دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

دانشگاه مک گیل کانادا

بدون شک دانشگاه مک گیل کانادا یکی از مشهورترین، معتبرترین و قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در کشور کانادا به حساب می آید. این دانشگاه در یکی از برترین شهرهای کانادا یعنی شهر مونترال در ایالت کبک واقع شده است. ایالت و شهر فرانسوی زبانی که بسیاری از دانشجویان به واسطه شرایط ورود راحت تر و هزینه های زندگی پایین این شهر را در اولویت انتخاب خود قرار می دهند. قدمت دانشگاه مک گیل به سال 1821 میلادی باز می گردد که در این زمینه آن را به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کانادا قلمداد می کنند.

دانشگاه مک گیل در حال حاضر دارای ۲ پردیس و ۱۱ دانشکده می باشد، که ۳۰۰ رشته تحصیلی در مقاطع مختلف را به بهترین شکل ارائه می نمایند. در حال حاضر در حدود 29.774 دانشجو در دانشگاه مک گیل مشغول به تحصیل می باشند. از این تعداد، در حدود 11 هزار دانشجوی بین المللی به تحصیلات خود ادامه می دهند. دانشگاه مک گیل رکورد دار جذب بالاترین میزان دانشجویان بین المللی می باشد. دانشگاه مک گیل به واسطه کسب بیش از ۱۱ جایزه علمی نوبل و ابداعات و اختراعات مختلف در زمینه های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی همواره در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

درصد پراکندگی دانشجویان در مقاطع تحصیلی به این شکل می باشد که 31 درصد در مقطع کارشناسی و 69 درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند. این درصد پراکندگی، گویا این مطلب می باشد که بیشتر دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه مک گیل در ابتدا رزومه علمی خود را ارتقا می دهند و برای کسب دانش بالاتر راهی این دانشگاه می شوند. همچنین شانس دریافت بورسیه تحصیل در این مقاطع به مراتب بالاتر از مقطع کارشناسی است.

دانشگاه مک گیل کانادا

برترین رشته های تحصیلی دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل با بهره گیری از بهترین امکانات آموزشی و اساتید با تجربه در زمینه آموزش، تحقیقات و امور پژوهشی کلیه رشته های تحصیلی را به بهترین شکل ممکن ارائه می نماید. بدون تردید یکی از برترین مزایای تحصیل در این دانشگاه، تنوع رشته های تحصیلی می باشد. دانشجویان متناسب با علاقه مندی خود قادر خواهند بود برای هر یک از رشته های ارائه شده اقدام نمایند. رتبه بندی جهانی برخی از رشته های تحصیلی برتر در دانشگاه مک گیل به شرح ذیل می باشد.

 • Engineering – Mineral & Mining: رتبه 6 جهانی که به عنوان بهترین رشته این دانشگاه شناخته می شود.
 • Library & Information Management: رتبه 9
 • Anatomy & Physiology: رتبه 18
 • Linguistics: رتبه 19
 • Medicine: رتبه 21

از دیگر رشته های برتر دانشگاه مک گیل می توان به رشته هایی همچون آموزش، داروسازی، حقوق، جغرافیا، زبان شناسی و هنر اشاره کرد که از جایگاه مناسبی در سایت های رتبه بندی جهان برخوردار می باشند. از همین رو دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته های عنوان شده، قادر خواهند بود با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز، شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه مک گیل امتحان نمایند.

حتما بخوانید:  دانشگاه مک مستر

برترین رشته های تحصیلی دانشگاه مک گیل

هزینه تحصیل در دانشگاه مک گیل

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار برای انتخاب دانشگاه، میزان هزینه های تحصیل می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه مک گیل متناسب با مقطع و رشته تحصیلی بسیار متنوع و متفاوت است. از همین رو نمی توان یک شهریه واحدی را برای ادامه تحصیل در این دانشگاه در نظر گرفت.  همچنین هزینه های تحصیل برای دانشجویان بومی و بین المللی متفاوت خواهد بود و دانشجویان بومی به مراتب هزینه های پایین تری را برای تحصیل در این دانشگاه پرداخت می نمایند.

تحصیل در دانشگاه مک گیل هزینه های جانبی دیگری نظیر بیمه درمانی، صدور مدرک، خرید کتاب و لوازم تحریر و … را نیز در پی خواهد داشت. به طور کلی میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه مک گیل به شرح ذیل می باشد.

 1. شهریه سالانه: متناسب با مقطع و رشته تحصیلی بین 18 تا 50 هزار دلار کانادا
 2. هزینه وسایل و کتب درسی: بین 850 تا 1500 دلار
 3. بیمه درمانی اجباری دانشگاه: 1161 دلار کانادا به صورت سالانه
 4. هزینه ثبت نام: بین 60 تا 120 دلار
 5. هزینه صدور مدارک تحصیلی و توصیه نامه: بین 60 تا 120 دلار کانادا

لازم به ذکر است که با توجه به حضور دانشگاه در شهر مونترال، هزینه های زندگی در این شهر متناسب با سایر شهرهای برتر کانادا از جمله ونکوور و تورنتو به مراتب پایین تر می باشد. این نکته به کاهش هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا کمک شایانی می کند. دانشجویان برای تامین هزینه های تحصیل، قادر خواهند بود از حق کار دانشجویی و یا بورسیه های تحصیلی متنوع این دانشگاه بهره مند شوند.

دانشجویان در حین تحصیل قادر خواهند بود به مدت حداقل 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. این میزان کار بخش اعظمی از هزینه های زندگی را پوشش می دهد.

هزینه تحصیل در دانشگاه مک گیل

بورسیه های تحصیلی دانشگاه مک گیل

هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی حائز اهمیت می باشد. از همین دانشگاه مک گیل برای جذب دانشجویان توانمند از سراسر دنیا برنامه های بسیار متنوعی را برای اعطا بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته است. از همین رو دانشجوان با رزومه های بسیار مناسب قادر خواهند بود تا شانس خود را برای دریافت بورسیه امتحان نمایند.

بورسیه های دانشگاه مک گیل McGill University بسته به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر متفاوت خواهد بود، از سوی دیگر شرایط و رزومه دانشجویان متقاضی اخذ بورسیه از دیگر عوامل تعیین کننده در رابطه با مبلغ بورسیه می باشد. روند دریافت بورسیه در این دانشگاه به صورت معمول همزمان با دریافت پذیرش صورت می گیرد. این نکته بدین معناست که دانشجویان در هنگام اخذ پذیرش، درخواست خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی ضمیمه پرونده ارسالی خود می نمایند. دانشگاه متناسب با رزومه های ارسالی میزان بورسیه مورد نظر ک/ه در ادامه به آنها اشاره می شود را به دانشجویان اعطا می کند.

 1. دوره های فوق لیسانس: بین 10 تا 15 هزار دلار
 2. دوره دکتری: بین 20 الی 25 هزار دلار
 3. دوره فوق دکتری: بین 30 الی 35 هزار دلار
 4. فرصت مطالعاتی یا دوره های پژوهشی کوتاه مدت: ین 30 الی 35 هزار دلار
حتما بخوانید:  دانشگاه مموریال نیوفاندلند

لازم به ذکر است بورسیه های تحصیلی این دانشگاه از تنوع بسیار بالایی برخوردار است، مبالغ ذکر گردیده در جدول فوق میانگین ارزش سالیانه بورسیه های مختلف در کلیه مقاطع تحصیلی می باشد. در برخی از موارد با توجه به رشته و مقطع تحصیلی و همچنین رزومه دانشجو ارزش بورسیه های دانشگاه مک گیل می تواند از مبالغ فوق بیشتر یا کمتر باشد.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه مک گیل

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه مک گیل ملزم به ارائه مدارک مورد نیاز عنوان شده از جانب دانشگاه می باشند. دانشگاه متناسب با ورودی دانشگاه، بازه های زمانی مشخص شده ای را برای ارائه مدارک برای دانشجویان بین المللی تعیین می نماید. از همین رو دانشجویان بین المللی با توجه به زمان بندی ورود به دانشگاه می بایست تمام مدارک مورد نیاز را متناسب با مقطع و رشته تحصیلی در این بازه زمانی ارسال نمایند تا شانس خود را برای دریافت پذیرش امتحان نمایند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه مک گیل کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوابق تحصیلی
 • ریز نمرات
 • ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان که متناسب با مقطع تحصیلی متفاوت است.
 • توصیه نامه از اساتید قبلی برای معرفی دانشجو
 • انگیزه نامه تحصیلی که دلایل دانشجو را برای دوره تحصیلی بیان می کند.
 • کسب نمرات ایده آل در آزمون های GRE و GMAT در صورت نیاز

لازم به ذکر است که متناسب با مقطع تحصیلی، مدارک مورد نیاز متفاوت می باشد. از همین رو سایت دانشگاه به عنوان برترین مرجع برای کسب اطلاعات و لیست مدارک مورد نیاز به شمار می رود. دانشجویان قادر خواهند بود با بررسی سایت دانشگاه، تمامی مدارک مورد نیاز را برای اخذ پذیرش ارسال نمایند.

شایان ذکر است برای مقاطع تحصیلی دکتری و فوق دکتری قبل از شروع پروسه دریافت پذیرش از دانشگاه باید با اساتیدی که زمینه کاری مرتبط با شما دارند مکاتبه کنید. مکاتبه با اساتید از این جهت حائز اهمیت است که برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد به بالا، دانشجویان باید تحت نظر یک استاد و یا به اصطلاح supervisor فعالیت کنند. به همین دلیل قبل از اپلای کردن باید یکی از اساتید قبول کند که supervisor شما شود و به شما فرصت تحقیقات و تحصیل بدهد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

مزایای تحصیل در دانشگاه مک گیل

تمامی دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کشور کانادا با کیفیت بالای آموزشی دانشگاه مک گیل آشنا می باشند و این دانشگاه را در لیست انتخابی خود قرار می دهند. از همین رو بر هیچ کس مزایای بالای تحصیل در این دانشگاه پوشیده نیست. یکی از مهم ترین نقاط قوت دانشگاه مک گیل، خدمات پژوهشی و تحقیقاتی این دانشگاه می باشد. در همین زمینه این دانشگاه با بیش از 50 مرکز آموزشی و تحقیقاتی همکاری دارد.

حتما بخوانید:  دانشگاه ویکتوریا

رتبه بسیار مناسب دانشگاه مک گیل در کشور کانادا و در جهان سبب گشته است که فارغ التحصیلان این دانشگاه از شانس بالاتری برای ورود به بازار کار بهره مند شوند و با توجه به آشنایی کارفرمایان از نحوه آموزش در این دانشگاه، با شانس بالاتری این دانشجویان را مشغول به کار نمایند. این نکته به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در دانشگاه مک گیل به شمار می رود.

از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه می توان به اعطای بورسیه های تحصیلی اشاره کرد. دانشجویان با ارائه سوابق آموزشی ایده آل قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ بورسیه در این دانشگاه ارتقا دهند. درباره نحوه دریافت بورسیه و میزان هزینه های در نظر گرفته شده برای مقاطع مختلف در این مقاله اشاره گردید.

کیفیت بالای زندگی در کانادا و شهر مونترال سبب می گردد که تحصیل در دانشگاه مک گیل، تجربه دل نشین و لذت بخش باشد. دانشجویان به همراه تحصیل در یکی از برترین مراکز آموزشی کانادا، امکان بهره مندی از شرایط مناسب زتدگی در این کشور را دارا می باشند.

مزایای تحصیل در دانشگاه مک گیل

نتیجه گیری

بر اساس رتبه بندی سازمان جهانی QS که به عنوان یکی از مطرح ترین سایت های رتبه بندی دانشگاه های جهان به شمار می رود، دانشگاه مک گیل کانادا در بین ۴۰ دانشگاه برتر جهان واقع شده است. به طور حتم کسب چنین رتبه ای در میان دانشگاه های جهان نشان دهنده سطح بالای آموزشی این دانشگاه در زمینه های مختلف از جمله امور پژوهشی، ارائه امکانات بالا به دانشجویان و بهره گیری از اساتید مجرب می باشد.

دانشجویان در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه مک گیل کانادا قادر خواهند بود از امکانات بالای این دانشگاه بهره مند شوند. همچنین به همراه ارتقای سطح بالای علمی، از محیط و شرایط مناسب این دانشگاه در زمان تحصیل لذت ببرند. لازم به ذکر است که دانشجویان پس از اتمام تحصیل با شانس بسیار بالای امکان ورود به بازار کار را خواهند داشت که این امر به اخذ اقامت کانادا کمک شایانی می کند.

با توجه به مطالب عنوان شده، تحصیل در دانشگاه مک گیل کانادا دریچه ای را برای ساختن آینده باز می نماید. دانشجویان در صورت اخذ پذیرش می توانند در مسیر پیشرفت و آینده درخشان قدم بگذارند. برای کسب اطلاعات صحیح و زمان دقیق اقدام به سایت رسمی دانشگاه مراجعه فرمایید و همچنین می توانید با مشورت از مشاوران موسسه بهترین تصمیم را برای ادامه تحصیل اتخاذ نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 19 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 19 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *