سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد (شرایط سال 2021)

0

پرینس ادوارد یکی از استان‌های آتلانتیک کانادا است. اقتصاد آن بر پایه کشاورزی بنا شده اما در زمینه‌های دیگر اقتصادی نیز فعال است. اگر در هریک از زمینه‌های اقتصادی که در مقاله پیش رو آمده، سابقه فعالیت دارید، سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد، شما را به رویای اقامت دائم ، شهروندی کانادا و دریافت پاسپورت کانادا می‌رساند.

 این استان در واقع از مجموعه‌‌ای از جزایر تشکیل شده و در خلیج سینت لارنس در ساحل شرقی کانادا، در اقیانوس آتلانتیک واقع شده‌است.

نام یکی از این جزیره‌ها هم پرینس ادوارد است. این استان در کنار استان‌های نیوبرانزویک و نواسکوشیا و کبک قرار دارد.

جزیره پرینس ادوارد به سه قسمت با نام‌های پرینس، کوینز و کینگز تقسیم می‌شود.

می‌توان این استان را کوچک‌ترین استان کانادا دانست؛ چرا که کمترین جمعیت و مساحت را در میان دیگر استان‌های کانادا دارد.

بر اساس آمار اعلام شده توسط اداره سرشماری کانادا یا Statistics Canada جمعیت این استان ۱۵۸٬۱۵۸نفر است.

و مساحت این استان که  از یک جزیره اصلی و ۲۳۱ جزیره کوچکتر تشکیل شده، در مجموع ۵٫۶۸۵1 کیلومتر می‌باشد.

با این حال این استان متراکم‌ترین استان کانادا محسوب می‌شود.

منابع اقتصاد سنتی برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد
منابع اقتصاد سنتی برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد

مرکز استان پرینس ادوارد شارلوت تاون است که مهم‌ترین شهر استان نیز می‌باشد. سرتاسر این استان در کنار دریا قرار دارد، به طوری که هیچ نقطه‌ای در آن بیشتر از ۱۶ کیلومتر با دریا فاصله ندارد. بالاترین نقطه زمین در جزیره پرینس ادوارد قرار دارد؛ این نقطه 152 متر از سطح دریا بالاتر است.

پرینس ادوارد یکی از اولین استان‌هایی است که مهاجران به آن وارد شدند. بنابراین بسیاری از مهاجران قدیمی کانادا در این استان زندگی می‌کنند.

منابع اقتصاد سنتی برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد

مهم‌ترین منبع درآمدی استان از قدیم‌الایام کشاورزی بوده‌است. در این میان سیب‌زمینی مهم‌ترین محصول این منطقه به شمار می‌آید.

حدودا 25 درصد مصرف سیب زمینی کل کشور از کوچک‌ترین استان آن تامین می‌شود.

تقریبا ۱۵۰۰ مزرعه در این جزیره وجود دارد. بنابراین علاوه بر سیب زمینی، محصولات متنوع دیگری نیز در آنها کاشته می‌شود.

بعضی از مهم‌ترین محصولات زراعتی پرورشی در استان پرینس ادوارد عبارتند از: سیب، توت فرنگی، زغال اخته، هویج، پیاز، گوجه فرنگی و حبوبات. در کنار کاشت و برداشت محصولات متنوع، دیگر کالاهای مرتبط با آن مانند فرآوری سیب زمینی منجمد آماده پخت، سبزیجات سبز، و انواع توت یکی از کسب‌وکارهای رایج در این استان است.

همچنین صنعت دامداری نیز در این منطقه از رونق نسبتا بالایی برخوردار است. به همین دلیل گوشت خوک، گوشت گاو و برخی فراورده‌های لبنی حیوانات از کیفیت بالایی در این جزیره برخوردار هستند.

با توجه به اینکه کل این استان به شکل مجموعه‌ای از جزایر می‌باشد، علاوه بر کشاورزی و دامداری، دیگر منبع اقتصادی سنتی در این منطقه ماهیگیری است. بنابراین صنعت ماهیگیری نیز از عوامل رونق اقتصادی در آن می‌باشد. خرچنگ‌ها، صدف‌ها، خزه‌های ایرلندی، ماهی‌های تن و صدف‌های خوراکی جزیره پرینس ادوارد در سراسر کانادا و حتی جهان شهرت دارند.

منابع اقتصادی مدرن برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد

علاوه بر مواردی که در بالا تشریح شد که جزو منابع اقتصادی سنتی جزیره پرینس ادوارد محسوب می‌شوند، گردشگری، صنایع هوا و فضا، علوم زیستی، تکنولوژی اطلاعات و انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در سال‌های اخیر به صف تامین درآمد استان پیوسته‌اند.

صنایع هوا و فضا در حال حاضر به تنهایی بیش از 25 درصد صادرات ملی این استان را تشکیل می‌دهد و با فروش سالانه 355 دلار چهارمین صنعت مهم در این استان محسوب می‌شود. همچنین صنعت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به طوری که سالانه 150 میلیون دلار از طریق آن درآمد کسب می‌شود و برای 1300 نفر از افراد جزیره  اشتغال ایجاد شده‌است.

از آنجا که جزیره پرینس ادوارد دارای مناظر طبیعی بسیار چشم‌نوازی می‌باشد، صنعت توریسم نیز به یکی از منابع مهم درآمد در آن تبدیل شده‌است.

شارلوت تاون: مهم‌ترین شهر برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد

شارلوت تاون مرکز استان پرینس ادوارد و بزرگترین شهر این استان است. به همین دلیل، بخش عمده اقتصادی آن در دست بخش دولتی است. دولت‌های فدرال، استانی و شهری به علاوه بخش‌های مربوط به سلامت و بهداشت و آموزش، در واقع مهم‌ترین کارفرمایان در این شهر هستند.

کمپانی‌های فن‌آوری سهم خود در تعداد نیروی کار شهر را افزایش داده‌اند، اگرچه اگر مراکز تماس را در نظر نگیریم، تعداد افرادی که در این قسمت مشغول به کار هستند، در واقع تعداد چندان قابل توجه نیست.  از دیگر فعالیت‌های اقتصادی در این شهر می‌توان به تولیدات سبک مانند مواد شیمیایی، فناوری زیستی و ماشین‌آلات اشاره کرد.

اداره بندر شارلوت‌تاون بندر تجاری شهر را اداره می‌کند و این بندر تجاری در حال حاضر در حال توسعه یک ترمینال دریایی است. واردات نفت و شن برای ساخت و ساز مهم‌ترین فعالیت‌های بندر تجاری شارلوت‌تاون هستند.

مهاجرت به استانی آتلانتیکی
مهاجرت به استانی آتلانتیکی

مهاجرت به استان پرینس ادوارد

اگر علاقه‌مند هستید که در یک بندر آتلانتیک زندگی کنید و از اینکه محیط زندگی شما کوچک باشد، لذت می‌برید، قطعا استان پرینس ادوارد، یکی از بهترین گزینه‌های شماست. خوشبختانه علاوه بر برنامه‌های متنوع که دولت فدرال برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم کانادا ترتیب داده‌است، هریک از استان‌های کانادا به طور جداگانه برنامه‌های مهاجرتی خاص خود را دارند. مهاجرت به این جزیره آتلانتیک، به طور کلی ذیل برنامه‌های نامزدی استانیِ پرینس ادوارد یا PEI PNP صورت می‌گیرد. برنامه نامزدی استانی پرینس ادوارد روش‌های مهاجرتی مختلفی را در بر می‌گیرد که در ادامه به اختصار آنها را مرور می‌کنیم.

1. مهاجرت به استان پرینس ادوارد از طریق برنامه اکسپرس اینتری

یکی از روش‌های رایج اخذ اقامت دائم کانادا استفاده از برنامه اکسپرس اینتری کانادا است.

این برنامه به دنبال این است که افراد متخصص و دارای تجربه کاری بالا یا همان اسکیل ورکر کانادا را به استان پرینس ادوارد فرا بخواند.

برای اینکه بتوانید از این برنامه مهاجرتی استفاده کنید، چند پیش‌شرط لازم است.

اول از همه باید تجربیات کاری شما بر مدرک آکادمیکتان منطبق باشد.

دوم باید مطمئن شوید که این رشته تخصصی در لیست مشاغل مورد نیاز اکسپرس اینتری آمده است.

و در نهایت لازم است که استان پرینس ادوارد به تخصص شما نیاز داشته‌باشد.

در صورتی که شرایظ فوق را داشته‌باشید، می‌توانید از این برنامه، که یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های مهاجرتی به کانادا است، استفاده کنید.

برای اطلاع از جزئیات این برنامه می‌توانید مقاله اکسپرس اینتری در سایت رهپویان مهاجر را مطالعه کنید.

2. مهاجرت به استان پرینس ادوارد از طریق برنامه مجوز کار

افراد مختلفی می‌توانند از این برنامه مهاجرتی استفاده کنند که می‌توان آنها را در چهار دسته تقسیم‌نبدی کرد:

الف.نیروی کار حیاتی یا Critical Workers : افرادی که ساکن پرینس ادوارد هستند، وضعیت اقامتی مشخصی در این استان دارند، حداقل به مدت شش ماه در استان پرینس ادوارد سابقه کار دارند، مجوز کار در این استان را دارند و توانسته‌اند از یک کارفرمای معتبر در این جزیره پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر دریافت کنند.

ب. نیروی کار ماهر خارج از کانادا یا Skilled Workers outside Canada : افرادی که ساکن پرینس ادوارد هستند، وضعیت اقامتی مشخصی در این استان دارند و توانسته‌اند از یک کارفرمای معتبر در این جزیره پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر دریافت کنند.

ج. نیروی کار ماهر داخل پرینس ادوارد یا Skilled Workers in PEI:  افرادی که ساکن پرینس ادوارد هستند، وضعیت اقامتی مشخصی در این استان دارند، مجوز کار در این جزیره را دارند و توانسته‌اند از یک کارفرمای معتبر در این جزیره پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر دریافت کنند.

د. گروه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی یا International Graduates :  افرادی که ساکن پرینس ادوارد هستند، وضعیت اقامتی مشخصی در این استان دارند، مجوز کار در این جزیره را دارند، ازیکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر پرینس ادوارد فاغ‌التحصیل شده‌اند و توانسته‌اند از یک کارفرمای معتبر در این جزیره پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر دریافت کنند.

در صورتی که در یکی از سه دسته فوق قرار دارید، برای اطلاع از سایر شرایط مورد نیاز برای استفاده از این برنامه، به سایت نامزدی استانی پرینس ادوارد یا PEI PNP مراجعه کنید.

مجوز کار برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد
مجوز کار برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد

3. برنامه مجوز کار برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد

تا قبل از سال 2018 این امکان وجود داشت که از یکی از دو روش مالکیت 100 درصد یا مالکیت جزئی برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد، تقاضا بدهید و بتوانید از این طریق اقامت دائم در این استان را دریافت کنید.

اما این برنامه از سال 2018 تغییر کرده‌است.

البته همچنان امکان سرمایه گذاری در کانادا و استان پرینس ادوارد وجود دارد اما این برنامه تغییراتی کرده‌است.

مهم‌ترین تفاوتِ روش جدید این است که برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد، باید از طریق برنامه مجوز کار در استان پرینس ادوارد، تقاضا بدهید.

لازم به توضیح است که این برنامه مخصوص آن دسته از افرادی است که سابقه‌ی بالایی در مالکیت یا مدیریت یک کسب و کار دارند و می‌خواهند کسب و کار خود را در استان پرینس ادوارد ادامه دهند.

برای اینکه بتوانید از طریق این برنامه به استان پرینس ادوارد مهاجرت کنید، باید شرایط زیر را داشته ‌باشید:

شرط اول: دارایی‌های قابل اثبات

منظور از «دارایی قابل اثبات»، آن نوع از دارایی‌هایی است که شخص می‌تواند مالکیت خود بر آنها را اثبات کند.

دارایی قابل اثبات می‌تواند شامل تمام مایملک شما از جمله پول نقد، سپرده‌ی بانکی، سند زمین، سند خانه، سند مغازه، سهام، سند خودرو، یا هر چیز دیگری از این قبیل باشد. میزان دارایی قابل اثبات برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد باید حداقل 600 هزار دلار باشد.

در مورد دارایی‌های قابل اثبات به عنوان یکی از پیش‌شرط‌های لازم برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد دو نکته‌ی بسیار مهم وجود دارد که به نفع متقاضیان است:

  • تحت هیچ شرایطی ضرورتی ندارد که این دارایی‌ها به صورت نقدی یا غیرنقدی به استان پرینس ادوارد منتقل شوند. تنها چیزی که مهم است این است که بتوانید ثابت کنید این دارایی‌ها را به شکل قانونی و شخصا به دست آورده‌اید.
  • واضح است که برای محاسبه دارایی‌های قابل اثبات باید آنها را به دلار تبدیل کنید. این به نفع شما نیست چرا که ارزش ریال در بازارهای جهانی بسیار پایین است و این تغییر و تبدیل، ارزش نقدی دارایی شما را بسیار پایین می‌آورد. البته فراموش نکنید که دلار در ایران دو نرخ دارد: نرخ آزاد، نرخ دولتی. خوشبختانه برای محاسبه دارایی‌های شما ارزش دولتی دلار در نظر گرفته می‌شود. برای اینکه ببینید این واقعیت تا چه حد بر ارزش دلاری دارایی‌های شما می‌افزاید، یک مثال ساده را در نظر بگیرید. فرض کنید که آپارتمانی به قیمت 6 میلیارد تومان در یکی از مناطق سطح بالای شهر تهران دارید. با در نظر گرفتن نرخ آزاد دلار، قیمت این آپارتمانِ باارزش، تنها 261 هزار دلار خواهد بود، یعنی دارایی شما حتی از 1 میلیون دلار هم کمتر خواهد شد. در صورتی که اگر نرخ دولتی دلار را برای این محاسبه در نظر بگیرید، شما صاحب 1 میلیون و 430 هزار دلار دارایی هستید.

شرط دوم: داشتن حداقل مدرک دیپلم

بر خلاف برنامه اکسپرس اینتری و برنامه جذب نیروی کار ماهر که در بیشتر موارد لازم است فرد تحصیلات آکادمیک داشته‌باشد، برای استفاده از این برنامه در جهت سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد داشتن مدرک دیپلم کفایت می‌کند.

شرط سوم: محدودیت سنی

برای اینکه بتوانید از این برنامه استفاده کنید، لازم است حداقل 21 سال و حداقل 59 سال سن داشته‌باشید

شرط چهارم: سابقه مالکیت یا مدیریت یک کسب و کار

این برنامه افرادی را هدف می‌گیرد که قصد راه‌اندازی یک کسب و کار در استان پرینس ادوارد دارند و می‌خواهند خودشان کسب و کارشان را مدیریت کنند. بنابراین بسیار واضح است که توانایی مدیریتی این افراد و مهارت‌هایشان در مالکیت یک کسب و کار باید اثبات شود. در همین راستا لازم است که برای سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد سوابق مدیریتی یا مالکیتی خود را به طور رسمی اثبات کنید.

شرایط سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد
شرایط سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد

شرط پنجم: تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی

یکی دیگر از شروط لازم برای اخذ اقامت از طریق دریافت مجوز کار این است که به یکی از دو زبان رسمی کانادا یعنی انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید.

به این منظور از شما خواسته می‌شود که در آزمون CLB که مخصوص سنجش زبان انگلیسی است یا در آزمون NCLC که مخصوص سنجش زبان فرانسوی است حداقل 4 امتیاز را کسب کنید.

برای اطلاع از نحوه امنیاز بندی در آزمون‌های مزبور به لینک Language Test Equivalency Chart مراجعه نمایید.

شرط ششم: قصد زندگی و کار در استان پرینس ادوارد

برای مقامات استانیِ پرینس ادوارد مهم است که فردی که به دنبال کسب اقامت دائم در این استان است، واقعا قصد داشته‌باشد که در این استان زندگی و کار کند. همچنین او باید تعهد دهد که مدیریت فعال کسب و کاری که خودش در پرینس ادوارد راه انداخته را بر عهده می‌گیرد و هر روز، شخصا در محل کارش حضور می‌یابد.

شرط هفتم: مصاحبه حضوری

باید حتما در یک جلسه مصاحبه حضوری که زمانش از قبل برای شما تعیین شده شرکت کنید. در این مصاحبه باید بتوانید به مصاحبه کننده که یکی از کارمندان اداره مهاجرت استان پرینس ادوارد است، اثبات کنید که برای راه‌اندازی کسب و کار در استان پرینس ادوارد انگیزه کافی دارید و می‌توانید در اقتصاد این استان نقش مفیدی بازی کنید.

شرط هشتم: عمل به تعهدات

باید بتوانید به شرایط و ضوابط مندرج در توافقنامه عملکرد که بین شما و اداره مهاجرت استان پرینس ادوارد، بسته شده و شما آن را امضا کرده‌اید، عمل کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.