سرمایه گذاری در استان آلبرتا در سال (2021) چگونه است؟

0

سرمایه گذاری در استان آلبرتا قطعا می‌تواند آینده اقتصادی شما و کسب و کارتان را تضمین کند. آلبرتا از مناطق پیشرو در زمینه صنعت نفت و گاز در جهان است. به طوری که این استان، به عنوان استان انرژی شناخته شده‌است. با این وجود همچنان به دنبال رشد و ایجاد صنایع متفاوت و در حال رشد و همچنین خدمات اقتصادی می‌باشد.

با این اوصاف و با کمک فرصت‌هایی که توسط این اقتصاد در حال رشد ارائه می‌شود، آلبرتا به یکی از جدی‌ترین مقصدها برای مهاجران به کانادا تبدیل شده‌است. در واقع می‌توان گفت آلبرتا امروزه شکوفاترین اقتصاد استانی را در سرتاسر کانادا دارد. بنابراین اگر به دنبال سرمایه گذاری در کانادا هستید، قطعا سرمایه گذاری در استان آلبرتا می‌تواند آینده اقتصادی شما و کسب و کارتان را تضمین کند.

آشنایی با استان آلبرتا
آشنایی با استان آلبرتا

آشنایی با استان آلبرتا

مساحت آلبرتا ۶۶۱٫۸۴۸ کیلومتر مربع است و طبق سرشماری سال ۲۰۱۱، جمعیت آن برابر با ۳٫۶۴۵٫۲۵۷ نفر می‌باشد. در سال‌های اخیر جمعیت آلبرتا رشد قابل توجهی داشته‌است که از مهم‌ترین دلایل آن اقتصاد رو به رشد در این استان بوده‌است. ارتقای وضعیت اقتصادی از طرفی، آمار زاد و ولد را بالا برده و از طرفی موجب افزایش موج مهاجرت به این استان بوده و در نهایت منجر به افزایش جمعیت شده‌است.

در غرب آلبرتا می‌توان رشته کوه‌های راکی را مشاهده کرد. رودخانه‌ها، چشمه‌ها و دریاچه‌های فراوانی در این استان قرار دارد و همین مساله باعث شده‌است که این استان از نظر منابع آب غنی باشد و بنابراین پوشش گیاهی خوبی داشته‌باشد.

اگرچه انگلیسی رایج‌ترین زبان مادری در آلبرتا است، اما این استان تنوع قومیتی بالایی دارد. تعداد قابل توجهی از جمعیت این استان، مهاجرینی هستند که از انگلستان، ایرلند، اسکاتلند، ولز، آلمان، فرانسه، اوکراین و خاورمیانه، به کانادا آمده‌اند. علاوه بر تنوع قومیتی، یکی از ویژگی‌های قابل توجه آلبرتا، تنوع بالای مذهبی در آن است. درست است که مذهب کاتولیک، غالب‌ترین مذهب آلبرتا است اما این استان  سومین مرکز با تنوع مذهبی در سرتاسر کانادا است.

شهرهای مهم برای سرمایه گذاری در استان آلبرتا

همانطور که گفته شد استان آلبرتا بیش از 3.5 میلیون نفر جمعیت دارد. اکثر این جمعیت در دو شهر ادمونتون و کَلگِری متمرکز شده‌اند. به دلیل اهمیت بالای این دو شهر بر ای سرمایه گذاری آلبرتا، در ادامه توضیح مختصری از هرکدام آمده‌است:

کَلگِری

کَلگِری بزرگترین شهر در استان آلبرتا و پنجمین شهر بزرگ کانادا است. یکی از ویژگی‌های این شهر سرعت بالای رشد جمعیت در آن است؛ به طوری که در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، رشد آن نزدیک به ۱۶ درصد بوده‌است. همانند دیگر نقاط استان آلبرتا، در کَلگِری نیز می‌توان تنوع بالای قومیتی و در نتیجه چندفرهنگی را مشاهده نمود. البته در واقع از قدیم‌الایام تا کنون، درصد زیادی از مردم کَلگِری، مهاجرانی هستند که از کشورهای اروپایی به کانادا آمده‌اند. اما امروزه چینی-کانادایی‌ها که ۶٪ و مردمی از آسیای جنوبی که ۴٫۲٪ کَلگِری را تشکیل می‌دهند هم، از جمله اجتماعات قابل توجه این شهر به شمار می‌روند.

اقتصاد این شهر بر پایه صنعت نفت و گاز، بنگاه‌های خدماتی و صنایعی با تکنولوژی‌های بالا بنا شده‌است. شرکت‌های چندملیتی فراوانی در این شهر، دست به افتتاح شعبه زده‌اند. از جمله آنها می‌توان به شرکت‌های: Pacific Railway, Imperial Oil, EnCanaو Petro-Canada اشاره کرد. از آنجا که اقتصاد این شهر روز به روز در حال رشد است، هر روزه شرکت‌های بین‌المللی فراوانی با تاسیس دفتر در این شهر، علاقه خود به فعالیت اقتصادی در آن را نشان می‌دهند. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در کانادا را دارید، بی‌شک یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی که باید در نظر بگیرید، شهر کَلگِری است.

ادمنتون

ادمنتون مرکز استان آلبرتا است. این شهر در واقع دومین شهر بزرگ آلبرتا و ششمین شهر بزرگ در کشور کانادا به شمار می‌رود. وسعت این شهر ۶۴۸ کیلومتر مربع اما جمعیت آن حدودا 1 میلیون نفر است. همین‌طور که مشاهده می‌کنید، به نسبت مساحت، جمعیت کمی در این شهر زندگی می‌کنند. بنابراین محدوده وسیعی از مساحت ادمنتون شامل پارک‌ها و فضاهای سبزی می‌شود که به جذابیت این شهر افزوده‌اند. به عنوان نمونه می‌توان به دره رودخانه‌ای ادمنتون اشاره کرد که به تنهایی بیست برابر از پارک مرکزی نیویورک بزرگ‌تر است.

در واقع شکوفایی اقتصادی در این شهر، مقارن است با شکوفایی صنعت نفت در آن که در اواخر 1940 اتفاق افتاد. بعد از این انفجار اقتصادی، پیشرفت در ادمنتون به طور متناوب، ادامه دارد.

همانند کَلگِری، در این شهرِ استان آلبرتا نیز می‌توان شاهد حضور شرکت‌های برتر چندملیتی بود. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به IBM, TELUS, Dell و جنرال الکتریک اشاره نمود که دفاتر خود را در ادمنتون بنا گذاشته‌اند. در واقع می توان گفت راه‌اندازی دفاتر مرکزیِ این شرکت‌ها به ادمونتون کمک کرده که از لحاظ تحقیقات در شمار شهرهای برتر دنیا قرار گیرد.

دلایل مهاجرت و سرمایه گذاری در استان آلبرتا
دلایل مهاجرت و سرمایه گذاری در استان آلبرتا

دلایل مهاجرت و سرمایه گذاری در استان آلبرتا

آلبرتا یکی از شکوفاترین اقتصادها را در کشو کانادا دارد. وجود زمینه‌های مختلف برای سرمایه گذاری (که در بخش بعد به آن پرداخته شده) تنها یکی از دلایل مهاجرت به این استان است. این استان به طور کلی یک استان مهاجرپذیر است.

در سال‌های اخیر، مسئولین استانیِ آلبرتا، علاقه فراوانی به افزایش تعداد مهاجران دائم، در کنار کارکنان خارجی موقت، نشان داده‌اند. بررسی‌ها در سطح جهانی نشان می‌دهد که کَلگِری و ادمونتون جزو بهترین شهرهای جهان برای کار کردن هستند. آن چیزی که این استان را برای کار و زندگی جذاب نموده، تنها تعداد بالای فرصت‌های شغلی و زمینه‌های سرمایه گذاری نیست. بلکه سطح بالای زندگی در این منطقه نیز، از جمله موارد جذابیت آن برای مهاجران به حساب می‌آید. از جمله جذابیت‌های زندگی در این منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بالاترین متوسط درآمد آلبرتا از نقاط دیگر کانادا بالاتر است.
  • حداقل دستمزد در این استان از متوسط درآمد در کانادا بالاتر است
  • درآمد خانواده در استان آلبرتا از دیگر استان‌های کانادا بالاتر است.
  • مالیات بر درآمد این استان هم کمترین مقدار مالیات در سرتاسر کانادا است.

زمینه‌های سرمایه گذاری در استان آلبرتا

همانطور که در مقدمه این مقاله گفته شد مهم‌ترین پایه اقتصادی در استان آلبرتا، مربوط به صنعت انرژی است. در واقع می‌توان صنعت انرژی آلبرتا را یک صنعت در حال انفجار، توصیف کرد که همین مساله آلبرتا را به یکی از اشتغال‌زاترین بخش‌های کانادا تبدیل کرده‌است. پیشرفت تکنولوژی در تمام حوزه‌های اقتصادی تاثیری شگرف داشته و صنعت انرژی نیز از این قانون مستثنی نیست. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که این صنعت، با کمک تکنولوژی و توسعه هر چه بیشتر سواحل نفتی در شمال این استان، توسعه یابد.

اگرچه صنایع انرژی نقش بسیار مهمی را در اقتصاد استان آلبرتا بازی می‌کنند اما اقتصاد این استان تنها وابسته به این صنعت نیست. در واقع می‌توان تنوع بسیار بالایی را در حوزه‌های اقتصادیِ آن مشاهده نمود. در دهه گذشته صنایع تولیدی در آلبرتا دو برابر شده و نوآوری‌های روزافزون، همچنان صنایع جدیدی را ایجاد نموده و آلبرتا را به رقیبی قدرتمند در بازارهای جهانی تبدیل نمود‌ه‌است. صنعت جنگلداری آلبرتا نیز با ارزش سالیانه ۴ میلیارد دلار نقش بسیار مهمی را در اقتصاد این استان بازی می‌کند. به علاوه آلبرتا به صورت سنتی یکی از مراکز مهم کشاورزی و دامداری در مقیاس‌های بزرگ بوده‌است.

با توجه به تمام آنچه گفته شد، بسیار طبیعی است که استان آلبرتا یکی از بهترین بخش‌ها برای کاریابی باشد و نرخ بیکاری در آن بسیار پایین.

سرمایه گذاری در استان آلبرتا
سرمایه گذاری در استان آلبرتا

سرمایه گذاری در استان آلبرتا

از سال‌ها پیش، مهاجرت در ساختن جمعیت آلبرتا نقش مهمی داشته است. جالب است که مهاجرت همچنان یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش جمعیت این استان می‌باشد. و حتی شاید بتوان گفت امروزه به بالاترین سطح، در زمان خود رسیده‌است.

و اما اگر در فکر مهاجرت به استان آلبرتا هستید، و با توجه به وضعیت اقتصادی رو به رشد آن تمایل به سرمایه گذاری در این استان دارید، لازم است بدانید که بر خلاف بسیاری دیگر از استان‌های کانادا، آلبرتا برنامه مستقل سرمایه گذاری استانی ندارد. اما این بدان معنا نیست که فرصت سرمایه گذاری در این استان پررونق از شما گرفته شده‌است. شما می‌توانید از روش‌های گوناگون نامزدی استانی برای مهاجرت به آلبرتا استفاده کنید و سپس برای افزایش سرمایه و رونق بخشی به اوضاع اقتصادی خود در این استان دست به سرمایه گذاری بزنید.

روش‌های مهاجرت به آلبرتا

مهاجرت به آلبرتا در واقع از طریق برنامه‌های نامزدی استانیِ آلبرتا یا AINP انجام می‌شود. به طور کلی می‌توان برنامه‌های مهاجرت استانیِ آلبرتا را در فهرست زیر خلاصه نمود:

  • برنامه فرصت آلبرتا Alberta Opportunity Stream 
  • برنامه اکسپرس انتری آلبرتا Alberta Express Entry Stream
  • برنامه کشاورزان خوداشتغال Self-Employed Farmer Stream

در ادامه، هرکدام از این روش‌ها به تفکیک و به طور خلاصه تشریح شده‌اند:

مهاجرت از طریق برنامه فرصت آلبرتا

این برنامه در واقع برای کسانی به کار می‌رود که یا در آلبرتا مشغول به کار هستند و یا از یکی از موسسات معتبر در این استان فارغ‌التحصیل شده‌اند. بد نیست بدانید که این برنامه از سال 2018 جایگزین دو برنامه مهاجرتی استخدام استراتژیک و کارفرما-محور شده‌است.

مهاجرت به استان آلبرتا از طریق برنامه اکسپرس اینتری
مهاجرت به استان آلبرتا از طریق برنامه اکسپرس اینتری

مهاجرت از طریق برنامه اکسپرس اینتری

برنامه اکسپرس اینتری کانادا یک روش مهاجرتی است که با هدف جذب نیروهای متخصص یا اسکیل ورکر کانادا اجرا می‌شود. در واقع کلیات این برنامه به این صورت است که کانادا لیست مشاغل مورد نیاز اکسپرس اینتری را اعلام می‌کند. در صورتی که فردی رشته تحصیلی و سوابق کاری‌اش جزو تخصص‌های مورد نیاز اعلام شده باشد، می‌تواند از این طریق برای اخذ اقامت دائم، شهروندی کانادا و دریافت پاسپورت کانادا اقدام کند.

بعد از این که اطلاعاتتان را در سیستم اکسپرس انتری فدرال در پروفایل مهاجرتی خود ثبت کردید، دولت استانی آلبرتا می تواند به مطالعه پروفایل‌های ثبت شده افرادی را که واجد شرایط این استان هستند و تخصصشان در این استان مورد نیاز است، انتخاب نموده و برایشان دعوت‌نامه یا NOI بفرستد. بعد از دریافت دعوت‌نامه، متقاضیان باید مدارک مورد نیاز را به AINP ارسال کنند. اگر این مدارک مورد تایید قرار گیرد، فرد مورد نظر در صورت تأیید مدارک، انتخاب (Nominate) می‌شود. و این نامزدی استانی در نهایت منجر به دریافت اقامت دائم خواهد شد.

مهاجرت از طریق برنامه کشاورزان خوداشتغال

اگر در زمینه‌های مختلف مربوط به کشاورزی سابقه قابل توجه دارید و همچنین سرمایه‌ی مورد نیاز برای خرید و توسعه مزرعه در استان آلبرتا را دارید، این برنامه بهترین روش مهاجرتی برای شما است. برای استفاده از این برنامه لازم است که تجارب خود در زمینه مدیریت یک مزرعه، و همچنین داشتن سرمایه مورد نظر را اثبات کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.