بیمه‌ی درمانی در کانادا – مدی کر(Medicare‌) چیست؟

0

سیستم فراگیر مراقبت‌های درمانیِ کانادا

اگر شهروند کانادا شوید یا اقامت دائم این کشور را بگیرید، می‌توانید برای بهره‌مندی از بیمه‌ی خدمات درمانیِ عمومی درخواست دهید. با این بیمه، هنگام استفاده از اکثر خدمات درمانی و بهداشتی، نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت. هزینه‌های سیستم فراگیر مراقبت‌های درمان، از طریق مالیات‌ها تامین می‌شود. هنگام استفاده از هر یک از خدمات درمانی و بهداشتیِ عمومی، باید کارت بیمه‌ی سلامت خود را به بیمارستان یا کلینیک مربوطه نشان دهید.

استان‌ها و قلمروهای مختلف کانادا، طرح‌های مختلفی برای بیمه‌ی درمانی دارند. از این رو حتما باید اطلاع داشته باشید که کارت بیمه‌ی سلامت شما، چه مواردی را پوشش می‌دهد. در تمام استان‌ها و قلمروها، خدمات پزشکیِ اورژانس، رایگان هستند و حتا اگر شما کارت بیمه‌ی سلامت هم نداشته باشید، می‌توانید از این خدمات رایگان استفاده کنید. البته بسته به وضعیت مهاجرت‌تان، ممکن است با محدودیت‌هایی جزئی در این زمینه مواجه شوید.

اگر به مشکل اورژانسی برخوردید، خود را به اولین بیمارستان برسانید. اگر در استانی که محل سکونت خودتان نیست به کلینیک بروید، ممکن است هزینه‌ی درمان را از خودتان بگیرند.

سیستم بیمه‌ی سلامتی کانادا با عنوان مِدی‌کِر(Medicare‌) شناخته می‌شود. مِدی‌کِر در کانادا یک برنامه با بودجه‌ی دولتی است که بیمه‌ی سلامت را برای تمام شهروندان و مقیمان دائم کانادا (صرف‌نظر از این که بیمه‌شونده، شاغل است یا بیکار، و صرف‌نظر از میزان استطاعت مالی بیمه‌شوند) ارایه می‌دهد. اگر با مجوز کار یا تحصیل در کانادا زندگی می‌کنید هم، در بیشتر موارد، بیمه سلامت شما را پوشش خواهد داد. و اگر عادت به پرداخت هزینه‌های بالای بیمه‌ی سلامت در کشور خود دارید، پس حتماً از هزینه‌های بیمه سلامت در کانادا شگفت‌زده خواهید شد.

اما هزینه‌ی بیمه سلامت چقدر است؟ در بیشتر استان‌های کانادا، بیمه پوشش خدمات اصلی، هزینه‌ای ندارد. بله دقیقا درست است، هزینه‌ی آن صفر است. حتا در استان‌هایی که هزینه‌ای باید برای بیمه سلامت پرداخت شود، در مقایسه با هزینه‌های بیمه‌ی سلامت در بسیاری از کشورهای دیگر، بسیار ناچیز به نظر می‌رسد.

روش کار بیمه سلامت

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که یک تازه وارد به کانادا باید انجام دهد این است که برای برخورداری از پوشش بیمه سلامت اقدام کند. اگر شما با داشتن یک شغل به کانادا آمده‌اید، کارفرمای شما به طور معمول ترتیب بیمه‌ی سلامت شما را می‌دهد و حق بیمه‌ی سلامتتان از حقوقتان کسر می‌شود. اگر شما خویش‌فرما هستید یا هنوز شغلی ندارید، باید تقاضا بدهید و هزینه بیمه‌ی سلامتی‌تان را از طریق آژانس سلامت استانی بپردازید.

در بیشتر استان‌ها، افراد تازه‌وارد قبل از اینکه واجد شرایط پوشش بیمه سلامت شوند باید یک دوره‌ی انتظار سه ماهه را بگذرانند. پس باید مطمئن شوید که بیمه‌ا‌ی که برای سفر اول‌تان از کشور خودتان دریافت کرده‌اید، در مدت انتظار مذکور، شما و خانواده‌تان را در کانادا پوشش خواهد داد. اگر چنین بیمه‌ای ندارید، باید تحقیق کنید و یک برنامه‌ی موقت بیمه بیابید، که در مدت زمان انتظار برای دریافت بیمه‌ی کانادایی، بیمه‌ی سلامت ارائه می‌دهد. موسسه‌ی زندگی و بیمه‌ی سلامت کانادا (www.clhia.ca) اطلاعاتی در مورد شرکت‌هایی که بیمه‌ی سلامت موقت ارائه می‌دهند، در اختیارتان می‌گذارد.

ادارات بهداشت استانی و قلمرویی

برای اطلاع از شرایط درخواست و هزینه‌های مدیکر و کسب هر نوع اطلاعات دیگر در این زمینه، می‌توانید به وب‌سایت اداره‌ی مربوطه مراجعه کنید. در ادامه، فهرست این ادارات را بر حسب استان و قلمرو آورده‌ایم که کلیک بر روی هر یک از این نام‌ها، شما را مستقیما به وب‌سایت آن اداره می‌رساند.

بیمه‌های تکمیلی

طرح‌های بیمه‌ی سلامتِ دولت، دسترسی افراد به خدمات درمانیِ پایه و اصلی را فراهم کرده است. اما می‌توانید افزون بر این خدمات، از بیمه‌های دیگر نیز به عنوان بیمه‌ی تکمیلی استفاده نمایید تا از خدماتی که تحت پوشش مدیکر نیستند بهره‌مند شوید.

رایج‌ترین طرح‌های بیمه‌ی تکمیلی، مواردی هستند که هزینه‌های زیر را پوشش می‌دهند:

  • داروهای تجویزشده
  • خدمات دندان‌پزشکی
  • فیزیوتراپی
  • خدمات آمبولانس
  • عینک و بینایی‌سنجی

اگر شاغل هستید، احتمالا کارفرمای شما با یکی از شرکت‌های خصوصی قراردادی دارد که می‌توانید از آن برای پوشش بیمه‌ی تکمیلی خود استفاده کنید.

پوشش بیمه‌ی سلامت برای اشخاصِ تحت حفاظت یا متقاضیان پناهندگی

در برخی موارد، دولت در برنامه‌ی بهداشتِ فدرال، به اشخاص خاصی پوشش موقت بیمه‌ی سلامت می‌دهد. این اشخاص عبارت‌اند از:

  • پناهندگان
  • اشخاصِ تحت حفاظت
  • متقاضیان پناهندگی

این بیمه‌ی موقت، تا زمانی که شخص، از طریق استان، قلمرو یا شرکت‌های خصوصی، تحت پوشش بیمه‌ی سلامت درآید، خود وی و وابستگانش را پوشش خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.