هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا (بروز رسانی 2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اگر در فکر مهاجرت به کانادا هستید و توانسته باشید ویزای با ارزش این کشور را تهیه کنید، خواندن این مقاله و یادگیری اطلاعات آن شما را در درک هزینه های زندگی در کانادا کمک خواهد کرد.

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های عمومی مانند هزینه اجاره یا خرید خانه، خودرو، حمل و نقل، تغذیه و … در این مقاله بررسی شده است. البته در این بحث باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا با یکدیگر متفاوت بوده و علاوه بر این سلیقه و عادت های مردم نیز تاثیر قابل توجهی دراین مورد دارد. بنابراین نمی توانیم به طور دقیق در مورد آن نظر دهیم. به همین دلیل در این مقاله هزینه های زندگی در شهر تورنتو و منطقه GTA را بررسی کرده ایم.

هزینه اجاره خانه در کانادا

اجاره خانه یکی از مهمترین هزینه هایی است که یک شهروند در این کشور با آن مواجه می شود. برای اجاره خانه چندین گزینه بر اساس نوع آن وجود دارد. قبل از بررسی هزینه های اجاره خانه در کانادا باید این نکته را بگوییم که ما در این بررسی مرکز شهر تورنتو را ملاک قرار نداده ایم، چرا که مرکز شهر قیمت های بسیار بالایی دارد. پیش از این هم کار و زندگی در استان آلبرتا را به صورت تخصصی بررسی کرده ایم.

Paying Guest

پرداخت هزینه اجاره خانه به صورت Paying Guest یکی از روش های اجاره خانه است که محدودیت هایی مانند خوابگاه داشته و هزینه حدودی آن 500 تا 800 دلار در ماه می باشد.

آپارتمان اشتراکی

نوع بعدی برای اجاره خانه، آپارتمان اشتراکی است که هزینه ای در حدود 700 تا 1100 دلار در ماه دارد. هزینه اجاره آپارتمان زیر همکف ماهانه حدود 1000 تا 1500 دلار است. اما اگر قصد اجاره آپارتمان همکف و بالاتر از آن را داشته باشید، باید ماهانه هزینه ای در حدود 1000 تا 2200 دلار را پرداخت کنید.

با توجه به این که اجاره خانه یکی از مهمترین هزینه های زندگی در کانادا می باشد، به طور میانگین برای اجاره یک سوئیت در کانادا باید هزینه ای در حدود 1000 دلار پرداخت کنید. اما اگر می خواهید خانه ای که اجاره می کنید اتاق داشته باشد باید هزینه ای به مراتب بیشتر در حدود 1400 دلار در ماه پرداخت کنید. به همین ترتیب اجاره آپارتمان های دوخوابه هزینه ای در حدود 1700 دلار در ماه داشته و بر اساس تعداد اتاق ها این مبلغ نیز افزایش پیدا  می کند.

هزینه های زندگی در کانادا : اجاره خانه

نوع دیگری از آپارتمان ها نیز وجود دارد که به آنها آپارتمان با مالک شخصی گفته می شود. هزینه اجاره این نوع آپارتمان ها ماهیانه حدود 1500 تا 2500 دلار می باشد. آپارتمان های ارزان تری با نام خانه های متحد الشکل و به هم چسبیده نیز هستند که هزینه اجاره ماهانه آنها حدود 1500 تا 2000 دلار است. نوع دیگری نیز وجود دارد که به صورت دو خانه یک شکل در کنار هم هستند که از طریق یک دیوار حائل از هم جدا شده اند. به این نوع آپارتمان ها Semi Detached گفته می شود که هزینه اجاره ماهانه آنها 1800 تا 2500 دلار می باشد.

با توجه مطالب بررسی شده متوجه می شویم که اجاره خانه در کانادا تنوع بسیار زیادی دارد و برای انتخاب خانه در این کشور  با مسائل مختلفی رو به رو هستیم. البته با کمی دقت می توانیم خانه خوبی را اجاره کنیم.

خانه بزرگ، مستقل و ویلایی

گران ترین نوع خانه برای اجاره در کانادا خانه های بزرگ، مستقل و ویلایی هستند که هزینه ای در حدود 2000 تا 3500 دلار در ماه دارند. باید به این نکته نیز توجه کنیم که اجاره ماهانه هر خانه در این کشور بر اساس تجهیزات و نزدیکی به مترو و منطقه زندگی متغییر است.

به این نکته نیز حتما باید توجه کنیم که هزینه های ذکر شده برای اجاره خانه در منطقه GTA هستند، چرا که هزینه اجاره خانه در مرکز شهر به مراتب بالاتر می باشد. یعنی برای اجاره خانه در مرکز شهر برای هر کدام از موارد گفته شده باید مبلغی در حدود 200 تا 300 دلار افزوده شود.

هزینه بیمه اجاره نامه یا بیمه مستاجر

در کانادا برای جبران خسارات های احتمالی به خانه هزینه دیگری با نام بیمه اجاره نامه یا بیمه مستاجر نیز به صورت ماهانه باید پرداخت کنید. این هزینه از 20 دلار تا 70 دلار متغییر است.

کدام شهر در کانادا بیشترین هزینه برای اجاره خانه را دارد؟

هزینه های زندگی در کانادا : اجاره خانه

هزینه اجاره خانه در کانادا بخش بزرگی از هزینه زندگی در این کشور را در بر می گیرد. حدود 30 تا 50 درصد درآمد هر خانواده صرف هزینه اجاره خانه می شود. بنابراین در انتخاب خانه برای اجاره باید بیشترین دقت را داشته باشید. به صورت میانگین با پرداخت 990 دلار در ماه می توانید در کانادا خانه ای را اجاره کنید. البته در شهرهایی مانند انتاریو این مبلغ بسیار بیشتر می باشد.

گران ترین شهرها در کانادا برای زندگی دو شهر تورنتو و ونکوور هستند. به گونه ای که طبق آمار منتشر شده از سوی شرکت وام مسکن کانادا CMHC در سال 2016 برای اجاره خانه دو خوابه در تورنتو 1327 دلار هزینه پرداخت می شده است.

در مقایسه با تورنتو، هزینه اجاره خانه در شهرهایی مانند اتاوا به مراتب پایین تر است. به گونه ای که هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه در اتاوا حدود 1201 دلار و در شهر همیلتون 1037 دلار، لندن 1002 دلار و در شهر ویندزور 852 دلار می باشد.

پایین ترین هزینه اجاره خانه در کانادا مربوط به استان کبک می باشد. به طوری که برای اجاره یک خانه دو خوابه در دومین شهر پرجمعیت کانادا یعنی مونترال هزینه ای در حدود 791 دلار به صورت ماهانه پرداخت می شود.

هزینه خرید خانه در کانادا

اطلاعات جدیدی که از وب سایت moneyaftergraduation نشان می دهد که برای خرید خانه مستقل در کانادا هزینه ای در حدود 499 هزار دلار مورد نیاز است. همچنین به طور میانگین پیش پرداخت 947/24 هزار دلار و حداقل درآمد سالیانه برای خرید خانه 97 هزار دلار حساب شده است. هر چند این اعداد برای همه شهرها قابل استفاده نیست. علاوه بر این مواردی مانند محله، استان، امکانات، جمعیت شهر و… در هزینه خرید خانه تاثیر گذار است. در ادامه میانگین قیمت خانه، کمترین پیش پرداخت و درآمد سالیانه در شهرها و استان های بزرگ کانادا را آورده ایم.

هزینه حمل و نقل در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا : حمل و نقل

بخش دیگری از هزینه های زندگی در کانادا مربوط به هزینه های حمل و نقل می باشد. حمل و نقل عمومی مانند قطار، اتوبوس و مترو تحت پوشش سامانه حمل ونقل کانادا است. به طور معمول هر بلیط 3 دلار و  25 سنت هزینه دارد. البته این مبلغ برای دانشجویان 2 دلار و 10 سنت محاسبه می شود.

خرید بلیط هفتگی می تواند در مدیریت هزینه ها کمک کننده باشد. قیمت بلیط هفتگی 43.75 دلار می باشد. این قیمت برای دانشجویان و دانش آموزان 34.75 دلار است. البه اگر جزء افرادی هستید که زیاد از حمل و نقل عمومی استفاده می کنید، بهتر است بلیط نامحدود ماهیانه تهیه کنید. این بلیط ها تاثیر زیادی در مدیریت هزینه زندگی در کانادا دارد.

اگر شما کارت Presto داشته باشید می توایند از تخفیف اندکی بهره مند شوید. یعنی به ازای هر بار استفاده از حمل و نقل عمومی 3 دلار پرداخت خواهید کرد.

نکته ای که باید در این مقاله به آن توجه کنید این است که این مقاله برای افرادی تهیه شده است که به تازگی به کانادا مهاجرت کرده اند. به همین خاطر هزینه هایی مانند خرید و ماشین در آن بررسی نشده است.

هزینه های مرتبط با موبایل

این بخش از مقاله مختص بررسی هزینه های قبض موبایل، گاز و برق و … می باشد. یکی از مهمترین قبض ها در کانادا که برای هر شخصی مهم است، قبض و آبونمان موبایل می باشد.

هزینه استفاده از سرویس های موبایل به اپراتور مورد استفاده بستگی دارد. یعنی هزینه استفاده از سرویس های اپراتورها متفاوت از هم می باشد. اپراتور Chatr ارزانترین گزینه برای استفاده در شهر تورنتو و منطقه GTA است. به گونه ای که برای هر گیگابایت اینترنت بعلاوه مکالمه نامحدود، هزینه ای بالغ بر 35 دلار در ماه باید پرداخت کنید. همچنین برای بهره مند شدن از 8 گیگابایت اینترنت به همراه خدمات دیگر می توانید 50دلار بپردازید.

البته اپراتورهای دیگری نیز هستند که هزینه هایی به مراتب بالاتر دارند. به عنوان مثال اپراتور Fido برای 4 گیگابایت اینترنت و مکالمه نامحدود 60 دلار هزینه دریافت می کند. به همین ترتیب اپراتورهای با کیفیت تر مانند Rogers و  Bella هزینه های بالاتری نیز دارند.

هزینه اینترنت

امروزه هر فردی نیاز به استفاده از اینترنت پر سرعت دارد. در کانادا طرح هایی برای اینترنت وجود دارد که بر اساس امکانات قیمت آنها از 50 تا 90 دلار در ماه متغیر است.

در کانادا دو شرکت معروف Rogers و Fido خدمات اینترنت پر سرعت خانگی ارائه می کنند. البته برای مدیریت هر چه بهتر هزینه ها در کانادا بهتر است از بسته های ترکیبی استفاده کنید. برای مثال بسته های مقرون به صرفه ای مانند بسته ترکیبی اینترنت و تلویزیون اپراتور Rogers از ماهی 95 دلار شروع می شود. همچنین برای بهره مندی از بسته های ترکیبی که شامل اینترنت، تلویزیون و تلفن خانگی هستند باید حداقل ماهی 105 دلار پرداخته شود. برای افردای که به تازگی وارد کانادا شده اند بسته های تکی بهتر است.

هزینه های آب، برق و گاز

هزینه آب، برق و گاز یکی از ضروری ترین و اجتناب ناپذیرترین هزینه های زندگی در کانادا و هر کشور دیگری است. به طور میانگین هزینه ای در حدود 50 تا 70 دلار برای قبوض یک خانه دو خوابه پرداخته می شود. این مبلغ برای آپارتمان های 3 یا 4 خوابه 70 تا 100 دلار می باشد. خانه های ویلایی نیز هزینه ای در حدود 120 دلار بابت قبوض باید پرداخت کنند.

هزینه تغذیه و مایحتاج خانه

هزینه های زندگی در کانادا : مایحتاج روزانه

یکی از مهمترین هزینه های زندگی در کانادا هزینه های تغذیه و مایحتاج خانواده می باشد. این هزینه برای هر خانواده متفاوت است و بستگی به مصرف هر خانواده دارد. بنابراین نمی توان هزینه دقیقی برای آن مشخص کرد. به همین دلیل در این مقاله هزینه یک فرد نسبتا کم غذا را در طول یک هفته بررسی کرده ایم. این هزینه برای چنین شخصی در یک هفته مبلغی در حدود 50 تا 60 دلار می باشد.

به عنوان مثال اگر فردی هر هفته فقط یک بار به رستوران برود و غذایی معمولی بخورد هزینه ای در حدود 15 تا 20 دلار پرداخت می کند. این هزینه برای افراد خوش خوراک ممکن است 70 تا 80 دلار باشد. علاوه بر این اگر هفته ای 2 یا 3 بار هم از غذاهای رستوران استفاده کنید باید حداقل 30 تا 50 دلار هزینه کنید. همه این موارد باعث بالا رفتن هزینه های زندگی در کانادا می شود.

هزینه های جانبی دیگر

اگر به ورزش علاقه زیادی دارید و قصد دارید در کانادا به باشگاه بروید پس باید بودجه ای نزدیک به 40 تا 60 دلار ماهانه برای آن اختصاص دهید. در کنار ورزش هزینه های جانبی دیگری مانند سینما رفتن نیز 12 تا 20 دلار هزینه دربر خواهد داشت. این را هم در نظر داشته باشید که اگر بخواهید یک جای خوب برای تماشای تئاتر رزرو کنید ممکن است 80 دلار خرج روی دست شما بگذارد.

مردم در کانادا زیاد قهوه می خورند تا جایی که ماهانه 50 تا 100 دلار خرج هزینه قهوه می شود. برند های مطرح قهوه مانند استارباکس طرفداران زیادی در کانادا دارد. البته هر شخص بر اساس سلیقه خود خرید می کند و این هزینه برای همه یکسان نیست.

هزینه های ماهانه زندگی در کانادا

کانادا کشوری است که اکثر شهرهای آن در بین بهترین شهرهای جهان برای زندگی قرار دارد. در این مورد باید بگوییم که مواردی مانند استان محل زندگی، منطقه و محله نیز تاثیر زیادی در هزینه زندگی افراد دارد. به همین دلیل قبل از انتخاب خانه باید به هزینه های مورد نیاز آن در همه ابعاد فکر کنید تا محلی انتخاب کنید که بر اساس بودجه شما باشد.

طبق اطلاعات منتشر شده در وب سایت National bank نیمی از درآمد افراد صرف هزینه های خانه می شود. این بررسی نشان می دهد که در سال 2016 میانگین هزینه خانواده در شهر انتاریو 20.434 هزار دلار برای هزینه های خانه، 15.627 هزار دلار برای مالیات، 12.347 دلار برای حمل و نقل، 8.747 دلار برای تغذیه و 2.258 دلار نیز برای تحصیلات بوده است.

به جز هزینه های روزانه خانه باید هزینه ای هم برای خدمات درمانی، بیمه سلامت و اسباب منزل نیز کنار بگذارید.

هزینه برق در کانادا در هر استان متفاوت بوده و در این میان استان انتاریو بیشترین هزینه را دارد. طبق بررسی موسسه Fraser بین سالهای 2008 تا 2016 هزینه زندگی در انتاریو 71 درصد افزایش پیدا کرده است. درحالی که در سایر استان های کانادا افزایش هزینه ها 34 درصد بوده است. این بررسی نشان می دهد سال 2016 قبض برق در تورنتو 17.81 سنت / کیلو وات ساعت و در اتاوا 14.15 سنت / کیلو وات ساعت بوده است. این رقم در مقایسه با سایر شهرها مانند مونترال دو برابر می باشد.

به عنوان مثال در ادامه میانیگن هزینه های ماهیانه زندگی در تورنتو را بررسی کرده ایم:

  • 50 دلار برای تلفن و اینترنت
  • 25 دلار برای حمل و نقل
  • 60 دلار برای تغذیه
  • 52 دلار برای بیمه

سیستم مالیات در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا : مالیات

قوانین مالیاتی نیز در استان های کانادا با یکدیگر فرق دارد.

مالیات بر درآمد

در حالت عادی هر دو هفته به صورت خودکار مالیات بر درآمد کارمندان از حقوق آنها کسر می شود. اما پرداخت مالیات افرادی که مستقل هستند و همچنین کارآفرینان به صورت پیش پرداخت یا پرداخت دوره ای می باشد. هزینه های مدارس و دانشگاه ها و همچنین خدمات درمانی و مراقبت نیز تحت پوشش مالیات قرار می گیرد. به همین دلیل شهروندان مالیات بیشتری را می پردازند. مالیات در هر استان بر اساس درآمد افراد متفاوت می باشد. در ادامه مالیات بر درآمد در شهر انتاریو را در سال 2017 بررسی کرده ایم:

مالیات افرادی که در هر سال  25 هزار دلار کانادا درآمد دارند به صورت زیر محاسبه می شود: 15 درصد نرخ مالیات فدرال و 5.05 درصد نرخ مالیات استانی. یعنی در مجموع 20.05 درصد مالیات بر درآمد حساب می شود.

به همین ترتیب افرادی که 50 هزار دلار در سال درآمد دارند باید 29.65 درصد از درآمد خود را مالیات بدهند. این رقم برای افرادی که 100 هزار دلار در سال درآمد دارند به 37/16 درصد نیز می رسد. البته افراد کم در آمد در هنگام تنظیم اظهارنامه مالیاتی یک سری تخفیف ها را شامل می شوند.

مالیات محصول و خدمات

مالیات فدرالی در هر استان ممکن است متفاوت باشد. برای مثال در انتاریو مالیات بر اساس قیمت محصول یا خدمات حساب می شود که به آن مالیات متناسب با فروش HST نیز گفته می شود.

در این استان نرخ HST 13 درصد می باشد. 8 درصد برای مالیات استانی و 5 درصد نیز برای مالیات فدرالی اختصاص داده می شود. البته بعضی از خدمات و محصولات شامل معافیت از پرداخت مالیات می شوند.

جمع بندی از هزینه های زندگی در کشور کانادا

هزینه خانه برای یک فرد مجرد مبلغی بین 500 الی 1500 دلار می باشد. خدمات محدود هتل یا Paying Guest هزینه ای 500 دلاری داشته و هزینه یک آپارتمان تک خوابه نیز 1500 دلار می باشد.

هزینه هایی مانند موبایل نیز 40 تا 80 دلار می باشد. همچنین بسته های اینترنتی و تلویزیون 80 الی 190 دلار و هزینه قبوض ماهانه هم 30 تا 80 دلار است.

هزینه های مربوط به تغذیه بین 200 تا 600 دلار و همچنین هزینه حمل نقل 100 تا 150 دلار است. علاوه بر موارد ذکر شده حدود 50 تا 250 دلار نیز صرف هزینه های جانبی می شود.

با توجه به بررسی هایی که شد نتیجه می گیریم هزینه ماهانه برای یک فرد اقتصادی مجرد در منطقه GTA تورنتو مبلغی در حدود 1000 دلار است. این مبلغ برای افراد خوش گذران و پرمصرف تا 3000 دلار نیز افزایش می یابد.

اگر یک زوج بخواهند خانه ای اجاره کنند هزینه ای بالغ بر 1000 تا 2500 دلار پرداخت خواهند کرد. هزینه اجاره خانه زیر همکف 1000 دلار و خانه مستقل 2500 دلار می باشد.

برای یک زوج هزینه قبض موبایل چیزی در حدود 80 تا 150 دلار و هزینه حمل و نقل 200 تا 300 دلار است. علاوه بر این برای اینترنت و تلویزیون نیز 50 تا 100 دلار هزینه پرداخت خواهد شد. هزینه های جانبی نیز تا 100 الی 500 دلار برای زوجین متغیر است. برای خورد و خوراک نیز 350 تا  1000 دلار ممکن است صرف شود.

نتیجه‌گیری

بنابراین می توان نتیجه گرفت که هزینه ماهیانه یک زوج در کانادا حدود 1860 دلار خواهد بود. این مبلغ برای زوج های خوش گذاران و پر مصرف 4740 تا 5000 دلار می تواند باشد.

حال اگر زوجی فرزند هم داشته باشد برای خوراک آن نیز در حدود 450 تا 1200 دلار هزینه خواهند کرد. همچنین هزینه حمل و نقل آنها هم 250 تا 450 دلار افزایش پیدا خواهد کرد. هزینه های جانبی نیز ممکن 150 تا 700 دلار افزایش یابد.

در آخر باید گفت که یک خانواده سه نفره اگر صرفه جویی کنند هر ماه  حدود 2060 دلار و در صورت ولخرجی 5240 دلار هزینه پرداخت خواهند کرد. البته چنین مبلغی در مقایسه با سطح درآمد مردم در کانادا مبلغی منطقی است. همچنین به خانواده های دارای فرزند نیز هر ماه 300 الی 400 دلار کمک هزینه از طرف دولت پرداخت می شود.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
رهپویان مهاجر

رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است و هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما بصورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *