قلمروی شمالی از آشنایی تا مهاجرت

قلمروی شمالی استرالیا – از آشنایی تا مهاجرت

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اگر قصد سفر یا مهاجرت به استرالیا را دارید خواندن این مطلب به شما اطلاعات بسیار جامع و مفیدی درباره قلمروی شمالی نحوه مهاجرت به این قلمرو و توضیحات کاملی درباره دانشگاه معتبر دانشگاه چارلز داروین (CDU)  خواهد داد.

قلمروی شمالی استرالیا

قلمرو یا سرزمین شمالی (Northern Territory) یا به اختصار (NT) که بطور رسمی و قانونی (Northern Territory of Australia) نام دارد. این قلمرو در مرکز و شمال مرکزی استرالیا واقع شده است.

بومیان استرالیایی در منطقه فعلی قلمروی شمالی حداقل به مدت شصت و پنج هزار سال زندگی کرده‌اند. در حال حاضر نیز درصد زیادی از جمعیت قلمروی شمالی را بومیان استرالیایی تشکیل می‌دهند که از این حیث قلمروی شمالی بیش‌ترین آمار حضور بومیان استرالیایی را به نسبت دیگر ایالت‌های استرالیا دارد. (استرالیایی‌های بومی حدود چهل و نه درصد از زمین‌های قلمروی شمالی را در اختیار دارند و در بسیاری از مناطق بطور پراکنده زندگی می‌کنند.)

بزرگترین جامعه بومیان که Pitjantjatjara نام دارند نزدیک سازه سنگی طبیعی Uluru زندگی می‌کنند این محل برای اقوام بومی، محلی مقدس بشمار می‌آید و برای گردشگران نیز یک مقصد توریستی بسیار پرطرفدار و منحصر به فرد می‌باشد.

بر اساس اعلام دفتر آمار استرالیا در سال 2015 قلمروی شمالی چیزی حدود دویست و پنجاه هزار نفر (که معادل یک درصد جمعیت کل استرالیا می‌باشد) جمعیت دارد.

جالب است بدانید که از نظر سنی قلمروی شمالی در بین دیگر ایالت‌های استرالیا جوان‌ترین قلمرو می‌باشد. بیش از بیست و سه درصد از ساکنان این قلمرو زیر پانزده سال سن دارند و تنها حدود شش درصد آن‌ها بالای شصت و پنج سال هستند.

بیش از پنجاه و چهار درصد از جمعیت قلمروی شمالی در شهر داروین که پایتخت این سرزمین می‌باشد زندگی می‌کنند و کمتر از نیمی از جمعیت در مناطق روستایی شمالی ساکن هستند.

قلمروی شمالی با کوئینزلند (Queensland) از شرق، با استرالیای جنوبی (South Australia) از جنوب و با استرالیای غربی (Western Australia) از غرب دارای مرز مشترک می‌باشد و  از سمت شمال به دریای تیمور (Timor Sea) و دریای آرافورا ( Arafura Sea) و همچنین به خلیج کارپتاریا (Gulf of Carpentaria) منتهی می‌شود.

آب و هوای قلمروی شمالی (NT)

قلمروی شمالی ۱,۳۴۹,۱۲۹ کیلومتر مربع مساحت دارد و از لحاظ وسعت در بین دیگر ایالت‌های استرالیا رتبه را دارد.

قلمروی شمالی دارای دو منطقه آب و هوایی متفاوت می‌باشد. منطقه جنوبیِ قلمرو بخش خشک این سرزمین می‌باشد و با صحراها و بیابان‌ها پوشیده شده است. که به عنوان مثال می‌توان به کویر سیمپسون (Simpson Desert) و کویر بزرگ شنی تانامی (Great Sandy-Tanami desert) اشاره کرد. (کویر سیمپسون و تانامی از جاذبه‌های گردشگری بسیار پرطرفدار این سرزمین به شمار می‌آیند.)

در منطقه جنوبی قلمروی شمالی باران بسیار کم و به ندرت می‌بارد و در فصل‌های بارانی بیش از 250 میلیمتر باران نمی‌بارد.

منطقه شمالیِ قلمرو آب و هوایی گرمسیری دارد که مرکب از چند منطقه متفاوت می‌باشد: به عنوان مثال منطقه گرمسیری کیمبرلی (Kimberley tropical savanna) و منطقه گرمسیری دشت ویکتوریا (Victoria Plains tropical savanna).

منطقه شمالی بر خلاف منطقه جنوبی متشکل از تعداد بی‌شماری رودخانه و طبیعت سرسبز میباشد که اقامتگاه جانوران وحشی بومی این سرزمین می‌باشند.

به عنوان مثال می‌توان به پارک ملی کاکادو (Kakadu National Park) اشاره کرد که زیستگاه حیوانات نادری‌ست که به دلیل آسیب پذیر و یا در معرض خطر انقراض بودن در این پارک محافظت و نگهداری می‌شوند. این پارک گنجینه‌ای از گونه‌های بومی جانوری و گیاهی استرالیا می‌باشد.

از مهم‌ترین و بنام‌ترین رودخانه‌های قلمروی شمالی استرالیا می‌توان به رودخانه دالی (Daly River) و رودخانه روپر (Roper River) اشاره کرد.

منطقه شمالی قلمروی شمالی در فصل‌های مرطوب (دسامبر و مارس) دارای باران‌های موسمی‌ و توفان‌های گرمسیری می‌باشد.

شهرهای قلمروی شمالی

 • آلیس اسپرینگز (Alice Springs) : شهر آلیس اسپرینگز که تا سال 1933 با نام استوارت (Stuart) شناخته می‌شد، 3مین شهر بزرگ قلمرو شمالی می‌باشد. کویر آلیس اسپرینگز میزبان رویدادهای بسیار منحصر به فردی از جمله مسابقه رودخانه تاد (Todd River Race) است که یک مسابقه قایق سواری می‌باشد که سالانه در بستر شنی و خشک رودخانه تاد در آلیس اسپرینگز برگزار می‌شود.
 • پالمرستون (Palmerston) : شهر پالمرستون 2مین شهر بزرگ قلمرو شمالی می‌باشد که در نزدیکی بندر داروین قرار گرفته است و با مرکز شهر داروین تقریباً بیست دقیقه (رانندگی) فاصله دارد.
 • تننت کریک (Tennant Creek) : تننت کریک 7مین شهر بزرگ قلمرو شمالی می‌باشد. سد مری آن (Mary Ann Dam) یک مکان تفریحی و گردشگری بسیار محبوب و پربازدید این شهر می‌باشد که به راحتی از طریق جاده یا مسیر دوچرخه سواری قابل دسترس است.
 • جابیرو (Jabiru) : شهر جابیرو از مناطق گردشگری قلمروی شمالی به حساب می‌آید و دارای امکانات تفریحی متنوعی از جمله ماهیگیری و شنا در آب شیرین دریاچه شهر جابیرو می‌باشد همچنین در اطراف دریاچه مناطقی برای پیک نیک و باربیکیو در نظر گرفته شده است. پارک ملی کاکادو (Kakadu National Park) نیز در این شهر قرار دارد.
 • داروین (Darwin) : داروین بزرگ‌ترین شهر و مرکز قلمروی شمالی می‌باشد.
 • کاترین (Katherine) : شهر کاترین در سال 1879 ساخته شده است و تعداد بی‌شماری پارک و باغ داخل و اطراف شهر را فرا گرفته است. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به پارک ملی نیتمیلوک (Nitmiluk National Park) و پارک طبیعی غارهای کاتا کاتا (Cutta Cutta Caves Nature Park) اشاره کرد.

از دیگر شهرهای قلمروی شمالی
 • لیچفیلد (Litchfield) : ساکنان اصلی منطقه لیچفیلد اقوام بومی لاراکیا (Larrakia) و وولنر (Woolner) بودند. ورود مهاجران اروپایی به این شهر مربوط به سال 1864 می‌شود.
 • نولونبوی (Nhulunbuy) شهر نولونبوی 6مین شهر بزرگ قلمرو شمالی میباشد
 • وادی / ویکتوریا-دالی (Wadeye / Victoria-Daly) : شهر وادی 6مین شهر پرجمعیت قلمرو شمالی می‌باشد و بزرگ‌ترین جامعه اقوام بومی این سرزمین را در خود جای داده است.
 • یولارا (Yulara)

مذهب مردم در قلمروی شمالی

مذهب مردم قلمروی شمالی بر اساس سرشماری‌ای که در سال 2016 انجام شد به این ترتیب می‌باشد:

 1. کاتولیک‌های رومی (Roman Catholics) : کاتولیک‌های رومی بزرگ‌ترین گروه مذهبی قلمروی شمالی می‌باشند. (19.9 درصد)
 2. انگلیکانیسم (Anglicanism) : انگلیکانیسم جزو هیچ‌ یک از فرقه‌های دیگر مسیحیت مثل ارتدکس کاتولیک و پروتستان نمی‌باشد و خود فرقه‌ای مستقل و مجزا در مسیحیت به شمار می‌آید. (8.4 درصد)
 3. کلیسای متحد (Uniting Church) : با (5.7 درصد)
 4. لوتریانیسم (Lutheranism) : با (2.6 درصد)
 5. بودیسم (Buddhism) : بودیسم بزرگ‌ترین دین غیر مسیحی قلمروی شمالی می‌باشد. (2.0 درصد)
 6. هندوئیسم (Hinduism) : هندوئیسم سریع‌ترین درصد رشد جمعیت مذهبی در قلمروی شمالی را دارد. (1.6 درصد)
 7. دین و اساطیر بومی استرالیا : (Australian Aboriginal religion and mythology) : با (1.4 درصد)
 8. بدون دین (No Religion) : سی (30) درصد از مردم این سرزمین به هیچ دینی اعتقاد ندارند.

زبان مردم در قلمروی شمالی

زبانی که مردم قلمروی شمالی در خانه‌های‌شان به آن صحبت می‌کنند بر اساس سرشماری‌ای که در سال 2016 انجام شد به این شکل می‌باشد:

 1. انگلیسی (English) : پنجاه و هشت درصد از مردم در خانه فقط انگلیسی صحبت می‌کنند.
 2. کریول استرالیایی (Australian Kriol) : کریول یک زبان خلاق انگلیسی میباشد. (1.9 درصد)
 3. داووال (Dhuwal) : یکی از زبان های یولو (Yolŋu) می‌باشد که توسط استرالیایی‌های بومی در قلمروی شمالی صحبت می‌شود. (1.9 درصد)
 4. یونانی (Greek) : زبان یونانی (1.4 درصد)
 5. تاگالوگ (Tagalog) : تاگالوگ یکی از زبان‌های آسترونزیایی می‌باشد که توسط مردم قومی تاگالوگ به عنوان اولین زبان صحبت می‌شده است. (1.3 درصد)
 6. وارلپیری (Warlpiri) : حدود سه هزار نفر از مردم وارلپیری در قلمروی شمالی به این زبان صحبت می‌کنند. (0.9 درصد)
  • در قلمروی شمالی بیش از صد زبان بومی و گویش وجود دارد.

ورزش در قلمروی شمالی

قلمروی شمالی دارای تیم‌های مهم حرفه‌ای ورزش و میزبان تعدادی از لیگ‌های مهم می‌باشد از جمله:

 1. لیگ فوتبال قلمروی شمالی (Northern Territory Football League)
 2. لیگ فوتبال بانوان (AFL Women’s) به اختصار (AFLW)
 3. مسابقات قهرمانی ایالت‌های وابسته (Affiliated States Championship) : مسابقات سالیانه راگبی که هر ساله با حضور چهار ایالت وابسته (ایالت ویکتوریا، ایالت استرالیای جنوبی، ایالت استرالیا غربی و قلمرو شمالی) توسط لیگ راگبی استرالیا برگزار می‌شود.
 4. مسابقه اسب سواری جام داروین (Darwin Cup) که یک رویداد ورزشی بسیار محبوب در داروین است و همه ساله افراد زیادی را به خود جلب می‌کند.
 5. سری مسابقات قهرمانی اتومبیل رانی (V8 Supercar Championship Series) : که هر ساله در داروین برگزار می‌شود.
 6. باشگاه فوتبال آلیس اسپرینگز (Alice Springs Celtic)
 7. لیگ بیس بال داروین (Darwin baseball league)
 8. جام شتر سواری سالیانه آلیس اسپرینگز (Camel Cup)

اقتصاد قلمروی شمالی

قلمروی شمالی استرالیا در بین تمام ایالت‌های استرالیا تنها قلمرویی می‌باشد که حقوق یک ایالت کامل را ندارد و به عنوان ایالت شناخته نمی‌شود.

در سال‌های اخیر به دلیل گسترش معادن و ‏پروژه‌های بزرگ زیرساختی استخراج معادن به عنوان بزرگ‌ترین صنعت واحد در قلمروی شمالی به شمار می‌آید و می‌توان گفت که اقتصاد قلمروی شمالی بر تولید مواد معدنی ، نفت و انرژی متمرکز می‌باشد.

استخراج معادن (منگنز، طلا و اورانیوم) و تولیدات نفتی قلمروی شمالی حدود 2.5 میلیارد دلار به تولید ناخالص دولت کمک می‌کند و بیش از چهار هزار و ششصد نفر در استخدام خود دارد.

بیش‌ترین سهم صادرات در قلمروی شمالی عبارتند از:

1) سوختهای معدنی تا مقدار زیادی (LNG)

2) مواد خام (به طور عمده سنگ‌های معدنی)

3) مواد غذایی و حیوانات زنده که در رتبه اول گاو زنده قرار دارد.

* ژاپن، چین، اندونزی، ایالات متحده و کره بازارهای اصلی بین المللی برای صادرات قلمروی شمالی می‌باشند.

بیش‌ترین سهم واردات در قلمروی شمالی عبارتند از:

1) ماشین آلات و تجهیزات تولید

2) فرآورده‌های شیمیایی

3) فرآورده‌های نفتی

4) زغال سنگ

5) تولیدات مرتبط

صنعت گردشگری و توریسم از دیگر پایه‌های اقتصادی قلمروی مرکزی می‌باشد.

قلمروی شمالی از آشنایی تا مهاجرت

 

جاذبه‌های گردشگری قلمروی شمالی

قلمروی شمالی دارای مقاصد گردشگری سمبلیک بسیاری می‌باشد که به عنوان مکان‌هایی نمادین هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب کرده‌اند. همان طور که در بالا نیز اشاره شده است پارک ملی کاکادو و اولورو (Uluru) از مهم‌ترین، بنام‌ترین و پر مخاطب‌ترین جاذبه‌های گردشگری قلمروی شمالی به شمار می‌آیند که مکان‌هایی مقدس برای بومیان این سرزمین به حساب می‌آیند.

طبیعت بکری که در جای جای قلمروی شمالی گسترده شده است از طبیعت سرسبز شمال تا کویر در جنوب، این سرزمین را به یکی از دیدنی‌ترین مقاصد توریستی تبدیل کرده است.

مناظر متنوع، آبشارها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها، کوه‌ها و صخره‌ها همگی چشم اندازی بکر و تجربه‌ای بی‌نظیر را برای گردشگران رقم می‌زنند.

لذت بردن از دشت‌های گسترده، دیدن حیوانات وحشی بومی و همراه شدن با  فرهنگ بومی اقوام استرالیایی از ویژگی‌های منحصر به فرد سفر به قلمروی شمالی می‌باشد.

از دیگر اماکن گردشگری بسیار خاص قلمروی مرکزی می‌توان به چشمه‌های آب گرم ماتانکا (Mataranka Hot Springs) و دره پالم (Palm Valley) اشاره کرد.

قلمروی شمالی دارای تعداد بسیار زیادی پارک ملی می‌باشد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهد شد:

پارک‌های ملی قلمروی شمالی

پارک ملی السی
 • پارک ملی السی (Elsey National Park)

این پارک 13800 هکتاری دارای چشمه‌های آب گرم فراوان، جنگل‌های انبوه با گیاهان بومی منطقه، رودهای طولانی و مسیرهای پیاده‌روی با چشم‌اندازهای بی‌نظیر است. در این پارک تاریخ بومی و آثاری از جنگ جهانی دوم نیز دیده می‌شود.

شما به راحتی می‌توانید چند روزی در این پارک بمانید و از طبیعت ناب آن لذت ببرید. همچنین شما می‌توانید برای شنا در چشمه‌های آب گرمش که به Bitter spring معروف هستند بروید و یا در کنار رودخانه‌های آن به ماهیگیری مشغول شوید. یکی دیگر از دیدنی‌های این پارک آبراهی 500 متری ا‌ست که توسط چشمه زیرزمینی پر می‌شود. این آبراه که عمق بسیار کمی دارد پوشیده شده از مرجان‌هایی است که به کلم شباهت دارند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج

جالب است بدانید که در رمان محبوب جانی گان Jeannie Gunn “با نام We of the Never Never.” در مورد این پارک نوشته شده است. این پارک به نام ایستگاه گاو نیز معروف است که در آن فیلمی براساس رمان تحسین شده جانی گان در نزدیکی ماتارانکا (Mataranka) فیلمبرداری شد.

همچنین شما می‌توانید به گورستان Old Elsey برای دیدن گورهایی که مربوط به سال 1926 هستند بروید. این مکان آرامگاه ابدی بسیاری از شخصیت‌های مهمی ا‌ست که در رمان جانی گان نوشته شده است (جانی گان از روی این آرامگاه‌ها شخصیت پردازی کرده است).

پارک ملی بارانی (جزیره شمالی)
 • پارک ملی بارانی (جزیره شمالی) (Barranyi (North Island) National Park)

اگر می‌خواهید یک ماهی‌گیری متفاوت را تجربه کنید حتما به پارک ملی بارانی بروید.

این پارک بخشی از جزایر سِر ادوارد پلو از جزایر شمال بورولولاست که با صخره‌های ماسه‌سنگی، سواحل شنی طلایی، ساحلی بی‌نظیر و دیدنی را تشکیل داده است.

آب‌های آن مملو از ماهی تن سفید-آبی، ماهی خال‌خالی اسپانیایی و کوئین کوفی می‌باشد که این پارک را مکانی محبوب برای ماهی‌گیران سراسر دنیا کرده است. ماهی‌گیری در این منطقه نیازی به مجوز ندارد و شما می‌توانید آزادانه ماهی‌گیری کنید. البته نکته مهمی که در مورد این منطقه باید بدانید این است که در این آب‌ها اصلا شنا نکنید زیرا محل زندگی تمساح‌های نمکی و عروس‌های دریایی‌ست پس بهتر است چکمه‌های بلند ماهی‌گیری را فراموش نکنید. همچنین این آب‌ها مکان مهمی برای لانه‌سازی لاک‌پشت‌ها می‌باشد.

یکی از دورافتاده‌ترین مناطق دیدنی این پارک. پناهگاهی در بیابان آرام است که طبیعتی دیدنی و بی‌نظیر دارد. لازم به ذکر است که پارک ملی بارانی محل زندگی بومیان یانیوواست که از بومیان قدیمی قلمروی شمالی هستند. این جزیره پیوند مهمی در محافظت و حفظ شیوه زندگی، فرهنگ و سنت‌های بومی قلمروی شمالی به شمار می‌رود. همچنین شما در این پارک پرندگان دریایی زیادی خواهید دید، به خصوص در هنگام طلوع و غروب خورشید.

در این پارک می‌توانید انواع غذاهای لذیذ دریایی همچون امپراتور قرمز، ماهی قزل آلای مرجانی و ماهی طوطی را امتحان کنید و از خوردن آن‌ها لذت ببرید.

یکی از تفریحات مورد علاقه گردشگران در این منطقه پیاده‌روی‌ در سواحل شنی پارادایس (Paradice Bay) یا ساحل بهشت است. این ساحل که پوشیده شده از ماسه‌های سفید براق است از محبوب‌ترین سواحل قلمروی شمالی به شمار می‌آید.

لازم به ذکر است که برخی از بخش‌های این پارک محدودیت ورود دارد و در واقع وارد شدن به این بخش‌ها غیرقانونی‌ست.

پارک ملی دالسی
 • پارک ملی دالسی (Dulcie Range National Park)

پارک ملی دالسی یک پارک ملی در منطقه شمالی قلمروی شمالی استرالیاست که در 220 کیلومتری شمال شرقی آلیس و 1235 کیلومتری جنوب شرقی پایتخت این سرزمین (داروین) واقع شده است. این پارک در امتداد لبه جنوب غربی محدوده دالسی قرار دارد.

چارلز وینکک در سال 1878 این پارک را کشف کرد ولی در سال 1916 رئیس نقشه بردار قلمروی شمالی این دامنه را بررسی کرد و نام آن را دالسی که نام یکی از دخترانش بود گذاشت. این پارک در سال 1991 به عنوان یک پارک ملی در استرالیا اعلام شد و در ماه می 2001 توسط کمیسیون پارک‌ها و حیات وحش منطقه شمالی به ثبت رسید.

فلات Range  یک فلات ماسه سنگی‌ست که در منطقه جورجینا (Georgina) قرار دارد و از 50 تا 150 متر پَستی بلندی‌های متفاوتی را در خود جای داده است که از دیدنی‌ترین مناطق این پارک بشمار می‌آید. نمونه‌های مختلف گیاهان بومی این منطقه عبارتند از بوته‌های مولگا، اکالیپتوس‌های ماللی و اسپینیفکس.

این فلات شامل صخره‌های شیب دار، تپه‌ها و ماسه سنگ‌های Dulcie تشکیل شده که در کنار آن‌ها آبشارهای متعددی نیز دیده می‌شود در این پارک 105 گونه پرنده، 32 گونه خزنده، 2 گونه متفاوت از قورباغه و 3 گونه نایاب ماهی وجود دارد.

در سال 1920 کلیسایی در ایستگاه اولد هوکیتا ساخته شد و هم اکنون بقایای آن در مرز جنوبی پارک ملی دالسی وجود دارد که از پربازدیدترین مکان‌های این پارک نیز بشمار می‌آید.

پارک ملی گرگوری
 • پارک ملی گرگوری (Gregory National Park)

پارک ملی گرگوری از لحاظ مساحت 2مین پارک ملی در قلمروی شمالی می‌باشد. این پارک در بین مردم بومی و محلی قلمروی شمالی به منطقه جودبارا معروف است. شما در این پارک باشکوه می‌توانید از دیدن مناظر مختلف، طبیعت بکر، گیاهان بومی و درختان بلند و کهن این پارک لذت ببرید. این پارک به دلیل واقع شدن بین مناطق گرمسیری و نیمه خشک قلمروی شمالی و آب و هوای معتدل بی‌نظیری که دارد باعث شده تنوع گیاهان و درختان این پارک به قدری زیاد شود که در هر منطقه شما با یک چشم انداز جدید و یک منظره متفاوت روبه‌رو شوید.

گشت و گذار در دره‌های آن، دیدن ماسه سنگ‌های شگفت انگیزی که در میان جنگل‌های بارانی موسمی و جنگل‌های اکالیپتوسش قرار دارد و دیدن اسپنیفکس‌‌های توده‌ای زرد رنگ (Spinifex نوعی گیاه بومی استرالیایی است) از تفریحات شگفت‌انگیز این پارک می‌باشد.

در کلیه آب‌راه‌های پارک ملی جودبارا یا گریگوری، تمساح‌های آب نمکی وجود دارد. به همین دلیل ما به شما پیشنهاد می‌کنیم در این آب‌راه‌ها شنا نکنید.

از دیگر دیدنی‌های تاریخی و به یادماندنی این پارک که در غرب پارک واقع شده است، درخت تاریخی گرگوری می‌باشد. این درخت چرمی بزرگ با حجاری که از آگوستوس گریگوری در سال 1885 بر روی خود به یادگار دارد جزو جاذبه‌های پر طرفدار این پارک به شمار می‌آید. این منطقه برای بومیان قلمروی شمالی استرالیا مکانی مقدس محسوب می‌شود. همچنین جزو میراث ملی ثبت شده‌ی قلمروی شمالی استرالیا نیز می‌باشد.

همچنین شما می‌توانید از مکان تاریخی Bullita Homestead (مکانی‌ست تاریخی که در گذشته سفید پوستان مهاجر در آن ‌جا دامداری و دامپروری می‌کردند) که از پربازدیدترین مکان‌های این پارک به شمار می‌آید نیز دیدن کنید.

پارک ملی کیپ ریور
 • پارک ملی کیپ ریور (Keep River National Park)

پارک ملی کیپ ریور یکی از بی‌نظیرترین مکان‌های طبیعی قلمروی شمالی (NT) است که با وجود زیبایی‌هایش و تنوع گیاهی که در خود جای داده متاسفانه جزو مناطق کم بازدید قلمروی شمالی به شمار می‌آید. این مکان، مکانی پر از شگفتی‌های زمین شناسی‌ست و به کسانی که به سنگ‌های باستانی Aboriginal علاقه‌مند هستند به شدت پیشنهاد می‌شود.

پارک ملی Keep River در سرزمین‌های مردم بومی میریونگ (Miriwoong) و گاجیرابنگ (Gajirrabeng ) واقع شده است.

سازه‌هایی که از ماسه به وجود آمده است و به شکل شهری کوچک در آمده از دیگر دیدنی‌های منحصر به فرد این پارک است که شباهت زیادی به بانگل بانگل‌های (Bungle Bungles)  استرالیا غربی دارد. شما در جاده‌ی 7 کیلومتری جارنم (Jarnem) می‌توانید این سازه‌های طبیعی زیبا را ببینید. از دیدنی‌های دیگر این جاده تماشای طلوع خورشید است که منظره‌ای بسیار خارق‌العاده و خاطره انگیز دارد.

همچنین در لنگربی (Langgerrbi) هنرهای سنگی باستانی وجود دارد که در پیاده‌روی از جاده جنموم (Jenemoom) می‌توانید

نقاشی‌های سنگی و نقوش باستانی انسان‌های اولیه را مشاهده کنید.

این پارک نیز همانند بیشتر پارک‌های قلمروی شمالی در آب‌راه‌هایش تمساح‌های نمکی زندگی می‌کنند که شنا کردن در این منطقه را پر خطر می‌کند.

این پارک کوچک شامل مناظر طبیعی متنوعی است که بازدید کنندگان می‌توانند از تپه‌های ماسه سنگی آن دیدن کنند. همچنین دو اردوگاه کوچک و مجهز در این پارک وجود دارد که به کباب چوبی‌های خوش خوراکش معروف است.تپه‌های جینجر (Ginjer) و جینوموم (Jinumum) از دیگر مناطقی‌ست که فرهنگ سنتی مردم بومی این پارک را نشان می‌دهد.

پارک ملی لیچفیلد
 • پارک ملی لیچفیلد (Litchfield National Park)

شما می‌توانید تنها با رانندگی 60 دقیقه‌ای از جنوب شهر داروین به پارک ملی لیچفیلد بروید و بی‌نظیرترین منطقه قلمروی شمالی را از نزدیک ملاحظه کنید. این پارک دارای چندین آبشار خیره‌کننده است که به استخرهای طبیعی با آب‌هایی شفاف منتهی می‌شوند. این آبشارهای شگفت انگیز توسط جنگل‌های انگور یکپارچه‌ای احاطه شده‌اند همه این‌ها در روزهای گرم تابستان یک آرامش عالی و لذت بخشی را به شما ارائه می‌دهند.

شنا کردن در این استخرهای آب‌ طبیعی و ریلکس کردن در حوضچه‌های آب گرم این منطقه از تفریحات مورد علاقه‌ گردشگران این پارک می‌باشد.

برای رفتن به این مکان منحصر به فرد شما می‌توانید از تورهایی که روزانه از داروین به سمت این پارک حرکت می‌کنند استفاده کنید. البته بخاطر آب و هوای بی‌نظیرش و استخرهای معروفش اکثر گردشگران تصمیم می‌گیرند که چند شبی را در این پارک بگذرانند. برای اقامت در این پارک دو اردوگاه ساخته شده است که با کمی فاصله از دروازه‌های اصلی پارک قرار گرفته شده‌اند.

اگر به دنبال هیجان بیشتر هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما به پیست موتور سواری 39 کیلومتری این پارک بروید. در این پیست شما می‌توانید با متورهای چهارچرخ، هیجانی متفاوت را تجربه کنید.

در منطقه‌ای به نام (Top End) تپه‌هایی از لانه موریانه‌ها را می‌توانید ببینید که بخاطر ماسه سنگی بودنشان و نوع ساخته شدنشان شباهت بسیاری به سازه‌های شهری دارند.

پارک ملی مری ریور
 • پارک ملی مری ریور (Mary River National Park)

برای رسیدن به رودخانه مری کافی‌ست شما از طریق بزرگراه آرنم به هتل‌ و مسافرخانه‌ هارک هوت (Hark Hot)که در 3 کیلومتری غرب این رودخانه واقع شده‌اند بروید. هارک هوت دارای یک رمپ قایق‌سواری ویژه است که دسترسی شما را به رودخانه مری بسیار راحت می‌کند.

راک‌هال (Rockhole) یکی دیگر از اقامتگاه‌های محبوب گردشگران است که دسترسی به آب‌راه‌های رودخانه مری از این مکان بسیار آسان است. راک‌هال نیز دارای یک رمپ قایق‌سواری‌ست و همچنین دارای امکانات مجهزی برای گردشگرانی که قصد رفتن به رودخانه مری را دارند می‌باشد. این مکان مکانی‌ست که ماهی‌گیری باراموندی (Baramond fish) در آن ‌جا بسیار محبوب است.

اردوگاه کوزن لوک‌اوت (Lookout) اردوگاه مجزایی‌ست در کنار رودخانه مری که شما می‌توانید یک پیاده روی کوتاه به دور از هیاهوی شهری و در دل طبیعت را در آن ‌جا تجربه کنید و همچنین از منظره غروب خورشید خیره کننده‌اش لذت ببرید.

جنگل مونسان برایان (Creek Monsoon Forest Brian) از جنگل‌های موسمی متنوعی‌ست که به شدت با جنگل‌های اطرافش متفاوت است. برای رفتن به این جنگل خارق‌العاده شما باید از رودخانه مری عبور کنید که البته کاری بسیار ساده و آسان است.

کمپ شیدی (Shady) نیز یکی دیگر از مکان‌هایی‌ست که ماهی‌گیری در آن ‌جا بسیار محبوب است و هر ساله ماهی‌گیران زیادی از سراسر استرالیا برای ماهی‌گیری به این منطقه می‌روند. این کمپ منظره‌ای عالی از رودخانه را به شما نشان می‌دهد. البته بدانید که تمساح‌های زیادی در این ناحیه وجود دارند.

پوین استوارت (Poin Stewart) مکان تاریخی است که در آن سفر اکتشافی جان مک دیال استوارت (John McDial Stewart) در سال 1862 رخ داده است. او پس از طی کردن مسافتی بیش از 2،000 مایل در شمال برای گذر از این قاره به دریا رسید.

حتما بخوانید:  فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا 2021
منطقه تاریخی آرنهم لند
 • منطقه تاریخی آرنهم لند (Arnhem Land)

در سال 2006 فیلمی به نام ده قایقران (Ten Canoes) توسط رولف دو هیر (Rolf de Heer) و پیتر جیگر (Peter Djigirr ) ساخته شد که نحوه زندگی و شکار سنتی در منطقه تاریخی آرنهم لند را از طریق داستانی که به گذشته اسطوره‌ای و تاریخی مردم این سرزمین اشاره دارد به تصویر می‌کشد. این فیلم مدرک بسیار ارزشمندی می‌باشد درباره مبارزات مردم بومی این سرزمین که برای حفظ و زنده نگه داشتن فرهنگ خود در پی مدرن سازی نسبی و نفوذ قابل توجه سفید پوستان و تحمیل فرهنگی‌ای که برای آنان، نحوه زندگی و آداب و رسوم و سنتهای‌شان به وجود آمده بود، انجام داده‌اند.

پارک طبیعت هوارد اسپرینگز
 • پارک طبیعت هوارد اسپرینگز (Howard Springs Nature Park)

پارک طبیعت هوارد اسپرینگز از زمان جنگ جهانی دوم مکانی تفریحی برای مردم داروین بوده است. زیستگاه‌های متنوع آن شامل جنگل‌های موسمی و درختستان‌های وسیع است که یک زیستگاه ارزشمند حیات وحش به شمار می‌آید. شما می‌توانید در چمنزارها کمپ کنید و با پیاده روی در مسیری به طول 1.8 کیلومتر امکان دیدن انواع گیاهان و حیوانات بومی منطقه را داشته باشید. همچنین شما می‌توانید با طی کردن مسیر کوتاهی از درون جنگل‌های انبوه و متراکم به چشمه‌هایی برسید که در تمام فصول جاری هستند و به شما و خانواده‌تان فرصتی بی‌نظیر برای آبتنی در بکرترین نقطه دنیا را فراهم می‌کنند.

پارک ملی جوکبینج
 • پارک ملی جوکبینج (Djukbinj National Park)

نحوه تلفظ صحیح نام این پارک ملی؛ جوک-بینج میباشد. پارک ملی جوکبینج دارای یک مکان اصلی برای پرورش و نگهداری از 1. غاز زاغی‌ها (غاز زاغی نام یک گونه از تیره غازهای پیسه است که در استرالیا و گینه نو زندگی می‌کنند) 2. حواصیل و 3.مرغ ماهی‌خوار می‌باشد.

این منطقه دارای ارزش‌های فرهنگی و اکولوژیکی بسیاری می‌باشد و به همین دلیل از اهمیت ملی بالایی برخوردار است.

این پارک بخشی از حوضه رودخانه آدلاید است که یکی از چندین حوضه آبریز متصل است که مناطق تالاب ساحلی Top End  را تشکیل می‌دهد. این منطقه یک شکارگاه سنتی برای مردم لیمیلنگان Limilngan است.

این پارک با همکاری اداره  پارک‌ها و حیات وحش مدیریت می‌شود.

 تماشای پرندگان و عکاسی از فعالیت‌های محبوب این پارک به شمار می‌رود که در فصول خشک امکان پذیر است. همچنین شما این امکان را دارید که از اماکن فرهنگی بی نظیری چون اسکات کریک (Scotts Creek) و تواین بیلابانگ (Twin Billabong) دیدن کنید.

آموزش و پرورش در قلمروی شمالی

تحصیلات مدرسه‌ای قلمروی شمالی در مجموع 13 سال می‌باشد و کودکان معمولاً  از سن 5 سالگی مدرسه را شروع می‌کنند.

 • مقطع ابتدایی (primary schooling) : مدت زمان مقطع ابتدایی 6 سال می‌باشد که شامل یک سال گذار (transition year) نیز هست (دوره یک ساله آمادگی از دبستان به راهنمایی).
 • دوره راهنمایی (middle schooling) : مدت زمان مقطع راهنمایی 3 سال است.
 • دبیرستان (High School) : مدت زمان مقطع دبیرستان نیز 3 سال می‌باشد.

دانش آموزان پس از به پایان رساندن دوره متوسطه گواهی آموزش و پرورش منطقه شمالی (NTCE) را دریافت می‌کنند.

در ادامه دانش آموزانی که تحصیلات متوسطه خود را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند برای تعیین پذیرش در دانشگاه یک رتبه ورودی یا نمره ATAR  دریافت می‌کنند.

در قلمروی شمالی هم مدارس عمومی (دولتی) وجود دارند و هم مدارس خصوصی.

مدارس خصوصی از جمله مدارس کلیسای کاتولیک (Catholic Church)، مدارس مستقل (independent schools) و برخی از مدارس نخبه مانند مدارس دولتی انگلیس (English public schools) هستند.

دانشگاه‌‌ و موسسه‌ عالی قلمروی شمالی استرالیا

اولین موسسه عالی در قلمرو شمالی، انستیتوی آموزش بومی بچلر (Batchelor Institute of Indigenous Tertiary) بود. این انستیتو در سال 1960 تاسیس شد.

دانشگاه چارلز داروین قلمروی شمالی در سال 1989 با نام دانشگاه سرزمین شمالی (Northern Territory University) بازگشایی شد. سپس در سال 2003 نام این دانشگاه بعد از ادغام کالج مرکزی آلیس اسپرینگز (Alice Springs’ Centralian College) و دانشکده تحقیقات بهداشتی منزیس (Menzies School of Health Research) با دانشگاه سرزمین شمالی به دانشگاه چارلز داروین (Charles Darwin University) تغییر کرد.

دانشگاه چارلز داروین که یک دانشگاه دولتی می‌باشد از بیش از 55 ملیت حدود 20،000 دانشجو دارد. (این دانشگاه به دلیل داشتن تنوع زیاد در ملیت دانشجویانش از جمله دانشگاه‌های چند فرهنگی در کل استرالیا به شمار می‌آید).

این دانشجویان در پردیس‌ها و مراکز آموزشی این دانشگاه که قابلیت تحصیل تمام وقت، پاره وقت و آنلاین نیز دارند، آموزش می‌بینند.

دانشگاه چارلز داروین دوره‌های تحصیلی خود را در دو بخش مجزا ارائه می‌دهد: 1) دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای (VET) و 2) دوره‌های تحصیلات آموزش عالی (کارشناسی و کارشناسی ارشد).

این دانشگاه در واقع یکی از پنج موسسه آموزشی در استرالیاست که دوره‌های فنی و حرفه‌ای ارائه می‌دهد.

حدود 6000 دانشجوی آموزش عالی و حدود 14000 دانش آموز در دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در طیف گسترده ای از موضوعات و رشته‌ها مشغول به تحصیل هستند.

قلمروی شمالی از آشنایی تا مهاجرت

 

حوزه‌های تحصیلی دانشگاه چارلز داروین قلمروی شمالی

دانشگاه چارلز داروین دوره‌های آموزشی خود را در حوزه‌های زیر ارائه می‌دهد:

 1. دانشکده فنی، بهداشت، علوم و محیط زیست
 2. دانشکده حقوق، آموزش، تجارت و هنر
 3. آموزش و آموزش حرفه ای

پردیس‌های دانشگاه چارلز داروین (CDU)

دانشگاه چارلز داروین (CDU) در شهرهای زیر دارای پردیس دانشگاهی می‌باشد:

 1. داروین (Darwin CBD)
 2. سیدنی (Sydney) : پایتخت ایالت نیو ساوت ولز
 3. کاسورینا (Casuarina) : کاسورینا یکی از حومه‌های شمال شهر داروین می‌باشد.
 4. پالمرستون (Palmerston)
 5. آلیس اسپرینگز (Alice Springs)
 6. کاترین (Katherine)
 7. جابیرو (Jabiru)
 8. تننت کریک (Tennant Creek)
 9. یولارا (Yulara)

دانشکده‌های دانشگاه چارلز داروین قلمروی شمالی

 • دانشکده آموزش و یادگیری زبان (School of Academic Language and Learning)
 • دانشکده آموزش (School of Education)
 • دانشکده بهداشت (School of Health)
 • دانشکده تجارت (School of Business)
 • دانشکده حقوق (School of Law)
 • دانشکده علوم روان شناسی و بالینی (School of Psychological and Clinical Sciences)
 • دانشکده مهندسی و فناوری اطلاعات (School of Engineering and Information)
 • دانشکده محیط زیست (School of Environment)
 • دانشکده مطالعات بومی و سیاست‌های عمومی (School of Indigenous Knowledges and Public Policy)
 • دانشکده هنرهای خلاق و علوم انسانی (School of Creative Arts and Humanities)

 پژوهشکده‌ها و مراکز آموزشی دانشگاه چارلز داروین قلمروی شمالی

 • دانشکده تحقیقات بهداشتی منزیس (Menzies School of Health Research)
 • انستیتوی شمالی (The Northern Institute)
 • پژوهشگاه محیط زیست و معیشت (Research Institute for Environment & Livelihoods)
 • مرکز دانش و آموزش بومی استرالیا (Australian Centre for Indigenous Knowledge and Education (ACIKE))
 • مرکز تحقیقات سلامت و بهزیستی (Research Centre for Health and Wellbeing)
 • مرکز انرژی‌های تجدید پذیر (Centre for Renewable Energy)
 • مرکز بین المللی آموزش (International Centre for Education (IGCE))
 • مرکز نفت و گاز استرالیا شمالی (North Australian Centre for Oil and Gas)
 • مرکز رایزنی، یادگیری و توسعه مدارس (Centre for School Leadership, Learning & Development)

زمینه‌های تحقیقاتی دانشگاه چارلز داروین قلمروی شمالی

دانشگاه چارلز داروین به طور پیوسته برای پیشرفت در زمینه‌های تحقیقاتی مختلف در تلاش بوده و است و در این راستا گام‌های بسیاری برداشته و امروزه تحقیقات وسیعی در زمینه‌های زیر دارد.

 • بهداشت و سلامت انسانی
 • جوامع و گسترش
 • مدیریت منابع طبیعی و فرهنگی
 • یادگیری، آموزش و زندگی کردن

همچنین در سطح ملی و بین المللی نیز به دلیل مطالعات خود در زمینه‌های زیر اعتبار و جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد.

 • علوم بومی
 • علوم مناطق گرمسیری
 • علوم مربوط به صحرا و بیابان

رتبه بندی دانشگاه چارلز داروین قلمروی شمالی

با استناد به رتبه بندی سال 2016 2015 تایمز (THE) دانشگاه چارلز داروین در رتبه بندی جهانی بین 250 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

همچنین رتبه 48م جهان را در بین 100 دانشگاه برتری که زیر 50 سال قدمت دارند دارا می‌باشد.

این دانشگاه در بین دانشگاه‌های معتبر و بنام استرالیا رتبه 15 را دارد.

شهر داروین مرکز قلمروی شمالی استرالیا

شهر ساحلی داروین (Darwin) که پایتخت قلمروی شمالی استرالیا می‌باشد در دریای تیمور (Timor Sea) واقع شده است. در کنار این شهر از شرق خلیج فرانسیس (Frances Bay) و از غرب خلیج کالن (Cullen Bay) قرار دارد.

شهر داروین 148.564 هزار نفر جمعیت دارد. داروین یک شهر چند فرهنگی به شمار می‌آید که در بین حدود 150 هزار نفر جمعیتی که دارد بیش از 60 ملیت و 70 قومیت متفاوت وجود دارد. همزیستی مسالمت آمیزی که بین ساکنان بومی و غیر بومی این شهر وجود دارد جذابیت آن را صد چندان کرده است.

مسیحیت دین قالب مردم در این شهر می‌باشد که با 56613 پیرو 49.5 درصد از جمعیت شهر را تشکیل می‌دهد.

در حال حاضر شهر داروین به یک شهر مدرن و پیشرفته تبدیل شده است و همچنان نیز در حال تکامل و پیشرفت می‌باشد.

داروین شهری ثروتمند و جوان است (در سال 2011، جمعیت داروین به طور متوسط 33 سال سن داشت که در مقایسه با میانگین کشوری که حدود 37 سال بود، 4 سال جوان‌تر بود.)

این شهر از لحاظ میزان امکانات رفاهی برای زندگی و تفریح قابل مقایسه با شهرهای جنوبی قلمروی شمالی نمی‌باشد. تعداد قابل توجهی اقامتگاه، رستوران، کلوپ، بار، موزه، گالری و سایر امکانات تفریحی و رفاهی برای شهروندان و گردشگران در این شهر موجود می‌باشد که این امکانات و دیدنی‌ها این شهر را برای توریست‌ها و مهاجران به مقصد گردشگری و مهاجرتی پر جاذبه‌ای تبدیل کرده است. (در موزه‌ها و گالری‌های این شهر تاریخچه شهر داروین و هنرهای بومیان منطقه به زیبایی به نمایش گذاشته شده است.)

تعداد زیادی جشنواره‌های فرهنگی و بازارهای هفتگی غذا و صنایع دستی از جاذبه‌های این شهر به شمار می‌آیند و این مراسم متنوع و دیدنی هر ساله توجه تعداد زیادی توریست را به شهر داروین جذب می‌کنند.

آب و هوای داروین

داروین آب و هوایی ساوانای استوایی دارد (tropical savanna climate). به طور عادی اواخر نوامبر تا اوایل دسامبر فصل‌های مرطوب این شهر به شمار می‌آیند. این فصول با باران‌های شدید موسمی، رعد و برق‌های شدید و در عین حال تماشایی و با افزایش طوفان همراه است. در طول فصول خشک که تقریباً از ماه مه تا سپتامبر است، شهر داروین آسمانی صاف همراه با نسیم ملایم دریا که از بندرگاه می‌وزد، دارد. خنک‌ترین ماه‌های سال جون و ژانویه می‌باشند که حداقل دمای روزانه ممکن است به 14 درجه سانتیگراد برسد. شهر داروین بیش‌ترین میزان آفتاب را از آپریل تا نوامبر دارد.

یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر بازارهای محلی آن می‌باشد که در فصل‌های بدون باران برپا می‌شوند.

اقتصاد شهر داروین

شهر داروین یکی از پایتخت‌های تجاری پر رونق و همچنین یکی از نقاط مهم جهانگردی استرالیا به شمار می‌آید.

موقعیت جغرافیایی داروین باعث شده این شهر ساحلی موقعیت تجاری بسیار مناسبی داشته باشد چرا که با آسیای جنوب شرقی مانند مالزی و اندونزی ارتباط بسیار مساعدی دارد که باعث رونق داد و ستد و رشد بازار واردات و صادرات برای قلمروی شمالی می‌باشد.

استخراج معادن و صنعت گردشگری 2 قطب اصلی اقتصادی این شهر به شمار می‌آیند. مهم‌ترین منابع معدنی این شهر عبارتند از: طلا، روی، بوکیست (bauxite) و منگنز و… . استخراج نفت و گاز طبیعی نیز از دریای تیمور انجام می‌شود. در نزدیکی شهر داروین مقادیر قابل توجهی از ذخایر اورانیوم نیز وجود دارد.

پیشرفت و ترقی صنعت گردشگری در این شهر باعث شده که حدود از ساکنان داروین در شغل‌های وابسته و مرتبط به این صنعت مشغول به کار باشند و این عدد با توجه به افزایش میزان توریست‌های داخلی و بین‌المللی در فصول خشک و مرطوب بسیار رو به رشد است. اکثر گردشگران در فصل‌های خشک‌تر و خنک‌تری که از آوریل تا سپتامبر می‌باشد از این شهر بازدید می‌کنند.

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به استرالیا

اگر برای مهاجرت به دنبال یک شهر کم جمعیت و مدرن در استرالیا هستید، داروین گزینه بسیار مناسبی می‌باشد زیرا نه تنها قطب اقتصادی و تجاری قلمروی شمالی می‌باشد که به دلیل موقعیت‌های شغلی رو به رشدی که دارد برای کار و زندگی دورنمای بسیار قابل ملاحظه‌ای دارد. علاوه بر استخراج معادن، پروژه بزرگ نفت و گاز این منطقه بازار کار بسیار مناسبی شکل داده که نیروهای کار فراوانی را از داخل و خارج از کشور جذب باز کار خود کرده است به علاوه قابل ذکر است که پروژه‌های ساخت و ساز بسیار زیادی در حال حاضر در مرکز شهر داروین در حال پیشرفت و بهره‌برداری می‌باشند.

مهاجرت به قلمروی شمالی

برای مهاجرت به قلمروی شمالی استرالیا شما می‌توانید از طریق دریافت ویزای 190 و یا ۴۹۱ اقدام کنید. با دریافت ویزای 190 شما اقامت دائم را از ابتدا دریافت خواهید کرد ولی با دریافت ویزای ۴۹۱ شما ابتدا مدت 4 سال اقامت موقت دارید و بعد از آن اقامت دائم از آن شما خواهد شد.

لازم به ذکر است که با دریافت هر کدام از این ویزاها شما ابتدا 2 سال در استانی که برای گرفتن اسپانسرشیپ آن اقدام کرده‌اید باید اقامت کنید و بعد از دو سال می‌توانید به ایالت‌ها و شهرهای مختلف استرالیا مهاجرت کنید.

برای دریافت اسپانسر شیپ قلمروی شمالی شما نیاز به شرایط و مدارکی که در مطلب زیر به آن اشاره شده است دارید.

شرایط مورد نیاز برای دریافت اسپانسرشیپ قلمروی شمالی
 • سن شما در زمانی که اسپانسرشیپ را دریافت می‌کنید باید زیر 45 سال باشد.
 • نمره آیلتس شما در هر چهار مهارت بایذ حداقل 6 باشد. (بعضی از مشاغل نمره بالاتری نیاز دارند)
 • شغل مورد نظرتان باید در لیست مشاغل مورد نیاز قلمروی شمالی استرالیا باشد.

*لازم به دکر است که اگر شغل مورد نظرتان در لیست مشاغل قلمروی شمالی نبود شمادر صورتی می‌توانید برای ویزا اقدام کنید که مدارکی ارائه  دهید مبنی بر این که شغل شما در این استان مورد نیاز است و یا یکی از اعضای خانواده شما مقیم این استان است.

 • ارائه یک رزومه 3 الی 4 صفحه‌ای یکی از مهم‌ترین مدارک شما می‌باشد. این رزومه باید شامل: 1) تاریخ دقیق شاغل شدن‌تان و احیانا اگر زمانی ما بین مشاغل‌تان نیز بی‌کار بوده‌اید باید در این رزومه به صورت دقیق و با جزئیات کامل ذکر کنید. 2) تاریخ شروع تحصیل، مدرک تحصیلی و یا هر دوره تخصصی که گذرانده‌اید. 3) شرح کامل وظایف و مسئولیت‌های‌تان در محل کار.
 • شما یک سال از دو سال گذشته را باید در شغل مورد نظر مشغول به کار بوده باشید و مدارک کافی در این زمینه را بتوانید ارائه دهید.
 • ارائه مدرک منابع مالی کافی برای زندگی در این استان یکی دیگر از نکات مهم برای دریافت اسپانسرشیپ می‌باشد. برای دریافت اسپانسرشیپ قلمروی شمالی استرالیا شما به ازای هر نفر مبلغ سی و پنج هزار دلار، برای یک زوج پنجاه هزار دلار و یک خانواده سه نفره شصت هزار دلار نیاز دارید.

*لازم به ذکر است که شما با دریافت اسپانسرشیپ برای ویزای 190 تنها 5 امتیاز و برای ویزای ۴۹۱ تنها 10 امتیاز کسب خواهید کرد و دریافت اسپانسرشیپ به معنای دریافت ویزا نمی‌باشد.

قلمروی شمالی از آشنایی تا مهاجرت

 

هزینه درخواست اسپانسرشیپ

اگر شرایطی که در قسمت بالا به آن اشاره شد را دارا باشید شما می‌توانید به صورت آنلاین برای دریافت اسپانسرشیپ قلمروی شمالی اقدام کنید. لازم است بدانید که اقدام برای اسپانسرشیپ این استان هزینه‌ای ندارد. اگر شما موفق به دریافت ویزا شوید باید با ایمیل مراتب اقدامتان را به این استان اعلام کنید.

در این مرحله می‌توانید به قلمروی شمالی استرالیا وارد شوید. افرادی که به این ایالت مهاجرت می‌کنند معمولا از کیفیت زندگی آن  رضایت کامل دارند.

اگر به هر دلیلی تمایل به تغییر محل اقامت خود داشتید حتما مراتب را به ایالت اطلاع دهید تا دچار مشکل نشوید.

افرادی که با ویزای ۴۹۱ به استرالیای شمالی مهاجرت می کنند، می توانند بعد از ۲ سال برای ویزای اقامت دائم اقدام کنند. در این مرحله مشکل خاصی برای دریافت اقامت دائم وجود ندارد و پیش شرط خاصی مد نظر اداره مهاجرت نمی باشد.

نخستین گام برای اقدام ویزای ۱۸۹ استرالیا، ویزای ۱۹۰ استرالیا و ویزای ۴۹۱ استرالیا، ارزیابی مدارک تحصیلی و شغلی در استرالیا است. ارزیابی مدارک تحصیلی در استرالیا توسط سازمانی صورت می‌گیرد که دولت استرالیا برای رسیدگی به این موضوع اختصاص داده است. به عبارتی این ارزیابی تایید می کند که تحصیلات، تجربه و سابقه کاری متقاضی با شغلی که برای مهاجرت انتخاب نموده است، همخوانی دارد. متقاضی مهاجرت، باید نتیجه ارزیابی مدارک خود را به درخواست ویزای خود، هنگام لاج کردن پرونده، ضمیمه کند.

هر یک از موسسات اسس (Assess) کننده مدارک در استرالیا، معیارها و استانداردهای متفاوتی برای ارزیابی، ملاک کار خود قرار می دهند. مدت زمان اعتبار نتیجه ارزیابی، تا تاریخ انقضای مندرج در آن یا سه سال از تاریخ صدور است (هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد)

چگونه مدارک و سوابق ارزیابی می‌شوند؟

در اکثر موارد، تحصیلات بالاتر از دیپلم برای گرفتن نتیجه مثبت در ارزیابی مورد نیاز است. در تعداد کمی از مشاغل نیز، سابقه کار مرتبط بالا، می‌تواند جایگزین مدرک شود. هر کدام از سازمان ها، مشخص می نمایند که برای ارزیابی مثبت در شغل مورد نظر، نیاز به ارائه چه مدارکی است.

لازم به ذکر است وظیفه سازمان ارزیابی، تنها ارزیابی مدارک متقاضی است و این موسسات به هیچ عنوان مشاوره در زمینه اخذ شغل و یا پیدا کردن آن برای متقاضیان انجام نمی دهند و نسبت به روند انجام امور مربوط به ویزا، هیچ توصیه و راهنمایی انجام نمی دهند.

لیست مشاغل مورد نیاز قلمروی شمالی

الف

آرایشگر (Hairdresser)

آشپز (Chef)

آشپز (Cook)

اپراتور در کارخانه مواد شیمیایی (Chemical Plant Operator)

ادمین پایگاه داده (Database Administrator)

افسر خدمات معلولین (Disabilities Services Officer)

افسر توسعه ورزش (Sports Development Officer)

ادمین وب سایت (Web Administrator)

ب

بازرس ساختمان (Building Inspector)

برق کار اتومبیل (Automotive Electrician)

برق کار عمومی (Electrician (General

پ

پرورش دهنده گیاه دریایی (Fruit or Nut Grower)

پرورش دهنده غلات (Forester)

پرستار مورد تایید (Enrolled Nurse)

پرستار مراقبت از سالمندان (Registered Nurse (Aged Care

پرستار سلامت کودک و بهداشت خانواده (Registered Nurse (Child and Family Health

پرستار سلامت و بهداشت جامعه (Registered Nurse (Community Health

پرستار ثبت شده (مراقبت بحرانی و اورژانس) (Registered Nurse (Critical Care and Emergency

پرستار معلولیت و توان‌بخشی (Registered Nurse (Disability and Rehabilitation

پرستار آموزش پزشکی (Registered Nurse (Medical Practice))

پرستار پزشکی (Registered Nurse (Medical))

پرستار سلامت روانی (Registered Nurse (Mental Health))

پرستار بعد از اتاق عمل (Registered Nurse (Perioperative))

پرستار اتاق عمل (Registered Nurse (Surgical))

پرستاران عمومی (Registered Nurses nec)

پزشک عمومی (General Medical Practitioner)

پشتیبان خانواده (Family Support Worker)

پرستار دام‌ پزشکی (Veterinary Nurse)

ت

تکنسین دندان‌ پزشکی (Dental Technician)

تکنسین علوم زمین (Earth Science Technician)

تنظیم کننده سازه (Fitter (General))

تنظیم کننده و ترنر (Fitter and Turner)

تنظیم کننده جوش‌کار (Fitter-Welder)

تکنسین علوم آزمایشگاهی (Medical Laboratory Technician)

تحلیلگر شبکه (Network Analyst)

تحلیلگر کسب و کار آی سی تی (ICT Business Analyst)

تراش‌ کار و صاف کار ماشین (Panelbeater)

تکنسین هنرهای نمایشی (Performing Arts Technicians nec)

تکنسین صدا (Sound Technician)

تحلیلگر سیستم (Systems Analyst)

تکنسین دکل‌های مخابراتی (Telecommunications Linesworker)

ج

جنگل‌بان (Aquaculture Farmer)

جوش‌کار (Welder (First Class))

ح

حسابدار مالیاتی (Taxation Accountant)

حسابدار (عمومی) (Accountant (General))

حسابرس خارجی (External Auditor)

خ

خیاطی و رومبلی (Upholsterer)

د

دام‌پزشک‌ (Veterinarian)

دانشمند کشاورزی (Agricultural Scientist)

درخت شناس (Arborist)

داروخانه خرده فروشی‌ (Retail Pharmacist)

ر

رزیدنت پزشکی (Resident Medical Officer)

روان ‌شناسان (Psychologists nec)

رادیوگراف و پرتونگار تشخیص پزشکی (Medical Diagnostic Radiographer)

ریخته‌گری با ماشین آلات فلزی (Metal Machinist (First Class))

س

سیم‌کش (داده و مخابرات) (Cabler (Data and Telecommunications))

سازمانده برگزار کننده کنفرانس و رویداد (Conference and Event Organiser)

سازنده دیگ بخار (Metal Fabricator)

سرپرستار (Nurse Manager)

سونوگراف (Sonographer)

سبزی کار (Vegetable Grower)

ش

شکل دهنده ورقه‌های فلزی در کارگاه (Sheetmetal Trades Worker)

شیشه‌گر (Glazier)

شنواسنج‌ (Audiologist)

ط

طراح گرافیک (Graphic Designer)

طراح وب‌ (Web Designer)

ع

عایق کار بام (Roof Plumber)

ف

فیزیوتراپیست (Physiotherapist)

ق

قضات و سایر متخصصین حقوقی (Judicial and Other Legal Professionals nec)

ک

کابینت ساز (Cabinetmaker)

کارگر ابزارهای الکترونیکی (عمومی) (Electronic Instrument Trades Worker (General))

کارگر ابزارهای الکترونیکی (تخصصی) (Electronic Instrument Trades Worker (Special Class))

کارشناس تزئین فضای سبز (Landscape Gardener)

کارشناس اجتماعی (Social Professionals nec)

کتابدار (Library Technician)

کتابدار (Librarian)

گ

گفتار درمان (Speech Pathologist)

ل

لوله‌کش گاز (Gasfitter)

لوله‌کش (عمومی) (Plumber (General

لیست مشاغل مورد نیاز قلمروی شمالی
م

مدیران اسکان و مهمان نوازی و هتل ‌داری (Accommodation and Hospitality Managers nec)

مشاور کشاورزی (Agricultural Consultant)

مکانیک سیستم تهویه مطبوع و تبرید (Airconditioning and Refrigeration Mechanic)

مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما (مکانیکی) (Aircraft Maintenance Engineer (Mechanical

مکانیک ماشین‌های تجاری و کسب و کار (Business Machine Mechanic)

مدیر کافه یا رستوران (Cafe or Restaurant Manager)

مدیر مهدکودک (Child Care Centre Manager)

مددکار اجتماعی (Community Worker)

مدیر خدمات شرکت (Corporate Services Manager)

مشاور (Counsellors)

مدیر خدمات مشتریان (Customer Services Manager)

مکانیک موتورهای دیزلی (Diesel Motor Mechanic)

مشاور الکل و مواد (Drug and Alcohol Counsellor)

مدیریت امکانات و تسهیلات  (Facilities Manager)

مدیر مالی (Finance Manager)

مدیر سالن مو یا زیبایی (Hair or Beauty Salon Manager)

مدیران خدمات سلامتی، رفاهی و درمانی (Health and Welfare Services Manager nec)

مدیریت هتل یا متل (Hotel or Motel Manager)

مدیر منابع انسانی (Human Resource Manager)

مدیر توسعه کسب و کار  آی سی تی (ICT Business Development Manager)

مربی آی سی تی (ICT Trainer)

مترجم رو در رو (Interpreter)

مدیر حسابداری (Management Accountant)

مهندس مکانیک (Mechanical Engineer)

مکانیک موتور (عمومی) (Motor Mechanic (General

مکانیک موتور سیکلت (Motorcycle Mechanic)

مدیر شبکه (Network Administrator)

مدیر پروژه‌های کامپیوتری آی سی تی (ICT Project Manager)

متخصص کاردرمانی (Occupational Therapist)

مربی ورزش (Other Sports Coach or Instructor)

مدیر تولید (جنگل‌بانی) (Production Manager (Forestry

م

مسئول مراقبت از معلول و کودک (Residential Care Officer)

مدیر فروش و بازاریابی (Sales and Marketing Manager)

مدیر مدرسه (School Principal)

مکانیک موتورهای کوچک (Small Engine Mechanic)

مددکار اجتماعی (Social Worker)

مهندس نرم افزار (Software Engineer)

مدیر تامین و توزیع (Supply and Distribution Manager)

مدیر سیستم‌ها (Systems Administrator)

معلم پیش دبستانی (Teacher, Early Childhood (Pre-Primary School))

معلمان آموزش و پرورش خاص (Teacher, Special Education nec)

مهندس مخابرات (Telecommunications Engineer)

مهندس شبکه مخابرات (Telecommunications Network Engineer)

مدیر مرکز بهزیستی (Welfare Center Manager)

مددکار رفاهی (Welfare Worker)

مددکار جوانان (Youth Worker)

ن

نانوا (Baker)

ناظر ساختمان (Building Associate)

نجار (Carpenter)

نقشه بردار (Surveyor)

 

کلام آخر

ضمن سپاس از همراهی شما در مطالعه‌ی این متن، شما می‌توانید جهت کسب اخبار و اطلاعات جدید و به روز، ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 3 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 3 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *