خدمات درمانی و مدیکر در استرالیا چگونه است؟ (بروزرسانی 2021)

0

به منظور سفر به هر یک از کشورهای دنیا، نیاز است با شرایط و خدمات ارائه شده در آن کشور آشنایی داشته باشید. یکی از مسائل مهمی که باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید، خدمات درمانی در کشور مقصد است. در این مقاله قصد داریم خدمات درمانی و مدیکر در کشور استرالیا را برای شما توضیح دهیم.

استرالیا، کشور مناظر زیبا

کشور استرالیا یکی از کشورهای زیبا، بزرگ و پیشرفته جهان است که با هیچ کشوری مرز زمینی نداشته و تنها به طریق مرزهای آبی خود با کشورهای دیگر در ارتباط است. وجود مناظر چشم نواز و زیبا در این کشور، استرالیا را از خیلی از مناطق دنیا متمایز کرده است. روند رو به رشد مهاجرت به این کشور به دلیل مهاجرپذیر بودن آن است و البته شیوه های متنوع مهاجرتی و اخذ اقامت در کشور استرالیا موجب شده تا این کشور یکی از مقاصد مهم مهاجرتی برای کسانی باشد که قصد دارند در به خارج از کشور خود مهاجرت کنند. همانند بسیاری از کشورهایی که مهاجران زیادی می پذیرند، کشور استرالیا به مهاجرین خود خدمات متعدد و گسترده ای می دهد که از جمله مهمترین خدمات این کشور به مهاجرین قانونی ارائه خدمات درمانی است. به همین دلیل در این مقاله سعی داریم اطلاعات مفیدی در خصوص خدمات درمانی در کشور استرالیا در اختیار شما عزیزان قرار داده تا با اطلاعات کافی و دقیق در راستای مهاجرت به این کشور تصمیم گیری نمایید.

خدمات درمانی و مدیکر در استرالیا

کشور استرالیا یکی از کشورهای پیشرفته جهان با جمعیتی بالغ بر 25 میلیون نفر است. این کشور به دلیل موقعیت های تحصیلی و شغلی فراوان و همچنین به واسطه شرایط متنوع برای پذیرش مهاجرین قانونی، سالانه میزبان میلیون ها نفر دانشجو و متقاضی اقامت به شیوه های مختلف است و هر سال جمعیت زیادی از کشورهای مختلف با هدف ادامه تحصیل یا اشتغال و اقامت دائم به این کشور مهاجرت می کنند. از جمله ویژگی های این کشور داشتن نظام بهداشتی و سلامت پیشرفته و جامع در حوزه های درمانی و مراقبت و پزشکی است. با این حال، جهت مهاجرت به این کشور، هر یک از گروه های مختلف مهاجر می بایست اطلاعات کافی در خصوص خدمات درمانی و خصوصا مدیکر در این کشور داشته باشد تا بتواند مهاجرتی آسان و مطمئن داشته باشد. در این مقاله به بحث در خصوص خدمات درمانی و مدیکر در استرالیا می پردازیم. همچنین می توانید جهت اطلاع از هزینه های زندگی در استرالیا به مقاله هزینه های زندگی در کشور استرالیا مراجعه فرمایید.

نظام سلامت و بهداشت در استرالیا

نظام سلامت و بهداشت و مراقبت های بهداشتی در کشور استرالیا ساختاری پیشرفته و به روز داشته و مراقبت های بهداشتی در این کشور ابتدا به واسطه مدیکر و از سوی دولت استرالیا تامین می شود. نکته قابل توجه در خصوص مراقبت ها و خدمات درمانی در این کشور آن است که هزینه های این امر در سطح ملی، ایالتی و محلی از سوی دولت های مربوطه تامین می شود و همچنین بیمه های خصوصی سلامت نیز بخشی از هزینه های خدمات درمانی را پوشش می دهند. همچنین بیمه مدیکر که از سوی دولت فدرال تدارک دیده شده طرحواره ای با هدف پوشش بخش اعظمی از هزینه های خدمات درمانی و سلامت اولیه و جانبی است. دولت تا بخش زیادی از هزینه ها (تا سقف 67 درصد) را به واسطه مدیکر و سایر برنامه ها پوشش می دهد.
نظام سلامت و خدمات درمانی در کشور استرالیا یکی از جامعترین و کامل ترین نظام های خدماتی در جهان بوده و خدمات پیشنهادی این نظام جامع از سلامت عمومی و پیشگیری از بیماری ها گرفته تا درمان بیماری های حاد در حوزه های تخصصی و بیمارستانی و مراقبتی تنوع دارد. این نظام درمانی دو بخش مهم یعنی نظام سلامت عمومی و خصوصی دارد که در زمان نیاز افراد به هر یک از آنها یا به صورت همزمان به هر دو دسترسی خواهند داشت.

حتما بخوانید:  ایالت استرالیای غربی ؛ از آشنایی تا مهاجرت

نظام سلامت عمومی و خصوصی

این بخش از خدمات بهداشتی و درمانی از مولفه های مختلفی نظیر بیمارستان های دولتی، خدمات اجتماعی، سازمان های بهداشتی و سلامت وابسته که تحت مالکیت دولت هستند تشکیل شده است. مردم در کشور استرالیا در نظام سلامت عمومی به صورت رایگان یا به هزینه های خیلی کم به خدمات درمانی دسترسی دارند.
از سویی دیگر، نظام خصوصی سلامت در بر گیرنده تامین کنندگان خدمات درمانی و بهداشتی است که مالکیت و مدیریت ان خصوصی بوده و شامل بیمارستان های خصوصی، متخصصین پزشکی و بخش سلامت وابسته و داروخانه ها است. خدماتی که افراد در این بخش به آن دسترسی دارند از سوی نظام خصوصی شامل ترکیبی از دولت و نهادهای خصوصی تامین هزینه می شود که عبارتند از:

  • بیمه خصوصی سلامت که هزینه آن را افراد پرداخت می کنند
  • سازمان های خصوصی سلامت و بهداشت
  • افرادی که مستقیما بابت درمان شخصی هزینه می کنند
  • ابتکارعمل در بخش دولتی برای تامین بیمه خصوصی سلامت
  • سایر منابع مالی دولتی و خصوصی

خدمات درمانی در استرالیا

پیشرفت های اخیر در کشور استرالیا این کشور را در حوزه خدمات درمانی از بسیاری از کشورهای جهان متمایز ساخته است. به عنوان مثال، این کشور در صنعت درمانی و پزشکی به عنوان پیشرو در ارائه خدمات درمانی به شیوه های مختلفی این خدمات را در اختیار عموم مردم و حتی مهاجرین قرار می دهد. یکی از شیوه های تامین خدمات درمانی به شیوه دیجیتال است. این بخش به سه شکل ارائه پرونده دیجیتال پزشکی، خدمات درمانی تلفنی و تجویز دارو به شیوه الکترونیک تفکیک می شود. البته خدمات درمانی به شیوه حضوری نیست به صورت گسترده در بخش ملی ارائه می شود و متقاضیان دریافت خدمات سلامت همواره از این خدمات بهرمند می شوند.

خدمات درمانی در کشور استرالیا توسط منابع مختلف تامین می شوند که شامل بخش های زیر هستند:

  • خدمات درمانی اولیه (مراقبت های بهداشتی پایه) توسط متخصصین عمومی
  • خدمات درمانی تخصصی از سوی متخصصین پزشکی و درمانی
  • فعالین در حوزه سلامت عمومی در حوزه خدمات جانبی درمانی و بهداشتی
  • خدمات مراقبتی از سوی پرستاران

همچنین تامین کنندگان خدمات درمانی در این کشور شامل اقشار مختلفی از جمله پزشکان و متخصصین درمانی و پزشکی، دندان پزشکان، پرستاران، دستیاران در حوزه درمان و بهداشت و همچنین کارمندان بخش سلامت عمومی می باشند. با توجه به اینکه خدمات درمانی در کشور استرالیا شامل دو بخش خصوصی و دولتی می باشد، لازم است تا جزییات دقیق هر یک از این بخش ها به صورت کامل و جامع بررسی شوند. در ادامه این مقاله با برخی حقایق در خصوص خدمات درمانی و مسائل مهم در این حوزه از جمله مدیکر در کشور استرالیا آشنا خواهید شد.

حتما بخوانید:  بهترین کشور برای مهاجرت مهندس کشاورزی

مدیکر در استرالیا

مدیکر در واقع یک طرح بیمه خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی سراسری در کشور استرالیا است که بودجه آن از طریق دولت تامین شده و توسط خدمات دولتی کشور استرالیا اجرایی می شود. مدیکر یکی از شیوه های اصلی ارائه دسترسی به خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی در کشور استرالیا است که تنها افراد دارای اقامت دائم و شهروندان کشور استرالیا و نیوزلند به این خدمات دسترسی دارند. دسترسی شهروندان و افراد دارای اقامت دائم کشور استرالیا به خدمات مدیکر به صورت کامل یا پوشش بخشی از خدمات مورد نیاز و هزینه های خدمات مراقبت های درمانی اولیه در نظام سلامت عمومی یا خصوصی است. به علاوه، دولت استرالیا لیستی از کشورهایی که به مدیکر در این کشور دسترسی دارند را در لیستی با عنوان کشورهای عضو توافقنامه همکاری متقابل در حوزه خدمات درمانی منتشر کرده و شامل کشورهای بلژیک، فنلاند، ایتالیا، مالتا، نیوزلند، نروژ جمهوری ایرلند، اسلوونی، سوئد و انگلستان (شامل انگلیس، ولز و اسکاتلند) می باشد. شهروندان این 11 کشور در زمان حضور موقت در کشور استرالیا از این خدمات بهرمند بوده و می توانند با یارانه های دولتی از خدمات درمانی بهرمند شوند. کلیه شهروندان استرلیا و نیوزلند نیز می توانند در بیمارستان ها و درمانگاه های دولتی به صورت کاملا رایگان از خدمات درمانی استفاده کرده و کلیه خدمات مورد نیاز آنها تحت برنامه مدیکر پوشش داده خواهد شد.
از سویی دیگر، خدمات درمانی تخصصی و مراقبت های بهداشتی جانبی نیز به صورت جزیی تحت پوشش مدیکر بوده که شامل خدمات روان درمانی، روان شناختی، بینایی سنجی، فیزیوتراپی و شنوایی سنجی می شوند. البته باید توجه داشت که خدمات دندان پزشکی تحت پوشش این طرح نیست. لیست کامل خدمات تحت پوشش، هزینه های اجرایی استاندارد بابت خدمات و میزان پوشش هر یک از خدمات توسط مدیکر در لیستی با عنوان لیست مزایای مدیکر گزارش شده است. همچنین باید بدانید درصورتی که خدماتی تحت پوشش مدیکر نباشد، توسط بیمه های خصوصی سلامت پوشش داده می شود که هزینه های ان تا بخش زیادی با یارانه های دولت استرالیا برای شهروندان استرالیا تعدیل می شود.

لیست مزایای مدیکر

مدیکر هزینه هر یک از خدمات درمانی و بهداشتی را تحت عنوان لیست مزایای مدیکر گزارش کرده که به صورت آنلاین و رایگان در اختیار تمام افراد قرار می گیرد. این هزینه ها شامل هزینه استاندارد دولتی بابت دریافت یک خدمت درمانی ویژه است. مجموع عمومی پزشکی در کشور استرالیا با همکاری اتحادیه پزشکان لیستی مشابه در خصوص خدمات درمانی و هزینه ها منتشر کرده که شامل هزینه مشاوره و مساعدت در حوزه درمانی است. لیست مزایای مدیکر که نیاز است بدانید به شرح زیر است:
تخفیف استاندارد
اولین بخشی که باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید تخفیف های استاندارد و سقف هر یک از انها است. تخفیف استاندارد در طرح مدیکر یا مزایای این طرح شامل 100 درصد هزینه های متخصص عمومی، 85 درصد از خدمات متخصصین پزشکی و 75 درصد از هزینه های بیمارستان خصوصی است. در این طرح، متخصصین حوزه سلامت به صورت مستقیم هزینه های خود را بر اساس تعرفه های تعیین شده از مدیکر دریافت می کنند و با مدیکر در این خصوص توافق می کنند.

حتما بخوانید:  مهاجرت مهندس نفت به استرالیا

خدمات جانبی درمانی

مساله دوم خدمات جانبی درمانی است که برای بسیاری از افراد اهمیت بسزایی دارد. بخشی از خدمات تخصصی و جانبی در حوزه درمان و سلامت دست کم تحت پوشش مدیکر بوده که به بیماران با بیماری های مزمن محدود شده است. البته شرط اصلی این گروه از بیماران آن است که خدمات تخصصی عمومی انها باید تحت پوشش برنامه مدیریت متخصصین عمومی یا برنامه های مراقبت گروهی باشد. خدماتی مانند بینایی سنجی، فیزیوتراپی و شنوایی سنجی تحت شرایط مزبور تحت پوشش مدیکر هستند در حالیکه بسیاری از خدمات دندانپزشکی در این طرح جایی ندارند.
مابه التفاوت هزینه های تحت پوشش و هزینه هایی که به عهده بیماران است
بخشی مهمی که شما می بایست به خوبی از آن اطلاع داشته باشید مابه التفاوت هزینه هایی که شما پرداخت کرده و بخشی است که مدیکر آن را پوشش می دهد. جالب است بدانید به دلیل افزایش هزینه های خدمات درمانی و بهداشتی در سال های گذشته، این هزینه های مابه التفاوت نیز طبیعتا افزایش داشته ولی مزایای طرح مدیکر همچنان همچون گذشته ثابت مانده است. بیمارن در این طرح می توانند تا 85 درصد از هزینه هایی که شخصا پرداخت می کنند را از مدیکر پس بگیرند.

شبکه های ایمنی مدیکر

طرح مدیکر به منظور تامین پوشش بیشتر برای کسانی که بابت خدمات درمانی هزینه های بیشتری پرداخت می کنند طرح شبکه های ایمنی را راه اندازی کرده است. جالب است بدانید این شبکه ها در واقع زمانی که آستانه هزینه های سالیانه خانواده یا فرد از خدمات مدیکر بیشتر شود، مبلغی را به بیماران برمی گرداند. این شبکه ایمنی با تعمیم خدمات برای خانواده ها تنها در دسترس شهروندان استرالیایی خواهد بود. همچنین باید بدانید که شاخص هزینه مشتریان هر سال در تاریخ 1 ژانویه (10 دی ماه هر سال) از سوی دولت تعیین کننده آستانه هزینه های خدمات درمانی هر فرد یا خانواده خواهد بود.

جمع بندی

مهاجرت به استرالیا انتخابی منطقی و در راستای تحقق اهداف تحصیلی و شغلی، یک گزینه عالی است. با توجه به اینکه هدف بسیاری از مهاجرین به این کشور اخذ اقامت دائم کشور استرالیا یا نیوزلند است، بنابراین داشتن اطلاعات کافی در زمینه مزایای اقامت دائم این کشور به شما عزیزان کمک می کند تا برای آینده خود تصمیمات بهتر و منطقی تر بگیرید. با این حال، همواره لازم است تا اطلاعات مورد نیاز را از منابع معتبر پیدا کنید. موسسه مهاجرتی رهپویان مهاجر در این مقاله بهترین اطلاعات ممکن در خصوص خدمات درمانی و طرح مدیکر در کشور استرالیا را در اختیار شما قرار می دهد تا با دانشی کافی مسیر آینده مهاجرتی خود را ترسیم کرده و برای تحقق اهداف خود تلاش کنید. شما عزیزان می توانید در خصوص جزییات هر یک از مطالب فوق با مراجعه به مقالات اینترنتی، منابع معتبر از جمله وب سایت دولت استرالیا، اداره مهاجرت و یا مرکز خدمات درمانی و بهداشتی و وزارت بهداشت این کشور اطلاعات جامع و دقیق تری کسب نمایید. همچنین می توانید با ما در خصوص اطلاعات مورد نیاز خود در ارتباط باشید. هدف ما ارائه بهترین خدمات در کمترین زمان و با کمترین هزینه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.