جاب آفر آلمان – شرایط اخذ جاب آفر آلمان

0

اگر قصد اخذ جاب آفر آلمان و دریافت اقامت آلمان را دارید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. افرادی که قصد مهاجرت و سپس اخذ اقامت دائم در یک کشور خارجی را دارند را عموما می‌توان در دو دوسته‌ی بسیار کلی طبقه‌بندی نمود. دسته‌ی اول کسانی هستند که به دنبال تحصیل در کشورهای مختلف، به آنها سفر می‌کنند و در این کشورها رحل اقامت می‌افکنند و دسته‌ی دوم به دنبال کار و کسب درآمد در یک کشور بیگانه هستند تا بتوانند مخارجشان را تامین کنند.

حالت ایده‌آل برای دسته‌ی اول دریافت نامه‌ی رسمی پذیرش به همراه کمک‌هزینه‌های تحصیلی است و رویای گروه دوم این است که قبل از اینکه وارد آن کشور شوند بدانند که قرار است چه شغلی و با چه سطح درآمدی داشته باشند. این یعنی دریافت جاب آفر یا پیشنهاد شغلی معتبر. در این نوشته قصد داریم با ویژگی‌ها و مزایای جاب آفر آلمان آشنا شویم و شرایط اخذ جاب آفر آلمان را مورد بررسی قرار دهیم.

جاب آفر آلمان – شرایط اخذ جاب آفر آلمان

مزایای مهاجرت به آلمان

بسیاری از افرادی که علاقه‌مند به مهاجرت هستند و به خصوص بسیار تمایل دارند که اروپا را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب کنند، کشور آلمان را در اولویت خود قرار می‌دهند. یکی از دلایل این انتخاب این است که آلمان در میان کشورهای اروپایی یکی از مهاجرپذیرترین کشورها است. و دلیل دیگر هم اقتصاد بسیار موفق و پیشرفته‌ی این کشور به علاوه‌ی امکانات تحصیلی سطح بالا و مقرون به صرفه است. بنا بر دلایل برشمرده سالانه تعداد زیادی از مهاجرین در رویای دستیابی به کیفیت زندگی بهتر، تحصیلات به‌روزتر و مشاغل تضمین‌شده‌تر به این کشور سفر می‌کنند و به دنبال این هستند که باقی‌مانده‌ی عمر خود را در آنجا بگذرانند.

اگر شما هم به دنبال مهاجرت به آلمان هستید و به احتمال زیاد یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شما تامین اقتصادی زندگی خود و خانواده‌اتان است، بهتر است بدانید که یکی از مطمئن‌ترین راه‌های برای اقامت شما در آلمان دریافت یک پیشنهاد شغلی از یک موسسه معتبر آلمانی است تا از طریق آن بتوانید جاب آفر و سپس ویزای کار خود را در آلمان دریافت کنید. در این صورت به محض ورود به کشور آلمان دقیقا می‌دانید که مخارج زندگی شما به چه شکل ممکن است تامین شود و تا چه زمانی این تضمین مالی را خواهید داشت.

ضمن اینکه حتی پس از اتمام قرارداد شما با شرکتی که کارتان را در آن شروع کرده‌اید این امکان برای شما وجود دارد که ویزای کارتان را تمدید کنید. در این صورت می‌توانید یا قرارداد کار گذشته‌ی خود را تمیدد کنید و یا به دنبال شغل جدیدی بگردید. پس از مدتی اقامت موقت در آلمان نیز این امکان برای شما وجود دارد که برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنید.

جاب آفر آلمان چیست؟

جاب آفر یا پیشنهاد شغلی یک برگه است که از سوی یک کارفرمای آلمانی برای نیروی کار خارجی صادر می‌شود. علت اینکه دریافت جاب آفر آلمان برای خیلی‌ها یک رویا است این است که دریافت این برگه موجب تسریع و گاهی تضمین روند اخذ ویزای کار آلمان می‌شود. همچنین با داشتن جاب آفر از یک کارفرمای آلمانی می‌توانید تا مدت مشخصی در آلمان اقامت موقت داشته باشید. در این صورت این امکان را خواهید داشت که اقامت موقت خود را تمدید کنید تا اینکه در نهایت به اقامت دائم آلمان برسید.

برای اینکه یک کارفرمای آلمانی بتواند یک نیروی کار خارجی که مقیم آلمان نیست و حتی ویزای کار این کشور را هم ندارد شرکت یا موسسه خود استخدام کند، باید بتواند اثبات کند که حداقل به مدت شش ماه به دنبال نیروی کار متخصص با شرایط مد نظر خود گشته است و چنین فردی که بتواند خواسته‌هایش را برآورد، در آلمان یا دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیافته است. تنها تحت چنین شرایطی است که دولت آلمان به یک شرکت آلمانی اجازه می‌دهد که یک نیروی کار خارجی را به کار گیرد.

ممکن است فکر کنید با وجود نیروهای متخصص و تحصیل‌کرده در این کشور و در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شانس زیادی برای دریافت پیشنهاد شغلی از یک شرکت یا موسسه معتبر آلمانی ندارید، اما خبر خوب این است که به دلیل متوسط سنی بالا در این کشور و از آنجا که نیروهای متخصص جوان در آن بسیار کم پیدا می‌شود، اگر سنتان کم است و علی‌رغم تجربه‌ی کاری نسبتا بالا، در آغاز مسیر حرفه‌ای خود قرار دارید، شانس بالایی برای دریافت جاب آفر آلمان خواهید داشت. پس اگر به تخصص و تجربه‌ی خود اطمینان دارید، برای دریافت یک پیشنهاد شغلی معتبر که منجر به دریافت جاب آفر آلمان شود، اقدامات لازم را آغاز کنید.

جاب آفر آلمان – شرایط اخذ جاب آفر آلمان

چرا جاب آفر آلمان بگیریم؟

بعد از اینکه با طی مراحل نام‌برده توانستید یک پیشنهاد کاری را تبدیل به جاب آفر آلمان کنید، دیگر آماده‌ی دریافت ویزای کار آلمان هستید و با داشتن جاب آفر شانس بسیار بالایی برای دریافت ویزای کار دارید. بنابراین از همین جا اولین مزیت جاب آفر آلمان مشخص می‌شود؛‌ تسریع و تضمین دریافت ویزا و سپس ورود به خاک آلمان. اگر با پروسه‌ی سخت دریافت ویزای آلمان حتی ویزای موقت آن آشنا باشید به خوبی متوجه خواهید شد، که جاب آفر آلمان چه موقعیت ویژه‌ای برای شما است. و همین ورود به خاک آلمان و داشتن ویزای موقت است که می‌تواند در نهایت منجر به اقامت دائم شما در این کشور شود.

به علاوه جاب آفر آلمان مزیت دیگری هم دارد و آن هم این است که شما با در دست داشتن جاب آفر آلمان در حالی وارد این کشور می‌شوید که از کار خود مطمئن هستید و حتی می‌دانید درآمد ماهیانه‌تان چقدر است بنابراین از شر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های یک مهاجر رها خواهید بود.

چرا جاب آفر آلمان بگیریم

شرایط اخذ جاب آفر آلمان

برای اخذ جاب آفر آلمان باید شرایط زیر را داشته باشید:

پیشنهاد شغلی

طبیعتا برای اینکه یک کارفرمای آلمانی آن برگه‌ی رویایی جاب آفر را به دست شما بدهد باید اول از آن کارفرما پیشنهاد شغلی دریافت کرده باشید. در واقع باید یک موسسه یا شرکت معتبر پذیرفته باشد که شما را به عنوان یکی از نیروهایش استخدام نماید.

مدرک دانشگاهی یا فنی حرفه‌ای

اولین شرط لازم برای به دست آوردن جاب آفر آلمان یا دعوتنامه‌ی کاری (به آلمانی Job Ofear) این است که یک مدرک دانشگاهی و یا مدرک فنی حرفه‌ای معتبر که مورد تایید کشور آلمان باشد را داشته باشید.

تسلط به زبان آلمانی

شرط مهم بعدی تسلط به زبان آلمانی است. شما باید بتوانید با ارائه‌ی مدارک معتبر اثبات کنید کخ در این زبان تسلط لازم را دارید. اگرچه این امکان هم وجود دارد که با دانستن زبان انگلیسی در تعدادی از شرکت‌های بین‌المللی آلمان مشغول به کار شد. اما به یاد داشته باشید که افرادی که به زبان آلمانی مسلط هستند، شانس بسیار بالاتری برای دریافت جاب آفر از این کشور خواهند داشت.

رشته تحصیلی

یکی دیگر از مواردی که شانس شما را در دریافت جاب آفر آلمان تا سطح زیادی بالا می‌برد داشتن تحصیلات و تخصص در زمینه‌هایی است که کشور آلمان در آن زمینه‌ها با کمبود نیرو مواجه است. برای اینکه متوجه شوید که کدام تخصص‌ها در این کشور بیشتر مورد نیاز است می‌توانید سال لیست کاملی را که کشور آلمان هر ساله از مشاغل مورد نیاز خود منتشر می‌کند، بررسی کنید.

سن

از دیگر مواردی که اگرچه ممکن است جزو شرایط ضروری نباشد اما در دریافت جاب آفر بسیار موثر است، سن متقاضی است. در صورتی که سن متقاضی زیر 40 سال باشد شانس بیشتری برای دریافت جاب آفر آلمان خواهد داشت.

سابقه کار

اگر شما در رشته‌ی تحصیلی خود، دارای سابقه کاری نسبتا خوبی باشید که مدت زمان آن حداقل از یک سال بیشتر باشد، احتمال بیشتری دارد که نظر کارفرمایان آلمانی برای دریافت جاب آفر آلمان را به خود جلب کنید.

شرایط اخذ جاب آفر آلمان

 

حتما بخوانید:  مهاجرت دندانپزشکان به استرالیا و شرایط آن

روش‌های اخذ جاب آفر آلمان

اگر شرایط دریافت جاب آفر آلمان دارید می‌توانید جست و جو برای دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای آلمانی را آغاز کنید. به طور کلی می‌توان گفت که برای دریافت جاب آفر آلمان چند روش کلی وجود دارد:

کمک گرفتن از موسسات کاریابی که داخل ایران مشغول فعالیت هستند

کمک گرفتن از وب سایت‌های کاریابی است؛ که در آلمان مشغول فعالیت هستند

گرفتن جاب سیکر آلمان

جست‌وجو در روزنامه‌های آلمانی

ارسال مستقیم رزومه به شرکتی که قصد کار در آن را دارید

در ادامه هریک از این روش‌ها را مرور می‌کنیم:

موسسه‌های کاریابی و یا مهاجرتی داخل ایران

برخی از موسسه‌های کاریابی و یا مهاجرتی داخل ایران می‌توانند در دریافت جاب آفر آلمان به شما کمک کنند. اما باید توجه داشته باشید که برای دریافت جاب آفر آلمان حتما از موسسه‌های مهاجرتی معتبر و قانونی کمک بگیرید. این موسسات راهنمایی‌های لازم در این زمینه و در نهایت اخذ ویزای کار آلمان را در اختیار شما می‌گذارند و سپس به شما کمک می‌کنند که با توجه و تخصص و شرایطی که دارید جاب آفر آلمان را بدست آورید.

موسسه‌های کاریابی موجود در آلمان

علاوه بر موسسه‌های کاریابی و یا مهاجرتی داخلی، می‌توانید از بعضی وب سایت‌های رسمی کاریابی در آلمان نیز برای جست‌وجوی شغلی کمک بگیرید. به این منظور لازم است که رزومه و کاورلتر (COVER LETTER) خود را در اختیار آنها قرار دهید. آنها هم مدارک ارسالی شما را به موسسات و شرکت‌هایی که نیازبه نیروهایی با تخصص مشابه تخصص شما دارند می‌سپارند. در صورتی که یکی از این شرکت‌ها یا موسسات برای استخدام شما اعلام آمادگی نمود، آنها به شما اطلاع می‌دهند که توانسته‌اند شغل مناسبتان را پیدا کنند و در مقابل دریافت مقداری هزینه، جاب آفر را برای شما ارسال می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در کمک گرفتن از موسسه‌های کاریابی موجود در آلمان برای گرفتن جاب آفر آلمان باید به آن توجه گنید این است که موسسه‌ی معتبری را برای این کار انتخاب کنید و بعد از اینکه جاب آفر رابرایتان ارسال کردند آنن را با دقت بررسی کنید تا از قانونی بودن آن کاملا مطمئن شوید. این نکته بسیار مهم است چرا که به جاب آفر‌هایی که قانونی نباشند ویزای آلمان تعلق نمی‌گیرد. مطابق با قوانین کشور آلمان برای اینکه یک جاب آفر دارای اعتبار کامل باشد لازم است که برای شغل مورد نظر به مدت 6 ماه در آلمان و اتحادیه‌ی اروپا آگهی داده شده باشد و اگر در آلمان و در کل در اتحادیه‌ی اروپا متقاضی‌ای که شرایط شرکت یا موسسه موردنظر را برآورد پیدا نشود، کارفرما حق دارد جاب آفر آلمان را برای شما ارسال کند.

اخذ جاب سیکر و دریافت پیشنهاد کاری به صورت حضوری

یکی دیگر از راه های دریافت پیشنهاد کار از کارفرمای آلمانی دریافت جاب سیکر یا ویزای جستجوی کار می‌باشد. در صورتی که برای دریافت جاب آفر از کشور آلمان شرایط لازم را داشته باشید می‌توانید ویزای جستجوی کار دریافت کنید. با دریافت ویزای کار می‌توانید به طور موقت وارد کشور آلمان شوید و شش ماه نیز فرصت خواهید داشت که در این کشور شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. در صورت پیدا کردن شغل موردنظرتان شما این امکان را خواهید داشت که به صورت حضوری با کارفرمای آلمانی قرارداد کار ببندید.

توجه کنید که تنها شش ماه با این ویزا می‌توانید در آلمان بمانید. اگر در مدت شش ماه نتوانید شعل مناسبی برای خود پیدا کنید، باید این کشور را ترک کنید چرا که این ویزا قابل تمدید نیست. به همین دلیل در صورتی که قصد دارید از این روش برای اخذ اقامت موقت و سپس اقامت دائم آلمان استفاده کنید باید قبل از سفر به این کشور تا حدی از اینکه می‌توانید شغلی مناسب برای خودتان پیدا کنید، اطمینان داشته باشید.

با این همه و حتی اگر از اینکه می‌توانید شغل مناسب و مورد نظر خود را پیدا کنید مطمئن باشید هم، روش دریافت جاب آفر کشور آلمان در مقایسه با روش جاب سیکر، ریسک کمتری برای دریافت پیشنهاد کار از کارفرمای آلمانی دارد.

جست‌وجو در روزنامه‌های آلمانی

یکی دیگر از روش‌های دریافت جاب آفر آلمان جست‌وجو در روزنامه‌های آلمانی است. به این منظور شما باید وبسایت‌های مربوط به روزنامه‌های مشهور و معتبر آلمان را رصد کنید. و به محض اینکه پیشنهاد شغلی مناسب خود را در آنها یافتید، مدارک مورد نیاز را برای شرکت ارسال نمایید. البته توجه داشته باشید که مدارک شما در صورتی مورد پذیرش قرار می‌گیرد که مدت شش ماه از آگهی گذشته باشد و هیچ فرد مناسبی که ساکن آلمان یا هرکشور دیگری در اتحادیه‌ی اروپا است برای شغل مورد نظر پیدا نشده باشد.

بررسی برنامه‌ی استخدامی شرکت‌ها

این روش هم روشی مطمئن اما کاملا تخصصی برای دریافت جاب آفر آلمان است. احتمال دارد که شما در رشته‌ی تخصصی خودتان شرکت‌ها و موسساتی را در آلمان بشناسید، و یا بتوانید با یک پرس‌وجو یا جست‌وجو در فضاهای تخصصی نام بعضی از شرکت‌های آلمانی را که در حوزه‌های تخصصی شما فعالیت می‌کنند، استخراج کنید. در این صورت می‌توانید به طور اختصاصی رزومه و کاورلتر خود را برای یک یا چند تا از این شرکت‌ها تنظیم کرده و ارسال کنید.

اگر فکر می‌کنید این روش دریافت جاب آفر آلمان مناسب شما است، بد نیست بدانید که بسیاری از شرکت‌های آلمانی نیروی کار مورد نیاز را در وب سایت‌شان معرفی می‌کنند. بنابراین شما هم می‌توانید در وبسایت‌های شرکت‌هایی که می‌شناسید جست‌وجو کنید و مدارک خود را برای آنها ارسال کنید. اگر از شرایط خوب و تخصص کافی برخوردار هستید، به راحتی می‌توانید در این شرکت ها مشغول به کار شوید.

یکی از نکاتی که دانستن آن برایتان جالب خواهد بود این است که دستمزد و مزایای اغلب شرکت‌های آلمانی معمولا بالا است. به همین دلیل ارسال جاب آفر از سوی آنها منجر به اخذ بلوکارت آلمان می‌شود.

مراحل اخذ جاب آفر آلمان

مراحل اخذ جاب آفر آلمان

همانطور که گفته شد اولین شرط برای دریافت جاب آفر آلمان این است که شما از یک موسسه یا شرکت معتبر آلمانی یک پیشنهاد کاری داشته باشید. بنابراین پیشنهاد کار به تنهایی به معنای دریافت جاب آفر آلمان نیست، بلکه پیشنهاد شغلی اولین مرحله در دریافت جاب آفر آلمان است. فهرست زیر مراحل دیگر برای گرفتن جاب آفر آلمان را به شما نشان می‌دهد:

  1. دریافت یک پیشنهاد شغلی از یک موسسه یا شرکت معتبر در آلمان
  2. مشخص نمودن مدت قرارداد با کارفرما: این کار به شما کمک می‌کند که بتوانید به طور تقریبی مدت اعتبار جاب آفر را تعیین کنید. البته لازم است این را هم بدانید که مدت زمان جاب آفر بعد از پایان مدت زمان پیشنهاد کاری قابل تمدید است
  3. ارسال درخواست جهت دریافت جاب آفر آلمان برای این کشور
  4. آماده کردن مدارک مورد نیاز مطابق با دستورات داده شده
  5. تعیین زمانِ مصاحبه برای دریافت پیشنهاد کاری
  6. شرکت در مصاحبه‌ای که به منظور اخذ جاب آفر تدارک دیده شده است

مدت زمان اعتبار ویزای دریافتی با جاب آفر آلمان

یکی از اولین دغدغه‌ها برای تازه واردی به یک کشور بیگانه – به خصوص اگر هنوز وضعیت اقامت دائم نداشته باشد – این است که تا چه زمانی می‌تواند به صورت موقت در این کشور بماند. طبعا برای کسی هم که با دریافت جاب آفر آلمان ویزای کار این کشور را دریافت می‌کند و وارد آن می‌شود وضع به همین صورت است. در این مورد لازم است بدانید که مدت زمان اعتبار ویزای شما کاملا با توجه به مدت قرار دادتان تعیین می‌شود. مثلا اگر مدت قرار داد شما 3 سال باشد، مدت اعتبار ویزای شما نیز 3 سال خواهد بود. البته ، بعد از پایان این مدت هم تا زمانی که در آلمان مشغول به کار هستید می توانید آن را مجددا تمدید کنید.

ویژگی‌های جاب آفر معتبر آلمان

اولین نکته‌ای که در این مورد بسیار هم بدیهی به نظر می‌رسد این است که پیشنهاد کار دریافتی شما باید حتما از سوی یک شرکت و یا ارگان معتبر صادر شود. باید حتما بررسی کنید و اشمسنان حاصل کنید که این شرکت تازه تاسیس نباشد و یا اینکه در پرداخت مالیات خود کوتاهی نکرده باشد. به علاوه مبلغ حقوق دریافتی شما باید برای یک سال مشخص شده باشد و نباید از پنجاه هزار یورو کمتر باشد. این نکته را هم فراموش نکنید که کارفرما موظف است پرداخت مبلغ تعیین شده را تا پایان قرارداد کاری تضمین کند.

موارد بالا در مورد اعتبار جاب آفر آلمان اگرچه بسیار بدیهی به نظر می‌رسند اما هنگامی که فردی با اشتیاق و با علاقه به دنبال مهاجرت به کشور آلمان است ممکن است دریافت یک جاب آفر اصطلاحا هوش و حوس او را پرت کند و همین موارد بدیهی را نادیده بگیرد.

خرید و فروش جاب آفر آلمان

دقیقا به دلایل مسائل توضیح داده شده است که در این زمینه تجارتی با عنوان خرید و فروش جاب آفر پیش آمده و برخی افراد سودجو از همین اشتیاق افراد استفاده می‌کنند تا آنها را فریب دهند. تعدادی از افراد سودجو ادعای فروش جاب آفر کشور آلمان را دارند و در قبال دریافت هزینه‌های گزاف جاب آفر صوری را به متقاضیان کار در آلمان می‌فروشند. اما نکته در اینجاست که سفارت آلمان دعوتنامه‌های صوری را به راحتی تشخیص می‌دهد و برای افرادی که چنین دعوت‌نامه‌هایی دارند ویزای کار آلمان را صادر نمی‌کند. البته این احتمال هم وجود دارد که سفارت آلمان متوجه این موضوع نشود. که این مساله کار را بسیار سخت‌تر خواهد کرد؛ چرا که در این صورت پلیس آلمان بعهد از مدتی حقیقت را کشف می‌کند و چنین اشخاصی را دیپورت می‌کند.

بنابراین زمانی که به دنبال دریافت جاب آفر آلمان هستید یادتان باشد که با یک موسسه معتبر مشورت کنید.

همچنین در صورتی که هر گونه مسائل حقوقی احتیاج به مشاوره داشته باشید می‌توانید از راهنمایی‌های مشاوران حقوقی موسسه حقوقی رهپویان آتی نگر استفاده نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.