شغل وکالت در کانادا

0

شغل وکالت در کانادا و چگونگی اخذ مجوز کار در این حوزه شغلی از سوال های مهم برای متقاضیانی است که علاقمند به کار و اشتغال در رشته وکالت در کانادا می باشند. در این راستا گروه مشاوران ارشد موسسه حقوقی و مهاجرتی رهپویان مهاجر با تهیه این مقاله کامل به ارائه اطلاعات لازم در مورد چگونگی و شرایط شغل وکالت در کانادا پرداخته اند.

 

شغل وکالت در کانادا

 

اطلاعات کلی در مورد شغل وکالت در کانادا

کشور کانادا از جمله کشورهای پرتقاضا برای تحصیل و کار در حوزه های علوم انسانی مانند وکالت و حقوق می باشد. شغل وکالت در همه کشورهای جهان و از جمله کانادا دارای جایگاه عالی و درآمد بالا می باشد. متقاضیان برای اشتغال در حرفه وکالت در کانادا باید در آزمون LSAT نمره لازم را کسب کنند و دوره آموزشی کارورزی Bar را نیز تکمیل نمایند تا واجد شرایط کار در حوزه وکالت در کانادا شوند.

 

اطلاعات کلی در مورد شغل وکالت در کانادا

شغل وکالت در کانادا و مراحل کار به عنوان یک وکیل

متقاضیان برای کار در حوزه شغل وکالت در کانادا باید در ابتدا در مقطع کارشناسی وکالت دانشگاه ها و موسسه های آموزشی این کشور تحصیل کنند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وکالت در کانادا در حدود 3 تا 4 سال می باشد. البته متقاضیان با دارا بودن مدرک کارشناسی و یا گذراندن 90 واحد درسی می توانند در کالج های حقوق کانادا تحصیل کنند. به طور کلی مراحل کار در کانادا به عنوان یک وکیل عبارت است از:

 • اخذ تاییدیه مدرک تحصیلی
 • اخذ نمره لازم از آزمون LSAT
 • تحصیل در کالج و مدارس حقوق
 • شرکت در دوره های آموزشی
 • اخذ نمره لازم از آزمون Barrister

 

شغل وکالت در کانادا و مراحل کار به عنوان یک وکیل

 

شغل وکالت در کانادا و تاییدیه مدرک تحصیلی

متقاضیانی که مدرک تحصیلی وکالت خود را از دانشگاه های خارج از کانادا دریافت کرده اند، می توانند برای مهاجرت به کانادا و تحصیل در کالج های حقوق این کشور اقدام کنند. یکی از مهم ترین موارد در مهاجرت متقاضیان تحصیل وکالت در کانادا دریافت تاییدیه های لازم مدرک کارشناسی از نهادهای مربوط می باشد. اگر سازمان های زیر مدرک کارشناسی وکالت متقاضی را تایید کند، متقاضی می تواند در کالج های حقوق کانادا تحصیل کند.

 • وزارت تحصیلات پیشرفته و نوآوری آلبرتا
 • وزارت تحصیلات پیشرفته، مهارت و آموزش بریتیش کلمبیا
 • شورای دانشگاه ها و کالج های کانادا AUCC
 • بُرد ارزیابی درجه کیفیت بریتیش کلمبیا
 • شورای کیفیت پردیس آلبرتا
 • شورای کیفیت تحصیلات عالی اونتاریو
 • وزارت آموزش کالج ها و دانشگاه های اونتاریو
 • بُرد ارزیابی کیفیت آموزش عالی اونتاریو
 • وزارت آموزش عالی مانیتوبا
 • شورای بررسی برنامه دانشگاه های ساسکاچوان-مانیتوبا
 • شورای آموزش عالی ایالت ماری تایم
 • وزارت آموزش عالی و کار نیوبرانزویک
 • وزارت کار و آموزش پیشرفته و مهارت نیوفاندلند لابرادور
 • وزارت کار و آموزش عالی نوااسکوشیا
 • بخش نیروی کار و آموزش پیشرفته جزیره پرنس ادوارد
 • وزارت آموزش پیشرفته ساسکاچوان

 

شغل وکالت در کانادا و تاییدیه مدرک تحصیلی

شغل وکالت در کانادا و آزمون LSAT

متقاضیان با اخذ تاییدیه مدرک تحصیلی برای اخذ پذیرش در کالج های حقوق کانادا باید در آزمون LSAT نمره لازم را کسب کنند. سوال های آزمون LSAT در 3 بخش درک مطلب، استدلال تحلیلی و استدلال منطقی می باشد. این آزمون در روزهای دوشنبه و سه شنبه در ماه های نوامبر، ژانویه، مارچ، ژوئن و جولای در ایالت های متخلف کانادا برگزار می شود.

 • نمره مورد تایید برای اخذ پذیرش تحصیلی رشته وکالت در کانادا از این آزمون نمره 120 تا 180 است.
 • در حدود 3 هفته پس از شرکت در آزمون LSAT نتیجه این آزمون برای متقاضیان ارسال خواهد شد.

 

شغل وکالت در کانادا و آزمون LSAT

شغل وکالت در کانادا و تحصیل در کالج حقوق

متقاضیان در مرحله بعد برای اینکه به یک وکیل در کانادا تبدیل شوند و به شغل وکالت در کانادا بپردازند، باید وارد کالج های حقوق شوند. در حدود 24 کالج و مدرسه حقوق در کانادا وجود دارد که به متقاضیان تحصیل در رشته وکالت مدرک حقوق حرفه ای اعطا می کنند.

 

شغل وکالت در کانادا و تحصیل در کالج حقوق

شغل وکالت در کانادا و سیستم قانونی

به طور کلی در کشور کانادا 2 سیستم قانونی حاکم بر اداره کشور می باشد. این 2 سیستم شامل سیستم حقوق عمومی انگلیسی و قانون مدنی فرانسه می باشد. ایالت کبک کانادا با سیستم قانون مدنی فرانسه و بقیه ایالت های کانادا بر اساس حقوق عمومی انگلیسی اداره می شوند. متقاضیان برای تحصیل در رشته وکالت در کالج های کانادا می توانند در هر یک از این سیستم ها مدرک وکالت خود را دریافت کنند.

 

شغل وکالت در کانادا و سیستم قانونی

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی

متقاضیان پس از تحصیل در کالج های حقوقی کانادا برای کسب آمادگی به منظور کار و اشتغال در این کشور باید در دوره های آموزشی و آزمون Barrister شرکت کنند و نمره لازم را اخذ کنند. دوره های آموزشی و آزمون های کارآموزی دوره وکالت در هر ایالت کانادا با دیگری متقاوت است. در ادامه به بررسی دوره های آموزشی کانون وکلای کانادا و آزمون های کارآموزی در هر ایالت این کشور می پردازیم.

حتما بخوانید:  اقامت دبی از طریق ثبت شرکت در سال 2021

 

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی

شغل وکالت در کانادا و دوره آموزشی ایالت اونتاریو

متقاضی برای کار در ایالت اونتاریو به عنوان یک وکیل باید در آخرین مرحله در آزمون Barrister Licensing Examination و آزمون Solicitor Licensing Examination شرکت کند. پس از اخذ نمره لازم از این دو آزمون متقاضی باید در دوره 10 ماهه آموزشی Articling تحت نظارت یک وکیل باتجربه و یا برنامه Law Practice Program یا LPP شرکت کند. برنامه LPP دارای یک دوره آموزشی 4 ماهه و یک دوره کارورزی 4 ماهه می باشد.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره آموزشی ایالت اونتاریو

شغل وکالت در کانادا و دوره آموزشی ایالت بریتیش کلمبیا

متقاضیان برای اشتغال به کار وکالت در ایالت بریتیش کلمبیا باید به طور کلی در یک دوره یک ساله شامل دوره 9 ماهه کارورزی در یک شرکت حقوقی و دوره 10 هفته ای آموزشی حقوقی به صورت حرفه ای شرکت کنند. پس از شرکت در این دو دوره متقاضیان برای اخذ مجوز کار وکالت باید در آزمون PLTC شرکت کنند.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره آموزشی ایالت بریتیش کلمبیا

شغل وکالت در کانادا و دوره آموزشی ایالت آلبرتا

متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی وکالت از کالج های کانادا می باشند و قصد کار وکالت در ایالت آلبرتا را دارند، باید دارای دانش حرفه ای در رشته حقوق و مهارت های مدیریتی و قانونی باشند. علاوه بر این متقاضیان باید در دوره کارآموزی CPLED و دوره کارآموزی یک ساله Articling شرکت کنند. سپس متقاضی باید گواهی ارزشیابی تکمیل این دوره های کارآموزی را برای انجمن حقوقی این ایالت ارسال کند.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره آموزشی ایالت آلبرتا

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت مانیتوبا

متقاضیان دارای مدرک کارشناسی از کالج های کانادا برای کار وکالت در ایالت مانیتوبا باید در دوره آموزشی Pre-call Education Program شرکت کنند. این دوره شامل برنامه های کارورزی، کلاس های حضوری و آنلاین می باشد. پس از آن متقاضی باید به مدت یک سال در دوره آموزشی Articling تحت نظارت یک وکیل ماهر و مورد تایید انجمن حقوقی مانیتوبا به کار بپردازد.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت مانیتوبا

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت ساسکاچوان

متقاضیان تحصیل کرده رشته وکالت در کانادا که خواستار اشتغال در رشته حقوق و وکالت در ایالت ساسکاچوان می باشند، باید در دوره های کارورزی یک ساله و دوره CPLED شرکت کنند. متقاضیان با شرکت در دوره های کارورزی تحت نظارت یک وکیل ماهر و دوره CPLED صلاحیت های لازم برای کار وکالت در کانادا را اخذ می کنند.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت ساسکاچوان

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت نوااسکوشیا

متقاضی برای کار به عنوان یک وکیل در ایالت نوااسکوشیا کانادا باید در دوره مهارتی و دوره یک ساله کارآموزی شرکت کند. متقاضی در دوره مهارتی به فراگیری مهارت های مدیریتی، مهارت های نوشتاری متون حقوقی، مهارت های آماده سازی قانونی و مهارت مذاکره می پردازند. پس از این دوره مهارتی متقاضی باید در دوره یک ساله کارآموزی تحت نظارت یک وکیل باتجربه کار کند.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت نوااسکوشیا

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت کبک

متقاضیان با تمام شده دوره تحصیل در کالج حقوق ایالت کبک باید در دوره 4 ماهه مدارس وکالت کبک شرکت کنند. پس از این دوره متقاضیان باید در دوره 6 ماهه کارآموزی مهارت های لازم را کسب کنند. شرکت در آزمون وکالت به زبان فرانسه مرحله نهایی شرایط کار به عنوان یک وکیل در ایالت کبک کانادا می باشد.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت کبک

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت نیوبرانزویک

متقاضی پس از فارغ التحصیلی از کالج حقوق باید در دوره کارآموزی 48 هفته ای تحت نظارت یک وکیل ماهر شرکت کند. پس از آن متقاضی باید در دوره حضوری یک ماهه کانون وکلای فردریکتون شرکت کند. متقاضی با اخذ پذیرش در آزمون وکالت Bar شورای حقوقی نیوبرانزویک می تواند به عنوان یک وکیل در این ایالت مشغول کار شود.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت نیوبرانزویک

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی جزیره پرنس ادوارد

متقاضی برای کار در حرفه وکالت در جزیره پرنس ادوارد کانادا باید در دوره های کارآموزی قانون اساسی کانادا، قانون جزا، قانون مالکیت، رویه های مدنی، اخلاق و مسولیت حرفه ای و اعمال شبه جرم شرکت کند. متقاضی برای کار وکالت در این ایالت کانادا ملزم به شرکت در این دوره ها در کالج حقوقی می باشد.

حتما بخوانید:  بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در کانادا

پس از شرکت در این دوره های کارآموزی متقاضی باید در دوره یک ساله Articling تحت نظارت یک وکیل مجرب شرکت کند.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی جزیره پرنس ادوارد

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت نیوفاندلند

متقاضی با دارا بودن مدرک رشته حقوق کالج حقوق برای کار وکالت در ایالت نیوفاندلند و لابرادور باید در دوره های کارآموزی و آموزشی شرکت کند. علاوه بر این شرکت در دوره Articling و دوره 7 هفته ای کارآموزی و فراگیری قانون خانواده، قانون مالکیت، قانون حقوقی و قانون تجاری برای کار وکالت در این ایالت الزامی است.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت نیوفاندلند

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت یوکان

متقاضیان دارای مدرک رشته حقوق برای کار در ایالت یوکان کانادا باید در یک دوره یک ساله کارآموزی شرکت کنند. متقاضی در دوره کارآموزی می تواند به عنوان کارآموز و مشاور در دادگاه های ایالت یوکان به کسب مهارت های لازم بپردازد. شرکت در آزمون های وکالت این ایالت از دیگر مراحل کار به عنوان یک وکیل در ایالت یوکان می باشد.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت یوکان

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت نوناووت

متقاضی برای کار به عنوان یک وکیل در ایالت نوناووت و سرزمین های شمال غربی باید در دوره های کارآموزی به مدت یک سال تحت نظارت یک وکیل باتجربه کار کند. متقاضی پس از کسب مهارت های لازم باید در دوره CPLED شرکت کند و نمره لازم را در آزمون وکالت این ایالت اخذ کند.

 

شغل وکالت در کانادا و دوره های آموزشی ایالت نوناووت

میزان حقوق و درآمد وکلا در کانادا 2021

به طور کلی متوسط میزان حقوق و درآمد وکلا در کانادا 2021 سالانه در حدود 99.167 دلار کانادا و یا در هر ساعت در حدود 50.85 دلار کانادا می باشد. میزان حقوق وکلای تازه کار در این کشور از حدود 70.000 دلار کانادا در هر سال شروع می شود. حقوق وکلای باتجربه در کانادا سالانه تا حدود 140.042 دلار کانادا می باشد.

 • بالاترین میزان حقوق و درآمد وکلا در کانادا متعلق به ایالت های آلبرتا، اونتاریو، کبک و بریتیش کلمبیا می باشد.
 • بالاترین پرداختی های حقوق وکلا متعلق به شهر تورنتو می باشد.

 

میزان حقوق و درآمد وکلا در کانادا 2021

مشاغل موجود برای حرفه وکالت در کانادا 2021

در این بخش از مقاله به ارائه مشاغل موجود برای حرفه وکالت در شهرهای مختلف کانادا در سال 2021 پرداخته ایم. در جدول زیر مشاغل موجود، شرکت ها و موسسه های درخواست دهنده این موقعیت شغلی و حقوق و درآمد سالانه آن در سال 2021 ذکر شده است:

مشاغل شرکت و موسسه کانادایی شهر میزان حقوق و درآمد سالانه
وکیل City of Edmonton Edmonton.AB 85.123 دلار کانادا تا 168.019 دلار کانادا
وکیل مهاجرت Akrami & Associates Mississauga. ON 100.000 دلار کانادا
وکیل Intact Quebec City,QC اعلام نشده
مشاور حقوقی City of Burlington Burlington.NO اعلام نشده
مدیر بخش حقوق قضایی New Brunswick Legal Aid Services Commission Fredericton.NB 9.060 دلار کانادا تا 11.058 دلار کانادا ماهانه
وکیل RELX Toronto.NO اعلام نشده
وکیل املاک Nelligan Obrien Payne LLP Ottawa.NO اعلام نشده
مشاور منطقه ای و مدیر خدمات قانونی Region of Waterloo Waterloo 156.120 دلار کانادا تا 195.140 دلار کانادا
مشاور برنامه ریزی و توسعه دهنده و املاک City of Burlington Burlington.NO اعلام نشده
دستیار وکیل MacBEAN TESSEM Swift Current.SK 60.000 دلار کانادا تا 70.000 دلار کانادا
وکیل قضایی Government of the Northwest Territories Yellowknife.NT 122.000 دلار کانادا تا 145.000 دلار کانادا
وکیل خدمات مالی Osler Ottawa.NO اعلام نشده
معاون مشاور نظارتی BC Public Service Canada 183.341 دلار کانادا تا 211.802 دلار کانادا
مشاور حقوقی City of Delta Delta.BC اعلام نشده
مشاور سیاست خانواده Legal Aid Ontario Toronto 82.607 دلار کانادا تا 141.163 دلار کانادا

 

 

مشاغل موجود برای حرفه وکالت در کانادا 2021

شغل وکالت در کانادا و مهاجرت کاری

فارغ التحصیلان رشته حقوق و وکالت از دانشگاه های خارج از کانادا که قصد اشتغال در حرفه وکالت در کانادا را دارند، باید مدارک خود را برای ارزیابی تحصیلی و معادل سازی به شورای ملی اعتبارسنجی NCA ارائه دهند. متقاضیان پس از اخذ تاییدیه مدارک تحصیلی باید در آزمون وکالت شرکت کنند. متقاضی پس از اخذ نمره لازم در آزمون NCA می تواند در حرفه وکالت مشغول کار شود.

 

شغل وکالت در کانادا و مهاجرت کاری

شغل وکالت در کانادا و اخذ اقامت

متقاضیان با طی کردن مراحل اخذ مجوز کار وکالت در کانادا می توانند در این کشور مشغول کار شوند. پس از 5 سال کار و اشتغال در حرفه وکالت متقاضیان می توانند مجوز اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. پس از گذشت 2 سال از اخذ اقامت دائم کانادا متقاضیان می توانند تابعیت و شهروندی کانادا را اخذ کنند.

حتما بخوانید:   مهاجرت پزشکان به کانادا

 

شغل وکالت در کانادا و اخذ اقامت

خدمات موسسه مهاجرتی رهپویان مهاجر و شغل وکالت در کانادا

موسسه مهاجرتی و حقوقی رهپویان مهاجر با برخورداری از مشاوران برجسته و باسابقه و همچنین وکلای ماهر در کشورهای کانادا و استرالیا مشاوره های مهاجرتی و حقوقی ارزشمندی را به متقاضیان ارائه می دهند. این موسسه با دارا بودن کارشناسان رسمی حقوقی و مهاجرتی مسیر سخت و دشوار مهاجرت به کانادا از طریق مختلف را سهل و آسان می کند. از جمله خدمات ارزنده این موسسه برتر می توان به اخذ پذیرش تحصیلی و کاری و همچنین اخذ ویزای تحصیلی و کاری کانادا اشاره کرد.

 

 

سخن پایانی

این مقاله به بررسی شغل وکالت در کانادا و چگونگی کار و اشتغال در این رشته برتر پرداخت. متقاضیان برای کار وکالت در کانادا باید در کالج های حقوق این کشور تحصیل کنند و دوره های آموزشی و کارورزی تحت نظارت یک وکیل ماهر را بگذرانند.

اگر در مورد چگونگی اشتغال به کار وکالت در کانادا نیازمند اطلاعات بیشتر می باشید، می توانید با گروه مشاوران برجسته موسسه مهاجرتی و حقوقی رهپویان مهاجر مشاوره کنید. مشاوران و کارشناسان این موسسه در شعبه های تهران، کرج، مشهد و شیراز با ارائه مشاوره های مهاجرتی کمک فراوانی به متقاضیان در مسیر مهاجرت می کنند.

 

شغل وکالت در کانادا

سوال های متداول در مورد شغل وکالت در کانادا

 1. روند کار وکالت متقاضیان ایرانی در کانادا چگونه است؟

متقاضی باید در ابتدا تاییدیه مدرک تحصیلی و معادل سازی مدرک تحصیلی را دریافت کند و در آزمون وکالت پذیرفته شود و سپس در دوره های آموزشی و کارورزی شرکت کند.

 

 1. آیا متقاضیان ایرانی می توانند با پروانه وکالت ایران در کانادا وکالت کنند؟

خیر. پروانه وکالت ایران مورد تایید دولت کانادا نمی باشد.

 

 1. آیا بازار کار وکالت در کانادا فعال است؟

بله. وکلای باتجربه در کانادا از مزیت درآمد و حقوق بالا و جایگاه اجتماعی برتر برخوردارند.

 

 1. مراحل کار به عنوان یک وکیل در کانادا چیست؟

اخذ تاییدیه مدرک تحصیلی، اخذ نمره لازم از آزمون LSAT، تحصیل در کالج و مدارس حقوق، شرکت در دوره های آموزشی و اخذ نمره لازم از آزمون Barrister

 

 1. اهمیت اخذ تاییدیه مدرک تحصیلی برای شغل وکالت در کانادا چیست؟

یکی از مهم ترین موارد در مهاجرت متقاضیان تحصیل وکالت در کانادا دریافت تاییدیه های لازم مدرک کارشناسی از نهادهای مربوط می باشد. اگر سازمان های زیر مدرک کارشناسی وکالت متقاضی را تایید کند، متقاضی می تواند در کالج های حقوق کانادا تحصیل کند.

 

 1. آزمون LSAT چیست؟

متقاضیان با اخذ تاییدیه مدرک تحصیلی برای اخذ پذیرش در کالج های حقوق کانادا باید در آزمون LSAT نمره لازم را کسب کنند.

 

 1. آیا برای کار وکالت در کانادا باید در کالج حقوق تحصیل کرد؟

متقاضیان در مرحله بعد برای اینکه به یک وکیل در کانادا تبدیل شوند و یه شغل وکالت در کانادا بپردازند، باید وارد کالج های حقوق شوند. در حدود 24 کالج و مدرسه حقوق در کانادا وجود دارد که به متقاضیان تحصیل در رشته وکالت مدرک حقوق حرفه ای اعطا می کنند.

 

 1. سیستم های قانونی کانادا کدامند؟

سیستم قانون مدنی انگلیسی و قانون مدنی فرانسه که ایالت کبک کانادا با سیستم قانون مدنی فرانسه و بقیه ایالت های کانادا بر اساس قانون مدنی انگلیسی اداره می شوند.

 

 1. دوره های آموزشی شغل وکالت در کانادا کدامند؟

متقاضیان پس از تحصیل در کالج های حقوقی کانادا برای کسب آمادگی به منظور کار و اشتغال در این کشور باید در دوره های آموزشی و آزمون Barrister شرکت کنند و نمره لازم را اخذ کنند. دوره های آموزشی و آزمون های کارآموزی دوره وکالت در هر ایالت کانادا با دیگری متقاوت است.

 

 1. آیا برای تحصیل در کالج حقوقی کانادا دارا بودن مدرک کارشناسی الزامی است؟

متقاضیان برای کار در حوزه شغل وکالت در کانادا باید در ابتدا در مقطع کارشناسی وکالت دانشگاه ها و موسسه های آموزشی این کشور تحصیل کنند. البته متقاضیان با دارا بودن مدرک کارشناسی و یا گذراندن 90 واحد درسی می توانند در کالج های حقوق کانادا تحصیل کنند.

 

شغل وکالت در کانادا

 

در این مقاله شغل وکالت در کانادا مورد بررسی دقیق قرار گرفت. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ ویزای کار کانادا و مهاجرت کاری به کانادا با مشاوران موسسه رهپویان مهاجر تماس حاصل کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.