سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا

سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

بریتیش کلمبیا با مساحتی در حدود 940 هزار کیلومتر مربع، ده درصد از کل خاک کشور کانادا را در خود جای داده است. این استان، غربی‌ترین استان کاناداست که از شمال با آلاسکا و استان یوکون، و از سمت شرق با استان آلبرتا هم‌مرز است و از جنوب، با ایالت واشنگتن (آمریکا) مرز مشترک دارد. در غرب این استان نیز اقیانوس آرام واقع شده است. اگر قصد سرمایه گذاری در کانادا یا  مهاجرت به کانادا به روش سرمایه‌گذاری را دارید، حتماً سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا یکی از گزینه‌های جدی شما خواهد بود.

بریتیش کلمبیا استانی گسترده و پهناور است. برای درک وسعت این استان، کافی است بدانید مساحت همین یک استان، به تنهایی به اندازه‌ی جمع کل مساحت سه کشور کشورهای آلمان و فرانسه و هلند است.

مهاجرت‌پذیری: عاملی مهم برای سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا
مهاجرت‌پذیری: عاملی مهم برای سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا

مهاجرت‌پذیری: عاملی مهم برای سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا را باید پس از انتاریو، مهاجرپذیرترین استان کشور کانادا به حساب آورد. بیش از 60 درصد از کل رشد جمعیت بریتیش کلمبیا در دهه‌های اخیر مرهون و مدیون حضور مهاجران بوده است. جمعیت بریتیش کلمبیا در حال حاضر حدود 4 میلیون و 680 هزار نفر است. با عنایت به وسعت استان بریتیش کلمبیا از یک سو، و جمعیت پایین استان از سوی دیگر، تراکم جمعیت در این استان بسیار پایین است و از همین روست که بریتیش کلمبیا تا دهه‌ها بعد نیز ظرفیت مهاجرپذیری‌اش تکمیل نخواهد شد. در حال حاضر، برای کسانی که از توان مالی و مدیریتی لازم برخوردار هستند، بهترین راه مهاجرت به این استان، روش سرمایه‌گذاری در استان بریتیش کلمبیا تحت برنامه‌های نامزدی استانی است.

صنایع پررونق: انگیزه‌ی سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا

اصلی‌ترین و پررونق‌ترین سنتی که می‌توانند انگیزه‌ی مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این استان باشند عبارت‌اند از:

صنایع سنتی و دیرپا:

 • چوب و الوار (بریتیش کلمبیا بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین صادرکننده‌ی چوب و صنایع چوبی کانادا است.
 • شیلات (مرزهای آبی گسترده‌ی بریتیش کلمبیا با اقیانوس آرام، سبب شده است که صید ماهی و سایر غذاهای دریایی، یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های این استان باشد)
 • دامداری
 • جنگلداری (به لطف وجود جنگل‌های وسیع، جنگلدری یکی از صنایع پررونق استان بریتیش کلمبیا است که از قدیم‌الایام رونق فراوان داشته است)
 • معدن و صنایع معدنی (بریتیش کلمبیا سرشار از معادن غنی است و برای کسانی که علاقه‌مند به این حوزه هستند، سرمایه‌گذاری در این استان می‌تواند معطوف به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی معادن باشد)

صنایع جدید:

 • مخابرات (دولت فدرال و دولت استانیِ بریتیش کلمبیا سال‌هاست سرمایه‌گذاری فراوانی بر زیرساخت‌های مخابراتی در این استان نموده‌اند و از این جهت، ورود به حوزه‌ی مخابرات می‌تواند گزینه‌ی مناسبی جهت سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا باشد که از حمایت‌های دولتی نیز برخوردار است)
 • گردشگری (صنعت توریسم در بریتیش کلمبیا بسیار پررونق است. جاذبه‌های گردشگری فراوان این استان، از کوه‌های راکی گرفته تا هزاران کیلومتر سواحل این استان، در کنار مناظر بکر و جنگلی و سرسبز، سبب شده بسیاری از علاقه‌مندان به حوزه‌ی گردشگری، جهت سرمایه‌گذاری در این استان هدف خود را فعالیت در صنعت هتلداری و گردشگری تعریف کنند)
 • فیلمسازی (در سال‌های اخیر، صنعت پول‌سازِ فیلم‌سازی، تبدیل به یکی از حوزه‌های پررونق و مهم جهت سرمایه‌گذاری در بریتیش کلمبیا شده، به طوری که بسیاری از سرمایه‌گذاران کشور آمریکا نیز به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند.
شهرهای بزرگ بریتیش کلمبیا میزبان سرمایه گذاران
شهرهای بزرگ بریتیش کلمبیا میزبان سرمایه گذاران

شهرهای بزرگ بریتیش کلمبیا میزبان سرمایه گذاران

اگر با شهرهای بزرگ و اصلی استان بریتیش کلمبیا آشنا نیستید، بد نیست حداقل مختصری درباره‌ی دو شهر اصلی این استان اطلاعات داشته باشید.

ویکتوریا: پایتخت گردشگری استان

ویکتوریا اگرچه بزرگ‌ترین شهر بریتیش کلمبیا نیست اما مرکز یا به عبارتی، پایتخت این استان است. ویکتوریا یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری کانادا و دنیاست که هر سال میلیون‌ها نفر عاشقِ جاذبه‌های گردشگری را به خود جذب می‌کند. از این رو شاید بتوان گفت کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در بریتیش کلمبیا را دارند و هدف خود را فعالیت در حوزه‌ی گردشگری تعریف کرده‌اند، این شهر می‌تواند مقصدی ایده‌آل باشد.

از سوی دیگر، از آن‌جا که ویکتوریا پایتخت بریتیش کلمبیاست، بالتبع، اکثر سازمان‌ها و ادارات دولتی استان نیز در همین شهر مستقر هستند و بخش قابل توجهی از ساکنین شهر را پرسنل همین ادارات دولتی تشکیل می‌دهند. جمعیت شهر ویکتوریا قریب به 350 هزار نفر است که از این میان، حدود 12 هزار نفر از ساکنین، کارمند دولت هستند.

بعلاوه، وجود دانشگاه ویکتوریا در این شهر، رنگ و بویی دانشجویی نیز به شهر داده است. دانشگاه ویکتوریا نزدیک به 5 هزار کارمند و استاد دارد و از این حیث، باید این دانشگاه را نیز یکی از عمده‌ترین کارفرمایان شهر ویکتوریا به شمار آورد.

یکی دیگر از حوزه‌های جذاب برای سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا حوزه‌ی مسکن و ساخت و ساز است. قیمت مسکن (اعم از خانه و آپارتمان) در ویکتوریا پایین نیست و حتا از متوسط قیمت‌های مسکن کل کانادا نیز اندکی بالاتر است. اما همیشه ساخت و ساز و خرید و فروش مسکن، یکی از حوزه‌های جذاب برای کسانی است که سرمایه‌ی کافی را دارند و قصدشان سرمایه‌گذاری در بریتیش کلمبیا است.

ونکوور: دومین پاتوق ایرانیان کانادا

ونکوور بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان بریتیش کلمبیاست. این شهر زیبا و افسونگر، بیش از 2 میلیون و صدهزار نفر جمعیت دارد. در حال حاضر، ایرانیان زیادی که به کشور کانادا مهاجرت کرده‌اند در این شهر سکونت می‌کنند و محله‌های ایرانی‌نشین متعددی می‌توان در این شهر یافت. ونکوور اصلاً شهری نیست که شما به عنوان یک ایرانیِ مهاجر در آن احساس غریبگی کنید. البته مهاجرت به ونکوور فقط مختص ایرانیان نبوده و نیست. آمریکایی‌ها نیز علاقه‌ی وافری به ونکوور دارند. آمارهای رسمی دولت بریتیش کلمبیا نشان می‌دهد که زادگاه 25 هزار نفر از ساکنینِ کنونیِ ونکوور، ایالات متحده‌ی آمریکاست. البته به همین نسبت، مهاجران فراوانی از کشورهای آسیای شرقی نیز امروزه در این شهر زندگی و کار می‌کنند.

اما در مورد صنایع فعال و پررونق ونکوور جهت سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا باید به طور خاص، به دو صنعت اشاره کرد: صنعت فیلمسازی و صنعت گردشگری. شاید ندانید که شهر ونکوور پس از شهرهای نیویورک و لس انجلس آمریکا، سومین قطب فیلمسازی کل قاره‌ی آمریکا به حساب می‌آید و تعداد افراد زیادی در این صنعت در شهر ونکوور مشغول به کار هستند.

از سوی دیگر، گردشگری در استان بریتیش کلمبیا همواره رونق فراوان داشته، و بویژه پس از آن‌که این شهر، در همین چند ماه گذشته، میزبان المپیک زمستانی بود، گردشگری در این شهر و استان رونقی بیش از گذشته یافت.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا
شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری در بریتیش کلمبیا

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا

برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا باید بدانید که این روش مهاجرتی، تحت برنامه‌های نامزدی استانیِ بریتیش کلمبیا (BC PNP) انجام می‌پذیرد. اساس روش مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا آن است که متقاضی باید شرایط لازم برای برنامه‌ی نامزدی استانی را داشته باشد. این شرایط، موارد متعددی را در بر می‌گیرند. فقط قبل از پرداختن به این شرایط،‌ باید به این نکته توجه داشت که وقتی صحبت از سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا می‌شود، در قالب اصطلاحات تخصصی، این روش، یک روش سرمایه گذاری و کارآفرینی است. یعنی هم بر بُعد سرمایه‌گذاری تاکید دارد و هم بر بُعد کارآفرینی. اجازه دهید این شرایط را با مرور کنیم. قبل از آن، باید دو مزیت بزرگ مهاجرت به کانادا از طریق برنامه سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا را هم بدانید:

 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • عدم محدودیت سنی

شرایط لازم:

شرط اول: میزان دارایی‌های قابل اثبات

مراد از «دارایی قابل اثبات» (به انگلیسی «Asset») یا همان «حداقل خالص دارایی» (به انگلیسی «Minimum Net Worth»)، دارایی‌هایی است که شخص متقاضی دارد و می‌تواند آن‌ها را به روش‌های مختلفی اثبات نماید. داریی قابل اثبات، الزاماً پول نقد یا سپرده‌ی بانکی نیست بلکه به جز آن، می‌تواند شامل سند زمین، سند خانه، سند مغازه، سهام، سند خودرو، یا هر چیز دیگری باشد که قابلیت فروش دارد. در سیستم مهاجرتی کانادا، برای سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا متقاضی باید حداقل 600 هزار دلار دارایی قابل اثبات داشته باشد.

درباره‌ی دارایی‌های قابل اثبات به عنوان پیش‌شرط سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا دو نکته‌ی بسیار مهم وجود دارد که به نفع متقاضیان است:

 • نیازی نیست این دارایی‌ها به کانادا و به استان بریتیش کلمبیا منتقل شود.
 • نحوه‌ی محاسبه و قیمت‌گذاری دارایی‌های قابل اثبات به این صورت است که معادل دلاریِ این دارایی‌ها بر مبنای نرخ ارز دولتی محاسبه می‌شود. این نکته برای سرمایه‌گذاران اهمیت بسیار فراوانی دارد. فرض کنید شما خانه‌ای در تهران دارید که 4 میلیارد تومان قیمت دارد. میزان دارایی‌های قابل اثبات شما برای این خانه، با نرخ ارز دولتی (دلار 4200 تومانی) حدود 952 هزار دلار خواهد بود. اما اگر قرار بود همین دارایی با نرخ ارز آزاد (مثلا 18 هزار تومان) محاسبه شود، آن‌وقت دارایی قابل اثبات شما برای این خانه، حدود 222 هزار دلار می‌شد.

شرط دوم: میزان سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری

جدای از دارایی قابل اثبات (که نیازی به انتقال آن به کانادا نیست) متقاضی باید بسته به نوع روش انتخابی، حداقل 200 هزار  دلار سرمایه داشته باشد و حاضر و مایل باشد آن سرمایه را جهت سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا به این استان منتقل نماید. به این سرمایه، «حداقلِ سرمایه» (به انگلیسی «Minimum Investment») گفته می‌شود.

شرط سوم: سابقه مدیریت یا مالکیت بیزینس

یکی دیگر از شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا آن است که متقاضی، برای آن که ثابت کند توانایی مدیریت و کارآفرینی را دارد، باید نشان دهد که در 10 سال گذشته، سابقه‌ی مالکیت یک بیزینس (حداقل 3 سال سابقه مالکیت) یا سابقه مدیریت یک بیزینس (حداقل 4 سال سابقه مدیریت بیزینس) را در کشور خود داشته است. بعلاوه، متقاضی باید پس از انتقال سرمایه خود به کانادا، بیزینیسی ایجاد نماید که در آن، برای حداقل یک شهروند یا مقیم دائم کانادا ایجاد اشتغال نماید و خودش شخصاً و رأساً مدیریت آن کسب و کار را عهده‌دار شود.

شرط چهارم: ارائه‌ی طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

یکی دیگر از شروط سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا آن است که متقاضی باید برای کسب و کاری که قرار است در آن استان ایجاد نماید، از قبل، یک طرح مدون کسب و کار (به انگلیسی «Business Plan») داشته باشد و آن را به مقامات استان تقدیم کند. این طرح، مبنای اولیه برای تصمیم‌گیریِ مقامات استانی خواهد بود. زیرا بر اساس همین بیزینس پلن است که نتیجه می‌گیرند آیا کسب و کارِ پیشنهادی متقاضی، می‌تواند در استان بریتیش کلمبیا موفقیت‌آمیز باشد یا خیر.

شرط پنجم: الزام به حضور در مصاحبه

شرطِ دیگر سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا آن است که متقاضی، با یک ویزای توریستی (که اداره مهاجرت بریتیش کلمبیا آن را تسهیل خواهد کرد) به این استان سفر کند تا ضمن بررسیِ جوانب مختلفِ کار و سرمایه گذاری در این استان، با تصمیم‌گیرندگان استان نیز (در قالب یک مصاحبه‌ی حضوری) صحبت کند و آنان را متقاعد سازد که طرحش در این استان، سودآور خواهد بود.

امیدواریم این مقاله برایتان سودمند بوده باشد. اگر مایلید بیشتر در جریان دانستی‌ها و اخبار و اطلاعات روز مهاجرت به بریتیش کلمبیا و سایر استان‌های کانادا قرار بگیرید، ما را در اینستاگرام دنبال کنید. 

5/5 - (2 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *