سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک (2020)

سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک (شرایط سال2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

یکی از روش‌های بسیار رایج برای اخذ اقامت کانادا، سرمایه گذاری در کانادا است. در این مقاله قصد داریم تا سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک را بررسی کنیم.

استان نیوبرانزویک در کنار سه استان دیگر، از جمله استان‌های آتلانتیک کانادا محسوب می‌شود.

85 درصد نیوبرانزویک پوشیده از جنگل‌های بکر است. بنابراین محصولات و تولیدات چوبی از تولیدات و صادرات مهم این استان است.

البته نیوبرانزویک علاوه بر مشاغل سنتی در حوزه‌های مدرن مانند تکنولوژی اطلاعات نیز ورود کرده. بنابراین زمینه‌های سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک بسیار متنوع است.

علاوه بر جنگل‌های انبوه، تعدادی جزیره ساحلی هم در نیوبرانزویک دیده می‌شود.جمعیت این استان تقریبا 760000 نفر و مساحت آن 72980 کیلومتر مربع می‌باشد. اگرچه انگلیسی، زبان اکثریت افراد ساکن در این استان است، اما نیوبرانزویک در واقع دو زبان رسمی دارد. فرانسه به عنوان دومین زبان رسمی این استان در بین 35 درصد جمعیت آن رایج است. و طبیعی است که 65 درصد دیگر این جامعه، به زبان انگلیسی تکلم می‌کنند.

زمینه‌های سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک
زمینه‌های سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک

زمینه‌های سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک

استان نیوبرانزویک بخش مهمی از اقتصادش را مدیون  منابع سرشار طبیعی است. از آنجا که همانطور که گفته شد 85 درصد این استان را جنگل تشکیل می‌دهد، محصولات و تولیدات چوبی از تولیدات و صادرات مهم این استان است.

به علاوه در سال‌های اخیر اقتصاد مدرن این استان نیز با گسترش کارهای خدماتی از جمله خدمات مالی و بیمه رونق گرفته‌است. از آنجا که یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی این استان یعنی صنایع ماهیگیری و کشاورزی، در سال‌های اخیر با افت مواجه شده‌است، دولت استانیِ نیوبرانزویک در تلاش است که رونق بیشتری به صنایع مدرن تازه‌تاسیس خود بدهد.

یکی از مزایای این استان، دوزبانه بودن است. همین مزیت باعث شده که بسیاری از شرکت‌های بزرگ ملی و بین‌المللی علاقه‌مند باشند که در نیوبرانزویک فعالیت اقتصادی کنند. از جمله صنایع رو به رشد در نیوبرانزویک می‌توان به فناوری اطلاعات اشاره کرد.

همچنین تولید، از دیگر عوامل نقش‌آفرین در اقتصاد این استان است که در سال‌های اخیر پیشرفت قابل‌توجهی داشته‌است. از تولیدات اصلی استان، می‌توان به صنایع غذایی، نوشیدنی، کاغذ سازی، فلزکاری و تجهیزات حمل و نقل اشاره نمود.

ضمنا از آنجا که این استان از سرزمین‌های بکر و طبیعت فوق‌العاده زیبایی برخوردار است، توریسم از دیگر صنایع نیوبرانزویک است. در حدی که این صنعت یکی از عوامل تولید اشتغالِ استان در دهه گذشته بوده‌است.

شهر های مهم برای سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک

در میان شهرهایی که در استان نیوبرانزویک وجود دارد، سه شهر که جزو شهرهای اصلی آن هستند، از اهمیت بیشتری برای سرمایه گذاری برخوردارند و فرصت‌های بیشتری نیز برای سرمایه گذاری در آنها وجود دارد. این سه شهر مهم عبارتند از: سنت جان، فردریکتون و مونکتون. از آنجا که این سه شهر، نقش پررنگ‌تری در اقتصاد نیوبرانزویک بازی می‌کنند، با هریک از آنها مختصرا آشنا می‌شویم:

سنت جان

سنت جان، با جمعیت ۱۳۰۰۰۰ نفر بزرگترین شهر استان نیوبرانزویک است. مردم این شهر به طور مساوی از دو زبان رسمی استان، یعنی انگلیسی و فرانسوی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی سنت جان، بخش صنعت است. در واقع می‌توان گفت که مهم‌ترین صنایع ساحل اقیانوس اطلس و صنایع سنگین در این شهر وجود دارد. از جمله صنایع انرژی در این شهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

همچنین فن‌آوری اطلاعات در این شهر پیشرفت چشمگیری داشته‌است. به طوری که سه شرکت از بزرگترین شرکت‌های آتلانتیک کانادا در آن دفاتری خود را تاسیس نموده‌اند.

