بیش از 500.000 شغل در سه‌ماهه‌ی اولِ سال 2019، در کانادا خالی‌ ماند!

بیش از 500.000 شغل در سه‌ماهه‌ی اولِ سال 2019، در کانادا خالی‌ ماند!

به گزارش رهپویان مهاجر و به نقل از اداره‌ی آمار کانادا، 80 درصد از تمام فرصت‌های شغلیِ دائمی در کانادا، خالی مانده‌اند.  در سه‌ماهه‌ی اول سال 2019، تعداد کل فرصت‌های شغلیِ خالی در کانادا، به نسبت دوره‌ی مشابهِ سال قبل، در شش استانِ این کشور، افزایش یافته است.

فرصت‌های شغلیِ خالی در سه‌ماهه‌ی اولِ سال 2019، به 506.000 رسیده که این رقم، 44.000 مورد بیش‌تر از مدت مشابه در سال 2018 است. سه‌ماهه‌ی اولِ سال 2019، در واقع، دهمین دوره‌ی سه‌ماهه‌ و متوالی است که فرصت‌های شغلیِ خالی، هم‌چنان نرخ افزایشی و صعودی داشته‌اند.

اداره‌ی آمار کانادا می‌گوید که تقریبا 80 درصد از این فرصت‌های شغلیِ خالی، مربوط به شغل‌های دائمی هستند. کارفرمایانِ سراسر کانادا، به دلیل کهن‌سال‌ شدن جامعه‌ی کانادا و افزایش تعداد کارکنانی که به سن بازنشستگی نزدیک می‌شوند، با مشکل کمبود نیروی کار مواجه‌اند.

یکی از اصلی‌ترین واکنش‌های دولت فدرال به این چالش، آن است که تصمیم گرفته سطح مهاجرت را در سه سال آینده افزایش دهد و شمار بیشتری از متقاضیان مهاجرت به کانادا را در قالب برنامه‌های مهاجرت، بپذیرد. بیشترین میزان فرصت‌های شغلیِ خالی، متعلق به استان‌های کبک، اونتاریو و بریتیش کلمبیا است.

بیشترین نرخ فرصت‌های شغلیِ خالی در کانادا در سه‌ماهه‌ی اول سال 2019، مربوط به استان کبک است که در دوره‌ی سه‌ماهه‌ی مذکور، 21.400 فرصت شغلیِ خالی به فرصت‌های شغلی قبلی‌اش اضافه شده، و این بدان معناست که کبک، نیاز به افزایشِ 23 درصدیِ نیروی کار دارد.

اداره‌ی آمار کانادا می‌گوید که بیش از نیمی از این فرصت‌های شغلیِ خالی، در سه بخش پراکنده شده‌اند: بخش مراقبت‌های درمانی و مددکاری اجتماعی، بخش تولید و اقامت، و بخش خدمات غذایی. نواحی اقتصادی کبک (لا موریس و لائورنتید) از نظر فرصت‌های شغلیِ خالی (در مقایسه با سه‌ماهه‌ی اول سال 2019) در رتبه‌های اول و سومی مناطقی قرار گرفته‌اند که نیاز به نیروی کار دارند.

نیاز ناحیه‌ی اقتصادیی لا موریس به نیروی کار، 4/89 درصد افزایش یافته، که این میزان برای ناحیه‌ی لائورنتید، 1/57 درصد بوده است. رتبه‌ی دوم از نظر بیشترین نرخ افزایش نیاز به نیروی کار در کانادا، متعلق به اونتاریو است که بیش از همه، به نیروی کار در حوزه‌های خدمات درمانی و مددکاری اجتماعی، خرده‌فروشی، خدمات حرفه‌ای، علمی و فنی، و خدمات اقامت و صنایع غذایی نیاز دارد.

طبق همین گزارش، بریتیش کلمبیا نیز به 9300 نیروی کار جدید برای فرصت‌های شغلیِ خالیِ خود نیاز دارد که این نیاز، در حوزه‌های حمل و نقل و انبارداری، و خدمات حرفه‌ای، علمی و فنی، بیش از سایر حوزه‌ها است.

نرخ افزایش نیاز به نیروی کار در بریتیش کلمبیا در سه ماهه‌ی اول سال جاری، 4/4 درصد افزایش داشته است. اداره‌ی آمار کانادا می‌گوید این افزایش، بیش از سایر استان‌ها و نواحی کاناداست و همین امر سبب شده نرخ فرصت‌های شغلیِ خالی در این استان، بالاتر از میانگین کل کشور (1/3 درصد) باشد.

فرصت‌های شغلیِ دائمی

اداره‌ی آمار کانادا گزارش کرده است که 9/79 درصد از فرصت‌های شغلیِ خالی در سه‌ماهه‌ی اول سال جاری، مربوط به شغل‌های دائمی است، و این درصد، کمابیش مشابه سه‌ماهه‌ی اول سال گذشته (2018) است.

شغل دائمی به شغلی گفته می‌شود که انتظار می‌رود فرد، تا زمانی که خودش مایل است، بتواند در آن شغل به کار ادامه دهد. اداره‌ی آمار کانادا بیان می‌کند که شغل‌های دائمی، معمولا «دستمزدهای بالاتر و مزایای بیشتر دارند و احتمالِ این‌که کارفرما برای آموزشِ افرادِ دارای شغل‌های دائمی، سرمایه‌گذاری نماید، بیش از شغل‌های موقتی است».

اکثر شغل‌های دائمیِ خالی در کانادا، شغل‌های موجود در حوزه‌های مدیریت و تولید هستند.

افزایش فرصت‌های شغلیِ خالی در 7 بخش از 10 بخش صنعتی

در 7 بخش از 10 بخشِ صنعتیِ موجود، فرصت‌های شغلیِ خالی در مقایسه با سه‌ماهه‌ی اول سال 2018 افزایش یافته است. اداره‌ی آمار کانادا می‌گوید که بیشتری افزایش، متعلق به حوزه‌های مراقبت‌های درمانی و خدمات اجتماعی، و بخش خدماتِ حرفه‌ای، علمی و فنی بوده است.

در بخش مراقبت‌های درمانی و خدمات اجتماعی، تعداد فرصت‌های شغلیِ خالی، 9900 مورد بیشتر از سه ماهه‌ی اول سال گذشته شده است و در این زمینه، مشاغلی چون پرستاری و مراقبت‌های خانگی، بیشترین نیاز را به نیروی کارِ تازه‌وارد دارند. بیشترین سهمِ این افزایشِ فرصت‌های شغلیِ خالی، متعلق به استان‌های کبک و اونتاریو است و بعد از آن‌ها، نووااسکوتیا و پرینس ادوارد، در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

فرصت‌های شغلی خالی در بخش خدماتِ حرفه‌ای، علمی و فنی، به نسبت سه ماهه‌ی اول سال 2018، در اکثر استان‌ها چیزی در حدود 9100 مورد (28 درصد) افزایش داشته است. این بخش، سریع‌ترین رشد را داشته و در بین تمام بخش‌های صنعتی، بیشترین نیاز را به نیروی کار جدید دارد.

میانگین دستمزدِ پیشنهادی برای فرصت‌های شغلیِ خالی در این بخش، بین 20/1 دلار (2/4 درصد) تا 10/30 دلار برای هر ساعت کار، افزایش داشته است که این میزان افزایش دستمزد، بیشترین نرخ افزایش در تمام بخش‌های ده‌گانه‌ی صنعتی بوده است. نیاز به نیروی کار جدید در بخش‌های تولید، خرده‌فروشی، خدمات اقامتی و غذایی، و خدمات آموزشی نیز در سه‌ماهه‌ی اول سال 2019، افزایش قابل توجهی داشته است

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
رهپویان مهاجر

رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است و هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما بصورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *