر کاغذ از این منطقه به ایالات متحده آمریکا نیز صادر می‌شود.

صنعت چوب و کاغذ 68000 نفر را در استان کبک بر سر کار گمارده و 3.1 درصد از تولیدناخالص داخلی استان را بر عهده دارد. البته این صنعت در سال‌های اخیر با افت تقریبی مواجه شده‌است.

صنایع غذایی

صنایع غذایی هم نقش مهمی در اقتصاد کبک بازی می‌کند. و مهم‌ترین تولیدات آن هم عبارتند از لبنیات و گوشت. 8 درصد تولید ناخالص داخلی این استان از این قسمت تامین می‌شوند و 487000 نفر در این بخش مشغول به کار هستند و قسمت‌های مختلف کشاورزی، ماهیگیری، تولید غذا، نوشیدنی‌ها و تنباکو و توزیع و پخش غذا به کسب درآمد می‌پردازند.

نیروگاه‌های آبی

می‌توان گفت این نیروگاه‌ها، اصلی‌ترین منبع کبک هستند. حدودا 15 درصد از برق تولیدشده در این نیروگاه‌ها، به کشورهای همسایه از جمله ایالات متحده صادر می‌شود. البته برق تولیدی از این نیروگاه‌ها به کمک صنایع چوب و پتروشیمی در الکترومتالورژی در خود استان نیز می‌آید، و باعث می‌شود که کبک از لحاظ انرژی، استانی مستقل باشد.

صنعت توریسم

این صنعت نیز در استان کبک از رونق نسبی برخوردار است؛ به طوری که 29000 شغل در این زمینه ایجاد شده‌است. از آنجا که استان کبک به اروپایِ آمریکای شمالی مشهور است، سالانه گردشگران فراوانی برای بازدید از آن مشتاقانه به این منطقه می‌آیند.

مهم‌ترین شهرها برای سرمایه گذاری در استان کبک
مهم‌ترین شهرها برای سرمایه گذاری در استان کبک

مهم‌ترین شهرها برای سرمایه گذاری در استان کبک

مهم‌ترین شهرهای استان کبک، شهر کبک؛ مرکز استان، و مونترال؛ بزرگ‌ترین شهر آن هستند. این دو شهر البته تفاوت‌های بسیار زیادی با هم دارند. اما هر دوی آنها بیشترین مقصد سفرهای توریستی و مهاجرین، در این استان هستند. در ادامه با این دو شهر بیشتر آشنا می‌شویم:

کبک

این شهر مرکز استان کبک و بزرگ‌ترین شهر شرقی استان است. کبک یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کانادا محسوب می‌شود. این شهر قدمتی 400 ساله دارد و بنابراین شهری بسیار دیدنی است. یکی از جذابیت‌های این شهر حال و هوای اروپایی و به بیان بهتر حال و هوای فرانسوی آن است.

سازمان یونسکو با توجه به ارزش‌های جهانی و جاذبه استثنایی کبک، آن را به فهرست میراث فرهنگی جهان وارد کرده‌است. بخش قدیمی این شهر، به دلیل معماری و مناظر شهری که بقایایی از دوران حکومت فرانسه، بریتانیا و آمریکا را در خود حفظ کرده‌است، به عنوان مهد تمدن فرانسه در آمریکای شمالی شناخته می‌شود. تا حد زیادی و در طول سه قرن، سنگر و استحکامات غیرقابل نفوذ شهر حفظ شده‌اند. به طوری که در حال حاضر، کبک تنها شهرِ آمریکای شمالی است که با استحکامات بنیادین احاطه شده‌است. البته در این میان طبیعت زیبا و بی‌نظیر آن را نیز نباید از یاد برد.

منابع اقتصادی برای سرمایه گذاری در شهر کبک

بیشتر مشاغل شهر کبک بر روی ادارات دولتی، دفاع، خدمات، تجارت، حمل و نقل و توریسم متمرکز هستند. به عنوان مرکز استان، می‌توان گفت دولت استانی بزرگ‌ترین کارفرما در کبک است؛ به طوری که 27900 نفر را به کار گماشته‌است. شبکه بیمارستان بومی، بزرگ‌ترین موسسه کارآفرین در کبک است. نرخ بیکاری در این شهر پایین‌تر از میانگین ملی است. حدودا 10 درصد مشاغل در حوزه تولید هستند. محصولات عمده این شهر شامل خمیر کاغذ و کاغذ، مواد غذایی فرآوری‌شده، اقلام فلزی، چوب، مواد شیمیایی، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و مواد چاپی است.

این شهر میزبان دفاتر مرکزی تعداد زیادی از شرکت‌های برجسته است. از جمله موسسه مدLa Maison Simons و شرکت‌های مهندسی BPR  و Norda Stelo. همچنین در بخش بیمه دفاتر شرکت‌هایی چون  Industrial Alliance، La Capitale Promutuel SSQ Financial Group و Union Canadienne را می‌توان در آن دید. در زمینه تبلیغات و بازاریابی شرکت‌های فراوانی از جمله Amalgame ،Cossette وVision 7 در آن مستقر هستند. و در نهایت در زمینه تکنولوژیInstitut National d’Optique (INO)  ، EXFO و  OptoSecurity در شهر کبک به چشم می‌خورند.

همانطور که گفته‌شد جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهر کبک نیز آن را به یکی از مهم‌ترین مقاصد توریسم استان تبدیل نموده‌است. بنابراین صنعت توریسم نیز از رونق بسیار بالایی در آن برخوردار است.

مونترال

مونترال، همانطور که گفته‌شد، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان کبک است. همچنین مونترال، بعد از تورنتو، پرجمعیت‌ترین شهر این کشور می‌باشد. به علاوه بعد از پاریس، این شهر بزرگ‌ترین شهر فرانسه‌زبان در جهان است. اگرچه تعداد انگلیسی‌زبانان و مهاجرینی با زبان‌های دیگر نیز در این استان، قابل‌توجه است.

از لحاظ جغرافیایی این شهر در شرق کانادا و در قسمت جنوبی استان کبک قرار گرفته‌است. می‌توان گفت مونترال بزرگ‌ترین مرکز تجاری-صنعتی و فرهنگیِ استان است.

منابع اقتصادی برای سرمایه گذار در مونترال

بر اساس معیار میزان تولید ناخالص داخلی، مونترال بزرگ‌ترین اقتصاد را در کل کانادا دارد. این شهر امروزه، مرکز تجاری، مالی، تکنولوژیکی و فرهنگی است.

صنایع عمده در آن شامل، صنایع هوا و فضا، محصولات الکترونیکی، صنایع دارویی، محصولات چاپی، مهندسی نرم‌افزار، مخابرات، تولید پارچه و پوشاک، تنباکو، صنایع پتروشیمی و حمل و نقل می‌شود. همچنین بخش خدماتی نیز در آن قوی است و شامل، خدمات شهری، مکانیکی، و مهندسی فن‌آوری، مالی، تحصیلات تکمیلی، و تحقیق و توسعه می‌شود.

در سال 2002 مونترال به عنوان چهارمین مرکز از نظر مشاغل مربوط به هوا و فضا در آمریکای شمالی شناخته شد.

حمل و نقل

بندر مونترال یکی از بزرگترین بندرهای در خشکی در جهان است که سالانه جابه‌جایی 26 میلیون تن محموله را مدیریت می‌کند. به عنوان یکی از مهم‌ترین بنادر کانادا، این بندر یکی از نقاط مبادلات واسطه‌ای برای کالاهای متفاوتی از جمله شکر، محصولات نفتی، ماشین‌آلات، و کالاهای مصرفی می‌باشد. به همین دلیل مونترال قطب راه‌آهن کانادا است و راه آهن این شهر همیشه برای کانادا مهم بوده‌است؛ به طوری که دفتر مرکزی راه‌آهن ملی کانادا در آن واقع شده‌است.

همچنین از آنجا که مونترال از لحاظ حمل و نقل بسیار مهم است، دفاتر مرکزی بسیاری ار موسسات بزرگ هواپیمایی جهانی و کشوری در آن واقع شده‌اند. از جمله می‌توان به این موارد اشاره نمود: ICAO یا موسسه هواپیمایی مسافربری بین‌المللی (International Civil Aviation Organization )، شورای بین‌المللی هواپیماها (Airports Council International)، موسسه حمل و نقل هوایی بین‌المللی (International Air Transport Association) یا IATA.

تولیدات سینمایی و تلویزیونی

مونترال همچنین مرکز تولیدات سینمایی و تلویزیونی است. دفاتر مرکزی Alliance Films و پنج استودیوی متعلق به هیئت ملی فیلم کانادا به علاوه ادارات مرکزی Telefilm Canada، آژانس ملی سرمایه گذاری فیلم بلند و تلویزیون در این شهر قرار دارند.  به دلیل معماری التقاطی و در دسترس بودن موسسات و استودیوهای فیلم‌سازی، مونترال همچنین، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای لوکیشن فیلم‌های بلند است.

هوش مصنوعی

مونترال یکی از قطب‌های جهانی تحقیقات در حوزه هوش مصنوعی است. این شهر میزبان شرکت‌های فراوانی است که نقش پررنگی در این زمینه دارند. از جمله این شرکت ها می‌توان بهFacebook AI Research (FAIR)، Microsoft Research، Google Brain، DeepMind،Samsung Research and Thales Group اشاره نمود.

بازی‌های کامپیوتری

صنعت بازی‌های ویدئویی از سال 1997 در مونترال یک انفجار برپا کرده‌است. این انفجار هم‌زمان با گشایش Ubisoft Montreal رخ داده‌است. اخیرا این شهر بسیاری از هدایت‌کنندگان دولوپرهای بازی و استدیوهای پخش کننده بازی‌های کامپیوتری پیشرو در جهان را به خود جذب کرده‌است. در این میان اسامی معروف و مشهوری مانند EA، Eidos Interactive، BioWare، Artificial Mind and Movement Strategy First، THQ، Gameloft به چشم می‌خورند. حضور این شرکت‌های مشهور عمدتا به دلیل کیفیت نیروی کار متخصص بومیِ این شهر و اعتبار مالیاتی که برای شرکت‌ها تعیین می‌شود، به مونترال کشیده می‌شوند.

صنعت مالی

مونترال نقش مهمی در صنعت مالی بازی می‌کند. این شهر Montreal Exchange قدیمی‌ترین مرکز بورس سهام در کانادا و تنها مرکز مبادله مشتقات مالی را در خود جای داده‌است.

به علاوه در کلانشهر مونترال چندین شرکت بزرگ دارای دفاتر مرکزی هستند. از جمله آنها می‌توان به شرکت‌های Rio Tinto Alcan، Cirque du Soleil، Standard Life، Pratt and Whitney Canada، Agropur، SNC-Lavalin، Via Rail و Dollarama اشاره کرد.

پالایش نفت

مرکز پالایش نفت مونترال Montreal Oil Refining Centre در واقع بزرگترین پالایشگاه کانادا است با شرکت‌هایی مثل Petro-Canada،  Ultramar،  Gulf Oil،  Petromont،  Ashland Canada،  Parachem Petrochemical و بسیاری از شرکت‌های دیگر همگی در مونترال واقع شده‌اند.

مهاجرت به استان کبک از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به استان کبک

بر خلاف دیگر استان‌های ده‌گانه کانادا، استان کبک برنامه نامزدی استانی ندارد. در واقع استان کبک برنامه مهاجرتی مستقلی برای خود دارد. قبل از اینکه به معرفی روش‌های مهاجرت به کبک بپردازیم، یک نکته مهم لازم به یادآوری است.

از هر روش مهاجرتی که بخواهید برای دریافت اقامت دائم در استان کبک، اقدام کنید، یک پیش شرط ابتدایی را باید احراز کنید. تسلط به زبان فرانسه.

در واقع این پیش‌شرط آنقدر لازم و حیاتی است که باید گفت تنها در صورتی به سراغ مهاجرت به استان کبک بروید که یا از تسلط خود به زبان فرانسه اطمینان دارید و یا مطمئن هستید که می‌توانید زمانی را صرف یادگیری این زبان کنید و بعد برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید. در صورتی که قصد اقامت دائم در استان کبک را دارید بد نیست به وبسایت Immigration to Quebec سری بزنید و

در ادامه با شیوه‌های چهارگانه مهاجرت به استان کبک بیشتر آشنا می‌شویم:

1. اقامت دائم کانادا از طریق نیروی کار ماهر یا اسکیل ورکر کانادا در استان کبک

در یکی از سه حالت زیر می‌توانید از این روش مهاجرتی استفاده کنید:

 • در حال تحصیل در یکی از دبیرستان‌ها، کالج‌ها، یا دانشگاه‌های معتبر در استان کبک هستید.
 • از یکی از دبیرستان‌ها، کالج‌ها، یا دانشگاه‌های معتبر در استان کبک فارغ‌التحصیل شده‌اید.
 • توسط یک کارفرمای معتبر در استان کبک برای یک کار موقت استخدام شده‌اید.

توجه داشته‌باشید که در تمام حالات بالا لازم است که دانش شفاهی شما در زبان فرانسه حداقل در سطح متوسط باشد. حداقل 18 سال سن داشته‌باشید. همچنین باید اثبات کنید که قصد دارید به طور دائم در کبک ساکن شوید و با کار کردن رد این استان برای اقتصاد آن سودمند واقع شوید.

در صورتی که سه شرط بالا را دارید و در یکی از سه گروه‌ نام‌برده قرار می‌گیرید، می‌توانید برای CSQ یا گواهی انتخاب کبک، در رده نیروی کار ماهر، تقاضا دهید. اگر تمایل دارید که با این شیوه مهاجرتی به استان کبک بیشتر آشنا شوید، می‌توانید به لینک PEQ در سایت مهاجرتی کبک مراجعه کنید. 

اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان کبک

2. اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان کبک

نکته‌ای که قبل از هر توضیحی ذکر آن خالی از فایده نیست، تفاوت واژه‌ای است که در استان کبک و دیگر استان‌ها برای این روش مهاجرتی، به کار می‌رود. در دیگر استان‌ها برای سرمایه‌گذار از واژه Entrepreneur  استفاده می‌شود اما در استان کبک از واژه Investor. تفاوت این دو واژه واضح است. اولی به معنای کارآفرین است؛ یعنی کسی که علاوه بر تخصیص بخشی از سرمایه‌اش برای راه‌اندازی یک کسب و کار، آن را مدیریت می‌کند و گاهی هم لازم است که برای یک یا چند کانادایی شغل ایجاد کند. در حالیکه دومی صرفا به معنی گذاشتن سرمایه برای شروع یک کار است.

با این حال، برای سرمایه گذاری در استان کبک نیز، تنها داشتن پول و سرمایه کافی نیست. باید شرایط دیگری نیز داشته باشید. شرح شرایط لازم برای سرمایه گذاری در استان کبک، در ادامه آمده‌است:

شرایط لازم برای سرمایه گذاری در استان کبک

شرط شماره 1: حداقل دارایی قابل اثبات

دارایی‌های قابل اثبات یا به عبارتی حداقل خالص دارایی شامل تمام مایملک شما است به شرط اینکه بتوانید مالکیت خود بر آنها را اثبات کنید. این دارایی‌ها تنها شامل پول نقد و یا سپرده بانکی شما نمی‌شود. دارایی‌های قابل اثبات همچنین می‌تواند سند زمین، سند خانه، سند مغازه، سهام، سند خودرو، یا هر چیز دیگری از این قبیل را نیز در برگیرد. برای سرمایه گذاری در کانادا باید تملک خود بر میزان مشخصی از دارایی را اثبات کنید و فرقی ندارد که چه استانی را انتخاب کنید.. این میزان در هر استانی با استان دیگر متفاوت است. در مورد استان کبک حداقل دارایی قابل اثبات شما باید 2 میلیون دلار باشد.

چند نکته در مورد حداقل دارایی قابل اثبات

در مورد دارایی‌های قابل اثبات برای سرمایه گذاری در استان کبک، لازم است که به چند نکته توجه کنید:

 • حداقل دارایی‌های قابل اثبات شما باید 2 میلیون دلار باشد. اما لازم است اثبات کنید که این 2 میلیون دلار را حداقل تا شش ماه قبل از ارائه‌ی درخواست سرمایه گذاری در استان کبک، خودتان به دست آورده‌اید. به بیان واضح‌تر نباید هیچ مبلغی یا هیچ نوع دیگر از دارایی که در شش ماه گذشته، به هر شکلی به شما بخشیده‌شده را جزو این 2 میلیون دلار محاسبه کنید.
 • اگر می‌خواهید به همراه همسر خود به کانادا مهاجرت کنید، لازم نیست که همسرتان هم به طور حداقل دارایی خالص متعلق به خود را اثبات کند. در واقع اثبات مالکیت بر حداقل 2 میلیون دلار دارایی برای خود شما به عنوان متقاضی سرمایه گذاری در کانادا کفایت می‌کند.
 • برای اینکه درخواست اقامت دائم شما از طریق سرمایه گذاری در استان کبک، پذیرفته شود لازم نیست، دارایی‌های خالص خود یا در واقع دارایی قابل اثباتتان را به کبک یا جای دیگری در کشور کانادا منتقل کنید.
 • میزان دارایی‌های قابل اثبات شما به هر شکل باشد، باید به دلار محاسبه شود. از آنجا که ارزش ریال در مقایسه به قیمت دلار بسیار پایین است، این تبدیل، ارزش نقدی دارایی‌های شما را بسیار پایین می‌آورد. اما خوشبختانه همانطور که می‌دانید دلار در ایران دو نرخی است؛ قیمت دولتی دلار، برابر با 4200 تومان است، در حالی که نرخ آزاد آن در حال حاضر حدودا برابر با 23000 تومان است. همان طور که می‌بینید، تفاوت این دو نرخ بسیار بالا است. خبر خوب این است که برای تبدیل ارزش نقدی دارایی‌هایتان، نرخ دولتی دلار در نظر گرفته می‌شود. واضح است که این مساله، می‌تواند بسیار بر ارزش دلاری پول شما بیافزاید.

یک مثال

برای اینکه بهتر متوجه این تفاوت شوید، این مثال می‌تواند کمک کند: فرضا شما صاحب کارخانه‌ای به قیمت 10 میلیارد تومان هستید. اگر بخواهید آن را جزو دارایی‌های قابل اثبات خود گزارش دهید، باید نرخ دلاری آن را محاسبه کنید. با در نظر گرفتن نرخ دولتی دلار ارزش نقدی کارخانه شما به طور حدودی 2 میلیون و 380 هزار دلار خواهد بود. حالا اگر ارزش دلاری این کارخانه را با محاسبه نرخ آزاد دلار در نظر بگیرید، تنها 435 هزار دلار دارایی خواهید داشت. همانطور که می‌بینید، تفاوت این دو واقعا قابل توجه است. در حدی که اگر با نرخ دلار آزاد ارزش دارایی خود را محاسبه کنید، اثبات این میزان دارایی برای سرمایه گذاری در استان کبک کفایت نخواهد کرد. اما با در نظر گرفتن نرخ دولتی دلار، میزان دارایی‌های قابل اثبات حتی از حداقل مورد نیاز نیز فراتر خواهد رفت.

شرط شماره 2: تجربه مدیریت

همان طور که در ابتدای این بحث اشاره شد، سرمایه گذاری در استان کبک، تنها از طریق انتقال پول و سرمایه به این استان محقق نمی‌شود، بلکه لازم است شرایط دیگری نیز احراز شود. یکی از مهم‌ترین شروط اثبات توانایی‌های مدیریتی شما است. به این منظور لازم است با مدارک رسمی و قانونی نشان دهید که در پنج سال گذشته (پنج سال قبل از اینکه درخواست اقامت خود را ثبت کنید) حداقل دو سال تجربه مدیریت یک کسب و کار را داشته‌اید. این تجربه باید شامل تجاربی باشد که مجموعه مهارت‌هایی را در برگیرد. این مجموعه مهارت‌ها عبارتند از: برنامه ریزی، مدیریت و کنترل منابع مادی، مالی، و انسانی. لازم است بدانید که تجاربی که دریک دوره کار آموزی، دروه آموزشی یا دوره تخصصی به دست آوره‌اید، که منجر به دریافت یک گواهی شده‌است، نمی‌تواند جزو سوابق مدیریتی شما در این زمینه در نظر گرفته شود.

شرط شماره 3: قصد زندگی در کبک

یکی از مهم‌ترین شروط اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان کبک این است که اثبات کنید که حقیقتا قصد دارید در استان کبک زندگی کنید. در واقع مقامات استانیِ کبک، برای موافقت با درخواست شما باید به این باور برسند که شما از کبک تنها به عنوان راهی برای ورود به کانادا استفاده نکرده‌اید، و به معنای واقعی قصد دارید که در همین استان کار و زندگی کنید.

شرط شماره 4: امضای قرارداد سرمایه گذاری

می‌توان گفت این شرطِ سرمایه گذاری، تنها مخصوص استان کبک است. ذیل این شرط در واقع شما باید با یک واسطه مالی (یک کارگزار یا یک شرکت معتمد) یک قرارداد سرمایه گذاری امضا کنید که به موجب آن این واسطه مالی به طور قانونی مجاز خواهد بود که در برنامه سرمایه گذاری شما مشارکت کند.

شرط شماره 5: تخصیص دارایی نقدی برای  سرمایه گذاری در استان کبک

آنچه این شرط بیان می‌دارد این است که بر خلاف دارایی قابل اثبات که تنها اثبات تملک شما بر آن کفایت می‌کرد، لازم است حداقل مشخصی از دارایی نقدی خود را برای سرمایه گذاری به استان کبک بیاورید. به طور دقیق باید 1 میلیون و 200 هزار دلار پول نقد را در این استان سرمایه گذاری کنید. البته این سرمایه گذاری با سرمایه گذاری در دیگر استان‌ها متفاوت است. چرا که لازم است آن را به مدت 5 سال در اختیار دولت استانی کانادا و به طور خاص Investissement Québec – Immigrants Investisseurs Inc قرار دهید. و نکته جالبی که باید بدانید این است که بعد از 5 سال این سرمایه به شما بازگشت داده می‌شود، اما سود سرمایه شما به شما برگشت داده نمی‌شود.

شرط شماره 6: گواهی یادگیری ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های استان کبک

این شرطِ اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان کبک نیز، واقعا خاص همین استان است و در دیگر استان‌های کانادا به چنین شرطی برنمی‌خورید. به طور دقیق بنا بر این شرط لازم است که شما تا زمان مشخصی (که برای شما تعیین و به شما ابلاغ می‌گردد) گواهی‌ای را ارائه دهید که اثبات می‌کند در مورد ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های استان کبک، اطلاعات کافی را دارید و آموزش لازم را دیده‌اید. به علاوه در صورتی که همسر شما که بیش از 16 سال سن دارد نیز به همراه شما قصد اقامت دائم در استان کبکب را داشته‌باشد، او هم باید این گواهی را ارائه دهد. همچنین در صورتی که تصمیم دارید فرزندانتان را هم با خود به کانادا و استان کبک بیاورید، هرکدام از آنها که بیش از 18 سال سن داشته باشد نیز، باید این گواهی را ارائه کند.

شاید دلیل این شرط متفاوت در مورد استان کبک را بتوان از طریق فرهنگ متفاوت آن توجیه نمود. همانطور که می‌دانید، این استان به فرهنگ اروپایی و به طور خاص‌تر فرانسوی‌اش، در آمریکای شمالی شهرت دارد. همچنین مقامات و مردم این استان نیز، بر حفظ و نگهداری این فرهنگ بسیار تاکید دارند. بنابراین برای آنها بسیار مهم است که مهاجرین جدید، همین روال فرهنگی را حفظ کنند و به خاطر تفاوت‌های فرهنگی خود، شرایط زیستی این استان را دستخوش تغییر نکنند. نگاهی که شاید با نگاه متنوع و آغوش باز دیگر استان‌های کانادا بر روی فرهنگ‌های متفاوت، بسیار تفاوت داشته‌باشد. این نگاه قطعامخالفان و موافقان خود را دارد.

دیگر شرایط

تقاضای شما همچنین از دیگر بابت‌ها، از جمله تسلط بر زبان فرانسه، سن و میزان تحصیلاتتان مورد ارزیابی خواهد گرفت.

3. اقامت دائم کانادا از طریق کارآفرینی در استان کبک

همانطور که در قسمت قبل توضیح داده‌شد، آن چیزی که در استان‌های دیگر تحت عنوان سرمایه گذاری در فارسی ترجمه شد، در واقع برگردان کلمه انگلیسی Entrepreneur‌ بود اما در مورد کبک از لفظ Investor استفاده شده‌بود، که حقیقتا به معنای سرمایه گذار است. به این حال برای مهاجرت به استان کبک و اخذ اقامت دائم کانادا از این طریق، روش دیگری وجود دارد که دقیقا با همان نام Entrepreneur از آن یاد می‌شود. این روش ترکیبی از روش‌های سرمایه گذاری و کارآفرینی یا همان ایجاد اشتغال است. از آنجا که این روش هم نوعی سرمایه گذاری در استان کبک محسوب می‌شود، در این مقاله آن را هم با تفصیل بیشتری مرور می‌کنیم. قبل از شروع توضیحات بد نیست بدانید که به دو روش متفاوت می‌توانید به عنوان کارآفرین در استان کبک، تقاضا دهید:

روش اول کارآفرینی در استان کبک

برای استفاده از روش اول، باید شرایط زیر را احراز کنید:

شرط اول: راه‌اندازی، به دست گرفتن و اداره یک کسب‌وکار

باید برای ایجاد یک کسب و کار و راه اندازی و مدیریت آن در کبک ساکن شوید. البته از قبل برای راه اندازی این کسب و کار باید یک پیشنهاد خدمات گرفته باشید از یک مرکز شتاب دهنده کسب و کار (استارت‌آپ)، یک مرکز رشد، یا یک مرکز کارآفرینی در دانشگاه. می‌توانید پروژه خود را به تنهایی با خودتان به استان کبکب بیاورید یا در صورت تمایل قادر هستید که حداکثر سه نفر غیرکانادایی دیگر را نیز برای انجام این پروژه تجاری با خود به استان کبک بیاورید. لازم است که این افراد نیز تقاضای گزینش دائم از طریق همان پروژه را ارائه داده‌باشند.

شرط دوم: ارائه طرح کسب‌وکار

لازم است که حتما پروژه کسب و کار خود را ارائه دهید. در واقع لازم است که پروژه خود را در قالب یک طرح کسب و کار مدون نموده و آن را به اداره مهاجرت استان کبک ارائه کنید.

شرط سوم: گواهی یادگیری ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های استان کبک

باید تا زمان تعیین شده یک گواهی ارائه دهید مبنی بر اینکه در مورد ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های استان کبک، آموزش لازم را دیده‌اید. ضمنا اگر همسر شما که بیش از 16 سال سن دارد هم قصد داشته‌باشد که همراه شما در استان کبک اقامت کند، او هم لازم است که این گواهی را ارائه دهد. به علاوه در صورتی که بخواهید فرزندانتان را هم با خود به استان کبک بیاورید، هرکدام از آنها که بالای 18 سال داشته باشد هم، باید این گواهی را ارائه کند.

روش دوم کارآفرینی در استان کبک

این روش کارافرینی در استان کبک نیز شرایط خاص خود را دارد. شرح مفصلی از شرایطِ این روش را در ادامه می‌بینید:

شرط اول: راه‌اندازی یا به‌دست گرفتن و و اداره کردن یک کسب و کار

باید به منظور راه‌اندازی یا به دست گرفتن یک کسب و کار و اداره کردن آن، در استان کبک ساکن شوید.

شرط دوم: سپرده گذاری

 باید مبلغی را به عنوان سپرده استارت‌آپ و مبلغی را به عنوان سپرده امنیتی در یک موسسه مالی سپرده گذاری کنید. این موسسه مالی باید حتما در کبک مستقر باشد و شما باید با آن یک قرار دارد با مفاد زیر امضا کنید:

 • مبلغ سپرده استارت‌آپ را باید برای تاسیس کسب و کار خود هزینه کنید. اگر کسب و کار خود را خارج از کلانشهر مونترال راه بیاندازید، مبلغ این سپرده باید حداقل 200 هزار دلار باشد. و در صورتی که قصد داشته باشید کسب و کرا خود را در داخل منطقه کلانشهر مونترال راه بیاندازید، باید حداقل 300 هزار دلار سپرده استارت‌آپ را به موسسه موالی مورد نظر بسپارید.
 • مبلغی که به عنوان سپرده امنیتی در موسسه مالی سپرده گذاری می‌کنید باید 200 دلار باشد. این مبلغ در واقع تضمین کننده این است که کسب و کار شما واقعا شروع به کار خواهد کرد. زمانی که بتوانید اثبات کنید که برنامه تجار خود را پیاده کرده‌اید، این مبلغ به شما بازگشت داده‌خواهد شد.

شرط سوم: حداقل دارایی قابل اثبات

دارایی‌های قابل اثبات یا همان حداقل خالص دارایی شامل تمام مایملک شما است از جمله پول نقد، سپرده بانکی، سند زمین، سند خانه، سند مغازه، سهام، سند خودرو، و هر چیز دیگری از این قبیل. برای کارآفرینی در کانادا به روش دوم لازم است اثبات کنید که صاحب 900 هزار دلار دارایی هستید.

چند نکته در مورد حداقل دارایی قابل اثبات

در مورد دارایی‌های قابل اثبات برای کارآفرینی در استان کبک به روش دوم، باید به چند نکته توجه کنید:

 • حداقل دارایی‌های قابل اثبات شما باید 900 هزار دلار باشد. لازم است اثبات کنید که این دارایی‌ها را به طور قانونی به دست آورده‌اید.
 • اگر به همراه همسرتان به کانادا مهاجرت می‌کنید، اثبات مالکیت بر حداقل 900 هزار دلار دارایی برای شما به عنوان متقاضی کفایت می‌کند.
 • لزومی ندارد که دارایی قابل اثباتتان را به استان کبک یا جای دیگری در کشور کانادا منتقل کنید.
 • برای تبدیل ارزش نقدی دارایی‌هایتان به دلار، نرخ دولتی دلار یعنی 4200 تومان در نظر گرفته می‌شود. واضح است که این نوع محاسبه، بسیار بر ارزش دلاری پول شما خواهدافزود.

شرط چهارم: طرح کسب‌وکار

بباید پروژه کسب و کار خود را به شکل یک طرح مدون درآورده و آن را ارائه دهید.

شرط پنجم: گواهی یادگیری ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های استان کبک

لازم است تا زمانی که برای شما تعیین می‌شود، یک گواهی ارائه دهید. این گواهی باید نشان دهد که شما در مورد ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های استان کبک، اطلاعات کافی دارید. به علاوه در صورتی که همسرتان بیش از 16 سال داشته باشد و بخواهد که همراه شما وارد استان کبک شود، او هم باید به طور جداگانه این گواهی را ارائه دهد. همچنین در صورتی که فرزند یا فرزندان بالای 18 سال دارید، که آنها هم قصد مهاجرت به کانادا به همراه شما را دارند، هرکدام از آنها نیز به طور جداگانه لازم است که این گواهی را ارائه دهد.

شرط ششم: مالکیت و مدیریت کسب و کار

اگر تصمیم گرفته‌اید که کسب و کارتان را خودتان به راه بیاندازید، باید حداقل صاحب 25 درصد سود سهام آن کسب و کار باشید و کنترل این درصد را نیز خودتان شخصا بر عهده بگیرید. در صورتی که می‌خواهید کسب و کار آماده‌ای را به دست بگیرید، لازم است که حداقل 51 درصد از سود سهام آن را مالک باشید و کنترل سهام خود را در دست داشته‌باشید.

شرط هفتم: محدودیت‌های حاکم بر کسب وکار

کسب و کار شما نباید شامل موارد زیر باشد

 • وام‌های روزپرداخت، نقد کردن چک، یا پاون‌شاپ (وعی از سمساری که در قبال دریافت کالا به صورت امانت، پول نقد در اختیار شخص می‌گذارند)
 • توسعه املاک و مستغلات، مشاور املاک، کارگزاری بیمه
 • تولید، توزیع یا فروش محصولات پورنوگرافیک یا هر نوع خدماتی که مربوط به صنعت پورن می‌شود

شرط هشتم: فعال بودن کسب وکار

کسب و کار شما در واقع نباید تازه تاسیس باشد. بلکه لازم است 5 سال قبل از اینکه درخواست اقامت دائم خود را ارائه می‌دهید، کار کرده باشد و در هنگام ارائه درخواست فعال باشد.

4. اقامت دائم کانادا از طریق خوداشتغالی در استان کبک

یکی از روش‌های مهاجرت به استان کبک که از طریق آن می‌توانید، اقامت دائم کانادا را کسب کنید، خوداشتغالی در این استان است. خوداشتغالی به طور خلاصه به این معناست که شما حرفه‌ای را در کانادا به راه بیاندازید که این حرفه بتواند پاسخگوی نیازهای اقتصادی خود و خانوده‌اتان باشد. به این منظور در واقع شما باید بتوانید اثبات کنید که در گذشته هم توانسته‌اید از طریق این حرفه و کسب و کار برای خود و خانواده‌تان کسب درآمد کنید. بسیاری از شرایط این روش، مشابه است با روش‌های سرمایه گذاری در استان کبک و کارآفرینی در استان کبک. با این حال شرایط ویژه برای مهاجرت به کاناد ا از طریق خود اشتغالی در استان کبک را با هم مرور می‌کنیم:

شرط اول: حداقل دارایی قابل اثبات

دارایی‌های قابل اثبات در اصل با عنوان حداقل خالص دارایی شناخته می‌شود. واضح است که این دارایی تنها شامل پول نقد و سپرده‌های بانکی شما نمی‌شود. هر نوع دارایی که بتوانید مالکیت خود بر آنها را اثبات کنید از جمله پول نقد، سپرده بانکی، سند زمین، سند خانه، سند مغازه، سهام، سند خودرو، و هر چیز دیگری از این قبیل می‌تواند جزو حداقل دارایی شما در نظر گرفته شود. برای خوداشتغالی در استان کبک باید بتوانید ثابت کنید که صاحب 2 میلیون دلار دارایی هستید.

چند نکته در مورد حداقل دارایی قابل اثبات

در مورد دارایی‌های قابل اثبات برای خوداشتغالی در استان کبک، باید چند نکته را بدانید:

 • باید بتوانید اثبات کنید که 2 میلیون دلار دارایی خالص شما، حداقل تا شش ماه قبل از ارائه‌ی درخواست سرمایه گذاری در استان کبک، توسط خودتان به دست آمده‌است. به عبارت دیگر نباید هیچ مبلغی یا هیچ نوع دیگر از دارایی که در شش ماه پیش از ارائه درخواست اقامت، به هر شکلی به شما بخشیده‌شده را جزو این دارایی محاسبه کنید.
 • اگر به همراه همسرتان به کانادا مهاجرت می‌کنید، لازم نیست او هم به طور جداگانه مالکیت خود بر میزان خاصی از دارایی‌های خالص را اثبات کند.
 • لازم نیست که دارایی‌های خالص خود را به استان کبک یا هر جای دیگری در کشور کانادا منتقل کنید.
 • برای تبدیل ارزش نقدی دارایی‌هایتان به دلار، نرخ آزاد دلار (که مرتب هم رو به افزایش است) در نظر گرفته نمی‌شود. بلکه در این محاسبه نرخ دولتی دلار یعنی 4200 تومان وارد می‌شود.

شرط دوم: سابقه مدیریت

برای خوداشتغالی در استان کبک لازم است که شما مدیریت کسب و کارتان را خودتان بر عهده بگیرید. بنابراین باید بتوانید ثابت کنید که طی پنج سال گذشته (پنج سال قبل از ارائه درخواست اقامت) حداقل دو سال سابقه مدیریت کسب و کار خود را داشته‌اید. این سابقه مدیریتی باید شامل یک سری تجاربی باشد که نشان دهنده مهارت‌های شما در زمینه‌هایی خاص است. این مهارت‌ها شامل برنامه ریزی، مدیریت و کنترل منابع مادی، مالی و انسانی می‌شود. توجه داشته‌باشید که دوره‌های کار آموزی، دروه‌های آموزشی یا دوره‌های تخصصی که برای دریافت یک گواهی، گذرانده‌اید، شامل این تجربه دو ساله نمی‌شود.

شرط سوم: تصمیم به زندگی در کبک

برای احراز این شرط باید اثبات کنید، که قصد شما از اقامت دائم و دریافت پاسپورت کانادا  تنها زندگی و کار در استان کبک است و شما مصمم هستید که حرفه خود را در این استان و نه جای دیگری در کانادا گسترش دهید.

شرط چهارم: امضای قرارداد سرمایه گذاری

لازم است که با یک واسط مالی (یک کارگزار یا یک شرکت معتمد) یک قرارداد سرمایه گذاری امضا کنید. این قرارداد به  این واسطه مالی به طور قانونی مجاز می‌دهد که در برنامه خوداشتغالی شما مشارکت کند.

شرط پنجم: تخصیص دارایی نقدی برای  خوداشتغالی در استان کبک

بنا بر این شرط شما موظف هستید که 1 میلیون و 200 هزار دلار پول نقدرا به مدت 5 سال در اختیار دولت استانی کانادا و به طور خاص Investissement Québec – Immigrants Investisseurs Inc  قرار دهید. لازم است از همان ابتدا بدانید که بعد از 5 سال اصل پول شما و بدون محاسبه سود تعلق گرفته در آن، به شما بازگشت داده خواهدشد.

شرط ششم: گواهی یادگیری ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های استان کبک

همانند تمام روش‌های مهاجرت به استان کبک، ارائه گواهی یادگیری ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های استان کبک، برای روش خوداشتغالی نیز لازم است. به موجب این شرط شما باید تا زمان تعیین شده، این گواهی را ارائه دهید. این گواهی در واقع نشان می‌دهد که شما آموزش لازم را در زمینه ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های استان کبک دریافت کرده‌اید.  علاوه بر خودتان همسرتان هم اگر بیش از 16 سال سن دارد و می‌خواهد با شما به استان کبکب مهاجرت کند، باید این گواهی را به طور جداگانه اخذ و ارائه کند. همچنین هرکدام از فرزندان شما که قصد دارند با شما مقیم دائم استان کبک شوند.در صورتی که بیشتر از 18 سال سند داشته‌باشند، باید شخصا این گواهی را دریافت نموده و ارائه دهند.

در صورتی که بعد از مطالعه موارد بالا به این نتیجه رسیدید که شرایط سرمایه گذاری در استان کبک را دارید، برای اطلاع از جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رهپویان مهاجر تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.