در سال‌های اخیر و به دلیل توسعه شهر، خطوط راه آهن که از قبل در آن وجود داشته‌اند، رونق ویژه‌ای یافته‌اند و همین مساله باعث شده‌است که صنایع حمل و نقل و کارهای خدماتی نیز در شهر سنت جان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گردد. و موقعیت‌های شغلی فراوانی را برای ساکنینش رقم بزند.

شهر های مهم برای سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک
شهر های مهم برای سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک

فردریکتون

این شهر مرکز استان برانزویک است. از آنجا که این شهر، مرکز استان است طبیعی است که ادارات دولتی فراوانی در آن وجود دارد. همچنین این شهر دو دانشگاه New Brunswick و St Thomas را در خود جا داده‌است. بنابراین یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادیِ این شهر، مربوط به کارهای دولتی و امور آموزشی می‌باشد. وجود دو دانشگاه در این شهر همچنین باعث ایجاد جوی دانشجویی در آن شده‌است که فضای آن را به فضایی زنده و پرتحرک تبدیل کرده‌است. بنابراین مشاغل مرتبط با تفریحات و سرگرمی‌های دانشجویان، یکی از مهم‌ترین منابع درآمد در این شهر است.

به علاوه برگزاری جشنواره سالانه Harvest Jazz and Blues که هنرمندان فراوانی را از سرتاسر جهان به خود جلب می‌کند، به سرزندگی این شهر می‌افزاید. همین مساله توریسم فرهنگی را، که یکی از سرمایه‌های مادی و معنوی فردریکتون است، برای این شهر به ارمغان آورده‌است.

از دیگر موارد مهم در اقتصاد فردریکتون، فناوری اطلاعات است. از دیگر بخش‌های تاثیرگذار در اقتصاد این شهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • علوم بهداشت و بیوتکنولوژی
  • علوم هوایی و دفاعی
  • کشاورزی، پرورش آبزیان و ماهیگری :

البته لازم به توضیح است که این دو منبع اقتصادی که در گذشته نه تنها برای فردریکتون بلکه برای کل استان برانزویک بسیار درآمدزا بوده‌اند، در سال‌ها اخیر با افت مواج شده‌اند.

  • تولید و کارخانجات
  • منابع طبیعی (از جمله محصولات مربوط به چوب)

مونکتون

مونکتون دومین شهر بزرگ نیوبرانزویک است. اکثر افراد ساکن در این شهر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند اما 30 درصد از ساکنان آن را افرادی تشکیل می‌دهند که زبان اول آنها فرانسوی است. علاوه بر مونکتون تنها دو شهر دیگر در کانادا، دوزبانه هستند: اتاوا و مونترال.

علی‌رغم اینکه فرانسه زبان اقلیت مردم این شهر است، اما این زبان در مونکتون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. و شاید به همین دلیل است که این شهر جایگاه، بزرگترین دانشگاه فرانسوی زبان خارج از کبک، یعنی دانشگاه Moncton است.

مونکتون در واقع یک نیروی اقتصادی مهم است؛ طوری که می‌توان آن را موتور اقتصادی نیوبرانزویک دانست. منابع اقتصادی متنوعی در اقتصاد آن نقش بازی می‌کنند؛ از بیمه و خدمات مالی گرفته تا آی‌سی‌تی و حمل و نقل و از خرده فروشی و برون سپاری فرایندهای تجاری گرفته تا توریسم و صنایع تولیدی پیشرفته.

بسیاری از غول‌های مالی بزرگ جهان از جمله آربی‌سی رویال بانک و تانجرین دفاتر خود را در این شهر تاسیس نموده‌اند. از جمله عوامل علاقه‌مندی این شرکت‌های بزرگ به حضور در اقتصاد مونکتون می‌توان به موقعیت استراتژیک، نیروی کار با استعداد و هزینه پایین راه‌اندازی و اداره یک کسب و کار در آن اشاره نمود.

مهاجرت به استان نیوبرانزویک

برای مهاجرت به استان نیوبرانزویک از طرق مختلفی می‌توانید اقدام کنید. یکی از راه‌های مهاجرت به این استان استفاده از برنامه اکسپرس اینتری کانادا است. برای استفاده از این برنامه باید ابتدا مطمئن شوید که شغل شما (که لزوما باید منطبق بر مدرک تحصیلی و سوابق کاری‌تان باشد) در فهرست مشاغل مورد نیاز اکسپرس اینتری آمده‌است. سپس باید اطمینان حاصل کنید که حوزه کاری شما جزو  نیازهای استان نیوبرانزویک است.

روش دیگر مهاجرت به استان نیوبرانزویک، داشتن پیشنهاد کاری یا جاب آفر از یک کارفرمای معتبر در این استان می‌باشد. همچنین اگر سابقه کار در این استان داشته‌باشید و بستگان نزدیکی هم داشته‌باشید که اقامت دائم دارند و در همین استان سکونت دارند، کاندید دریافت اقامت دائم در نیوبرانزویک خواهید بود.

و اما روش دیگر مهاجرت به نیوبرانزویک، سرمایه گذاری در این استان است. البته سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک تنها به معنی انتقال پول و سرمایه به بخشی از اقتصاد استان نیست. برای استفاده از این روش مهاجرتی که منجر به اخذ اقامت دائم می‌شود، شرایط و توانایی‌های دیگری هم لازم است.

همانطور که از نام این مقاله پیداست، در ادامه در صدد هستیم که در مورد سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک توضیحات بیشتری ارائه کنیم تا با شرایط آن بیشتر آشنا شوید.

مهاجرت به استان نیوبرانزویک
مهاجرت به استان نیوبرانزویک

شرایط سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک

سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک به طور کلی به دو شاخه تقسیم می‌شود:

  1. سرمایه گذاری برای دارندگان مدرک ارشد و دکتری

این روش سرمایه گذاری ویژه کسانی است که در یکی از دانشگاه‌های معتبر در استان نیوبرانزویک مدرک دانشگاهی خود را اخذ کرده‌باشند.

  1. سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک

در این روش سرمایه گذاری، نیازی نیست که شما حتما مدرک آکادمیک خود را از دانشگاه‌های استان اخذ کرده‌باشید.

تنها تعداد معدودی می‌توانند از روش شماره 1 سرمایه گذاری برای اخذ اقامت دائم کانادا استفاده کنند. همچنین به احتمال زیاد این روش شامل حال کسانی که در ایران زندگی می‌کنند نیست. بنابراین این مقاله به بررسی روش شماره 2 سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک اختصاص می‌یابد که استفاده عام‌تری هم دارد.

قبل از شروح توضیحات و شرح شرایط استفاده از این روش مهاجرتی، باید گفت که این روش از لحاظ اصطلاحات تخصصیِ مهاجرت به کانادا، یک روش سرمایه گذاری و کارآفرینی محسوب می‌شود. یعنی برای استفاده از این روش، باید در دو زمینه سرمایه گذاری و کارآفرینی فعال باشید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک، به طور کلی از طریق برنامه‌های نامزدی استانیِ نیوبرانزویک یا NB PNP صورت می‌گیرد. همانطور که در ابتدا هم گفته شد، اگر متقاضی این روش مهاجرتی هستید. باید بعضی شرایط را داشته‌باشد.

مزیت بسیار مهم استفاده از روش سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک این است که برای استفاده از این روش نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید.

بعد از توضیحات مقدماتی، در ادامه شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک را با هم مرور می‌کنیم:

شرط اول: داشتن حداقل مورد نیاز دارایی‌های قابل اثبات

دارایی‌های قابل اثبات شامل مواردی می‌شود که نه تنها شخص مالک آنها است بلکه می‌تواند مالکیت خود بر آنها را به طرق قانونی و رسمی ثابت کند. این دارایی تنها به پول نقد و سرمایه بانکی شما محدود نمی‌شود، بلکه همچنین شامل مواردی از قبیل سند زمین، سند خانه، سند مغازه، سهام و سند خودرو نیز می‌شود.

برای اینکه بتوانید این شرط را رعایت کنید، نباید میزان دارایی‌های قابل اثبات شما، از حداقل دارایی‌های قابل اثبات مورد نیاز برای سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک کمتر باشد. لازم به توضیح است که حداقل دارایی قابل اثبات مورد نیاز برای سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک 600 هزار دلار است.

دانستن دو نکته زیر در مورد دارایی‌های قابل اثبات، که یکی از شرایط سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک است، به نفع شما خواهد بود:
  • به هیچ عنوان، چه قبل از پذیرش درخواست اقامت دائم و چه بعد از سکونت دائم شما در استان نیوبرانزویک، شرایطی پیش نخواهد آمد که لازم شود دارایی‌های قابل اثبات خود را به این استان منتقل کنید.
  • برای محاسبه ارزش نقدی دارایی‌های قابل اثبات، واضح است که باید ارزش دلاری آنها را در نظر بگیرید. با توجه به پایین بودن قیمت ریال در بازارهای جهانی، ممکن است این قسمت به نفع شما نباشد. اما خوشبختانه نرخ آزاد دلار در این تبدیل در نظر گرفته نمی‌شود، بلکه نرخ دولتی آن را باید در این محاسبه وارد کنید. استفاده از یک مثال معمولی، درک تفاوت این دو را ساده‌تر می‌کند:فرضا سند یک اتوموبیل به ارزش 1میلیارد تومان به نام شما است. ارزش دلاری این دارایی با نرخ دلار آزاد تقریبا برابر با 50000 دلار است و با نرخ دلار دولتی حدودا به 240000 دلار خواهد رسید. همانطور که می‌بینید تفاوت بین آنها تفاوت قابل توجهی است که در رقم‌های بالاتر، قابل‌توجه‌تر هم می‌شود. 
حداقل مورد نیاز سرمایه جهت سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک
حداقل مورد نیاز سرمایه جهت سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک

شرط دوم: داشتن حداقل مورد نیاز سرمایه جهت سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک

علاوه بر اینکه لازم است مالکیت خود بر حداقل 600 هزار دلار دارایی را اثبات کنید، لازم است که سرمایه‌ای را هم برای شروع یک کسب و کار در نیوبرانزویک اختصاص دهید. تنها در این صورت است که می‌توانید از روش سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک برای اقامت دائم در این استان استفاده کنید.

برای اینکه این شرط در مورد سرمایه گذاری در نیوبرانزویک محقق شود، حداقل باید 250000 دلار سرمایه را با خود به نیوبرانزویک ببرید. به بیان دیگر، حداقل سرمایه (به انگلیسی «Minimum Investment») برای سرمایه گذاری در نیوبرانزویک 250000 دلار است.

شرط سوم: داشتن حداقل مورد نیاز سابقه در مدیریت یا مالکیت یک کسب و کار

بعد از اینکه دو شرط قبل که مربوط به وضعیت مالی شما است، احراز شد، نوبت به ارزیابی توانایی‌های مدیریتی شما می‌رسد. از آنجا که یکی از جنبه‌های این روش، جنبه کارآفرینی آن است شما باید برخی از توانایی‌هایتان در کارآفرینی را نیز اثبات کنید.

معیاری که برای ارزیابی این مورد در مورد استان نیوبرانزویک در نظر گرفته شده این است که در طول 5 سال گذشته، سابقه‌ی مالکیت یا مدیریت یک کسب و کار را حداقل به مدت 3 سال داشته‌باشید. و یا اینکه در طول 5 سال گذشته، به مدت 5 سال در سمت مدیریت ارشد یک کسب و کار فعالیت کرده‌باشید.

اگرچه داشتن سوابق تشریح شده، لازم است که به طور قانونی و رسمی اثبات شود، اما مهم نیست که این سوابق را در چه کشوری به دست آورده‌اید.

در بسیاری از استان‌ها، یکی از شرایط اعطای اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری این است که متقاضی باید بتواند برای یک یا چند کانادایی اشتغال ایجاد کند اما خوشبختانه مسئولین استانیِ نیوبرانزویک، چنین پیش‌شرطی را برای پذیرش تقاضای شما لازم نمی‌دانند.

شرایط سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک
شرایط سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک

شرط چهارم: تهیه و تنظیم یک طرح مناسب برای کسب و کار (بیزینس پلن)

یکی از چیزهایی که می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که شما در کسب و کار خود دارای تجربه‌ای مفید هستید، داشتن یک طرحِ کسب و کار (به انگلیسی «Business Plan») است. با ارائه‌ی چنین طرحی شما این فرصت را در اختیار تصمیم‌گیرندگان استانِ نیوبرانزویک قرار می‌دهید تا تناسب برنامه کاری شما با برنامه‌های این استان را بسنجند. بنابراین واضح است که طرح کاری، یکی از فرصت‌هایی است که در اختیار شما قرار گرفته تا بتوانید از این طریق، مسئولین اداره مهاجرت کانادا را تحت تاثیر قرار دهید. برای اینکه طرح شما شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشد و بتواند منجر به اخذ اقامت دائمتان گردد، لازم است حتما در مورد شرایط و نیازهای اقتصادی نیوبرانزویک تحقیق کنید.

شرط پنجم: انجام یک سفر تجاری پنج‌روزه به استان نیوبرانزویک

قبل از اینکه درخواست مهاجرت خود را به اداره مهاجرت استان نیوبرانزویک ارائه بدهید، لازم است که یک سفر تجاری پنج‌روزه به استان نیوبرانزویک، داشته‌باشید. در واقع هدف از گنجاندن این شرط در میان دیگر شروط سرمایه گذاری در استان نیوبرانزویک، این است که شما پیش از هر کاری با محیط کسب و کار در این استان آشنا شوید. توجه داشته‌باشید که این سفر باید حداقل پنج روز کاری طول بکشد و روزی که برای مصاحبه شما تعیین شده نیز نباید جزو این پنج روز باشد.

شرط ششم: شرکت در مصاحبه حضوری

البته حضور در مصاحبه برای اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در استان‌ها، یکی شرط کلی نیست و تنها بعضی از استان‌ها آن را جزو شرایط لازم اعلام می‌کنند. استان نیوبرانزویک نیز از جمله استان‌هایی است که لازم می‌داند پیش از اعطای اقامت دائم به متقاضیان سرمایه گذاری در این استان، با آنها مصاحبه کند.

اگرچه ممکن است شرکت در این مصاحبه برای شما استرس‌آور باشد، اما این را بدانید که در نهایت این به نفع شماست که فرصتی به دست آورید تا بتوانید شخصا و به صورت رو در رو برنامه‌های خود را تشریح کنید. مصاحبه حضوری همچنین این امکان را برای شما فراهم می‌کند که از هر نوع سوءتفاهم در مورد برنامه کاری و کسب و کار و یا تجاربتان جلوگیری کنید.

شرط هفتم: سپرده قابل استرداد

یکی دیگر از شرایط برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در نیوبرانزویک این است که 100000 دلار در یکی از بانک‌های نیوبرانزویک سپرده گذاری کنید. البته همان طور که از نامش پیداست، این سپرده بعد از مدتی به شما بازگردانده خواهد شد.

شرط هشتم: شرط سنی

علی‌رغم اینکه در بسیاری از استان‌ها برای پذیرش تقاضای اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری، محدودیت سنی وجود ندارد، اما این محدودیت در مورد نیوبرانزویک صادق است. در واقع برای اینکه بتوانید امتیاز سن را کسب نمایید باید بین 22 تا 55 سال داشته‌باشید. البته در صورتی که در دیگر قسمت‌ها بتوانید امتیاز خوبی به دست آورید، امتیاز کم شما در این قسمت نادیده گرفته خواهد شد.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *