راهنمای کاریابی در کانادا | چگونه در کانادا کار پیدا کنیم؟

0

کاریابی در کانادا یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های اکثر متقاضیان مهاجرت به این کشور است، بویژه آن‌که برای مهاجرت به کانادا الزاماً نیازی نیست که متقاضی، از قبل، شغلی در کانادا داشته باشد. مثلاً متقاضیان اسکیل ورکر کانادا می‌توانند بدون داشتنِ جاب آفر، در سیستم اکسپرس اینتری کانادا درخواست مهاجرت بدهند و در صورت کسب امتیازات لازم، اقامت دائم این کشور را بدون داشتن شغلی از پیش تعیین‌شده، کسب نمایند. این دسته از مهاجران، تازه پس از رسیدن به کانادا باید به دنبال شغل مناسب بگردند. از همین رو کاریابی در کانادا تبدیل به دغدغه‌ی قشر وسیعی از مهاجران به این کشور می‌شود.

قبل از شروع به کاریابی در کانادا باید دانست که فرصت‌های شغلی کانادا را می‌توان به دو دسته‌ی کلی تقسیم کرد:

 • فرصت‌های تبلیغ‌شده و آشکار؛
 • فرصت‌های تبلیغ‌نشده و پنهان
فرصت‌های شغلی کانادا
فرصت‌های شغلی کانادا

گروه اول: فرصت‌های شغلی تبلیغ شده و آشکار برای کاریابی در کانادا

فرصت‌های آشکار در بحث کاریابی در کانادا همان فرصت‌هایی است که در آگهی‌ها و از چهار منبع مختلف می‌توان یافت:

 • تبلیغات چاپی (در روزنامه‌ها، کاتالوگ‌ها، خبرنامه‌ها، اعلان‌های چاپی چسبانده شده به دیوار دانشگاه‌ها،…)،
 • اینترنت (در سایت‌های تبلیغی، پیج‌های اینستاگرام، وب‌سایت‌ خود سازمان‌های آگهی‌دهنده،…)
 • مشاوران (فرصت‌های شغلیِ اعلام‌شده به موسسه‌های کاریابی و مشاوران کاریابی)
 • نمایشگاه‌های شغلی (نمایشگاه‌های شغلی یا همان جاب‌فِیرها در کانادا بسیار مرسوم هستند و هر سازمان یا شرکت، با دایر کردن غرفه‌ای در این نمایشگاه‌ها، شغل‌های مورد نیاز خود را تبلیغ می‌کند و توضیح می‌دهد)

به عنوان مثال، توجه شما را به نمایشگاه‌های شغلی جلب می‌کنیم که یکی از رویدادهای مهم برای کاریابی در کانادا هستند.

نمایشگاه‌های شغلی

نمایشگاه شغلی (Job Fair یا Career Fair یا Career Expo) نوعی نمایشگاه است که توسط کارفرماها و آژانس‌های کاریابی برگزار می‌شود و هر کارفرما یا موسسه کاریابی، با گرفتن غرفه‌ای در این نمایشگاه، شغل‌ها و فرصت‌های شغلی موجود در سازمان یا حوزه‌ی خودش را معرفی می‌کند.

معمولاً کسانی که به دنبال کاریابی در کانادا هستند، با بازدید از غرفه‌های مرتبط با شغل خود، رزومه‌شان را مستقیماً به دست مسئولین آن شرکت یا سازمان می‌رسانند.

نمایشگاه‌های شغلی یکی از بهترین مکان‌ها برای ارتباط رو در رو با مدیران منابع انسانی سازمان‌هاست. حضور در این نمایشگاه‌ها و شبکه‌سازی با سرشناسان هر حرفه، شانس شما برای کاریابی در کانادا را چندبرابر خواهد کرد، بویژه اگر بتوانید ارتباط خود با آن‌ها را حفظ کنید.

به عنوان نمونه، یکی از نمایشگاه‌های شغلی معروف و پرطرفدار در حوزه‌ی کاریابی در کانادا در کانادا «نمایشگاه شغلی کانادا» (Canada Job Expo) است که امسال (2020) قرار بود دهمین سالگرد تاسیسش باشد، اما به دلیل شیوع کرونا به صورت حضوری برگزار نمی‌شود و قرار است در تاریخ 20 می (31 اردی‌بهشت) به صورت مجازی برگزار گردد. برای شرکت در این نمایشگاه مجازی می‌توانید به آدرس https://canadajobexpo.com/ مراجعه کنید.

در این نمایشگاه تا کنون:

 • بیش از 3000 سازمان (از شرکت‌های قدیمی و ریشه‌دار گرفته تا استارت‌آپ‌های مختلف) شرکت کرده‌اند
 • بیش از 150 هزار از کسانی که دنبال کار می‌گشته‌اند در این نمایشگاه موفق به یافتن شغل مناسب شده‌اند
 • بیش از 80 هزار کارجو در این نمایشگاه، تکنیک‌های رزومه‌نویسی و مصاحبه‌های شغلی را به صورت رایگان آموزش دیده‌اند
 • بیش از 400 کارگاه و سمینار تخصصی درباره رمز و رازهای کاریابی موفق برگزار شده است

گروه دوم: فرصت‌های شغلی تبلیغ‌نشده و پنهان 

اما دسته‌ی دوم فرصت‌های شغلی، پنهان هستند و فقط با شبکه‌سازی و برقراری ارتباطات با افراد درون سازمان است که می‌توانید از آن فرصت‌ها آگاه شوید. آمارها نشان می‌دهد فقط 20 درصد از فرصت‌های شغلی به صورت آشکار اعلام می‌شوند. یعنی از 80 درصدِ فرصت‌های شغلی فقط در صورتی مطلع خواهید شد که با تاکتیک‌هایی خاصی چون تماس مستقیم و مستمر، و شبکه‌سازی (مجازی و غیرمجازی) آشنا باشید. اگر مایلید بیشتر درباره‌ی این تاکتیک‌ها و منابع کاریابی مطلع شوید، با کامنت‌های خود اطلاع دهید.

اولین تاکتیک پنهان برای کاریابی در کانادا

اولین نکته‌ی کلیدی برای کاریابی در کانادا آن است که بدانند یافتنِ فرصت‌های شغلیِ آشکار در وب‌سایت‌های مختلف یا جستجوی فرصت‌های شغلی در گوگل، بخش بسیار کوچکی از مزایای اینترنت در فرایند کاریابی شماست.

اگر فعلاً قصد دارید فقط از طریق اینترنت به دنبال شغل مناسب بگردید، در گام اول توصیه می‌کنیم به هیچ وجه خود را محدود به آگهی‌های استخدامی در وب‌سایت‌های متفرقه و موتورهای جستجو نکنید. به سراغ منبع اصلی بروید: وب‌سایت سازمان‌ها و شرکت‌ها.

تحقیقات نشان می‌دهد 94 درصد از شرکت‌های کانادا، در صورت نیاز به نیروی جدید، آن فرصت شغلی را در وب‌سایت رسمی‌شان هم اعلام می‌کنند و جالب‌تر آن‌که بدانید 64 درصد از شرکت‌ها، آگهی استخدامیِ خود را فقط در وب‌سایت خودشان منتشر می‌کنند. پس تاکتیک اول از این قرار است:

 • فهرستی از سازمان‌ها، موسسه‌ها یا شرکت‌های موجود در حوزه‌ی کاری خودتان که در کانادا فعال هستند را تهیه کنید. هر چه فهرست‌تان طولانی‌تر باشد بهتر است.
 • به وب‌سایت تک‌تک آن‌ها مراجعه کنید.
 • تاریخ مراجعه‌ی خود به هر وب‌سایت را در فهرست‌تان جلوی اسم آن شرکت یا سازمان بنویسید
 • فهرست خود را به طور منظم آپدیت کنید
 • به طور منظم (مثلا هر هفته یک بار، یا هر دو هفته یک‌بار) دوباره به هر وب‌سایت سر بزنید.

و پس از مشاهده‌ی هر آگهی استخدام در هر وب‌سایت، شروع به برقراری ارتباط و شبکه‌سازی با افراد درون آن شرکت یا سازمان‌ کنید.

کلید کاریابی در کشورهایی چون کانادا، شبکه‌سازی است. شبکه‌سازی گنجی است که فقط با تمرین و با صبر و شکیبایی به دست می‌آید.

اهمیت لینکدین (LinkedIn) برای کاریابی در کانادا
اهمیت لینکدین (LinkedIn) برای کاریابی در کانادا

اهمیت لینکدین (LinkedIn) برای کاریابی در کانادا

اگر واقعاً به دنبال شغلی مناسب در کانادا می‌گردید، پرسه زدن‌های بی‌هدف در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی را رها کنید و در عوض، وقت خود را در شبکه‌های حرفه‌ای بگذرانید. هدف از عضویت در سایت‌های شبکه‌سازی حرفه‌ای، دو چیز است: اول این که روابط خود با افرادِ حرفه‌ای در شغل خود را گسترش دهید؛ و دوم این که دیگران، بویژه کارفرمایان، شما را ببینند. در میان سایت‌های شبکه‌سازیِ حرفه‌ای، لینکدین موقعیتی بی‌نظیر برای کاریابی در کانادا دارد زیرا:

 • اکثر کارفرمایان کانادایی، فرصت‌های شغلی موجود در سازمان خود را در لینکدین اطلاع می‌دهند.
 • لینکدین به شما یادآوری می‌کند که در راستای اهداف شغلی‌تان، با چه کسانی ارتباط بگیرید و چگونه پیگیر خواسته خود باشید.
 • لینکدین شما را به سایت‌های کاریابی متصل می‌کند.
 • لینکدین رویدادهای اجتماعی مناسب با حرفه‌ی شما را برای شبکه‌سازی به شما معرفی می‌کند.

پس اگر عضو لینکدین نیستید، همین امروز شروع کنید:

 • یک پروفایل حرفه‌ای برای خود درست کنید (سعی کنید همه چیزِ پروفایل‌تان حرفه‌ای باشد: از عکس پروفایل گرفته تا تک‌تک مطالب و پست‌هایی که می‌گذارید)
 • با هر کسی که تا حالا کار کرده‌اید و با هر کسی که می‌شناسید، پیوند برقرار کنید
 • با پیوستن به گروه‌های حرفه‌ایِ مرتبط با شغل‌تان، شبکه‌ی خود را توسعه بدهید و بزرگ کنید، و با هر کسی در هر گروهی که یک آشنای مشترک (یا به قول خود لینکدین، acquaintance) دارید ارتباط برقرار کنید.
 • در گروه‌های کاریابی عضو شوید تا با انواع تکنیک‌های کاریابی از طریق این گروه‌ها آشنا شوید.
 • هر فعالیتی که سبب شود بیشتر دیده شوید و دیگران بیشتر جذب شما شوند را انجام دهید.

لینکدین شبکه‌ی اجتماعیِ حرفه‌ای‌هاست. در تمام لحظاتی که در لینکدین هستید به یاد داشته باشید که باید تصویری حرفه‌ای از خود بسازید. لینکدین می‌تواند پلی باشد بین شما و کارفرمای آینده‌تان در کانادا یا هر جای دیگر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.