سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان (2021)

0

به طور کلی کانادا کشوری با طبیعتی فوق‌العاده زیباست. اما در این میان برخی از استان‌ها سرسبزتر هستند. ساسکاچوان هم نه تنها در منطقه سرسبز کانادا قرار دارد بلکه در واقع پرآفتاب‌ترین استان کانادا است. میانگین تابش آفتاب در آن 2000 تا 2500 ساعت در روز است. در حدی که بیشترین دلیلی که افراد این منظقه را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند، خاک حاصلخیز آن است.

به علاوه وجود منابع و معادن غنی فراوان در این استان، آن را از بابت دیگری برای مهاجرت مناسب کرده‌است. بنابراین اگر در حوزه‌های منابع و معاون و کشاورزی و زمینه‌های مرتبط با آنها، کسب و کار با سابقه‌ای دارید، حتما به مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان بیاندیشید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان
مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان

استان ساسکاچوان یک دشت وسیع است و تنها استان کشور کانادا است که با مرزهای طبیعی از استان‌های مجاورش جدا نشده‌است. وسعت این استان 651900 کلیومتر مربع و مطابق با آمارهایی که در سال 2019 ثبت شده، جمعیت این استان بالغ بر 1178657 نفر می‌باشد. جالب است بدانید که حدودا 10 درصد از مساحت این استان شامل رودخانه‌ها، مخازن آب و دریاچه‌ها (تعداد دریاچه‌های این استان تقریبا به 100000 می‌رسد) می‌شود که همه آنها دارای آب شیرین هستند.

از آنجا که ساسکاچوان یک استان تاریخی است و بیش از5000 سال قدمت دارد، یکی از جذابیت‌هایش وجود جوامع مِتیس (Metis) و اقوام اولیه‌ی کانادا در آن است. از نظر سیاسی نیز، ساسکاچوان به جناح چپ متمایل است و حدودا 6 دهه است که این جناح در این استان قدرت را در دست دارد.

شهرهای مهم برای سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان

استان ساسکاچوان شامل 17 شهر می‌شود، شهرهای این استان عبارتند از: استِوَن، پرینس البرت، رجاینا، ساسکاتون، وارمِن، یُرکتن، ویبِرن، سوییفت کارنت، نرث بَتِلفُرد، موس جا، مِلویل، مِلفُرت، مِیدُلِیک، مارتِنزویل، لُیدمینیستر، هامبُلت و فلین فلان.

از میان این 17 شهر، دو شهر، جزو شهرهای اصلی و مهم استان ساسکاچوان هستند: رجاینا و ساسکاتون. به دلیل اهمیت این دو شهر در بحث سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان، در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

رجاینا

رِجاینا مرکز استان ساسکاچوان است. به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان، جمعیت آن حدودا به 200000 نفر می‌رسد. به دلیل وجود پارک تحقیقاتی رجاینا یا Regina Research Park در این شهر، رجاینا به مرکز نوآوری و فناوری تبدیل شده‌است. بنابراین، فعالیت در حوزه‌های مختلف مرتبط با نوآوری و فناوری، یکی از مهم‌ترین زمینه‌های اشتغال در این شهر محسوب می شود.

رجاینا جذابیت فراوانی برای مهاجران به کانادا دارد، چرا که هزینه‌های زندگی به نسبت در آن پایین بوده و شرایط مسکن نیز در آن مناسب است. بنابراین مهاجرین فراوانی از کشورها و ملیت‌های متنوع، این شهر را برای سکونت انتخاب کرده و می‌کنند و همین امر تنوع فرهنگی رجاینا را بالا برده است. به طوری که در سال 2004، میراث کانادا، عنوان «پایتخت فرهنگی کانادا» را به آن اعطا کرد.

ساسکاتون

ساسکاتون بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان ساسکاچوان است. جمعیت آن به 265000 نفر می‌رسد. این شهر در واقع به «پاریسِ مرغزارها»، مشهور شده‌است. و یکی از زیبایی‌های آن رودخانه ساسکاچوان جنوبی است که ساسکاتون را به دو قسمت تقسیم نموده و خط افق چشم نوازی در آن ایجاد کرده‌است.

یکی از اتفاقاتی که در این شهر رخ داده تغییر بنیان اقتصادی آن از کشاورزی و معدن به فناوری و خدمات مالی بوده‌است. می‌توان ساسکاتون را سرآمد بیوتکنولوژی کشاورزی در جهان دانست. همچنین علاوه بر بخش‌های معدن و کشاورزی، یکی از بخش‌های جذاب برای سرمایه گذاری در کانادا، بخش مربوط به شرکت‌های دارویی است.

مهاجرت پذیری در ساسکاچوان
مهاجرت پذیری در ساسکاچوان

مهاجرت پذیری در ساسکاچوان

این نکته که مهاجرت یکی از مهم‌ترین عوامل مهم در شکل‌گیری جمعیت و تنوع فرهنگی ساسکاچوان است، نشان دهنده مهاجرت پذیری بالای آن می‌باشد. این تمایل به مهاجرت‌پذیری همچنان ادامه دارد؛ چرا که مسئولین استانی ساسکاچوان در صدد هستند تا از طریق جذب افراد مورد نیاز خود به طرق مختلف، جمعیت این استان را تا حداقل 5000 نفر در سال افزایش دهند.

به دلیل همین علاقه‌ای که مسئولین استانی به افزایش سیل مهاجران به این استان دارند، شرایط زندگی نیز در آن بسیار مناسب است. و بنابراین نرخ بیکاری در آن بسیار پایین و حتی از میانگین کانادا نیز پایین‌تر است. درآمدها هم در آن عموما بسیار بالا است. همچنین و دقیقا به همین دلیل تصمیم‌گیرندگان سیاسی استان، در ساسکاچوان، با علاقه فراوانی به دنبال جذب سرمایه در بخش‌های مختلف هستند.

زمینه های سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان

ساسکاچوان در دهه‌های اخیر رشد چشمگیری در زمینه سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف داشته‌است. از سال 2007، نرخ سرمایه گذاری در این استان به ۱۳۵/۵ بیلیون دلار رسیده‌است.
از جمله ساسکاچوان دارای معادنی غنی است. بنابراین یکی از مهم‌ترین زمینه‌های سرمایه گذاری در ساسکاچوان، بخش معدن است. از جمله می‌توان به معادن فراوان پتاس، اورانیوم، ذغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی در این استان اشاره کرد.

به طوری که از سوی موسسه Fraser در سال 2017 استان ساسکاچوان به عنوان دومین مکان پرطرفدار دنیا برای سرمایه گذاری در بخش معادن معرفی شده‌است. همین موسسه همچنین در سال 2016 این استان را در رتبه چهارم دنیا برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز، قرار داده‌است.

همچنین، همانطور که گفته شد این استان یکی از حاصلخیزترین استان‌های کانادا است. بدیهی است که کشاورزی در آن، بسیار پررونق است. بنابراین سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف مرتبط با کشاورزی، از مهم‌ترین زمینه‌های سرمایه گذاری در ساسکاچوان به حساب آید.

در اهمیت تولیدات کشاورزی در این استان همین بس که بیش از یک سوم گندم دوروم صادراتی دنیا را تأمین می کند و بزرگ‌ترین صادرکننده عدس و نخود خشک در جهان، محسوب می‌شود.

شرایط مهاجرت به استان ساسکاچوان
شرایط مهاجرت به استان ساسکاچوان

شرایط مهاجرت به استان ساسکاچوان

اگر برای مهاجرت به کانادا، استان ساسکاچوان را انتخاب کرده‌اید، باید بدانید که بسیار خوش شانس هستید. زیرا همان طور که در قسمت‌های قبل تشریح شد، مسئولین استانی ساسکاچوان نه تنها علاقه فراوانی به پذیرش مهاجر دارند، بلکه برای افزایش جمعیت این استان از طریق پذیرش مهاجرین، برنامه ریزی کرده‌اند. به علاوه این استان در دو زمینه معدن و کشاورزی موقعیت‌های فوق‌العاده‌ای برای سرمایه گذاری دارد و آینده‌ی شغلی و مالی بسیار درخشانی را در مقابل شما قرار می‌دهد. برای اطلاع از دیگر برنامه‌های سرمایه گذاری در کانادا صفحه مربوطه را مطالعه کنید.

و اما برای مهاجرت به استان ساسکاچوان روش‌های مختلفی وجود دارد؛ از جمله: کارآفرینی، برنامه اکسپرس اینتری کانادا، دریافت پیشنهاد شغلی یا جاب آفر و در نهایت سرمایه گذاری. قبلا و در ذیل یک مطلب کلی‌تر با عنوان مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی، کلیات این روش مهاجرتی معرفی شده‌است.

از آنجا که این مقاله، همان طور که از نام آن برمی‌آید، به دنبال مرور روش‌های سرمایه گذاری در ساسکاچوان است، از توضیح و تفصیل دیگر روش‌ها می‌پرهیزیم و در ادامه سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان را مرور می‌کنیم:

شرایط سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان

برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان لازم است بدانید که این روش مهاجرتی، از طریق برنامه‌های نامزدی استانیِ ساسکاچوان (BC PNP) انجام می‌شود. در اصل برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان، لازم است که متقاضی شرایط لازم برای برنامه‌ی نامزدی استانی را داشته باشد. این شرایط، شامل فاکتورهای متعددی می‌شوند.

یادآوری این نکته لازم است که وقتی از سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان صحبت می‌کنیم، با در نظر گرفتن اصطلاحات تخصصی، این روش، یک روش سرمایه گذاری و کارآفرینی محسوب می‌شود. به بیان دیگر، در این روش هم بر بُعد سرمایه‌گذاری و هم بر بُعد کارآفرینی، تاکید شده‌است.

و اما پیش از پرداختن به این شرایط، بد نیست دو مزیت بزرگ مهاجرت به کانادا از طریق برنامه سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان را هم بدانید:

  • نیازی به مدرک زبان ندارید
  • هیچ محدودیت سنی ندارید
شرایط سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان
شرایط سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان

شرایط لازم:

شرط شماره 1: میزان دارایی‌های قابل اثبات

«دارایی قابل اثبات» (به انگلیسی «Asset») یا همان «حداقل خالص دارایی» (به انگلیسی «Minimum Net Worth»)، به دارایی‌هایی اطلاق می‌شود که شخص متقاضی صاحب آنها است و می‌تواند مالکیت خود بر آن‌ها را به طرق مختلف اثبات کند. دارایی قابل اثبات، لزوماً پول نقد یا سپرده‌ی بانکی نیست بلکه همچنین می‌تواند شامل سند زمین، سند خانه، سند مغازه، سهام، سند خودرو، یا هر چیز دیگری باشد که امکان فروش دارد. در سیستم مهاجرتی کانادا، سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان نیازمند حداقل 500 هزار دلار دارایی قابل اثبات است.

درباره‌ی دارایی‌های قابل اثبات به عنوان پیش‌شرط سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان دو نکته‌ی بسیار مهم وجود دارد که به نفع متقاضیان است:

  • به هیچ عنوان لازم نیست که این دارایی‌ها به کانادا و به استان ساسکاچوان منتقل شود.
  • نحوه‌ی محاسبه و قیمت‌گذاری دارایی‌های قابل اثبات به نفع متقاضی است. چرا که معادل دلاری این دارایی‌ها بر مبنای نرخ ارز دولتی، و نه نرخ ارز آزاد محاسبه می‌گردد. این مساله برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم است. برای اینکه اهمیت این مساله برای شما روشن شود، بد نیست از یک مثال استفاده کنیم: در نظر بگیرید که شما ویلایی در یکی از شهرهای شمالی دارید که 6 میلیارد تومان قیمت دارد. میزان دارایی‌های قابل اثبات شما برای این خانه، با نرخ ارز دولتی (دلار 4200 تومانی) حدودا برابر با یک میلیون و سیصد هزار دلار خواهد بود. در صورتی که اگر قیمت همین ویلا با نرخ ارز آزاد (مثلا 20 هزار تومان) محاسبه می‌شد، آن‌وقت دارایی قابل اثبات شما برای این ویلا، تنها سیصد هزار دلار می‌شد.

شرط شماره 2: میزان سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان

علاوه بر دارایی‌های قابل اثبات (که نیازی به انتقال آن به کانادا نیست) بسته به نوع روش انتخابی لازم است که متقاضی بین 300000 دلار تا 1000000 دلار سرمایه داشته‌باشد و تمایل داشته‌باشد که این سرمایه را برای سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان به این استان منتقل کند. این سرمایه، با ترکیب «حداقلِ سرمایه» (به انگلیسی «Minimum Investment») شناخته می‌شود.

شرط شماره 3: سابقه مدیریت یا مالکیت یک کسب و کار

از دیگر شروط مهاجرت به کانادا با روش سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان آن است که متقاضی بتواند اثبات کند که توانایی مدیریت و کارآفرینی دارد. برای اثبات این موضوع لازم است فرد نشان دهد که در طول 10 سال گذشته، سابقه‌ی مالکیت یک کسب و کار (این سابقه مالکیت باید حداقل 2 سال باشد) یا سابقه مدیریت یک کسب و کار (این سابقه مدیریت باید حداقل 4 سال باشد) را داشته است. لازم نیست که سوابق مذکور در زمینه‌های مالکیت و مدیریت در کشور کانادا بوده‌باشد، بلکه داشتن چنین تجربه‌هایی در زمینه کسب و کار متقاضی در کشور خود نیز، کفایت می‌کند.

همچنین، فردی که قصد دارد از طریق سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان به کانادا مهاجرت کند، لازم است که بعد از انتقال سرمایه خود به کانادا، کسب و کاری راه بیاندازد که در آن، حداقل برای یک فرد دیگر، که لزوما باید شهروند ( دارای پاسپورت کانادا ) یا مقیم دائم کانادا باشد، اشتغال ایجاد کند و خودش شخصاً در راس مدیریت آن کسب و کار قرار گیرد.

ارائه‌ی طرح مناسب برای کسب و کار (بیزینس پلن)
ارائه‌ی طرح مناسب برای کسب و کار (بیزینس پلن)

شرط شماره 4: ارائه‌ی طرح مناسب برای کسب و کار (بیزینس پلن)

هدف مسئولین ساسکاچوان از جذب مهاجران سرمایه گذار در این استان، رونق‌بخشی به اقتصاد آن در حوزه‌های مختلف است. بنابراین بسیار واضح است که این استان به متقاضیانی، فرصت سرمایه گذاری و سپس اقامت دائم را می‌دهد، که اراده و پشتکار و البته انگیزه کافی را برای ایجاد یک کسب و کار در ساسکاچوان داشته‌باشند. یکی از راه‌های اطمینان یافتن از انگیزه شخص متقاضی این است که بررسی کنیم و ببنیم که آیا او طرح وبرنامه مدونی برای کسب و کاری که قصد راه‌اندازی آن را دارد، تهیه دیده‌است یا خیر.

بر همین اساس داشتن یک طرح مدون کسب و کار (به انگلیسی «Business Plan») برای تجارتی که فرد بنا دارد در این استان ایجاد کند، از دیگر شرایط لازم برای سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان است. بسیار واضح است که طرح مورد نظر باید به مقامات استانیِ ساسکاچوان ارائه شود تا توسط آنها مورد بررسی قرار گیرد.

افرادی که قصد دارند از این طریق به کشور کانادا مهاجرت کنند باید بدانند که تدوین این طرح بسیار مهم است و باید با دقت بالایی صورت گیرد؛ چرا که دقیقا همین نوشته است که مبنای اولیه برای تصمیم‌گیریِ مقامات استانی خواهد بود. و آنها بر اساس همین بیزینس پلن که به آنها ارائه می‌دهید و متعاقبا مورد بررسی و موشکافی قرار می‌گیرد، می‌توانند اولا پی به توانایی‌ها و مهارت‌های شما ببرند و ثانیا جواب این سوال را پیدا کنند که آیا چنین طرح و برنامه‌ای می‌تواند در استان ساسکاچوان موفقیت آمیز باشد یا خیر.

در پایان باید بد نیست این را بدانید که لزومِ حضور در مصاحبه، پیش از اعطای اقامت دائم استانی، از جمله شروطی است که در بسیاری از استان‌های کانادا ضروری می‌باشد. شرطی که خوشبختانه مسئولین استانیِ ساسکاچوان آن را لازم نمی‌دانند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.