سرمایه گذاری در قلمرو یوکان – مهاجرت به قلمرو یوکان از طریق کارآفرینی

0

یوکان یکی از قلمروهای سه گانه کانادا است. با وجود مساحت بسیار کم، این قلمرو چشم‌انداز اقتصادی رو به پیشرفتی دارد. مقامات قلمرویِ آن، در تلاش برای رشد اقتصادی، از سرمایه گذاری در قلمرو یوکان بسیار استقبال می‌کنند. با احراز شرایط ذکرشده در این مقاله، از طریق سرمایه گذاری در قلمرو یوکان کسب و کار خودتان را به این قلمرو منتقل نموده و اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

یوکان کوچک‌ترین قلمرو در بین تمام قلمروهای کانادا است. و نیز در میان مجموعا 13 استان و قلمرو کانادا، کم‌جمعیت‌ترین منطقه است. طبق سرشماری سال 2016 جمعیت این استان 35874 نفر بوده‌است. وایت‌هورس مرکز این قلمرو در واقع تنها شهر یوکان است، و این شهر بزرگ‌ترین منطقه مسکونی در کل سه قلمرو کانادا به شمار می‌رود. اگرچه زبان‌های رسمی این قلمرو هم مانند زبان‌های رسمی کشور کانادا، انگلیسی و فرانسوی است اما زبان‌های ملیت‌های اولیه‌ی کانادا نیز توسط دولت آن به رسمیت شناخته می‌شود.

سرتاسر قلمرو یوکان آب‌وهوایی ساب‌آرکتیک یا جنب‌شمالگانی دارد؛ با زمستان‌های طولانی و سرد و تابستانی‌های کوتاه و گرم. چندین رودخانه قابل توجه و مهم در یوکان وجود دارند که عبارتند از رودخانه‌های یوکان، پِلی، استوارت، پیل، وایت، و تاتشِنشینی.

سرمایه گذاری در قلمرو یوکان

منابع مهم اقتصادی برای سرمایه گذاری در قلمرو یوکان

به طور کلی می‌توان حوزه‌های درآمدزا و مناسب برای سرمایه گذاری در قلمرو یوکان را در این موارد خلاصه نمود: کشاورزی، معدن، توریسم، شکار پوست، ماهیگیری، صنعت فیلم‌برداری و صدابرداری و جنگلداری.

سرمایه گذاری در قلمرو یوکان در زمینه معادن

هجوم طلایابان در سال 1898 به معادن کلوندیک باعث شد که نام یوکان روی نقشه جهان قرار گیرد. امروزه اما ذخایر معدنی یوکان که در سطح جهانی قابل مطرح شدن هستند یک صنعت بزرگ در حال رشد را تقویت می‌کند. استخراج طلا از معادن همچنان یکی از بخش‌های اقتصادی مهم در این قلمرو است. با این حال استخراج معادن امروزه بر روی ذخایر بزرگ‌تر توسعه نیافته‌ای از سرب، زینک، نقره، طلا، آزبست، مس، نیکل، ذغال سنگ، ملیبدنیوم، آهن و تنگستن متمرکز شده‌است. ذخایر آهن این منطقه در رده دوم ذخایر توسعه نیافته جهان قرار دارد.

بسیاری از سرمایه گذاران ملی و بین‌المللی به سرمایه گذاری بر روی منابع معدنی بدون استفاده یوکان علاقه دارند. آنها در تلاش هستند تا با استفاده از جاده‌ها و تسهیلات مختلف حمل و نقل، مواد استخراج شده از معادن یوکان را به بازارهای مختلف منتقل کنند. همچنین تقاضای رو به افزایش برای کاربرد منابع طبیعی در زمینه‌های مختلف این انگیزه را برای بسیاری از سرمایه گذاران از سرتاسر دنیا ایجاد کرده که در اکتشافات معدنی یوکان و توسعه دادن معادن جدید در این قلمرو، سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری در قلمرو یوکان در زمینه ماهیگیری

انواع و اقسام بسیار متنوعی از ماهی‌ها در یوکان وجود دارند. به همین دلیل نیز از زمان‌های قدیم ماهیگیری یکی از روش‌های تامین معاش خانواده‌ها بوده‌است. همچنان نیز صید ماهی از منابع درآمدی بسیاری از خانواده‌های ساکن این قلمرو است. در اکثر قسمت‌ها هنوز اقوام اولیه‌ی یوکان برای تامین اقتصادی خانواده‌اشان ماهیگیری می‌کنند. به علاوه امروزه علاوه بر تامین معاش، ماهیگیری تفریحی و ماهیگیری به عنوان یک ورزش نیز در این منطقه رواج دارد و اتفاقا برای گردشگران نیز بسیار جذاب می‌باشد.

سرمایه گذاری در قلمرو یوکان در زمینه کشاورزی

اگرچه کشاورزی صنعت بسیار کوچکی در یوکان است اما به سرعت در حال رشد می‌باشد. تقریبا نیمی از زمین‌های توسعه‌یافته در یوکان زیر کشت هستند این در حالی است که باقی این زمین‌ها برای مرتع یا چراگاه استفاده می‌شوند. مهم‌ترین مناطقی که برای کشاورزی در قلمرو یوکان استفاده می‌شوند در تاخینی در غرب وایت‌هورس و مناطقی در اطراف داوسون سیتی، واتسون لیک و مایو هستند.

شاخه کشاورزی در دولت قلمرویی کانادا یا Government of Yukon Agriculture branch برنامه‌ها فراوانی را برای حمایت از این صنعت پیشنهاد می‌دهد و خدمات بسیاری در این زمینه ارائه می‌دهد.

سرمایه گذاری در قلمرو یوکان در زمینه صنعت فیلمبرداری و صدابرداری

یوکان در واقع یکی از مراکز صنعت فیلم در کانادا است. این قلمرو، علاوه بر اینکه در این صنعت پیشتاز است، لوکیشن‌های زیبا و بی‌نظیر آن نیز به عنوان پشت‌صحنه در بسیاری از فیلم‌ها، مستندها و تبلیغات بازرگانی نقش داشته‌است.

یوکان همیشه به خاطر لوکیشن‌های طبیعی بسیار زیبایش و به خصوص صحنه‌های برفی زمستانی‌اش معروف بوده‌است. همچنین صنعت صدابرداری یوکان بسیار پیشرفته است. بسیاری از خوانندگانی که جوایز بین‌المللی را در کارنامه‌ی خود دارند یا خوانندگانی که موزیک‌ویدئوهای آنها به کپی‌های میلیونی رسیده‌است، آثار خود را در قسمت‌های مختلف این قلمرو ضبط کرده‌اند. بر همین اساس امکانات و تجهیزات صدابرداری فوق‌العاده‌ای نیز در این منطقه وجود دارند که هنرمندان می‌توانند از آن بهره ببرند.

سرمایه گذاری در قلمرو یوکان در زمینه صنعت جنگلداری

صنعت جنگلداری نیز در یوکان وجود دارد. البته این صنعت در یوکان مانند برخی از دیگر استان‌های کانادا گسترده نیست و تنها برخی نجاران خرد در آن فعالیت می‌کنند. فعالیت‌های آنها نیز تنها شامل برش مقادیر اندکی از چوب در جهت مصارفی چون ساخت‌وساز، خانه‌های چوبی و سوخت می‌شود.

سرمایه گذاری در قلمرو یوکان در زمینه تجارت پوست

به دام انداختن حیوانات به منظور تجارت پوست در یوکان که یکی از منابع درآمد سنتی آن از دیرباز بوده‌است همچنان در این قلمرو پررونق است. امروزه ارزش پوست حیوانات در یوکان بسیار قابل توجه است و یک منبع درآمد مهم زمستانی در بسیاری از جوامع کوچک‌تر آن به شمار می‌رود.

محل‌هایی که در آنها می‌توان حیوانات را برای استفاده از پوست آنها به دام انداخت، کاملا مشخص شده‌اند. همچنین در برخی از قسمت‌ها که تحت مالکیت خصوصی افراد قرار دارند به مالک اجازه داده می‌شود که حیواناتی که می‌توان از پوست آنها استفاده کرد را به دام بیاندازند. امروزه نیمی از افرادی که در یوکان در کار به دام‌انداختن حیوانات برای خرید و فروش پوست آنها هستند، از اقوام اولیه این قلمرو می‌باشند.

سرمایه گذاری در قلمرو یوکان در زمینه توریسم

صنعت توریسم در یوکان از رونق بسیار بالایی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین دلایل جذب گردشگران خارجی به این قلمرو، طبیعت زیبا و مناظر چشم‌نواز آن است. همچنین برخی اتفاقات و رویدادهای تاریخی که در برخی کتب مهم نیز گزارش شده‌اند، از دیگر عواملی است که گردشگران را به این منطقه می‌کشاند. این صنعت در پنچ بخش حمل و نقل، اسکان، خدمات تغذیه، تفریح و سرگرمی و خدمات مسافرتی متمرکز است.

دلیل اینکه سرمایه گذاری در قلمرو یوکان در زمینه توریسم در آخرین بخش منابع مهم اقتصادی برای سرمایه گذاری در قلمرو یوکان بررسی شد این است که صنعت توریسم یوکان تقریبا بر تمام بخش‌های دیگر اقتصادی آن تاثیر گذاشته‌است.

سرمایه گذاری در قلمرو یوکان

روش‌های مهاجرت به قلمرو یوکان

اگر علاقه دارید که در کم‌جمعیت‌ترین منطقه تعریف شده‌ی سیاسی کانادا زندگی کنید، باید بدانید که می‌توانید از روش‌های مختلفی برای مهاجرت به قلمرو یوکان استفاده کنید و تمام این روش‌ها منجر به اقامت دائم، شهروندی کانادا و دریافت پاسپورت کانادا خواهد شد. به طور کلی برای تمام برنامه‌های مهاجرتی به این قلمرو کم‌جمعیت، باید از طریق برنامه‌های نامزدی یوکان یا YNP‌ اقدام کنید.

دولت یوکان تلاش می‌کند تا از طریق Immigration, Refugees and Citizenship Canada نیروی کار ماهر و صاحبان کسب‌وکار را به این قلمرو بیاورد. بر همین اساس و به طور کلی می‌توان روش‌های مهاجرت به یوکان را به دو گروه کلی تقسیم نمود:
گروه الف. برنامه‌های مهاجرتی مختص نیروی کار ماهر
گروه ب. برنامه‌های مهاجرتی مختص صاحبان کسب‌وکار

الف. برنامه‌های مهاجرتی تحت عنوان کلی مهاجرت نیروی کار ماهر به قلمرو یوکان

به طور کلی این جریان مهاجرتی به دنبال این است که نیروی متخصص مورد نیاز خود را – که در داخل کانادا وجود ندارد – از طریق مهاجرت و اعطای اقامت دائم کانادا، وارد این استان نماید. اما در یک تقسیم‌بندی جزئی چهار روش مختلف برای مهاجرت نیروی ماهر به کانادا تعریف شده‌است.

الزامات کلی برای مهاجرت نیروی کار ماهر به قلمرو یوکن

قبل از توضیحی مختصر در مورد هریک از این روش‌ها بد نیست با الزامات کلی‌ای که برای ورود هر نوع نیروی کار خارجی به قلمرو یوکان وجود دارد، آشنا شوید:

1. اگر متقاضی در زمان ارائه تقاضا در کانادا باشد، لازم است حتما مجوز کار موقت یا ویزای دانشجویی داشته‌باشد.

2. متقاضی نباید مدعیِ پناهندگی، یا گردشگر یا تحت شرایط توافق ضمنی باشد.

3. متقاضی باید در یوکان یک پیشنهاد کاری تضمین‌شده با معیارهای اقتصادی یا دیگر معیارهای لازم برای نامزدی، داشته‌باشد.

4. لازم است متقاضی مدارکی دال بر تجربه کاریِ باکیفیت ارائه دهد. این تجربه کاری بسته به تقاضای شما باید به یکی از دو حالت زیر را داشته‌باشد:
• در صورتی که متقاضی می‌خواهد از طریق برنامه نیروی کار موثر حیاتی تقاضا دهد باید حتما در 10 سال گذشته (قبل از تقاضا برای برنامه نامزدی یوکان) حداقل 6 ماه تجربه کاری تمام‌وقت مرتبط داشته‌باشد.
• در صورتی که متقاضی می‌خواهد از طریق برنامه نیروی کار ماهر تقاضا دهد باید حتما در 10 سال گذشته (قبل از تقاضا برای برنامه نامزدی یوکان) حداقل 12 ماه تجربه کاری تمام‌وقت مرتبط داشته‌باشد.

5. باید متقاضی تواند اثبات کند که به زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی در حد مورد نیاز، مسلط است.

6. متقاضی باید اثبات کند که قصد و اراده‌ی کافی برای زندگی و کار در یوکان دارد. در واقع وضعیت متقاضی به این صورت است که 3 تا 6 ماه بعد از شروع کارش در یوکان می‌تواند به دولت فدرال کانادا درخواست اقامت دائم خود را ارسال کند.
بعد از توضیحات فوق، انواع روش‌های مهاجرتیِ نیروی کار ماهر به قلمرو یوکان را مرور می‌کنیم:

سرمایه گذاری در قلمرو یوکان

1. مهاجرت به قلمرو یوکان از طریق سیستم اکسپرس اینتری

افرادی که تمایل دارند که از این طریق وارد قلمرو یوکان بشوند، باید حتما در زمینه شغلی مورد نظر خود دارای سابقه کار و مهارت قابل توجهی باشند. متقاضیان این روش مهاجرتی باید با ایجاد پروند در سیستم اکسپرس اینتری کانادا تقاضای اقامت دائم خود را، به اطلاع اداره مهاجرت کانادا برسانند.

این سیستم یک سیستم مهاجرتی امتیاز محور است و در مرحله اول بر اساس معیارهای تعیین شده‌ای برای هریک از متقاضیان امتیازی مشخص می‌کند. در صورتی که امتیاز یک متقاضی از حد نصاب تعیین شده (حداقل 67 نمره از 100 نمره) بیشتر باشد، نام او وارد بانک متقاضیان سیستم اکسپرس اینتری می‌شود. در این مرحله است که اگر متقاضی بتواند دعوت‌نامه‌ای از هرکدام از استان‌ها یا قلمروهای کانادا دریافت کند، 600 امتیاز مورد نیاز در این مرحله را به دست آورده و اقامت دائم کانادا را اخذ می‌نماید.

لازم است بدانید که برای ایجاد پرونده در سیستم اکسپرس اینتری باید کد شغلی یا ناک (NOC) رشته خود را بدانید. برای اطلاع از ناک شغل‌تان می‌توانید به لیست مشاغل اکسپرس اینتری کانادا مراجعه نمایید. در این لیست در ابتدا و در یک تقسیم‌بندی کلی، مشاغل و تخصص‌های مورد نیاز کانادا در چند گروه طبقه‌بندی می‌شوند. نکته‌ی دیگری که باید در مورد اکسپرس اینتریِ یوکان بدانید این است که تنها شاغلی که در گروه‌های A، 0 یا B قرار می‌گیرند، مورد نیاز این قلمرو هستند.

نکته: در صورتی که به عنوان یک نیروی کار ماهر می‌خواهید از طریق سیستم اکسپرس اینتری تقاضا دهید، علاوه بر شرایط شش‌گانه توضیح داده‌شده در قسمت قبل باید ملزومات یکی از برنامه‌های اقتصادی مهاجرتی فدرال زیر را نیز داشته‌باشید:
• برنامه مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال
• برنامه مهاجرتی تجارت‌های ماهر فدرال
• برنامه مهاجرتی گروه تجربه کانادا

2. مهاجرت به قلمرو یوکان از طریق برنامه اسکیل ورکر کانادا

برای مهاجرت به یوکان از این طریق هم، مانند روش قبل لازم است که تجربه تخصصی کافی را داشته‌باشید. البته اگر قصد دارید که از برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر برای مهاجرت به یوکان و اخذ اقامت کانادا استفاده کنید، لازم است بدانید که تنها در صورتی که ناک شغلی شما در لیست مشاغل مورد نیاز اکسپرس اینتری کانادا، در گروه‌های A، 0 یا B آمده‌باشد، می‌توانید این کار را بکنید.

3. مهاجرت به قلمرو یوکان از طریق برنامه نیروهای کار موثر حیاتی

این روش مهاجرتی هم برای اعطای اقامت به نیروی کار ماهر طراحی شده‌است. در صورتی که شغل تخصصی شما که در زمینه آن دارای تجربه کافی و مهارت مورد نیاز هستید، در لیست مشاغل مورد نیاز اکسپرس اینتری کانادا، در گروه‌های C‌ یا D قرار داشته‌باشد، می‌توانید از این طریق برای مهاجرت به یوکان و اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. البته بسیار واضح است که باید برخی شرایط دیگر را هم داشته‌باشید.

4. برنامه جامعه یوکان برای کارمندان فصلی و پاره‌وقت

این برنامه برای کارفرمایان و صاحبان بیزینس ساکن در قلمرو یوکان که کسب و کار خود را در این قلمرو دنبال می‌کنند، طراحی شده‌است. یعنی تنها کارفرمایان می‌توانند برای این برنامه تقاضا دهند تا از طریق آن نیروی کار مورد نظر خود را از بین نیروهای کار خارجی انتخاب و استخدام کنند. در واقع افرادی که به دنبال استخدام شدن در قسمت‌های مختلف هستند نمی‌توانند از این طریق تقاضا دهند. بنابراین تشریح این برنامه خارج از اهداف مقاله حاضر است و توضیحات بیشتر برای آن ضروری به نظر نمی‌رسد.

گروه ب. برنامه‌های مهاجرتی مختص صاحبان کسب‌وکار

صاحبان کسب‌وکار و کارآفرینان خارجی می‌توانند از طریق برنامه نامزدی تجاری برای راه‌اندازی تجارت و کسب و کارشان در یوکان تقاضا دهند و در صورتی که با تقاضای ایشان موافقت شود، می‌توانند از این طریق اقامت دائم کانادا را دریافت کنند و مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی را بدست آورند.

این برنامه مخصوص به افرادی است که قصد دارند تا از طریق سرمایه گذاری در کانادا و در قلمرو یوکان، تجارت و کسب و کار خود را در آنجا راه‌اندازی نموده و از این طریق به کسب درآمد و کارآفرینی بپردازند. برای استفاده از این برنامه مهاجرتی باید فرم تقاضای مربوط به آن را از لینک https://yukon.ca/en/yukon-business-nominee-program دانلود کرده و پر کنید. و تنها در صورتی که فرم تقاضای شما از میان دیگر تقاضاها برگزیده شود، از شما خواسته می‌شود که مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. اگر شرایط مدنظر را داشته‌باشید از شما تقاضا می‌شود که برای یک مصاحبه حضوری در منطقه یوکان، آماده شوید.

بعد از مصاحبه‌ی رودررو، شرایطتان و طرحی که برای کسب و کارتان نوشته‌اید، مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر درخواست شما مورد پذیرش قرار گیرد، برای گرفتن یک مجوز کار دوساله از دولت فدرال حمایت می‌شوید و بنابراین می‌توانید بیزینس خود را در قلمرو یوکان آغاز کنید. در این مدت دو ساله از شما انتظار می‌رود که خود، خانواده و کسب و کارتان را در یوکان تثبیت کنید.
بعد از گذشت دو سال اگر شرایط لازم را داشته‌باشید، دولت قلمروی یوکان از شما برای پذیرش تقاضای اقامت دائم‌تان توسط دولت فدرال حمایت می‌کند.

شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در قلمرو یوکان

و اما همانطورکه به طور خلاصه اشاره شد، برای اینکه تقاضای اقامت دائم شما از طریق سرمایه گذاری در قلمرو یوکان پذیرفته‌شود، باید شرایطی را احرازکنید. بنابراین حتما قبل از اینکه اقدام به ارائه‌ی چنین درخواستی کنید، اطمینان حاصل کنید که الزامات مورد نیاز برای چنین موقعیتی را دارید.
به طور کلی ملزومات سرمایه گذاری در قلمرو یوکان به منظور اخذ اقامت دائم کانادا در دو گروه کلی قابل طبقه‌بندی است:

الزامات فردی و شخصی برای اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در قلمرو یوکان

شرط اول: کسب حداقل امتیاز لازم

باید در چارچوب ارزیابی که در فرم تقاضای اولیه‌ی شما وجود دارد، حداقل 65 امتیاز به دست آورده‌باشید. در واقع این چارچوب ارزیابی، موارد و آیتم‌های فراوانی را در برمی‌گیرد. این آیتم‌ها عبارتند از میزان سرمایه گذاری، میزان نقدینگی، بازدید قبلی از قلمرو یوکان، تجربه و سابقه مدیریتی و کارآفرینی، مدرک تحصیلی، دارایی‌های خالص، سن، میزان تسلط به یکی از دو زبان رسمی کانادا، تجربه و سابقه کاری و منطقه‌ای از یوکان که قصد دارید کسب و کارتان را در آن راه اندازی کنید.

شرط دوم: مدرک تحصیلی

حداقل مدرک مورد قبول برای فردی که می‌خواهد در قلمرو یوکان سرمایه گذاری کند، مدرک دیپلم است. اگرچه بسته به کسب و کاری که قصد راه اندازی آن را دارید، ممکن است داشتن مدارک سطح بالاتر نیز مورد نیاز باشد. در این صورت باید مدارک و مستندات مربوط به این مدارج تحصیلی بالاتر را نیز ارائه دهید.

شرط سوم: سابقه مدیریت یا کارآفرینی

از آنجا که هدف از سرمایه گذاری در قلمرو یوکان، راه اندازی یک کسب و کار و مدیریت بر آن است، شما باید بتوانید نشان دهید که در این زمینه سابقه دارید. بر اساس این شرط باید بتوانید اثبات کنید که حداقل سه سال سابقه کارآفرینی یا مدیریت در کسب‌وکار خودتان را داشته‌اید.

شرط چهارم: تجربه کاری

علاوه بر سابقه کارآفرینی یا مدیریت که در شرط قبلی بیان شد، فردی که قصد راه‌اندازی یک کسب و کار در یوکان را دارد، باید حتما قبل از ارائه‌ی تقاضایش 5 سال سابقه کاری مرتبط با کسب و کار خودش را داشته باشد و البته واضح است که این سابقه کاری باید به صورت رسمی مورد تایید قرار گیرد.

شرط پنجم: منع سرمایه گذاری در قلمرو یوکان برای پناهندگان

در صورتی که یک نفر به صورت پناهنده به کانادا آمده‌باشد، یا برای پذیرش پناهندگی کانادا درخواست داده‌باشد، حتی اگر تمام شرایط بالا را احراز کند نمی‌تواند برای کارآفرینی و سرمایه گذاری در قلمرو یوکان تقاضا بدهد و از این طریق اقدام به اخذ اقامت دائم کانادا کند.

شرط ششم: منع سرمایه گذاری در قلمرو یوکان برای کسانی که درخواستشان رد شده‌است

اگر فردی قبلا درخواست مهاجرت به کانادا داده‌باشد، و درخواستش از طرف دولت فدرال کانادا رد شده‌باشد، تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند از طریق سرمایه گذاری در قلمرو یوکان تقاضای اقامت دائم برای کشور کانادا بکند.

شرط هفتم: منع سرمایه گذاری در قلمرو یوکان برای کسانی که پرونده مهاجرتی استانی یا قلمروی دیگری دارند

از دیگر ممانعت‌ها برای ارائه‌ی درخواست سرمایه گذاری در قلمرو یوکان این است که پرونده متقاضی برای برنامه‌های نامزدی در یکی دیگر از استان‌ها یا قلمروهای کانادا در حال بررسی باشد.

یعنی اگر فردی پرونده بازی در برنامه‌های مختلف نامزدی استانی یا قلمروی کانادا داشته‌باشد و تقاضای او در این برنامه‌های مهاجرتی در حال بررسی باشد، نمی‌تواند در حالی که هنوز منتظر مشخص شدن نتیجه‌ی تقاضایش در یکی دیگر از استان‌ها یا قلمروها است، برای سرمایه گذاری در قلمرو یوکان و اخذ اقامت دائم کانادا از این طریق تقاضا دهد.

شرط هشتم: حداقل دارایی خالص

فرد متقاضی برای سرمایه گذاری در قلمرو یوکان باید بتواند ثابت کند که صاحب دارایی خالص به ارزش 500 هزار دلار کانادا می‌باشد. در واقع دارایی خالص یا دارایی‌های قابل اثبات به دارایی‌هایی می‌گویند که مالکیت فرد بر آنها از طرق مختلف قانونی قابل اثبات باشد.

نکته‌ای که در این مورد وجود دارد این است که این دارایی‌ها تنها شامل پول نقد و یا سپرده بانکی شخص متقاضی نمی‌شوند بلکه می‌توانند هر نوع دارایی دیگری از جمله زمین، آپارتمان، خودرو، کارخانه و امثال این موارد را نیز در برگیرند. ضمنا در مورد استان یوکان شرط خاص دیگری نیز برای دارایی‌های قابل اثبات وجود دارد و آن هم این است که این دارایی‌ها باید حتما به طرق قانونی به دست آمده‌باشند. و قانونی بودن آنها نیز تنها از طریق یک شرکت حسابرسی در یوکان باید اثبات شود.

دو نکته در مورد دارایی‌های خالص

در مورد دارایی‌های خالص بد نیست از دو نکته که به نفع شما خواهد بود، آگاه شوید:
نکته اول: تحت هیچ شرایطی لازم نخواهد شد که شما این دارایی‌ها را به قلمرو یوکان منتقل کنید. تنها اثبات مالکیت شما بر این دارایی‌ها به عنوان ضمانتی برای درخواست شما مورد قبول است.

نکته دوم: برای محاسبه ارزش مالی دارایی‌هایتان باید آنها را به دلار تبدیل کنید. در واقع ارزش دلاری آنها را باید در نظر بگیرید. برای تبدیل قیمت ریالی دارایی‌ها به قیمت دلاری، حقیقتی که به نفع متقاضیان است این است که نرخ دولتی دلار در این تبدیل و تغییر در نظر گرفته‌خواهدشد. برای اینکه متوجه شوید چقدر این نوع محاسبه به نفع شما خواهد بود بد نیست به این مثال توجه کنید.

فرضا شما زمینی به ارزش 2 میلیارد تومان در یکی از حومه‌های شهر تهران دارید که جزو دارایی‌های قابل اثبات شما در نظر گرفته می‌شود. قیمت دلاری آن با محاسبه نرخ دولتی دلار (یعنی 4200 تومان)، تقریبا 476 هزار دلار خواهد بود. در صورتی که اگر نرخ آزاد دلار را در این تغییر و تبدیل در نظر بگیریم، دارایی‌های شما نزدیک به 84 هزار دلار خواهد بود. همانطور که می‌بینید تفاوت بین این دو بسیار قابل توجه است.

شرط نهم: داشتن حداقل نقدینگی لازم برای سرمایه گذاری در قلمرو یوکان

این نقدینگی باید حداقل 300 هزار دلار باشد. این دارایی می‌تواند شامل پول نقد، اوراق قرضه و مشتقات نقدی شود. شما همچنین لازم است برخی اسناد و مدارک و تاییدیه‌هایی که توسط یک شرکت حسابرسی در قلمرو یوکان صادر شده‌است ارائه دهید؛ به این معنا که اثبات می‌کند که این دارایی نقدی را از طرق قانونی به دست آورده‌اید.

شرط دهم: تصمیم به زندگی در قلمرو یوکان

باید بتوانید اثبات کنید که قصد دارید به طور دائم در یوکان زندگی کنید و همانطور که در یکی دیگر از بخش‌های همین مقاله توضیح داده‌شد این شرط از این جهت ضروری است که باید بتوانید نشان دهید که قصد شما تنها اخذ اقامت دائم کانادا نیست بلکه مصمم هستید که در قلمرو یوکان به کار اقتصادی سودده بپردازید.

در واقع دولتِ قلمروی یوکان باید راضی شود که قصد شما از اخذ اقامت دائم کانادا از طریق مهاجرت به یوکان تنها این نیست که از موقعیت خاصی که در یوکان برای شما فراهم شده برای اقامت دائم کانادا استفاده کنید. بلکه خود اقامت در این قلمرو بوده که برای شما جذاب است و شما همچنان قصد دارید که در همین قلمرو زندگی کنید و تخصص‌ها و توانایی‌هایتان را در همین مکان به کار گیرید.

شرط یازدهم: زندگی و سرمایه گذاری در قلمرو یوکان

در صورتی که همراه با خانواده و بستگان خود به کانادا مهاجرت کرده‌اید، باید موافقت کنید که همراه با آنها در قلمرو یوکان زندگی کنید، در حالی که در همین منطقه روی تجارت و کسب و کار خودتان سرمایه گذاری کرده و آن را شخصا مدیریت می‌نمایید.

در واقع با این شرط هم مانند شرط قبلی شما مشارکت در فرآیندهای اقتصادی یوکان را بیشتر و بیشتر تایید می‌کنید. چرا که وقتی بپذیرید که با افراد خانواده خود در این قلمرو زندگی کنید، به نوعی نشان داده‌اید که برای زندگی در این منطقه در حال برنامه ریزی درازمدت هستید؛ مثلا اگر فرزندان شما در یوکان به مدرسه یا دانشگاه بروند، یا همسر شما در آنجا سر کار برود، همه اینها می‌توانند تضمین کننده زندگی شما در این قلمرو باشد.

به خصوص وقتی این عوامل را با سرمایه گذاری در یوکان همراه کنید، توانسته‌اید ماندن خود در یوکان را قوت ببخشید. این خیلی طبیعی است که وقتی شما سرمایه خود را با خود به جایی می‌برید و خودتان هم مدیریت کسب و کارتان را بر عهده می‌گیرید و زندگی اقتصادی خانواده شما هم به همین کسب و کار وابسته است تلاش بسیاری می‌کنید که در کسب و کارتان به سوددهی برسید و در واقع به نوعی منافع اقتصادی شما با پیشرفت اقتصادی یوکان گره می‌خورد.

این خود بالاترین تضمین برای تلاش شما در جهات رشد اقتصادی یوکان است.

شرط دوازدهم: داشتن یک شغل با ناکِ گروه 0 یا A

باید در کسب و کاری که راه انداخته‌اید یک موقعیت شغلی که در طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا در یکی از دو گروه 0 یا A قرار می‌گیرد، داشته‌باشید.

شرط سیزدهم: ارائه‌ی تقاضا قبل از راه‌اندازی کسب و کار

وقتی برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری در قلمرو یوکان تقاضا می‌دهید نباید هنوز کسب و کار مورد نظرتان را در یوکان راه‌اندازی یا خریداری کرده‌باشید.

شرط چهاردهم: تشریح جزئیات سرمایه گذاری

باید بتوانید نشان دهید که چطور می‌خواهید حداقل 300 هزار دلار را به عنوان سرمایه کسب‌وکارتان در دو سال اول شروع کار، سرمایه گذاری کنید.

• این 300 هزار دلار، سرمایه‌ای را که قبل از پذیرش برنامه تجاری نامزدی یوکان سرمایه گذاری کردید شامل نمی‌شود و کاملا مستقل از آن است.
• این 300 هزار دلار نباید صرف خرید مواردی مانند اموال یا تجهیزات شود. همچنین این میزان سرمایه شامل خریدهایی مانند خانه، وسیله نقلیه‌ای که فقط قسمتی از آن متعلق به کسب‌وکارتان خواهد بود، و هزینه‌های عملیاتی یا تعمیراتی نمی‌شود.

الزامات تجاری برای اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در قلمرو یوکان

این دسته از ملزومات، مربوط به تجارت و کسب و کار شما می‌شود. کسب و کار شما باید شرایط زیر را داشته‌باشد تا بتوانید از طریق سرمایه گذاری در قلمرو یوکان و راه‌اندازی بیزینس خود در این منطقه، اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

شرط اول: تجارت شما باید یک کسب و کار جدید باشد و یا یکی از تجارت‌های موجود در منطقا یوکان را خریداری نمایید.

شرط دوم: در هر دو صورت، چه کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کرده‌باشید، چه تجارت از پیش موجودی را خریداری کرده‌باشید، باید شخصا خودتان در راس آن قرار گیرید و مدیریتش را بر عهده بگیرید.

شرط سوم: تجارت شما نباید یک تجارت غیرفعال باشد.

تجارت انفعالی یا سرمایه گذاری انفعالی یا مدیریت انفعالی یک استراتژی برای راه بردن یک کسب و کار است. در این شیوه محدودیت‌هایی برای خرید و فروش سهام در نظر گرفته می‌شود. در واقع صاحبان این نوع بیزینس، سرمایه گذاری‌های خود را با هدف افزایش ارزش در درازمدت انجام می‌دهند. این استراتژی با نام‌هایی چون استراتژی بخر و نگه‌دار یا حتی استراتژی تنبل بی‌مصرف نیز شناخته می‌شود. این نام‌های متفاوت نشان دهنده نگرش منفی به این نوع استراتژی برای تجارت و سرمایه گذاری می‌باشد.

با این حال افراد بسیار زیادی هم هستند که این استراتژی را تنها یک روش کاری می‌دانند. برای به کارگیری این روش، باید در ابتدا به خوبی در زمینه موردنظرتان تحقیق کنید و صبر کنید و یک پرتفوی به خوبی متنوع‌سازی شده داشته‌باشید. سرمایه گذاران منفعل بر خلاف سرمایه گذاران فعال، سهام یک شرکت را می‌خرند اما به صورت فعالانه به کسب سود از نوسانات کوتاه‌مدت بازار نمی‌پردازند. بلکه اتکای آنها بر این باور است که سرمایه گذاری در سهام موردنظر در درازمدت سودآور خواهد بود.

شرط چهارم: کسب و کار مد نظر شما که قصد راه اندازی آن در منطقه یوکان را دارید باید به یکی از بخش‌های استراتژیک زیر متعلق باشد:

• تکنولوژی اطلاعات
• تولید
• پردازش ارزش افزوده
• جنگل‌داری و جنگل‌بانی
• تولیدات، جاذبه‌ها، خدمات و تسهیلات گردشگری
• انرژی
• حفاری معادن یا توسعه معادن
• کشاورزی
• صنایع فرهنگی
• تولید فیلم و ویدئو

از آن طرف کسب و کار پیشنهادی شما نباید جزو هیچ‌کدام از بخش‌ها و فعالیت‌های غیرمجاز زیر باشد:

• سرمایه گذاری غیرفعال
• خرده فروشی ، عمده فروشی ، عملیات توزیع
• رستوران
• خدمات مالی
• خدمات بیزینس، مشاوره و شخصی
• اکثر خدمات حرفه‌ای
• مشاور املاک
• شرکت‌های مادر (هولدینگ)
• پمپ گاز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.