مهاجرت پرستاران به اسپانیا

مهاجرت پرستاران به اسپانیا در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

یکی از زیر شاخه های روش های مهاجرتی به اروپا مرتبط با مهاجرت پرستاران به اسپانیا است. این مهاجرت در زیر شاخه مهاجرت کاری برای کادر درمان قرار دارد. بر اساس دغدغه هایی که برای کادر درمان به منظور کار بعد از زمان فارغ التحصیلی وجود دارد، مهاجرت به کشورهای اروپایی روش مناسبی برای شاغل شدن محسوب می شود.

کادر درمان در واقع مجموعه از پزشکان و پرستاران را شامل می شود که تحصیلات مرتبط به تشخیص، درمان و شرایط بالینی را تا سطح مورد نیاز گرایش خود گذرانده اند. جالب است بدانید که شیوه مهاجرت پرستاران همانند متخصصین پزشکی و متخصصین دندانپزشکی، در حالت های بسیاری شباهت به هم دارد.

ما در این بخش به بررسی نحوه و شرایط پذیرش پرستار در اسپانیا خواهیم پرداخت. بدون شک اگر خودتان پرستار باشید یا کسی را بشناسید که از تحصیلات عالیه پرستاری برخودار است، این مقاله موارد سودمندی در اختیارتان قرار خواهد داد.

کلیات شرایط مهاجرت پرستاران به اسپانیا

قبل از هر چیزی باید در رابطه با کشور اسپانیا به طور کامل و دقیق بدانید. زیرا پرستاری امری است که به طور مستقیم شما را با مشکلات بیماران مواجه می کند. از این رو باید بدانید کشور مقصد شما، دارای چه ویژگی هایی است.

اسپانیا را باید کشوری سرشار از فرهنگ ها و ادیان گوناگون معرفی کرد که به همین سبب دارای طرفداران بسیاری است. کشور اسپانیا در ناحیه غربی اروپا قرار دارد و وابسته به اتحادیه اروپا شناخته می شود که موقعیت تجاری و کاری خوبی را برای متقاضیان مهاجرت رقم خواهد زد. علاوه بر این، قرار داشتن در ناحیه عهدنامه شینگن، سبب شرایط فوق العاده ای برای اسپانیا شده است. مردم اسپانیا به زبان اسپانیایی سخن می گویند که البته در کنار زبان اصیل‌شان، زبان انگلیسی نیز رایج است.

در رابطه با مهاجرت پرستاران به اسپانیا باید بدانید که اسپانیا از جمله کشورهایی است که پزشکان و پرستاران در آن، دارای حقوق و مزایای بالایی هستند. تولید ناخالصی در سیستم بهداشت و درمان در اسپانیا سبب شده است که نزدیک به بالای 10 درصد از درآمد کلی این کشور، در خدمات رسانی پزشکی و پرستاری باشد.

از نکات جالب سیستم درمان و بهداشت در اسپانیا، شیوه مراقبت های بهداشتی و درمانی در این کشور است که به طور کلی به شکلی عمومی و خصوصی انجام می شود. به معنای واضح تر، ساکنین اسپانیا در هر شرایط خاصی، می توانند از خدمات بهداشتی این کشور به طور رایگان استفاده کنند.

مهاجرت پرستاران به اسپانیا و اهمیت زبان اسپانیایی

همانطور که اشاره شد ارتباط کاملا مشخصی بین شرایط کادر درمان از جمله پزشکان، پرستاران و دندانپزشکان برای مهاجرت به اسپانیا وجود دارد. اساسی ترین نقطه مشترکی که لازم است تمامی کادر درمان برای حضور در اسپانیا آن را دارا باشند، تسلط به زبان این کشور است.

در حقیقت برای درک شرح حال بیمار و فهمیدن اطلاعاتی که کادر درمان با هم در میان می گذارند، تسلط به زبان اسپانیایی، امری اجتناب ناپذیر است.

در رابطه با پایه ای ترین و اساسی ترین شرایطی که دولت اسپانیا و سیستم بهداشت و درمان آن را مجاب به پذیرش پرستاران و سایر کادر درمان می کند، همین زبان اسپانیایی است که اهمیت فراوانی دارد. همان گونه که برای پذیرش پزشک، عدم تسلط زبان کشور اسپانیا می تواند موجب رد شدن بالاترین تخصص ها شود، چنین شرطی برای مهاجرت پرستاران به اسپانیا نیز وجود دارد.

حتما بخوانید:  کانادا بیش از استرالیا به نیروی کار خارجی ویزا می‌دهد

به طور کلی تمامی کادر درمان پزشکی اعم از پزشکان، دندانپزشکان و پرستارانی که قصد مهاجرت کاری به اسپانیا را دارند، باید به منظور دریافت ویزای کار، حداقل مدرکی برابر با B2 زبان اسپانیایی را داشته باشد.

در روند پذیرش کادر درمان، پروسه ای تحت عنوان معادلسازی مدرک وجود دارد که در طی سپری شدن این پروسه، متقاضیان شغل پرستاری نیز، باید توانایی خود را به مدرک زبان C1 اسپانیایی برسانند.

مهاجرت پرستاران به اسپانیا و اهمیت زبان اسپانیایی

مهاجرت پرستاران به اسپانیا و شرایط معادلسازی مدرک و بررسی صلاحیت پرستاری

مجموعه ای از شرایط کلی برای پذیرش پرستار و شروع کسب و کار در حوزه درمان در اسپانیا وجود دارد که این شرایط در واقع در بحث اولویت بندی، در رتبه دوم شرایط پذیرش قرار دارند.

از جمله شرایط فارغ التحصیلان پرستاری و مامایی که در خارج از ناحیه اتحادیه اروپا قرار دارند، به شرح زیر است:

 1. اصل مدرک فارغ التحصیلی در رشته پرستاری یا مامایی
 2. گواهی معادل سازی شده مدرک که از سوی وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش تایید شده است
 3. ثبت نام در مراجع تایید شده برای صدور مجوز کاری
 4. دریافت اجازه کار و اجازه اقامت طبق شماره بندی های مخصوص کادر درمان
 5. اثبات اقامت در محلی که پرستار یا ماما، مشغول به خدمت درمانی است

باید به این نکته توجه کنید که شرایط بالا، شرایط کلی مهاجرت پرستاران به اسپانیا محسوب می شود. به این معنا که اگر قصد داشته باشید در زمینه پرستاری یا مامایی در اسپانیا فعالیت کنید، باید شرایط ویژه دیگری را نیز داشته باشید. این شرایط به شرح زیر است:

 1. دارا بودن عنوان متخصص در زمینه گرایش های مرتبط با پرستاری یا مامایی
 2. ثبت در ناحیه کالج استانی پرستاران و کادر درمان اسپانیا
 3. تایید مدرک تحصیلی پرستاری یا مامایی بر اساس قوانین نظام درمانی و مراقبتی اسپانیا

همچنین علاوه بر موارد بالا، باید در سطحی از قوانین مرتبط با ناحیه اتحادیه اروپا، صلاحیت پرستاری خود را اثبات کنید. این مورد در بیشتر موارد برای افراد داخل اتحادیه کاربرد دارد. اما به طور کلی، احتمالا نیازی به گذراندن دوره های آموزشی بر اساس این روند اثباتی، وجود داشته باشد.

در صورت گذراندن دوره آموزشی، لازم است که از سوی کالج سلطنتی، شورای پرستاران و مامایان و انجمن حرفه ای پرستاران اسپانیا، تاییدیه هایی را دریافت کنید.

مهاجرت پرستاران به اسپانیا و حضور در آژانس های پرستاری

در مناطق ساحلی کشور سلطنتی اسپانیا، آژانس هایی تحت عنوان آژانس پرستاری وجود دارد. این مراکز به منظور بهره مندی از پرستاران با زبان انگلیسی تعبیه شده اند.

خدماتی از قبیل مراقبت های پس از عمل و پرستاری مداوم از مهاجرین بیمار، از جمله گزینه هایی است که دولت اسپانیا برای توریست ها و مهاجرین با زبان غیر اسپانیایی در نظر گرفته است. پرستارانی که به اسپانیا مهاجرت کرده اند، می توانند در صورتی که مایل باشند کار خود را با زبان انگلیسی ادامه دهند، خود را به آژانس پرستاران معرفی کنند.

حتما بخوانید:  مختصر و مفید درباره‌ی اسپانیا

به طور معمول قبل از استخدام پرستاران، یک یا چند جلسه حضوری برای مصاحبه طراحی خواهد شد. در این جلسات از متقاضیان درخواست می شود که مدرک تحصیلی خود را به همراه داشته باشند. باید در نظر داشته باشید، چنانچه مدارک فارغ التحصیلی شما مربوط به خارج از کشور اسپانیا باشد، صلاحیت کار در آژانس پرستاری را خواهید داشت.

در ضمن باید بدانید که تنها شرایط حضور در این آژانس ها پس از مهاجرت پرستاران به اسپانیا ، دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و مدرک تحصیلی پرستاری یا مامایی است. همچنین اسپانیا ترجیح داده است که در سطح کلان، پرستارانی را جذب کند که مسلط به زبان اسپانیایی هستند تا برای آن ها در حوزه های رسمی تر فعالیت کنند.

بنابراین برای آژانس پرستاری به طور معمول تبلیغات گسترده ای در سطح بین المللی وجود ندارد، مگر اینکه عضوی از اشخاص مرتبط با اتحادیه اروپا باشید.

شرایط کاری در آژانس پرستاری اسپانیا

برای دستیابی به کار در آژانس پرستاری، به منظور مهاجرت پرستاران به اسپانیا ، سرویس های پاسخدهی محلی و استخدام در این کشور وجود دارد. از مطرح ترین این سرویس ها باید به WWW.gomarbella.com اشاره کرد.

به طور معمول مدیران آژانس پرستاری به دنبال افرادی مهربان و دلسوز هستند، زیرا باور دارند که مراقبت تنها یک کلمه موثر است که باید آن را در سطحی حرفه ای از خدمات بالینی تلقی کرد.

در واقع از آنجایی که اکثر کسانی که نیاز به مراقبت های آژانس پرستاری دارند، افرادی پیر، سالخورده و ناتوان هستند، باید بدانید که با چه شرایط ویژه ای طرف هستید.

پیشنهاد اکثر مراجعی که با آژانس های پرستاری اسپانیا در ارتباط هستند، این است که تا حد امکان سعی کنید زبان اسپانیایی را بیاموزید. در واقع این زبان به عنوان یک گزینه تاثیر گذار، احتمال پذیرش پرستار را بالا خواهد برد. با این حال در برخی موارد که مرتبط با نگهداری مهاجرین است، تسلط به زبان انگلیسی می تواند کافی باشد.

در رابطه با صلاحیت های پرستاری برای کار در آژانس پرستاران، علاوه بر موارد ذکر شده، همانند شرایط کلی مهاجرت پرستاران به اسپانیا لازم است که تاییدیه هایی از سوی کالج سلطنتی، شورای پرستاران و انجمن حرفه ای پرستاران دریافت شود.

لازم به ذکر است که اگر مدرک فارغ تحصیلی متقاضی در ناحیه کشورهای اتحادیه اروپا به جز اسپانیا باشد، نیازی به تاییدیه از سوی مراجع کالج سلطنتی و غیره نیست. به زبان ساده اگر تحصیل کرده در اروپا باشید و در کشوری از ناحیه اتحادیه اروپا، مدرک پرستاری یا مامایی خود را دریافت کرده باشید، نیازی به تاییدیه های بین المللی ندارید.

شرایط کاری در آژانس پرستاری اسپانیا

حقوق و مزایای حاصل از کار پرستاری در کشور اسپانیا

باید مجدد یادآوری کنیم که شرایط خدمات درمانی و بهداشتی در اسپانیا در بالاترین و عالی ترین سطح قرار دارد. از آنجایی که تمامی متخصصین حوزه بهداشت در اسپانیا، آموزش دیده هایی در سطح عالیه هستند، می توان اسپانیا را یکی از بروز ترین کشورها در عرصه بهداشت و درمان معرفی کرد.

حتما بخوانید:  مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی در سال 2021

جالب است بدانید که بیشتر بیمارستان ها و مراکز درمانی بزرگ در اسپانیا، از آخرین فناوری های روز دنیا بهره مند هستند. به طوری که اشخاص می توانند برای تامین نیازهای بهداشتی اجتماعی خود، کم ترین هزینه را پرداخت کنند که بیشتر مواقع این هزینه ها، رایگان محاسبه می شود. با این تعاریفی که از سیستم خدمات درمانی و مراقبتی اسپانیا وجود دارد، باید مهاجرت پرستاران به اسپانیا دارای مزایای مناسبی باشد.

به طور کلی محدوده درآمد و حقوق پرستاران در کشور اسپانیا به طور سالانه برابر با 28 هزار و 200 یورو است. در کم ترین حالت ممکن، حقوق  یک پرستار در اسپانیا، 14 هزار و 100 یورو است که در بالاترین مقدار ممکن به 43 هزار و800 یورو نیز خواهد رسید.

بر اساس آمار بالا، هنگامی که مطرح می کنیم میانگین حقوق یک پرستار به طور سالانه در اسپانیا برابر با 28 هزار و 200 یورو است، به این معناست که به شکل تقریبی، بیش از نیمی از پرستاران در اسپانیا دارای حقوق حداکثری هستند و کمتر از نیمی از آن ها، حقوق حداقلی را دریافت می کند.

نکات جالبی که بر درآمد پرستاران در اسپانیا موثر است

بر اساس گزارشات و آمارهای میدانی که از سوی مراجع گوناگون تهیه شده است، موارد زیر تاثیراتی جالب بر مهاجرت پرستاران به اسپانیا گذاشته اند، این تاثیرات مرتبط با میزان درآمد این قشر است:

 1. مقدار حقوق پرستاران بر اساس جنسیت در این کشور متفاوت است. به گونه ای که زن ها به طور معمول 4 درصد بیشتر از مردان حقوق دریافت می کنند.
 2. کار در موسسات دولتی یا موسسات خصوصی در اسپانیا به این گونه است که مشغولین به کار در نظام دولتی، 5 درصد بیشتر از موسسات خصوصی حقوق می گیرند.
 3. در شهرهای بزرگ اسپانیا همچون بارسلونا، مادرید، سویا، والنسیا و مالاگا، حقوق پرستاران در بالاترین سطح ممکن قرار دارد.

برای اقدام به شروع کار پرستاری در اسپانیا از طریق مهاجرت، چه باید کرد؟

کاملا واضح و روشن در این مقاله توضیح داده شد که مهاجرت پرستاران به اسپانیا مستلزم چه شرایط و مواردی است. برای کار در سازمان های دولتی به منظور حضور در کادر درمان و کادر مراقبتی، لازم است که به زبان اسپانیایی مسلط باشید. تسلط به زبان اسپانیایی تنها در برخی از موسسات خصوصی و همچنین آژانس پرستاران، امری اجباری نیست و می توان با زبان انگلیسی نیز اقدام به فعالیت مراقبتی کرد که البته ترجیح این موسسات نیز به پذیرش افراد مسلط به زبان کشور اسپانیا است.

متقاضیان مهاجرت به اسپانیا در زمینه کار پرستاری و مامایی، بسته به مدرک خود، نیاز به تاییدیه هایی از سوی وزارت های مربوطه این کشور دارند که به طور حتم پذیرش مهاجری که مدرک خود را در اسپانیا دریافت کرده است، امکان پذیر نیست.

پیشنهاد ما این است که ابتدا شرایط کاری و تمایلات حوزه مراقبتی در رشته پرستاری را در نظر بگیرید و تسلط بر زبان کشور مقصد را فراموش نکنید. ما نیز در موسسه رهپویان مهاجر آماده ارائه اطلاعات و گزینه های مناسبی برای مهاجرت از طریق کار پرستاری شما عزیزان هستیم.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 8 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 8 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *