مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت در سال 2021

مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

یکی از بهترین راه های مهاجرت به اتریش از طریق ثبت شرکت در اتریش است. ثبت شرکت، به نوبه خود یکی از انواع سرمایه گذاری به حساب می آید و می دانیم که پروسه های سرمایه گذاری در کشوری دیگر، مسئله ای بسیار حساس، چه از لحاظ حقوقی و چه از لحاظ تجاری می باشد.

اتریش، از قوی ترین و ثروتمند ترین کشور های حال حاضر در اروپا می باشد. کشوری با نرخ بیکاری پایین و اقتصاد قوی که می تواند مقصد بسیار جذابی برای سرمایه گذاران باشد. افرادی که به دنبال گسترش فعالیت های شغلی خود در سطح بین المللی هستند، می توانند با راه اندازی یک شرکت در اتریش، کار خود را در سطح اروپا معرفی کنند.ثبت شرکت در اتریش برای شما به عنوان یک متقاضی خارجی (ایرانی) امکان پذیر است و دولت این کشور این اجازه را برای شما صادر خواهد کرد. شما با ثبت شرکت در اتریش می توانید از مزایای قانونی بسیار زیاد آن استفاده کنید. از جمله مزایای ثبت شرکت در اتریش افتتاح حساب بانکی بین المللی٬ داشتن بیمه درمانی تقریبا رایگان و پوشش دهنده کلیه موارد مورد نیاز ٬ اخذ اقامت یک ساله قابل تمدید٬ امکان دریافت وام با بهره بسیار پایین٬ تحصیل رایگان برای کلیه اعضای خانواده  و … است. شما در واقع در کشور اتریش می توانید هم یک شرکت جدید ثبت نموده و یا یک شرکت از قبل تاسیس شده را خریداری نمایید. شما برای ثبت شرکت در این کشور بر خلاف بسیاری از کشور های دیگر نیاز به شریک اتریشی ندارید و مالکیت ۱۰۰ درصد شرکت برای شماست.

ثبت شرکت در اتریش، اقامت از طریق ثبت شرکت در اتریش و شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در این کشور در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد.

مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت در سال 2021

اخذ اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت

اتریش یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار برای متقاضیان خارجی است. این کشور یکی از باثبات‌ ترین اقتصادها را در سراسر جهان دارد. اتریش با داشتن یک سیستم سیاسی و اقتصاد پایدار می تواند مقصد مناسبی برای راه اندازی یک بیزنس باشد. از جمله صنایع مناسب جهت سرمایه گذاری که بیشترین تقاضا در آن است، می توان به بانکداری و فناوری اطلاعات اشاره کرد که نقش مهمی در توسعه اقتصاد کشور دارند. اتریش عضو چندین سازمان بین المللی است، از جمله بانک جهانی، سازمان تجارت جهانی و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، به این معنی که سرمایه گذاران می توانند در اینجا با تضمین بهترین استانداردهای بین المللی تجارت کنند. نکته مهم در مورد ثبت شرکت در اتریش این موضوع است که این کار منجر به اخذ اقامت نخواهد شد. برای اخذ اقامت در این روش متقاضی بعد از ثبت شرکت، باید به عنوان نیروی کار در این شرکت استخدام شود تا بتواند اقامت کاری دریافت کند. پس از ثبت شرکت اتریش شما می توانید کارت اقامت سالانه خود را به عنوان مدیر عامل شرکت دریافت کنید. اگر شرکت شما بر حسب طرح تجاری اولیه ای که ارایه دادید فعال باشد و شما همچنان مشغول به کار باشید میتوانید کارت اقامت خود را تمدید نمایید.بعد از دریافت کارت اقامت کاری، متقاضی می تواند برای همراهان خود که شامل همسر و فرزند تا 18 سال می باشد درخواست الحاق دهد.
نکته مثبت در کارت اقامت کاری در این است که پس از ۵ سال از صدور کارت اولیه و تمدید آن شما می توانید درخواست کارت اقامت دایم نمایید. البته نکته اینجاست که یا شرکت شما باید در این مدت فعال بوده باشد و یا اینکه شما توسط یک کارفرما در طول این مدت استخدام شده باشید. پس از دریافت کارت اقامت ۵ ساله خود و گذشت ۵ سال از تاریخ آن شما می توانید برای اخذ پاسپورت اتریشی اقدام نمایید. البته دانش کافی زبان آلمانی و همین طور شرکت در آزمون شهروندی و داشتن سابقه بدون جرم برای اخذ پاسپورت و اعطای تابعیت الزامی است. 
اخذ اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در اتریش و انواع شرکت

در کشور اتریش افراد غیر اتریشی می توانند با خرید یا تاسیس شرکت در این کشور اقامت دریافت نمایند. ثبت شرکت در اتریش یکی از روش های اخذ اقامت در این کشور می باشد. انواع شرکت با تفاوت در سطح مسئولیت و نحوه پرداخت مالیات در کشور اتریش وجود دارد. از انواع این شرکتها می توان به شرکت های زیر اشاره کرد :

– شرکت با مسئولیت محدود یا GMBH

متداول ترین نوع شرکت در اتریش، شرکت با مسئولیت محدود است که در اتریش به صورت اختصار با نام GmbH شناخته می‌شود. شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند تنها توسط یک فرد یا با مشارکت چند نفر تأسیس شود. به منظور تأسیس این نوع شرکت، شرکا باید توافق نامه مشارکت تدوین کنند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در اتریش 35 هزار یورو است.

شرکت با مسئولیت محدود یا GMBH

– شرکت مشارکت آزاد (مشارکت عمومی) یا OG

شرکت مشارکت آزاد ترجمه تحت الفظی کلمه آلمان Offene Gesellshaft  است. در شرکت مشارکت آزاد تمامی شرکا کاملاً و به صورت فردی دارای مسئولیت هستند. در این بین حداقل یک شریک باید برای ثبت شرکت، صلاحیت خود را احراز کند. این شرکت پس از ثبت، یک شرکت حقوقی بوده و نام تجاری آن باید پسوند OG داشته باشد.

– شرکت مشارکت محدود یا KG

در شرکت مشارکت محدود یا Kommanditgesellschaft باید حداقل یک شریک داشته باشید. این شریک باید مسئولیت بخشی از امور را برعهده بگیرد. اما شرکای دیگر شما می‌توانند شرکای با مشارکت محدود نامیده شوند. در نتیجه این شرکا تنها بر اساس سطح سرمایه گذاری شخصی خود مسئول بوده و به همین دلیل نیز مسئولیت آن ها محدود به سرمایه خواهد بود.

شرکت مشارکت محدود یا KG

– شرکت مشارکت غیرفعال یا STGES

شرکت مشارکت ساکت، غیرفعال یا Silence Partnership ترجمه تحت الفظی کلمه آلمانی Stille Gesellschaft است و یک شرکت حقوقی نیست. در این نوع شرکت، افراد می‌توانند سرمایه گذاری کنند اما شرکای ساکت مسئولیتی در اداره شرکت نداشته و مسئولیت تنها بر عهده مالک است. در این نوع شرکت الزامی برای ثبت تجارت نیست.

– شرکت سهامی عام یا AG

شرکت سهامی یا Aktiengesellschaft می‌تواند توسط یک یا چند نفر تأسیس شود. برای ثبت شرکت سهامی عام در اتریش به حداقل 70 هزار یورو سرمایه نیاز دارید. مؤسسان شرکت، اعضای هئیت اجرایی را منصوب می‌کنند. در این نوع شرکت باید حداقل 3 نماینده اجزایی منصوب شود. تمامی قراردادها باید محضری بوده و نام تجاری نیز باید دارای پسوند AG باشد. پس از ثبت شرکت سهامی عام، این شرکت به ثبت تجارت ملی و سک شخصیت حقوقی تبدیل خواهد شد.

شرکت سهامی عام یا AG

– نمایندگی یک شرکت خارجی در اتریش

یک شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی در اتریش، ارتباط نزدیک با دفتر مرکزی شرکت مادر داشته و دارایی یا سیستم حسابداری مختص به خود را ندارد. بنابراین لزومی ندارد یک شعبه به ثبت تجاری برسد. نام شعبه باید دارای پسوند Zweigniederlassung Österreich باشد و اگر ثبت شرکت در وین اتریش صورت گرفته باید پسوند Zweigniederlassung Wien را داشته باشد.

شایع ترین شکل ثبت شرکت در اتریش ، شرکت با مسولیت محدود (GmbH) است. در بین مشارکت ها نیز مشارکت عمومی و مشارکت محدود محبوب ترین ها هستند.شرکت های مشارکت عمومی و مشارکت محدود در کشور اتریش دارای حقوق و تعهدات و همچنین وظایف مشخص هستند و میتوانند به عنوان یک شخصت حقوقی از شخص و یا شرکت دیگری شکایت کنند و همینطور مورد شکایت واقع شوند.
GmbH  یا همان شرکت با مسولیت محدود یک نهاد قانونی است و بنابراین دارای هویت قانونی خود است.این نوع از شرکت  در اتریش می تواند دارای حقوق مشخص باشد، دارای تعهدات و وظایف مشخص باشد و به عنوان یک شخصیت حقوقی شکایت کند و یا از آن  شکایت شود. این نوع از شرکت می تواند توسط تنها یک شخص ثبت شود و یا توسط چند شخص که در این صورت  یک توافق نامه مشارکت برای ایجاد این نوع از شرکت مورد نیاز است. حداقل سرمایه مورد نیاز این نوع ازشرکت 35،000.00 یورو است.
میزان سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت های با مسیولیت محدود ۳۵ هزار یورو است. نیمی از این سرمایه باید در حساب شما در کشور مبدا و یا حساب شخصی شما در کشور اتریش باشد و نیم دیگر آن باید به حساب شرکت شما در کشور اتریش منتقل شود .شما برای ثبت شرکت هزینه های دیگری نیز نظیر هزینه اجاره مکان مشخص در اتریش برای شرکت خود٬ هزینه های تهیه طرح تجاری و هزینه های وکیل نیز دارید که با توجه به پرونده شما این هزینه ها می تواند متفاوت باشد که باید این هزینه ها را نیز در نظر بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت  Gmbh در کشور اتریش عبارتند از:

 • اساسنامه شرکت و تنظیم ان
 • گواهی مجوز تاسیس شرکت مذبور
 • پر کردن فرم ثبت شرکت در اتریش
 • طرح توجیهی اقتصادی
 • مشخصات شرکت مانند نام، موضوع و نوع فعالیت شرکت، میزان مبلغ سرمایه گذاری، تعیین مدیر عامل، تعداد سهامداران، میزان سهم سهامداران شرکت، ادرس شرکت
 • تعیین مدیر عامل، اعضای شرکت، حسابرس، مشاورین حقوقی و مالیاتی
 • سرمایه اولیه شرکت Gmbh مبلغ ۳۵۰۰۰ یورو  می باشد که باید حداقل مبلغ ۱۷۵۰۰ یورو در زمان تاسیس شرکت در حساب بانکی شرکت سپرده گردد. (این مبلغ بعد از تاسیس شرکت قابل برداشت دارد.)
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • ترجمه گواهی عدم سو پیشینه
 • شناسنامه
 • ترجمه شناسنامه
 • پاسپورت

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت  Gmbh در کشور اتریش

مراحل ثبت شرکت در اتریش چقدر زمان می‌برد؟

مراحل ثبت شرکت در اتریش به طور کلی حدود یک ماه زمان می‌برد.ثبت نام تجاری به صورت آنلاین انجام می‌شود و در نتیجه زمانی از شما نمی‌گیرد. زمان لازم برای نوشتن طرح تجاری و همین‌ طور آماده کردن اسناد و مدارکی که به آن ها اشاره کردیم به خود شما بستگی دارد.زمانی که اسناد و مدارک خود را ارائه کردید، حدود 6 روز زمان می‌برد تا توسط اداره مربوطه پردازش شود.افتتاح حساب بانکی یک روز زمان می‌برد و دریافت مجوز نیز از اتاق بازرگانی و اقتصادی اتریش نیز یک روز زمان خواهد برد.در نهایت نیز باید در اداره مالیات ثبت نام کرده و سپس مجوز فعالیت دریافت کنید که به ترتیب 2 هفته و یک روز زمان می‌برند.

مراحل ثبت شرکت در اتریش چقدر زمان می‌برد؟

مزایای ثبت شرکت در اتریش:
 • شخص بدون نیاز به شریک محلی اتریش، مالکیت ۱۰۰ درصد دارد.
 • شخص می تواند از برند یا مارک تجاری اروپایی برای شرکت خود استفاده نماید.
 • شخص برای سفر، تجارت و اقامت بلند مدت به تمامی قسمت های شنگن دسترسی دارد.
 • شخص می تواند به راحتی برای سفر به تمامی نقاط دنیا ویزا اخذ نماید.
 • شخص می تواند برای خود یا شرکت حساب افتتاح نماید.
 • در اتحادیه اروپا قوانین تجاری و گمرکی برای افراد بصورت آزاد می باشد.
 • متقاضی پس از مدت ۳ سال می تواند برای اقامت دائم درخواست دهد.
 • متقاضی پس از مدت ۵ سال از اخذ اقامت دائم می تواند برای پاسپورت درخواست نماید.

مزایای ثبت شرکت در اتریش

ثبت شرکت و مالیات در اتریش 

متقاضیان برای ثبت شرکت در اتریش باید از قوانین مالیاتی برای شرکت های متنوع آگاهی داشته باشند. نرخ مربوط به اخذ مالیات برای شرکت های مختلف، متفاوت می باشد. کاهش نرخ مالیات در سال های اخیر باعث شده سرمایه گذاران زیادی به اتریش جذب گردند. در کشور اتریش عموما نرخ مالیات شرکت ها 25% می باشد.

ثبت شرکت و مالیات در اتریش 

طرح تجاری برای ثبت شرکت در اتریش

یکی از مواردی که برای ثبت شرکت اتریش مورد نیاز است طرح تجاری است. این طرح تجاری که به Business plan هم معروف است یک طرح تجاری شامل تمامی اطلاعات شرکت شما است. این طرح باید توسط دولت اتریش تایید شود تا به شما اجازه ثبت شرکت داده شود. این طرح در درجه اول باید توسط خود متقاضی نوشته شود٬ اما از آنجایی که اکثر متقاضیان اصول و مبانی نوشتن این طرح را نمی دانند از وکلا و مشاورین تجاری کمک می گیرند. همین طور شما می توانید یک طرح آماده که توسط شخصی دیگر نوشته شده است را خریداری نمایید. 

طرح تجاری برای ثبت شرکت در اتریش

کلام آخر

در این مقاله سعی بر این شد موارد و مباحث مربوط به ثبت شرکت در اتریش و پروسه حقوقی آن مورد بررسی قرار بگیرد تا راهنمای کاملی باشد برای متقاضیان ثبت شرکت در اتریش . کشور اتریش و به ویژه شهر وین به دلیل سطح زندگی بسیار بالا و همچنین خدمات شهروندی درجه یک همواره یکی از مقاصد مورد توجه مهاجران ایرانی بوده است و به طور کلی می توان گفت که ثبت شرکت در اتریش یکی از بهترین راه ها برای اخذ اقامت کشور اتریش برای خود و اعضای خانواده متقاضیان مهاجرت به اتریش است. 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 13 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 13 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *