مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا

مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

مهندسی پزشکی به معنی کاربرد فنون مهندسی در زمینه پزشکی برای کمک به تشخیص و درمان بیماری ها است. این شاخه مهندسی یک تخصص میان رشته ای است که ارتباط نزدیکی با بسیاری از علوم دیگر دارد. و همین مساله موجب افزایش پیچیدگی و البته جذابیت این رشته شده است. در این مقاله که بخشی از مجموعه مقالات مهاجرت مهندسان به کانادا است، با شرایط و روش‌های مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا می‌پردازیم. 

کسانی که در رشته مهندسی پزشکی فارغ التحصیل می شوند تخصص های مختلفی دارند. باید توجه داشته باشید که به دلیل خاص بودن و جدید بودن این رشته، تلاش برای مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا نیازمند اندکی صرف وقت و جست و جوی بیشتر است.

زمینه های کاری مهندسی پزشکی در کانادا
زمینه های کاری مهندسی پزشکی در کانادا

زمینه های کاری مهندسی پزشکی

به طور کلی می توان زمینه های کاری مهندس پزشکی را در فهرست زیر خلاصه نمود :

 1. طراحی و ساخت
  1 طراحی و ساخت دستگاه های آزمایشگاهی الکترونیکی و همچنین تجهیزات مورد نیازشان
  2.1 طراحی و ساخت قسمت های مکانیکی و الکترونیکی مربوط به سیستم های تصویرگر پزشکی
  3.1 طراحی و ساخت سیستم های اندازه‌گیری پزشکی
  4.1 طرحی و ساخت قطعات و اندام مصنوعی بدن
 2. تعمیر و نگهداری وسایل مورد نیاز و بهینه سازی یا تلفیق دستگاه‌ها و عملکرد آنها
 3. خرید و فروش تجهیزات پزشکی

وظایف مهندس پزشکی بعد از مهاجرت به کانادا

بدون در نظر گرفتن تخصص های خاص رشته مهندسی پزشکی، می توان وظایف آن ها را در فهرست زیر خلاصه کرد:

 • انجام فعالیت های پژوهشی تئوریک و کاربردی برای تولید یا بهبود کیفیت دستگاه ها و تجهیزات پزشکی
 • طراحی و ساخت لوازم، تجهیزات و دستگاه های پزشکی
 • نصب و راه اندازی دستگاه ها تجهیزات پزشکی
نرم افزارهای تخصصی برای مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا
نرم افزارهای تخصصی برای مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا

نرم افزارهای تخصصی برای مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا

همان طور که می دانید امروزه کار کردن در شاخه های مختلف مهندسی بدون تسلط بر نرم افزارهای خاص آن رشته مهندسی بسیار سخت می باشد. به طور اخص این مهارت در مورد رشته مهندسی پزشکی بسیار مهم است. به طوری که تسلط شما به نرم افزارهای تخصصی مهندسی پزشکی شانس شما را در به دست آوردن موقعیت شغلی مورد نظرتان بسیار بالا خواهد برد.

مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی پزشکی که امروزه مورد استفاده متخصصین این رشته قرار می گیرند به قرار زیر هستند:

 • نرم افزار LabVIEW
 • نرم افزار Pspice
 • نرم افزار Proteus

مسیر شغلی

کد شغلی مهندسی پزشکی در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا ناک 2148 می باشد. فردی که مدرک مهندسی پزشکی را از یک دانشگاه معتبر در ایران دریافت کرده و مدرکش را در کانادا معادل‌سازی نموده در ابتدا یک مهندس تازه کار شناخته می شود. و در نهایت برای داشتن موقعیت های شغلی بهتر باید چند سال سابقه کاری داشته باشدو  تبدیل به یک مهندس حرفه ای بشود.

مجوز مهندس حرفه ای از طرف نظام مهندسی استانی یا قلمرویی کانادا صادر می شود. هر استان و قلمرو کانادا سازمان نظام مهندسی مستقلی دارد که برای صدور مجوز مهندس حرفه ای قوانین مخصوص به خود را دارد.

مدارک مورد نیاز برای عضویت در نظام مهندسی
مدارک مورد نیاز برای عضویت در نظام مهندسی

مدارک مورد نیاز برای عضویت در نظام مهندسی
برای عضویت در هرکدام از سازمان های نظام مهندسی استانی یا قلمروی کانادا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • ارایه مدرک تحصیلی (مدرک لیسانس)، توصیه نامه، سوابق کاری و رزومه
 • شرکت در آزمون های تخصصی مهندسی پزشکی

لازم به توضیح است که محتوای این آزمون های تخصصی تا حد زیادی به کشوری که مدرک شما را صادر کرده، زمینه و میزان سوابق کاری شما بستگی دارد.

ضمنا چنانچه از یکی از دانشگاه های کانادایی فارغ التحصیل شده باشید، معمولا لازم نیست در این امتحانات شرکت کنید.

 • شرکت در امتحان های نهایی از جمله شناخت قوانین کار، حقوق و اخلاق مهندسی و …

چنانچه توضیح داده شد برای ارتقای شغلی، یک مهندس پزشکی برای به دست آوردن عنوان مهندس حرفه ای باید حتما عضو یکی از سازمان های نظام مهندسی استانی یا قلمرویی کانادا باشد. اما این تنها شرط لازم نیست و برای بدست آوردن این عنوان، دست کم یک سال سابقه کاری در کانادا هم لازم و ضروری است.

استفاده از برنامه نیروی متخصص (اسکیل ورکر) برای مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا

شاید بتوان گفت بهترین راه برای مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا استفاده از برنامه اکسپرس اینتری است. در اصل این برنامه مربوط به دسته اسکیل ورکر کانادا یا FSWP  می‌باشد. اگر قصد استفاده از این برنامه را برای مهاجرت دارید لازم است بدانید که بر نامه اکسپرس انتری نوعی برنامه مهاجرتی امتیاز محور است که بر اساس فاکتورهای زیر به متقاضیان امتیاز می دهد:

 • سن
 • تحصیلات
 • سابقه کار
 • برخورداری از پیشنهاد کار معتبر
 • مهارت در یکی از دو زبان انگلیسی و فرانسوی
 • انطباق پذیری

در بهترین حالت امتیازی که می توانید از فاکتورهای مذکور بدست آورید 100 امتیاز است اما کافی است 67 امتیاز بگیرید تا وارد بانک متقاضیان اکسپرس انتری شوید. بعد از ورد به این بانک باید حدودا یک سال منتظر بمانید تا وضعیت مهاجرتی شما بررسی شود. در صورتی که در این قسمت بتوانید امتیاز بالای 600 را کسب کنید، نام شما برای دریافت اقامت دائم معرفی می شود.

مهاجرت مهندسین پزشکی به عنوان اسکیل ورکر کانادا
مهاجرت مهندسین پزشکی به عنوان اسکیل ورکر کانادا

 

حتما بخوانید:  کسب و کارهای مهاجران کانادا نوآورانه‌تر از خود کانادایی‌ها

علاوه بر این، اگر قصد دارید به عنوان اسکیل ورکر یا نیروی متخصص در رشته مهندسی پزشکی، اقدام به مهاجرت کنید، باید تمام شرایط زیر را داشته باشید:

 • لازم است در یکی از شاخه های رشته مهندسی پزشکی مدرک لیسانس داشته باشید.

البته در برخی موارد داشتن ممکن است مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا مورد نیاز باشد.

 • لازم است مجوز مهندس حرفه ای را از انجمن های ایالتی و قلمرو مهندسان حرفه ای دریافت کرده باشید.
 • لازم است یک دوره ی آموزشی معتبر را گذرانده باشید و همینطور سه یا چهار سال سابقه ی کار نظارت شده در مهندسی پزشکی داشته باشید. به علاوه باید حتما آزمون شیوه های حرفه ای را گذرانده باشید.

ضمنا توجه داشته باشید که برای تصدی موقعیت های شغلی مدیریتی یا نظارتی نیاز به سابقه ی کار بیشتری دارید.

مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا با ویزای استارت آپ

هدف از استارت آپ‌ها، این است که یک کار تجاری بر مبنای ایده‌های نوآورانه به وجود آید. با همین تعریف، ویزای استارت آپ کانادا به افرادی داده می‌شود که صاحب ایده‌ای نوآورانه و خلاق باشند. به طوری که بتوانند از طریق تبدیل آن ایده به محصولات یا خدمات در قالب یک تجارت کوچک یا یک شرکت دانش‌بنیان، درآمد کسب کنند. در همین راستا، و با همین تعریف، یک مهندس پزشکی برای مهاجرت به کانادا تنها در صورتی می‌تواند از ویزای استارت آپ استفاده کند که فکر و ایده‌ای خلاقانه در حوزه‌های مربوط به مهندسی پزشکی داشته باشد.

نوآورانه بودن و درآمدزا بودن ایده‌ی استارت آپی تنها یک ادعا از طرف متقاضی نیست، بلکه او باید بتواند این ویژگی‌ها را در مورد ایده‌اش اثبات کند. برای این کار متقاضی باید شروط معینی  را در نظر بگیرد. مهم‌ترین شرط، این است که سازمان‌های مسئول رسیدگی به درخواست متقاضی، باید قانع شوند که ایده‌ی مطرح شده نو و در سطح ملی و بین‌المللی قابل قبول است، به علاوه این ایده می‌تواند سودآور باشد. متقاضی پس از اینکه نوآورانه و سودآور بودن ایده‌ی استارت آپی‌اش را اثبات کرد، همچنین باید بتواند حمایت یکی از سازمان‌های حامی استارت آپ‌ها در کانادا را به دست آورد و از آنها یک نامه‌ی حمایتی دریافت کند. این نامه، یکی از اساسی‌ترین مدارکی است که متقاضیان ویزای استارت آپ باید به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهند. نامه مذکور، در واقع به این معنا است که یک سازمان کانادایی، حاضر شده برای ایده‌ی شما سرمایه‌ای تخصیص دهد و هزینه‌های مورد نیاز برای تاسیس استارت آپ شما را بپردازد. 

اسپانسرهای کانادایی استارت‌آپ‌ها

سازمان‌های مختلفی در کانادا وجود دارند که ایده‌های استارت‌آپی متقاضیان، بخصوص ایده‌هایی که در زمینه‌ی مهندسی پزشکی مطرح می‌شوند را، مورد حمایت قرار می‌دهند و در نتیجه هزینه لازم برای راه‌اندازی استارت‌آپ‌های این حوزه را تامین خواهند کرد. این سازمان‌ها تا سقف مشخصی برای استارت‌آپ‌ها هزینه می‌کنند؛ و بر همین اساس می‌توان آنها را در سه دسته کلی طبقه‌بندی کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری (تا سقف 200.000 دلار)، گروه‌های سرمایه‌گذاری (تا سقف 75.000 دلار)، و گروه‌ها یا انکوباتورهای تجاری (تا سقف 130.000 دلار). روال کار به این صورت است که برای درخواست ویزای استارت‌آپ در زمینه‌ی مهندسی پزشکی، یکی از سازمان‌های ذکر شده نامه‌ای به شما می‌دهد مبنی بر اینکه حمایت از ایده‌ی استارت‌آپی شما تا سقف مبلغ مذکور، را تضمین می‌کند. تعداد زیادی از سازمان‌ها، صندوق‌ها و گروه‌های تجاری ذیل هر کدام از سه گروه فوق قرار می‌گیرند. خوشبختانه، هنگامی که درخواست ویزای استارت‌آپ می‌دهید، اداره مهاجرت کانادا شما را به یکی از آن سازمان‌ها معرفی خواهد کرد.

یکی از مزایای جالب استفاده از این روش برای مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا این است که از همان ابتدای کار، اقامت دائم کانادا به متقاضی داده می‌شود. و جالب‌تر اینکه، این اقامت دائم منوط به موفقیت تجارت متقاضی نیست. در واقع اگر مسئولین مربوطه قانع شوند که متقاضی ایده‌ای نوآورانه و سودآور در زمینه مهندسی پزشکی دارد، و یکی از سازمان‌های حامی، حاضر باشد که از طرح او حمایت کند و نامه‌ی حمایتی به او بدهد، و متعاقبا متقاضی با طی کردن مراحل مختلف، اقامت دائم دریافت کند، حتی در صورتی که تجارت راه‌اندازی شده با شکست مواجه شود، اقامت دائمی که به متقاضی تعلق گرفته، باطل نخواهد شد. 

مدارک اصلی و لازم برای درخواست ویزای استارت آپ جهت مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا

به طورخلاصه، می‌توان گفت شرایط و مدارک لازم برای درخواست ویزای استارت آپ جهت مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا از این قرار هستند:

 • ارائه‌ی نامه‌ی حمایتی از سازمان‌های حمایت کننده از استارت‌آپ‌ها در کانادا
 • داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی
 • داشتن مدرک زبان (با حداقل نمره‌ی معادل  CLB 5)
 • داشتن سرمایه‌ی اولیه لازم برای زندگی یک ساله‌ی متقاضی و خانواده‌اش در کانادا
 • ارائه‌ی گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه‌ی نتیجه‌ی تست‌های مدیکال کانادا
 • تعهد به ثبت بیزینس جدید در خود کانادا پس از اخذ اقامت دائم

نباید از نظر دور داشت که شرط اول، یعنی دریافت و ارائه‌ی نامه‌ی حمایتی، به تنهایی فرایندی دشوار و پیچیده است. چرا که مستلزم رعایت یک‌سری شروط و دادن برخی تعهدات از جانب متقاضی است. واضح است که مدارک و شرایط اولیه که برای درخواست هر نوع ویزایی ضروری هستند (مانند پاسپورت، گواهی ازدواج، تست بیومتریک،…) نیز به فهرست مذکور، اضافه می‌شوند.

درآمد مهندسین پزشکی در کانادا

در صورتی که بین یک تا چهار سال سابقه کار داشته باشید می توانید در کانادا حقوقی معادل با 58000 دلار در سال دریافت کنید. اگر سابقه کاری شما بهین 5 تا 9 سال باشد میزان حقوق دریافتی شما به 72000 دلار در سال خواهد رسید. و اگر تجربه کاری بیش از این داشته باشید حقوق شما به سالی 80000 دلار افزایش پیدا خواهد کرد. می توانید از طریق وبسایت پی اسکیل (pay scale) اطلاعات جزئی تری در مورد میزان حقوق در شهر یا استان مورد نظر خود بیابید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *