مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا

مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

مهندسی متالورژی یکی دیگر از رشته‌های مورد نیاز و پرطرفدار در بحث مهاجرت مهندسین به کانادا است. از این رو، این نوشتار به بررسی و تحلیل شرایط و روش‌های مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا می‌پردازد. 

مهندسین متالورژی وظیفه تحقیق و مطالعه در مورد ویژگی های مواد فلزی و غیرفلزی را بر عهده دارند. به علاوه آنها مسوول برنامه ریزی، طراحی و توسعه ماشین آلات و فرآیندهای ضروری برای استخراج، تصفیه و فرآوری فلزات، آلیاژها و سایر مواد مانند سرامیک، نیمه هادی ها و مواد کامپوزیت هستند. از آنجا که کانادا از غنای بسیاری در زمینه انواع معادن فلزی و غیرفلزی بهره مند است، در کنار مهندسی معدن مهندسی متالورژی نیز رشته ای پرتقاضا در این کشور می باشد. به همین دلیل هم هست که نام این رشته در لیست مشاغل اکسپرس اینتری کانادا آمده است. و همین امر باعث می شود که مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا از طریق برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا ممکن شود.

مهارت های شغلی برای مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا
مهارت های شغلی برای مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا

مهارت های شغلی برای مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا

بسته به اینکه مهندس متالورژی در چه بخشی مشغول به کار شود، و چه کاری به او سپرده شود، باید مهارت های متفاوتی داشته باشد. اما در مجموع می توان برخی مهارت های مورد نیاز مهندسین این رشته را در فهرست زیر خلاصه نمود:
• کار با تجهیزات فنی و آزمایشگاهی
• تحلیل داده ها
• مدیریت
• فن بیان حرفه ای
• مشاوره
• نوآوری
• دانش مکانیک و ماشین
• دانش شیمی
• دانش طراحی، پردازش و تولید

تخصص شغلی مورد نیاز مهندسین متالورژی در کانادا

با توجه به اینکه مهندسی متالورژی یک رشته پردامنه است و با انوع مواد فلزی و غیرفلزی و تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز آنها سر و کار دارد، مهندسین این رشته می توانند در زمینه های مختلفی متخصص شوند و در همان زمینه به ادامه فعالیت بپردازند. برخی از تخصص های موجود برای مهندسین این رشته در کانادا به قرار زیر است:
• ایجاد فرایندهای لازم برای استخراج و پالایش فلزات از سنگ معدن
• تحقیق در مورد خواص مواد
• طراحی فرآیندهای تولید و تصفیه حرارتی فلزات، آلیاژها، سرامیک و سایر مواد
• انجام تحقیقات تحلیلی شیمیایی و فیزیکی، تجزیه و تحلیل شکست، انجام آزمایش های مربوطه و اقدامات کنترل خوردگی
• آزمایش تولید و کنترل عملیات پالایش فلز، ذوب و ریخته گری فلزات

مسیر شغلی بعد از مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا
مسیر شغلی بعد از مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا

مسیر شغلی بعد از مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا

کد شغلی مهندسی متالورژی در NOC یا سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا 2142 است.

مهندسین رشته متالورژی و مواد در ابتدای مسیر شغلی خود باید به عنوان یک مهندس تازه کار یا جونیور فعالیتشان را آغاز کنند. در این حالت آنها حتما باید تحت نظارت یک مهندس ارشد باشند. و لازم است که در بخش های مختلف کار کنند و به کسب تجربه و مهارت بپردازند. بعد از گذشت این دوره کاری و با در دست داشتن مهارت و سابقه کاری لازم یک مهندس تازه کار می تواند یک مهندس حرفه ای شود. لازمه کسب عنوان مهندس حرفه ای عضو شدن در یکی از سازمان های نظام مهندسی در کانادا است. لازم به ذکر است که استان ها و قلمروهای کانادا هریک نظام مهندسی خاص خود را دارند که قوانین و شرایط عضویتش با دیگری متفاوت است.
مهندسین متالورژی می توانند در شرکت‌های مشاوره مهندسی، معدن، شرکت‌های تولید فلز و ساخت، و یا در موسسات دولتی، تحقیقاتی و آموزشی استخدام شوند.

مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا با استفاده از اکسپرس اینتری

اگر یک مهندس متالورژی بتواند با جست و جو در سایت های کاریابی کانادایی یک موقعیت شغلی برای خود بیابد، که منجر به دریافت یک پیشنهاد شغلی شود، شانس بسیار زیادی آورده است. چرا که دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی می تواند به راحتی منجر به دریافت مجوز کار و در نهایت اقامت در کانادا شود.
اما در صورتی که نتوانید پروسه بالا را طی کنید یا زمان کافی برای انجام این کار نداشته باشید، به راحتی می توانید از طریق برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید. این برنامه در جهت جذب نیروی کار ماهر یا اسکیل ورکر کانادا طراحی شده و یک برنامه امتیاز محور است. به این صورت که مهندسین متالورژی که متقاضی اقامت در کانادا از این طریق هستند، بر اساس فاکتورهای زیر امتیاز دهی می شوند:

• سن
• تحصیلات
• سابقه کار
• برخورداری از پیشنهاد کار معتبر
• مهارت در یکی از دو زبان انگلیسی و فرانسوی
• انطباق پذیری
سپس افرادی که از فاکتورهای بالا در مجموع امتیاز حداقل 67 را به دست آورند، نامشان وارد بانک متقاضیان اکسپرس اینتری می شود. در این مرحله مجددا و این بار با معیار CRS یا سیستم رتبه بندی جامع ارزشیابی می شوند. افرادی که بتوانند از این مرحله امتیاز بالای 600 را به دست آورند، برای دریافت اقامت دائم کانادا معرفی می شوند.

مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا با ویزای استارت آپ

مبنای وجود استارت آپ ایده خلاقانه‌ای است که این قابلیت را دارد که بر اساس آن یک بیزینس سودآور را پایه‌ریزی نمود. بر همین منوال، هدف از ویزای استارت آپ کانادا هم جلب افرادی است که در زمینه‌های مختلف، صاحب ایده‌های خلاقانه و سودآور هستند و می‌توانند به صورت یک بیزینس کوچک یا یک شرکت دانش‌بنیان، از آن ایده یک محصول یا نوعی از خدمات استخرج نموده و از این طریق کسب درآمد کنند. در کنار دیگر مشاغل، مهندسین متالورژی هم اگر در زمینه‌های مختلف کاری خود، بتوانند طرحی خلاقانه ارائه دهند که درآمدزا نیز باشد، صلاحیت دریافت اقامت دایم کانادا از طریق ویزای استارتاپ را خواهند داشت.

توجه داشته‌باشید که اگر متقاضی این روش مهاجرتی هستید، باید بتوانید نوآورانه بودن و درآمدزا بودن ایده‌ی استارتاپی خود را ثابت کنید. برای این کار، مهم‌تر از همه این است که موفق شوید سازمان‌های مسئول رسیدگی به درخواست خود را متقاعد کنید که ایده‌ی جدید سودآوری دارید که در سطح ملی و بین‌المللی قابل طرح است. سپس لازم است که حمایت یکی از سازمان‌های اسپانسر در کانادا را جلب کنید تا آنها یک نامه حمایتی به شما تحویل دهند. ارائه این نامه‌ی حمایتی به اداره مهاجرت کانادا، از اساسی‌ترین ضروریات برای تقاضای دریافت ویزای استارتاپ کانادا است. به عبارتی، این نامه  نشان دهنده تمایل یک سازمان اسپانسر کانادایی به سرمایه گذاری روی ایده شما و پرداخت هزینه‌های لازم برای تاسیس بیزینس مربوط به آن است.

سازمان‌های اسپانسر استارتاپ‌ها در کانادا

سازمان‌های اسپانسر متفاوتی در کانادا سیاست حمایت از ایده‌های استارت‌آپی متقاضیان در زمینه‌ی مهندسی مواد را در پیش گرفته‌اند. آنها سرمایه‌ی لازم برای راه‌اندازی استارت‌آپ‌های مرتبط با این رشته را در اختیار صاحبان ایده‌ها قرار می‌دهند. هر کدام از این سازمان‌های اسپانسر، سقف معینی را برای ماکزیمم کمک‌های مالی خود در نظر می‌گیرند. بر همین اساس سازمان‌های اسپانسر کانادایی را به سه گروه عمده تقسیم می‌کنیم: صندوق‌های سرمایه‌گذاری (تا سقف 200.000 دلار)، گروه‌های سرمایه‌گذاری (تا سقف 75.000 دلار)، و گروه‌ها یا انکوباتورهای تجاری (تا 130.000 دلار).

یک مهندس متالورژی که در زمینه کاری خودش ایده‌ای نو و سودآور دارد، برای دریافت اقامت دایم از طریق ویزای استارتاپ، باید بتواند از یکی از این سازمان‌های اسپانسر نامه‌ای دریافت کند که نشان دهد سازمان مذکور حمایت مالی از ایده او تا سقف تعیین شده‌ی خود را، تضمین می‌کند. هر یک از گروه‌ها، شامل سازمان‌ها، صندوق‌ها و گروه‌های تجاری بسیاری می‌شود. بسته به اینکه طرح شما در چه زمینه‌ای از زمینه‌های موادمتالورژی باشد و به چه میزان سرمایه برای راه‌اندازی نیاز داشته‌باشد، اداره مهاجرت کانادا هنگام درخواست ویزای استارت‌آپ، شما را به یکی از سازمان‌های اسپانسر معرفی می‌کند. 

یکی از جذابیت‌های استفاده از روش مهاجرتی ویزای استارتاپ برای همه مشاغل از جمله برای مهندسین مواد این است که متقاضی در این روش از همان ابتدا اقامت دایم کانادا را دریافت می‌کند. و از آن جذاب‌تر اینکه این اقامت دائم به هیچ وجه به موفقیت شما در تجارتی که راه انداخته‌اید، ندارد.

به عبارت دیگر اگر بتوانید مسئولین مربوطه را متقاعد کنید که صاحب ایده‌ای نوآورانه و سودآور در زمینه‌ی مهندسی مواد هستید، و اگر موفق شوید که از یکی از سازمان‌های اسپانسر کانادایی نامه‌ی حمایتی بگیرید، و در نهایت این دستاوردهای شما منجر به دریافت اقامت دائم کانادا شود، هرگز این اقامت دائم را به خاطر ورشکستگی در بیزینستان از دست نخواهید داد.

مدارک اصلی و لازم برای درخواست ویزای استارتاپ جهت مهاجرت مهندسین موادمتالورژی به کانادا

در یک نگاه کلی، می‌توان شرایط و مدارک لازم برای درخواست ویزای استارت آپ جهت مهاجرت مهندسین موادمتالورژی به کانادا را، در فهرست زیر خلاصه نمود:

  • ارائه نامه‌ی حمایتی دریافتی از یکی از سازمان‌های اسپانسر کانادایی
  • ارائه مدرک تحصیلی دانشگاهی در هریک از مقاطع در رشته مهندسی موادمتالورژی
  • ارائه مدرک زبان (با می‌نیمم نمره‌ای معادل با  (CLB 5
  • ارائه مدارکی برای نشان دادن تمکن مالی در جهت گذران زندگی یک‌ساله متقاضی و خانواده‌اش در کانادا
  • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
  • ارائه نتیجه‌های مربوط به آزمایش‌های پزشکی در کشور کانادا
  • ارائه تعهد مبنی بر به ثبت رساندن یک بیزینس جدید در کشور کانادا پس از دریافت اقامت دائم

با نگاهی به موارد بالا درمی‌یابیم که شرط مطرح شده در مورد اول، یا داشتن نامه‌ی حمایتی، فرایند پیچیده و زمان‌بری است که لازمه آن برخی شروط و تعهدات از جانب متقاضی است. واضح است که مدارک و شرایط معمولی‌ای که برای درخواست هر ویزایی ضروری هستند (مانند گذرنامه، گواهی ازدواج، تست بیومتریک،…) نیز به فهرست فوق افزوده می‌شوند.

بهترین استان ها برای مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا
بهترین استان ها برای مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا

بهترین استان ها برای مهاجرت مهندسین متالورژی به کانادا

در میان دیگر استان های کانادا کبک، انتاریو و بریتیش کلمبیا بهترین بازار کار را برای مهندسین متالورژی دارند. به همین دلیل بد نیست سری به لینک های زیر بزنید تا با شرایط و قوانین نظام مهندسی در هریک از این استان ها آشنا شوید:
• نظام مهندسی استان کبک:
Ordre des ingénieurs du Québec
• نظام مهندسی استان انتاریو:
Professional Engineers Ontario
• نظام مهندسی استان بریتیش کلمبیا:
Association of Professional Engineers and Geoscientists of British Columbia

متوسط حقوق مهندسین متالورژی در کانادا
متوسط حقوق مهندسین متالورژی در کانادا

متوسط حقوق مهندسین متالورژی در کانادا

میزان حقوقی که یک مهندس متالورژی می تواند در کانادا دریافت کند به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله سابقه کاری فرد، میزان تخصص ها و مهارت هایش، آشنایی او با تکنولوژی ها و نرم افزارهای جدید، نوع مکانی که در آن کار می کند، و نوع کاری که در آن مکان انجام می دهد.

با این حال می توان گفت که یک مهندس متالورژی کمترین حقوق دریافتی اش برابر با ۲۵ دلار در ساعت و حداکثر حقوق دریافتی اش ۷۲.۱۲ دلار در ساعت است. به عبارت دیگر متوسط حقوق دریافتی او برابر با ۴۰.۸۷ دلار در ساعت خواهد بود.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *