سرمایه گذاری در استان مانیتوبا (2021)

0

مانیتوبا استانی در قلب کشور کانادا و از استان‌های سرسبز این کشور است. بنابراین صنایع کشاورزی در آن بسیار رو به رشد است. زمین‌های کشاورزی فراوانی از گندم، جو، جو صحرایی، آفتاب گردان و پنبه در این استان وجود دارد. واضح است که با وجود این مزارع، صنایع غذایی در این استان، بسیار غنی است. جالب اینجاست که برخی از زمین‌های کشاورزی روستایی هنوز پابرجا هستند، اگرچه وینیپگ شهری مدرن و با شرکت‌های بزرگ است. از دیگر عوامل رونق‌بخشی به این استان می‌توان به معادن غنی آن اشاره نمود. طبیعتا در کنار معادن و زمین‌های کشاورزی پربار، صنایع تولیدی مربوط به این دو حوزه نیز، از مهم‌ترین زمینه‌های اشتغال‌زایی در مانیتوبا به شمار می‌روند. بنابراین اگر در زمینه‌های کشاورزی، معادن یا صنایع تولیدی وابسته به آنها دارای تجربه مالکیت یا مدیریت هستید، فرصت سرمایه گذاری در استان مانیتوبا را از دست ندهید.

این استان با مساحت ۶۴۷٬۷۹۷ کیلومتر مربع، مطابق برآورد سال 2008 ، ۱٬۲۰۷٬۹۵۹ نفر جمعیت دارد. در گذشته این استان از نظر رشد از چند استان دیگر در کانادا عقب ماند،‌اما با رشد تجارت و صنعت به عقب‌ماندگی خود پایان داد و در حال حاضر رو به جلو حرکت می‌کند.

شهرهای مهم برای سرمایه گذاری در استان مانیتوبا
شهرهای مهم برای سرمایه گذاری در استان مانیتوبا

شهرهای مهم برای سرمایه گذاری در استان مانیتوبا

بزرگترین شهر و مرکز استان مانیتوبا، وینیپگ است که تقریبا نیمی از جمعیت استان را در خود جای می‌دهد. و برَندُن دومین شهر بزرگ این استان محسوب می‌شود. به غیر از این دو شهر، که نسبتا جمعیت قابل‌توجهی دارند، دیگر شهرها جمعیتی کمتر از ۱۵۰۰۰ نفر دارند. در ادامه با دو شهر مهم مانیتوبا بیشتر آشنا می‌شوید:

وینیپگ

وینیپگ مرکز استان مانیتوبا است. این شهر، به عنوان هشتیمن شهر بزرگ کانادا، ادارات دولتی و مراکز تجاری بزرگی را در خود جای داده‌است.

همچنین وجود مراکز آموزش عالی، وینیپگ را به محل اصلی توسعه و تحقیق در منطقه تبدیل نموده‌است. این مساله باعث شده‌است که شرکت‌های بزرگی چون Boring ،Boring Bristol Aerospace، Great-West Life و Can West Global به فعالیت تجاری در این شهر علاقه‌مند شوند و دفاتر خود را در آن تاسیس نمایند.

یکی از جذابیت‌های منحصر به‌فرد وینیپگ، فعالیت‌های هنری متنوعی است که در آن صورت می‌گیرد. از جمله‌ی این فعالیت‌ها می‌توان رویدادهایی را نام برد که در باله سلطنتی وینیپگ، گالری هنری وینیپگ، و ارکستر سمفونیک وینیپگ اتفاق می‌افتند. این شهر همچنین میزبان دومین جشنواره بزرگ در آمریکای شمالی با عنوان Winnipeg Fringe Theatre می‌باشد.

برَندُن

همانطور که گفته‌شد این شهر دومین شهر بزرگ مانیتوبا است که 40000 نفر از جمعیت این استان را در خود جای داده‌است.

یکی از ویژگی‌های مهم در برَندُن این است، که اقتصاد آن بسیار متنوع است. از میان تمام حوزه‌های درآمدزا در برَندُن، حوزه‌های مربوط به کشاورزی و تغذیه، از مهم‌ترین حوزه‌ها در اقتصاد آن هستند. تولید کنندگان صنایع فلزی، مواد شمیایی، و صنایع دارویی نیز بعد از کشاورزی، نقش پررنگی را در درآمدزایی این شهر بازی می‌کنند.

بنابراین اگر در هریک از این حوزه‌ها دارای تجربه مدیریتی هستید و علاقه‌مند به زندگی در شهرهای نسبتا کوچک هستید، حتما برَندُن را جزو اولین گزینه‌های خود قرار دهید.

مهاجرپذیری در استان مانیتوبا

مانیتوبا پنجمین استان پرجمعیت کانادا است. در سال‌های پیش رشد جمعیت در این کشور، روند نزولی داشته و این مساله باعث نگرانی مقامات استانیِ مانیتوبا شده‌است. در حدی که آنها را وادار به اخذ تصمیماتی در جهت افزایش جمعیت نموده‌است. سیاستی که در حال حاضر، مانیتوبا برای افزایش جمعیت خود دنبال می‌کند، افزایش جمعیت از طریق جذب مهاجر است. طوری که تصمیم‌گیرندگان ارشد استانی، ادامه رشد اقتصادی بسیار عالی در مانیتوبا را در جذب مهاجر می‌دانند. در همین راستا و در سال‌های اخیر شمار زیادی مهاجر جذب این استان شده‌اند و  تلاش می‌شود که سالانه تا ۱۰۰۰۰ نفر مهاجر جدید جذب آن شوند.

همچنین رشد اقتصادی در مانیتوبا 3 درصد است. با توجه به این رشد اقتصادی، طبیعی است که فرصت‌های شغلی فراوانی در آن وجود داشته‌باشد. بنابراین علاوه بر عوامل بالا، این عامل نیز باعث شده تا مقامات استانی در تلاش برای هدایت مهاجران به این استان باشند. از جمله برنامه‌هایی که برای جلب توجه مهاجرین به این استان صورت می‌گیرد می‌توان به کلاس‌های رایگان زبان انگلیسی EAL اشاره نمود.

یکی از تبعات افزایش جمعیت از طریق مهاجرپذیری بالا، به وجود آمدن پدیده‌ی چندفرهنگی است. این اتفاق مانند بسیاری از دیگر استان‌های کانادا، در مانیتوبا نیز به وقوع پیوسته‌است. گوناگونی اقوام موجود در مانیتوبا در حدی است که بیش از ۱۰۰ زبان در این استان صحبت می‌شود. از بزرگترین اقوام مهاجر به این استان می‌توان به بریتانیایی‌ها، ایرلندی‌ها، اوکراینی‌ها، آلمانها، هلندی‌ها و لهستانی‌ها اشاره کرد. همچنین ۱۵ درصد جمعیت استان، اقوام Metis هستند.

دلایل سرمایه گذاری در استان مانیتوبا
دلایل سرمایه گذاری در استان مانیتوبا

دلایل سرمایه گذاری در استان مانیتوبا

علاوه بر اینکه سرمایه گذاری در استان مانیتوبا از نظر اقتصادی، آینده خوبی را برای شما رقم می‌زند، عوامل دیگری هم هستند که باعث می‌شوند زندگی شما در این شهر، از کیفیت بالایی برخوردار باشد. در واقع یکی از جذابیت‌های این استان برای مهاجرین، پایین بودن هزینه‌های زندگی در آن است. از جمله نرخ بیکاری در مانیتوبا از میانگین نرخ بیکاری در کانادا پایین‌تر است. همچنین مسکن، انرژی، بیمه و هزینه‌های دانشگاه در این استان در مقایسه با دیگر استان‌های کانادا کمترین است. به علاوه کمترین مقدار دستمزد در ساعت در مانیتوبا چهارمین دستمزد بالا در کانادا است، مالیات بر درآمد، در این استان از لحاظ پایین بودن در کانادا مقام ۴ را دارد و درآمد متوسط خانواده هم چهارمین رتبه را در کانادا دارد.

مسکن هم علاوه بر پایین بودن نسبی قیمت آندر این استان، مزیت دیگری هم نسبت به دیگر استان‌های کانادا دارد؛ از آنجا که وسعت مانیتوبا در مقایسه با جمعیت آن بسیار بالا است، لازم نیست محل زندگی‌تان فاصله‌ای تا شهر داشته‌باشد و عموما در مرکز شهر می‌توانید خانه مورد نظر خود را بیابید. بنابراین عموما فاصله محل کار و زندگی افراد در این استان بسیار کم است و آنها مسافت زیادی را برای رفتن به محل کار خود نمی‌پیمایند. در نتیجه زمان کمتری را در سفرهای شهری صرف می‌کنند و فرصت بیشتری برای انجام دادن کارهای شخصی و گذران وقت با افراد خانوده‌شان دارند.

مهاجرت به استان مانیتوبا

برای مهاجرت به استان مانیتوبا از طرق مختلفی می‌توانید اقدام کنید. از جمله استفاده از برنامه مهاجرتی اکسپزس اینتری کانادا، یا برنامه‌های مختلف خواشتغالی که ذیل مقالات «مهاجرت هنرمندان به کانادا» و «مهاجرت ورزشکاران به کانادا» در سایت رهپویان مهاجر، مفصلا توضیح داده‌شده، و همچنین سرمایه گذاری در استان مانیتوبا.

با توجه به شرایط خوب اقتصادی و وجود منابع غنی مختلف، یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به این استان، سرمایه گذاری در کانادا است. سرمایه گذاری در مانیتوبا یا هریک از دیگر استان‌های کانادا، تنها به معنای این نیست که بخشی از سرمایه خود را به کانادا ببرید و در اقتصاد آنجا به کار گیرید، بلکه شما برای استفاده از این روش برای مهاجرت باید شرایط و توانایی‌های خاصی هم داشته‌باشید. در ادامه این مقاله، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در استان مانیتوبا، تشریح می‌شود. 

شرایط سرمایه گذاری در استان مانیتوبا

اول از همه بد نیست بدانید که سرمایه گذاری در استان مانیتوبا ، از دیدگاه اصطلاحات تخصصی، نوعی روش سرمایه گذاری و کارآفرینی در نظر گرفته می‌شود. در واقع در استفاده از این روش، شما هم باید در زمینه سرمایه گذاری و هم در زمینه کارآفرینی فعال باشید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در واقع از طریق برنامه‌های نامزدی استانیِ مانیتوبا یا MPNP انجام می‌شود. متقاضی این روش مهاجرتی لازم است که شرایط خاصی داشته‌باشد.

خبر خوب برای متقاضیان استفاده از روش سرمایه گذاری در استان مانیتوبا این است که، این روش دو مزیت بسیار مهم دارد:

  • متقاضیان در این روش نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند.
  • متقاضیان برای استفاده از این روش هیچ محدودیت سنی ندارند.
شرایط سرمایه گذاری در استان مانیتوبا
شرایط سرمایه گذاری در استان مانیتوبا

و اما شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان مانیتوبا به قرار زیر هستند:

شرط شماره 1: داشتن حداقل موردنظرِ دارایی‌های قابل اثبات

«دارایی قابل اثبات» چیست؟ این نوع دارایی که به انگلیسی به آن «Asset» گفته می‌شود در واقع همان «حداقل خالص دارایی» (به انگلیسی «Minimum Net Worth») است. و می‌توان آن را به این شکل تعریف کرد: دارایی‌هایی که شخص متقاضی صاحب آنها است و می‌تواند مالکیت خود بر آن‌ها را به طرق مختلف اثبات کند. لازم است بدانید که دارایی قابل اثبات فقط شامل پول نقد یا سپرده بانکی نمی‌شود، سند زمین، سند خانه، سند مغازه، سهام، سند خودرو، یا چیزهای دیگری از این دست نیز می‌توانند جزو دارایی‌های قابل اثبات شما در نظر گرفته شوند. حداقل دارایی قابل اثبات برای سرمایه گذاری در استان مانیتوبا 500 هزار دلار است. 

در مورد دارایی‌های قابل اثبات، که یکی از شرایط سرمایه گذاری در استان مانیتوبا است، حتما باید دو نکته زیر را بدانید و در نظر بگیرید:

  • تحت هیچ شرایطی لازم نخواهد شد که شما این دارایی‌ها را به کانادا و به استان مانیتوبا منتقل کنید.
  • شیوه‌ای که برای محاسبه و قیمت‌گذاری دارایی‌های قابل اثبات در نظر گرفته شده، به طور قابل توجهی به نفع متقاضیان است. همانطور که می‌دانید این دارایی‌ها باید با قیمت دلار محاسبه و ارزیابی شوند. اما برای تبدیل آنها به دلار، نرخ دلار دولتی در نظر گرفته می‌شود.

مساله دوم، تاثیر بسیار جدی‌ای در میزان سرمایه شما دارد. مثلا فرض کنید که شما به میزان 3 میلیارد تومان، اندوخته بانکی دارید. میزان دارایی‌های قابل اثبات شما، با نرخ ارز دولتی (دلار 4200 تومانی) تقریبا به 715 هزار دلار خواهد رسید در حالی که اگر نرخ دلار را 20 هزار تومان (تقریبا نرخ دلار آزاد) در نظر بگیریم دارایی قابل اثبات شما به شدت کاهش یافته و 150 هزار دلار خواهد بود. همان طور که می‌بینید تفاوت زیادی بین این دو عدد وجود دارد.

شرط شماره 2: داشتن حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در استان مانیتوبا

همانطور که گفته شد دارایی‌های قابل اثبات تنها لازم است که ارزش مالی‌شان برآورد شده و وجودشان اثبات گردد اما لازم نیست که به مانیتوبا یا قسمت دیگری از کانادا منتقل شوند. اما علاوه بر شرط مربوط به دارایی‌های قابل اثبات، شرط دیگری وجود دارد که به حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در استان مانیتوبا اشاره می‌کند.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای هریک از استان‌ها با دیگری متفاوت است و آن چیزی که مهم است این است که این سرمایه باید به مانیتوبا منتقل شود. سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در استان مانیتوبا، 250000 دلار برای سرمایه گذاری در منطقه مرکز استانی مانیتوبا و 150000 دلار برای سرمایه گذاری در خارج از این منطقه است. این سرمایه، به «حداقلِ سرمایه» (به انگلیسی «Minimum Investment») معروف است.

شرط شماره 3: داشتن سابقه در مدیریت یا مالکیت یک کسب و کار

همانطور که در ابتدای این بخش گفته‌شد از دیدگاه اصطلاحات تخصصی، سرمایه گذاری در استان مانیتوبا ، نوعی روش سرمایه گذاری و کارآفرینی است. در واقع برای استفاده از این روش شما باید کاری بیش از اثبات دارایی‌هایتان و انتقال بخشی از آنها به مانیتوبا انجام دهید. در این راستا یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید اثبات کنید توانتان در مدیریت کسب و کار خودتان و کارآفرینی از طریق آن است. برای اینکه درخواست سرمایه گذاری در استان مانیتوبا تایید شود، باید بتوانید نشان دهید که در طول 5 سال گذشته، سابقه‌ی مالکیت یا مدیریت یک کسب و کار  را حداقل به مدت 3 سال داشته‌اید. مهم نیست که در کدام کشور این سوابق را داشته‌اید و تنها اثبات این تجربیات کافی است.

در ضمن و در همین راستا باید فرد متقاضی بعد از انتقال سرمایه‌اش به مانیتوبا و راه‌اندازی یک کسب و کار، بتواند برای یک فرد دیگر اشتغال ایجاد کند. همچنین لازم است فردی که برای او اشتغال ایجاد نموده، شهروند ( دارای پاسپورت کانادا ) یا مقیم دائم کانادا باشد و خود فرد متقاضی راسا مدیریت این کسب و کار را عهده دار شود.

شرط شماره 4: ارائه دادن یک طرح مناسب برای کسب و کار (بیزینس پلن)

سالانه تعداد زیادی از افراد برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در استان مانیتوبا تقاضا می‌دهند. در این میان یکی از مهم‌ترین عوامل پذیرش تقاضای افراد برای سرمایه گذاری در مانیتوبا این است که آنها برای کارآفرینی و در نتیجه رونق اقتصادی مانیتوبا برنامه از پیش تعیین شده‌ای داشته‌باشند. مسئولان استانی مانیتوبا برای ارزیابی این موضوع پیش شرطی را برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در نظر گرفته‌اند: شما باید یک طرح مناسب (به انگلیسی «Business Plan») ارائه دهید.

این طرح در واقع باید به تصمیم گیرندگان اصلی در استان مانیتوبا ارائه شود تا آنها بتوانند مناسب بودن طرح برای اقتصاد مانیتوبا را بررسی کنند. افرادی که قصد دارند از این طریق به کشور کانادا مهاجرت کنند باید بدانند که تدوین این طرح بسیار مهم است و باید با دقت بالایی صورت گیرد؛ چرا که دقیقا همین نوشته است که مبنای اولیه برای تصمیم‌گیریِ مقامات استانی خواهد بود. و آنها بر اساس همین بیزینس پلن که به آنها ارائه می‌دهید و متعاقبا مورد بررسی و موشکافی قرار می‌گیرد، می‌توانند اولا پی به توانایی‌ها و مهارت‌های شما ببرند و ثانیا جواب این سوال را پیدا کنند که آیا چنین طرح و برنامه‌ای می‌تواند در استان ساسکاچوان موفقیت آمیز باشد یا خیر.

برندون- یکی از بهترین شهرهای استان مانیتوبا
برندون- یکی از بهترین شهرهای استان مانیتوبا

شرط شماره 5: لزومِ حضور در مصاحبه

لازم است در ابتدا این را بدانید که حضور در مصاحبه برای اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در استان‌ها، در تمامی استان‌های کانادا اجباری نیست. اما مانیتوبا از جمله استان‌هایی است که این شرط را از لوازم بررسی پرونده مهاجرت استانی شما می‌داند. برای اینکه بتوانید در جلسه مصاحبه حضوری شرکت کنید لازم است که در ابتدا با یک ویزای توریستی (که اداره مهاجرت مانیتوبا آن را تسهیل خواهد کرد) وارد این استان شوید؛ چرا که مسلما وقتی در این مرحله هستید هنوز پرونده شما بررسی نشده و مسلما هنوز ویزای اقامت دائم خود را دریافت نکرده‌اید.

از مزایای این سفر کوتاه‌مدت می‌تواند این باشد که شما از نزدیک با این استان و شرایط کار و زندگی در آن آشناخواهید شد. و ضمنا در مصاحبه نیز حضور خواهید یافت و در آن جلسه بهتر می‌توانید جوانب مختلفِ کار و سرمایه گذاری در این استان را بررسی کنید. این جلسه حضوری در نتیجه درخواست اقامت دائم شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت و شما باید بتوانید به خوبی تصمیم‌گیرندگان استان را متقاعد کنید که طرحی که در ذهن دارید برای اقتصاد استان مانیتوبا سودآور خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.